liuitenlaiid. Voetbalsport. Plaatselijk Nieuws. kippeneieren. In de Vereenigde Staten wordt op groote schaal kunstlicht benut, teneinde de lange nachten te verkorten en het leggen te bevorderen. In Engeland rijn kort geleden bemoedigende resultaten verkregen door J. W. Rhys en Raymond T. Parahurst in het Nationaal Instituut voor het fokken van pluimveein den loop der wintermaanden hebben 120 kippen, die onderworpen waren aan het lichtregiem, 950 eieren meer gelegd dan een gelijk aantal kippen zonder licht. Onmatig oud in nienw in Daitschland. Op Oudejaarsavond is te Berlijn over al ongeloogelijk lawaai gemaaktvuur werk werd afgestoken, het sluitingsuur voor alle cafè's was opgeheven en het is een „dolle nacht" geworden. Men kon waarnemen, dat het publiek veel meer dan de laatste jaren geld uitgaf. Dit mag misschien als teeken van op timisme worden beschouwd. In de groo te hotels te Berlijn waren de restauraties uitverkocht. Ook alle luxe restaurants. De schouwburgen, variéte's en de mees te bioscopen waren buitengewoon druk bezocht. Om 12 uur had men het ge wone verschijnsel, dat alles wat beenen had de straat opstroomde en elkaar jube- belend een „Prosit Neujahr" toewenschte. Het is op verschillende plaatsen te Berlijn tot bloedige botsingen gekomen, voornamelijk tusschen communisten en nationaal-socialisten, waarbij o.a. een jongeman van de Hitlerjeugdorganisatie en een communist door messteken wer den gedood. De 16-jarige Hitlerknaap "Walter Magnitz werd tegen halftwee in de Utrechter Strasse door messteken doodelyk in den buik gewond. Tegen halfzes 'morgens werd een communist op de Prinz Heinrich Platz dood gevonden met een messteek in het hart. Bij een huiszoeking in een werkkamp op het sportterrein Lichtenrade werden 25 na tionaal-socialisten gearresteerd. By de overige botsingen gedurende den Nieuwjaarsnacht werden nog vijf personen zwaar gewond, o.a. een nationaal-socia list te Steglitz en op verschillende ande re plaaten. Slechts in één geval kon de dader ge arresteerd worden. Te Weimar. In den Oudejaarsnacht hebben Wei- marsche communisten een aanval gedaan op het kamp van den vrywilligen ar beidsdienst te Ellenbogen aan de Rhön. De communisten wilden een der ba rakken in brand steken, maar de kamp wacht bemerkte dit tydig, zoodat er een handgemeen ontstond, waarbij verschei den deelnemers gewond, werden. De arbeidsvrijwilligers maakten zelfs gevan genen, die tot heden te Ellenbogen wer den opgesloten om aan de justitie te worden overgeleverd. Rijnland, Roergebied, enz. Twee politie-agenten te Wanne-Eickel zijn door ongeveer 70 communisten op den hoek van de Georg- en de Emscher- etraat aangevallen en tegen den grond geslagen, getrapt en met steenen bekogeld. Uit noodweer maakten zij gebruik van hun vuurwapen. Een communist werd in den buik gewond. De gewonde werd naar het ziekenhuis overgebracht. Drie communisten zijn gearresteerd. Dit ge schiedde op Nieuwjaarsmorgen. Ook in het Rijnland zijn in den Oude jaarsnacht verschillende politieke botsingen voorgekomen. Zoo kwam het in Ehrang (district Trier) tot een hevige kloppartij tusschen Hitlerianen en communisten, waarbij 3 communisten zwaar werden gewond. In Wupperthal-Elberfeld raakten 4 nationaal-socialisten en 3 andersdenken den slaags1 hunner bekwam hierbij zware hoofdwonden. Te Giessn kwam het herhaaldelijk tot kloppartijen, waarbij acht personen ernstge verwondingen opliepen. De politie zag zich genoodzaakt, verscheiden malen van den gummiestok gebruik te maken. In de Hamburgsche wijk Sankt Georg ontstond Zondagochtend een vechtpartij tusschen communisten en nationaal socia listen vier communisten werden door messteken ernstig gewond. Tijdens een woordenwisseling op Oude jaarsavond is in Hausen bij Frankfort de 42-jarige fabrikant Strzoda door een 69- jarigen agent Kirchner door twee schoten in hoofd en buik gewond. In Hoechst kreeg een zekere Hoffler, zwaar beschonken, ruzie met een bekende. Hij sloeg hem met een boksbeugel op het hoofd. Uit noodweer stak de aangevallene hem eenige malen met een mes, tenge volge waarvan de aanvaller overleed. AARDBEVING IN ZUID-AFRIKA. Zaterdagmorgen is te Johannesburg een aardbeving gevoeld, de eerste werkelijke aardbeving, sinds lang in Zuid-Afrika waargenomen. Men geloofd dat het centrum van de beving op 300 mijlen afstands is gelegen. De eerste beving duurde 30 seconden, doch langen tijd daarna bleef de aarde trillen. Te Johannesburg trilden verscheiden groote gebouwen, zoodat de menschen in alleryl de straat opvluchten. Volgens nadere berichten zijn eenige gebouwen te Johannesburg beschadigd, doch er wordt geen melding gemaakt van persoonlijke ongevallen. De aardbeving is over een groote opper vlakte waargenomen en is de hevigste, die men in Zuid-Afrika heeft meegemaakt. De eerste beving, die volgens berichten uit sommige plaatsen 100 seconden duurde, geschiedde om half negen 's morgens, zij werd door het geheele gebied van de Unie gevoeld en vooral in het Zuid-Oosten van den Oranje Vrijstaat. Daarna deden zich nog gedurende ruim een uur periodieke schokken voor, waardoor in tal van plaatsen onder de bevolking een paniekstemming ontstond. GEVONDEN VOORWERPEN. DAMES POLSHORLOGE. Terug te bekomen bij C. v. d. Werken Ezn., Nederhemert. EEN BLAUWE SJAAL. Inlichtingen bij H. van Breugel, Papier handel, Nieuwendijk. HEUSDEN. Zondag (Nieuwjaarsdag) speelde „Juliana I" een vriendschappelijke wed strijd op haar terrein en wel tegen een sterke „H.E.C. "-combinatie uit Waalwijk. Deze wedstrijd was van het begin tot het einde zeer spannend, waarin tenslotte „Juliana" met 2—1 zegevierde. „Juliana II" speelde eveneens een vriendschappelijke wedstrijd op haar terrein en wel tegen „E.S.V. I" uit Elshout. Deze wedstrijd werd door „Juliana II" eveneens gewonnen met 21. NEDERHEMERT. Het le elftal onzer voetbalvereen. „D.O S." behaalde op de serie wedstrijden te Gameren de 6e prijs, zijnde een prachtigen zilveren lauwertak. Zaterdag gaat het tweede elftal van „D.O.S." naar Gameren op het neder- laag-tournooi en zal daar uitkomen tegen „G V.V. II". WELL. Op de Nederlaagwedstrijden, uit geschreven door de v.v. „V.O.V." te Hedikhuizen, wist „W.V.V." Zondag tegen „V.O.V." te winnen met 41. HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December j.l. ingelegd f 14256.31 terugbetaald f 17867.13 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11060. In de Geref. Kerk vertolkte j.l. Vrijdagavond de heer Ar ie Post, voor drachtkunstenaar te Scheveningen, een met zorg gekozen programma, waarop o m. stonden een fragment van Herman de Man's „'t Wassende Water" en de „Tuinbank", waarmee hij zijn hoorders buitengewoon wist te boeien. Hun aantal was jammer genoeg niet zeer talrijk. Maandagmorgen ontstond in de woning van dokter Verhoeven een begin van baand, doordat een gasslang van het gastoestel was afgeschoven. De dienst bode die alleen thuis was, vloog de straat op en riep de hulp in van een paar voorbijgangers. Mej. Hoekstra en de heer A. J Bouman waren het eerst ter plaatse. Mej. Hoekstra vloog naar boven en bracht het jongste kind, dat alleen boven lag in veiligheid. De heer Bouman bijgestaan door den heer A. Sluijmers, wist den brand die zich reeds ernstig liet aanzien nog met emmers water te blusschen. Het behang stond reeds van boven tot beneden in vlam, terwijl het plafond reeds flink was geschroeid. Door het krachtig op treden van beide heeren, werd grooter onheil voorkomen. ANDEL. Bij de gehouden verhuring van zitplaatsen in de Ned Herv. Kerk alhier hebben deze plm. f 80 minder opge bracht dan verleden jaar. Dezer dagen herdachten Arie van Andel en Echtgenoote hunne 25-jarige echtvereeniging. Tot Diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier, is herkozen de heer D. Millenaar en als Ouderling de heer A. D. v. d. Schans. Beiden hebben hunne benoeming aangenomen. ALMKERK. A.s. Donderdag, des avonds 7 uur, zal in gebouw Concordia, aan den Ippelschen dijk, als spreker optreden, de Weled. Heer I. T. Blootshoofd uit Drimmelen, met het onderwerp: Schat- dragers in crisistijd. Zulks ten bate voor de Ned. Evangeliesatie de Bij beltent. RABYLONIëNBROEK. Dezer dagen is hier een ongeluk gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. Mej. v. Vugt wilde zich per fiets vanaf Giessen naar haar woonplaats Dussen begeven. Toen zij ter hoogte van den Hill kwam, raakte zij de macht over haar stuur kwijt en reed hals over kop in een vrij diepen moddersloot. Op haar hulpgeroep kwam hulp opdagen, welke haar uit haar benarde toestand redde. Op de 1.1. Vrijdag gehouden stemming voor 2 Notabelen in de Ned. Herv. Kerk alhier, werden met meer derheid van stemmen herkozen, de hee ren A. Vos Cz. en W. J. Millenaar-van Herweinen. Beiden hebben hunne be noeming aangenomen. Morgen, Donderdag, hopen B. de Graaff en C. v. d. Stelt hunne 40- jarige echtvereeniging te herdenken. CAPELLE. In de bovenzaal van Tivoli te Rotterdam werd onder leiding van het Nederlandsch muziek-college een pia nistenconcours gehouden, waarop onze dorpsgenoot, de heer A. v. d. Linde, in de eerste afdeeling een tweeden prijs behaalde. In de gehouden vergadering van de Coöp. Aankoopvereen. van landb. benoodigdheden voor Sprang-Capelle e.o. werden de aftredende bestuursleden J. H. Zwart, M. Kuysten en G. Rek kers met algemeene stemmen herkozen. Ter gemeentesecretarie zal op Vrijdag 6 Januari 1933, des voorm, van 912 uur gelegenheid zijn tot het doen van aangifte voor dienstplichtigen be stemd voo;r de lichting 1934. Aan het Kerkeind bij de Kerk steeg had j.l. Zaterdagmorgen een aan rijding plaats tusschen een tweetal luxe auto's, welke botsing zich erger liet aanzien, dan werkelijk was, aangezien er geen persoonlijke ongevallen bij plaats hadden. De auto van den heer S. uit Meeuwen was zoo gehavend), dat deze per kraanwagen van de firma de Graaff uit Waalwijk moest worden opgehaald. De heer V. uit Waalwijk), wiens auto eenige averij aan het spat bord opliep, kon zijn reis vervolgen. Bij de gehouden trekking van de verloting ten bate van de afd. Sprang-Capelle van het Groene Kruis, viel de prijs, een gehandwerkt kleed, op No. 181. Zekere K., werkzaam op de stoomzuivelfabriek „De Toekomst", had bij het uitpakken van leege fleschen het ongeluk zijn hand dermate aan een gebroken flesch te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behande ling van Dr. R. moest stellen. DONGEN. Zondagmiddag ongeveer 2 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het Sanatorium der Broeders van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes „Huize Overdonck" alhier. Het paviljoen, waarin de brand ont stond, deed dienst als noviciaat en was sinds enkele dagen ontruimd. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon door kordaat optreden erger voorko men. Slechts een gedeelte van het dak is door brand vernield. GIESSEN. De gem. zangvereen. „Excelsior" hoopt 14 Januari een openbare uit voering te geven', onder leiding van den heer A. W. Havelaar uit Wou- drichem. NIEUWENDIJK. Door de Geref. Meisjesvereen. „Martha" alhier, zijn een 300-tal klee- dingstukken uitgereikt aan de armen der gemeente. Op Woensdag 11 Januari zal de naaikrans „Martha" haar jaarvergade ring houden in het Instituutlokaal. SPRANG. Mejuffr. G. v. B. had het on geluk van de fiets te vallen. De ont boden geneesheer constateerde hersens- schudding. Haar zoontje dat achter op de fiets zat, kwam met den schrik vrij. Door het bestuur van de A.R. Kiesvereen. is bij de A.R. Kamerclub en door den Chr. Besturenbond bij de A.R. en C.H. Kamerleden aange drongen om het Kantongerecht te Waal wijk te behouden. VEEN. Donderdag 5 Jan. hoopt voor de Geref. gemeente alhier op te treden;, ds. van Dijke van N.-Beijerland. WIJK. Het bestuur der onlangs opge richte watersportvereniging heeft het geluk gehad, het mooie strand! aan de overzijde van de Maas, van den eigenaar in huur te ontvangen. Tevens krijgt de vereeniging in huur een ge deelte van de bosschen., wat de mooi ste plaats voor het oprichten van een kleedlocaal is. Binnen zeer korten tijd hoopt het bestuur in staat te zijn aan een leden vergadering eenige uitgewerkte plan nen voor te leggen. Een ieder die voor nemens is in het komende zomersei zoen van deze zwemgelegenheid bij uitnemendheid gebruik te maken, ge ve zich zoo spoedig mogelijk op als lid bij den heer Jac. v. Loon, Wijksche Steeg Bil. i WIJK. Donderdagavond wordt in het Gymnastieklokaal alhier een filmavond gehouden die om 6y2 uur aanvangt. De voorstelling is alleen toegankelijk voor dames op vertoon van hun uitnoo- digingskaart. De opbrengst der zitplaatsen in de Herv. Kerk was dit jaar f30 minder dan het vorig jaar. De heer Vogelaar, Secrataris van de Gewest. Varkenscentrale, houdt in deze gemeente geen zitting meer voor aanvragen om vrijstelling van huiss'ach- tingen Men zal zich in het vervolg weer moeten wenden aan zijn adres te Andel. WASPIK. Tot Voorzitter van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur is voor het jaar 1933 aangewezen, de heer Adriaan J. Kamp. WERKENDAM. Bij besluit van Z.Exc. den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid, werd o.m. aangewezen als lid der Voor- loopige Commissie inzake steun aan den griendcultuur, de heer Jac. G. van Oord alhier. Doordat hij met de luxe wagen moest uitwijken, reed de chauffeur J. B. alhier klem tegen een paal. De materieele schade was gering, maar persoonlijk brak hij zijn linkerarm wel ke moest worden gezet. Met ingang van 1 Jan. 1933 is aan onzen vroegeren dorpsgenoot, dhr. G. v. d. Heuvel, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend, als commies aan het Departement van Defensie. In 1888 kwam hij voor zijn nummer te Den Bosch in dienst. Reeds het volgende jaar werd hij bevorderd tot sergeant. Kort daarop werd hij aan gesteld als sergeant-onderwijzer, welke functie hij bleef bekleeden tot 1899. Hierop viel hem de onderscheiding ten deel benoemd te worden tot sergeant schrijver aan de Kon. Militaire Acade mie te Breda. Twee jaar daarop volg de zijn detachement in gelijke betrek king te 's Gravenhage. In het jaar 1905 volgde de aanstelling tot 1ste klerk. Bij keuze had bevordering plaats in 1910 tot adjunct-commies. In zijn te genwoordige rang werd hij benoemd in het jaar 1918. Dat déze ijverige ambtenaar, die bij zijn superieuren hoog staat aangeschre ven, nog heel veel jaren van zijn wel verdiende rust moge genieten. JDonderdag 5 Jan., des n.m. 7 uur, hoopt voor de Chr. Geref. Jeugd- centrale in de kerk op te treden, Dr. J. W. Geels uit Apeldoorn, met het onderwerp „Christendom en cultuur." De heer G. Katerberg, die werd benoemd inplaats van den heer J. J. van Oord als lid van het Burgerlijk Armbestuur, heeft hiervoor bedankt en tevens als lid van het Crisis-comité wegens gezondheidsredenen. WOUDRICHEM. Zaterdag 7 Jan. a.s. spreekt in café v. d. Wiel alhier vjoor de afd. O.S.P., mej. Stien de Zeeuw over fas cisme of socialisme. Gedurende het tijdvak 23 tot en met 29 December j.l. werden aan de vischmarkt geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor dikke aal 40 tot 45 centdunne aal 18 tot 22 cent brasem 13 cent en voorn 5 tot 6 cent Mej. D. Borg, alhier, slaagde te Utrecht voor het diploma Leerares in de stenografie „Groote" voor de Ned. Taal. De in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden collecte ten behoeve van de Generale Kas, heeft f 10.84 opgebracht. Het recht tot heffing van rechten voor het gebruik der aanlegplaats buiten de Waterpoort alhier is gegund aan P. Smits Mzn., voor f 655 per jaar. Tot 31 Dec. j.l. bedroeg de pachtsom f 1452 per jaar. Gedurende de maand December j.l. werden voor den Vleeschkeuringsdienst ter keuriüg aangegeven 6 koeien, 26 varkens, 5 kalveren en 2 schapen. Voor het Comité van Winterlezingen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden op Woensdag 11 Januari, ds. D. A. van den Bosch van 's-Hage met het onder werp „Gods Voorzienigheid". Vergadering van den raad der ge meente SPRANG-CAPELLE op Vrijdag 30 December des n.m. drie uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer J. Meijer. Secretaris: WelEd. Heer v. d. Berg. Afwezig de heer Middelkoop met kennisgeving en de heer de Rooij. De Voorzitter opent de vergade ring. Ingekomen stukken: Bericht van Ged. Staten, dat dit college zijn beslissing inzake goed keuring gemeente-begrooting 19.33 verdaagd. Goedkeuring door hetzelfde colle ge van het raadsbesluit tot verkoop voormalige openbare school te Sprang. Proces-verbaal van kasopneming bii den gemeente-ontvanger op 27 December j.l.. waaruit blijkt, dat al les in behoorlijke orde is bevonden. Bericht van den heer J. L. v. San ten. dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur te Sprang aanneemt. Circulaire van Ged. Staten over aftrek van de jaarwedden van Bur gemeester, Secretaris en Gemeente ontvanger voor het gebruik van de ambtswoning. Tot heden mocht daar voor 12 pCt. worden gekort. Ged. Staten stellen thans voor dit op 15 pCt. te brengen. Aangezien in deze gemeente geen ambtswoningen zijn wordt op voor stel van den Voorzitter besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie voor het z.g. streekplan „De Meijerij" met verzoek tot dit plan te willen toetre den. B. en W. achten het gewenscht om toe te treden, al is het belang op 't oogenblik niet groot, dit belang kan zich echter ieder oogenblik gaan voordoen. De heer Verheijden vraagt, wie de gemeente zal vertegenwoordigen, is dit de Burgemeester De secretaris antwoordt hierop, dat dit de Burgemeester of een lid van het Dag. Bestuur doet. De heer Michael verklaart zich voor toetreding, jlit kan reeds ter stond zijn nut hebben en wel voor een actie tot behoud van het Kan tongerecht te Waalwijk. Voor het streekplan is Sprang-Capelle gevoegd bii „De Meijerii" en als het kanton gerecht te Waalwijk wordt opgeheven wordt het gevoegd bij Breda, waar voor men een weg moet afleggen van mijl op zeven. Middelen van ver voer op Breda zijn er haast niet, het is zoo goed als onmogelijk om er te komen. Mocht het kantongerecht te Waalwijk toch worden opgeheven, dan zou Sprang-Capelle bii den Bosch moeten worden gevoegd en niet bijl Breda. Om hiervoor te ijveren, daar voor biedt het streekplan een goe de gelegenheid. Spreker zou B. en W. willen verzoeken, om zooveel en krachtig mogelijk te werken voor het behoud van het kantongerecht te Waalwijk en mocht dit niet zijn te keeren. dan om deze gemeente on der gebracht te krijgen bii den Bosch inplaats van bij Breda. Misschien was het wel goed als hiervoor actie uit ging van de raad. De Voorzitter merkt op. dat di rect bii het bekend worden van het plan van den minister om Waalwijk op te heffen als kantongerecht, door het Dag. Bestuur stappen zijn ge daan om dit Kantongerecht te be houden en tevens is er daarbij op gewezen, dat Sprang niet bij Breda, doch bii den Bosch behoorde te wor den ingedeeld, als onverhoopt toch tot opheffing werd besloten. De lieer v. Willigenburg acht het wel gewenscht. dat de raad, ook actie voert, het idee van den heer Mi chael, om daarvoor ook hft streek plan te benutten lijkt spreker niet kwaad. De raad zou ook stappen kunnen doen bii de regeering voor het be houd van het kantongerecht. De heer Verheijden kan met het idee van den heer v. Willigenburg wel accoord gaan, maar hii heeft de ondervinding opgedaan,dat der gelijke adressen den minister niet be reiken. voor ze daar zijn, zijn ze Sn den papiermand verzeild. Met de sa menvoeging van Sprang-Capelle is dit spreker heel duidelijk gebleken. Geen enkel adres scheen toen den minister bereikt te hebben, althans hij wist nergens van. Spreker acht het daarom beter, dat persoonlijk naar den Haag wordt gegaan door een deputatie uit den raad. Spreker zou echter tevens actie willen voeren voor het behoud van het kantonge recht te Heusden ook dit is voor de streek van groot belang. Zeker er moet bezuinigd worden, maar niet bij Justitie, waar het platteland de dupe van wordt. Spreker wil het idee van de heer v. Willigenburg wel steu nen. mits ook actie wordt gevoerd voor het behoud van het kantonge recht te Heusden. De heer Michael meent, dat Sprang-Capelle geen belang bii Heus den heeft en vraagt men te veel dan krijgt men waarschijnlijk niets gedaan. De heer Verheijden wijst op het belang, dat pachters uit deze ge meente van land aan de overzijde der rivier bii ,^et kantongerecht te Heusden hebben. De heer Kerst merkt op, dat als Heusden wordt opgeheven deze pach ters dan in Waalwijk te recht komen, als dit blijft bestaan. De heer Michael verklaart zich be reid de zaak met den Minister van Justitie te gaan bespreken, al is het niet zijn bedoeling, zich hiervoor op den voorgrond te dringen. De heer Dalmeijer wil het idee van de heer Michael gaarne steunen, in Sprang worden echter reeds van verschillende zijden stappen gedaan, om te trachten het kantongerecht te Waalwijk te behouden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2