1.113.400 Gulden a Trekking 16 JAN. a.s. Staats- en Premieloten inschrijving opengesteld „Oranje Kruis Obligatiën" Q O O 12 0 000 7 2 000 6 0 000 4 8 0 0 0 3 6 000 3 0 000 2 2 5 O O Geheele loten slechts f 3. Vergadering van den raad der ge meente VEEN op Donderdag 29 Dec. v.m. half elf. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. 13- Landweer. Secretaris: WelEd. Heer J. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De Secr. leest het formuliergebed en hierna de notulen der vorige vergadering welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van M. Bax te "Wijk, waarin hij mededeelt, dat hij zich daar als lood- en zinkwerker gevestigd heeft. Beleefd verzoekt hij om bij eventueele werkzaamheden in dit vak, zoo mede voor het uitvoeren van leibedekkingen en pom- penreparatie in aanmerking te Jmogen ko men. De Voorzitter zegt bij eventueele werk zaamheden met adressant rekening te zullen houden. Een schrijven van de gezondheidscom missie waarbij aangedrongen wordt om een verordering in het leven te roepen, dat er geen vuil of afval in slooten ge worpen mag worden. Wordt voorgesteld om voor vuil en afval van de Vlaas een plaats aan te wijzen in het breede ge deelte van de Veenschesteeg. De heer Van Andel zegt, dat de af stand daar naar toe wel wat te ver is. De heer van der Pol zegt, nog beter het daar te kunnen brengen, als naar de door het gemeentebestuur vooorgestelde plaats op de Heuje. De heer J. Schreuders vraagt of er geen plaats gemaakt kan worden in de Groenesteeg, dit was kort genoeg bij. De heer Van Andel vreest dat dit niet zal gaan, ook is er daar de weg wel wat te smal voor. De heer J. Schreuders vraagt welk vuil er eigenlijk bedoeld wordt. De Secretaris zegt dat in het schrij ven vermeld staat van huisafval, af val van haring en de inhoud van privaten. De heer Schreuders vreest, als men dit vuil in de Steeg brengt dat er dan veel van in de sloot terecht zal komen, wat een groote verontreini ging van het drinkwater zou geven. Weth. Schreuders zegt als er in de Steeg een kade langs de sloot gemaakt wordt, dit gevaar wel te voorkomen is. Dhr. v. Andel zegt '11 goede oplos sing te weten, waaraan echter wel eeni ge kosten zijn verbonden. Aan't eind van de Vlaas ligt een stukje land van circa 25 roeden. Als dit gehuurd kon worden was het een mooie op lossing. De heer J. Schreuders zegt dat het niet makkelijk zal zijn om het vuil daarheen te brengen, daar een breede sloot het van den weg af scheidt. De heer v. Andel zegt dat het aan genaam zou zijn als er iets op ge vonden kon worden. Het is thans op de Vlaas een vuile toestand. De Voorzitter zegt dat B. en W. deze zaak nader overwegen zullen en zullen trachten om een oplossing te vinden. Schrijven van Ged. St. waarbij zij aanmerkingen maken op de veror dening inzake de benoembaarheid van een gemeente-veldwachter en verzoek deze opnieuw vast te stel len. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een verordening hebben laten komen volgens nieuw model en stellen voor de verordening in dezen zin ook vast te stellen. De heer Van Andel vraagt of de verordening niet voorgelezen kan worden. De secretaris zegt, dat dit veel tijd in beslag zal nemen. De voor naamste punten wil hii echter wel voorlezen. De secretaris leest hierop enkele punten uit de verordening voor. Be heer Schreuders vraagt of de verordening voor de leden niet ter visie gelegd kan worden. De heer Timmermans zegt, dat dit niet gaat er wordt om vaststelling gevraagd. De heer v. d. Pol zegt, dat (in de verordening staat, dat het aan vang salaris f 1000 bedraagt, het welk verhoogd kan worden tot f 14.00. Hierbij komt nog 120 gulden voor kleeding en rijwiel-toeslag, benevens vrije woning. Spreker vindt waar de loonstandaard aanmerkeliik gedaald is. dat dit salaris wel eens herzien kan worden. De heer v. Andel zegt. dat men (wel huur kan laten betalen voor de wo ning. De heer Timmermans vindt het salaris ook te hoog. Als de Minister bezuinigen wil dan moet hii dit over al doen. De Voorzitter zegt. dat het een verantwoordelijke betrekking is, en dat deze niet slecht gesalarieerd mag zijn. Ook in de oude verordening staat hetzelfde salaris vermeld en op deze voorwaarden ziin dan ook sol licitanten opgeroepen. De heer J. Schreuders zegt. het salaris niet te hoog te vinden, gaat men het verminderen, dan beloopt men kans geen veldwachter hier te krijgen. De heer Timmermans zegt. daar niet bang voor te zijn. Er zijn meer dan 100 sollicitanten, dus het blijkt nogal een vet postje te ziin. Wethouder Schreuder stelt voor de verordening voorloopig nog niet vast te stellen als de raad het salaris ver lagen wil. De heer v. d. Pol dringt er nog maals op aan om bij Ged. Staten herziening van dit salaris aan te vra gen. Tien jaar geleden, (het jaar waar in de oude verordening is vastgesteld verslaggever), was 't leven tweemaal zoo duur als nu. Ook is de aanschaf fing van kleeren aanmerkelijk minder geworden. De heer Schreuder zegt. het sala ris niet te hoog te vinden, met een voorstel om voor de woning huur te laten betalen kan hii zich wel vereenigen. De heer v. Andel zegt. dat 100 gulden huur niet te veel zou ziin. De Voorzitter zegt. er ook geen bezwaar tegen te hebben als voor de woning huur betaald wordt. De heer v. d. Pol zegt. dat het oorspronkelijke salaris vroeger van 400800 gulden bedroeg met een 2 jaarlijksche verhooging, thans be gint het met 1000 gulden. Nadat nog besloten is om bil Ged. Staten herziening van het salaris aan te vragen wordt de verordening vast gesteld. De heer Timmermans vraagt of het waar is. dat de vorige veldwach ter Swartz den laatsten dag, dat hii in Veen was, in den tuin voor (zijn woning een mooie seringenboom om gehakt heeft. Spreker zegt. dat de ze boom een waarde vertegenwoor digde van f5. Van verschillende kan ten wordt geroepen, dat het onwaar is. De secretaris zegt., dat de heer Swartz den laatsten morgen op de secretarie geweest is. en daar ver teld heeft, dat 's nachts door den storm den seringenboom omgewaaid was. waarvan hii wel voor 10 gulden spijt had. De heer Timmermans zegt. als de zaak zoo is, zijn woorden terug te nemen. Schrijven van Ged. Staten inzake de gemeente-rekening 1932. Ged. Staten verzoeken den raad om het geld, dat over is van ide schoolbouw te gebruiken voor rente en aflossing van oude schulden der gemeente en over te gaan tot in trekking van het raadsbesluit van 28 Augustus j.l. waarbij besloten was om over te gaan tot straatverlichting. In verband met de financieelen toe stand der gemeente is ingekomen een schrijven van den minister van Binnenlandsche zaken, waarin deze mededeelt, als overeenkomstig den wensch van Ged. Staten besloten wordt, het rijk een gedeelte der schulden voor zijn rekening zal ne men en voor een ander gedeelte een renteloos voorschot wil verstrekken. De heer Timmermans zegt. van straatverlichting kan dus weer niets komen. De Voorzitter zegt. dat het benoo- digde geld hiervoor gevonden was uit het restant van het kapitaal voor den schoolbouw. Daarom verzoeken Ged. Staten intrekking van dit be sluit. De heer v. d. Pol zegt, er kan nu ook wel eens verhindering komen om een brandstoffen bergplaats te bou wen, want het geld hiervoor is ook uit hetzelfde restant gevonden. Waar echter het rijk bii een te nemen toe sluit conform den wensch van Ged. Staten een gunstige regeling voor de ze gemeente wil treffen, zou hii voor stellen om niet te veel in dezen zin tegen te werken. De secretaris zegt, dat het in 't bedrag van de begrooting f 39.121.27 niet gewijzigd behoeft te worden. Hierna wordt met algemeene stem men besloten het bedoelde geld te be stemmen conform den wensch van Ged. Staten. Hierna komt aan de orde de be grooting 1933 welke is vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op Voor het nazien van de begrooting wijst de Voorzitter aan de heeren M. Timmermans en J. Schreuder. De secretaris zegt. dat het de ge woonte is, dat dit door den gehee- len raad gebeurt. De Voorzitter zegt, hiertegen geen bezwaar te hebben. Wordt besloten om 3 Jan. 's avonds voor dit doel bijeen te komen. Hierna komt aan de orde benoe ming van een lid van het Algemeen Eurgerlijk Armbestuur ter voorzie ning van de vacature van den heer Smits. De Voorzitter draagt voor den heer M. Timmermans, welke als zooda nig benoemd wordt en verklaart deze benoeming te willen aannemen. Thans komt aan de orde voorstel van B. en W. om het salaris!'van den functionaris voor de administratie van de steunregeling op te voeren tot 1 5 gulden per week en dit voor normale omstandigheden vast te stellen op f12 per week. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. De Voorzitter zegt. dat de heer Schouten gemeente-ontvanger helaas ernstig ziek is, zoodat men genood zaakt is om tijdelijk een plaatsver vanger aan te stellen. B. en W. stellen voor deze het zelfde salaris toe te kennen als de heer Schouten geniet. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. De heer van Wijk vraagt of Schou ten nu toch zijn salaris ontvangt als ontvanger en als ambtenaar van de steunregeling. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. De heer van Wijk zegt. dan heeft Schouten een reuze inkomen. De Voorzitter zegt, dat hierin geen verandering gebracht kan worden dit is wettelijk zoo geregeld. De heer van Wijk zegt. maar de gemeente heeft nu een dubbele uit gaaf. De Voorzitter zegt, dat daar nu eenmaal niets aan te doen is. De heer v. d. Pol meent nog op te moeten merken, dat Schouten een plaatsvervanger gegeven heeft voor de steunregeling die hii zelf betaalt. De persoon welke dit tijde lijk waarneemt ontvangt van Schou ten hiervoor 10 gulden. Waar de raad nu besloten heeft dit salaris op te voeren tot 15 gulden per week zal Schouten ontvangen 10 gulden als ontvanger en 5 gulden van de steunregeling. Thans komt aan de orde een voor stel van B. en W. om wegens drukke werkzaamheden op de secretarie tij delijk een ambtenaar aan te stellen welke eenige dagen in de week op de secretarie zal werkzaam zijn. B. en W. stellen voor hiervoor 10 gulden per week uit te keeren. De heer 't Lam vraagt voor hoe lang het noodig zal zijn. De secretaris zegt. dat de vorige keer iemand er zes weken geweest is. Langer als 3 maanden zal het nu zeker niet duren. De heer Timmermans vraagt of de raad te beslissen heeft wie er aan gesteld wordt. De Voorzitter zegt. dat dit in dit geval bij B. en W. berust. De heer Timmermans vraagt om er rekening mede te willen houden, om zoo mogelijk een persoon uit de ze gemeente te nemen. Dhr. v. Andel vreest, dat er niemand in de gemeente is die hiervoor ge schikt is. De Voorzitter zegt, niemand in de gemeente te weten en daarom thans het oog te hebben op een gediplo meerde kracht buiten de gemeente. Als deze aangesteld wordt zal goed keuring gevraagd worden van Ged. Staten. Met algemeene stemmen wordt be sloten om B. en W. te machtigen pm een tijdelijk hulpkracht aan te stel len. Rondvraag De heer Timmermans vraagt wan neer er begonnen wordt met den bouw van een brandstoffen berg plaats. De Voorzitter zegt aan den heer Honcoop opdracht gegeven te heb ben om bestek en teekening te ma ken. Hieraan is echter nog niet vol daan. Wordt voorgesteld om dan een an der dit te laten doen. De heer v. d. Pol stelt voor jom nog 8 dagen te wachten, hetwelk wordt goedgevonden. De heer van Andel vraagt wat het gemeentebestuur denkt te doen in zake het schrijven van den Minister om de werkeloozen welke in de steunregeling zijn opgenomen over de week van 1824 Dec. een Kerst- gave te verstrekken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen hierop afwijzend te moeten beschikken ,daar de kosten hiervan wat de georganiseerden betreft ge heel ten laste van de gemeente ko men. Voor de ongeorganiseerden wel ke in de steunregeling zijn opgeno men zal het rijk 75 pCt. vergoeden. De heer van Andel vindt het een groote onbillijkheid. De georganiseer den betalen elke week 55 cent con tributie en nu worden zij terug gezet. De heer van der Pol zegt, dat er ongeveer 4050 georganiseerden zijn. Dit zou voor de gemeente al gauw een uitgaaf zijn van 100 gul den beteekenen. Ook meent spreker op te moeten merken, dat de geor ganiseerden als zii in de gewone steunregeling zijn. f 1 per week meer uitkeering krijgen benevens 10 cent extra vanaf het 3e kind. De heer 'tLam zegt, het onbillijk te vinden als de een wat krijgt ten de ander niet. De Voorzitter zegt. als de Mini ster voor allen 75 pCt. vergoeding wilde geven er geen bezwaar tegen zou zijn. De heer v. d. Pol zegt. dat er 11 ongeorganiseerden in de steunrege ling zijn, voor deze zou het de ge meente maar een klein bedrag kos ten. De heer Timmermans zou allen ge lijk willen stellen. Het is maar eens per jaar Kerstmis, de menschen mo gen voor dit feest, best wat hebben. De heer v. Andel zegt, feest zul len zij er wel niet van houden er zijn genoeg andere dingen noodig. Dezelfde spreker vraagt of de per sonen die bii de werkverschaffing zijn den 2e Kerstdag uitbetaald krij gen. De Voorzitter zegt, dat de Mini ster voor dezen dag eenige vergoe ding zal geven. Hoeveel dit bedragen zal weet hii niet. Wat de Kerstgave betreft merkt de heer v. d. Pol op. dat jde georga niseerden in de gewone steunregeling meer uitkeering genieten. De heer v. Andel zegt. daar beta len zij voor. De heer v. d. Pol zegt, in Wijk wordt aan de georganiseerden niets meer uitgekeerd als aan de anderen. De Voorzitter zegt. deze zaak nader te zullen overwegen. De heer 't Lam informeert hierna hoe het gaat met den kolen toeslag. De Voorzitter zegt. dat deze uitge keerd wordt naar het aantal stempels. De heer v. Andel vraagt of het de bedoeling is dat ook kolentoeslag ge geven zal worden aan de georgani- den, zooals deze in een schrijven aan den raad verzocht hebben. De Voorzitter zegt. als het Rijk bii wil dragen in de kosten, dit wel zou gaan. Hij stelt voor om over deze zaak aan den minister te schrijven. De Voorzitter zegt. zelf ook nog iets te hebben. Hii stelt voor om jde som van borgstelling van den ge meente-ontvanger vast te stellen op 10 pCt. van de begrooting alzoo rond op f4000. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Het lid Timmermans vraagt hier na of er niets gedaan kan worden aan den onrechtvaardigen toestand bij de werkverschaffing. Er zijn men schen uit deze gemeente welke slechts 6 gulden per week verdiend hebben. De Voorzitter zegt. dat alles berust bij de Heide Maatschappij. Deze keert loon uit naar prestatie. De heer v. Andel zegt. het een groote onbillijkheid te vinden. Spre ker zou het beter vinden als er een vast uurloon werd vastgesteld, met de mogelijkheid om met hard werken daar boven te kunnen komen. Thans is het geen werkverschaffing maar een uitzuigerszaak. De Voorzitter zegt. dat er in Wijk verschillende personen zijn welke al reeds van Juli af een behoorlijk loon verdiend hebben. Verschillende per sonen aldaar welke thans bii de werk zaamheden in de vlasarbeid geplaatst zijn. zijn hierover zeer ontstemd. De heer v. d. Pol zegt. gehoord te hebben dat er in Wijk nog per sonen zijn welke van 1213 gulden verdienen. De heer v. Andel zegt, ja maar daar zijn er ook van 5 of 6 gulden. De heer Timmermans zegt, dat de maatstaf waarmede gemeten wordt niet goed is. In zijn diensttijd heeft hij iemand gekend die alleen zoo sterk was als vijftien andere men schen. Als deze mensch in een put gezet zou worden om te graven en daarmede 2 gulden zou verdienen dan zou een gewoon mensch maar fo.50 verdienen. De Voorzitter informeert hoe deze mensch heette. De heer Timmermans zegt, dit niet te weten, maar misschien leeft hit nog. Aan die werkverschaffing zegt de heer Timmermans zet men de eigenlijke grondwerkers bij elkaar, en hierna wordt de maatstaf genomen. Maar er zijn nog zooveel anderen die het grond vak niet geleerd hebben. Deze willen ook wel werken, maar kunnen niet zoo veel verdienen als vak menschen. De heer v. Andel zegt nogmaals dat het een uitzuigerii is. De heer Timmermans zegt als gii een goede maatstaf wilt hebben neemt die dan uit het boek der waar heid. Daarin lezen wij dat de ar beiders in den -wijngaard allemaal evenveel kregen. De heer Schreuders vraagt of men niet een beetje overgeleverd is aan de willekeur van den opzichter. De Voorzitter zegt, zich in ver binding te zullen stellen met de Hei de Maatschappij en den opzichter, om i te trachten een andere regeling te krijgen. Hierna sluiting. STEIGER IN BRAND. Vrijdagmiddag ongeveer 3 uur waren eenige werklieden op het gemeentelijk terrein aan de Heyschehaven te Rotter dam bezig met het teren zan een steiger. Aangezien de teer, welke zij daarbij ge bruikten, door de koude moeilijk te ver werken was, hadden zij een vat op een vuurtje gezet om de teer te verwarmen. Vermoedelijk is er toen teer uit het vat in het vuur terechtgekomen, met het ge volg, dat eerst het vat met teer en ver volgens de steiger in brand geraakte. Over een lengte van 50 meter brandde de steiger en het vuur naderde bedenke lijk de plaats op het westelijk einde van steiger, waar twee ijzeren sluisdeuren voor de Parksluizen, zwaarte ongeveer 80 ton, opgeslagen staan. Men zette er dus alles op om te voor komen, dat de steiger zou doorbranden, daar het gevaar lang niet denkbeeldig was, dat dan de ijzeren gevaarten in de haven zouden vallen. Twee drijvende motorspuiten waren in actie en omstreeks half negen was de brand gebluscht. O VERDRONKEN. De 33-jarige ongehuwde H. de Boer, wonende Kortesteeg te Vlaardingen, stoker op het s s, „Zaandam" is te Antwerpen over boord gevallen en verdronken. Het lijk is gevischt. O— Grootste prijs in het gelukkigste geval f 120.000.— Uitbetaling in Contanten zonder aftrek. 5°/0 rentende en voor geheel Nederland wettig geoorloofde ZONDER NIETEN. ELK LOT EEN PRIJS. Jaarlijks 10 groote winstkansen waarin uitgeloot worden N >-a 0 O, en duizenden gemiddelde en kleinere prijzen. Maandelijksche storting voor deze Trekkingslijsten franco gratis. BESTELBRIEF. Gelieve duidelijk in te vullen en te adresseeren aan de Hollandsche Crediet- en Obligatiebank N. V. Amsterdam, Postbox 577 Onderget. bestelt hiermede op Nwsbl. v. h. L v. Heusden „Uitvoerig Prospectus „A", gratis franco" en schrijft in op de wettig geoorloofde geheele Staats- en Premieloten, slechts f 3. maandelijksche aflossing en verzoekt omgaande toe zending van het koopbewijs, rechtgevende vanaf de a.s. trekking op- den vollen prijs, die er op valt zonder aftrek. BEN ZOO GUNSTIGE GELEGEN HEID, OM SPOEDIG EEN VER MOGEN TE BEREIKEN MAG VOORAL IN DEZEN TIJD NIEMAND VERZUIMEN. Naam Woonplaats Straat en No. f43.442.5iV3.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4