5. p. tankhnynt Co'; Bank Jt.V. Oit summer bestaat uit 3 bladen m 10 ct. per ons. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Agentschap van de Awsterdawsche Bank Jt.VAmsterdam. Wij brengen U Nieuwjaar. U moet maar eens infor- meeren wat een Bril kost bij Zusterhuis 6 Gediplomeerd Opticien. Blikgroenten üuiteiilaiKf. Binnenland. m Zeepvlokken van altena t. boonstra H N No. 5294 Vrijdag 6 Januari 1933. Bezuiniging op de keuringsdiensten van waren Doos 30 en 60ct. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur'en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. telep. No. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons én bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prfjzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SBT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie Het is wel begrijpelijk dat het de regeering bij hare bezuinigingsmaatre gelen niet .altijd voor den wind gaat, want ook hierbij geldt het „zooveel hoofden, zooveel .zinnen". De een wil hierop bezuinigen, de ander daarop en nauwelijks is een voorstel om op een of ander .de uitgaven in meer of min aanzienlijke mate ie beperken, gepubli ceerd of er gaan dikwijls krachtige stemmen op om de regeering er toe te bewegen geen verdere uitvoering aan hare .voornemens te geven. En meermalen is dit de schuld der regee ring zelf, omdat zij bezuinigingen voor stelt, welke au fond geen bezuinigin gen zijn b.v. opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten of om dat zij wil bezuinigen op iets dat zóó weinig bespaart dat het, vergeleken bij de 110 .millioen, welke de commissie Welter wil ,bezuinigen, slechts een drop pel in een emmer water beteekent. Nu stelt de regeering voor op de uitvoering van de Warenwet een be drag, groot f700.000, besparen, waar van dan de helft aan het Rijk ten goede komt. In een der jongste nummers van de Nieuwe Rotterdamsche Courant tref fen we het volgende hieromtrent aan: „De regeering ging hierbij niet over één daags ijs. Reeds in 1923 droeg zij aan een .commissie onder praesidium van jhr. van Beresteyn op, eens na te gaan, in hoeverre op de Keuringsdien sten zou kunnen worden bezuinigd. En op het .rapport van deze commissie is ook het .advies van de Bezuinigings commissie-Weiter gebaseerd, die voor stelde, bij voorkeur te streven naar een beperking van overheidsbemoeiing op het gebied van de keuring van waren. De Warenwet waakt n.l. niet alleen voor het hygiënische belang, dat met de deugdelijkheid van waren ver band houdt, jnaar tracht ook de eer lijkheid in den handel te bevorderen. Terwijl uitvoeringsbesluiten ,als die voor melk en brood geacht mogen worden uitsluitend de volksgezondheid te die nen, zijn Koninklijke Besluiten, waarin bepalingen zijn .opgenomen met betrek king tot papier, meubel- en gordijnstof, mosterd, e.d. goeddeels ter bestrijding van oneerlijkheid in den handel uitge vaardigd. De Commissie-van Beresteyn meent nu, dat in de huidige omstandig heden aan de Warenwet op het gebied van de eerlijkheid in den handel geen verdere uitbreiding moet worden gege ven, ja, zij zou intrekking van verschil lende reeds genomen Koninklijke be sluiten niet betreuren. Intusschen houdt de evengenoemde commissie er in haar rapport rekening mede, dat de regeering niet onverwijld tot een nieuwe afbakening van de wer kingssfeer der Warenwet zal overgaan en stelt zij in het licht, dat h.i. in elk geval een belangrijke concentratie in de organisatie der keuringsdiensten mo gelijk is. Zij wil de 18 keuringsdien sten buiten de groote steden tot 10 terugbrengen, waardoor een bezuiniging van in ronde cijfers f200.000 wordt bereikt. Door verder het aantal te ne men monsters te beperken en door het personeel bij de keuringsdiensten op de basis van rijksambtenaren te sala- rieeren, meent de commissie ander maal f150.000 te kunnen besparen. De regeering heeft de commissie- Weiter in haar advies, dat zich, gelijk wij zagen, nauw aansluit bij dat van de commissie-van Beresteyn, gevolgd en op de begrooting voor binnenland- sche zaken het als rijksbijdrage in de kosten van de keuringsdiensten uitge trokken bedrag met f350.000 vermin derd". Waar men nu van de 18 keuringsdien sten buiten de groote steden er 8 wil opdoeken, komt het weer neer op een afbraak van de keuring van voedingsmiddelen op het platteland, dus natuurlijk het platteland weer de dupe. Gelukkig is er tegen het regeerings- voorstel ernstig verzet gerezen, zoo o.a. van Dr. S. van Raalte, directeur van den keuringsdienst van Waren te Am sterdam. Deze zegt, dat van eeni be zuiniging op de keuringsdiensten niets behoeft te komen, indien men zorgt, dat deze diensten zich zelf kunnen be druipen, zooals ook de vleeschkeurings- diensten geen enkel offer aan de pu blieke kassen vragen. De voorgestelde bezuiniging beschouwen wij als een afbraak van een met veel moeite en toewijding opgebouwden dienst, die in het belang der volksgezondheid reeds heel veel uitnemend werk heeft ver richt. per heel blik vanaf SPERCIEBOONEN 32 SNIJBOONEN 33 APPELMOES 33 DOPERWTEN 35 Wortelen, Tuinboónen, Spinazie, Andijvie, in heele en halve blikken. A. BAAIJENS Botermarkt 88/ - HEUSDEN. De middenstand is ten zeerste ge steld op behoud der Warenkeurings diensten op hun tegenwoordig aantal en uit zijn kring blijkt niet onduidelijk eene geneigdheid tot medebetalen. Het hygiënisch belang van eene goe de controle op de zuiverheid van voe- dings- en genotmiddelen mag niet wor den onderschat en eene aanzienlijke ver mindering van het aantal steekproeven kan niet anders dan leiden tot een be langrijke vermindering der kwaliteit on zer voedings- en genotmiddelen.. Wat de bemoeiing van de Warenwet met het bedrijfsleven ter verzekering van de eerlijkheid in den handel betreft, zijn wij het allerminst met de meening der commissie-van Beresteyn, waar zij er op wijst, dat het publiek in de aller eerste plaats zelf tót taak heeft er voor te zorgen, dat het geen knollen voor citroenen koopt. Zeker zijn er geval len, waarin bet publiek die taak op zich zou kunnen nemen, maar daarte genover staan tal van gevallen, waarin het publiek daartoe niet in staat is en waarbij het dus voor den consument absoluut onmogelijk is zelf vast testel len of hij al dan niet bedrogen wordt. Men heeft nu bepalingen, waardoor men volkomen verzekerd is bij het koopen van limonade waren uit zuivere vruchten en zuivere suiker (dus geen saccharine) te verkrijgen; er bestaan voorschriften waaraan te verkoop en con sumptie-melk moet voldoen; er zijn be palingen in het leven geroepen welke er voor zogren dat alleen brood, het welk deugdelijk van samenstelling is, wordt afgeleverd enz. enz. En is dit al niet hoogst bevorderlijk vootr de volks gezondheid? Zou men nu door het afschaffen van een aantal keurings diensten op eet- en drinkwaren weer tot het oude willen terugkeeren n.l. het vrijelijk verkoopen van met eene flinke hoeveelheid water aangelengde melk of het vrij afleveren van broodJ, waarin niet het noodige kwantum bloem is verwerkt? Neen, eer uitbreiding dan inkrimping van de keuring van levens middelen, omdat de keuringsdiensten van waren bewezen hebben buitenge woon nuttig werk te verrichten, maar tevens ook, omdat vooral op 't platteland aan meerdere steekproeven dringend behoefte bestaat, zoodat nog meer dan tot nu toe eene preventieve werking van hen uitgaat. Kon door de opheffing van een 8- tal keuringsdiensten eene zeer groote besparing worden verkregen, dan zou men kunnen zeggen, dat de financieele nood haar gebood, maar nu de bespa ring niet veel heeft te beteekenen, mag men instellingen, welke voor de volks gezondheid van zóó groot belang zijn gebleken te zijn, niet zonder meer op heffen. De magen der plattelandsbe woners mogen niet weer evenals in vroeger dagen gevuld worden met le vens- en genotmiddelen, welke/niet zel den van de slechtste soort^zijn. BEL BELANGRIJKE ONTDEKKING. Een bril, waardoor ook zoo goed als blinde personen kunnen zien. Na een studie van zeven jaar en tallooze experimenten is de bekende Amerikaansche oogarts, Dr. William Feinbloom te Chicago erin geslaagd een bril te construeeren, die personen, wier gezichtsvermogen slechts 2 procent van het normale bedraagt en die vroeger als geheel blind werden be schouwd, in staat stelt, alles gewoon te kunnen waarnemen. Deze nieuwe bril bestaat uit drie teles- copische glazen voor ieder oog en kan ala een gewone bril gedragen worden. Dr. Feinbloom heeft zijn uitvinding uiteengezet voor de „American Academy of Optometry" en optische kringen wordt aan zijn uitvinding groot belang gehecht, daar hierdoor 40 procent van de blinden in Amerika weer zullen kunnen zien. —O BLOEDIGE ONLUSTEN OP JAMAïCA. Te Kingston op Jamaica is het tot bloedige, onlusten gekomen tusschen een deel van de Engelsche troepen en de inheemsche bevolking. Het betrokken Engelsche regiment is het beroemde re giment van de Northumberland lanciers dat 160 jaar geleden is opgericht en gedurende eenigen tijd bekend stond als de Wellington lifeguards. De onlusten ontstonden doordat in een café een En gelsch soldaat door een inboorling werd gedood. In dolle woede trokken de Engelsche soldaten door de stad en ver nielden alles wat zij ontmoetten. Burgers worden aangehouden en afgeranseld. Eta lagevensters en andere ruiten werden stukgegooid. Trams werden aangehou den en uit de rails geworpen. Met de politie kwam het tot een hand gemeen. Aan het bevel van een Engelschen commandant in de kazerne terug te keeren werd aanvankelijk geen gevolg gegeven. Pas na geruimen tijd kon de rust in de stad worden hersteld. O— MOEDER EN/VlJF KINDEREN IN DE VLAMDEN OMGEKOMEN. Uit CjaTcinnatie wordt gemeld In het stadje Shelby brak in den nacht van Maandag op Dinsdag in een woonhuis brand uit. Een moeder en haar vijf kinderen kwamen in de vlammen om. De vader werd wel gered maar heeft zoo levens gevaarlijke verwondingen opgeloopen, dat aan zijn behoud getwijfeld wordt. o— ONDERWIJZERES DOOR WOLVEN VERSCHEURD. Tengevolge van de koude zijn in ver schillende deelen van Portugal kudden wolven uit de hooggelegen wouden naar de dalen gekomen. Te Valpacos werd een onderwijzeres door wolven verscheurd. In de dalen van de Sierra de Estrella hebben de wolven eenige kudden vee over vallen en talrijke schapen en runderen gedood. PROF. L. LINDEBOOM, f Prof. L. Lindeboom, oud-hooglee raar aan de Theol. School te Kam pen, is aldaar overleden. Lucas Lindeboom werd op 17 Jan. 1845 geboren te Zwollerkerspel. Hij ontving zijn opleiding aan de reeds in 1855 opgerichte Theol. School te Kampen en in 1867 begon hij zijn arbeid als predikant bij de Chr. Af gescheiden Kerk te 's Hertogenbosch. Na zeven jaar vertrok hij naar Zaan dam, totdat hij in 1882 door de Sy node der Chr. Afgescheiden Kerk tot docent aan de Theol. School te Kampen werd benoemd. Hij was o.m. een der oprichters van het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus", van Zondagsschoolveree- ningen, van „Veldwijk" en andere stichtingen voor het verzorgen van krankzinnigen en zenuwlijders. Aan tal van periodieken als „De Bazuin" en „De Roeper" verleende hij zijn medewerking. Op 19 December 1917 nam Prof. Lindeboom afscheid van de Theol. School. ^4 voor de fijne/ wasch M M B /Drogisterij' H A. VERSCHUUR-BAERT N Bpfermarkt 72 - Heusden. GEHEIME ZENDER. In den nacht van 31 December op 1 Januari is de geheime zender, die ergens in de buurt van Apeldoorn opgesteld moet zijn, duchtig in de weer geweest. De omroeper stak een nieuwjaarstoespraak af. Eenige per sonen werden met hun woonplaats genoemd. De meeste vrienden ble ken in de omgeving van Apeldoorn en Deventer woonachtig te zijn. MET UNIFORMPET TER BEWAARSCHOOL! De mode der schoolpetten is in Amersfoort niet van langen duur ge weest. De aardigheid is er voor de jongelui af, pmdat velen, die niet meer ter school gaan, ook met een gekleurde baret of pet zich tooien. Zelfs op een der bewaarscholen ko men kinderen ter school met een gesterde schoolpet en op sommige lagere scholen worden ze eveneens gedragen. Een paar loopjongens von den de dracht zoo mooi, dat ze zich ook een schoolpet hebben aange schaft. —o DE JEUGDIGE DIEVEN TE DEN HAAG. Te 's-Gravenhage is nog een jonge man aangehouden, als behoorend tot het troepje, dat zich onledig hield met strooptochten in andermans au to's. Twee van deze jongelingen zijn naar het Huis van Bewaring overge bracht. Van het 20-tal zitten er nu 17 in het Huis van Bewaring ter beschikking van de Justitie. O— HET CONFLICT TE TILBURG. Te 's-Gravenhage is een bespre king van partijen gehouden, betrok ken bij het geschil in de wollenstof- fenindustrie te Tilburg, zijn door den rijksbemiddelaar in de 4de district, prof. Aalberse, de volgende voorstel len gedaan ie. De minimum-uurloonen zullen inplaats van met 71/? pCt. met 5 pCt. verlaagd worden. 2e. De kindertoelagen zullen ver hoogd worden met dien verstande. dat voor het derde kind 7 c cents en voor elk volgend kind f 1 toeslag op het weekloon zal worden gege ven. ongezien het aantal werkuren per week. 3e. De loonsverlaging zal niet toegepast worden op uurwerkers be neden 24 jaar en uurwerksters be neden 19 jaar, doch door stopzet ting der periodieke verhooging zul len deze categorieën in een nieuwe loonschaal vallen. Na de besprekingen is door den rijksbemiddelaar een vierde punt aan dit voorstel toegevoegd, .hetwelk par tijen telegrafisch is medegedeeld: 4. Voor de vacantiedagen zal aan alle arbeiders het loon uitbetaald worden. o— DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het aantal ongelukken bli onbe waakte overwegen der Ned. Spoor wegen toont over het jaar 1932 een 9minder ongunstig beeld dan over I93I- In 1932 hadden 80 ongelukken bii onbewaakte overwegen plaats, waar van 18 met doodelijken afloop. Over het jaar 1931 bedroeg het aantal totaal 97, waarvan 30 met doodelijken afloop en over 1930 was het aantal totaal 79, waarvan 11 (d.o. drie zelfmoorden) met doodelijken afloop. O— VERGIFTIGING. Te Glanerburg zijn in drie gezin nen na het gebruik van cacao ver gif tigingsverschijnselen vastgesteld De keuringsdienst van waren te En schedé zal een onderzoek naar de deugdelijkheid van de cacao instel len. —o EEN GOED BEGIN VAN 1933- Maandag hebben te Veendam een drietal fabrieken, t.w. de „Ceres", de „Erica" en de „Brittania". die in ver band met den slechten toestand in de Stroocarton-industrie eenigen tijd gesloten waren, het werk hervat. Dit beteekent werk voor eenige honder den arbeiders. Een goed begin der halve van 1933. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard JCct nieuwe M. Jifort, Gorinchettt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1