Voetbalsport. Plaatselijk Nieuws Predikbeurten. INGEZONDEN DB MOORD TE NUMANSDORP. Naar aanleiding van dit afschuwelijk drama wordt nader gemeld In een logement aan de Nieuwe Haven te Rotterdam zijn twee mannen aange houden, die verdacht werden den land bouwer J. de Reus te Numansdorp te hebben vermoord. Het onderzoek werd opgedragen aan twee rechecheurs der Centrale Recherche te Rotterdaméén hunner was recher cheur Zandbergen, die eenigen tijd gele den zoo'n werkzaam aandeel heeft gehad in de opsporing van den Duitscher H., den moordenaar van „Blonde Mien" op den Schiedamschedijk. Bij fouilieering van den eersten ver dachte, den 33-jarigen chauffeur J. B vond men in zijn zak een Browningpistool, dat met bloed bevlekt was. Toen meD aan hem vroeg of hij in gezelschap van een ander was geweest, zeide hij dat hij alleen op stap was geweest. Vervolgens werd de tweede verdachte, de 25-jarige varensgezel F. L,, aan een verhoor onderworpen. Hoewel ook deze verdachte aanvankelijk weinig wilde uit laten, vertelde hij ten slotte, bij stukjes en beetjes hoe alles zich had toegedragen. Op de kleeding van beide mannen wer den nog verschillende bloedvlekken ge vonden. Nadat enkele formaliteiten waren ver richt, werden de moordenaars onder groote belangstelling van het publiek met den gevangenwagen naar Dordrecht overge bracht waar zij ter beschikking van de Justitie werden gesteld. In Dordrecht ging het rumoerig toe, daar het publiek met steenen naar den wagen wierp en zich van de arrestanten wilde meester maken. Op de Voorstraat kwam het tot ongeregeldheden en moest de politie van den gummistok gebruik maken. De chauffeur B. is afkomstig uit Klaas waal en de varensgezel F. L. uit Oud- Beijerland. B. ontkende bij zijn verhoor halsstarig iets met den moord te maken te hebben. De groote wonde aan den schedel van den vermoorden landbouwer, welke boven op het hoofd vrijwel van oor tot oor liep, is vermoedelijk toegebracht door een ploeg ijzer. Dit is evenwel nog niet gevonden. HEUSDEN. Juliana I" gaat a.s. Zondag naar Waalwijk en ispeelt aldaar hare 11 de competitiewedstrijd voor de i ste klasse B. V. B. en wel tegen „HE..C. II" aldaar. „Juliana" heeft destijds met 21 op haar terrein van „H.E.C. II" ge wonnen en zal dan ook terdege moe ten aanpakken willen zij de twee winstpunten mede naar Heusden ne men. temeer daar „H.E.C. II" even als „Juliana I" tot de kopclubs be hoort. WERKENDAM. Zaterdagmiddag te 2.30 uur zal de 2de nederlaagwedstrijd worden gehouden en wel door „W.V.V. I" en „W.L.E." van Gorinchem. HEUSDEN. Met ingang van Maandag a s. vestigt zich alhier ten huize van wijlen Dr. Otto, de heer E. Schimmel, Arts. (Zie advertentie) Onze stadgenoot de heer N. Hes- selmans, is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Boekei. Ter gelegenheid van haar 5 jarig bestaan, besloot de Damclub „V. D." een onderlinge jubileumwedstrijd te spelen. Maandag had de eerste ronde plaats. In de eerste groep speelde Pellekaan tegen de Joode, zooals van ouds een hardnek kige strijd. Deze partij moest worden afgebroken met een betere stand voor Pellekaan. De tweede partij in de eerste groep was tusschen de beide jongste leden A, Deurloo en Ger. Jonker. Een Holl. partij welke onregelmatig werd voortgezet. In het middenspel won Deurloo een stuk door een afruil. Ook deze partij werd afgebroken, waarin Deurloo een stuk voor staat. In de tweede groep speelde Bax tegen Swagemakers. Hield Swagemakers aan vankelijk goed stand, een blunder kostte hem echter de partij. G. Jonker speelde tegen Fitters een goede partij, en hoewel Fitters speelde wat hij kon, hij moest tenslotte in Jonker zijn meerdere erkennen. Tusschen A. Vos en J. Deurloo werd in de opening door beiden goed spel geleverd, in het middenspel profiteerde Vos ten slotte van enkele zwakke zetten en wist op overtuigende wijze te winnen. De Graag had deze ronde rust. Maandag a s. voortzetting der partijen. Voor de twee betrekkingen van controleur bij de varkenscentrale in de provincie Noord-Brabant heb ben zich niet minder dan 721 solli citanten aangemeld. Woensdagavond trad de heer Gerard Pilger uit Amsterdam, in de zaal „Concordia" op, voor het De partement Heusden van de Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen. De heer Pilger. die een prettig cau seur bleek te zijn. voerde zijn ge hoor mede naar China, waar hij een 7-tal jaren heeft vertoefd. n.L een paar jaar in Hongkong en 5 iaren in de binnenlanden. De spreker begon met een ver klaring te geven over het ontstaan van den naam China, dat door de Chineezen zelf t'iën-shia „wat onder den hemel is" wordt genoemd. Hii liet zijn gehoor, <ioor middel van lichtbeelden verschillende gedeelten van de Chineesche muur met zijn versterkte torens zien, welke muur 'n lengte heeft van 2400 K.M. en waar aan volgens berekening van een En- gelschman zooveel steenen zijn ver werkt, dat men er tweemaal om de aarde een muur van 1 meter hoogte van zou kunnen bouwen. Hii vertelde, dat China door verschillende rassen is bewoond. Noord China door Mon golen, een flink robust ras en Zuid Chma „Shieng-kwa-min-kwo", de Chineesche republiek, bewoont door een fijn gebouwd ras. dat zeer vlij tig arbeidzaam en spaarzaam is. Over deze volksstam hield de heer Pilger in hoofdzaak zijn lezing. Hii voerde zijn aandachtig gehoor mede in de huiskamer van een Chineesche fami lie. liet een kijkje nemen in een opiumkit, in een school en vertoonde een huwelijksstoet. De Chineesche taal is zeer moeilijk te leeren. Eén woord heeft verschillende beteeke- nis die moet blijken uit de manier waarop het woord wordt uitgespro ken. Ook het schrift is zeer moeilijk. De chineesch gebruikt geen A B C, doch karakterschrift. Er eijn 40.000 teekens, en er ds veel oefening voor noodig, dit schrift (te leeren. Na de pauze verscheen de heer Pilger in Chineesch costuum en de clameerde een 2-tal itooneelstukie's, die een beeld gaven van Chineesche karaktertrekken en Chineesche rechts- plegering. Tusschen een ;en ander door, liet de heer Pilger Chineesche muziek en zang hooren, die nu niet bepaald welluidend was te noemen, maar die toch Volgens den spreker als men er jde beteekenis van be grijpt heel mooi js. Het geheel was een mooie avond, zoodat niemand zich (dan ook het bezoek aan „Concordia" (heeft be treurd. ontvingen reeds een extra Atrax geschenk uit welwillendheid en voor reclame, omdat zij trouw Atrax verbruiken en Atrax-Artike- len bij anderen aanbeveelden. Gebruikt U ook al Atrax- Artikelén. 7 Voor zoover wij hebben kun nen nagaan wordt door de Crisis- Pachtcommissie alhier, in den regel van 4060 percent korting op de pachttermijnen gegeven. Zij, die ge passeerde Kerstmis hadden moeten betalen en geene e>f eene naar hunne meening niet voldoende korting op hun pachtsom kregen, kunnen hun verzoekschrift tot ontheffing van pacht uit e r lij k tot en met Maan dag 9 Januari a.s. bii den Kanton rechter indienen. Verzoekschriften be treffende met Kerstmis vervallen be talingstermijnen, die na 9 Januari a.s. inkomen, worden ter zijde ge- iegd. Model-verzoekschriften, wier invul ling zich van zelf wijst en dus izeer gemakkelijk is, zijn verkrijgbaar bii de firma L. J. Veerman boekhandel te Heusden, tegen betaling van 1 q cent per (stuk (en wel met inbegrip eener envelop, waarop, :het adres is gedrukt. ALMKERK. A.s. Zaterdagmiddag, 7 dezer, zal alhier, in de Herv. kerk, de verhu ring van zitplaatsen, om 2 uur een aanvang nemen. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk op Oudejaarsavond ten bate van 't Ziekenfonds bracht op, ongeveer f 90. Naar wij vernemen heeft de heer G. Tolenaar alhier, bedankt als lid van het Burgerl. Armbestuur. A.s. Zaterdagmiddag van 23 uur zal alhier op 't gemeentehuis het Burgerlijk Armbestuur zitting houden voor diegenen die niet voor de steun regeling of Diaconie in aanmerking komen. Oudej. avond en Nieuwjaars dag zijn in onze gemeente rustig ver- loopen, al gaf een gezelschap be staande uit dames en heeren op Ou dejaarsnacht op enkele punten der gemeente een zangconcert, waarbij op roerende wijze het „Uren, dagen, maanden, jaren", enz. ten gehoore werd gebracht. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooihandel gaat wei nig om. Men besteedt voor het goede handelshooi f 8 a f 9 per $00 K.G. naar schraal pershooi is geheel geen vraag. Haverstroo f 1 o a f12 per 1000 K.G. CAPELLE. In de Ned. Herv. kerk alhier, trad jj. Woensdagavond half zeven op uitnoodiging van de Ned. Herv. meisjesvereeniging op G. G. „Bidt en Werkt" als spreker op Ds. de Geus uit de Bildt. die tot onderwerp zijner rede genomen had. Handelin gen 16. vers 14 en 13. Met ernstige aandacht werd deze begaafde spre ker door de aanwezigen gevolgd. De heer J. L. v. d. Linde heeft zijn benoeming tot havenmees meester alhier, aangenomen. EETHEN De Moedercursus, die vanwe ge „Het Groene Kruis" gegeven zal worden, vangt aan Woensdag 11 Jan. a.s. des namiddags 2 uur in de Open bare School te Eethen. GIESSEN. De gehouden verhuring van de zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier voor 1933 heeft opgebracht de som van ruim f502, zijnde f117 meer dan 't vorige jaar. 's-GRAVENMOER. In het Emmalaantje alhier, ontstond bii P. Rutters een begin van schoorsteenbrand, door het kracht dadig optreden der toegeschoten hulp werd erger voorkomen. NEDERIIEMERT. De zitplaatsen in de Herv. kerk aan de N.Z., hebben alhier, f38 meer opgebracht, dan 't vorig jaar. NIEUWENDIJK. De eieren worden alhier ver handeld in prijzen van 31/2 tot 41/2 cent per stuk. Mej. de wed. Jac. v. d. Stelt alhier, kwam dezer dagen zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp noodig was. Op Woensdag 18 Januari a.s. zal de Geref. Knapenvereeniging „Benjamin" haar jaarvergadering houden, in het Instituutlokaal. Aanvang 7 uur. Naar we vernemen bestaan er plannen om tot oprichting van een Oranjevereeniging te komen. MEEUWEN. Dinsdagavond 10 Januari te half zeven hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. van 't Zandt te Delft. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen G. den Nooy. RAAMSDONKSVEER. Naar we vernemen heeft dhr. v. d. Kieboom ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Aan de verschillende pach ters der gemeentegronden werd een reductie verleend van 30 pCt. Bij de verhuring der zitplaat sen in de Ned. Herv. Kerk brachten deze ruim f 300 meer op dan het vorig jaar. VEEN. Naar wij vernemen wordt door het polderbestuur een nieuw object voor werkverschaffing overwogen, door een sloot te doen graven langs de Groene Steeg, welke uit zal wateren op het Noorder-afwateringskanaal. De gehouden verhuring van zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht 1 779.vorig jaar 1776, WIJK EN AALBURG. Naar wij vernemen, is de verga dering, welke vanwege de vereeniging „Het Groene Kruis", afdeeling Wijk, Aal burg en Veen, gehouden zou worden op Woensdagmiddag jl., niet doorgegaan. Deze bijeenkomst, welke ten doel heeft de oprichting van een dames-comité voor den te houden bazar, zal thans plaats vinden op Donderdag a.s., nm. hall vier in het gymnastieklokaal te Wijk. WASPIK. A.s. Zondag geeft de tooneel- vereeniging van de Meisjesbond een uitvoering in het patronaat, voor de dames. Er zal worden opgevoerd een tooneelstuk in 5 bedrijven. WAARDHUIZEN. Tot ouderling in de Geref. kerk alhier is gekozen de heer W. Colijn. W OUDRICHEM. Naar wii vernemen heeft de heer J. van Straten, die gedurende een reeks van jaren zitting had als ouderling der Ned. Herv. kerk. als zoodanig bedankt. Op Zaterdag 7 Januari a.s. 's avonds half zeven, zal in café v. d. Wiel voor de afd. O.S.P.. mej. Stien de Zeeuw een lezing houden over fascisme en socialisme. Naar wij vernemen zullen al leen de tuinders wier hoofdbedrijf uit tuinderii J>estaat. in aanmerking ko men voor steun, op de door hun in 1932 geveilde producten. Loop der bevolking over het jaar 1932. Bevolking op 31 Dec. 1931 1027 m., 928 vr., totaal 1955. Ingekomen 29 m. 33 vr. tot. 62 Geboren 25 m. 15 vr. tot. 40 Vermeerd. 54 m. 48 vr. tot. 102 Vertrokken 31 m. 36 vr. tot. 67 Overleden 9 m. 8 vr. tot. 17 Verminderd 40 m. 44 vr. tot. 84 Totaal vermeerderd met 14 m., 4 vr totaal 18. Bevolking op 31 Dec. 1932 1041 m. 932 vr., totaal 1973. Aantal gesloten huwelijken 5. Het gewoon jaarlijksch onderhoud aan militaire gebouwen en werken in het Land van Heusden en Altena en den Biesbosch voor 1933 is opgedragen aan den heer Ph. Struik alhier. Gedurende het jaar 1932 werden in deze gemeente afgegeven 92 akten voor de uitoefening van de visscherij en 3 consenten voor de uitoefening der kust- visscherij. Bij den agent der Arbeidsbemid deling in deze gemeente stonden op 31 Dec. jl. 89 werkloozen ingeschreven. ZUILICHEM. Op 31 December 1932 stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling al hier ingeschreven 112 werkloozen. 8 JANUARI. Ger. Kerk, 10 u. leesdienst en 2,30 u. ds De 'Wit uit 's-Bosch Aalburg2 u. ds Kloots Ger. Gem., 9,30 en 6 u. leesdienst Andelgeen opgaaf Ger. Kerk, 9,30 en 2 u. ds Bakker Almkerk, 9.30 en 2 u. ds. Dingstee Geref Kerk, 9,3(Jen2 u. ds. Hakman Aalstvm. en nm. de heer Kraai uit Utrecht Vrije Geref. Gem vm. en nm leesd. Ammerzoden, geen dienst B' broek, 9.30 ds Kruijs Voorberge Capelle, 9,30 en 6 u. ds. Bartlema uit Zeist Ger. Kerk, 9,30 en 2,30 u. ds Keizer Doeveren, 10 u. ds van Bruggen Dussen, 2 u ds Kuyper Ger. Kerk, 9;30 leesdienst en 2 u. ds Hindriks Drongelen, 9,30 ds. Tass9ron Eethengeen dienst Denderen, 9,30 u. ds Kuyper Geref. Kerk, 9,30 en 2,30 ds Menken Giessen, 6 u. ds Benders Geref. Kerk, 9,30 en 2 u. ds Heiner 'a-Gravenmoer9,30 en 2 u. ds v. d. Roest Ger. Kerk, 9,30 leesdienst en 6,30 leesdienst Chr Ger, Kerk, 9.30 en 2,30 u. leesdienst Eeesbeen, 9,30 u. leesdienst Loonschendijk, 9,30 leesdienst en 2 u. ds Slemper Meeuwen, 2 u. dr. Tjalma Ger. Kerk, geen opgaaf Ger Gem., 9,30 en 6 u. leesdienst Nederhemert, Zz. 2 u. ds. Knipscheer uit Zaltbommel Nieuwendijk, Geref. Kerk 9,30 en 2 u ds de Bruin Poederoijennm. ds. De Bruin. Geref. Kerk, vm. en nm. leesdienst Vrije Geref. Gem., vm. en 's avonds leesdienst Raamsdonk (XL), geen dienst (K.), 9,30 ds. Guittart Evangel, gebouw „Eben Haëzer" 9,30 en 2 u. de heer Schoonderbeek Ger Kerk, 9,30 en 3 n. ds v. Maare Sprang, 9.30 leesdienst en 2,30 u. ds. Bartlema uit Zeist (Coll. Geref. Zend. Bond) Ger. Kerk, 9,30 en 2,30 u. ds Hagen Sleeuwijk, geen opgaaf Geref Kerk geen opgaaf Uitwijk, 9,30 en 2 u. ds Hooijkaas (Bev Kerkeraadsleden) Veen9,30 u. dr. Tjalma Ger. Gem. vm. en nm. leesdienst Wijk, 9,30 en 2 u ds Gobius du Sart (nam Bed. H. Doop) Woudrichem, 9,30 ds De Bruin en 6 u. leesdienst (vm. Bev. Kerkeraadsleden) Waardhuizen, Ger. Kerk, 9.30 en 2 u. ds Bokma Waspik, geen opgaaf Werkendam, 10 en 6 u. ds. Kalkman uit Katwijk (binnen) (Voorber. H A) Ger. Kerk, 10 en 6 u ds Jonker Chr. Ger. Kerk, 10 en 6 u ds Baas Ger. Gem 10 u. en 6 u. leesdienst Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. ds. Overduin Dinsdagavond 7 u. ds Overduin Well, 2 u. ds Eijkman Ger. Kerk, 9,3(J en 2,30 leesdienst Zuilichem, vm. leesdienst Ger. Kerk, vm. en nm. leesdienst (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Heusden, Oudejaarsavond. Aan alle Heusdenaren, Met groote voldoening heb ik ken nisgenomen dat de tooneelclub D.V.S. uit 's Hertogenbosch voor de tweede maal Heusden komt bezoeken en een groot gedeelte van de opbrengst zal storten in de kas van het plaatselijk Crisis-Comité. Als Heusdenaren kun nen wij dit niet genoeg op prijs stel len en ik verwacht dan ook Woens dag a.s. een volle zaal, want die Bosschenaren hebben er slag van er weer een echte vroolijke avond van te maken. Geachte lezers het is heusch mijn bedoeling niet reclame te gaan ma ken voor dit Bossche gezelschap, wat naar mijne meening ook niet noodig is, maar tijdens de Kerstdagen kreeg1 ik bezoek van den leider van deze vereeniging en ben ik veel te weten gekomen over het organiseeren van deze avonden, want toen ik mijn be zoeker het een en ander vroeg over de „Bossche avonden" kwam hij niet uitgepraat over de Ontspannings avonden die zij in Den Bosch heb ben gegeven voor de werkloozen en hunne kinderen. Zware dagen waren dit voor ons vertelde hij mij twee avonden een volle Casinozaal (1900 personen) en Woensdagmiddag 1000 kinderen en al de bezoekers werden onthaald op koffie, thee, koekjes en andere versnaperingen U kunt niet gelooven welk een dankbaar werk dit is en dan na afloop te weten, die menschen, die zonder hun schuld zoo in de put zitten eens een avond uit hun beslommeringen te hebben gehaald en zoo vertelde hij verder, na de Vasten is ons plan weer zulke avonden te organiseeren. Over een ding was mijn bezoeker echter niet te spreken. Deze volbloed Heusdenaar kon zich niet voorstel len dat de Heusdensche Vereenigin- gen nog nooit op het idee geko men waren zelf een dergelijke avond te organiseeren. Heusden heeft toch ook een zang, tooneelvereeniging en muziekvereenigingen, die gezamenlijk daarvoor in staat zijn. Bestuursleden, hoe denkt gij hier overb.v. een „Heusdensche avond" in April? Veel te vlug hoor ik al mompelen. Neen, dames en heeren voor de werkloozen kunnen wij nooit iets te vlug of te veel doen. Wie maakt er een begin mede Of het zal slagen?Ja!!!!! Denk nu niet, dat ik de Bossche naren wil verdringen, mijn vriend weet dit wel beter, maar ik ben ook een volbloed Heusdenaar en daar zit de kneep. Laten wij echter a.s. Woensdag toonen dat wij dit mooie werk van onze Bossche vrienden op hoogen prijs stellen en zorgen voor een uit verkochte zaal, want mijn bezoeker heeft mij in 't oor gefluisterd, niets liever te doen dan een mooi bedrag te storten in de kas van het Heus- densch Crisis-Comité. Heusdenaren laten wij daarvoor in de eerste plaats zorgen, dan komt de „Heusdensche Avond" vanzelf. Mijnheer de Redacteur, ik dank U voor de verleende plaatsruimte, EEN HEUSDENAAR. o— Steun-genietende Werkloozen, Ondergeteekende burgemeester van Werkendam en De Werken c.a., wenscht nogmaals de aandacht van de steuntrekkenden er op te vesti gen, dat het niet geoorloofd is, in dien zij steungelden uit de publieke kas ontvangen, zich op te houden zonder besliste noodzakelijkheid, in herbergen en café's. Het komt wel eens voor, dat steuntrekkenden daar ter plaatse een „vrij gelag wordt ge geven. Dit brengt hen eveneens 'in moeilijkheid, omdat dit bijna nooit te bewijzen valt. Immers het door een niet-steuntrekkende aan den kas telein betaald „gelag", kan straks door den steuntrekker terugbetaald worden 1 Hierdoor lijden de gezin nen schade. De steunbedragen zijn reeds tot het uiterste beperkt, zoodat het onverantwoordelijk is hiervan iets voor herbergbezoek af te zonde ren. Het kan niet anders of tegen degenen, die in dezen hun plicht verzaken, moet streng opgetreden worden. Zij hebben het zich zelf te wijten, wanneer alle steun hun wordt ingetrokken, öf hun uitbetaling in bonnen plaats gaat vinden. Er zijn deswege klachten ingekomen maar men overdrijft door te zeggen dat velen aan dit euvel schuldig staan; daarmede wordt een smet op anderen geworpen, want het gewraakte euvel behoort m. i. gelukkig tot de uit zonderingen. Doch daarom heeft ie- HUISVROUWEN Heusden, 10 u. ds. Kloots —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2