Plaatselijk Uleuws. OVERBRUGGING VAN DE WAAL BIJ ZALTBOMMEL. De A.N.WB. en de K.N.A.C. zijn bevreesd, dat, nu met het grondwerk van de toegangswegen naar de brug over de Waal by Zaltbommel, welke goeddeels in min of meer belangrijke ophooging zullen moeten worden aange legd, nog geen aanvang is gemaakt, de ingebruikstelling van de brug, waarop de bovenbouw reeds grootendeels is vol tooid, zal worden vertraagd. Zij hebben nu den minister van waterstaat verzocht, maatregelen te nemen tot een spoedige voltooiing van die toegangswegen. O— DE CRISIS VARKENS WET. Met ingang van 45 Januari is het be drag, dat volgens de Crisisvarkenswet bij slachting van varkens moet worden be taald, verhoogd van 9 tot 40 cent per kilogram geslacht gewicht. Tegelijkertijd zal de Nederlandsche Varkenscentrale den richtprijs, welke door haar bepaald wordt voor de aan haar geleverde varkens van een gewicht beneden 425 K.G. geslacht of 450 K.G. levend gewicht verlagen van 45 op 44 cent per pond levend gewicht. Het zijn de slechte vooruitzichten, welke ten aanzien van den afzet van varkens en het varkensvleesch in het buitenland bestaan, welke tot het nemen van deze maatregelen hebben genoopt. Bovendien heeft de Nederlandsche Varkenscentrale besloten, met ingang van 45 Januari toe slag bij den uitvoer van spek te geven voor alle spek, waarvoor de heffing is betaald. Het bedrag van den toeslag zal gelijk zijn aan dat der heffing. o DE 400.000 SPEENVARKENS. Naar wij vernemen is de Nederlandsche Varkens-Centrale er in geslaagd voor een gedeelte der aangekochte 400.000 speen varkens een bestemming te vinden, waar door deze beesten niet vernietigd behoeven te worden. De speenvarkens, welke in den loop dezer week door de Varkens- Centrale afgenomen zullen worden, zijn bestemd voor consumptie in export. Zij zullen worden vervoerd naar eenige fabrie ken in ons land, die voor den export werken en op de buitenlandsche markt worden verkocht. Het betreft hier eenige duizenden speen varkens. Omtrent een regeling voor de overige dieren is nog niets bekend met de plaatselijke Crisis-Comite's is men nog niet tot overeenstemming gekomen. Tot op heden is echter nog geen enkel speen varken vernietigd. B. en W. van Amsterdam hebben be sloten een proef te nemen, die zal staan onder leiding van dr. Van der Laan. Tegen een gering bedrag zal het vleesch beschikbaar worden gesteld. Het zal kunnen worden afgehaald op bons. Er zullen gemiddeld per week 3000 A 4000 van deze speenvarkens worden aangevoerd. Het staat nog niet vast of de dieren te Amsterdam of elders zullen worden ge slacht. Worden ze elders geslacht, dan zal het vleesch in de hoofdstad herkeurd worden. Wanneer de proef slaagt, dan zal distributie over de stad geschieden, waardoor het vleesch op verschillende plaatsen in de stad verkrijgbaar zal wor den gesteld. O— BRAND TE OOLTGENSPLAAT. Zondagmorgen omstreeks half acht is brand uitgebroken in de landbouw- schuur van den landbouwer J. Beyer te Ooltgensplaat. De schuur en de ge- heele inventaris gingen in de vlammen op. Twee paarden werden met veel moeite gered. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmorgen is het boerderijtje met stalling, bewoond door den landbouwer A. van Tessel aan de Hurkschestraat onder Eindhoven, door onbekende oor zaak totaal uitgebrand. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. De inboedel ging geheel verloren. Ver zekering dekt de schade. o OPBRENGST WELDADIGHEIDS- POSTZEGELS. j De totaal-opbrengst van den verkoop van Weldadigheidspostzegels voor het Kind bedraagt 34.897.74 gulden, waar van het bedrag van overwaarde, be stemd voor het comité, 12.886.66 gul den is. i —o ZIJN VROUW DEN HALS AFGE SNEDEN. Vrijdagavond heeft te Hoensbroek een vreeselijke moord plaats gehad. De 25-jarige S. uit Sittard heeft de 23-jarige A. K. uit Kerkrade, die tijde lijk te Hoensbroek verbleef, in de keu ken van zekeren R., met een mes den hals afgesneden. De jonge vrouw leefde gescheiden van haar echtgenoot. De dader heeft uit jaloezie gehandeld. Hij is dadelijk door de politie gearresteerd, —o DE GROETEN AAN DE RE CHERCHE. Vrijdagnacht hebben inbrekers door het verbreken van een ruit aan de ach terzijde van het bedrijf zich toegang verschaft tot het kantoor van de N.V. Friesche Zakkenhandel, voorheen A. Kramer Co. aan den Harlingertrek- weg te Leeuwarden. De inbrekers, die alleen een klein bedrag aan postzegels hebben buitgemaakt, hebben aan den binnenkant van één der brandkastdeu- ren geschreven: „Als u geen betere kast hebt, kun je je geld wel op tafel laten liggen. De groeten aan de re cherche. De groeten van de inbrekers. Wie vindt ons?" o— POSTWISSEL VERVALSCHT. De Amsterdamsche politie is op zoek naar een man, die zich schuldig heeft gemaakt aan vervalsching van een post wissel. De man had zich op zijn eigen naam een postwissel van f 1 doen aan bieden; dit bedrag veranderde hij in f 50, waarna hij, in overeenstemming met de waarde, op het formulier een gebruikte postzegel bijplakte. Bij een winkelier in de Hartenstraat kocht hij vervolgens een koffer van f 19 ter be taling waarvan hij den postwissel aan bood. De winkelier nam den postwiissel aan en betaalde den man f31 terug. Bij de aanbieding van den postwissel op het postkantoor is het bedrog ont dekt. HEUSDEN. Op de Donderdagavond gehouden ledenvergadering der Heusdensche Hen- gelsportvereen. werd besloten het onder ling vischconcours voor het koningskruis te doen plaats hebben op 3 of 12 Febr. a.s., terwijl de opengevallen functie van vice-voorzitter aangevuld zal worden op de a s jaarvergadering. De HoogEerw. Heer Deken, direc teur der H. Familie, deelde op de j 1. Donderdagavond gehouden vergadering der H. Familie mede, dat bericht was ingekomen, dat door de Eerw. Paters Redemptoristen een triduum alhier ge houden zal worden voor de leden der H Familie van 9 tot 42 Maart a.s. De H. Familie mag zich nu in een bij zonderen bloei verheugen. Ze telt meer dan 480 leden. Zondag 15 Januari werd dooreen 8-tal solisten, 1 duo en het dubbel-kwartet van de fanfare der H. Familie deelgenomen aan het groot Nat. Solisten-concours, uit geschreven door de R. K. Harmonie „Utile Dulci" onderafd. der St.-Joseph-gezellen vereen, te Haarlem. De Jury bestond uit de heeren M. C. v. d. Roovaart toonkunstenaar te Amster dam en Jos. de Klerk, toonkunstenaar te Haarlem. De uitslag was van verblijdenden aard er werden nl. de volgende prijzen behaald L. van Bokhoven, piston, 3e afdeeling 118 p. 2e prijs; B de Leeuw, bugle, 3e afd. 98 p. 3e pr F. Leijten, bugle, 2e afd. 116 p. 2e pr. M. v. Heivoort, sax. sopraan, 2e afd. 138 p. Ie pr. A. Merkx, bas Si b, 2e afd. 132 p. Ie prijs; A. v. d. Wiel, trombone, 4e afd. 122 p. 2e pr. Jac. v. Diem, bugle, afd. uitm., 103 p. 3e pr.Jac. Timmermans, piston afd. uitm. 403 p. 3e pr.Duo M. v. Heivoort, sax. sopraan en F. Schreuder, sax tenor, 2e afd. 132 p. 4e prijsDubbel kwartet, bestaande uit de heeren J. v. Helvoirt, sax. sopr., M. v. Heivoort, sax. sopr., Jac. v. Diem, bugle, J. Timmermans, bugle, F. v. Diem, sax. alt, F. Schreuder, sax. tenor, G. Schreuder, tuba, A. v. d. Wiel, tuba, met Quartette no. 3 van James Buer, onder leiding van den directeur W. van Hel voort, Nieuwkuijk, afd. uitm. 140 p. 4 e prijs. Een woord van bijzondere felicitatie aan de solisten en den directeur dhr. v. Hei voort, aan wiens uitnemende leiding dit succes te danken is. De piano-begeleiding geschiedde op uitnemende wijze door den jongenheer M van Heivoort te Nieuwkuik, die hiervoor alle eer toekomt. De reis werd gemaakt per autobus van de firma K. Struijk en Zn. te Well die alle dank en aanbeveling toekomt. Zondag 22 Januari zal door de fanfare der H. familie alhier voor hare donateurs en belangstellenden een groot winterconcert gegeven worden met mede werking van het alom bekende en be kwame duo, de heeren van Keulen Frederiks te Tiel. De bekroonde solisten en het dubbel kwartet zullen hunne num mers dan ten gehoore brengen, terwijl ter afwisseling muziek zal gegeven wor den door de heeren v. HeivoortGebrs. Schreuders, piano, viool, cello. Voor de liefhebbers van muziek is dus een genot vollen avond te wachten. ANDEL. De Ger. Jongel.vereen, alhier zal Donderdagavond a.s. haar jaarfeest vieren in de Ger. Kerk. ALMKERK. A.s. Donderdag 49 Jan., n.m. 6 30 uur, zal alhier in het gebouw Concordia" door den WelEerw. Heer l>r. M. H. A. v. d. Valk een lezing worden gehouden, over het onderwerp „De Hemel in ontroering over deze catastrophale*. Tot bestuursleden van de Herv. jongel.vereen. „Samuel" zijn gekozen, de heeren J. Kamp, G. Biesheuvel, G. Daim, A. van Burgel en J. Romijn. Degenen die voor 4933 nog vrije huisslachting wenschen, moeten hiervan in deze maand aangifte doen bij den Districts-Secretaris der Gewest. Varkens- Centrale voor N.-Br., den heer J. J. Leemans te Dussen. CAPELLE. In het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje, kwam de A. R. Pro- pagandaclub „Groen van Prinsteren" onder leiding van haar Voorzitter, die deze bijeenkomst met gebed en het voor lezen van Efeze 6 vers 4047 opende, in vergadering bijeen. Allereerst werd de bespreking geopend over de in dezen winter te behandelen onderwerpen en besloten de eerstvolgende vergadering zoo mogelijk op 3 Februari а.s. te houden, op welke vergadering door een der leden een inleiding zal worden gehouden naar aanleiding van het onderwerp „De Overheid". Nadat de mogelijkheid om meerdere belangstelling voor de club te wekken en het vergaderingbezoek drukker te doen worden, onder het oog was genomen, volgde een inleiding door een der leden over ,,Het Verkiezingsmanifest", welk onderwerp door den inleider breedvoerig werd uiteengezet en waarop tot slot een aangename dicsussie met eenige leden volgde. De vergadering werd hierna door den Voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de maand December ter gem.- secretarie in Sprang-Capelle aangegeven 22 runderen, 71 varkens, 4 kalf, 2 geiten. De heer W. J. van Willigenburg te Sprang, heeft zijn benoeming tot ge meente opzichter in de gemeente Sprang- Capelle aangenomen en is bereids in functie getreden. Tot bestuursleden der Paarden- houdersvereeniging „Ons Belang" alhier zijn herbenoemd de heeren "W. v. Campen, A. Voor de Poorte, A. Verhagen en G. v. d. Hoeven. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1934, bedraagt in de gemeente Sprang-Capelle 42. Vorige week werd in de zaal van den heer L. F. van Dongen, alhier, een demonstratie met lichtbeelden gegeven, door de Firma v. d. Kleijn uit 's Gra- venhage, van hoogfrequente-bestrating. De heeren A. Dus en W. Dalmeijer te Sprang, L. P. Oerlemans te Vrijh.- Capelle, A. v. d. Hoeven en E Colet te Capelle, hebben hunne benoeming tot lid der Commissie tot Wering van School verzuim in de gemeente Sprang-Capelle aangenomen. DUSSEN. Naar wij vernemen, is aan den heer J. H. Kamp, met ingang van 15 Maart a.s. eervol ontslag verleend als Gemeente-Ontvanger. A.s. Donderdag 49 Januari nam. б.30 uur, hoopt alhier in de Ger. Kerk voor de Anti-Rev. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" op te treden, den WelEerw. Heer Ds. Jonkers van Werkendam, met het onderwerp „Het Fascisme". Op 49 Jan. nam. 6,30 uur, hoopt de Chr. Nat. Werkmansbond te Hank in de Openbare School aldaar haar leden vergadering te houden. HERPT. De heer P. Buijs, lid der harmonie „De Eendracht" alhier, behaalde op het solistenconcours te Haarlem, met zijn bombardon Si b een 4 e prijs met 152 punten in de Eere-afdeeling. De heer Buys onze gelukwenschen met dit behaald succes. In de gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging werden als candi- daten gesteld voor de a.s. Kamerverkie zingen de volgende heerenFleskens voor financiënDr. Deckers voor defensie Mr. TeulingsLockefeer Fr. Smits van Ooijen en J. C. van Beek. Uit de rekening van den Penningm. bleek, dat de kas sloot met een voordeelig saldo. De Voorzitter der R. K. Kiesvereen. nam ontslag en in de ontstane bestuurs functie werd gekozen de heer Chr. van Herpt. Het bestuur is nu samengesteld als volgtJ. M. Buijs, VoorzitterChr. van Herpt, Vice-Voorzitter P. A. de Man, Secretaris-PenningmeesterA. Buijs en Hendr. de Wilt, bestuursleden. Er werd nog besloten in het voorjaar een propaganda-vergadering te houden. SPRANG. In de vacature Mejufïr. A. M. van Bekkum, is tot presidente der Ger. Meisjesvereen. „O. T." en „O. R." be noemd Mejufïr. A. de Graaf, die deze benoeming aannam. A.s. Donderdagavond hoopt de A. R. Kiesvereen. alhier, in vergadering bijeen te komen. De agenda bevat o.a., een onderwerp over „Het Socialisme", in te leiden door den heer Wachtels van den Berg. NIEUWENDIJK. De heer D. van Andel is benoemd tot onder-directeur van het Chr. Fanfare corps „Crescendo" alhier. In de Geref. Kerk is er de laatste weken voor de armen gecollecteerd 4 bankbiljet van f 1001 van f 25 en 1 van f 10. De busjes der Ziekentelefoon, uitgaande van de Geref. Kerk, hebben in het 2e halfjaar van 1932 opgebracht de som van f 354,36. In totaal hebben ze over 4932 opgebracht de som van f718,281/,. Woensdagavond hield de naaikrans „Martha" onder groote belangstelling haar jaarfeest in het Instituutlokaal. De voordrachten en samenspraken, alsmede de zangstukjes vielen bijzonder in den smaak. Omstreeks middernacht keerde ieder hoogstvoldaan huiswaarts. SLEEUWIJK. Op uitnoodiging hield het Hoofd bestuur van Volksonderwijs een openbare vergadering in het café ,,'t Centrum", J. Kooij alhier. Het doel van deze ver gadering was om te komen tot oprichting van een afdeeling voor Volksonderwijs. Als spreker trad op de heer Klaas de Vries, hoofdbestuurslid te Amsterdam, die allen welkom heette en zeide blij te zijn op dezen avond het steeds groeiende aantal leden en afdeelingen weer te mogen versterken en wel hier te Sleeuwijk. Diegenen waarvan het initiatief was uitgegaan, om hier een afdeeling van Volksonderwijs op te richten, was hij zeer dankbaar. Zijn rede werd aandachtig gevolgd. Spr. moedigde aan om zich op te geven als lid en eindigde zijn rede met het verzoek of er nog personen waren die iets te vragen of te zeggen hadden. Daar niemand het woord wenschte, dankte Jobs. Kamp den heer De Vries, dat hij zoo dadelijk had gehoor gegeven aan de uitnoodiging en tevens voor zijn leerzame rede. Spr. zeide „het is mis schien voor enkele ingezetenen van Sleeuwijk een vreemd verschijnsel dat wij, arbeiders, dit op touw gezet hebben; maar dit behoeft toch niet, want er kwamen den laatsten tijd veel klachten over de school, zoodat wij enkel uit een oogpunt van volksbelang hebben gehandeld, waarvoor wij U aller medewerking vragen in 't bijzonder de vooraanstaande personen uit onze gemeente die hier vertegen woordigd zijn". Na het oprichten van een afdeeling met aanvankelijk 40 leden, werd de vergadering voorgesteld dit comité voor- loopig te laten zooals het nu is, om dan bij de eerstvolgende huishoudelijke ver gadering over te gaan tot het kiezen van een definitief bestuur. Daar ieder met dit voorstel accoord ging, werd de vergadering gesloten. VEEN. Vrijdag j.l kwam de landbouwer J. B. tot de onaangename ontdekking dat twee zijner beste schapen in de weide lagen doodgebeten Voor den betrokken eigenaar een schadepostje. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Wilhelmina" voor een stampvolle zaal een alleszins goed geslaagde uitvoering. Na het openingswoord door den voorzitter, werden eenige nummers zeer verdienste lijk uitgevoerd. De voordrachten werden zeer goed opgevoerd. De solo van den heer Roza werd prima afgewerkt, jammer dat de piano te laag gestemd was. Gehoord het voortdurend applaus, kunnen we constateeren dat het geheel zeer in den smaak van het publiek viel. Na een opwekkend woord om donateur te worden, sloot de voorzitter te ruim 44 uur deze gezelligen avond. WIJK. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Johan Vos, rijksklerk met vak-examen aan het centrale kantoor der Registratie en Successierechten te Amsterdam, slaagde op het in November en December te 's Gravenhage gehouden examen voor adjunct-Commies, Examen A, Successie examen. WAALWIJK. Na eenige bespreking en toelich ting van den heer G. J. v. Willigenburg uit Sprang, is alhier een A. R. Kiesver eeniging opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Wijnands, G. van Zeist, B. van Dongen, G. van Zeist en W. v. d. Hammen. WOUDRICHEM. Door het Comité van Winterlezin- gen trad voor een goed bezet kerkgebouw Woensdagavond jl. op Ds. D. A. van den Bosch van 's-Gravenhage met het onder werp „Gods Voorzienigheid". Zooals gewoonlijk zette spreker ook ditmaal zijn rede keurig uiteen. Gedurende het tijdvak 6 tot 42 Januari j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor dikke aal 40 tot 45 cent dunne aal 48 tot 22 cent en voorn 5 tot 6 eentalles per pond. Op Zaterdag 28 Januari a.s. zal jn de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier zitting worden gehouden van des nam. 4 tot 4 uur voor het inleveren van candidatenlijsten voor notabel in de vac. D. Roomer. De magazijnbeheerder 2e klasse der Artillerie C. P. Westerhof alhier wordt ln verband met bezuinigingsmaat regelen met ingang van 4 April a.s. ont slagen. WERKENDAM. Te Oosterbeek is op 69-jarigen leeftijd overleden, de heer J. van Bleijswijk Tierens Verhagen, oud-burgemeester dezer gemeente. De heer A. V. klemde zijn rechter wijsvinger, met gevolg dat geneeskundige hulp van dr. Bresier moest worden inge roepen. Benoemd tot controleur inzake steun aan de griendcultuur, de heer J. Visser Jzn., Visschersdijk. Vergadering' der Werklieden- vereeniging „Eendracht" gehouden in de sociteit van den heer de Waal. Voorzitter de heer Fr. van Varik, secretaris de heer G .Visser Gzn., aan wezig 34 leden. Te ongeveer acht uur opent de Voorzitter deze verga dering en heet allen welkom in de eerste vergadering van dit nieuw be gonnen jaar en wenscht allen een gezegend jaar toe, hoewel de tijden, ook voor de leden zeer donker zijn. We zien het, aldus Voorzitter geleer den en ongeleerden kunnen geen uit komst brengen. Ook de afgeloopen periode is voor de vereeniging op. financieel gebied niet zoo rooskleu rig geweest. Afwezig met kennisge ving het bestuurslid de heer W. Vlot. Notulen der vorige drie maanden gelezen en goedgekeurd. Verslag penningmeester afgeloopen kwartaal. Ontvangsten Wek. contr. f308,70 Dr. contr. f 9,75 Boeten f 5,20 Vrijw. bijdr. f 1,00 In Kas (1 Oct.l f 135,21 Totaal f459.86 Uitgaven Zieken leden f 367,50 Prov. Bond f 28,10 Diversen f 45,75 Totaal f441,35 In kas 31 Dec. '32 f 18,51. Stand der bezittingen op 31 Dec. 1932: Kapitaal f 5 9,01 Reservefonds f 1709,77 Dordr. Sch. Mij. f 900,00 Penningm. f 18,51 Totaal f2687,29 Jaarverslag penningmeester. Ontvangsten ie kwartaal f 707,29 2e kwartaal f 618,83 3e kwartaal f 399,24 4e kwartaal f 459,86 Totaal Uitgaven ie kwartaal 2 e kwartaal 3 e kwartaal 4e kwartaal f 2185,22 f f f f 722,29 603,01 264,03 44U35 Totaal f 2030,68 Batig slot f 154,54 31 December 1931 totaal bezitting f3086,70 op 31 December 1932 f2687.29, alzoo een achteruitgang van f399,41. Boeken van penningmeester nage zien en keurig in orde bevonden. Jaarverslag secr. ontvallen door den dood 3 leden, uitgetrokken 11 nieuwe leden 3, thans aantal le den 175. Aan ziektebiljetten werden 96 stuks uitgekeerd, terwijl de contr. met 2 cent per week werden ver hoogd. Verkiezing bestuursleden aftreden, de heer F. van Varik, G. Visser Gzn. en W. Vlot, welken respect, werden herkozen met 38, 35 en 33 geldige stemmen. Plet bestuurslid de heer P. Holster, dankt den voorzitter de heer F. van Varik voor al den arbeid door deze in de vele jaren reeds verricht en zegt „De Voorzitter is oud geworden in de vereeniging". Hij dankt ook de Voor zitter voor zijn aanneming der func tie. Rondvraag Daar er niets is voor de Rond vraag, sluit de Voorzitter de vergade ring onder dank voor de opkomst en teekende het feit aan, dat deze flinke opkomst ook gezien moest worden in verband mei den slechten tijd. Loop der bevolking over het jaar 1932. Op 31 Dec. 1931 bestond de bevol king uit 1842 m., 1748 vr., totaal 3590- Geboren 55 m. 50 vr. tot. 10 Ingekomen 81 m. 86 vr. tot. 167 Vermeerd. 136 m. 136 vr. tot. 272 Vertrokken 87 m. 85 vr. tot. 172 Overleden 15 m. 29 vr. tot. 44 Verminderd 102 m. 114 vr. tot. 216 Bevolking op 31 December 1932: 1876 m., 1770 vr., totaal 3646. WELL. Vrijdagavond j.l. hield de Onder linge Veeverzekering „De Hoop" in het café de „Hopwaag" bij J. van Gefïen een algemeene ledenvergadering. De voorzitter, dhr. J. Wijburg, opende met een woord van welkom.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2