liuiteiilaii'l. Voetbalsp o rt. Plaatselijk Nieuws. kans de vijf jongemannen op het droge te brengen. De eerste drenkeling was achter onder het ijs geschoten en ver dronken. Te Klazinaveen is de 45-jarige J. Pol bij het schaatsenrijden door het ijs ge zakt en verdronken. O— INBREKER AANGEHOUDEN. In de laatste weken hebben te Groes- beek en omgeving verschillende diefstallen met braak plaatsgehad, waarvan de daders onbekend bleven Thans heeft de maré chaussee een spoor van de daders ontdekt, dat leidde naar Nijmegen. Op verzoek van den brigadecommandant der maréchaussee te Groesbeek heeft de Nijmeegsche recher che een slagersknecht aangehouden, ver dacht van medeplichtigheid aan deze in braken. Hij heeft reeds bekend aan een inbraak debet te zijn geweest. Hij wordt echter ook van de andere inbraken ver dacht. cd- BUNA MET ZIJN MOEDER GETROUWD. Een der correspondenten van het „Leidsch Dagbb" schrijft In een der gemeenten in de bloembollen streek zou een bruidspaar z'n huwelijk ook kerkelijk voltrekken. De plechtigheid had reeds een aanvang genomen, toen de geestelijke bemerkte, dat op het bewijs dat het burgerlijk huwelijk voltrokken was, in plaats van den naam der bruid, die der moeder van den bruidegom ver meld stond. Het gaf eenige stagnetie, doch een der getuigen begaf zich naar het gemeentehuis, waar een nieuw bewijs werd verstrekt, doch nu goed ingevuld. De plechtigheid kon daarna voortgang vinden. O— EEN NIEUWE FABRIEK TE VOLENDAM. Dinsdag 31 Januari, zal te Volendam een fabriek worden geopend, welke met regeeringssteun is opgericht en waarin volgens een geheel nieuw procédé kunst- haar zal worden gemaakt, ten gebruike als vulling voor zitplaatsen van auto's, treinen, stoelen, matrassen, enz. De Regeering heeft haar steun gegeveu en zal dit ook in de toekomst blijven doen, om dat met de leiding der fabriek directeur is de heer J. H van Veen is overeengekomen dat in deze fabriek een aantal personen opgeleid en te werk gesteld zullen worden, welke belanghebbenden zijn in den zin der Zuiderzee-Steunwet. Voorloopig worden 50 personen aan het werk gesteld. Het ligt in de bedoeling om zoo spoedig mogelijk aan deze onder neming een belangrijke uitbreiding te geven. o DE DRANG NAAR VRIJHEID. Een arrestant wist op weg naar Groningen, waar hij een gevangenisstraf moest ondergaan, uit den sneltrein te springen, welke om 19.35 uit Assen ver trekt, toen de trein reeds 500 Meter buiten het station was. Door terstond aan den noodrem te trekken wist de met het transport belaste politieambtenaar den trein tot stilstand te brengen. Het gelukte na een wilde jacht langs de spoorbaan en met medewerking van gemeentepolitie den man te grijpen. Zwaar geboeid werd hij per volgenden trein naór Groningen vervoerd. De sneltrein ondervond eenige vertraging. O— ZWARE BRAND TE UTRECHT. Een felle uitslaande brand is Zaterdag middag te ongeveer halfdrie uitgebroken op de bovenste verdieping en zolderver dieping van het Utrechtsch Nieuwsblad, gevestigd in perceel 23 aan de Drift, waarin ondergebracht zijn de expeditie- en archiefruimten. Deze verdieping is met de aanwezige voorraden geheel uit gebrand alsook het dak. O— VERHOOGING INVOERRECHTEN OP AARDAPPELEN EN AARDAPPELMEEL IN FRANKRIJK. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Landbouwconsulent te Parijs, bij be sluit van de Fransche regeering, opgenomen in den Journal Officiel, het invoerrecht op aardappelen is verhoogd van 15 op 30 francs per J00 K.G., voor nieuwe aardap pelen tusschen 1 Maart en 30 Juni van 21 op 42 francs. Bij hetzelfde besluit is het invoerrecht op aardappelmeel verhoogd van 120 op 150 francs per 100 K.G. o DE OVERVAL TE ENSCHOT. Uit het verhoor van de beide daders van den overval te Enschot (N.-Bris nog gebleken, dat de beide rijwielen, die zy bij zich hadden, den avond te voren door hen waren gestolen voor een café aan de Spoorlaan, hoek Stationstraat te Tilburg. Verder hebben zij bekend dien zelfden avond ook de inbraak te hebben gepleegd in het kantoorlokaal van de afd. Tilburg van denR.K. Bouwvakarbeiders bond, waarvan reeds melding werd ge maakt. lTit alles blijkt, dat de politie met de arrestatie van dit tweetal een buitengewoon goede vangst heeft gedaan. O— BRAND TE TILBURG. Zaterdagmiddag werd de brandweer te Tilburg gealarmeerd voor een brand in het pakhuis van het electro-technisch installatiebureau van de firma J. van Hef- teren en Co., gelegen aan de Veldhoven te Tilburg. Het vuur vond gretig voedsel in de groote voorraden emballages e d die gelijk vloers en op den zolder van de werkplaats lagen opgeslagen. Aan blusschen viel niet te denken. Groot ge vaar bestond voor een naastgelegen in hout opgetrokken timmermans werkplaats. Dank zij het flinke optreden van de brand weer kon de brand evenwel tot genoemd pakhuis worden beperkt. Dit pakhuis ging echter geheel in vlammen op en van den inhoud kon niets worden gered. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. o OPLICHTER AANGEHOUDEN. Te Tilburg is aangehouden zekere J. E., afkomstig uit Be'gië, die onder den naam V. verschillende oplichting pleegde. Zoo vertoefde hij o.a. in een pension in de Zwijsenstraat, waar hij vertrok zonder te betalen. Reeds verscheidene malen werd de man voor het plegen van derge lijke misdrijven aangehouden en gestraft. In Doesburg bijvoorbeeld heeft men hem eens aangehouden voor oplichting en toen ging hij in hongerstaking. Hij hield dit echter maar heel kort uit. De man is naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. DE STRIJD IN ZUID-AMERIKA. Nieuwe verwoede gevechten. De generale staf van Bolivia" heeft medegedeeld, dat de vijandelijkheden tusschen Bolivia en Paraguay zijn hervat. In den Gran Chaco is Zaterdag een veldslag geleverd tusschen Bolivianen en Paraguayanen. De Boliviaansche troe pen gingen tot den aanval over, waarbij zij gebruik maakten van vlieg tuigen en artillerie. Zij brachten ongeveer 4000 man in het veld. Naar uit Asuncion echter wordt ge meld, zijn de Bolivianen na langen en verbitterden strijd door de troepen van Paraguay met groote verliezen terugge slagen. Volgens dit laatste bericht zouden de Bolivianen 300 dooden en ruim 600 gewonden hebben verloren. O— DE GRIEP („THE FLU"). Aangezien de griep in Dusseldorp steeds verder om zich heen grijpt, hebben de districts-artsen geadviseerd, alle scholen voor den tijd van een week te sluiten. Het onderwijs te Dusseldorp zal derhalve pas op Maandag 30 Jan hervat worden. Het aantal griep-gevallen te Siegburg en omgeving is zoodanig toegenomen, dat thans alle scholen gesloten zijn. Bij de plaatselijke ziekenkas worden dagelijks gemiddeld 130 nieuwe patiënten aange geven. In vele gezinnen zijn vier of vijf personen ziek en dikwijls is bet heele gezin door griep aangetast. Naar schat ting is op het oogenblik 40 a 50 pCt. der bevolking lijdend aan griep. Nog steeds grijpt de influenza ook in Engeland om zich heen en maakt op vele plaatsen slachtoffers. In het politie district van Bowstreet zijn 40 politie agenten ziek, zoodat verschillende zittingen van de politie-rechtbank moesten worden geschorst. In Oxford moesten gepension- neerde agenten de plaats innemen van zieken. Verschillende voetbalclubs hadden groote moeite om een behoorlijke ploeg bij elkaar te brengen. In sommige zaken is slechts een klein deel van het perso neel aanwezig, terwijl in de buurt van Swansea in een aantal dorpen voor de winkels mededeelingen hangen „Winkel gesloten allen te bed met influenza". Ook zijn vele scholen gesloten. Te Taunton zijn alle doodgravers ziek en moest een oproep worden gedaan om vrijwilligers voor dit werk. Thans gaat ook in Frankrijk de griep veel om. In het bijzonder in de Noor delijke provincies zijn zeer veel ziekte gevallen. Bij de groote bedrijven, in kazernes en scholen zijn vaak meer dan 60 pCt. zieken. Te Rijssel zal voorloopig slechts twee malen de post kunnen wor den besteld. Te Nancy zijn alle scholen voor middelbaar en hooger onderwys gesloten. O— ZIJN EXECUTIE OVERLEEFD. De autoriteiten van de gevangenis in Tallinn (Estland), staan voor een zeer moeilijk probleem, daar een gevangene, die wegens moord ter dood was veroor deeld, zijn executie heeft overleefd. Volgens de wet in Estland mag een terdood veroordeelde zelf zeggen hoe het doodvonnis aan hem zal worden voltrok ken. Men stelde den moordenaar daar op de keuze tusschen den kogel en den strop, doch de man wenschte vergif in te nemen. Een dosis vergif volgens medische deskundigen absoluut doodelijk werd daarop in het water opgelost en de man dronk het op. Hoewel hij ernstig ziek werd, stierf hij niet. Thans is hij, dank zijn* krachtige constitutie ge heel hersteld. I) De autoriteiten weten nu niet wat t- doen, daar de wet tweemaal executeerei voor dezelfde misdaad verbiedt. O— BOMMENAVONTUUR TE SE VILLA (Spanje) Vrijdagavond om 40 uur hebben anarchisten 2 bommen door de ramen van het volkshuis te Sevilla geworpen. De huiswacht greep een der bommen en wierp deze op straat, waar zij ontplofte. De tweede bom ontplofte in het gebouw en richtte groote schade aan. Vijftien personen, waaronder 5 vrouwen, werden gewond, gedeeltelijk ernstig. Er werd in het gebouw juist een vergadering ge houden Uit Barcelona wordt gemeld, dat in verband met de ontdekking van een bommenfabriek te Igualade een Fransche handelaar is gearresteerd, die aan deze fabriek grondstoffen had geleverd zonder te weten waarvoor zij moesten dienen, —o MISLUKTE FASCISTISCHE PUTSCH TE BRüNN (Tsjecho-Slowakije). Een doode, eenige gewonden, tal van arrestaties. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ongeveer 50 personen een aanval ondernomen op de kazerne van het 43e regiment infanterie te Biünn, de hoofdstad van Slawakije. Een schietpartij volgde. Vijf personen werden gewond, van wie drie ernstig. Een van de zwaargewonden is korten tijd later overleden. Tal van peisonen zijn gearresteerd. O— STRENGE KOUDE OOK IN RUSLAND. De temperatuuur te Leningrad is ge daald tot 22 graden onder nul. Een aantal schepen zijn op weg naar Leningrad ingevroren. De ijsbreker „Jemak" wist verscheidene schepen uit het ijs te halen en naar de haven van Leningrad te brengen. De „Jemak" heeft ook eenige buitenlandsche schepen uit het ijs bevrijd en naar Leningrad gebracht. o DOOR VERSTIKKING OMGEKOMEN. In de woning van een mijnwerker bij Luik heeft men de lijken gevonden van den mijnwerker, zijn vrouw en drie kin deren. Zij zijn door verstikking om het Jeven gekomen. De vrouw had 's avonds de aschlade van het fornuis geledigd op een hoop steenkool in den kelder. De kolen zijn aan het smeulen gegaan, waardoor kolendamp is ontstaan. o ONGEREGELDHEDEN TE BERLIJN. Het was te verwachten dat de door de nationaal-socialisten voorgenomen mee tings te Berlijn botsingen met de com munisten tot gevolg zouden hebben. Op verschillende plaatsen kwam het tot een ernstig treffen. De politie is nochtans den toestand meester gebleven. Er zijn in het geheel 40 gewonden. O DOODGEVROREN. Naar verluidt, zijn bij de stad Peipao (provincie Jehol) 120 doodgevroren soldaten gevonden. De afdeeling[ was een tijdlang van de buitenwereld afgesloten en had geen levensmiddelen meer. HOLLAND-ZWITSERLAND [0—2. De Int. Nat. voetbal-wedstrijd Holland Zwitserland die j.l. Zondag in het Stadion te Amsterdam is gespeeld, werd door Zwitserland gewonnen met 20. HEUSDEN. Zondag speelde Juliana II een'vriend- schappelijke wedstrijd op haar sportterrein tegen W.V.V. I (Well). Juliana won dezen wedstrijd met 3—0. WERKENDAM. Door de Amstelbrouwerij is, door bemiddeling van den heer P. J. de Gelder, een zilveren wisselbeker beschikbaar ge steld, welke jaarlijsch verspeeld moet worden onder de plaatselijke clubs, n.l, de voetbalvereen. „W.V.V." en „S.V.W." Deze beker kan het eigendom worden van één vereeniging maar dan moet zij driemaal achtereen gewonnen worden en wel als volgttweemaal op de velden van „W.V.V." en „S V.W." eenmaal „W.V.V." en eenmaal „S.V.W." veld tenslotte op een onpartijdig veld. Het is een mooie daad van de Amstel brouwerij om dezen beker door middel van den heer de Gelder beschikbaar te stellen. Daardoor wordt de vriendschaps band en tevens de sportlust der plaatse lijke vereenigingen versterkt en opgevoerd. Een voorbeeld tot navolging. Wanneer de eerste wedstrijd en op welk veld voor dezen beker zal plaats vinden, is nog niet te zeggen. Vermoedelijk zullen zij aanvangen begin Maart en zal het veld bij loting worden uitgewezen. O— HEUSDEN. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R K. Meisjesschool is wegens ongesteldheid van »*en der Eerw. Zusters benoemd Mej. Kreu- ger uit Tilburg. AALBURG. Tot leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier zijn benoemd tot Ouderling de heer D. L. Duijster en tot Diaken de heer G. van Os Gzn. Naar wij vernemen, zal de heer Rengersen, nieuw benoemd hoofd der school, met 1 Maart a.s. in dienst treden. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur reed onze vroegere dorpsgenoot A. Ver hagen, met een auto in de richting Til burg. Nabij de woning van C. W. van Kuijk in de Polsestraat gekomen, moesten de inzittenden de auto in allerijl verlaten, aangezien de wagen door onbekende oor zaak in brand sioDd. Krachtige hulp van de omwonenden wist echter erger te voor komen en den brand tijdig te blusschen, waardoor" niet j alleen de wagen bleef ge spaard doch eveneens de woning van C. W. van Kuijk, waar de auto haast tegen aan stond. Eenzelfde lot onderging een auto van buiten de gemeente op den Hoogen Maas dijk naby V. Honings te Wijk. Ook hier werd [door toegesnelde hulp de brand bijtijds gebluscht. ALMKERK. In deze gemeente hebben zich voor de Nat. Militie 45_"personen aangegeven. Bij de opname der consumptie aardappelen in deze gemeente bleek, dat er ongeveer 17760 H.L. in voorraad waren. As. Donderdagavond hoopt alhier in de zaal van de Wed. Dekker, voor 't Comité van Winterlezingen op te treden Ds. De Veij Mesdag uit Amsterdam. ANDEL'. Voor de lichting 1934 hebben zich in deze gemeente 17 personen ter inschrijving voor den dienstplicht aange geven. CAPELLE. In het café „Land- en Havenzicht" van den heer H. P. Mes alhier wordt a.s. Woensdagavond een openbare ver gadering gehouden van de Plattelanders-, Boeren-, Tuinders- en Middenstandersbond, waarop Mr. C. Vervoorn uit Herwijnen, lid der Prov. Staten van Gelderland, een lezing zal houden over „Landbouw- en Politieke aangelegenheden. De Coöp. Aankoopvereeniging „Sprang - Capelle en Omstreken" houdt Donderdagavond 26 Jan. een algemeene ledenvergadering in het café van den heer J. Treffers te Vrijhoeve-Capelle. De agenda vermeldt: 1. Opening; 2. Notulen 3. Aanschaffen veevoeder, kunst meststoffen, kalk en steenkolen 4. Rond vraag en sluiting Door den lagen waterstand, ten gevolge van den Oostenwind en mede door den vorst, wordt het scheepvaart verkeer in de haven te dezer plaatse ernstig bemoeilijkt. De beurtschipper W. is j.l. Zaterdag niet de haven kun nen binnen komen, doch moest in de Oude Maas blijven liggen. De motor boot „De Hoop" van de firma A. L. Sneep is j.l. Zondagmiddag na veel moeite de haven nog uitgevaren, om haar wekelijksche reis naar Rotterdam te maken. De spaarkasvereen. „Vele klein tjes maken één groote", houdt a.s. Za terdag, des avonds 7 uur, in het café van Mej. wed. A. v. d. Haart, een al gemeene ledenvergadering. Naar we vernemen is de bij de Ned. Herv. gemeente alhier beroepen predikant Ds. A. H. de Geus te De Bilt ook beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Dinteloord. In haar clublokaal bij Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de ^Nieuwevaart, houdt de postduivenvereen. „De Lucht vaart", Zaterdag 28 Jan. a.s. des avonds 8 uur een algemeene ledenvergadering. GIESSEN. Wegens huwelijk van mej Lake- man wordt aan de Openbare school alhier, hoofd de heer Kooijman, een onderwijzeres gevraagd Tevens zal aan bedoelde school vermoedelijk wegens toename van het aantal leerlingen een derde leerkracht worden verbonden. NIEU WEND IJK. Naar wij vernemen is aan de leden der coöp. zuivelfabriek „Altena" per cir- culare meegedeeld, dat de winterpremie wederem als de vorige jaren 0.5 cent per K.G. melk zal bedragen. Onlangs werd vermeld dat deze toeslag op 0.3 zou worden gesteld, maar aangezien de bedrijfsuit- komsten van het afgeloopen boekjaar, nogal gunstig zijn, heeft het bestuur de prijs van een halven cent gehandhaafd. Opgemerkt wordt, dat deze toeslag alleen geldt voor de leden en voor de leveran ciers die voor 1 April a.s. lid wenschen te worden. Woensdagavond hield de afdeeiing „Almkerk" van het Ned. Bijbelgenootschap in de Geref. Kerk alhier een openbare vergaderieg. Het openingswoord werd gesproken door Ds. Dingstee van Almkerk. Vervolgens trad als spreker op Ds. Meijnen Dordrecht, met het onderwerp „De onaaa- gevechte waarde van den Bybel". Het slotwoord werd gesproken door Ds. Hakmaa van Almkerk. J.l.'Donderdagavond hield de Geref. Knapenvereen. „Benjamin" onder groote belangstelling haar 23e jaarvergadering. Hedenavond zal de Geref. Jonge- lingsvereen. „De Zaaier" haar jaarvergade ring houden in het Instituutlokaal. Deze week kmam de 85 jarige vromw van H. v. d. P. zoodanig van haar stoel te vallen, dat zij een ernstig beenfractuur opliep. De hulp van Dr. Mijnlieff werd ingeroepen. Haar toestand is vrij ernstig. OUDENDIJK. Donderdagmiddag werd door de IJsclub „Nooit Gedacht", voor leden en kinderen van leden een wedstrijd geor ganiseerd. De uitslag hiervan was als volgt Groep I, jongens van 1416 jaar. Ie prijs, H. de Lorm 2e prijs, Abr. van Andel 3e prijs, B, Biesheuvel, troostprijs M. Vink. Groep II, jongens boven 16 jaar. Ie prijs, C. v. d. Wiel2e prijs, G. Westerlaken 3e prijs O. Ottevanger troostprijs Job. Verdoorn. Groep III, Dames. Ie prijs, A. Vink Pd.2e prijs, N. Ottevanger3e prijs, C. Westerlaken troostprijs, A. v. d. Wiel Ad. De wedstrijden, die werden opgeluisterd door het fanfarecorps „Kunst na Strijd", wnrden door veel leden en publiek nit den omtrek bijgewoond en hadden een gezellig verloop. Zaterdagmiddag was er voor de school kinderen een wedstrijd, waarbij aardige prijsjes werden verreden, terwijl elk kind een troostprijs kreeg. Terwijl zekere D. uit het naburige Sleeuwijk op de banen der ijsclub aan het rijden was, werd mogelijk bij vergissing zijn nieuwe fiets meegeno men, terwijl een oude kar bleef staan. SPRANG. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, Ds. Kleine te Willige-Langerak. Vrijdagavond kwam de A.R. Kies- vereen. alhier in vergadering bijeen. Na gebruikelijke opening en lezing der notulen, werden bij de behandeling der ingekomen stukken door de kies- vereen. genoemd als vertegenwoordiger in het C.C. voor den kieskring 's Bosch No. 1 Schouten en 2. v. d. Schans. Voorts werden een 15-tal namen ge noemd voor de samenstelling van den groslijst voor die a.s. Kamerverkiezing, zing. i Door den heer van Berg werd be handeld 'het onderwerpt „Het Socialis me", 'waarop een breedvoerige bespre king 'volgde. Na 'een woord van opwekking door den 'Voorzitter, sloot Ds. J. C. Hagen met dankzegging. SLEEUWIJK. J.l. Zaterdagavond heeft de veer boot van hier op Gorinchem van 8 tot 11 uur niet gevaren. Aan den Sleeuwijk- schen oever moest n.l. een tractor met verhuisaanhangwagen worden geladen. Nauwelijks was de tractor op de boot of de bruggen gingen aan het glijden, met 'het gevolg, dat het voorste gedeel te van den aanhangwagen tusschen boot en legger tusschen het water zweefde. Pas te elf uur was de wagen aan boord gewerkt. Dat een en ander veel 'belangstelling trok, Iaat zich ge makkelijk begrijpen. De dienst werd voor passagiers met de motorboot on derhouden. WERKENDAM. Bedankt voor het beroep naar de Geref. gemeente alhier, de Weleerw. Heer Ds. R. Kok van Veenendaal. De uitgestelde vergadering der A.R. 'Propagandaclub zal nu plaats heb ben a.s. Vrijdagavond te 7.30 uur in 'tgebouw v. Chr. Belangen, waardoor den Voorzitter, de heer J. Visser, In geleid zal worden het onderwerp ^Ge zag ;en Vrijheid". Vrijdag 27 Jan. a.s., des nam. 7 uur jaarvergadering der Chr. Hout- bewerkersbond, iafd. Werkendam, in het gebouw tv. Chr. Belangen. Op deze vergadering zal ook tegenwoordig zijn de (Bondsvoorzitter ,de heer A. v. d. Heijden. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 13 tot en met 20 Januari j.l. werden aan de visch- markt alhier geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor brasem 10 tot 12 cent en voor voorn 4 tot 5 ct. p. pond. In den loop van het 4e kwartaal 1932 werden voor den Vleeschkeurings- dienst ter keuring aangegeven 18 koei-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2