m Heeren- en Kinderkleeding. Minderbroederstraat 6 's-HOSCH Telefoon 819. Alle restanten van dit seizoen worden opgeruimd tegen der origineele waarde. sag De Proeftuin te Oorinchem door G. KOOTSTRA, Voorzitter der Proeftuinvereeniging voor Gorinchem en omliggende gemeenten. Uit het verslag nopens de werking van den proeftuin in 1931 blijkt, dat het bestuur onzer vereeniging op grond van de in de jaren 1929 en 1930 op gedane ervaringen van oordeel was, dat grondverbetering een der beste mid delen was, om bevredigende resultaten van de groenten en fruitteelt te er langen. Het voornemen bestond reeds toen om met dit nuttige werk door te gaan. Maar de crisis, welke reeds medio 1931 op bedenkelijke wijze in vloed uitoefende op de financieele uit komsten van het bedrijf en die op het gebied van den tuinbouw gedurende 1932 in nog erger mate den goeden gang van zaken in den weg stond, was oorzaak, dat voorloopig van een verder tweediepen van den tuin schoon maar een klein gedeelte nog niet als zoodanig bewerkt is moest worden afgezien. In stede daarvan is een be- zanding op groote schaal ter hand ge nomen, waardoor de grond de komende jaren beter bruikbaar is geworden, ter wijl die bewerking diversen teelten van fijne groenten in geen geringe mate ten goede komt. Voegen we daaraan nog toe, dat de grond thans vrijwel geheel van wortelkruid ontdaan is, dan kan worden aangenomen, dat de vereeni ging momenteel over een tuin beschikt, welks grondgesteldheid aan vrij hooge eischen voldoet. We zullen hierna een overzicht geven van de geteelde gewassen en de daar mede verkregen reslutaten. De vereeniging beschikt over 620 ramen. PEEN. In den winter 1931'32 wer den daaronder geteeld peen, sla, bloem kool, veldsla, selderie, peterselie/bloem kool- en slaplanten. Met peen waren bezaaid 108 ramen. De bemesting be stond uit iy* K.G. patentkali, 1 K.G. super en y2 K.G. zwavelzure ammoniak per 12 ramen. Als soort werd gebruikt „Amsterdamsche Bak", t.w. 1 ons per 36 ramen. Gebleken is, dat deze dunner gezaaid kan worden. Zaaitijd 1ste week van October. Door de bezanding van den grond ging het oogsten van den peen, die goed van kwaliteit was, ge makkelijk. Opbrengst f91.42. SLA. Begin December werd een aan vang gemaakt met den aanleg van 36 ramen z.g.n. warme sla. De eerste kroppen werden den 8sten Maart ge sneden. De sla was goed. De teelt van warme sla is door het gebruik van broei mest en matten vrij duur. De op brengst was f 36.21. De warme rij was hierdoor minder rendabel dan de koude. Verder werden geteeld koude sla en bloemkool, welke samen een goed ge was vormden. De bemesting bestond uit 1 K.G. patent kali en iy2 K.G. super fosfaat. Jammer, dat in het laatst van den oogst de sla last van de bladluis kreeg. De totale opbrengst bedroeg f 113.14. De zaaitijd van de planten warme en koude rijen was eind September. Zooals de prijzen in het afgeloopen jaar waren, is het voor- deeliger om koude sla te kweeken. PLANTMATER1 AAL. Overeenkom stig de in 1931 gedane toezegging wer den vooral ten gerieve van tuinders zeer veel sla-, bloemkool-, roode en savoyekoolplanten geteeld. In sommige deelen van ons land worden die plan ten, dit met het oog op de kwaliteit, uitsluitend van de proeftuinbedrijven betrokken. De aftrek van de slaplanten was bevrredigend, wat echter niet van andere genoemde soorten, die zeer goed waren, gezegd kan worden. Het gevolg daarvan is, dat voor 1933 geen planten, voor zoover die niet reeds besteld zijn, voor het publiek beschik baar gesteld zullen worden. SELDERIE EN PETERSELIE. 31 Ramen. Goede gewassen, opbrengst f 19.15. Niet rendabel. GLASAARDBEI EN. 250 Ramen. Soort Duitsch Evern. Door de aan houdende slechte weersgesteldheid in den herfst, kwamen de aardbeiplanten niet tot hun recht, met het gevolg, dat van de vruchtzetting, in tegen stelling met het gewas van 1931, wei nig terecht kwam. De opbrengst was, mede als gevolg van de lage productie prijzen f20.52. De ramen hebben er slechts korten tijd op gelegen en wer den daarom aanstonds voor andere doeleinden gebruikt. KOMKOMMERS. 68 Ramen, t.w. 34 ramen gele, 17 groene en 17 witte komkommers. Bemesting i/2 K.G. pa tent kali, iy2 K.G. superfosfaat en y2 K.G. zwavelzure ammoniak per 12 ra men, plus nog een geul met paarden- mest. Gewas best. Prijs gele redelijk, die van de groene en witte slecht, MELOENEN. 552 Ramen. Geteeld werden: dubbele Netmeloenen, Suiker meloenen, Karbonkels, Gewone Ananas en Kennemerland. Op twee rijen na was de teelt in het algemeen goed. Twee rijen, t.w. Oranje Ananas, wer den door „spint" aangetast. Na bestrij ding met „Kolalust" was het onge dierte geweken, doch de planten had den reeds zooveel geleden, dat er niet veel van terecht gekomen is. De Ken nemerland:, die in deze environs de meest gewilde meloen is, was, evenals verleden jaar, de beste vrucht. Ze is ook het gemakkelijkst te kweeken. Hier op volgt de Oranje Ananas, waarvan de teelt in deze streken gerust kan worden aanbevolen. De prijzen der me loenen waren aanvankelijk goed, doch liepen later steeds achteruit. De op brengst bedroeg f 192.59. POSTELEIN EN SPINAZIE. Hier van werden onder glas kleine perceel tjes geteeld, met goed succes. De opbrengst van het platglas was f 706.33. WARENHUIS. Oppervlakte 759M2., verdeeld over 8 nokken. Het werd in den herfst bemest met 12 karren stal mest, 25 K.G. superfosfaat en 25 K.G. patent kali. Als vóór-cultures werden geteeld spi nazie, sla en bloemkool. De op 9 De cember gezaaide spinazie werd, hoewel in mindere mate dan die in Serre II, door „wolf" aangetast. Het was een tamelijk goed gewas met een opbrengst van f 34. SLA en BLOEMKOOL, werden me dio November geplant. Ofschoon de sla door „smeul" aangetast werd, die eenige wegvallers veroorzaakte, was het een goed en vroeg gewas. Opbrengst f 113.11. De bloemkool met slechts een en kele boorder was zeer goed. Opbrengst f222.15. Met de in 1930 opgedane er varing van andere soorten werd nu alleen „Remme" geteeld, een soort, wel ke zich bijzonder goed leent voor staand- glascultuur. Na de spinazie werd dat gedeelte begin April met drie soorten stoksnij- boonen, t.w. „Ras Verschoor", „Ver beterde Veensche" en „Eersteling"; de laatste twee genoemde uitsluitend bij wijze van proef. Totdat ze het glas be reikt hadden; groeiden alle drie soor ten goed, doch daarna werden ze vrij sterk aangetast door de zoo moeilijk uit te roeien en daardoor zoo, gevrees de mozaïkziekte, die tot staan werd gebracht door een zware kalkbespui- ting van het glas, met het resultaat, dat de groei doorgezet werd en het nog een goed gewas werd. De beste uitkomsten werden verkregen met „Ras Verschoor", die ook het vorig jaar goed voldeed. De „Verbeterde Veen sche" was minder in groei en later in opbrengst. De „Eersteling" was iets vroeger dan de zooeven genoemde soort, doch minder in kwantiteit. D'e algeheele opbrengst, met zeer lage prij zen, bedroeg f 218.44. Na de snijboonen werden nog stok- snijboonen, augurken en tomaten ge teeld. De boonen zijn redelijk goed ge weest, doch door de donkere dagen in den herfst is van de augurken en tomaten niet veel terecht gekomen. Een zoo late verbouw van deze cultures is altijd zeer riskant, doch dit is met het tuinbouwbedrijf in het algemeen genomen in menig opzicht het geval. En toch tracht men den grond zoo intensief mogelijk te gebruiken. Na de sla werd dat gedeelte beteeld met tomaten, n.l. „Verbeterde Ailse Graig". Het was een goed gewas. Of schoon de prijzen lager waren dan in 1931, was de financieele opbrengst per nok f 11 hooger. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in het feit, dat door de aangebrachte ondergrondsche watervoorziening de plant zoo goed als geheel vrij was van meeldauw. De ze nieuwe inrichting heeft daarmede het groote nut van haar bestaan aan getoond. De tomaten brachten f 169.58 op. De opbrengst van de boonen per nok is f49.69, die van de tomaten f53.91. De tomaten waren iets meer rendabel dan de boonen, vooral ook, omdat met dien bouw minder werkloon gepaard gaat, terwijl er eveneens min der zaad en materiaal voor noodig is. De totale opbrengst van het warenhuis was f819.74. KWEEKKAS. Evenals voorgaande jaren werden in de kweekkas niet al leen diverse soorten planten als kom kommers, meloenen, tomaten, enz. voor eigen gebruik doch ook voor anderen gekweekt. De hier gekweekte planten komen al meer en meer in het tee- ken van d;q belangstelling der tuinders te staan. Op een der tabletten werden met succes groene komkommers ver bouwd; waarvan de eerste vrucht reeds 25 April gesneden werd. Daarna werd de geheele kas met Spaansche peper beplant, die echter meermalen door bladluis werd aangetast. Het gedierte werdi met rookdood vernietigd. De oogst was goed. De geheele opbrengst van de kweekkas bedroeg f363, tegen f430.58 in 1931. Oorzaak lage prod actie prijzen. SERRE I. Oppervlakte 309 M2. Be mesting 4 karren stalmest, 23 K.G. su perfosfaat en 20 K.G. patent ka i. Als voorcultures werden geteeld bloemkool „Remme" en sla „Meikoningin"'. Hoe wel de sla aangetast werd door „smeul". 1 waardoor eenige planten uitvielen, werd een goed gewas geoogst. Opbrengst f 33.26. De BLOEMKOOL was zeer goed, zoodat vele kooien van prima kwaliteit gesneden konden worden. Opbrengst f 90.28. Na de bloemkool werden nog vier rijen tomaten geteeld, doch met weinig succes. Ze bleken daarom ook te laat geplant te zijn, omdat ze te veel onder de schaduw van de druiven kwa men te staan. Opbrengst f 47.94. De hoofdteelt in deze kas bestaat uit druiven, soort „Frankenthaler". Deboo- men zijn gezond en sterk; de geoog ste druiven goed van kleur en smaak. De opbrengst bedroeg 462 pond, te gen 179 in 1931. Deze soort geeft, wat het vorige jaar het geval was, uit haar eerste oog geen goede tros. Bo vendien had de Frankenthaler in 1931 nog geen zijscheuten. Vandaar het groo te verschil (iin opbrengst. Financieele uitkomst f 109.12. De totale opbrengst van de serre was f 280.60, tegen 249.97 in het vorig jaar. SERRE II. Oppervlakte 303 M-'. Be mesting 40 K.G. superfosfaat, 40 K.G. patentkali en 10 K.G. zwavelzure am moniak. Eind Februari werd een aan vang gemaakt met de verwarming. Vóórcultures: één derde met aardbeien in kisten en de rest met spinazie. AARDBEIEN. De in kisten buiten geteelde Duitsche Evern werd half No vember 1931 binnen gebracht. Het ge was was goed, doch werd begin April aangetast door bladluis, welke echter met rookdood vernietigd werd De eer ste aardbeien werden 25 Maart geveild, tegen een tamelijk goeden prrijs, die later, bij ^ruimer aanvoer, sterk daalde. Opbrengst f38.13. SPINAZIE. Gezaaid 8 December 1931. Het gewas stond eerst goed, maar werd later sterk aangetast door „wolf". De oorzaak hiervan is vermoedelijk hier in gelegen, dat in 1931 op denzelfden grond spinazie geteeld is, welke spo radisch door die ziekte aangetast ge weest is. Wisselbouw verdient in de zen aanbeveling, te meer, omdat tegen „wolf" geen afdoend bes*trijdingsmiddel bestaat. Opbrengst f 14.86. Na de spinazie werd medio Maart de „Verbeterde Ailse Graig"-tomaat ge teeld, die tweemaal met plm. 2 ons kalksalpeter per roe bijgemest werd. De planten groeiden best en brachten 27 Mei de eerste vruchten voort. Door dien ze later te veel onder de schaduw van de druiven kwamen te staan, wer den niet de gewenschte kilo's tomaten geoogst. De bouw van tomaten onder de druiven is door den sterken groei der druiven niet meer mogelijk. De onderbouw was trouwens ook maar een tijdelijke maatregel. Opbrengst f 147.46. Het hoofdgewas in deze kas is drui ven, soort „Alicant". Ook deze boomen zijn sterk en gezond. Hoewel de kwan titeit goed 458 pond ien de smaak der druiven prima was, had de vrucht dieper blauw van kleur kunnen zijn. De oorzaak daarvan moet toegeschre ven worden aan een hittegolf, welke samenviel met het kleuren der druiven, waarvan 16 Augustus de eerste vruch ten geplukt werden. Opbrengst f 105.46. Totale opbrengst van deze serre be droeg f306.91 tegen f529.08 in 1931. De minder goede financieele uitkomst moet in hoofdzaak toegeschreven wor den aan de ongekend lage prijzen der druiven. i VOLLE GROND- OF KOUDE CUL TURES. POOTUIEN. Hiervan werd einde Maart 25 roe beteeld, na vooraf bemest te zijn met 3 karren stalmest, 10 K.G. superfosfaat en 10 K.G. patentkalie. Hoewel deze eigen gekweekte plan ten gelijkelijk bemest en bewerkt wer den, was de eene helft van het gewas goed, doch de andere maar zeer matig, hetwelk toegeschreven moet worden aan verschil van kwaliteit van den grond. De productieprijzen waren zeer laag. Opbrengst 1103 K.G. met f36.05. ERWTEN. Beteelde oppervlakte 43 roe en bemest met 40 K.G; superfosfaat, 35 K.G. patent kali en 16 K.G. zwavel zure ammoniak. De langs gaas in Z.N.- richting op onderlingen rij-afstand van 1.75 M. geteelde soorten bestonden uit Lentedopper, Krombek, Belle de Cha- tenay en Bus-capucijner. De afstand van deze soorten kan goevoeglijk 0.50 M. minder zijn. De gewassen hadden zwaarder kunnen zijn, terwijl juist in den bloeitijd een sterke droogte optrad, die de vruchtzetting belemmerde. Hoe wel het gewas goed was, viel door evengenoemde omstandigheid de pluk tegen. Krombek en Belle de Chatenay leverden de beste uitkomsten. De Len tedopper is wel de vroegste maar geeft minder kilo's. Opbrengst f53.40. Tusschen de rijen erwten wérden geteeld 1 rij bloemkool en 2 rijen sla. De kwaliteit daarvan was goed, doch de prijzen zoo' laag, dat het geteelde zoo goed als waardeloos was. Op brengst f 20. BOONEN. Beteelde grond 50 roe. Bemesting 4 karren stalmest, 15 K.G. super en 15 K.G. patent kali. Geteeld werden stoksnijboonen en stokprinces- sen, met sla en bloemkool als vóór gewas. De sla was goed, doch de kool 'werd door het groote aantal hoor ders bedorven. Deze twee gewassen brachten samen f 15 op. De boonen leverden een zeer goed gewas, doch de prijzen waren zoo exorbitant laag soms daalden ze nog beneden f2 per 100 K.G. dat van een eenigszins rendabel bedrijf geen sprake kon zijn. De algeheele opbrengst ervan bedroeg f 88.66. Een meer zeggend resultaat dan dat is, dat voldoende gebleken is, dat ook de koude grond alhier zich zeer goed eigent voor deze teelt. VROEGE AARDAPPELEN. Den 18 Maart werd 15 roe met gekiemde „Eer stelingen" gepoot, onder z.g.n. dek- strooken, welke 's nachts met rietmat ten gedekt werden, met de bedoeling om zeer vlug de eerste nieuwe aardap pelen ter veiling te kunnen brengen. Hoewel de prijzen bevredigend waren, viel de uitkomst van deze proef, door dien het gewas te weinig kilo's gaf, zeer tegen. De opbrengst was f 1.1$ per roe. Den tuinders kunnen we deze teelt voorloopig niet aanbevelen. VOLLE GRONDS-AARDBEIEN. In 1931 werd reeds besloten om naast de Duitsche Evern ook proeven te nemen met andere soorten aardbeien, te meer, omdat de aardbeiteelt voor de tuin ders in deze voor hen zoo zwaar be proefde tijden in financieel opzicht nog wel goede resultaten heeft. Br werden zes proeven genomen met evenzoovele nieuwe soorten, t.w.: Oberslesiën, Aben- stein, Moulin Rouge, Roem van Char- lois, Jucunda en Madam Mathot. De eerste drie genoemde zijn nieuwe en in deze streken onbekende soorten. De resultaten met deze soorten zijn hier al twee jaar lang zeer slecht geweest. De opbrengst was minimaal en de plan ten kwijnden tenslotte weg. Ze zijn voor deze gronden blijkbaar niet ge schikt. De Roem van Charlois is wel beter, maar moet het tegen de Jucunda afleggen. In Augustus zijn nog 2 rijen Roem van Charlois geplant om een vergelijk te maken met de Duitsche Evern, waarvan 25 roe geplant is. De jonge planten staan goed. Het zal nog minstens twee jaar duren, voor we een definitieve conclusie van deze proeven kunnen nemen. FRUITTUIN. De appel-, peren-, pruimen en morellenstruiken, welke vrij van ziekte bleven, hebben zich goed ontwikkeld. Slechts één struik moest door een andere worden vervangen. Zij werden aldus bespoten: In den winter met 8 pCt. vruchtboomcarbolineum; voor den bloei met iy2 pCt. Bordeau- sche pap; in den zomer drie maal met 2i 2iys pCt. Calif, pap. Met bepaling van de sterkte hiervan moet rekening gehouden worden met zon en tem peratuur. BESSEN. De roode en zwarte bes sen deden het zeer goed. Dat de kruis bessen zich slecht ontwikkeld hebben, moet vermoedelijk in hoofdzaak toege schreven worden aan het optreden van spint. Ter bestrijding daarvan zijn ze bespoten met 10 pCt. vruchtboomcar bolineum. De tweede aanplant van fram bozen voldeed ook nu nog niet geheel aan de verwachtingen. FINANCIËN. De ontvangsten van het bedrijf zijn gelijk aan die der uit gaven. De algeheele opbrengst van de groenten en vruchten bedroeg f2383.29. Dank zij den krachtigen steun van rijk, de provincie Zuid-Holland, Noord- Brabant en Gelderland, diverse ge meenten, banken, vereenigingen en rond 500 leden der vereeniging, behoefde de rekening over 1932 ondanks de gevol gen van de crisis, welke ook het tuin bouwbedrijf op in d'e geschiedenis on gekende zware wijze getroffen heeft, niet met een tekort worden gesloten. De vereeniging heeft aan al haar ver plichtingen kunnen voldoen. Aan eenige uitbreiding van het bedrijf kan eerst gedacht worden, nadat de prijzen der producten weer tot het normale zullen zijn opgeloopen. j Een woord van dank komt toe aan den heer R. J. de Jonge, verificateur der gemeentefinanciën alhier, die kos teloos het algeheele financieele beheer van de vereeniging heeft waargenomen. BEZOEK. De tuin werd door 404 belangstellenden bezocht. Hieronder wa ren begrepen elf excursies uit verschui lende omliggende gemeenten, terwijl drie onderwijzers den tuin bezochten, om zich practisch met het tuinbouw bedrijf op de hoogte te stellen. OPLEIDING. Vijf volontairs vonden een practische opleiding op den tuin. slUX OPRUIMING!! FS p. M. VELTMAN ZONEN uitengewone koopjes! Voorts werden nog „Blauwputten" eveneens een vroege aardappel, ge poot op 25 roe met goede resultaten. De opbrengst was f 1.40 per roe. De kwaliteit van beide soorten aardappe len was best. Met deze proeven is vrij duidelijk gebleken, dat aan de koude grondteelt in dezen de voorkeur ge geven moet worden, te meer ook, om dat toepassing van het systeem-dek- strooken veel werk en daardoor hooge uitgaven vordert.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4