toot het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard LET OP Drogisterij Flit MA COOPS 4 4 5. p. Caakhnyzen (o's Bank Jf.V. Griep, Influenza. mü MAAGPEPERMUNT Und van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Voorgestelde uitbreiding der Staatsloterij. No. 5300 Vrijdag 27 Januari 1933 Drogerijen Ziekenverplegingsartikelen Verbandstoffen it nier destset uit 2 diaden Dit "blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Chemicaliën Uw eigen belang zegt U koopt in de Gasthuisstraat 62 GOEINCHEM. Telefoon 264. Bir de Tweede Kamer der Staten- Generaal is door liet lid dhr. K. ter Laan en eenige andere leden een wetsvoorstel ingediend, hetwelk be oogt wijziging van art. 2 der wet ran 23 Juli 1885, Staatsblad 142. tot regeling der Staatsloterij. Dit ar tikel luidt als volgt: „Er hebben niet meer dan drie loterijen in één jaar plaats. Iedere loterij bestaat uit ten hoog ste een en twintig duizend loten, waarvan de helft van klasse tot klas se uitgegeven wordt". In de [Memorie van Toelichting op fret wetsvoorstel lezen we dat door de voorstellers geen verandering in het stelsel der Staatsloterij wordt be doeld. Het is alleen de bedoeling het aantal loten tijdelijk te vergroo- ten opdat het publiek niet meer ge noodzaakt wordt een lot te koopen bii eene particuliere binnenlandsche of bii eene buitenlandsche onderne ming. De indieners zouden gaar ne hebben gezien dat een voorstel van gelijke of ongeveer gelijke strek king als het hunne eigener beweging door den Minister van Financiën wa re ingediend, maar waar van dezen niets is te verwachten hebben zii ge meend niet anders te mogen handelen dan zelf met een wetsvoorstel te ko men, zulks vooral met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandighe den. Het volk van Nederland vraagt een veel grooter aantal loten dan de Staatsloterii disponibel stelt, terwijl er in zeer vele gemeenten geen ge legenheid bestaat om een lot uit te Staatsloterii te kunnen aanschaffen. Genoemde Wet tot regeling der Staatsloterii is nooit herzien en heeft zich dus allerminst aan de tijdsom standigheden aangepast, zoodat zij. wel beschouwd, zelf de aanleiding is tot het ontstaan van meerdere parti culiere loterijen, die in omvang het bedrijf der Staatsloterii verre over treffen. Nu weten we zeer goed dat deze particuliere loterijen door de re geering worden bemoeilijkt of zelfs wel onmogelijk gemaakt. En dit heeft toch zijne bedenkelijke zijde. Zon der ook maar in het minst aan po litiek te denken, willen we onze mee ning ter zake eens zeggen, welke mee ning enkel en alleen steunt op u tiliteitsmotieven. Het voorstel ter Laan e.a. heeft onze sympathie, niet omdat wii zulke voorstanders van spelen in loterijen zijn, maar wel omdat we er in zien een noodzakelijk gevolg van de om standigheden. Het Nederlandsche volk wil nu eenmaal loten en zijn geluk beproeven. En als ik hier spreek van het Nederlandsche volk dan be doel ik daarmede het volk in al zijn geledingen, arm en rijk. godsdienstig of ongodsdienstig enz. Ook aan ver schil op politiek terrein behoeven we hier niet te denken, want tal van menschen, die tot eene staatkundige partii behooren welke volgens haar program geheel en al is gekant te gen de Staatsloterij, hebben een lotje m de eene of andere loterij. En op welke wijze kan nu het best aan die volksbehoefte worden tegemoet ge komen O.i. is het verreweg het best dat fde Staat zelf de loterijen zooveel moge lijk in handen heeft, omdat daardoor aan allerlei geknoei van particuliere loterijen een einde wordt gemaakt en buitengewoon groote winsten, door Directeuren of Commissarissen of hoe de leiders ook heeten mogen, geno ten wordende, tot het verledene be hooren. Wat is er tegen dat de Staatsloterii eene niet overdreven winst maakt en dat die winst terecht komt in de algemeene Staatskas Daar is alles voor te zeggen en (er is alles tegen te zeggen dat parti culiere binnenlandsche of buitenland sche loterijen met exhorbitant groo te winsten, welke uit de bedragen der deelnemers voortkomen, gaan strijken. Nu hebben we wel de Lo terij wet 1905 die het aanleggen of houden van particuliere loterijen in het algemeen verbiedt met de be doeling om loterijen, die door velen als inmoreel worden beschouwd, on mogelijk te maken, maar haar ef fect is door het lijdelijk verzet van Medicinale „GOUDEN KRUIS" 30 CENT PER ONS. Drogisterij A. VERSCHUUR BAERT Botermarkt 72 HEUSuEN. talloos velen tegen haar zeker niet zooals de wetgever zich dat oorspron kelijk heeft voorgesteld. Een barer ernstige gevolgen is geweest dat men er op is gaan zinnen om loterijen in eenigerlei vorm te kunnen houden zonder dat zii geacht konden wor den onder de Loterij wet te vallen m.a.w. men is er op gaan zinnen hoe men de wet straffeloos en onge hinderd kan ontduiken. Ieder oogen- blik werd er eene premieleening of iets dergelijks aangekondigd, welke feitelijk niet anders was dan eene verkapte loterij. Nauwelijks was de leening zoogenaamd uitgegeven of de politie maakte proces-verbaal op. De zaak kwam voor den rechter, maar er gingen jaren overheen voor de hoogste rechter ten onzent d.i. de Hooge Raad zijn arrest ter zake had gewezen en in dien tusschentijd ging het verkapte particuliere loteriibedrijf rustig zijn gang. Begrijpelijk, ja zeer begrijpelijk is dit al, omdat iedere loterii vóór hare instelling reeds weet dat zii succes zal hebben, omdat het Nederlandsche Volk, zooals gezegd, nu eenmaal in loterijen wil spelen en die eigenschap kan door geen wet worden aan den kant gezet. Nu zijn er twee wijzen, waarop aan de bestaande behoeften met betrekking tot het loterijwezen te.n onzent kan worden tegemoet gekomen en wel deze". ie. uitbreiding der Staatsloterii in den door devoorstellers van het wetsontwerp aangegeven zin zonder meer; 2e. geen uitbreiding der Staats loterij, maar vrijlating van particu liere loterijen onder bepaalde zware voorwaarden en zeer strenge controle van overheidswege. Wij voor ons ge ven aan het sub. 1 genoemde de voorkeur omdat de voordeelen dan vloeien in 's-Rijks kas en zij in het algemeen belang kunnen worden aan gewend, terwijl dan de particuliere loterijen haar winstgevend bestaan voor een goed deel vervlogen zul len zien en er voor haar niet zoo- veel aanleiding meer bestaat om met ontduiking der wet haar bedrijf te trachten uit te oefenen. De Staats loterii werkt absoluut eerlijk en zwen del is bii haar uitgesloten hetgeen bii particuliere bedrijven lang niet steeds het geval is. Over buitenlandsche loterijen la zen we eenige dagen geleden in De Courant, het Nieuws van den Dag het volgende „Reeds sedert jaren wordt het land overstroomd met aanbiedingen van buitenlandsche loterijen, waarop hier geen toezicht bestaat. Óp welke wij ze voor buitenlandsche loterijen bui tengewone reclame gemaakt wordt, bleek opnieuw uit het strooibiljet, dat juist dezer dagen weer alom in Ne derland is verspreid en dat als cfruk- werk door de Nederlandsche posCbrii- en getrouw aan de adressen is be zorgd. Dit verschijnsel is niet van vandaag of gisteren. Doch de aan leiding tot den ijver, waarmee het bedrijf juist nu uitgeoefend wordt, ligt in de tegenwoordige omstandig heden in Nederland zelf, die de vreemdelingen uitlokken om hier hun geluk te beproeven, waarin zii ge- reedelijk slagen. Zii hebben daarbij, boven en behalve hun edelmoedig heid, waarmee zii Nederlanders ge lukkig willen maken, nog het een en ander vóór. Hun hoofdprijs is hooger, soms zéér veel hooger dan de bekende honderdduizend uit de Nederland sche Staatsloterij. Zii brengen de aan bieding huis aan huis, wat de Neder landsche Staatsloterij en zeer te recht nooit doet. En zii hebben elke maand een trekking, zoodat zii het publiek doorloopend in spanning houden. Zii moedigen tot het nemen van een lot of van een deel er van op allervriendelijkste wijze aan, wat al wederom volkomen te techt door of vanwege de Nederlandsche Staats loterij nimmer geschiedt. Dat de kan sen geringer zijn dan bii de Neder landsche Staatsloterij, staat in de aan beveling van de vreemde loteriien niet vermeld. Bedoelde aanbeveling zal in deze moeilijke tijden haar uit werking niet missen." De Staatsloterii geeft eene jaar- lijksche bate van f650,000. welk be drag als eene vrijwillige belasting veel hooger kan worden opgevoerd, door eene eenvoudige uitbreiding. Maar deze meerdere opbrengst wil len we als een secumdair voordeel beschouwen, maar als een primair voordeel willen we aanmerken de mo gelijkheid om het publiek zooveel mogelijk in de gelegenheid te stel len zich loten aan te schaffen in eene loterij, waarbij minder betrouw bare handelingen en zwendel zijn uit gesloten. De Staatsloterii heeft meer dan een eeuw gewerkt en op de juiste wijze. Zii mag dan ook, gelet op de mentaliteit van het Nederlandsche Volk, niet worden afgeschaft niet al leen, maar zii moet worden uitge- ANA^AS, per groot blik 30 ct. ZALM, 42^ ct. SARDINES, 12,19. 35,70 ct. HARING per pot A 4 st. 20 ct. PINDAKAAS per pot 35 ct. LUNChKAASJES volvet45ct. Prima Leidsche- en witte Kaas. A. ÜAA1JENS Botermarkt 88 - HEUSDEN. breid, daar zii alle hartstocht en on eerlijke wijze van kans op winnen uitsluit en bovendien niet meer vol doet aan de behoefte der bevolking, die sedert 1885 ongeveer verdub beld is. De voorstellers van het wetsont werp willen geen andere wijziging aanbrengen dan dat er in plaats van éénmaal 21,000 loten pier loterii meer series van 21,000 loten of van 21,000 gedeelten van loten kunnen worden uitgegeven. De Minister van Finan ciën bepaalt dan hoeveel loten van klasse tot klasse telkens verkrijgbaar worden gesteld. Voorgesteld wordt voormeld artikel 2 dusdanig Je wii- telefno. 15 RaamsdonksY©er. Agentschap va# de Amsterdamsche Bank^JT.VAmsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BW* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA zigen dat er niet meer dan drie lo terijen in één jaar plaats hebben. Iedere loterii bestaat uit ten hoogste 21,000 loten, waarvan de helft van klasse tot klasse uitgegeven wordt. Wii voor ons hopen dat de Tweede Kamerleden K. ter Laan e.a., die het wetsontwerp hebben ingediend, er succes mede zullen hebben. En wanneer we dit neerschrijven doen wii dit los van alle politiek, maar en kel en alleen omdat wii meenen dat de voorgestelde wijziging in het be lang is van ons Volk. te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ctdoos 45 ct. Bij Uw Drogist. Iliiiteiilaiid BOB KOUD BET IS. Uit Leningrad wordt gemeld, dat de temperatuur aldaar is gedaald tot 28 graden onder nul. In het Oeral-gebied worden temperaturen van 45 graden on der nul gemeten. Volgens de belichten der meteologische stations is het op het oogenblik in Noord- Rusland kouder dan in het Noordpool gebied. Uit Bern In geheel Zwitserland heerscht hevige vorst, welke in sommige streken van sneeuwstormen vergezeld gaat. In Savoye zijn drie personen door de koude omgekomen. De rivieren zijn bijna allen geheel dichtgevroren en de laaggelegen dalen zijn geheel gevuld met sneeuw. Uit Danzig In het gebied van Dan zig en van den Poolschen corridor heerscht een temperatuur van 44 a 43 graden onder nul. In de laatste 48 uur is bo vendien zeer veel sneeuw gevallen. In de omgeving van Danzig ligt de sneeuw gemiddeld 35 a 40 c.M. hoog. Uit Hirschberg Er heeft in het Reu zengebergte hevige sneeuwstorm gewoed. Gemiddeld is ruim 30 c.M. sneeuw ge vallen. In hoogst gelegen gedeelten van het gebergte daalde de thermometer tot 23 graden onder nul. Bij het beklimmen van de Hohenelbe verdwaalden twee jongelui op den weg naar het Berghotel en bleven uitgeput in den sneeuwstorm liggen. Terwijl één hunner zich verder wist voort te sleepen en het hotel te bereiken, was de ander reeds overleden toen men hem vond. Uit Stockholm Boven het Noorden van Zweden doet zich een hevige vorst ge voelen, zoodat de temperatuur tot 40 graden onder 0 is gedaald. Dientengevolge vormt zich aan de kust van Zweden veel ijs, zoodat de toestand voor de scheep vaart zeer moeilijk is geworden Ver scheidene zeilschepen zijn ingevroren, evenzoo het Duitsche stoomschip Emsland" dat bij Gianholm in het ijs zit. Uit Londen In Engeland is het thans erg koud In den nacht op heeft de temperatuur te Londen 7 gr. Celsius be dragen, wat voor Engeland exceptioneel is. Groote streken zijn met sneeuw be dekt Er wordt druk schaatsen gereden. Uit Hamburg De scheepvaart in de haven van Hamburg ondervindt ernstige stagnatie door het ijs. Zes ijsbiekers zijn den geheelen dag bezig geweest, bet nieuwe ijs te breken en de ijsmassa's in beweging te houden. Het scheepvaart verkeer op de beneden Elbe wordt door drijfijs belemmerd. De boven-Elbe is bij Geesthacht bevroren. Men kan over het ijs van den eenen naar den anderen oever oversteken. Uit RomeHet Noordelijk deel van de Adriatische Zee wordt geteisterd door den orkaanachtigen Noord-Oostenwind. Te Trieet is de temperatuur in den nacht op Maandga tot 5 graden beneden het vriespunt gedaald.De storm heeft een ge middelde uursnelheid van 85 K.M. O— EEN AUTO MET BRUILOFTSGAS TEN 'TUSSCHEN TWEE TRAMS BE KNELD. Op 'den Mechelschen Steenweg te Antwerpen is een groote luxe auto met bruiloftsgasten tusschen twee electri- sche trams bekneld1 geraakt. Bij het ongeluk werden zeven personen zwaar gewond; waarvan twee doodelijk. o— IN ZES UUR NAAR AMERIKA. Uit Washington wordt gemeldIn een rede voor de National-Geographic Society" voorspelde de bekende stratos feer onderzoeker prof. Piccard, dat binnen enkele jaren reizigers in stratosfeer vlieg tuigen, den Atlantischen Oceaan zullen kunnen oversteken met even weinig risico als men nu met een luxe auto door een stad rijdt. De stratosfeer is volgens Piccard de beste luchtweg voor transatlantisch verkeer. In de stratosfeer is het weer altijd goed. Er is daar geen sneeuw, geen regen, mist, vorst noch ijs, dat zich op de machine vastzet. Een vlucht over den Oceaan in een stratosfeer-vliegtuig, waarvan er ver scheidene in Europa gebouwd worden, zal kunnen worden gedaan met een ge middelde snelheid van 750 K.M. per uur. De tocht zal niet langer duren dan 6 uur. Hituieiilaiid. DE KONINGIN NAAR ZWITSERLAND. Naar wij vernemen heeft de Koningin het voornemen om op medisch advies eenige weken rust te gaan nemen in Zwitserland. De prinses zal H. M ver gezellen. H. M. en de Prinses zullen morgen ver trekken. O— 0MK00PERIJ. Een veekoopman uit Aardenburg, die verdacht van betrokken te zijn bij het smokkelen naar België, was gearresteerd, bleek in het bezit te zijn van een af schrift van een volledigen dienstrooster van de grensbeambten in de omgeving voor de komende dagen. Een paar grensbeambten heeft men in verband hiermede geschorst. O— VALSCH GELD. Door de politie te Nijmegen zijn twee valsche bankbiljetten van twintig gulden in beslag genomen het waren biljetten van het nieuwe type. Wie ze uitgeeft weet men niet. De biljetten zijn kunstig met pen en potlood nageteekend. Het vermoeden is dat meerdere valsche bankjes van twintig gulden in omloop ?ijn ge bracht. —o VERDRONKEN. Het 31/s>-]arig: kind B. W. is te Lommer in een bijt geraakt en ver dronken. 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1