Plaatselijk Nieuws. kringen beweerd, dat sinds eenigen tijd de Komintern een rol speelt bij den illegalen strijd tegen de Macedonische opstandelingen, zoodat wordt aangenomen, dat de moord een tegenaanslag van de opstandige Macedoniërs is. O— AUTODIEVEN SLAAN HUN SL4G. In de HubertHsboderstrasse te Berlijn kwam een rooversbende met een gestolen auto langs een Mercedes Benzwagen twee mannen sprongen uit de reeds gestolen auto, dwoDgen met hun revolvers den chauffeurs van de luxe limousine deze in den steek te laten, waarop de beide auto's in volle vaart verdwenen O— JUWEELENROOF TE BERLIJN. In een juwelierswinkel te Berlijn drongen inbrekers binnen, uit de leege woning, die boven den winkel lag. Zij plunderden de etalage en de kasten en verdwenen zonder een verder spoor na te laten, dan het verlies van sieraden ter waarde van 30,000 mark. Binnenland. GROOTS HARDLOOPWEDSTRIJD Ravenswaay's Sweep-Stake Loop Op Zaterdag 18 Februari a.s. des na middags hall drie zal er te Gorinchem een groote hardloopwedstrijd worden gehouden (Sweep-Stake Loop), uitgeschre ven door de N.V. v/h M. Ravenswaay Zonen, waarvoor 20 geldprijzen zijn uitgeloofd. Aan dezen hardloopwedstrijd, over een traject van pl.m. 1400 Meter, zal door 50 personen worden deelgenomen. Voor de verbruikers van de bekende Ravenswaay's Letters-Artikelen is aan deze hardloopwedstrijd een groote gratis Sweep-Stake verbonden met 5u geldprijzen, waaronder een hoofdprijs van f 100. Er schijnt voor deze hardloopwedstrijd buitengewoon veel belangstelling te bestaan, zoodat bij gunstig weder, zeker duizenden belangstellenden aanwezig zullen zijn. De verbruikers van Ravenswaay's Letters Artikelen verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie, waarin wordt vermeld dat elke verbruiker, die uiterlijk 31 Januari a.s. een inzending Letterszakken inzendt, nog kans heeft op een der 50 geldprijzen van de Sweep-Stake. O— STROMPELDE MET EEN STOK ROND Slachtoffer van rheumatiek. Nu weer flink en lenig. Indien er iemand is, die aan rheuma tiek lijdt, zooals deze vrouw deed, zou hij er goed aan doen haar ervaringen eens te lezen. „De laatste 20 jaar ben ik een slacht offer van rheumatiek geweest," schrijft zij. „Zes jaar geleden kreeg ik rheumatische koorts, die mij totaal verzwakte. Ik kon me niet meer voortbewegen zonder stok ken of iets anders om me te helpen. Toen besloot ik Kruschen Salts eens te probeeren. Nu neem ik vier jaar Kruschen Salts en ik kan me steeds gemakkelijk bewegen. Inderdaad, ik wil Kruschen niet meer missen en ik raad het iedereen aan, die ik ontmoet. U kunt van dezen brief desgewenscht gebruik maken, want ik vind, dat anderen hierdoor hetzelfde mooie resultaat zouden kunnen bereiken als ik heb gehad." Mevr. S. Rheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van Kru schen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar volkomen uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zouten in Kruschen ver hinderen, dat het voedsel in de ingewan den kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere ophooping van het gevaarlijke urinezuur, maar ook van afval stoffen, die de gezondheid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kruschen niet alleen rheumatische pijnen verdrijven en verder voorkomen, doch het zal Uw geheele organisme verfrisschen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten èi f0.90 en fl.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag Adv. —O HET GOUD VAN DE „LUTINE". Aan de N V. Van Raalt's Machinefa briek te Maassluis is opgedragen het bou wen van een zandzuigpomp van bijzon dere constructie. Deze pomp zal gedreven worden door een Junker vliegtuigmotor van 350 P.K. Per uur moet dan 180 kub. meter zand 10 meter hoog worden op gevoerd. De bedoeling is te trachten het goud machtig te worden, dat zich moet be vinden in de in den nacht van 9 op 10 October 1799 op de kust van Terschel ling gestrande Fransche bark „Lutine", die door de Engelschen werd vervoerd. Dit schip moest een groot bedrag aan goud van Londen naar Hamburg brengen. Naar verluidt was het een waarde van 20 mdlioen gulden aan gouden en zilve ren staven en munten. In den loop der tijden hebben velen aan het wrak ge werkt en er ongeveer anderhalf millioen uitgehaald. Nu zal iemand uit Gennep het gaan probeeren. Hij heeft machines geconstru eerd, waarop patent is verleend en die in Duitschland zijn gemaakt. De machine bestaat onder meer uit een koker, die op het zand, waaronder de „Lutine* ligt, gezet wcrdt. Dan moet het zand worden weggezogen, waardoor de koker zakt door eigen zwaarte. In den koker, die boven aan drie meter en onderaan 12 meter diameter heeft, is van alles ten behoeve van de werklieden aangebracht, zooals lichtinstallaties, een lift, enz. enz. Met behulp van koker en pomp hoopt men op het wrak te komenwaarschijnlijk zullen wel een paar van die putten ge graven moeten worden voor men de juiste plaats heeft. Is die gebonden, dan ver nielt men den houten scheepswand en haalt de millioenen er even uit. Of het zal lukken Het is wel typisch, dat Maassluis ook bij dit bergingswerk weer zijdelings be trokken is. Van de pomp hangt een groot deel van het wei kaf. De N.V. Van Raalt'- Machinefabriek bouwde reeds meer specie ale pompen voor bergingswerken, die alls aan de verwachtingen beantwoordden. „Fijnste Kwaliteit' BINNENSCHIP LEK GESLAGEN. Op de reede 'te Terneuzen is het bin nenschip „Struggle for Life" tijdens den zwaren Oosterstorm lek geslagen. Het schip wa,s 'geladen met een lading superfosfaat en was 'op weg van Vlaar- dingen naar Veurne in België. De schip per Hartman en 'zijn familie hadden reeds het schip met de sloep verlaten, waarmede zij naar 'den wal zijn gevaren. Het schip is 'behouden te Terneuzen binnengebracht door de twee .sleep- booten „Raymond" en „Charles" van de „Union". o BRAND TE ROTTERDAM. Dinsdagavond omstreeks half 'negen brak brand uit in de magazijnen van de N.V. Manufacturen Handel Mij. „Het Lingeriehuis", gevestigd in de panden Hang 13, 15 'en 17 te Rotterdam. Het vuur greep snel om zich heen en ver woestte een groot gedeelte van de ma gazijnen. De brandweer, welke met groot materiaal uitrukte, wist in uur tijd het vuur te bedwingen. o— ERNSTIG ONGELUK TE ENSCHEDÉ. Dinsdagmiddag wilden vier jongens met een tweewielige handkar een zwaar blok hout, dat bestemd was voor de Twentsche Drijfriemenfabriek te En schedé, van het station halen. Zij laad den dit zware blok op de kar en reden toen weg. Twee jongens trokken aan een touw en de anderen duwden de kar. Op het Stationsplein gleed! het blok hout door het stooten op de straat naar voren met het noodlottig gevolg, dat een der voor de kar loopende jon gens, de 16-jarige v. d. W., onder het blok kwam. De jongen viel en was op slag dood. Zijn hoofd was verbrij zeld. o— OVERTREDING TARWEWET. De kantonrechter te Leiden heeft den meelhandelaar B. O. aldaar, we gens het afleveren van tarwemeel, zon der het daarvoor bestemde register bij te houden, veroordeeld tot f75 boete subs. 30 dagen hechtenis. Het O.M. had f 150 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt. DE STAKING TE IJMUIDEN. Dinsdagmiddag heeft de IJmuider Fe deratie een vergadering belegd van sta kende zeelieden. Dit was de eerste maal, dat, nadat alle treilers binnen waren, de bij het conflict betrokken zeelieden voltallig bijeen kwamen. Aan het einde der vergadering, die door ongeveer 700 zeevisschers was bezocht, werd met algemeene stemmen besloten de op 2 Januari ingezette sta king voort te zetten. -o VOORLOOPIGE UITKOMST VAN 1932. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro 6074 vraagt ons plaats voor het volgende: Waarschijnlijk zijn ook anderen dan wijzelf in spanning geweest over de vraag hoe de financieele uitkomst is van het vorige jaar. Deze is nu voor- loopig op te maken. De definitieve reke ning kan eerst worden vastgesteld, als ook de indische gegevens bekend zijn, hetgeen nog eenige maanden duren' zal. Wij kunnen op dit oogenblik nog slechts rekenen met de cijfers der ra- ming voor 1932. Volgens deze was er noodig f 1.033.000.—-. En er is ont vangen ruim f971.500.Zoodoende zou het tekort 'f61.500.bedragen. Daar echter de rekening van het we k in Holland wel bekend is en er op Zendingsbureau en Zendingsschool be zuinigd is, bedraagt het tekort op de geraamde behoeften f56.000. Natuurlijk vervult het ons met groo te dankbaarheid, dat de voorloopige uitkomst van 1932 beter is dan die van 1931, toen erirond f 100.000. te kort inkwam. En nog grooter is on ze dank voor het feit, dat ook het be drag der inkomsten op zichzelf weer gestegen is, vergeleken bij 1931. Toch moet daartegenover niet uit het oog verloren worden, dat een te kort van f56.900.o*p zichzelf met zorg vervult. En nog grooteir zorg hebben wij daarover, dat de inkomsten in deze maand ongehoord laag zijn tot dusver n.l. slechts f8500.dat is nog niet 10 pCt. van wat er noodig is. Zoo slecht zijn de inkomsten nog nooit ge weest. Aan de uitkomst van 1932 is niet meer te veranderen, maar wij ho pen, dat spoedige en krachtige hulp het ontstaan van een nieuwen achter stand zal weten te voorkomen. o POGING TOT MOORD TE ALMELO. De strafzaak. Een meubelmaker te Almelo, 28 jaar oud, die gepoogd heeft zijn 21- jarige echtgenoote met wie hii vijf maanden was getrouwd, van het le ven te berooven, had zich deswege voor de Rechtbank te verantwoorden. De man had een lange gasslang ge kocht en deze op zekeren nacht tot in het slaapvertrek geleid. Deze po ging tot vergiftiging mislukte ech ter, daar de vrouw wakker werd en de gaslucht bespeurde. Er werd te gen den meubel maker, die na de ze poging ook nog andere plannen heeft beraamd, om zijn vrouw uit den weg te ruimen en daartoe eenige malen vergif in haar eten heeft ge daan o.m. luciferskoppen, vijf jaar gevangenisstraf geëischt met aftrek van voorarrest. o— TREINONTSPORING BIT HAARLEM. Geen persoonlijke ongelukken. Dinsdagnacht, even na twaalf uur zijn door tot nu toe onbekende oor zaak van twee treinen, waarvan de eerste naar Rotterdam en de twee de naar Plaarlem ging, bij de Spaar- nebrug rijtuigen ontspoord. Van elk der beide treinen is één rijtuig uit de rails geloopen. Beide ongevallen zijn vlak bij Haarlem ge schied. De oorzaak zal eerst defi nitief kunnen worden vastgesteld, wanneer het officieele onderzoek, waarbij het rijkstoezicht vertegen woordigd zal zijn, is geëindigd. -o VROUW IN BRAND GE RAAKT. Dinsdagmiddag is de 75-jarige wed. Van R. in haar woning aan (de Breedstraat 59, te 's-Gravenhage, doordat haar kleeren in aanraking met de vlam van een kachel kwamen, in brand gevlogen. Op haar hulpgeroep kwam een al daar in een auto passeerende heer haar te hulp en doofde de branden de kleeren met dekens. De wed. Van R., die ernstige brandwonden aan beide beenen heeft bekomen, is door den Geneeskundi gen Dienst naar het Ziekenhuis aan het Slijkeinde vervoerd. Haar toestand was vrii ernstig. o DOOR DE KOUDE OVER LEDEN. De koude morgen heeft het eerste slachtoffer geëischt. De 15-jarige M. Redelijkheid uit Giesendam was met een open veeauto meegereden naar de Veemarkt te Rotterdam. De jon gen stapte van de auto en hielp nog even mee met het drijven van koei en. Even later zakte hii echter in elkaar. Hij werd bij een bakker op de Veemarkt binnengedragen en men waarschuwde onverwijld den Genees kundige Dienst. Toen de verpleger echter ter plaatse kwam, bleek de jongen reeds te zijn overleden. DOOR DORSCHMACHINE GE GREPEN. 1 Vader van elf 'kinderen om het leven gekomen. Dinsdagmiddag is de 59-jarige land bouwer Van V., te Velp, bij het ver richten van werkzaamheden in de schuur, met zijn 'das in aairaunj ge komen met de dorschmachine. Daar er buiten hem 'niemand in de schuur was, kon de machine niet worden af gezet, zoodat de man werd gewurgd. Zijn lijk is later door huisgenooten ge vonden. Een weduwe met elf kinderen blijven achter. o INBRAAK TE ASTEN. Dinsdagnacht is ingebroken in den Coöperatieven Winkel te Asten (N.-Br.) De dieven verschaften zich toegang door opschuiving van een raam. De winkellade werd geforceerd ien daar uit een bedrag aan geld van ongeveer f 150 ontvreemd. Uit >een lessenaar op het kantoor wordt 'een bedrag van circa f25 vermist. Er schijnen ook winkel goederen te zijn ontvreemd, doch dit wordt nog nader onderzocht. De politie vond 'nog geen spoor van de daders. Parijselie Jlodebrieven. HOE ZICH MET WEINIG GELD GOED TE KLEEDEN. Modieuze bontgarneering. Reeds vroeger viel mij altijd de zui nigheid der Fransche vrouw op en ik bewonderde de kunst, hoe ze zich van een kleinigheid wist te kleeden en g 0 e d te kleeden. Nu zich ook hier de tijdsomstandig heden steeds meer doen gevoelen, nu bijna elke echtgenoot en huisvader op grootere spaarzaamheid aandringt, wordt deze kunst steeds meer ontwikkeld De handigheid en vindingrijkheid der Par- risienne kent geen grenzen meer. Elk reepje stof, elk restje bont, elk bandje en eik eindje wordt gebruikt om er iets aardigs, iets modieus van te maken Of er op deze wijze ook wel niet eens een beetje al te veel tijd aan te klee ren wordt besteed, is een andere vraag. Het resultaat is in elk geval, dat ook in crisistijd de Parijzenaarster zich de beet gekleede vrouw in Europa mag noemen. De huidige mode leent zich buiten gewoon tot het verwerken van allerlei stukjes en restjes We zouden bijna zeggen, dat een japon des te mooier wordt gevonden naarmate ze uit meer deelen is samengesteld. En deze deelen mogen van dezelfde stof en kleur maar ook even goed van andere stof en an dere kleur zijn. Is het eigenlijk wel noodig, hier een beschrijving te geven van de ontelbare manieren, waarop men verschillende stoffen en kleuren combineert. In de etalages der modezaken zien we alles wat we ons op dit gebied maar wen- schen en voorstellen kunnen. Vestjes en schouderstukken, ceintuurs, boven zoowei als benedenmouwen, strooken, strikken, ballonnen ze mogen alle van contrasteerende kleur en stof zijn. En bovendien behoeven we in het geheel niet meer op regelmaat te letten. Schotsch en scheef ingezette punten zijn zeer en vogue, De grilligheid waarvan men ons al sinds eeuwen beticht, kunnen we nu geheel in onze kleeding uit leven. Simone, die een weinig psycho-ana lyse heelt gestudeerd, beweert dat dit feit van onberekenbaren invloed op ons karakter zal zijn. Al onze caprices ver dwijnen in onze japonnen en na dezen winter zullen er niet anders meer zijn, dan rustige, logisch handelende, even wichtige vrouwen Ais dat waar is, mogen de heeren der schepping wel een standbeeld oprichten voor den ontwer per van deze weldoende mode... Hoe veel stoffen ge wel moogt nemen voor èèn enkele japon Twee stoffen als ge bescheiden, drie en vier als ge handig zjjt en door een juiste toe passing een al te wild effect weet te ver mijden. Houdt ge van veelkleurige streepen, zoo kunt ge zelfs meer dan vier tinten gebruiken Een kraag, zooals onze teekening aangeeft, is bijzonder geschikt om er een donkere japon mee op te fl-u ren Ze is soepel, eventjes gedrapeerd en op zij met een strik gesloten. Elk contrasteerend lapje zijde, effen, ge streept of gebloemd, kan ervoor dienen. Zelden werd bont zoo veel als gar neering gebruikt als juist dezen winter die, totnutoe tenminste, zoo weinig win- tersch was. Japonnen met bonten vest jes, bonten kragen of mouwen, net glanzende, mollige bontrandjes overal waar er maar plaats voor is. Een smal bonten ceintuurtje met een metalen gesp is niet moeilijk zelt te vervaardigen. En evenmin eea modieus garnituurtje van handschoenen en tasch- je beide met bont afgezet. De hand schoenen koopt men natuurlijk kant en klaar, alleen het bont zet men er zelf langs. In bijpassende tint vervaardigt men het taschje dat men aan beide zij den met een bree ie uitgeschulpte strook bekleedt, waarlangs men een rand bont aanbrengt. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig: wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wii dringend aan een abonnement te .nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 20 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f 1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. Marktberichten. 's HERTOGENBOSCH, 25 Januari. Op de markt van heden waren aange voerd 4437 stuks, 982 stuks hoornvee, 366 biggen, 12 zeugen, 13 schapen of lammeren en 64 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f160 tot f270 per stuk Kalfvaarzen 150 260 Magere Ossen Sf. 7n en Koeien ÖU 1/u Vette Ossen en) le kw. 2530 p. pond Koeien 2e 20 —26 Pinken van f 90.—tot f160.p. st. Zeugen 30.55. Biggen 6.— 11.— Schapen 8.44. Lammeren Aanvoer vetvee groot. Prjjzen als vorige week. Kalfvee lui prijshoudend. Magere ossen en koeien zeer kalm. Pinken vlug Biggenhandel kalm. Dragende varkens stil. Schapen en lammeren zeer flauw. Afloop der markt flauw prys- houdend. 's HERTOGENBOSCH, 24 Januari. Boter. Aanvoer 12.975 KG Hoogste prijs f 1.72. Laagste f 1.65. Middel f 1.70. GORINCHEM, 23 Januari. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 21.862 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 3.50f 4.50 Eendeneieren f4.50 per 100 stuks. GORINCHEM, 25 Januari. Paardenmarkt. Aangevoerd 274 stuks. Men besteedde voor Luxe paarden f230f250 Werkpaarden f180f300 21/2 jarige f150f275 Dy^-jarige f125f200 Slacbtpaarden f 40f 80 Hitten f 40f160 AALST. Vrijdagavond hield de Werklieden vereniging haar jaarvergadering in de O. L. School alhier. De financiën der vereeniging waren ongeveer gelijk aan het vorige jaar. De uitkeeringen blijven gehandhaafd op f 6.per week, gedurende 13 weken en daarna half geld. Een voor stel om de uitkeeringen met f 1 per week te verhoogen, werd niet ondersteund en daarduor niet in behandeling genomen. Als bestuursleden werden herkozen W. v. d. Sluis en A. Schaap, resp. voorzitter en penningmeester. ANDEL. Volgens de vorstverletregeling bedraagt de steun voor de perso nen die wegens de vorst niet meer kunnen werken voor georganiseerden f 7 plus f 1 brandstoffentoeslag en f0,50 per gezinslid boven de twee. Ongeorganiseerden f 6 plus f 1 brand stoffentoeslag en fo.50 per gezins lid boven de twee. Van inkomsten uit arbeid verkregen wordt twee der de afgetrokken. Andere inkomsten, behalve ouderdomsrente, geheel. De lezing van Dr. Krop uit Rotterdam op Woensdagavond j.l. is tot naderen datum uitgesteld. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 27 Januari 1933, des nam. half drie. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot het bouwen eener nieuwe openbare school te Sleeuwijk. 4. In besloten vergadering zal de aanvrage voor werkverschaffing „Sle^u- wijksche" en „Werkensche'" polder in bespreking worden gebracht. 5. Rondvraag. o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6