Plaatselijk Nieuws. VEEN. HEUSDEN. Ds. Joh. Kloots alhier, heeft toe zegging van beroep ontvangen van de Herv. Gem. te Dussen. Zondagmiddag is door menschen, die zich op het ijs van de z g. Wiel onder Hedikhuizen bevonden het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk gevonden van den sedert 10 September van het vorige jaar vermisten landbouwer S. van SpraDg uit Herpt. De ongelukkge was op dien dag naar de markt te Den Bosch geweest en is niet teruggekeerd. Van Sprang was een zenuwpatiëut zoodat aan een misdiijf niet behoeft te worden ge dacht. Het lijk moest uit het ijs worden gehakt en was geheel onherkenbaar. De tamilie kon alleen uit de zich op het lijk bevindende papieren de identiteit van het slachtoffer vaststellen. J.l. Vrijdagavond werd in hotel „Concordia" eene algemeene ledenvergade ring der „Heusdensche IJsclub" gehouden. Aan de orde was het kiezen van een nieuw Bestuur. Bij stemming werden tot bestuursleden gekozen de heeren A. J. v. d. Kolk P. Schmiehusen A. J. Boelen Dr. v. GulikG. DoedeijnsJoh. van Laarhoven en Sprengers. De bestuurs functies werden als volgt verdeeld A. J. v. d. Kolk, voorzitterDr. v. Gulik, vice- voorzitter Joh. van Laarhoven, secretaris P. Schmiehusen, penningmeesterA. J. Boelen. G. Doedeijns en Sprengers, com missarissen. Hierna deed de penningmeester reke ning en verantwoording, een batig saldo was te boeken. Na eenige bespreking werd besloten voor de leden van Heusden en Oudheusden a s. Dinsdag 31 Januari eene wedstrjjd te or- ganiseeren op de banen der stadsgracht in hardrijden en schoonrijden voor dames en heeren en tevens voor alle school gaande kinderen een wedstrijd te doen plaats hebben. Jammer dat echter de inmiddels ingetreden dooi, als spelbreker, inviel, waardoor deze wedstrijden achter wege moesten blijven. Besproken werd ook een vaste ijsbaan bij vriezend weer door het bestuur zullen besprekingen worden gehouden. Naar we vernemen heeft de heer F. v. Blade), die jaren lang als onder-voorz. der R K. fanfare alles in het werk stelde om de belangen der vereeniging te be vorderen, zjjn ontslag genomen als zoo danig, wat door velen betreurd wordt. AALBURG. AMMERZODEN. BABYLONIëNBROEK. DUSSEN. GORINCHEM. HEDEL. NEDERHEMERT. NIEUWENDIJK. POEDEROIJEN. RIJSWIJK. SLEEUWIJK. SPRANG. WELL. beroepen predikant Ds. Kleine van Wil ligeLangerak in het Ned. Herv. Kerk gebouw alhier in den dienst deswoords voorgaan. De heer C. J. van Heijst, die vele jaren de functie van secretaris waarnam bij de afd. Sprang van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bond heeft met het oog op zijn toe treding tot den Chr. Werkmeestersbond, zoowel voor lid als bestuurslid dezer afdeeling bedankt. Genoemde afd. ver liest in hem een trouw en ijverig lid en een plichtsgetrouw secretaris. Door de Herv. Jong. Vereen, alhier, zal deze maand een openbare vergadering gehouden worden, tot herdenking van den 4oosten geboorte dag van Prins Willem van Oranje. Als sprekers zullen optreden de hee- ren W. Bronkhorst, hoofd der Chr. Landbouwschool te Andel en P. van Helden godsdienstonderwijzer alhier. Tevens zal een groote serie lichtbeel den, alle betrekking hebbende op het leven van den Prins en zijn strijd tegen Spanje, het gesprokene aan schouwelijk voorstellen. den Deventerweg te Epe. De brand is ontstaan in de rookerij. De vleesch- voorraad ging geheel in vlammen op. Het gebouw brandde geheel uit, be houdens een kantoortje in de slagerij, dat de brandweer wist te behouden. Verzekering dekt de schade. KINDERVERLAMMING. Te Reeuwijk heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan bij het 1 Va-jarig dochtertje van mej. G. Verwaal. Het meisje is naar het zie kenhuis te Gouda vervoerd. o VERGIFTIGING TE UTRECHT. In de woning Papaverstraat 15 te Utrecht zijn Zaterdagochtend drie le den van het gezin G. bewusteloos aan getroffen. De man, een postbeambte, is geregeld de geheele week weg en hij kwam Zaterdagochtend tegen half 12 thuis. Het huis was nog gesloten en er werd niet open gedaan. De buren hadden ook nog niemand gezien. Door het huis van een buurman heeft G. zich toegang tot zijn woning verschaft. In de achterkamer trof hij op een bed- peluw zijn 17-jarigen zoon bewusteloos aan. In een alkoof lagen in een bed de 62-jarige vrouw en de 22-jarige dochter, beiden ook bewusteloos. In de achterkamer bevond zich een haard, welke met kolen was volgedaan; het vuur smeulde nog. Het vermoeden be staat, dat de haard geen voldoende doorstraling had en de kolendamp een weg door de kamer heeft gezocht. Dit is evenwel niet meer dan een ver moeden. De zoon lag dicht bij den haard en was' er ook het ergste aan toe. Geneeskundige hulp was spoedig aan wezig. Na toepassing van kunstmatige ademhaling werden alle drie personen met auto's van den geneeskundigen dienst naar de klinieken overgebracht, waar de 17-jarige jongen kort na aan komst is overleden. De twee andere slachtoffers verkeerden in zorgelijken toestand. o TWINTIG MINUTEN IN EEN WAK GEZETEN. Zoon door zijn vader gered. De 18-jarige J. O., wonende aan den Lange Muiderweg te Weesp, wil de met zijn te Amsterdam wonen den zwager J. de H., 's avonds half- acht de Vecht oversteken, om naar de verlichte banen van de Weesper IJsclub op de Vest te gaan. Ter hoogte van de gasfabriek reden de beide schaatsenrijders in een wak. J. de H. was er vlug uit, "waarop zijn zwager hem toeriep, aan den an deren kant van het wak te komen, ten einde hem te helpen. De Am sterdammer was echter zoo door den schrik bevangen, dat hii gillende wegliep om hulp te gaan halen en zijn zwager in het wak achterliet. Deze, die een goed zwemmer is. wist zich boven water te houden, doch zag geen kans op het iis te komen. Inmiddels had de reeds bejaarde vader in zijn woning Jiet gillen ge hoord. Hii begaf zich naar buiten en op dat oogenblik passeerde een 'boer per fiets. De in angst verkeeren- de vader van den drenkeling verzocht den fietsrijder dringend met hem me de te gaan om den zoon hulp 'te bie den, doch de boer durfde dat niet. waarop de vader zich met een lan taarn en een langen stok op de dicht gevroren Vecht begaf. Hii begaf zich zoo vlug mogelijk naar het wak, doch in het avond donker kon hii niet zien waar de drenkeling was. Op zijn luidkeels roe pen: „Jacob, waar zit je?", klonk het antwoord van den zoon en nu kon de vader den bijna verstijfden dren keling den stok toe steken. Doch op het laatste oogenblik zou de red ding nog dreigen te mislukken, want de zoon riep: „Vader, mijn handen zijn te koud, ik kan den stok niet meer vasthouden...". De oude man gaf echter den moed niet op. Hii kroop op zijn buik over het ijs, tot hij zijn zoon bereikte, die nu spoedig uit zijn benarde po sitie verlost was. Ongeveer 20 minu ten had J. O. in het wak gezeten. De heer D. L. Duijster heeft de benoeming tot Ouderling aangenomen, terwijl de heer G. van Os Gz. voor de benoeming van diaken heeft be dankt. Zaterdag, tegen het vallen van den avond, geraakte het 4-jarig doch tertje van Joh. van Doornmalen, dat op het ijs speelde van de gracht rond het Clarissenklooster, in een groot wak. Een toevallig passeerende wielrij der, opmerkzaam gemaakt door het he vig gegil van het kind; mocht er nog juist bijtijds in slagen de kleine van een wis'sen dood te redden. j Onze dorpsgenoot de heer L. van Doornmalen, behaalde op de te Utrecht gehouden mandententoonstel ling met zijn inzending Bushels de gouden medaille. Alhier werd een wedstrijd ge houden op schaatsen voor de leden van de ijsclub „Juliana" alhier. De prijzen werden behaald als volgt: iste prijs Hendrikus Schelle; 2de prijs Dirk Colijn; 3de prijs Piet van Her- wijnen; 4de prijs Jacob Heimans. Dinsdag j.l. werd een internatio nale wedstrijd gehouden waarvan de prijzen behaald werden alsvolgt: iste prijs Hendrikus Schelle; 2de prijs Willem Pleimans; 3de prijs Ba- stiaan Vos te Veen 4de prijs; Al- bert Rietra te Dussen qde prijs; Pau- lus Storchart. De eerste, tweede en vijfde prijs, bleven alle in deze ge meente. Donderdag j.l. werd een internati onale wedstrijd in het schoonrijden gehouden waarvan de prijzen behaald werden als volgt: iste prijs (M. Colijn met Mej. |M. Lankhaar beiden alhier; 2de prijs G. v. Biezen met Mej. v. Dijk beiden uit Dussen: 3de prijs D. Colet met Mej. Smits de eerste uit Genderen de laatste uit Meeuwen; 4de prijs J. Boom met Mej. B. de Graaf bei den alhier. Zaterdag werd op de ijsbaan van Juliana" alhier, een wedstrijd met hindernissen voor paren gehouden. De uitslag van dezen wedstrijd is als volgt iste prijs H. Boom met Mej. B. de Graaf; 2de prijs J. v. Rijsbergen met Mej. A. Haspels; 3de prijs C. Lankhaar met Mej. Jo v. d. Beek alhier. 4de prijs de Rooii te Dussen met Mej. Smits te Meeuwen. De jury bestond uit de heeren Snoek te Nieuwendijk; Van Leeu wen te Almkerk en de Vries te Dus sen. Uit het bovenstaande blijkt dat „Juliana" nog zeer goede hard- en kunstrijders onder hare leden telt waar zij met recht trots op mag zijn. Terwijl het jongste doentertje van B. de Graaff alhier Vrijdagmiddag op de ijsbaan aan het schaatsenrijden was, kwam zij plotseling in botsing met den doofstommen Netten uit Dussen, die eveneens op de schaatsen was. Met een hevigen smak kwamen bei den te vallen en werd het meisje bewus teloos opgenomen en op een ladder naar de woning van G. Straver ver voerd. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. de Boer uit Dussen, constateerde een lichte hersenschudding, terwijl de toestand nog van dien aard was, dat voorloopig de meeste zorg moest wor den besteed om het meisje zoo rustig mogelijk te bed te houden. N. was hevig ontsteld, doch wist bij den timmerrman H. het geval te beschrijven, waarna hij zich in allerijl huiswaarts begaf. J.l. Donderdag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier de aangekondigde jaarvergadering van de Chr. Jonge!, vereen. „Obadja" gehouden. De Voor zitter, de WelEd. Heer v. d. Brugge liet vooraf zingen Psalm 100:1 en 4, daarna ging de Eere-voorzitter Ds. Kruis-Voorbergen voor in gebed, las de Voorz. Math. 20 116 en Lukas 13 :23 tot einde en riep de aanwezigen een welkomstwoord toe, waarna nog werd gezongen Ps. 119:69. Uit het verslag van den Secretaris merken we op, dat het ledental het zelfde gebleven is als een jaar terug. Verder kregen we het verslag van den Penningm. ,te hooren, waaruit bleek, dat een batig slot van f21.65 aanwe zig was, wat voor deze vereen, zeer goed te noemen is. Vervolgens kregen we de Bijbelin leiding handelende over Handelingen 9:119, dat gegeven werd door P. de Graaf Wz., waarop een bespreking volgde. Verder brachten verschillende Zustervereen. hare beste wenschen over en werd gepauzeerd, waarin de aanwezigen werden getracteerd. Toen de Voorz. de vergadering weer heropend had, werd eerst gezongen het Bondslied van den ring Altena „Soli deo Gloria" en kregen we verschillende voordrachten en opstellen te hooren, welke allen zeer goed in den smaak vielen. De Voorzitter sprak nog een kort slot woord en werd gezongen Gezang 180:1, waarna de Eere-voorz. met dankzegging sloot. Door de meisjesvereeniging „Lydia" te Hank, zijn r ^4 kleeding- stukken vervaardigd en aan de armen uitgereikt. De heer Mr. M. G. A. v. Stockum Griffier bij het Kantonge recht alhier, is voornemens zijn eervol ontslag als zoodanig aan te vragen tegen 1 April a.s. J.l. Maandag zijn twee ijsbre- kers bezig geweest op de rivier de Merwede. De eene heeft de vaargeul losgemaakt, van Gorinchem naar Sleeuwijk en de andere is verder de Merwede opgetrokken tot Woudri- chem. 's Middags half twee kon de Sleeuwijksche veerboot weer uit Go rinchem vertrekken en heeft dien dag twee reizen heen en terug kunnen ma ken. Een woord van lof aan het ge meentebestuur van Gorinchem, dat zoo actief is opgetreden, dat de ver binding tusschen Zuid Holland en Noord Brabant weer zoo spoedig doenlijk weer tot stand kwam, is ze ker niet misplaats. Nadat de pont uit de vaart was genomen, is een verbinding inge legd met een stoomboot. Tengevolge van den ijsgang is het roer van deze boot verbrijzeld en moest het schip uit de vaart worden genomen. Zaterdagmorgen heeft 't personeel van den Rijkswaterstaat getracht een verbinding over het ijs tot stand te brengen, waarbij men de bedoeling had met behulp van baddingplanken een pad te leggen. B'ii deze werkzaamheden zijn twee man van het bedieningspersoneel te water geraakt, doch konden tijdig uit hun benarde positie worden gered. Zaterdagavond gaf de zangver- een. „Nut en Genoegen" haar aange kondigde uitvoering. De zangnummers werden goed uitgevoerd. Ook de too- neelstukjes werden vlot gespeeld. In 't bijzonder 2 hoofdpersonen in de beide tooneelstukjes gaven zeer goed spel. De opkomst van het publiek was niet zoo groot als vorige jaren, de werkeloosheid, die ook in onze ge meente zoo'n grooten omvang heeft genomen, is hiervan wellicht de oor zaak. Dezer dagen vergaderde in het Instituut de afdeeling van de „N.V.Z." plaatselijke ziekenkas. Na opening door den Voorzitter, de heer A. de Later, werden de notulen gelezen. Verslag werd uitgebracht door O. Walraven van de Gew. Verg. gehouden te Rotterdam. Bestuursverkiezing had plaats wegens aftreding van de heeren A. de Later en G. Romeyn; beiden werden her kozen. Uit het verslag van den penningmees ter bleek er te zijn ontvangen f364.63; aan ziekengeld werd uitbetaald f 85.69. De Voorzitter dringt aan, om zooveel mogelijk leden te krijgen en spreekt den wensch uit, dat ieder propaganda maakt voor dit schoone doel. Die lid wenscht te worden kan zich aanmelden bij het Bestuur of bij den Secretaris H. C. Ottevanger. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter met dank deze geanimeer de vergadering. Vrijdagmorgen zakte het zoon tje van den heer A. van der Stelt, ter wijl hij aan het sleetje rijden was op de Bakkerskil, door het ijs. Na er ruim 10 minuten ingezeten te hebben, kwa men er op zijn hulpgeroep een troepje jongens, welke hem na veel moeite, van een wissen dood redden. Zaterdagmiddag is op de ijsbaan alhier een wedstrijd gehouden voor dames, n.l. stoelendans. De prijzen vie len ten deel aan: mej. H. Walraven, le prijs; S. Monshouwer, 2e pr.; H. de Bok, 3e pr.; H. Vos 4e pr.; D. Heijstek 5e prijs. In de afgeloopen week vierde de Ger. Jongelingsvereen. „De Zaaier" onder groote belangstelling haar 46e jaarfeest. Bii beschikking van den Mini ster van Defensie d.d. 23 Januari 1933 Vile Afdeeling No. 2:52V is aan Cornelis de Boef alhier, voor goed vrijstelling verleend van den dienst plicht, wegens persoonlijke onmis baarheid. Woensdagavond a.s. te 7.1; treedt in de Ned. Herv. kerk alhier als spreker op Mr. Bijleveld uit den Haag, met het onderwerp: „Het Vaandel Getrouw". Donderdag 26 Januari hield de Chr. Schoolvereeniging alhier een goedgeslaagde Ouderavond in de Chr. School, waarbij zeer veel be langstelling was. De Voorzitter der schoolvereeni ging de heer J. v. 't Sant ppende deze vergadering met te laten zingen Ps. 138:1 en gaat daarna voor in gebed. Vervolgens leest hii Pred. 3 en spreekt een openings- en wei- komswoord, waarin hii wijst op den vooruitgang der school, die thans reeds 143 leerlingen telt en beschikt over een schoolgebouw dat aan haar bestemming voldoet. Onder leiding van het hoofd der school, de heer van Strien werden door de leerlingen van de hoogste klassen verschillende zangstukjes, op stellen en voordrachten ten gehoore gebracht, die allen blijk gaven van ernstige studie en bij de aanwezigen zeer in den smaak vielen. In de pauze werd er een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om het werk der kinderen te bezich tigen, uit alles bleek, dat er goed gewerkt wordt en het onderwijs in goede handen is. Vooral het houtsnijwerk van de jongens der avondschool en het hand werk der meisjes trok veel belang stelling. Na de pauze hield het hoofd der school nog een inleiding over „De school van vroeger, welke met aan dacht door de vele aanwezigen werd gevolgd. Wii kunnen ons moeilijk in denken hoe de toestanden van school en onderwijs vroeger zijn geweest, toen het onderwijs werd gegeven in alle soorten gebouwen, waar maar kinderen inkonden, en de plak en de roe tot de meest onmisbare leer middelen werden geacht. Dat van het onderwijs zelve weinig terecht kwam, behoeft niet gezegd. De beste onder wijzer werd geacht hii te zijn, die te beschikken had over het groot ste stemgeluid, daar de onderwijzer of de schoolmeester gewoonlijk ook het ambt van voorzanger bekleed de. Op keurige Wijze zette spr. zijn onderwerp uiteen en merkt tenslot te op dat we dankbaar mogen zijn, dat het onderwijs zooveel is verbeterd en gegeven wordt door onderwijzers met een behoorlijke opleiding. Aan het einde der vergadering brengt de Voorzitter een woord van dank aan allen, die tot het welslagen der vergadering hebben medege werkt, inzonderheid het personeel der school voor hun arbeid waarna Ds. v. Reenen op verzoek van den Voor zitter voorgaat in dankzegging, na dat eerst nog is gezongen Ps. 25:6. Donderdagavond kwam de af deeling Sprang van den Chr. Bouw vakarbeidersbond in ©enigszins fees telijke jaarvergadering bijeen. De af tredende bestuursleden werden her kozen. De vereen, mag zich in gesta- digen bloei verheugen. Aan het slot sprak haar voorzitter de heer H. Bo- gers nog een opwekkend woord en eindigde met dankzegging. Zaterdagavond kwam den Chr. Besturenbond in vergadering bijeen. Na gebruikelijke opening heet den Voorrzitter de aanwezigen welkom. Na behandeling der vele ingekomen stukken, werd een concept huish. reg lement ontworpen, wat ter goedkeu ring aan de algemeene vergadering zal worden voorgesteld. Met het oog op zijn aansluiting als lid van de afd. Spiang-Capelle en Omstreken van den Chr. Werkmeestersbond, wenscht de heer C. J. van Heijst zijn functie als bestuurslid neer te leggen. De Voorz. dankt den heer v. Heijst voor den ar beid op dit terrein verricht. Spr. hoop te ,dat de tijd nog eens zal aanbreken, dat de heer v. H. in den besturenbond kon zitting nemen. De heer v. H. dankt voor het gespro kene, waarna de 2de voorzitter sluit met dankzegging. A.s. Zaterdagavond hoopt „Patri monium's" hulpkas in haar 24ste jaar vergadering bijeen te komen. Donderdagavond 7 uur zal de De ijsclub „W.W.W." alhier, had Donderdagmiddag wederom een wedstrijd georganiseerd. Zaterdag middag werd op de gracht nabii het slot Well voor de schoolkinderen ge reden. Maandagmiddag was de baan op de Kreek verlegd, doch door den aanhoudenden vorst kon men de ijs baan openen op de oude Maas waar de volgende wedstrijden zijn gehou-^ den. Hardrijden met hindernissen voor heeren Johs. van den Bogert iste prijs: VV. van Hees 2de prijs; E. Bouw man 3de prijs; E. de Koning 4de prijs. Hardrijden met hindernissen voor dames Jaantje Oomen iste priis; W. de Koning 2de prijs; A. van Loon 3de prijs: B. Bouwman 4de prijs. Hardloopen met hindernissen voor heeren Johs. van den Bogërt ie prijs; M- van Diggelen 2de prijs; Peter Groe ne veld 3de prijs. Priksleden met hindernissen. J. van der Meijden iste prijs; Johs. van den Bogert 2de prijs; G. van Lopik 3de prijs; P. de Noo 4de prijs. Hardrijden voor heeren beneden de 20 jaar. C. Oomen iste prijs; Arie Groe- neveld 2de priis. Er hebben 46 heeren en dames aan deelgenomen. Vooral het dames hardrijden viel zeer in den smaak. Vergadering' van den raad der ge meente SLEEUWIJK op Vrijdag 27 Januari des n.m. half drie. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. HeerA. Knoot. Afwezig de heer v. Arkel. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. De notulen der 2 voorafgaande raadsver gaderingen worden vastgesteld. Ingekomen stukken Verzoek van het gemeentebestuur Ambt-Hardenberg om adhaesie te willen betuigen aan zijn adres, ge richt tot de Tweede Kamer in welk adres wordt aangedrongen op herzie ning en vermindering van de belast bare opbrengst op bebouwde eigen dommen. B. en W. stellen voor hier aan niet te voldoen, omdat vroeger ver mindering reeds ter sprake is geweest en herziening toen bij de regeering afstuitte op de financiëele offers, die een dergelijke herschatting zou ver gen en daarom thans, nu de finan ciëele toestand van het rijk zooveel ongunstiger is, zeker daarop zal af stuiten. B. en W. meenen het initia tief voor een herschatting geheel aan de regeering zelf te moeten overla ten. De raad gaat met dit voorstel accoord. Op de gemeentebegrooting 1933 zijn door Ged. St. een paar kleine ad ministratieve wijzigingen voorgesteld, die op voorstel van B. en W. zullen worden aangebracht. Adres van de Burgerwacht te Werkendam met het verzoek om ook een gedeelte van de op de begroo ting uitgetrokken subsidie voor de Burgerwacht te Sleeuwijk te mogen ontvangen, omdat bij die burger wacht ook verschillende personen uit de Werken zijn aangesloten. B. en W. stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat Werkendam een afzonderlijke Bur gerwacht is, die in Werkendam thuis hoort. De heer v. Driel kan zich niet met het voorstel van B. en W. vereeni gen, de burgerwacht te Werkendam heeft een groot te kort n.l. vanf 150, anders zou zij niet bij de gemeente de Werken en Sleeuwijk voor steun hebben aangeklopt, zij heeft dit nog nooit gedaan. Maar de gemeente Wer-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2