Plaatselijk Nieuws DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN" Burgerlijke Stand. wordt op dit verzoek afwijzend be schikt. j Punt 2 van het adres: controle bij 't vertrek van de autobus naar de werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dat het één keer is voorgevallen, dat er een drie tal personen uit moesten, spr. zegt wanneer men hierop goede controle uit wil oefenen, dan. zou er een per soon bij geplaatst moeten worden, hetgeen geld zou kosten en het is verbazend moeilijk dit te controlee ren. Punt 3: Betere regeling bij de werkverschaffing. De Voorzitter zegt, het betreft hier de gevallen van A. de Bok en W. Verhoeven, eerstgenoemde heeft 3 weken met een werkeloozenkaart in den zak geloopen en had, terwijl hij werkloos was een bewijs tot plaatsing aangevraagd, doch kreeg inmiddels werk en verzuimde dit bij de ar beidsbemiddeling op te geven. Wat Verhoeven aangaat, deze had voor de gemeente werkzaamheden verricht. De heer Burghout zou toch advi- seeren hierop goede controle uit te oefenen en vindt het niet goed, wan neer zoo iemand zegt: „Ziezoo, een werkloozenkaart in mijn zak en toch ander werk". De heer de Jong is het ten volle eens met den heer Burghout, dit zijn dingen, zooals de Bok deed, die niet te pas komen. Hierna wordt het adres in zijn geheel voor kennisgeving aangeno men. Een 2-tal verzoeken van den Be- stuurdersbond van het Land van Al- tena, waarin zij verzoeken om de georganiseerden dezer gemeente, niet achter te stellen met georganiseerden van andere gemeenten, tevens om af te wijken van de besluiten, genomen in de vorige raadszitting en aan hen, die met 2 of meer in één gezin zijn georganiseerd, ook toeslag te geven. Beide adressen worden voor ken nisgeving aangenomen. Hierna volgen een 3-tal verzoeken van den Chr. Nat. Werkmansbond, welke de vorige vergadering in han den van B. en W. zijn gesteld, tot onderzoek. Wat betreft punt 1 van dit. verzoek, om het loon der gemeen tearbeiders vast te stellen op f 2,50 per dag. De Voorzitter zegt dat hier een groote moeilijkheid aan verbonden is, daar de een voor f 2,50 goedkoop is doch de ander duur. Ook de heer de Jong begrijpt niet waar dit voor noodig is, wanneer wij hier een groot gemeentepersoneel hadden, was er iets voor te zeggen, maar dit is niet het geval. Besloten wordt op dit punt af wijzend te beschikken. ■- T>'^' 2. Stembureau a. d. Ippel- 'k W. stellen voor, voorloopig pü nog niet te besluiten. Voorzitter zegt, dat volgens de ,wet op elke 1000 kiezers één stembureau wordt geplaatst, en daar men nu op 'toogenblik zoover nog niet is, acht spr. het nu niet de tijd om hiervoor onkosten te maken. De heer Koekkoek zegt, wanneer men dit uit billijkheidsoogpunt be ziet, dat men dan aan den Ippelschen- dijk net zooveel recht heeft als de kiezers te Nieuwendijk, Uitwijk en Waardhuizen. De heer de Jong zegt, als men het uit billijkheidsoogpunt beziet, men aan de Korn ook wel een stembureau kan plaatsen, ook brengt spr. naar voren dat men toch tegenwoordig met een auto of fiets komt gereden, en gelooft wel dat men 't geld wel beter noodig zal hebben. De heer Koekkoek antwoordt hier op den heer de Jong, dat men (dan. beter alle stembureau's op kan hef fen. De Voorzitter merkt op, dat het nogal enkele kosten met zich zal brengen, zooals zaalhuur, inrichting en kosten leden stembureau. De heer v. d. Meijden zegt, dat hü uit bezuinigings oogpunt er tegen moet zijn, maar uit billijkheids oog punt bezien heeft men aan denIp- pelschendijk evenveel recht als Nieu wendijk en Waardhuizen. De heer Nieuwenhuizen merkt op, dat men te Waardhuizen de zaal gra tis heeft en voelt er ook wel iets voor, wanneer men daar aan den In- pelschendijk ook voor zorgt. e Voorzitter merkt op, dat de daar niets over te zeggen de heer Nieuwenhui- wel als ze dit aan- ook" de zaal aan vragen. Waarna besloten wordt, dat de ge meente dit in orde zal maken, wan neer men daar zorgt, voor een gratis lokaal. Hierna volgt punt drie van de ver zoeken, welke met de behandeling van de aansluiting waterleiding te gelijk aan de orde zal komen, al dus den Voorzitter. Thans komt een schrijven ter ta fel van de Oranjevereeniging alhier, waarin zij den raad verzoekt een sub sidie van 20 centen per kind te mo gen ontvangen, voor het te houden kinderfeest op 25 April a.s. ter ge legenheid van de 4oosten geboorte dag van Willem den Zwijger. De heer Verschoor zegt, er niet voor te zijn gelden voor een feest uit te geven, in verband met de toe stand. De heer v. d. Stelt moet toege ven, dat het een ernstige tijd. is, maar wij als nazaten van onze Oran je voorvaderen moge op gepaste wij zen dit Hist, feest herdenken. De Voorzitter zegt, het volkomen met den heer v. d. Stelt eens 'te zijn. Ook de heer Burghout is dezelfde meening toegedaan en stelt voor het gevraagde toe te staan, welk voor stel wordt gesteund door de hee- ren van Leeuwen en v. d. Stelt. 1 Het wordt aangenomen met 10 stemmen voor en 1 tegen. Thans is aan de orde voorstel van Bi.en W. tot toekenning schrijfloon aan den volontair der gemeente-se cretarie. B. en W. stellen voor hem een schrijfloon van f250 per jaar te ge ven, de Voorzitter licht een en ander breedvoerig toe. De heer Koekkoek is er voor, wan neer hij het verdient hem een behoor lijk loon te geven. De heer Burghout zegt, dat het thans een ander geval is omreden de volontair hier gekomen is, om les te nemen in de gemeente-administra tie, volgens spreker is dit in zijn eigen belang. Ook de heer Nieuwenhuizen is de zelfde meening toegedaan en brengt naar voren, dat*er in onze gemeen te nog wel te vinden zijn, die izulks willen doen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hiermee gekomen zijn, omdat de werkzaamheden nog steeds op de secretarie toenemen. Iemand van de straat zooals de heer Nieuwenhuizen wil kunnen wij hier niet gebruiken. De heer v. Leeuwen meent, dat de kat ook wel een graatje toekomt. Door verschillende leden wordt ge vraagd, of er nog andere onkosten bij komen b.v. pensioenstorting £nz. De Voorzitter zegt, wanneer het loon onder de f400 blijft geen pen sioenstorting noodig is,, doch wel het plakken van zegels. Waarna wordt besloten overeen komstig het voorstel van B. en W. Hierna wordt op voorstel van B. en W. besloten, over te gaan (tot herziening der eleotriciteitstarieven ten eerste zullen de verbruikers, het geen zij meer af nemen dan in *1932, voor 14 cent per K.W.U. verkrijgen, ten 2de wordt een vastrecht-tarief in gevoerd, voor hen die ten minste 200 K.W.U. per jaar verbruiken, waardoor zij 't meerdere voor 7 cent per K.W.U. ontvangen. Aldus wordt besloten. Tevens wordt op voorstel van B. en W. besloten, een crediet beschik baar te stellen voor extra hulp aan werkloozen welke langdurig werkloos zijn en welke niet meer in staat izijn kleeding of iets dergelijks te koopen. Waarna tot leden van het Bur gerlijk Armbestuur worden gekozen de heeren H. C. Ottevanger en A. (C. de Later beiden te Nieuwendijk. Thans komt ter tafel een voor stel van B. en W., tot het nemen van een principe-besluit, inzake aan sluiting waterleiding. De Voorzitter zet dit in den breede uiteen en zegt o.a. dat West-Noord- Brabant enkele weken geleden uit zich zelf een aanbod tot aansluiting deed, spreker meent in verband met de slechte drinkwatervoorziening jn deze gemeente, dit aanbod met beide handen te moeten aangrijpen, te meer daar het materiaal hetwelk hiervoor noodig is zeer laag In prijs gedaald is, en wii daardoor die gunstige aan bieding verkregen hebben. De heer v. d. Meijden informeert naar de kosten van aansluiting. De Voorzitter zegt, dat dit tot aan het huis van den eigenaar gratis wordt aangelegd en dat volgens de huurwaarde zal gerekend worden, dit zal volgers spreker voor een huur waarde per jaar van f23 per drie maanden f2,25 kosten van f25 tot f 3Ó, f 3 per 3 maanden van 3040. f3,75 van 40 tot 50, f4,50 "van f50 65 f5.25, van 6590 f6. van 90 tot 120 f7, van 120 tot 160 f8 en zoo vervolgens. De heer Nieuwenhuizen informeert of er een verplichte aansluiting aan verbonden is. De Voorzitter antwoordt hierop be-( vestigend en zegt tevens, dat de wan-! betalingen ook voor rekening van de' gemeente komen. De heer Koekkoek vraagt, wanneer alle omliggende gemeenten aanslui ten en b.v. den Bovendijk niet, of zulks dan nog door gaat. De Voorzitter gelooft niet, dat het hier voor achterwege zal blijven. De heer de Jong vindt aansluiting prachtig, maar dat de gemeente in moet staan voor wanbetalingen, vindt hii nu niet zoo mooi. De heer v. Leeuwen vindt, dat men er volbloed voor moet zijn, voorna melijk daar het hier nog maar een principe-besluit geldt en wii de eer sten zijn, waarna de anderen kijken. Waarop de heer v. d. Stelt zegt, er niet voor te zijn, nu te 'besluiten en over een half jaar weer terug te trekken, wanneer men A zegt moet men ook B zeggen. De Voorzitter deelt nog mede, dat voor 1 Maart 1933 de besluiten bin nen moeten zijn. De heer Verschoor gelooft niet, dat de menschen in dezen tijd de onkosten, welke hiervoor noodig zijn, bij elkaar kunnen krijgen. Voor spr. is het ook een groot bezwaar, dat de gemeente garant moet blijven voor wanbetalers. De heer Nieuwenhuizen informeert of heel de gemeente wordt aange sloten. De Voorzitter zegt, dat dit in on derzoek is, doch b.v. in den Duil aan te sluiten, dat gaat niet, doch het is een gewoon principebesluit, anders niets, spr. heeft in Heusden er op aangedrongen ook Waardhui zen en Uitwijk aan te sluiten. Spr. heeft voorts de toezegging gekregen, dat bij de uit te voeren werken, werk loozen uit deze streek zullen worden te werk gesteld. De heer Verschoor zegt, dat ieder doordrongen is van de noodzakelijk heid van een waterleiding, maar de betalingen Spr. zou het nog maar wat afzien. De heer v. Leeuwen zegt, dat het wenschelijk is, dat de gemeente Alm- kerk in principe besluit, want als alle andere gemeenten een afwach tende houding aannemen, komt er niets tot stand. Spr. zegt er zijn te veel menschen die zonder drinkwater zitten, zij, die een goede pomp heb ben voelen er niets voor. De heer Verschoor merkt op, dat het gezegde van den heer v. Leeu wen over een goede pomp, niet van toepassing op hem kan zijn, want spreker bezit die niet. De heer Burghout gelooft ook niet dat. men er kwaad bij kan als men in principe besluit. Verschillende leden zijn het hier mede eens. De Voorzitter deelt mede, dat er verder niets gevergd wordt. Hierna wordt zonder eenige ver plichting met algemeene stemmen besloten, overeenkomstig het voor stel van B. en W. te handelen. Besloten wordt, op voorstel van B. en W. een wijziging aan te bren gen, in de toeslagregeling aan de georganiseerden, op de uitkeering van de Bondskas. Tevens wordt op voorstel van B. en W. besloten intrekking van het besluit tot het aangaan rekening-cou rant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten en aangaan een de posito-overeenkomst met die instel ling. Rondvraag. De heer Burghout verzoekt, de go ten van 't schoolhuis der O. L. School alhier te laten herstellen. De Voorzitter zegt, de Later hier mee in kennis te zullen stellen. De heer Koekkoek vindt, in ver band met de drukke werkzaamheden, welke de Correspondent der Arbeids bemiddeling thans heeft, dat zijn salaris, dat hij hiervoor ontvangt te laag is. De Voorzitter zegt het ten volle met den heer Koekkoek eens te zijn en had zich reeds voorgenomen dit in een vergadering van B. en W. ter sprake te brengen. Daar niemand meer 't woord ver langt, sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheime zitting. CORRESPONDED TIE. Wegens plaatsgebrek moeten eenige plaatselijke berichten en het raadsverslag der gemeente Sleeuwijk overstaan tot het volgend nummer. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" is uitgenoodigd het inter nationaal Hengelconcours op 2de Pinksterdag alhier, te houden, op te luisteren. Het glas-, behang- en verf werk van vier nieuw te bouwen woningen met verdiepingen voor rekening van den heer G. Vrinten te Waalwijk is opgedragen aan Gebrs. v. d. Waals GENDEREN. Tot bestuursleden van de Her vormde Jongelingsvereen, alhier, zijn herkozen tot secretaris, J. Thur Lzn. En gekozen tot bibliothecaris J. Tref fers. HERPT. Volgende week hoopt de heer W. Kuijs alhier, den dag te herden ken, waarop hij voor 2 5 jaar, als humorist optrad. Het zal den jubilaris zeker niet aan belangstelling ontbre ken. RAAMSDONKSVEER. Donderdag treedt het 2de ka merlid, de heer Bakker alhier, op voor den ring „Altena" van den Chr. Nat. Werkmansbond. Het jaarfeest van de Herv. Jongelingsver. „Obadja" is best ge slaagd, de stukken waren bizonder goed in gestudeerd, de vergadering was druk bezocht, ongeveer 350 per sonen waren aanwezig. De collecte bracht plm. 43 gulden op. SPRANG. A.s. Woensdagavond zal voor de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op G. G. „Timotheus" alhier, op treden, Ds. Ph. Vreugdenhil uit Go- rinchem. Naar men ons meedeelt is ter gelegenheid van zijn verjaardag aan onzen vroegere predikant Ds. J. Fok- kema, door zijn gemeente (Amstel veen) een prachtige auto ten ge schenke aangeboden. A.s. Donderdag 16 Febr. zal vanwege de afdeeling „Sprang yan den Chr. Fabrieks- en Transportar beidersbond" een propagandaavond gehouden worden. Naast de propa- gandarede, van één der hoofdbestuur ders, zal ook vertoond worden, den film „In het kielzog van onzen Bond". WASPIK. Dinsdag vierde de tooneelver- eeniging „Entre-Nous" haar 25-jarig bestaan. Des namiddags om 3 uur werd in de harmoniezaal van den heer H. van Iersel een druk bezoch te receptie gehouden. Verschillende bloemstukken werden aan de jubi- leerende vereeniging aangeboden. Des middags werd aan de leden der vereeniging een diner aangeboden. WERKENDAM. Maandagavond a.s. zal voor de leden en hunne introducé's, van het Nutsdepartement alhier, worden ver toond liet machtige filmwerk,, „Tar- zan". De vertooning zal geschieden door den heer Wester te 's-Bosch, directeur der Zuidnederlandsche bi oscooponderneming, die over een prima installatie beschikt voor ge luidsfilms. De film geeft U een beeld van het leven der wilde dieren in hun natuurstaat, in die oerwouden van Afrika; terwijl de geluiden der dieren en vogels en het gesproken woord die leden van de expeditie zullen te beluisteren zijn, omdat het een geluidsfilm is. Het bestuur van het Nut is dankbaar, geen moeite en kosten te hebben gespaard om dit filmwerk ,dat in de theaters der groo te steden weken achtereen, enorm be zoek trok, den leden aan te bieden Een ruime opkomst met vele intro ducé's, moge dan ook de belooning zijn. Het steunorgaan uit den raad der gemeente Werkendam, dat voor heen wekelijks vergaderde op Dins dagavond, houdt de vergadering met ingang van Febr. op Maandagavond, terwijl plaats en uur van aanvang, ongewijzigd is gebleven. De heer C. van Loon Azn. heeft bedankt voor de benoeming als bestuurslid van het Burgerlijk Arm bestuur, de heer D. A. Brienen heeft zijn benoeming als zoodanig aange nomen. Woensdag 15 Febr. a.s. zal door de Gemengde zangver een. „Uit spanning door Inspanning", directeur de hr. A. L. de Bie van Gorinchem, Voorzitter de heer A. F. v. d. Heu vel alhier, een uitvoering worden ge geven in de Nutszaal. Vrijdag 17 Febr. des nam. 7 uur, zal de A. R. propagandaclub een ledenvergadering houden in het Ge bouw van Chr. Belangen. Door het lid J. C. Visser Jzn. zal ingeleid (wor den het onderwerp „Gezag en Vrij heid", terwijl door het lid G. M. Kortenhoeve een Maandkroniek zal worden geleverd. Woensdag 15 Febr. a.s. des nam. 7 uur hoopt de Geref. Jonge- lingsvereen. „Timotheus" onder lei ding van den WelEerw. Heer D. J. H. Jonker, haar jaarfeest te houden in het Gebouw van Chr. Belangen. Gekozen als secretaresse der Chr. Geref. meisjesver. „Dorcas", mej. Joh. Vos en penningmeesteresse mej. J. Groeneveld. WAARDHUIZEN. Op Vrijdag 17 Febr. 's avonds 7 uur zal D.V. in de school met den Bijbel een Ouderavond gehouden worden. De heer G. van Herwijnen zal een inleiding leveren, getiteld: „Karaktervorming en Gehoorzaam heid". In de pauze is er gelegenheid om in de verschillende lokalen het werk der kinderen te bezichtigen en met het personeel te spreken. ZUILICHEM. Over de maand Januari zijn ter vleeschkeuring aangegeven3 var kens. Door den agent der arbeidsbe middeling zijn 20 personen geplaatst aan de brugwerken te Zaltbommel, en 1 persoon in den Wieringermeer- p old er. ZALTBOMMEL. Veiling van 8 Februari. Per Kilo Brederodes 1619 ct.Kampervenen 1314 ct.Kleiperen 14 ct.Stoofperen 10 ct.Benderzoet 14 ct.Bellefleur I 12 16 ct. Bellefleur extra 1821 ct,; Culemans 1012 ct.Campagnezuur 10 ct.Eisdener Klompkes 919 ct. Goudreinetten I 1823 ct.Goudrei- netten extra 27 ct.Triumph de Kiel 1115 ct.Spruiten 15y2 ct.Kool raap y2 ct.Uien 3y2 ct. Per stuk Savoijekool l1/i2 ct.Boerekool 2y2 ct. Het eskader, dat tot taak had, de muitende „De Zeven Provinciën" te gemoet te stoomen, vertrok Donder dagmorgen van de reede van Tand jong Priok en zette koers in de rich ting van straat Soenda. Het eskader stond onder commando van kapi tein ter Zee Van Duim. De verwach ting was, dat in de morgenuren van heden de ontmoeting met de „Zeven Provinciën" in de buurt van het ei land Enggano zou plaats vinden. Ple- denmorgen had deze ontmoeting wer kelijk plaats en sommeerde de vloot- commandant de muiters zich onvoor waardelijk over te geven, waarvoor hen 10 minuten tijd werd gegeven, waarop deze terugseinden, hen met rust te laten. Hierop liet een van de 8 vlieg- booten, die het eskader vergezelden, een bom naast „De Zeven Provin ciën" vallen, waarop nog geen ge volg werd gegeven aan den eisch om de vlag te hijschen en een wit doek te spannen ten teeken van over gave. Toen liet men uit een der vliegbooten een bom op „De Zeven Provinciën" vallen, die brand ver oorzaakte, waarop de muiters zich overgaven. Nader wordt gemeld, dat slechts één bom is geworpen door de Wal- vliegboot, waardoor 18 leden der be manning zijn gedood en 25 gewond. ANDEL. Over de maand Januari 1933. Overleden: Jan van der Vliet. 3 maanden; Antonie C., van den Hoek 69 j., wed. van W. A.'Resoort. BRAKEL. Over de maand Januari 1933. Geboren: Dina, dochter v. G. A. van Daalen en H. J. v. Wijgerden; Wil- helmina, d. v. A. Vink en Joh. v. d. Linden. Getrouwd: A. Duijzer, 40 j. en Joh. v. d. Zalm, 31 j. Overleden: Willem van Weelden, 42 j.; Engeltje Versteeg, 70 j.,- wed. van Jac. v. Dalen; Sophia Maria de Vries, 51 j., echtg. v. J. Schreuders; Willemke van Wijgerden, 84 j., echtg. v. G. Versteeg; Johannes Klop, 44 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10