BEZOCHT HEUSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 16 Febr. Kantongerecht lleusden Plaatselijk Nieuws. in den nacht van 15 op 16 Januari 12 uren aan één stuk regende. Op den Gajo-weg gebeurden vijf aard verschuivingen. De modder lag er gens vier meter hoog op den weg. Den sloot werd in een breede rivier veranderd. Het peil van de Peusangan-rivier steeg met vier meter; de hoogste waterstand in 1927, toen de brug van de Atjeh-tram werd weggeslagen, was 10.50; de ernst van den toestand zal worden beseft, als men weet. dat de stand thans ii.io is. Alleen al in het landschap Nisam zijn twee honderd stuks vee omgeko men, zoodat zeker mag worden aan genomen, dat in het geneele water- noodsgebied duizenden stuks vee ver loren zijn gegaan. Er heerschte geen paniekstemming. Op den ióen, des morgens om 11 uur werd de alarmbel geluid, met het oog op het snel wassende water. Er was dien dag 135 m.M. water gevallen, doch in het achterland re gende het nog zwaar en het water kwam buitengewoon snel opzetten. Daarbii kwam ook nog, dat de zee een buitengewoon hoogen vloed ver toonde, waardoor de situatie nog ha chelijker werd. De militairen, onder leiding van den kapitein gingen met prauwen vrouwen en kinderen van de over zijde van de rivier halen, die anders absoluut zeker waren verdronken. Korten tijd later sloegen enkele hui zen weg. Ter nadere illustratie werd nog meegedeeld, dat de onderneming Lho Soekon van de Nederlandsche Han del Maatschappij 20 H.A. verloor van de 1000 H.A.; het water stond er 1-2.4 boven de rivierbedding, dat is 2.8 hooger dan ooit te voren, zoolang de herinnering terug gaat. De schade in Atjeh aan de brug gen der B.O.W., de wegen en irriga- tiewerken aangebracht niet mee gerekend de schade, toegebracht aan de werken van Atjeh-tram en van het Landschap wordt op. een kwart millioen gulden geraamd. Volgens de berichten wordt nog een veertigtal rotanzoekers vermist. Het water zakt thans. 100.000 PAKTES HEERENBAAI VOOR CRISIS-COMITE. Het secretariaat van het N.C.C. deelt mede, dat evenals het vorig jaar de N.V. Douwe Egbert's Tabakfabrie- ken een partij van 100.000 pakjes echte Friesche Heerenbaai ter be schikking van het comité gesteld heeft. Bii de verdeeling hiervan houdt het N.C.C. rekening met de verstrek king die het vorig jaar heeft plaats gehad; de tabak werd toen slechts in een betrekkelijk klein aantal der grootste gemeenten gedistribueerd. DE OP AAN DE GEVOLGEN OVER LEDEN. De 7-jarige Adr. v. G. te Tilburg, die vorige week door een vrachtauto werd aangereden en een schedelbasis- fractuur opliep, is aan d:e gevolgen daarvan overleden. O DRIE MOORDENAARS TER DOOD VEROORDEELD. De Landraad te Batavia, onder voor zitterschap van mr. Meyer, heeft de drie beklaagden in de moordzaak op een Chineesche vrouw veroordeeld tot de doodstraf. o GRIEP ONDER DE MIJNWER KERS. Van de 200.000 mijnwerkers der Staatsmijnen zijn er 3000, dat is 15 pCt., ziek, lijdende aan de griep. o— IN KOKEND WATER GEVALLEN. Te heer Hugowaard is het 2-jarig dochtertje van den heer B. in een tobbe met kokend water gevallen en kort daarna aan de brandwonden overleden. o BRANDSTICHTING VOOR 20 MARK? In Verband met den grooten brand welke éenigen tijd geleden heeft ge woed in schuren e n stallingen van het landgoed „Meerschenbosch" aan de Duitsche 'grens in de gemeente Bergen (L.), waarbij enorme massa's hooi en stroo door het vuur werden vernield, heeft de politie een uitgebreid onder zoek ingesteld. Dezer dagen is de voormalige eige naar van het landgoed, de heer S., in Duitschland gearresteerd, daar hij er ernstig van verdacht wrordt twee jeugdige Duitschers met een bedrag van 20 Mark te hebben omgekocht, den brand te stichten. Ook de beide jongelui afkomstig van Wernl (D.), zijn gearresteerd. ZOETE BUIT VAN DE DOUANE. Te Casteren is op het erf van den heer van G. een auto benaderd, die 2400 K.G. suiker bevatte. De chauffeur was onvindbaar. De auto had twee nummers, een ten name staande van den heer R. te Eindhoven en een op naam van den heer Van V. te Veld hoven. o Door de recherche zijn bij een be woner van de Renbaanstraat te Den Haag in beslag genomen 2045 Sweep- stake-loten en reclame-formulieren, in verband met overtreding der Loterij- wet. —O DE ROOFOVERVAL TE GEFFEN. Naar men verneemt is de toestand van het slachtoffer van den overval met roof te Geffen, de 73-jarige mej. B. van Dijk, nog hoogst, ernstig. De vrouw, die verpleegd wordt in het zie kenhuis te Oss, heeft verscheidene zwa re hoofdwonden. Zij heeft verklaard, dat zij bij confrontatie met de aan randers deze pertinent zou herkennen. Men vreest, dat zij het gebeurde niet zal overleven. o OVERREDEN EN GEDOOD. De 45-jarige melkrijdster, die Zater dag j.I. te Duivendrecht door een melk- auto werd overreden, is Maandag in het O.L.V.-Gasthuis te Amsterdam aan de gevolgen overleden. o SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Te Soerendonk hielden de kommie- zen opnieuw een smokkelauto aan met plm. 2000 K.G. suiker. De kommiezen wierpen ,toen de gesignaleerde auto naderde, een boom ove<r den weg. Desondanks ontkwamen de smokke laars. Zij sprongen n.l. uit de nog rij dende auto en vluchtten in de bos- schen. De auto, dire tegen teen boom reed, werd zwaar beschadigd. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN, van Vrijdag 3 Februari 1933. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, v. h. Openb. Ministerie: Jhr. Mr. E. Verheijen. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. Het is niet zoo'n groote zitting als we de laatste maanden gewoon zijn, want er staan nog geen 40 zaken op de rol. Belangstellend publiek is weer in voldoende mate aanwezig. J. C., arbeider te Veen, is ten laste gelegd, dat hij zijn nog leerplichtig kind de school had doen verzuimen. Getuige J. Timmermans, Secretaris der gemeente Veen: Naar de meening van Burgemeester en Wethouders had het kind de klasse doorloopen, waarin het op 13-jarigen leeftijd geplaatst was, daar het kindi wel 13 jaren oud was, maar de 7de klasse voor de tweede maal volgde, dus de klasse reeds de eerste maal doorloopen had. Op grond daarvan meenen Burgemeester en Wet houders dat door verdachte geen over treding is gepleegd. Kantonrechter: De gangbare jurispru dentie is niet overeenkomstig deze mee ning, maar ik moet erkennen, dat er voor de meening van den Secretaris valt te zeggen. Getuige Timmermans: Voor de mee ning niet van mij, maar van Burge meester en Wethouders. Kantonrechter: Nu ja, dat kennen we. Maar Secretaris, ik stel het zeer op prijs, dat U uwe meening of die van Burgemeester en Wethouders, hoe dan ook, hebt kenbaar gemaakt, want inderdaad is zij zeker niet absurd. 't Komt mij echter voor, dat ik op grond van de geldende jurispruden tie het feit strafbaar moet verklaren, maar evenzoo komt het mij voor, dat zeker geen straf moet worden opge legd. W. J. C., metselaarsknecht te Veen, had met zijn hond in het veld geloo- pen en toen de hond een haas achter volgde, den hond niet teruggereoepen. Kantonrechter: Was het die beroem den hazewindhond? Verdachte: Ik meen, dat het geen hazewindhond is. Kantonrechter: Lijkt hij dan op een hazewindhond? Verdachte: Ik vind van heelemaal niet. Kantonrechter: Maar wat voor soort hond was het dan? Verdachte (stamelend): Ja... een diergelijkend op een hondja en luit beroerdigheid een hazewindhond. Kantonrechter: Dan zal het zeker wel een mooi exemplaar zijn. Verdachte: De meid van den Veen- schen molen heeft het verbaal aan Jan Bouman gedicteerd. Jan vroeg mij f 10 -en dan was alles aan den kant, maar ik heb hem f5 geboden. Kantonrechter: We zullen de zaak eens nader onderzoeken. Ik schors de verdere behandeling tot over veertien dagen en gelast alsdan de dagvaarding van den verbalisant den jachtopziener Jan Bouman. A. T. v. d. S., molenaar te Werken dam was tweemaal door den Inspec teur van den Arbeid gewaarschuwd voor overtredingen der Veiligheidswet, maar verdachte stoorde er zich niet aan. Gevolg een proces-verbaal, dat nu op zijn beurt als gevolg heeft 2 maal f 15 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis. L. K., landbouwer te Waalwijk, had op een wagen 7 bijna volwassen levende schapen vervoerd op noodeloos pijnlijke en kwellende wijze, doordat deze dieren waren geborgen in een bak van circa 1.62 M. lengte en circa 0.99 M. breed en genoodzaakt waren vast tegen elkaar te staan en zoo dicht te gen elkander werden gedrukt, dat on der het rijden enkele schapen blijkbaar van wege de drukking omhoog Wilden springen, hetgeen verhinderd werd door een touw, dat om hun nek was ge knoopt en aan de kar was vastgemaakt. Verdachte: 'tWas zoo erg niet. Kantonrechter: Ja, 'twas wel erg en heel erg ook. Die dierenmishandeling vind ik vreeselijk en 't is jammer, dat er door de politie nog te weinig op gelet wordt, 'tls een schande om zoo als nu ook weer met deze schapen het geval is geweest, de beesten noo deloos zoo te mishandelen. Ik wou dat we al die kerels, die redelooze beesten mishandelen, ook eens mochten mishandelen, dan was ik een der eerste die er aan mee zou doen. Laat ik nu, wat ik wel mag, de mishandeling om zetten in eene flinke straf en dan geef ik verdachte f20.00 of 10 dagen en wijs hem er tevens op, dat dieren schep selen zijn en ook gevoel hebben. F. B., landbouwer te Aalburg, is in verzet gekomen tegen een verstek von nis van 6 Januari j.I. waarbij hij we gens het niet laten merken van var kens werd veroordeeld tot twee geld boeten, elk van f 15 of 2 maal 10 da gen hechtenis. Kantonrechter: Zijn de varkens later nog gemerkt. Verdachte: Neen. Kantonrechter: Heb je ze ongemerkt verkocht? Verdachte: Ja. Kantonrechter: Aan wie heb je ze verkocht? Verdachte: Dat weet ik niet. Kantonrechter: Dat is je ware, maar ik geloof er geen steek van. Verdachte: Ik heb ze aan mijn va der verkocht en deze heeft ze weer ver kocht. Kantonrechter: Wel geestig verzon nen. Hoe kom je aan dien nonsens? Zoo'n leugen zit er al te dik op. Maar lieg maar raak, 't is wel aardig om het aan te hooren. Maar aan wien nu zijn de varkens verkocht? Verdachte: Ik weet het niet. Kantonrechter: Hier hebben we nu het meest klare voorbeeld van hetgeen ik steeds heb gezegd n.l. het afleveren van ongemerkte varkens voor den smokkelhandel, 't Spijt me dat ik nu bij de bij het verstekvonnis gegeven straf nog iets bij moet doen, want het liegen van verdachte gaat me een beetje te ver. Iedere boer weet precies aan wien hij zijn varkens verkoopt. Ik ver hoog de straf tot 2 maaf f20 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis. G. P., arbeider te Werkendam had Willem Verhey op de Uitbreiding al daar met zijn vuist twee klappen op zijn hoofd gegeven. Verdachte is niet verschenen. Getuige Willem Verhey, schippers knecht te Werkendam verklaart, dat verdachte hem twee klappen op zijn hoofd heeft gegeven. Hij meent, dat verdachte het gedaan heeft omdat hij (Verhey) in den vooravond van 4 De cember 1932 bij een meisje heeft ge staan,'met welk meisje verdachte graag verkeering zou hebben en hetgeen niet gaat. Kantonrechter: De diepste oorzaak van het slaan is dus jaloerschheid. 'tls wel erg naar om naast onbeantwoorde liefde nu nog f3.00 te moeten betalen of anders 2 dagen hechtenis te moeten ondergaan. J. H. C. mandenmaker te Herpt, was dronken geweest en opgesloten in de marechaussée-kazerne te Heusden. Verdachte: Ik was niet dronken, want ik had maar twee borreltjes op. Kantonrechter: Dan kun je er zeker heel slecht tegen. Getuige Opperwachtmeester van der Plas: Verdachte was kennelijk dronken. Kantonrechter: Hoe staat deze ver dachte bekend? Opperwachtmeester: Als erg brutaal. Verdachte: Jan Boezeroen krijgt toch altijd ongelijk tegenover de politie. Kantonrechter: Dacht jij soms, dat een Opperwachtmeester en een wacht meester te zamen een valsch proces verbaal zouden opmaken? Verdachte: En me dan in de ka zerne nog slaan! Kantonrechter: Je optreden hier is allerminst sympathiek. Gaarne zou ik je flink straffen om je je brutaliteit af te leeren, maar je bent een arme man denmaker en daar wil ik rekening me de houden. Je krijgt f5.00 of 3 dagen. ANDEL'. De meisjesvereen. „Tabitha" alhier, zal in de v.m. openbare school alhier op Dinsdag 21 Februari a.s. des avonds 7 uur haar jaarfeest vie ren. AALST. Het plaatselijk crisis-comité heeft over Januari langs de huizen der gemeente opgehaald de som van f32.49. Over 1932 heeft deze col lecte in totaal opgebracht f 122.78. AMMERZODEN. Zaterdagavond j.I. had onder groote belangstelling de opening plaats van het nieuwe café-restaurant ,,'t Centrum" tevens nieuw repetitie lokaal der fanfare „St. Cecilia". De zeereerw. heer Pastoor, tevens voor zitter van de vereeniging, sprak een kort openingswoord, waarna de fanfare het „Wilhelmus" speelde, waarmede de opening officieel ge schiedde. Verschillende bloemstuk ken, geschonken door vrienden en belangstellenden, sierden de zaal. Een aantal muzieknummers werd uit gevoerd en eenige zangers en hu moristen gaven hun nummers ten bes te, waardoor het een gezellige druk te was. BABYLONIëNBROEK. Rectificatie. In het be richt in ons blad van 1 Febr. jj.l. is tot onze spijt een minder gewensch- te aanduiding gemaakt aangaande de aanrijding op het ijs betreffende den heer v. E. uit Dussen. Wij willen hetgeen niet behoorde gaarne terug nemen en deelen te vens mede, dat dit bericht niet van onzen correspondent te Dussen of Babiloniënbroek was. CAPELLE. Op initiatief van het te dezer plaatse gevormd voorloopig comité met het doel te geraken tot oprich ting van een bond van verpachters van landerijen zal op Maandag 13 dezer des nam. half vier te Waalwijk in hotel Verwiel een vergadering wor den gehouden, toegankelijk voor alle verpachters, die belang hebben bii de bescherming van den grondeigen dom en bij een actie tegen de Cri sis-Pachtwet. Op deze vergadering zal als spre ker optreden Mr. W. J. C. A. 'Nijgh, advocaat te Hellevoetsluis met het onderwerp: „Economische gevolgen der Crisis-Pachtwet". (Zie advertentie). 's GRAVENMOER. Op de gehouden jaarvergade ring der Ant. Kiesvereeniging „Vreest God eert den Koning" werd door het bedanken van den heer D. van Beek, als bestuurslid gekozen denheer G. Blom. Tot bestuursleden van de on langs opgerichte iisclub zijn gekozen de heeren F. |M. Volk, W. G. Hart man, H. van der Dussen. A. van Suijlekom en J. Melsen. Onze dorpsgenoote Mej. C. v. d. Dussen deed met gunstig gevolg toelatings-examen voor de kraamin richting van de 's-Gravenhaagsche vereeniging tot opleiding van kraam verzorgster. Zij is nu met een Febru ari intern geplaatst als leerlinge kraamverzorgster aan genoemde in richting aan het Frankenslag aldaar. GELDERMALSEN. Bii de gehouden aanbesteding van een te bouwen pand met winkel voor den heer J. Nus, waren de volgende biljetten ingeleverd: J. Verweii Buurmalsen f 10,198. v. Doorn Geldermalsen f 10,190. v. Vliet Deil f 9,460. Schroot Deil f8,350. v. Dalen Beusichem f8,335. v. Eek Gameren f 7,960. v. d. Pol Avezaath f6,138. Gegund aan de laagste inschrij ver. NIEUWENDIJK. Op 25 Februari a.s. hoopt het Mannenkoor „Onderling Genoegen" alhier, in het gebouw „Concordia" te Ippel- schendijk een uitvoering te geven. OUDENDIJK. Op Zaterdag 18 Februari a.s. 's avonds 7 uur zal door het w.n. hoofd der 2de openbare school en een paar leden der voorm. Ouder commissie, een ouderavond worden gehouden. Alsdan zal de gelegenheid worden geboden wederom een ouder com missie te kiezen, terwijl de heer Woudsta zal spreken over het nut der ouderavonden. Verder zal door hem de reis naar en 't verblijf in In- dië in het kort worden geschetst, terwijl de teelt van de verschillende producten aldaar, met lichtbeelden zal worden verduidelijkt. Door de kinderen der hoogste klassen, zal on der leiding yan den muziekleeraar Havelaar alhier, een operette worden opgevoerd, terwijl in de pauze gele genheid zal zijn, het werk der kin deren te bezichtigen. Op deze avond hebben alleen toe gang, genoodigden en ouders en ver zorgers (sters) van schoolgaande kin deren. 1 RIJSWIJK. Voor het comité van winterle- zingen alhier, trad als eerste spreker op Mr. Bijleveld uit den Haag, met het onderwerp: „Het Vaandel Ge trouw". De kerk was goed bezet en op keurige wijze zette deze begaaf de redenaar zijn rede uiteen, dat met onverdeelde aandacht werd gevolgd, 't Was een mooie lezing. De electriciën H. van Game ren alhier, was laagste inschrijver voor de uitvoering van electriciteits- werken voor een paar woonhuizen te Gorinchem voor den heer Lefferstra, terwijl hem tevens is opgedragen het aanbrengen van electriciteitswerken in een 6-tal woningen te Woudri- chem. SLEEUWIJK. Het aantal leerlingen van de U.L.O. school alhier, breidt zich steeds uit. Thans wordt deze school reeds door 143 leerlingen bezocht, terwijl nog meerdere toename in de toekomst is te verwachten. Uit alles blijkt, dat deze school in een be staande behoefte in deze streek voor ziet. De muziekvereeniging „Wil- helmina" hoopt a.s. Zaterdag 11 Fe bruari een uitvoering te geven in het gebouw „Concordia" te Ippel- schendijk. Aanvang half zeven. Woensdagmorgen werd ten gemeentehuize alhier, publieke in schrijving gehouden voor het 4-ja- rig griendhout staande in de zooge naamde „Dorpsputten" en in eigen dom van de gemeente. In totaal wer den 6 inschrijvingsbiljetten ingele verd. Hoogste inschrijver was Van Elzelingen-Westerhout te Werkendam voor de som van f97,60. Woensdagavond 7 uur gaf de pas opgerichte Tooneelvereeniging „Kunst Verheft" in het café van Kolff alhier, voor een talrijk publiek haar eerste uitvoering. Het programma omvatte eenige tooneelstukken, afge wisseld met jazzbandmuziek. SPRANG. Zaterdagavond kwam „Patrimoni ums Hulpkas" in haar 24ste jaarverga dering bijeen. Na opening door haren Voorzitter, de heer J C. de Roon, werd door den Secretaris een goed verzorgd verslag uit gebracht. Door vertrek en het overlijden van 2 leden, was het ledental tot 83 teruggeloopen. De penningmeester, P. W. de Rooij, bracht verslag uit. Het boekjaar sloot met een nadeelig saldo van ruim f 69. Door de commissie werd verslag uitgebracht, waaruit bleek dat boeken en bescheiden in orde waren. De heer P. M. de Rooij werd met nagenoeg algemeene stemmen tot pen ningmeester herkozen. Na behandeling van het punt varia, sloot de Voorzitter de vergadering. VEEN. Het Kinderkoor „Het Sijsje" alhier zal 2e Pinksterdag deelnemen aan het nationaal concours te Andel en wel in de 4e afdeeling. WERKENDAM. Herkozen als Voorzitter der Chr. Houtbewerkersbond alhier, de heer G. Ippel Azn., Penningm. de heer A. van Herwijnen en benoemd" tot Alg. Adj. de heer P. v. d. Stelt. De zendingsbusjes der Ned. Herv. Kerk hebben in het tweede halfjaar 1932 opgebracht f81.70. Gekozen als Bestuursleden van de afd. Werkendam der Chr. Nat. Werk mansbond, de heer Joh. C. Visser Voorzitter, de heer G. J. Wijnands, Secretaris en de heer J. H. Ippel, Pen ningm. WOUDRICHEM. Op Woensdag, 15 Februari a.s. zal voor het comité voor Win- terlezingen alhier, in de Ned. Herv. kerk om 7 uur n.m. optreden Ds. Jac. Lissenberg van Dordrecht met het onderwerp: „Het Reveil der twintigste Eeuw". De werkverschaffing in den polder „Oude Ban" onder deze ge meente, welke een drietal weken heeft stil gelegen, is Maandag j.I. weder begonnen. Uit deze gemeente zijn on geveer een 80-tal personen te werk gesteld. Aan de vischmarkt alhier, wer den de vorige week nog geen partijen visch of zalmen aangevoerd, aange zien de visschers nog niet ter visch- vangst konden uittrekken wegens het ijs in de rivieren. Als een bijzonder heid kan wel vermeld worden, dat gedurende de maand Januari j.I. aan de vischmarkt alhier geen enkele winterzalm werd aangevoerd. WASPIK. De kaartvereeniging „Nooit Genoeg" gevestigd in het café van den heer J. de Bont, behaalde op het rikconcours 5 prijzen. WELL. Maandag 13 Februari hoopt voor de Chr. Jongelingsvereeniging „Paulus" alhier, ter gelegenheid van haar jaarfeest in de Ned. Herv. kerk op te treden, candidaat S. Dijkstra uit Utrecht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6