Dit nummer bestsit uit 2 bladen Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Binnenland. No. 5305 Woensdag 15 Februari 1933. Buitenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. H. M. DE KONIKGIK WEEE TERUG. Enthousiaste ontvangst in de Residentie. Maandagochtend om 11,09 uur is H.M. de Koningin aan het S.S.-station in Den Haag aangekomen na Haar verblijf in Zwitserland, dat zij tengevolge van de politieke situatie heeft moeten beëindigen. Vele rijen dik stonden de belangstellenden te wachten totdat de trein zou binnen komen. De politie had uitgebreide orde maatregelen getroffen opdat alles een on gestoord verloop zou hebben. Toen H.M. op het bordes van het station verscheen barstte van alle kanten het „Leve de Koningin" los en ging over in een langdurig hoerageroep en gejuich dat eersr een einde nam toen een een groep van aanwezigen het „Wilhelmus" inzette, dat dadelijk door allen overgenomen werd. Terwijl de politie de grootste moeite had om de geestdriftige menigte in bedwang te houden, stapte de Koningin in Haar auto en reed vervolgens langzaam langs de juichende en met hoeden zwaaiende menigte welke zich in de Rijnstraat had opgesteld Achter de auto, waarin de Koningin gezeten was, reed nog een auto voor het kleine gevolg. De auto's reden langzaam de Rijnstraat in, terwijl een groote menigte den stoet trachtte te volgen, hetgeen de politie zooveel mogelijk poogde te beletten. Ook op den weg naar het paleis stonden tallooze belangstellenden. Hier en daar ging bij het passeeren van H.M. een luid hoera op. Dadelijk na het vertrek der Koningin stroomde het volk weer in verschillende richtingen weg, zonder voor zoover nagegaan kon worden, ongeregeldheden hadden plaats gehad. O PAASCHVEEMARKT BREDA. Ook dit jaar zal evenals het vorige jaar te Breda wederom een Paaschveemarkt worden gehouden en wel op Maandag 3 April a.s. Daarvoor wordt binnenkort de gelegen heid opengesteld om in te schrijven en dan mede te dingen naar geldprijzen en premiën, welke zullen worden toegekend na beoordeeling door de beste deskundigen. Aan deze markt is ook een speciale fokstierenmarkt verbonden alwaar uit stekend fokmateriaal wordt aangevoerd en steeds veel kooplust is. O DE DIENSTWEIGERING TE SOERABAJA. Zonder twijfel staat nu echter door het verloop van het geval vast, dat enkelen de spits hebben afgebeten voor de werke lijke schuldigen, voor de belhamels en dit leidt vanzelf tot een eveneens voor hon derd procent zeker conclusie, namelijk, dat de meeste belhamels nog aan boord zijn en thans dus varende. Immers, toen de eerste-officier en op andere schepen is het ongeveer eender toegegaan zich richtte tot de manschappen man voor man, werd daarbij geen volgorde in acht ge nomen, die rekening zou kunnen houden met belhamels eerst en misleiden in de tweede plaats. Ten duidelijkste kwam dit ook bij het wegvoeren der arrestanten naar Malang Er zijn namelijk in totaal twee en veertig marine-mannen wegens dienstweigering gearresteerd door de gerequireerde troepen uit Malang en onder geleide van de eerste compagnie Menadoneezen naar Malang overgebracht. Zij worden daar in arrest gehouden en door Menadoneesche militairen bewaakt. Bij het wegvoeren dezer arrestanten nu barstten verschillende ouderen in dienst jaren in luid snikken uit en zonder voor behoud mag het vertrek van deze 42 dienstweigeraars in hooge mate aangrijpend worden genoemd, zoowel voor de menschen zelf als voor degenen die het bijwoonden. Toen de arrestanten dan ook voorge leid werden om in de autobussen naar Malang te worden vervoerd, rea'iseerde men zich volkomen hoe bitter de gevolgen van de dienstweigering smaken zouden ontslag zonder pardon en sommige ouderen, die tien en meer dienstjaren achter den rug hebben met alles wat dit zeggen wil op bet stuk van pensioen, enz., werd het op dat moment te machtig. Snikkend volgden zij de bevelen op om zich in de autobus te zetten en kort daarna vertrok het transport naar Malang. O SCHADE OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". De commandant der Zeemacht in Ned.- Indië, schout-bij nacht J. F. Osten, be zocht Zondagmorgen vergezeld van den chef materieel het eskader voor het op nemen der aan de „De Zeven Provinciën" toegebrachte schade, en voor het houden van een conferentie met den eskader commandant, kapitein ter zee Van Duim. De schade, welke „De Zeven Provinciën" heeft geleden, valt mede. o KIND GESTIKT. Het zoontje van 8 maanden van de familie v. d. L. aan de IJsselmondsche- laan te Capelle a.d. IJsel is, toen de moeder de wasch deed, in den kinder stoel onderuit gegleden. Het kind heeft daarbij den band, waarmee het in den stoel was vastgebonden, om den hals gekregen, waardoor het is gestikt. -o EEN SCHUUR INGESTORT. In de Kroonstraat te Utrecht is een schuur ingestort, welke met het oog op een verbouwing gedeeltelijk zou worden gesloopt. Een tweetal mannen en een jongen van 14 jaar waren aan het werk toen het" ongeluk gebeurde. De jongen werd onder het puin be dolven en op slag gedood, terwijl de beide mannen schade opliepen. Een van hen was op een der muren bezig toen de twee muren naar elkaar toe vielen. Hij had de tegenwoordigheid van geest van den eenen muur op den anderen te springen, waardoor hij voor kwam, dat hij tusschen het puin ge raakte. Van den tweeden muur kon hij met een flinken sprong den grond bereiken. o HET ARNHEMSCHE VEILING GEBOUW AFGEBRAND. Zaterdagavond heeft een grootebrand de gebouwen van de Arnhemsche fruit-, groenten-, bloemen- en eierveiling aan den Westervoortschen Dijk te Arnhem in de asch gelegd. De brand is om streeks 6 uur ontstaan. Hef personeel had tot ongeveer 4 uur gewerkt, waar na de directeur, de heer Klomp, nog tot half zes op het kantoon was geble ven. Nauwelijks was hij thuis in zijn woning, die voor het gebouw van de veiling is gelegen, of het electrisch licht ging uit. Denkend, dat de stoppen waren doorgeslagen, wilde hij andere halen, toen hij bemerkte, dat in het veilinggebouw, dat slechts dooir een tuintje van tien meteff van zijn woning gescheiden is, blrand was ontstaan. Hij hoorde knallen, waardoor bij hem het vermoeden ontstond, dat kortsluiting de oorzaak van den brand is. Het gebouw was grootendeels van hout opgetrokken en stond in een oo- genblik in lichter laaie. Het vuur vond gretig voedsel, want ,er waren in het gebouw ongeveer 15.000 a 20.000 man den aanwezig en 1000 eierkosten, car- tonnen doozen en pakmateriaal, zooals houtwol. De brandweer, die zich spoedig ter plaatse bevond met alle beschikbare materiaal, vond dan ook reeds een groote vuurzee. Het geheele complex, ter grootte van ongeveer 2500 vierkanten meter, is afgebrand. Direct stond vast, dat van het gebouw noch van den inhoud iets te redden viel. De brandweer be paalde dan ook haar aandacht tot de omliggende gebouwen. o AFPERSING. De landbouwer M. te Barneveld, die te Utrecht een koe had verkocht, ont ving enkele dagen later bezoek van drie hem onbekende personen, die hem met geweld f 60 afpersten. Thans is de vermoedelijke hoofd dader te Willeskop aangehouden en gevankelijk naar Utrecht overgebracht. O— SCHAKING. Een 18-jarig meisje uit Heerlen had een 23-jarigen jongeman uit Sittard leeren kennen. Na twee weken be sloot zij, op zijn verzoek, zich te laten schaken. Zij gingen naar Eindhoven en bleven 14 dagen zoek. Thans is het tweetal in een logement te Eindhoven gearresteerd. De jongeman is wegens schaking naar Maastricht overgebracht. —O OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Westsingel te Amersfoort heeft een ernstig ongeluk plaats ge had. I De 24-jarige mevr. Snijders, uit de Rembrandstraat, die daar op de fiets reed, werd door een achter haar rij dende zes-wielige vrachtauto van de firma Koetsier, uit Ede, gegrepen en overreden. Het slachtoffer kreeg het rechterachterwiel van de auto over het lichaam en overleed vrijwel onmiddel lijk na het ongeluk. Mevr. Snijders was gehuwd en moeder van twee kinderen. Meer dan ooit heeft men er nu voor te zorgen, dat U een verkoudheid direct met een beproefd middel bestrijdt, teneinde de griep te voorkomen. ASPIRIN is en blijft het middel bij uitnemendheid door onvergelijke lijke zuiverheid en steeds gelijk blij vende qualiteit. Maar let er tevens op, dat U ook ASPIRIN ontvangt, indien U ASPI RIN verlangt en laat U geen minder waardige namaak, welke misschien reeds jarenlang op een ondeugdelijke plaats bewaard is, in de hand stop pen. ASPIRIN is steeds te herkennen aan het Bayer-kruis en verkrijgbaar in oranjeband-buisjes van 20 tablet ten a 70 cent en in oranje-zakjes van 2 tabletten a 10 cent. VECHTPARTIJ IN VOETBALSTRIJD TE BREDA. Bij den voetbalwedstrijd D. R. D. Hercules (1e kl. Brabantsche V. B.) is ernstig grvochten. Bij een strijd om den bal werd een voorhoede-speler van Hercules door den keeper van D. R. D. dusdanig bewerkt, dat de scheidsrechter een straf schop toekende. Voor dat iemand wist wat er gebeurde, sloegen verschillende D. R. D.-leden op hun tegenstanders los. Supporters van beide clubs stormden het veld op en er ontstond een geweldige vechtpartij, waarbij talrijke personen harde klappen kregen. De Hercules-speler P. de Vet bleek er het ergst aan toe te zijn, aangezien hij een kaakfractuur opliep. o BRANDSTICHTING TE ELBURG. Zondagavond ongeveer tien uur ontstond brand in de landbouwschuur van den heer A. K. alhier, welke gedeeltelijk uit brandde. Het vee en een vrachtauto konden in veiligheid gebracht worden. Reeds dadelyk rees het vermoeden dat de brand aan kwaadwilligheid was te wijten. De Rijks- en gemeentepolitie mocht het na een ingesteld onderzoek gelukken den vermoedelijken dader te arresteeren, die na een nauwgezet verhoor bekende den brand te hebben gesticht GROOTE OVERSTROOMING BIJ CHEKIBON Zondag te vijf uur n.m is de kali Tj1 Awi buiten haar overs getreden, nabij de dessa Tjigasom in het Madjalengkasche. Volgens ooggetuigen was de siand van het water tot boven de brugleuningen. Een brug over Tji Keroe is weggeslagen, terwijl eveneens eenige huizen zijn weg geslagen, waarbij volgeus voorloopige gegevens vijf personen zijn omgekomen. De commandant van de marechaussee compagnie te Madjalengka meldt aan de milttaire autoriteiten te Batavia, dat hij militairen bijstand verleend heeft bij het opsporen van dooden en gïwonden en het tecengaan van diefstallen in de nabijheid van Cheribon, in verband met de over stroomingen ZEILVLIEGFR DOODGEVALLEN. Bij zeilvliegoefeningen op den Hasen kopf te Marburg is de student Rober Saym van ongeveer 40 M. hoogte gevallen, waar schijnlijk tengevolge van een stuurfout. HÜ is aan de gevolgen overleden. o BRUTALE ONTVOERING TE DENVER. Opnieuw is in Amerika sensatie ver wekt door een ontvoering, waarbij de bandieten op zeer brutale wijze te werk zijn gegaan. Zij hebben n.l. Charles Boettcher van den drempel van zijn wo ning ontvoerd. Twee mannen belden aan en toen de heer des huizes verseheen, trokken zij hun revolvers en dwongen hem te volgen, nadat zij een briefje hadden achtergelaten, waarin zij een losgeld van 60.000 dollar eischen. Ontzettende ontploffing: te Nennkirchen. Veel slachtoffers- Vrijdagavond even na zes uur is te Neunkitchen, een plaatsje ten Noord Oosten van Saarbrücken, een groote gashouder de lucht in gevlogen, De ontploffing heeft de naaste omgeving in een ruïne veran derd. Tientallen personen zijn bij de ramp omgekomen, het aantal gewonden bedraagt vele honderden. Nader wordt nog gemeld, dat de gas houder die ontplofte één van de grootste was van het Saargebied. Hij had een capaciteit van 420,000 M3., was 85 M. hoog en had een middellijn van 45 M. De stukken van den ijzeren houder vlogen honderden meters ver in het rond en er brak na de ontploffing brand uit. Het spoorwegstation is verwoest en de spoor weg tot een grooten afstand buiten de stad onbruikbaar. Telefoon- en telegraaf- verkeer is onmogelijk. Wegens gevaar voor nieuwe explosies is het stadje Neunkirchen vrijwel geheel ontruimd. Van het hoogovenbedrijf, op het terrein waarvan de ramp plaats had (dit bedrijf behoorde tot de modernste en best geoutilleerde van het geheele Saar gebied) is uit den aard der zaak niets meer over dan een puinhoop. In de stad is geen enkele ruit heel gebleven en de straten zijn bezaaid met scherven van glas en dakpannen. Ook de ruiten van vele woningen van dorpen in den omtrek sprongen. Omtrent de juiste toedracht der explosie wordt nog gemeld, dat, toen Vrijdagavond de eerste benzoltank optplofte, waardoor de geheele benzol-installatie werd vernield, terstond een reddings-colonne aan het werk ging. Weinige minuten later ont plofte de groote gasketel, waardoor de geheele reddingsbrigade om het leven kwam. De bewaker van den gashouder bleef als door een wonder gespaard, daar bij enkele minuten voor de ontploffing zijn hoogen wachtpost op den gasketel verlaten had. Een eerste hulp-colonne heeft op straat een in een doek gewikkelde zuigeling van ongeveer 6 maanden gevonden, die waar schijnlijk uit een huis werd geslingerd, doch wonder boven wonder ongedeerd bleef. Aaugezien tot nog toe geen zuige ling van dezen leeftijd als vermist is aan gegeven, zijn de ouders waarschijnlijk onder de puinhoopen van hnn woning begraven. Nabij den geëxplodeerden gasketel liggen de resten van een zes automobielen, die nauwelijks meer als automobiel te her kennen zijn. De inzittenden kwamen allen om het leven. Het W. B. meldt de volgende toedracht van zaken bij de ontploffingsramp. Eerst had door tot nu toe nog steeds onbekende oorzaak een kleine explosie plaats bij de benzolfabriek waarna brand uitbrak, die oversloeg naar den gashouder. Omwonenden, die het geluid van de overi gens vrij zwakke explosie hoorden, liepen nit nieuwsgierigheid de straat op en zagen toen in de nabijheid van den gashouder rookwolken, volgens sommigen vuur. Even later volgde de geweldige slag, waarmede de gashouder de lucht in vloog. Het per soneel in de buurt van den gashouder, dat uiteraard alleen nauwkeurig de toe dracht van het ongeluk zou kennen, werd op slag gedood. De nieuwsgierigen, op honderden meters afstand, werden letter lijk door de lucht geslingerd. Vele werden gedood, anderen kwameu er met kwetsuren af. Merkwaardig was, dat de menschen door den luchtdruk de kleeren van het lijf werden gerukt. Deze nadere berichten bevestigen dus de eerste, dat een ontploffing in de benzol- fabriek brand deed ontstaan, die op den gashouder is overgeslagen. Zaterdagavond ongeveer 9 uur waren in het geheel 57 dooden geborgen, die omgekomen zijn bij de ontploffingsramp. Men kan thans met vrij groote zekerheid zeggen, dat niet te verwachten is. dat het aantal slachtoffers zeer veel grooter zal blijken te zijn. Nog een klein aantal personen wordt vermist, maar het kan zijn dat deze aan den dood zijn ontsnapt en in de nog steeds heerschende verwar ring niet terecht zijn. Het aantal ge wonden is nog niet bekend, maar in elk geval bedraagt het eenige honderden. Het geheele land is in diepen rouw wegens deze vreeselijke catastrofe. Alle leden van de regeering en de rijkspreci- dent, benevens andere hooggeplaatste officieele autoriteiten, hebben van hun deelneming doen blijken. Van Zondag tot aan den dag der begrafenis der slacht offers zal van de meeste officieele ge bouwen in het rijk en van alle in de Pfaiz de vlag halfstok wapperen. Over het geheele rijk is een inzameling van gelden begonnen voor de nagelaten be trekkingen der Omgekomenen en voor hen die door deze ramp alles hebben verloren. De Fransche Regeering heeft 400,000 francs, de Paus 5000 mark, de Pruisische Regeering 100,000 mark en de Regee- ringscommissie van het Saargebied 500,000 francs ter beschikking gesteld. Betuigingen van deelneming zijn ook ont vangen van de Engelsche en Oostenrijksche regeering, den Parijschen gemeenteraad etc. etc. Volgens officieele opgave bedraagt het aantal dooden 254 9 personen worden vermist en in de ziekenhuizen bevinden zich nog 460 gewonden. Vergadering van den raad der ge meente ZUILICHEM op Don derdag 9 Februari, des n.m. 10 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer F. v. Hoogstraten. Secretaris: WelEd. Heer H. C. v. Os. Afwezig wethouder Ruimschoots, met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. De Voorzitter wil aangezien het de eerste vergadering in 1933 is, alvo rens met de afwerking der agen da te beginnen in de allereerste plaats de wethouders en de leden van den raad met hunne gezinnen, voor zoover hij, dat nog niet persoon lijk heeft gedaan, een gelukkig en voorspoedig jaar toe wenschen. Hü hoopt met den raad in 1933 weder te kunnen samen werken tot heil der gem. Het afgeloopen jaar is niet gunstig te noemen, de opbrengst der landerijen liep sterk terug, waarte genover een stijgend bedrag voor werkverschaffing en steunverleening, waardoor een belangrijk te kort valt te boeken, zoodat de regeering ora hulp is gevraagd, waarover echter nog geen toezegging is verkregen. De werkverschaffing heeft goed werk geleverd, zoodat gepoogd is ook de rest ter hand te nemen, wat evenwel niet is gelukt, zoodat een steunre geling in het leven is geroepen die den ióden Juli door den minister werd goedgekeurd. Spreker deelt dit mede, omdat in een naburige gemeen te werd gesproken alsof de steun regeling niet zou zijn goedgekeurd. B. en W. doen alle pogingen om de moeilijkheden het hoofd te bie den, zij weten, dat er verschillende personen zijn, die ontstemd zijn om dat zij niet in den steun vallen, wat niet de schuld van B. en W. is, doch waartoe zii ambtelijk worden ver plicht. Pogingen om tegen het wet tige gezag in verzet te komen zul len worden gekeerd, het gezag zal zoo noodig met alle middelen wor den gehandhaafd. Aller streven moet zijn de bevolking door de benauw de tijdsomstandigheden zoo goed mo gelijk heen te sturen. Spr. geeft hier op een opsomming over de werk zaamheden ter secretarie en brengt woorden van lof en hulde aan den secretaris en zijn assistent voor de wijze, waarop zii het vele werk hebben verricht. In 1932 werden door bemiddeling van den agent voor de arbeidersbemiddeling 10 personen te werk gesteld. Tengevolge van het voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1