Voetbalsport. Plaatselijk Meuws. Rivierberichten. Marktberichten. ontstane te kort op de begrooting werden ingrijpende belastingen inge voerd. Het aantal ingezetenen steeg van 1085 op 1 Januari '33 op 1096 op 31 December '32. Spreker ein digde met den wensch uit te spre ken, dat de raadsleden in het voor hen liggende jaar, bij het nemen van besluiten het werkelijke belang der gemeente zullen voorstaan. De secretaris leest hierop de no den bouwkundige voor het L. O. is aangegeven en stappen te doen de hiervoor benoodigde gelden zien te krijgen. De heer Kanselaar vraagt of B. en W. ook een berekening hebben doen maken, wat een en ander zal kosten, waarop de Voorzitter ontken nend antwoordt. De heer Kanselaar merkt op, dat het schrijven reeds 10 jan. is in 1 w x*** A vy fCLH. ±3 111" tulen der vorige vergadermg, die on- gekomen. Als Ged. Staten nu vast- veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten waarbii het Kon. Besluit is gevoegd tot goedkeuring van het raadsbesluit tot heffing van 200 opcenten op de personeele belasting. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken over een te verleenen subsidie ten behoeve der werkverschaffing, waarbii bepaald wordt, dat het uurloon 22 cent zal bedragen en regenverlet 18 cent. Verslag van de commissie tot We ring van schoolverzuim, waaruit blijkt, dat 6 personen door deze com missie zijn opgeroepen, waaraan door geen enkel werd voldaan. Bericht van Ged. Staten, dat zii hun beslissing inzake gemeentebe- grooting 1933 verdagen. Bericht van den minister van Bin nenlandsche zaken, naar aanleiding van het door het gemeentebestuur gedane verzoek om op de begroo- ting 1933 «en bedrag voor werkver schaffing te brengen, dat ZExc. daar tegen geen bezwaar heeft mits het uitgetrokken bedrag voor steunverlee- ning wordt verminderd. Over de f 200 vooY doofstomme kinderen zal tege lijk worden beslist, met de aanvrage voor een rijkssubsidie om de begroo ting sluitend te maken. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Adres van het gemeentebestuur van Ambt Hardenberg, waarin verzocht wordt adhaesie te willen betuigen aan zijn adres gericht tot regeering en welk adres wordt aangedrongen op herschatting van de onbebouwde ei gendommen. Op voorstel van B. en W. wordt dit schrijven eveneens voor kennis geving aangenomen. Beslissing van Ged. St. inzake het beroep tegen de afkeuring der open bare lagere school. Ingekomen is over deze kwestie een schrijven van den bouwkundige voor het Lager onderwijs, die dit schrijven had gezonden aan den Hoofd Inspecteur voor het L. O. In dit schrijven verklaart de bouwkun dige, dat de muren en de kap v. de bestaande school nog in goeden staat verkeeren. Dat evenwel herstel der school, zoodat zij in een behoorlijken staat kan worden gebracht, belet wordt door de onderwijzerswoning, die zou moeten worden afgebroken, om de bestaande school te kunnen verbouwen. Langs de school zou dan een nieuwen gang gebouwd kunnen worden, met privaten waardoor een goede verbetering tot stand kan wor den gebracht. De ramen dienen ver der vervangen te worden door an dere, de houten vloeren dienen ver nieuwd te worden, de houten schei dingswand door 'n steenen muur, de plafonds die v. hout zijn, moeten van platen worden voorzien. De varkens hokken waarop aanmerking wordt ge maakt, liggen op voldoenden afstand der school en vormen dus geen be letsel, verder zullen noodige herstel lingen moeten worden verricht en het geheele gebouw zal geverfd moeten worden. De drinkwatervoorziening is moeilijk, omdat geen waterleiding aanwezig is en de pomp geen goed drinkwwater levert, zoodat drinkwa ter zal moeten worden aangevoerd. De slechte banken zullen door nieu we vervangen moeten worden en ver der kan vervolgens met het oog op den finantieelen toestand de gemeen te ieder jaar een gedeelte der overige banken vernieuwd worden. De onder wijzerswoning verkeerd in zeer slech ten toestand en dient eerder afge keurd te worden dan de school. De Hoofd Inspecteur schrijft aan Ged. Staten, dat hij ^ich met dit schrn- ven kan vereenigen, dat hij met den Inspecteur voor het L. O. van ge voelen is, dat de school niet voldoet aan eischen die aan een school ge steld mogen worden, dat hij echter in de aangevoerde motieven wel ee- nige overdrijving meent te zien. Dat de school bouwvallig is, is waar. doch hij acht, met een eenvoudige ver bouwing hierin wel afdoende verbe tering is te brengen, zoodat de school weer voor een voldoend aantal jaren aan de eischen kan voldoen. De wo ning is evenwel slecht, daarom zou hij deze afbreken en er een nieuwe woning doen bouwen. De gemeente is daartoe wel niet verplicht, toch dit is wel gewenscht omdat het noodig is, dat bij de school 'n woning voor het Hoofd aanwezig is. Ged. Staten schrijven, dat hen de aangegeven oplossing de juiste lijkt en adviseeren derhalve te besluiten tot den bouw eener nieuwe onder wijzerswoning en verbouwing der be staande school. B. en W. zijn na langdurige dis cussie tot de conclusie gekomen den raad voor te stellen, te besluiten tot afbreken der bestaande onderwijzers- woning, echter eerst over te gaan tot het bouwen eener nieuwe woning en daarna over te gaan tot verbouwing der openbare lagere school als door houden aan den termijn v. 3 maan den dan kan het gebeuren, dat na het verstrijken van dien termijn nog geen beslissing is genomen en de school dus niet meer gebruikt mag worden. Om nu den raad een besluit te doen nemen, zonder dat deze op de hoogte is, hoeveel de kosten zul len bedragen, lijkt spreker gewaagd. De secretaris licht toe, dat de raad slechts gevraagd wordt, B. en W. te machtigen, een kostenberekening te doen maken, daarna komen deze eerst met een definitief voorstel bii den raad. De heer v. Dalen merkt op, dat de school niet afgekeurd is. De heer Kanselaar zegt, dit vol gens het besluit van den Inspecteur op het L. O. wel zoo is. Spreker had gaarne gezien hoeveel de kos ten zouden worden en tevens wat het bouwen van een nieuwe school zal kosten. De heer v. Dalen merkt op, dat GORINCHEM, 43 Februari. Op de veemarkt was heden aange voerd 419 runderen, 3 nuchtere kalveren, schapen, lammeren, 266 biggen, 114 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 150220. Melk koeien f120f180. Kalf vaarzen f 100 200. Guiste vaarzen f 7090. Pinken f4065. Nuchtere kalveren f68 Schapen f Lammeren f Overloopers f 1015. Biggen f 69. BREDA, 13 Februari Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 168 stuks vee, t. w. 62 stuks hoornvee, 1 varkens en 105 biggen. Prijzen Fokstieren f -.tot f Kalfkoeien f tot f Kalfvaarzen f 110.tot f 175. Biggen f 7.tot f 10. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2225 2022 Vette koeien 20—22 1619 Stieren 1820 154 7 Kalfvee redelijke handel. Stieren wer den vlug verkocht. Biggen iets duurder. Vet vee luien handel vaarzen. Meer vraag naar B. en W. geen plannen kunnen doen maken zonder machtiging van den raad. De heer Kanselaar zegt, dat dit ook niet zijn bedoeling js, maar de bouwkundige van de gemeente, de heer Posthuma, had toch wel een globale berekening kunnen maken. Spreker wil niet beweren, dat B. en W. niet voor afdoende verbouwing zullen zorg dragen, maar het is voor spreker een vraag of de gemeente per slot niet verstandiger doet te be sluiten tot den bouw van een geheel nieuwe school, dan de oude te her stellen, waardoor gevaar beslaat, dat men na verloop v. eenige jaren, toch tot den bouw eener nieuwe school zou moeten overgaan. Het is de vraag, hoe lang zal de school na jde verbouwing aan de eischen voldoen. De Voorzitter zegt, dat verbouwing toch altijd goedkooper zal zijn, dan nieuwbouw, terwijl de Inspecteur heeft verzekerd, dat de school met verbouwing een voldoend aantal ja ren meegaat. De heer Kanselaar vreest, dat de verbouwing ook niet zal mee vallen, als men aan een oud gebouw gaat veranderen, valt het een het ander na. Er wordt wel beweerd, dat de kap nog in goeden staat is, doch spre ker betwijefld dit, het regent op 14 a 15 plaatsen door. Misschien, dat men een f 2000 minder uitgeeft als men tot verbouwing overgaat, doch men beloopt dan de kans, dat men in betrekkelijk korten tijd toch tot nieuwbouw moet overgaan en krijgt dan opnieuw groote kosten. IIEUSDEN. Zondag j 1. speelde „Juliana I" een vriendschappelijke wedstrijd tegen „De Sporters I" te Drunen. Juliana" won dezen wedstrijd met 42, Rust stand 30. In de algemeene ledenvergadering der voetbalvereen. Juliana van Maandag Ij.l., werd benoemd tot voorzitter in de vacature H. Millenaar, die wegens om standigheden heeft moeten bedanken, de heer J. Verheij, terwijl tot 2de voorzitter werd gekozen de heer M. Smitstot bode werd benoemd de heer D. KolfT. NEDERHEMERT Zaterdag j.l. speelde de v v. ,D.0.S." gecombineerd tegen „W.V.W. gecombineerd, welke werd gewonnen door „D O.S." met 21. VEEN. Zaterdagmiddag speelde „Achilles I" een wedstrjjd tegen Voorwaarts I te Aalst. Uitslag 30, ten voordeele van „4chilles". handelen „Geloof en Opvoeding". Maandag 13 dezer trad voor het Comité van Winterlezingen, in de zaal van de Wed. Dekker (inplaats van Ds. de Vey-Mesdag van Rotterdam, wel ke bericht van verhindering had ge zonden) op, de heer Boender, hoofd der Chr. school te Dussen, met het onderwerp: „Thomas en Kempus* Met spanning werd deze begaafden spreker gevolgd. Jammer echter, dat de opkomst niet best was. Naar wij uit goede bron ver nemen, heeft de heer A. Penning Sr. de leiding van de Zondagsschoolver. „Samuël" weder voor 1 jaar op zich genomen. BRAKEL. Bij besluit van den Minister van Defensie is aan Jielis van Heusden alhier, een jaar vriistel ling verleend van den dienstplicht wegens kostwinnerschap. BUURMALSEN. Zaterdagnacht verliet de land bouwer M. P. heimelijk zijn woning. Na Zaterdag gezocht en geïnformeerd te hebben, vond men Zondagmorgen zijn lijk in een put vlak achter de woning. Wat den 68-jarigen man, welke zeer oppassend was, tot deze daad gebracht heeft, is niet op te lossen. De moeilijke tijdsomstandig heden, welke hij nog al ernstig op nam, heeft waarschijnlijk deze treu rige daad bevorderd. dagavond in de Ger. Kerk aan 't Bruggetje, haar eerste uitvoering, waarbij medewerking werd verleend door het kinderkoor „De Zangvo geltjes". Het uitgebreide programma onder leiding van den heer M. C. Rijken op vlotte en verdienstelijke wijze afgewerkt. Zoowel de zangver- eeniging als het kinderkoor hebben de vele aanwezigen een genotvollen avond bezorgd. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 16 Februari 1933, des nam. ten 5 ure. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. la. Aansluiting Drinkwaterleiding West- Brabant. Aankoop bouwterrein. Werkverschaffing. Belegging waarborgsom. Vaststelling instructie gem.-ontvanger. Vaststelling zekerheidsstelling gem.- ontvanger. Vermindering jaarwedde gem.-ont- vanger met 10 °/0 Ontslag sluiswachter. Benoeming gem.-ontvanger. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. GIESSEN. Tot onderwijzeres aan de Open bare lagere school alhier is benoemd Mej. H. M. Kemperman te Heukelum. BABYLONIëNBROEK. Naar [we vernemen, hoopt het Kinderkoor „De Zangvogeltjes" op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 iFe'or. a.s. in het Gymnastieklokaal alhier een uitvoering te geven. O.m. zal worden opgevoerd de Kinder-operette„Het Veldhaasje". Zie voor nadere bijzonderheden de ad vertentie in a het nummer van a.s. Vrijdag. Slot volgt. Op 14 Februari. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2.20 was 16 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 1.76 was 4 Crévecoeur (Maas) 1.77 was 3 St. Andries (Maas). 2.82 val 12 Venlo 11.96 val 14 Maastricht 44.05 val Keulen 3.00 was ROTTERDAM, 14 Februari. Op de veemarkt waren heden aange voerd 193 paarden, 2 veulens, 1176 ma gere en 855 vette runderen, 225 vette kalveren, 140 graskalv., 1445 nuchtere kalveren, 252 schapen of lammeren, 5 overloopers of varkens, 33 biggen, bokken of geiten. Koeien Ossen Stieren Graskalv. 1519 Vette kalveren 20-25 Per V, K.G. 3e kw. 2e kw. 1e kw. 43—17 22—25 27 V2—29 15-17 20—23 25—27 14—16 17—19 21—23 Melkkoeien Kalfkoeien Stieren Pinken Graskalveren Vaarzen Werkpaarden Slachtpaarden Veulens Hitten Biggen Nuchtere fokkalv. id. slachtkalv. Biggen per week 30—35 40—45 Per stuk f 110 k f220 f120 a f240 f 50 a f260 f 50 a f 85 f 20 a f 45 f 80 a f125 tlOO k f230 f 80 k f150 f 30 A f 70 f 40 a f 80 f 4 a f6 f 9 af 15 f 3 a f5.— f 0.40 k f 0.60 ROTTERDAM, 13 Februari. Aanvoer 1135 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 25—29 22—25 49—22 HEUSDEN. GEVONDEN VOORWERPEN Een bos sleutels. Zich te vervoegen bij den Brigade-commandant Koninklijke Maréchaussée alhier. 15 Febr. De klein-handelprijs van Boter (Rijksmerk) is f 0.87Yj per pond De heer J. Schouten te An- del is gekozen tot lid van het cen traal Comité der Anti-Rev. partij en de heer D. v. d. Schans te Dronge len tot diens plaatsvervanger. De Anti-Rev. Kiesvereenigin- gen in den Kamerkieskring Den Bosch vergaderen hedenmiddag om 2 uur in 't Wapen van Amsterdam alhier, ter bespreking van de gros lijst voor de a.s. Kamerverkiezing en tevens van de propaganda. Donderdagmiddag te circa kwart over twee is op den weg* van Bergen op Zoom naar Tholen een sensationeele aanhouding yan smok kelaars geschied door den inspec teur van de Provinciale wegen, den heer H. van der Mee uit 's-Herto- genbosch, welke op het kruispunt naar Halsteren wegencontrole uitoe fende. Toen hij een vrachtauto aanhield, deed de chauffeur aanvankelijk alsof hij wilde stoppen, doch op het laat ste oogenblik reed hij door. De in specteur zette met zijn auto den smokkelaarswagen achterna, welke op een zandweg vastliep. De inspec teur slaagde erin een der inzittenden, die een smokkelaar bleek te zijn, te arresteeren. De ander wist te ontsnap pen, doch werd later door de douane gearresteerd. Het bleek, dat de we geninspecteur een goede vangst had gedaan, want de in beslag genomen automobiel was voorzien van pant serplaten. Door een burger, die even eens aan de achtervolging ,had deel genomen, werd verklaard, dat de ge arresteerde smokkelaar, zekere C. al hier hem met een revolver had be dreigd, met de woorden: „Ga te rug, of ik schiet je kapot". Blijkbaar heeft de smokkelaar kans gezien de revolver weg te werpen, daar deze niet op hem werd bevonden. De twee de smokkelaar, zekere van O., even eens ahier, is door de douane tel Ber gen op Zoom aangehouden. ALMKERK. J.l. Zondagmorgen werd in de Geref. Kerk alhier, ten bate der kerk een bankbiljet van f25 gecollecteerd. A.s. Vrijdag nam. 7 uur hoopt de schoolvereen. (Verlaatschendijk), een ledenvergadering te houden. Op deze vergadering zal dhr. v. Veelen, Hoofd dier school, het onderwerp be- CAPELLE. Het Muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" hield op Vrijdag 10 de zer zijn jaarvergadering. Nadat de voorzitter de heer J. Michaël de vergadering geopend had, waarbij hij een terflgblik wierp op het afgeloopen vereenigingsjaar, en de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd bracht de secretaris een keurig verzorgd verslag uit omtrent den toestand en de werkzaamheden der vereeniging, waarbij in het bij zonder werd gewezen op de schit terende successen door de solisten van „Kunst na Arbeid" het vorige jaar behaald op de concoursen te Son en te Heusden, terwijl de penning meester een overzicht gaf van den financiëelen toestand, waaruit bleek, dat voor de toekomst de uiterste zui nigheid geboden is, daar de kas sloot met een nadeelig saldo. De rekening en verantwoording werden nagezien en in orde bevonden door de heeren Joh. Sterrenburg en G. Rosenbrand. De aftredende bestuursleden de hee ren W. M. de Bas, A. H. Spierings, J. v. d. Hoek en W. J. v. Nieuwen- huijzen werden herkozen. Verder werd besloten op 5 Juni a.s. muzikale medewerking te verlee nen aan het te dezer plaatse door de hengelsportvereen. „De Maasmond" te organiseeren Internationaal Hen- gelconcours, terwijl in beginsel be sloten werd tot deelname aan het Zaterdag 18 Juni a.s. te Valkens- waard te houden Internationaal Con cours voor Muziek- en Zangvereen. Van de rondvraag werd door enke en gebruik gemaakt, waarna de voor zitter de vergadering sloot. - De algem. ledenvergadering van de Chr. Schoolver. a. d. Loon- schendijk zal gehouden worden op Vrijdag 24 dezer in het schoolgeb. aldaar. De agenda vermeldt: 1 Ope ning; 2. Notulen; 3. Verslag secre taris; 4. Verslag Penningmeester; 5. Verslag commissie tot nazien der boe ken; 6. Bestuursverkiezing; 7. Ver kiezing commissie nazien der boe ken; 8. Rondvraag; 9. Sluiting. Tot voorzitter, secretaris en penningmeester van het Uitvoerend Comité van het 5 Juni a.s. te dezer plaatse door de Hengelsportvereeni- ging „De Maasmond" te houden In ternationaal hengelconcours zijn be noemd resp. de heeren L. Dijkstra, J. v. d. Hoek en J. Kraak. De Ring 's-Grevelduin-Capelle e. o. van den Bond van N. H. Jon gelingsvereen. op G. G. houdt a.s. Vrijdagavond een ledenvergadering, waarop o.m. door deafdeelingen 's-Gravenmoer en Capelle een onder werp ter bespreking zal worden in geleid. De echtgenoote van schipper R., liggende met het schip in de ha ven alhier, had Vrijdagmiddag het ongeluk bij het afhouden van een binnenkomend schip haar arm te bre ken. Dr. R. verleende de eerste ge neeskundige hulp. De Chr. Gem. Zangvereeni- ging „Hallelijah" gaf j.l. Donder- GORINCHEM. Naar aanleiding van het bericht over de algemeene vergadering van de centrale proeftuinvereeniging alhier, die 16 dezer des avonds 7 uur in de Beurs zal worden gehouden, deelen wij op ver zoek nader mede, dat ook de leden van de afdeelingen Woudrichem, Sleeuwijk, Almkerk en Dussen vrij toegang tot die vergadering zullen krijgen. GENDEREN. A.s. Donderdag des avonds 7 uur, hoopt de naaikrans „Helpt elkander" al hier haar 4de jaarfeest te houden in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van Ds. Kuyper. NIEUWENDIJK. Woensdag j.l. trad voor het comité van Winterlezingen in het Instituut op Dr. K. Dijk van 's Gravenhage, met het onderwerp „De verwachting van den Heil staat". De zaal was geheel gevuld. Allen keerden hoogst voldaan huiswaarts. Alhier is een plaatselijk crisis comité opgericht met aanvankelijk 7 leden. Voorzitter is de heer S. Kuipers. Aan de Gebr. De Later is opge dragen het bouwen van een dubbel woon huis voor rekening van den heer A. de Later. Donderdag, 16 Febr., des avonds 7 uur, zal er in het Instituutlokaal een schietwedstrijd plaats hebben van de Burgerwacht. Schitterende prijzen wor den er beschikbaar gesteld. POEDEROIJEN. Aan T. J. de Regt alhier, is een jaar vrijstelling verleend van den dienst plicht wegens kostwinnerschap, bij besluit van den Min. van Defensie, d.d. 10 Febr. 1933 VII Afd. No. 303 V. RAAMSDONKSVEER. Donderdag, 16 Febr., hoopt de heer Rustige, des avonds om half zeven, in het Evangelisatiegebouw „Ebenhaëzer" alhier op te treden. SLEEUWIJK. Maandagmiddag werd met de nieuwe veerboot Gorinchem V van den veerdienst Gorinchem-Sleeuwijk een goedgeslaagde proefvaart gehouden. Hiervoor werden door de veercommissie te Gorinchem ver schillende autoriteiten, waaronder ook de Burgemeester dezer gemeente, uitgenoo- digd. In verband met het steeds toenemende verkeer, bleek de oude veerboot onvol doende te zijn een geregelden dienst te kunnen onderhouden. De nieuwe veerboot die een veel grootere laadiuimte biedt en ook met grootere snelheid vaart dan haar voorgangster, zal het snelverkeer zeer te goede komen. SPRANG. Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Meisjes vereen, op G. G. alhier zal Woens dag 22 Febr. e.k. voor haar optreden haar mede-oprichter en oud-eere-voorzitter Ds. J. Fokkema van Amstelveen. Spelenderwijs raakte het zoontje van zekere E. met zijn fiets onder een juist passeerende auto. Daar den chauffeur zijn wagen spoedig tot staan kon brengen, kwam de jongen met den schrik vrij. De fiets kon met veel moeite onder de auto worden weggehaald. In baar gehouden algemeene leden vergadering werd de heer J. van Zeist tot voorzitter, C. van Zeist secretaris en Joh. van Dongen tot penningmeester der voetbalvereeniging „N.E.O." herbenoemd. Voor de af deeling korfbal werd gekozen tot secretaresse mej. T. in 't Veld Ds. D. J. Kleijne van Willige- Langerak heeft voor het beroep naar de cry <r><n li

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2