Zislssmart. BEZOEKT INGEZONDEN FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws HEUSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 16 Febr. is aan den huurder van dat huis ©ene week huur te schenken, als ver goeding voor het bezichtingen van het huis voor den verkoop E. J. Eene wettelijke verplichting bestaat dienaangaande niet, maar in sommi ge streken van ons land is het ge bruik, dat bii woningen, welke bii de week worden verhuurd, een week huur wordt kwijtgescholden. Hoe luidt ongeveer de wettige vorm van een op te stellen testa ment H. B. Hiervoor is geen bepaalde vorm voorgeschreven Ik heb November 1932 bii pu blieke verkooping een huis gekocht met 1 Mei 1933 te aanvaarden. Het huis was toen al door den huurder verlaten onder goedkeuring van den verkooper. Wie van tweeën kan nu aansprakelijk gesteld worden voor be derf van binnen en ook zoowel van buiten L. v. d. K. Vanaf het sluiten der overeen komst, dus den dag der publieke vei ling is het risico voor den kooper. Stormschade, brandschade enz. komt dan te zijnen laste. Tot den dag van aanvaarding moet de verkooper echter als een goed huisvader voor het perceel bhiven zorgen. Verwaarloozing komt dan voor rekening van den verkooper. U kunt eischen dat de verkooper tot 1 Mei 1933 behoorlijk gezorgd heeft voor het perceel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Boer Kreles en de wetten, Boer Kreles was een flinke vent, Van zaken had hij verstand, Hij was dan ook alom bekend, 'k Geloof door 't gansche land. Natuurlijk was boer Kreles lid Van den gemeenteraad, En als hij daar op 't stoeltje zit Is hij niet gauw uitgepraat. Nu 't bij den boer malaise is, Speelt Kreles op z'n poot Hij zei maar vrienden het gaat mis, Ik vind het ongehoord. En Kreles demonstreerde dra, Er werd op hem gelet, Want maar heel korten tijd daarna Verscheen de eerste wet. De tarwe die werd aangepakt, De zaak was flink bewerkt Maar toen het koren stond gezakt, Heeft Krelesboer bemerkt, De wet was wel goed saamgevat, Maar had verkeerd gewerkt. De tweede wet kwam in het land, Voor melk en kaas en boter, Maar Kreles had een goed verstand, Zijn gramschap werd nog grooter. Z'n goede hart voelde terstond, 't Was brengen, meer dan halen; Want 't voordeel, dat de boer hier vond, Moest de kleine man betalen. En voor boer Kreles was bedaard, Is de varkenswet gekomen, Met voordeel voor de baconfabriek Dat zegt hy zonder schroomen. Nog hooger steeg boer Kreles nood, Want zie, den andere morgen, Was moeder zeug heel stiekempjes Hem biggen aan 't bezorgen. Boer Kreles teld' er zes en vroeg De zeug om op te houden, Naar het Fransch. 145. Gij moet mij beloven, dat gij u weer zult verzoenen. Ik zou zoo gelukkig wezen, als gij weer bij el kander waart en altijd bij mij bleeft! Weiger het mij niet. Collfvet zag Marie hartstochtelijk aan. Marie weende. Zij zag wel i n, dat alles gedaan was en dat het kind stierf. Wilt gij het niet? vroeg Suzanne met nauwelijks meer hoorbaren toon. Weigert gij mij' dat geluk? Wees gelukkig, Suzanne, wees ge lukkig! zeide Marie. Gij neemt het dus aan! O, mijn God, hoe gelukkig maakt gij mij! Opnieuw kreeg ze een bloedspuwing. Elke vreugde, evenals elke smart was noodlottig voor haar. De zwakte nam toe. Toen zij zich weer eenigszins had hersteld, trachtte zij te glimlachen, maar zij bezat er de kracht niet meer toe. Haar oogen stonden wezenloos. En terwijl zij met dé grootste in spanning trachtte te glimlachen, sta melde zij Ik dank u dat ge het mij niet hebt geweigerd Wij zullen geluk- Hij zeiik heb er nu genoeg, De rest mag 'k toch niet houden. Maar 't dier heeft Kreles niet verstaan, 't Had twaalf jonge snaken, En Kreles zei geheel ontdaan, 'k Zal de helft af laten maken. Er kwam een heertje aangestapt, Gaf Krelesboer de hand, En zeiboer Kreles, 'k heb verlaagd, De pacht van al je land. En Kreles sprak met vol gemoed Alleen de pachtwet, die is goed. X o— EGMOND AAN ZEE, 3 Febr. 1933. L.S., Het is voor de vereenigingen en eomi- té's, die, op welk gebied ook, verbete ring van de volksgezondheid nastreven, een zware taak om in deze moeilijke tijden hun maatschappelijke arbeid met hetzelfde resultaat te blijven verrichten. De inkomsten verminderen en de nood zaak tot hulpverleening vermeerdert. Vooral is dit het geval met de zorg voor 't zwakke kind en deze zorg is wel de allerlaatste, die verzuimd mag worden. Zoowel van overheidspersonen in aller lei college's als van anderen hebben we gehoord en kunnen we hooren„het kind mag niet onder de crisis lijden". Wanneer we bezuinigen op deze hulp aan het zwakke kind, doen we schade aan het jeugdige geslacht van nu en aan de volwassenen van later. Voor het zwakke kind is tijdige uitzending naar een gezond oord onontbeerlijk. Er is vrij wel niemand meer in den lande, die dit betwijfeld. De kinderuitzending in den winter is dubbel nuttig, omdat in het gure jaargetijde de verzorging thuis als regel dan het meest te wenschen overlaat. De kinderuitzending is dezen winter bij nood en teruggang nog meer nood zakelijk dan in normale tijden. Door het stichten van een afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kin- derherscellings- en Vacantiekolonies wordt het aan dorpen en steden gemakkelijk gemaakt om kinderen op betrouwbare wijze naar goed ingeriche koloniehuizen uit te zenden. Inlichtingen worden steeds gaarne verstrekt door A. C. BOS, administrateur van het Centraal Genootschap. Egmond aan Zee. Gaarne steun ik deze oproeping van onzen administrateur. Wie giften voor de verpleging wenscht af te zonderen, wat door de vermindering der overheids subsidies dringend noodig is, zende deze aan Th. M Ketelaar, Joh. Verhulststraat 9, Amsterdam Z., postgiro no. 46038. KETELAAR, Penningmeester. IIEUSDEN. Maandag 6 Febr. werd de 3de wed strijd gespeeld voor het nederlaag tournooi 't welk door de damclub uitgeschreven is ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan. Ditmaal was E. B. D. uit Boxtel de gaste. En hoewel er verdienstelijk gespeeld werd toch moest E. B. D. in V. D. haar meer dere erkennen. Er werd door laats- genoemde vereeniging maar één par tij verloren, wel een bewijs dus dat V. D. over alle linies sterker was. V. D. won met 164. kig wezen Gij Gij zult erg gelukkig wezen! Zij bewoog zich niet meer. Op dat oogenblik trad de genees heer binnen. Hij lontwaarde een lange grijsaard, in /wiens oogen hij de wanhoop van een teeuwig vervloekte las. Op haar knieën lag een jonge vrouw te bidden. En op den rug uitgestrekt met de handen gekruist over de borst, met kalme gelaatstrekken en een eeu wige glimlach op de wasbleeke lippen, Suzanne wier dood hij slechts beves tigen kon. XIV. Bij hun laatste bezoek hadden Loi- seau >e»n Chaumont hun kaartjes bij Marie achter gelaten. Marinette had hieraan zeker gedacht, want op zekeren dag ontvingen de beide agenten van haar een briefje, luidende: „Komt!" Er waren ongeveer veertien dagen verloopen, sedert dat Suzanne gestor ven was, veertien dagen was het ge leden dat zij als een onschuldig slacht offer geboet had voor oneenigheden en hartstochten, waarmede zij niets had te maken en die zij nog niet be greep. Daar zij een gewichtige mededee- ling vermoedden, ijlden zaj tot haar. Marinette wachtte hen reeds. Langen tijd bleven zij met haar spre ken en toen zij haar verlieten schenen zij zeer ontroerd en toch waren die beide mannen reeds gehard door al de Dinsdag kwam het ie vijftal van Breda op bezoek. Hoewel verleden week de borden 610 van V. D. allen verloren, de borden 1 5 heb ben zich geducht geweerd en won nen met 73. Zoodat de totaal uit slag 137 luid in het voordeel van D. S. V. uit Breda. Aan het ie bord speelde de Graag tegen Boost, den huldigen kampioen van N. B. De partij duurde 41/2 uur en beide spelers gaven elkaar niet veel toe, zoodat in een stand van 4 om 3 de partij remise werd (ge geven. A. Deurloo speelde tegen Meuwissen in de opening niet erg sterk, doch wist zich langzamerhand te herstellen won tenslotte een stuk en wist in tijdnood enkele mooie zetten te vinden om de partij te winnen. Pellekaan speelde tegen Bijl een partij die tot het eindspel ge lijk opging, en hoewel de Bredanaar een stuk wist te winnen toch moest hij zich inspannen om remissie te forceeren. De 4e partij C. de Joode- Van Reijen werd door de Joode goed behandeld zoodat hij in het midden spel een goede positiestand had. Toen de Bredanaar echter in een van die bekende slagzetten van de Joode liep was dit voor den V.D.er genoeg om zijn partij te winnen. Ger. Jonker speelde tegen N. N. een goede par tij. En hoewel de D. S. Ver twee maal een damzet uitvoerde, toch wist hij geen voordeel te krijgen, daar Jonker zich van zijn goede zijde liet zien, en zelfs zoo'n goede stand ver kreeg den N. N. alle zeilen bii' moest spannen om remise te verkrijgen. Hier volgen de gedetailleerde uitsla gen: „V. D." Heusden—„E. B. D." Boxtel. A. de Graag—J. v. Dijk 2o. A. DeurlooA. Kool 2o. J. PellekaanJ. v. Nistelrooii 2o. C. de JoodeE. v. Roosmalen 2o. Ger. JonkerC. Mulkens 2o. C. BaxH. Beemans 2o. Swage makersv. Giersbergen o2. J. DeurlooA. v. Nistelrooii 2o. Ant. FittersC. Oliemeulen 1 1. Totaal uitslag voor „V. D." 164. „V. D." Heusden „D. S. V." Breda. A. de GraagG. Boost 1 1. A. DeurlooR. jMeuwissen 2o. J. PellekaanA. Bijl 1 1. C. de JoodeL. vi Reijen 2o. Ger. JonkerN. N. 1 1. C. BaxJ. F. v. d. Zwaan 0—2. J. SwagemakersC. Vis o2. J. DeurlooA. la Poutré o2. G. JonkerW. Wijn o2. Ant. FittersC. v. Reijen o2. Totaal uitslag voor „D.S.V." 713. De damclub „V. D." alhier, speelde Donderdag tegen de Leer- damsche damclub haar 4de wedstrijd voor het nederlaagtournooi. De wed strijd droeg een spannend karakter, en hoewel Leerdam aanvankelijk met veel punten voor ging staan, toch wist V. D. de nederlaag zoo klein mogelijk te houden. De uitslag was als volgt: V. D. Heusden. A. de GraagS. Pelle 2o A. DeurlooW. Huigen o2 J. PellekaanJ. Klein 2o C. de JoodeN. Goezinne 2o Ger. JonkerB. v. Solingen o2 C. BaxC. Spruijt o2 J. SwagemakersH. Versluis o2 J. Deurloo—W. de Weerd o2 G. JonkerB. v. Gent 11 A. FittersW. v. Meeuwen 2o Totaal uitslag voor Leerdam 911 CAPELLE. De coöp. aankoopvereeniging voor Capelle, Vrijhoeve-Capelle en ellende, die zij reeds hadden aan schouwd. Wat had zij hen gezegd? Zij had hen van haar leven, van haat- huwelijk en echtscheiding en van de jaren verhaald, die daarop gevolgd wa ren. Die laatste jaren kenden zij reeds, maar zij lieten het nogmaals verhalen, omdat daardoor het geheimzinnige, dat het leven ,van Collivet omhulde, ver dween. Toen verhaalde zij van haar liefde voor Suzanne. En dit gedeelte van haar verhaal werd dikwijls door een hartroerend gesnik afgebroken, toen zij over den dood van het kind sprak. Die dood had in haar ziel ,het verlangen naar wraak doen ontstaan, een verlangen om den ellendeling op zijn beurt overwonnen en bestraft te zien. Toen gij mij de vorige keer om inlichtingen kwaamt vragen zeide zij hebt gij mij eenige vragen gedaan. Daaruit heb ik begrepen, dat gij ver moedens op mijnheer Collivet hadt en dat gij hem schuldig waandet aan den moord op de Beaupreault. Ja, maar gij hebt geweigerd om te antwoorden en daar hadt gij re den toe, zoodat wij er niet verder op aangedrongen hebben. Die reden was Suzanne en zij is nu dood. Dus zijt ge nu bereid ons inlich tingen te verschaffen. Ik ben daartoe bereid. Zijt gij, evenals wij, van de schuld Sprang w.a. hield j.l. Dinsdagavond half zeven in de zaal van den heer Treffers aan het Bruggetje te Vrii- oeve-Capelle onder leiding van haar voorzitter, den heer J. v. Beek. een algemeene ledenvergadering. Nadat de vergadering door den voorzitter geopend was, kreeg de se cretaris-penningmeester gelegenheid zijn verslag omtrent den financieelen toestand der vereeniging uit te bren gen. Hieruit bleek, dat niettegenstaan de de ongunstige tijden, in het afge- 100pen jaar nog voor een flink bedrag was omgezet. Ontvangen was f25676,17 en uitgegeven f25537.77, zoödat er een voordeelig saldo was van f 138,40. De in een der vorige vergaderingen benoemde commissie, waarin zitting hadden de heeren G. J. Heijmans, D. Vos Mzn. en C. J. Werther, bracht verslag uit omtrent haar on derzoek van de rekening en verant woording over 1932, waaruit bleek, dat deze keurig in orde waren. Onder dankzegging aan den secretaris-pen ningmeester voor zijn accuraat be heer werd deze gedechargeerd. Als- vorens deze vergadering gesloten werd, was er nog gelegenheid tot het opgeven van bestellingen, waarvan weder een dankbaar gebruik werd gemaakt. DE OP GORINCHEM. De algemeene vergadering van de centrale proeftuinvereeniging al hier zal 16 dezer 's avonds 7 uur in de Beurs alhier gehouden worden. In deze vergadering zal de heer ing. P. Dekker te Voorthuizen een inleiding houden over de biologische dynamische bemesting, iets geheel nieuws op dit gebied. Waar deze nieuwe bemestingsme- thode ook toepassing vindt in den groven landbouw, daar is door den voorzitter der tuinbouwvereeniging samenwerking gezocht met het be stuur van de afdeeling Gorinchem van de Hollandsche Maatschappii van Landbouw, teneinde nader kennis te maken met dit bemestingsvraagstuk. Dit heeft tot resultaat gehad, dat op genoemden datum en plaats een ge meenschappelijke vergadering gehou den zal worden. Na gepleegd overleg met het be trokken bestuur zullen ook de leden van de afdeelingen Woudrichem, Sleeuwijk, Almkerk en Dussen tot deze vergadering toegelaten worden. Na de lezing zal gelegenheid wor den gegeven tot het stellen van vra gen. GENDEREN. In Mei a.s. omstreeks den tijd, dat de jaarlijksche vergadering van ingelanden wordt gehouden, zal hët 25 jaren geleden zijn, dat de heer (E. v. d. Beek liet voorzitterschap van het waterschap „De Polder van Gen- deren" aanvaarde. Ter gelegener tijd hopen wij hierop terug te komen. 's GRAVENMOER. Bii een gehouden vergadering der Ned. Herv. Jongelingsver. werd Ds. J. C. van der Roest tot eere van Collivet overtuigd? Dat nilet, maar ik acht hem toch tot zulk een misdaad in staat en indien hij die misdaad werkelijk heeft begaan; indien gij u niet vergist hebt, dan zal ik u de bewijzen leveren. Hoe? Dat vind ik niet noodzakelijk u te zeggen. Laat mij in mijn handelen vrij. Stelt gij vertrouwen in mij? Zeker! Komt dan morgenochtend om tien uur hier terug. Den volgenden morgen waren zij pre cies om tien uur in de ;rue Lord Bvron. Maar zij waren niet alleen. Nog een derde persoon vergezelde hen: De chef van den veiligheidsdienst. Nadat zij gescheld hadden, deed Ma rie hen zelf open, want zij had de dienstbode uitgestuurd en geleidde hen nu zelf naar het salon. Eenige oogenblikken sprak zij met den chef van den veiligheidsdienst. Zijt gij er zeker van, dat Coili- vet komt? Volkomen zeker, mijnheer. Ik heb hem geschreven, dat hij morgen om elf uur bij mij moest komen om elf uur zal hij er wezen. Best! En gij denkt dat Dat zult gij zelf kunnen beoor- deelen Zij liet hen in haar kamer, sloot de deur zóó, dat zij aan bleef staan, maar liet er een portiére vóór-zakken, zoodat het niet kon worden gezien. Wacht hier en zorgt er voor, dat hij u niet hoort en verliest vooral niets voorzitter gekozen. Op de gehouden jaarvergade ring der schoolvereeniging ..De school met den Bijbel" alhier, werd verslag uitgebracht van den secre taris, rapport door de commissie over de boekhouding, rekening van den penningmeester. Inleiding door den heer P. J. Stek over het nut Ider gymnastiekvereeniging van het aftre dend bestuurslid A. Borstlap Jzn., welke werd herkozen. De revue pas- seeren van het gewijzigd huishoude lijk reglement. Verder werd door Ds. Snoeii een slotwoord gesproken. HERPT. Woensdag 8 Febr. hield de R. K. Jonge Boerenstand, ter gele genheid van haar tweede lustrum, een feestvergadering. 's Morgens werd be- gonnen met een zingende H. Mis. •m half zeven 's avonds opende de voorzitter den heer P. Buijs de verga dering en heette allen welkom in het bijzonder pastoor Timmermans en het bestuur van den boerenbond en Boeren Leenbank. Verder feliciteerde pastoor Timmermans de leden en hoopte, dat ook nog in de toekomst de vereeniging zou groeien en oloe- ien. Daarna las de secretaris den hr. Adr. v. Bokhoven het verslag voor wat de eerste tien jaren is voorgeval len. Daarna nam de nieuwe voorzit ter van den Boerenbond het woord. De heer Ad. Buijs zeide o.m., dat (de Jonge Boerenstand en Boerenbond steeds eendrachtig zouden samenwer ken. Verder werd het komische ge deelte afgewerkt, hetgeen verzorgt werd door het bestuur der vereeni- ing en hun technisch adviseur mijn eer de Man. Alles werd keurig en correct uitgevoerd en verdienen hier door onzen hartelijken dank, alsme de aan het lid Jac. v. Vrede die enkele zangnummers op het harmo nium begeleide. Gedurende de verga dering werden de aanwezigen flink getracteerd en toen het einde daar was ging ieder vergenoegd huis waarts. lot slotwoord sprak pastoor Timmermans en dankte de medewer kenden en hoopte, dat de vereeniging op den zelfden voet zou doorgaan. Hierna werd de vergadering geslo ten met den Christelijken groet. Dinsdagavond 7 Febr. verga derde de afdeeling HerptHedik- huizen van den N. Q. B. De (voorzitter had reeds voor de vergadering een schrijven gezonden waarin hii ont slag nam als bestuurslid. Hierdoor werd de vergadering geleid door den heer A. W. Verhoeven, die enkele woorden sprak tot den aftredenden voorzitter den heer C. J. v. Greven- broek en het scheidende bestuurslid Fr. v. Bladel. Door den secretaris werd verslag uitgebracht over het af- geloopen jaar, ontvangsten f771.65. uitgaven f653.05, dus een batig sal do van f 118,60. De brandassuran- tie had in het afgeloopen jaar 134 polissen voor -f 832,280 tegen f 838,952 in het vooraf gaande, al- zoo f6572 minder. Aan premie was betaald f 2,268,69. aan brandschade uitgekeerd f6741. Door den heer A. J. v. Horen werd verslag uitgebracht omtrent de brandassurantie door den heer J. Buijs omtrent het pakhuis van de C. H. V. afdeeling Herpt. De verplichte ongevallen verzeke ring had 46 leden met een verzekerd loon van f27,210. voor 5 ongeval len was uitgekeerd f 89,80. De vrij willige verzekering telt drie leden met een verzekerd loon van f21,70. waar- bii geen ongevallen voorkwamen. De ziekteverzekering telt 42 leden met een verzekerd loon van f 26.490, waarbii voorkwamen vijf ziekte ge vallen met een kosten f62,55. De dienstbode verzekering heeft twee le den. De varkensverzekering heeft 56 leden die verzekerd hebben 29a var van hetgeen er tusschen ons besproken zal worden. Gij kunt .op onze voorzichtigheid en tegenwoordigheid van geest reke nen. Zij begaven .zich in de kamer. Lang behoefden .zij niet te wachten, want spoedig ging de schei over. Eenige seconden daarna stonden Col livet en Marinette tegenover elkander in het .salon. Marinette zag er vreemd uit. Haar gelaat en haar lippen waren doodsbleek, haar oogen waren vochtig van het weenen, maar fonkelden koortsig. Toch scheen zij kalm. Toen Colivet tegenover haar stond, werd hij niets gewaar van de ontroering die zij be dwong. Collivet durfde zijn oogen niet op te slaan. Zijn handen heefden. De koperkleu rige tint van zijn gelaat viel evenals zijn magerheid meer dan ooit in het oog. Het geleek op een skelet, dat men in kleeren had gestoken. Gij hebt mij bij u ontboden mompelde hij. Ja. Wat wilt gij? Dat zal ,ik u zeggen. En daar zij zag, dat hij zich nauwe lijks kon staande houden, wees zij hem een stoel aan. Hij nam plaats vouwde zijn mage re handen over zijn knieën en hield zijn oogen terneer geslagen. De portiére aan het einde van het vertrek werd zachtkens bewogen en L- J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6