kens en 12 zeugen, waarbii is uitbe taald voor 14 gestorven en twee ver brande varkens f 280,70. De slacht veeverzekering verzekerde 24 var kens en twee zeugen zonder onkos ten. De voorzitter dankte voor de verschillende verslagen, waarna men overging tot de bestuursverkiezing. Herkozen werden de heeren: Adr. v. Bokhoven en H. J. Luiiben ge kozen, in vacature Fr. v. Bladel. A. v. Lieshout en in vacature v. Gre- venbroek, Adr. Buijs Izn.. die na af loop ook als voorzitter werd geko zen. Ook werden de statuten gewij zigd, waarna den Zeereerw. adviseur pastoor Timmermans nog een aan moedigend woord tot de vereeniging richtte. Hierna dankte de voorzitter en sloot de vergadering. SLEEUWIJK. Op 8 Febr. j.l. hield de nog zeer jonge Arb. Tooneelvereeniging ..Kunst Verheft" haar eerste uitvoe ring: in de zaal van den heer Kolff te Sleeuwijk, met medewerking van het muziekgezelschap „The Happy Band" uit Woudrichem. De Voorzit ter de heer H. Vink, opende deze Tooneelavoad met een woord van welkom en verzocht het publiek om hun medewerking opdat alles een or delijk verloop zou hebben. De tooneelstukken, evenals de mu ziek vielen zeer in den smaak. Het tooneelstuk „Uitgediend" was roe rend. Dit schetste het leven van een werkman, die jaren achtereen op een fabriek had gewerkt en toen hij oud werd, te oud om voldoende te ver dienen, toen nam de directeur jonge krachten en de oude moesten er uit, om te rusten Ook het „Consigne Snorken" en de andere stukken werden best ge speeld. Met verlangen zien wij uit op weer zoo'n avond van de Arbei- derstooneelvereeniging Kunst Ver heft" te Sleeuwijk, met medewerking van het genoemde muziekgezelschap uit Woudrichem. Bravo, tot weer ziens. WASPIK. Op den 21 en Febr. a.s. hoopt de heer G. de Koning gemeente veldwachter alhier, den dag te herden ken, waarop hii voor 2 q jaren als zoodanig werd benoemd. WERKENDAM. Vrijdagavond had onder voor zitterschap van den heer W. G. de Waard in de Nutszaal een ledenver gadering plaats van de Afd. Werken dam der Noordbrabantsche Mij. van Landbouw, mede waren ter vergade ring genoodigd de leden der Coop. Landb. Vereen. Een groot aantal le den was opgekomen, die door den Voorzitter hartelijk welkom werden geheeten. De Voorzitter deed mede- deeling, dat de heer de Jong verhin derd was door ziekte deze vergade ring bij te wonen, doch de assistent- secretaris der Maatschappij, de heer Maas, zou den heer de Jong vervan gen. Spr. hield een warm pleidooi om toe te treden als lid van de N. Br. Mij. v. Landbouw, juist in dezen tijd is oi'ganiseeren de oplossing om me de te helpen, van de regeering de noodige steun voor het bedrijf te be komen. Zeer veel onderwerpen van belangrijken aard worden door het Dag. Bestuur der Mij. behandeld en geadviseerd, zoodat ieder landbouwer die zijn eigen belang begrijpt niet begrijpt niet buiten zijn organisatie mag blijven. De contributie, die af hankelijk is van de grootte van het bedrijf, mag geen bezwaar zijn, want deze wordt in anderen vorm ruim schoots terugbetaald. De heer Konings, secret.-penningm. der Afd. leest de notulen der oprich tingsvergadering, die worden goed gekeurd. Daarna besprak de Voorz. de verschillende steunwetten en wer den de gestelde vragen door hem be antwoord. In de pauze melden eenige nieuwe leden zich aan, zoodat het gewenschte resultaat was bereikt. Na de pauze werd de film „De Groote Gedachte" vertoond, die de groote en voor de boeren zoo belang rijke functie van het Centraal Bureau verduidelijkte. Dit Bureau, dat aan de aangesloten 500 coöperatieve land- bouwvereenigingen, de meststoffen en veevoeders tegen zeer concurreerende prijzen levert en voor zich zelf geen winst mag maken, heeft reeds groote bedragen aan de vereenigingen uitge keerd, zijnde aandeel in de winst, welke dit bedrijf gehad heeft. Enor me omzetten van meststoffen, die jaarlijks nog stijgen, maken het mo gelijk, dat de aangesloten leden-ver- eenigingen zeer voordeelig kunnen koopen. Na afloop dankte de Voor zitter de heer Maas voor de filmver- tooning en de leden voor hunne aan wezigheid en werd deze goedgeslaag de vergadering gesloten. Voor den heer J. Visser, bode, werd aanbesteed het verbouwen van een bestaande schuur tot autogarage met bovenwoning. Inschrijving als volgt: Timmerwerk: F. van Varik fn37 F. Pellikaan - 1111 J. van Herp - 1084 Joh. Baggerman - 997 Metselwerk C. Biesheuvel - 1950 Joh. van den Heuvel - 167 5 Loodgieterswerk G. A. Peters f 139 C. van Nesch - 133 D. Bras - 110 Verfwerk: A. van den Heuvel - 357 J. A. Geenen - 296 W. v. d. Bunt - 234 A. v. d. Nat - 224 W. Visser f 199,90 Voor den dienstplicht 1934 zijn 42 personen ingeschreven, waar van 18 met broederdienst. Vergadering v. d. raad der gemeente DE WERKEN EN SLEEUWIJK op Woensdag 8 Febr. des nm. 3 u. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. HeerA. Knoot. Afwezig de heer Kramer. Ingekomen stukken: Een verzoek van den gemeente geneesheer om verhooging van de jaarwedde, wegens uitbreiding ar menpraktijk. Aangezien dit adres nog niet in een vergadering van B. en W. is be handeld wordt het in handen van dit college gesteld om hierover advies uit te brengen. De Voorzitter zegt dat deze ver gadering uitsluitend is belegd naar aanleiding van een aanbod van de N. V. Waterleiding Mij. N.-W.-Bra bant, om het geheele Land v. Heus- den en Altena van drinkwater te voorzien en aan te sluiten aan haar net. Spr. heeft eerst gemeend, de verschillende punten afzonderlijk te behandelen, doch later leek het hem meer gewenscht, om een en ander in een missive vast te leggen en de raadsleden voor te leggen, dit denk beeld is echter eerst gisteren tot vastheid gekomen, zoodat men niet in de gelegenheid was, ieder raadslid een afschrift toe te zenden. Spr. zal daarom de missive voorlezen. Ze luidt aldus: Van de N. V. Waterleiding Maat schappij Noord-West-Brabant te Ou denbosch is bij monde van haar Pre sident-Commissaris, den heer Moone, burgemeester van Raamsdonksveer, een aanbod gedaan om het geheele Land van Heusden en Altena van drinkwater te voorzien door middel van haar waterleiding-installaties; en wel onder dezelfde voorwaarden en tegen dezelfde tarieven als gelden ten aanzien van de ingezetenen der gemeenten, welke zij thans van drink water voorziet, een en ander neerge legd in de hierbij behoorende en voor U ter inzage liggende „Voorwaarden voor levering van water door de N.V. Waterleiding Maatschappij N.-West- Brabant te Oudenbosch". Betrekkelijk de voorwaarden in art. 3 genoemd, werd door genoem den heer Moone en den Directeur dier N. V., den heer v. Tiel, bij ge legenheid van een op 3 dezer gehou den bespreking, opgemerkt, dat ook voor onze Gemeente zou gelden dit 3 e lid van artikel 3, zoodat voor re kening van hun bedrijf zouden ko men de „dienstleiding" over een af stand van hoogstens 15 Meter buiten den weg, mits de aanvraag tot le vering van water gedaan wordt bin nen een halfjaar nadat voor de hoofd buis in den weg het water geleverd kan worden en het gebouw niet aan den openbaren weg grenst. Het spreekt, dat de eigenaar recht moet geven om de buizen te leggen even tueel op een anders terrein. De levering van het water voor huishoudelijk gebruik geschiedt naar een tarief gebaseerd op de kadastrale huurwaarde van het pand. per jaar Dit is t/m f 25, f 9 boven 25,t/m 30,— f 12,— - 30,— - 40,— - 15 - 4°, - 50,— - 18,- 5®, - 65,— -21,— Ó5, - 90,- -24,— - 9°— - 120, - 28, - 120, - 160, -32,— -160, - 200, -38- - 200, -250,— -44,— - 250, - 300,— -52,— -300,— - 60, Voor een kuipbad - 12,— Voor een douchebad - 5, Voor besproeiing tuin of straat 4,per jaar voor de eerste 50 M2., en voor elke volgende 50 M2. 2, per jaar, met beperking maximum watergebruik. De levering aan bedrijven ge schiedt per M3. over de watermeter, tot 100 M3. ƒ40,per jaar. tot 100-200 M3. ad ƒ0,375 P-M3. 200-400 -0,35 400-600 -0,32s 600-1000,, -0,30 enz. Brandkranen en het voor brand- blussching gebruikte water worden niet in rekening gebracht. De Werken betaalt aan Werken dam f»5o,per jaar voor al haar brandkranen, en komen de kosten van onderhoud en aanleg voor reke ning der gemeente evenals bij N.-W. Brabant. De vergunning aan Werkendam om buizen te leggen in de openbare we gen dezer gemeente duurt 48 jaar vanaf 1902. De gemeente Werkendam heeft zich verbonden tot waterlevering aan de gemeente De Werken en Sleeu wijk en aan haar ingezetenen, doch haat fonkelden, zag zij hem weer aan. Toen hij zich weer hersteld had en haar opnieuw aanzag, was die blik uit de oogen van Marinette verdwenen. Droevig en zacht zagen zij hem aan. Welke voorwaarden stelt gij, Ma rie! Ik wil niet meer van u afhankelijk en de slavin uwer grillen wezen. Ik wil, dat ik u op mijn beurt kan drei gen, als gij mij bedriegt, als gij uwe beloften moogt vergeten. O! Marie! Marie! alles wat gij wilt. Ik ben bang voor u. Ik zweer u. Ik herhaal u, dat ik bang voor u ben, dat is de reden, waarom ik u telkens ontvlood, wanneer gij mij kwaamt smeeken, tot u terug te keeren. Ik ben bang voor u, omdat ik mij her inner, dat ik eenmaal bijna het slacht offer van uw belachelijke jaloezie was geweest! Ik ben bang voor u, om dat ik wist, dat die; jaloezie u niet voor een misdaad heeft doen terug deinzen. Marie! zeide hij, terwijl hij ver schrikt opsprong. Dacht gij dan, dat ik den waren moordenaar van hem, die mijn minnaar was, niet ken? Zwijg, Marie, zeide hij ontsteld. Zwijg, ongelukkige! Wie heeft u dat gezegd? Hoe hebt gij dat kunnen ver alleen voor zoover de leidingbuizen har er waterleiding „zijn of zullen worden gelegd, en zoolang als zij in verband met de verplichtingen die zij met verschillende zedelijke licha men heeft gesloten en de capaciteit der inrichting mogelijk zal zijn in de levering van water te voorzien". Werkendam levert water aan De Werken. Uitbreiding van dit gebied stuitte af op de daartoe niet bere kende capaciteit der waterleiding. Zij komt dus haar verplichting na. De verplichting, dat de ingezetenen van De Werken ook water moeten be trekken van de Waterleiding van Werkendam is niet in de notarieele akte van 22 December 1911, gere gistreerd 23 December 1911 opge nomen, omdat zulks niet oorbaar was. Maar wel mocht die verplichte aan sluiting in een Gemeentelijke veror dening worden vastgesteld, en alzoo van publiek rechterlijk bindende kracht gemaakt worden. Dit is dan ook gedaan, het laatst in „de Veror dening als bedoeld bij art. 1 der Wo ningwet" door de bepaling in art. l9: „Alle woningen, staande binnen den afstand van 50 Meter van de Hoofdbuizen der Drinkwaterleiding, moeten aan de waterleiding zijn aan gesloten". „De Raad kan van deze verplich ting ontheffing verleenen, indien blijkt, dat een ander middel van watervoorziening aanwezig is, dat voldoet aan de in art. 20 gestelde eischen". Omdat bij de vaststelling dier be paling in 1925 reeds een ernstig stre ven bestond de geheele gemeente van Drinkwaterleiding te voorzien, werd in die bepalingen de gemeente Werkendam als leverancier van het drinkwater niet genoemd. De vraag rijst hier of onze ge meente nu los naast Werkendam staat. Het is m. i. een fout, dat door de beide raden destijds geen ge meenschappelijke regeling te dezen opzichte is aangegaan, ingevolge de Gemeentewet, na machtiging onder goedkeuring van Heeren Gedeputeer de Staten dezer Provincie. Men heeft dat blijkbaar niet noodig geacht van de zijde van Werkendam, omdat het een onmogelijkheid toen ter tijd was, en in de verre toekomst scheen, dat De Werken door middel van de ei gen gemeente van Drinkwater door een buizennet zou voorzien worden. Daaruit is het ook te verklaren, (hoe wel het gedeelte van De Werken, dat zich aansloot een belangrijk onder deel van het net vormde, zonder het welk van een geen-verlies-gevende ex ploitatie voor Werkendam sprake kon zijn), dat in genoemde notarieele akte onder punt 2 is vastgelegd, dat de ingezetenen der gemeente De Wer ken en Sleeuwijk tien procent moe ten betalen boven het tarief der wa terlevering voor de gemeente Wer kendam, terwijl deze toeslag van 10 procent naar evenredigheid zal wor den verminderd, indien blijkt, dat de exploitatie der waterleiding winst af werpt en de te-korten gedekt zullen zijn. Tot heden betaalt de Werken nog die 10 pCt. meer. Werkendam deed groote uitgaven voor haar waterlei ding in 1923, waardoor de rentabi liteit zeer daalde. Dat was haar zaak, want een gemeenschappelijke rege ling met deze gemeente bestond niet. Goed finantiëel beleid eischt, dat Werkendam deze 10 pCt. als een reserve beschouwt en belegt. Daar door kan zij nu een reservekapitaal moeden Gij zelf hebt u op zekeren dag in de Avenue Friedland verraden, toen gij mij de waarheid deedt vermoeden. Hij zonk op zijn stoel terug en ver borg het gelaat. Gij begrijpt dus, dat ik mijn leven niet geheel aan de grillen van uwen hartstocht wil blootstellen. Gij be grijpt nu, waarom ik mijl wil verdedigen, niet waar? Hij uitte toornig een doffen kreet. U verdedigen, ja, dat is uw recht! AI ben ik een ellendeling in de oogen van de geheele wereld, en in de oogen der justitie, in uw oogen lees ik vergiffenis. Voor wie heb ik die misdaad begaan? Ter wille van u! Wie heeft er mij toe gedreven? Mijn dwaze liefde. Geen minuut heb ik opgehouden u lief te hebben. Toen wij gescheiden waren, droeg ik uw portret steeds bij mij en druk te er menige keer een kus op. Nog altijd hoopte ik. Op dat tijdstip kwam ik in betrekking bij de Beau- preault. Daar niemand mij kende, wis ten zij niet, dat gij mijn vrouw waart geweest. Sedert eenigen tijd verloor ik u uit het oog, alleen wist ik, dat gij te Parijs een schuilplaats had ge zocht. En op zekeren dag vond een der bedienden uw portret op mijn lesse naar liggen en toen ik terug kwam zag ik, hoe ze allen dit portret bekeken bezitten, om een groot deel van de schuld af te lossen, wanneer het deel dezer gemeente De Werken zijn wa ter in het vervolg van de eigen ge meente gaat betrekken. Dit kan blij ken uit de volgende cijfers: In 1931 betaalde De Werken aan Werkendam voor haar drinkwater f4400,Dit is dus 110 pCt., zoo dat 100 pCt. f4ooo,en 10 pCt. f 400, Een eenvoudige berekening doet zien welk aanmerkelijk deel alleen en boven Werkendam door De Wer ken is bijgedragen in de reserve-vor ming der Werkendamsche waterlei ding, hoewel deze feitelijk de Werken niet missen kon. Doch aan die iopCt. lag dit goede beginsel ten grond slag, dat Werkendam de groote ri sico's van een waterleidingbedrijf aanvaardde, en De Werken geen en kele. Die 10 pCt. was dus risico premie voor een te vormen reserve kapitaal en dit was alleszins recht vaardig. De vraag rijst of onze gemeente bij toetreding in haar geheel bij de N.V. Noord-West-Brabant ook mo- reele verplichtingen ten opzichte van Werkendam schendt. Want al wordt onze gemeente door genoemde nota rieele akte geheel vrij gelaten en al legt het aangehaalde artikel 19 der Woningverordening de verplichte aan sluiting der woningen aan de Hoofd buizen der Drinkwaterleiding op, dan mag nooit het eigenbelang het mo- reele recht op zijde schuiven en on rechtmatige schade toebrengen. Ook een gemeente is aan de mo- reele wet gebonden, en in dit geval, m.i.: deze, dat door ons toetreden tot N.-W.-Brabant Werkendam geen schade mag lijden. Dan heeft zij een zedelijk recht op geldelijke vergoe ding onzerzijds. Daarom moet dit on der de oogen gezien. Gesteld dat Werkendam het ge heele net, dus ook dat in de Wer ken aan N.-W.-Brabant verkoopt, dan schat ik dat zij een schade beloopt van f 44000,De opbrengst water- leidinggelden in Werkendam staat tot die in de Werken, ongeveer als 31: 11, zoodat dus ook in die ver houding het verlies bij likwidatie moet gedragen worden. Dat wordt dan voor De Werken (44000,142) X 11 f 11530,rond. Uit vorenstaan de storting van 10 pCt. boven het tarief werd reeds een stamkapitaal gekweekt (geen rente van rente be rekend) van 30 X f 400,f 12000. zoodat naar onze meening onze ge meente tot geen enkele vergoeding verplicht is en geen enkel verwijt kan noch mag treffen. Het is bewezen, dat de risico-premie in die 10 pCt. ruim voldoende was. Thans komen wij tot den eisch van de Waterleiding Mij. N.-W.-Bra bant, dat de gemeenten garant moe ten zijn en blijven voor de in ter men van aansluiting vallende per- ceelen. Die eisch is m.i. billijk. Zij gaat uit van het beginsel alsof het eigen gemeente drinkwaterbedrijf is. Dan toch draagt de gemeente ook de verantwoordelijkheid. Het is echter niet te ei schen, dat die garantie gegeven wordt ten aanzien van de perceelen te De Werken, welke aan de waterleiding van Werkendam zijn aangesloten en dus aan onze verordening voldoen. Dat is een zaak der aangeslotenen zelf. Daarom durf ik die garantie ten volle te aanvaarden, mits de gemeen te een garantiefonds vormt en dit af zonderlijk belegt en beheert, door en bespraken. Men begon te lachen, toen men mij antwoordde en vroeg: Alle duivels, hoe komt het dat gij het portret van de minnares van den patroon in uw lessenaar hebt? Kent gij haar. i Gij waart de minnaresse van deBau- preault geworden! Dat was waar. Ik stelde er mij van op de hoogte. Dik wijls zag ik u beiden en 'ik ging steeds achter u, gereed om u te treffen, met de wanhoop in het hart. Jaren lang duurde dit. En langzamerhand kwam de wensch bij mij op, mij te wreken, omdat het onverdragelijk voor mij werd dien man iederen dag te zien, geluk kig door uwe liefde! Dat (Was te veel voor mij! Hij wischte zijn voorhoofd af. Daarna hervatte hij: Niemand heeft die martelingen ooit kunnen vermoeden. Ik zag er uit ik nam den schijn aan ivan een alles duldend man! Ik, in wiens hart het ziedde, die wenschte, dat ik in de een of andere woeste streek woonde, al leen met de Beaupreault, opdat ik hem de verschrikkelijkste folteringen zou kunnen aandoen, die slechts denkbaar zijn!! En toch had ik de wraak in mijn bereik en maakte ik daar gebruik van, want dag in dag uit zag ik het han delshuis verminderen. Wordt vervolgd). nieuwsgierig gluurde de chef van den veiligheidsdienst een oogenblik om den hoek. Collivet had hem den rug toegewend en kon dus niets zien. Zij zeide eensklaps: Gij hebt mij lief! Een lange siddering doorvoer zijn leden en één doffe kreet werd door hem geuit. Dat was zijn antwoord. Geen woord sprak hij. Gij hebt mij zelfs zeer lief! Hij sloeg zijn oogen tot haar op en zeide nu zeer zacht: Gij kunt .mij dooden, als dit u genoegen doet. Door u gedood te wor den, zou mij een liefkozing wezen. Gij zijt zeer schuldig tegenover mij. Ja ik heb u zeer lief. Ook tegenover dat arme kind, dat nu dood is, zijt gij zeer schuldig. Collivet fronsde zijn wenkbrauwen. In zijn hardvochtige oogen kwamen j twee tranen tevoorschijn, twee tranen, waardoor hij nog een menschelijke uit drukking in zijn gelaat verkreeg. De dood van Suzanne was ook een gevolg van uwe liefde. Ja. Ik had het niet gedacht. Als ik het geweten had Helaas! Zooals ik Suzanne heb lief gehad, kan ik niet nogmaals liefhebben. Nog lager zonk zijn hoofd. Meer en meer ontroerde hij. Waarom zeide zij hem dit alles? Welke wraak had zij hem bereid? Ik ben nu alleen, zeide zij op zeer zachten toon en ik vrees de eenzaamheid. Ik wilde iemand bij mij hebben, die mij over haar kon spreken aldus zou zij niet geheel gestorven voor mij wezen. 't Bloed steeg hem naar het hoofd. Had hij werkelijk goed verstaan? Was het werkelijk de mogelijkheid van een dwaze vreugde, die Marinette daar voor spiegelde. Marinette, wie dan ik en Denise, mijn zuster, zouden u over mijn arm kind kunnen spreken? Ja! Dat heb ik ook gedacht, gaf zij mijmerend ten antwoord. Marie, ik vrees, dat ik gek zal worden. Marie, speel met mij. Ma rie, 'twas, dat ik eindelijk terug zou kunnen keeren, om u nooit meer te verlaten? Misschien. O.' Mijn God! Mijn God! Op enkele voorwaarden namelijk. Alles neem ik bij voorbaat aan. En stamelend streek hij met zijn hand over zijn oogen. Hij strekte zijn hand uit als om haar te wenken, niet verder te spreken. De ontroering was zóó hevig ge weest, dat hij enkele oogenblikken ge heel wezenloos was. Zwijgend, maar met oogen, die van ap—iwwpiiiiiiMiiBijntwniwi iHMiniiCTMPPWMgmaaiMiiwiii 1 «■iiMiiiimnigaaMpB 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 7