boven het tarief van Noord-Brabant 5 pCt. te heffen tot dekking van alle risico's. Doen wij dit niet, dan moet een eventueele garande-storting uit de belasdng-opbrengst gevonden wor den, en dit acht ik een onzuiver be drijfsbeheer. Dat mag alleen in de uiterste noodzaak, als de gewone ri sico-voorziening in den steek laat. Stel dat de geheele opbrengst der gemeente f 10,000,beloopt, dan beloopt deze 5 pCt. jaarlijks een f 500,welke belegd moet worden in Nederlandsche staatspapieren, te bewaren bij de Nederlandsche Bank. De rente kan tijdelijk belegd worden bij de Rijkspostspaarbank, tot een bedrag van f 500,is verkregen, dat weer voor belegging in Staats papieren in aanmerking komt. De Voorzitter licht nog toe, dat de garantie alleen geldt voor de aan- sluitbare perceelen, die er in 1933 zijn, die er later bijkomen, tellen niet mee. Spr. geeft gaarne het woord aan hen, die iets over deze kwestie willen zeggen. De heer v. Straten verklaart ook van meening te zijn, dat de perceelen in deafd. De Werken niet mee beUoo- ren te tellen v. de vaststelling van die garantie. Daar heeft men een water-1 leiding en als Werkendam met zijn tarieven concurreerend blijft, waarom zou men dan veranderen. Spr. zou er aan vasthouden, dat de 225 perceelen! van De Werken niet zullen mede tel len. Hij gelooft wel, dat de Maat schappij N.-W.-Brabant met deze voorwaarde accoord zal gaan. De heer v. Driel doet het genoe gen, dat de kwestie over een drink waterleiding niet in het vergeetboek is geraakt, maar spr. zou gaarne, in dien mogelijk van den Voorzitter ver nemen hoe de houding is van de omliggende gemeentebesturen, want het zal weinig nut opleveren als men hier voor aansluiting is en de andere gemeenten staan daar afwijzend te genover. De Voorzitter is verheugd, dat deze opmerking gemaakt wordt. Er is thans een bijzondere reden, die het mogelijk maakt, om aan het verkrij gen van een drinkwaterleiding in het Land van Heusden en Altena te den ken. De prijzen der materialen zijn op 'toogenblik buitengewoon laag, zelfs nog veel lager als in 1901 toen Werkendam zijn waterleiding aan legde. Vandaar dat er nu aan ge dacht kan worden om een streek die zoo dun bevolkt is als deze, van wa terleiding te voorzien. Het is een ge legenheid, die zich misschien nooit meer voordoet, daarom wordt er ook aangedrongen spoed te betrachten. Als de materialen weer omhoog gaan loopen, is er niet meer aan te den ken. Waar het bekend is dat de ge meente De Werken en Sleeuwijk rijp is voor een waterleiding, men is er daar reeds in 1924 en '25 over begonnen, toen zijn er reeds plannen gemaakt, heeft men spr. verzocht de kwestie het eerst in een raadsvergadering van zijn gemeente te doen behandelen. Immers hier heeft men reeds vroe ger getracht een waterleiding te krij gen in samenwerking met Woudri- chem en Dussen, doch telkens stuitte men op de groote kosten. Nu zich deze gunstige gelegenheid voordoet, wil men de gemeente De Werken en Sleeuwijk het eerst een besluit laten nemen, Woudrichem voelt er ook voor en Dussen voelt er veel voor, hoe het met de andere gemeenteraden is, weet spr. niet. De heer v. Driel vraagt, hoe of de hoofden der gemeente tegenover het denkb eeld s taan De Voorzitter antwoordt, dat de Burgemeesters er allen zeer sympa thiek tegenover staan, voor een plan als dit, moet men een breeden kijk hebben en gezicht voor het algemeen belang, vooral voor den kleinen man. Voor spr. behoeft er geen waterlei ding te komen, hij bezit goed drink water, ook met den heer Sigmond is dit zoo, maar niet iedereen is zoo gelukkig en daarom moeten de men sehen van het enge begrip worden afgebracht en moet men ze trachten te brengen, het algemeen belang te zien. De menschen moeten vaak ploe teren, om aan water te komen, water, dat een der eerste levensbehoeften is. Als het over electrisch licht ging, spr. zou er zich niet druk over ma ken en er sterk voor pleiten. Het is wel naar en ellendig als men het zou moeten missen, maar men heeft er vroeger altijd buiten gekund en dat zou nog wel gaan. Nu kan men zeg gen, dat dit met water ook het geval is, maar men moet toch in de aller eerste plaats zorgen voor goed drink water. Hier is het water ijzerhoudend, in de Kille heeft men een dorpspomp gehad, doch men heeft ze moeten afbreken. Welputten zijn er niet, men heeft de menschen geld voorgescho ten om een pomp te slaan, doch de praktijk heeft uitgewezen, dat dit ook niet hielp, doodeenvoudig, omdat het water niet deugt, goede pompen zijn hier hooge uitzonderingen. De heer Sigmond vraagt, wat er zal gebeuren als deze gemeente wèl besluit tot toetreding en de andere gemeenten doen het niet, hoeveel ge meenten moeten er zijn om de zaak tot stand te krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat de ge meenten allen moeten samenwerken, zouden er bij zijn, die niet willen aansluiten, dan moeten de andere lij den, door die afwijzing. De heer v. Driel zegt, dat het juist zijn bedoeling was iets meer over de ze samenwerking te weten. Als Dus sen, Eethen en Genderen b.v. niet toetreden, dan gelooft spr. niet dat men dan in Sleeuwijk een drinkwa- waterleiding zal krijgen, men zal het water dan niet geheel aan den uiter sten punt brengen, daarom vindt spr. het wel eigenaardig dat juist dien uithoek eerst een besluit moet nemen, terwijl bovendien nog een gedeelte van de gemeente van een waterlei ding is voorzien. De Voorzitter merkt op, dat men hier al jaren over een waterleiding heeft gesproken, men heeft in de streek reeds een jaar of vier een co mité voor drinkwatervoorziening. Nu kan men wel op andere gemeenten kijken, wat die zullen doen, als men dat echter allemaal doet, komt er niets van, Een moet ten slotte de eerste zijn. De heer v. 't Sant zegt, dat iedere gemeente voor zich zelf heeft te oor- deelen of ze moet overgaan tot aan sluiten of niet. Als het zoo stond dat in andere gemeenten aansluiting gewenscht zou zijn, en hier niet, om dat er goed drinkwater was, dan zou het misschien kunnen afspringen uit financiëele overwegingen. Hier is het echter noodig aan te sluiten, aan de Kille is steeds geklaagd over slecht water, aan den dijk is 't hetzelfde. Hier heeft men regenputten, doch deze zijn niet bestand tegen een lang durige droge periode, de watervoor ziening was hier steeds een ellen dige historie. Aan het Zand is men geheel van water verstoken, als daar brand komt, moet men het maar la ten branden. De heer v. Straten juicht als inge zetene van De Werken, die in het bezit is van waterleiding water, het plan toe, juist omdat hij weet, welk een genot een waterleiding is. Spr. deelt het bezwaar van den heer v. Driel niet, als men hier besluit aan te sluiten en de andere gemeenten be sluiten ook daartoe dan komt het er, in het andere geval niet. Met het oog op de uitbreiding van de gemeente, is een waterleiding ook van belang. De bepalingen voor de levering van het water zijn niet ongunstiger, dan waar men elders het water voor le vert. Het geld voor een waterleiding wordt altijd met plezier opgebracht, wat de garantie betreft, spr. gelooft, niet dat dit zoo'n vaart zal loopen. Alles pleit er voor, dat de gemeente De Werken en Sleeuwijk nummer één is. Het is voor spr. wel een bezwaar dat Werkendam, dat altijd De Wer ken van water heeft voorzien, door de toetreding van De Werken en Sleeuwijk misschien in ongunstiger conditie komt, maar daarvoor mag het belang van eigen gemeente niet worden opgeofferd. De heer Sigmond zegt dat het op hem den indruk maakt, dat de Wet houders in de meening verkeeren, dat hun voorstel om aan te sluiten, er niet zal doorgaan. Spr. had ver wacht, dat het een vergadering van slechts 5 minuten zou zijn geweest, ieder raadslid is er immers voor, zij vragen alleen eenige inlichtingen. De heer v. Straten zegt, dat hij vol strekt niet bevreesd is, dat het voor stel niet zal worden aangenomen, hij weet ook wel dat alle raadsleden voor waterleiding zijn. De heer v. Driel merkt op, dat hij het voorstel toejuicht, alleen had hij het nemen van een besluit gemakke lijker gevonden als men hier wist hoe de andere gemeenten er tegenover staan. De Voorzitter zegt, dat hij reeds heeft verklaard, dat de Burgemees ters er alle voor zijn, maar deze heb ben rekening te houden met hunne raden. De heer v. Rosmalen juicht het van harte toe dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen, spr. noemt een waterleiding een levenskwestie voor veel ingezetenen, maar, vraagt hij, is het niet de bedoeling tot verplichte aansluiting over te gaan. De Voorzitter merkt op, dat in art. 19 van de verordening ingevolge de woningwet voor de gemeente, een dergelijke verplichting reeds is ge maakt. Er kan van deze verplicnting ontheffing worden verleend, als men goed drinkwater heeft. De heer v. d. Stelt merkt op, dat wel gesproken wordt, dat men hier het eerste besluit in deze zaak moet nemen, doch dit is niet zoo, gisteren in rogge of haver was gezaaid. j in de omgeving van Eindhoven niet heeft men in Almkerk reeds met al- Eerst als dat koren heel goed was alleen, en de meeste landbouwers gemeene stemmen in beginsel beslo- ontkiemd, werden de emelten ge- weten ook wel, dat het dringend noo- ten om aan te sluiten. haald en in de flesch gedaan. Nu dig is, nu men door bezuinigings- De Voorzitter doet deze medeeling konden al de leerlingen (de flesch noodzaak de bemesting met kunst- plezier. stond in de vensterbank) dagelijks mest een paar jaar geheel oi gedeel- De heer v. d. Stelt verheugt zich zien, hoe de emelten zich vergast- telijk heeft achterwege gelaten, om ook over het'voorstel. Nu wordt ten aan de jonge spruiten, en hoe ze opnieuw normaal te gaan bemesten, evenwel de verplichting gemaakt, dat groeiden. Ook konden ze zien, hoe naarmate de beurs het toelaat. Nor- de menschen moeten aansluiten, die het vreten eindelijk ophield en de maal, dat wil ook zeggen, dat men op 50 meter van de hoofdbuis wo nen, 15 meter neemt de maatschappij voor hare rekening, maar de overige 35 blijven voor rekening van de be trokkenen; zou de gemeente nu niet een gedeelte voor haar rekening kun nen nemen in gevallen waar de kos ten een bezwaar vormen voor den eigenaar De Voorzitter merkt op, dat de ingezetenen den aanleg zoo goedkoop mogelijk kunnen doen, de kosten be hoeven slechts gering te zijn. emelten in de vochtige aarde kro pen. Eenigen tijd later konden ze de verschillende meststoffen (stik stof, phosphorzuur en kali) in de weer opmerken, hoe de emelten, die juiste verhouding aanwendt, zich her- zich verpopt hadden, de een na den innernde, dat de Wet van het mini- ander haar kopjes een weinig boven mum ook thans geldt en zich niet de aarde staken. En nog iets later aan Crisis-toestand stoort. Vooral de zagen ze met eigen oogen, hoe uit hakvruchten behoeven, om vrij groo- De heer de Boon zegt dat verschil lende bewoners van De Werken ten van een dergelijke aansluiting kost niet meer dan f 2, te oogsten te geven, enorm veel kali. Een oogst van 80.000 KG. mangels b.v. plus 1500 K.G. loof per H.A. haalt meer kali uit den grond dan aanwezig is in 1800 KG. kalizout de koppen der emeltpoppen de lang- beenige emelt-muggen kropen. Om streeks half Juni of iets eerder, vroeg die onderwijzer aan zijn leerlingen, of ze reeds emeltvliegen hadden zien dansen en waar. Dan werd er op van 20 pCt. Doch ook andere ge- een zonnigen dag tegen den avond wassen als granen, grassen en kla- een schoolwandeling daarheen onder- vers, hebben alle veel grootere be- slechts een meter buis binnen in huis nomen. Dat dansen van de emeltmug hoefte aan kali, als aan phosphorzuur hebben met een kraan, waaruit ze is eigenlijk een op en neer zweven of kalk. De granen halen gemiddeld alle benoodigd water tappen, de kos- ter ongeveer een meter hoogte van plusminus twee maal zooveel kali als den grond, waarbij nu en dan een phosphorzuur uit den grond; gras poosje op den grond wordt uitge- j en klaver zelfs 2V2 maal zooveel. De heer v. d. Stelt vraagt, of als rust. Bij dat schijnbare uitrusten bo- Waar de kali bij de plantenvoeding de menschen de aansluitkosten niet ren dan de wijfjes in de gauwigheid zoo'n groote rol speelt, zou het een anders kunnen betalen, of B. en W. met haar legboor een gaatje in den gevaarlijk spel zijn om met de be- dan geen voorziening kunnen treffen grond, laten daardoor heen 3 tot 5 sparing van kalimest nog verder dat deze menschen worden geholpen, eitjes vallen, bedekken die met een De Voorzitter gelooft wel, dat B. klompje aarde en beginnen opnieuw en W. dan in staat zullen zijn, die te dansen. menschen te helpen, als b.v. op de ma-1 De schoolkinderen verbeidden dan met ongeduld het weer opvliegen van nier voor het slaan der pompen. De heer Dekker vraagt of ook een meter wordt geplaatst. De Voorzitter antwoordt dat dit niet de bedoeling is, het is wel de bedoeling, dat de aangeslotenen zui nig zijn met het water. Alleen als misbruik wordt gemaakt met het wa ter, heeft men het recht een meter te plaatsen. De heer v. Rosmalen vraagt hoe veel een arbeider moet betalen vcor het water. De Voorzitter antwoordt dat b.v. iemand, die voor f 19 in de grond belasting is aangeslagen, 18 cent per week voor water betaalt, in Werken dam betaalt hij 19 a 20 cent. Ie mand die voor f 29 is aangeslagen 't emeltvliegen wijf je, dat gelegd had, en verzamelden dan de eitjes, die dadelijk weer in de glazen emeltwo- ning in vochtige aarde werden ge daan, waarin ook al weer opnieuw eenig koren was gezaaid. De flesch kwam weer in de vensterbank te staan en met ongeduld werd dan weer het eerste uitkomen der emelten te gemoet gezien. Eens had het, in een zeer kouden winter, in de school ook 's nachts gevroren, zoodat de aarde in de emeltflesch hard was als een steen. „Nu zijn de emelten dood, meester", zeiden de kinderen. „Dood, jongens Ik zal jullie nog iets heel anders laten zien". De emeltaarde werd gedaan ineen voort te gaan. Men zou daardoor den oogst in gevaar brengen. B—r. betaalt 22 cent. Voor f 248, b.v. f 44 potje met water, en dat potje bui per jaar. Spreker haalt de verschil- ten de deur gezet. Binnen korten tijd lende raadsleden als voorbeeld aan, zaten nu de jonge emelten geheel in waaruit blijkt, dat deze voor hun aan- het ijs, en zoo werden ze een dag sluiting van f 18 tot f44 per jaar zouden betalen. De heer v. d. Stelt vraagt of de inning der gelden voor rekening van de gemeente geschiedt of voor reke ning van de Maatschappij, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de Maat schappij daarvoor zorgt. De heer Dekker zegt, dat de voor waarden thans heel gunstig zijn, maar als de gemeente een paar jaren is aangesloten, zullen de tarieven dan niet omhoog gaan. De Voorzitter antwoordt, dat men aansluit onder de voorwaarden, die thans worden gesteld, zouden die voorwaarden veranderd worden, dan is men vrij. Hiervan komt echter in de praktijk niet veel terecht, want als men eenmaal in het bezit is van wa ter, wil men het niet meer missen, al zouden de voorwaarden al iets on gunstiger worden. Met algem. stemmen wordt nierop besloten de gemeente aan te doen sluiten aan het waterleidingnet van de Maatschappij West-Brabant. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit. of wat gelaten. Toen kwam dit potje in de school, waar de inhoud lang zaam ontdooide... En toen konden de kinderen zien, dat alle emelten zich nog in heel besten welstand be- PIJNLIJKE SPENEN. Vooral met koud weer kunnen melkkoeien last hebben van pijnlijke spenen. Er komen dan barsten in de huid en er bestaat veel gevaar voor diepere ontsteking. Wat kan men hier nu tegen doen In de eerste plaats kan men er niet genoeg zorg aan besteden om zulke spenen zorgvuldig „af te dro gen na iedere keer melken. Voor het melken van zulke spenen doet men goed ze eerst in te sme ren met lanoline, dit er even in te laten trekken en vervolgens voorzich tig af et vegen. Na het melken goed afdrogen. Men kan de genezing zeer be spoedigen, wanneer men de speen gedurende een minuut na het melken baadt in de volgende vloeistof: ;oo Gram water (dus een Vo L.l 30 Gram boorzuur en 90 Gram glyoe- rine. Wanneer de spenen hierin gebaad zijn moet men ze vanzelf laten op drogen. HEEFT KUNSTMEST INVLOED OP DE KWALITEIT HOE MEN DE JEUGD KAN ONDERWIJZEN. Er is bij de landbouwers nog zoo weinig kennis van de kleine dieren, die voor land- en tuinbouw schade lijk zijn. De onderwijzer ten platte- lande kan hier verdienstelijk werk verrichten. Een onderwijzer van on ze kennis (en zoo zijn er meer) be ijverde zich zeer. Ik geef een voor- ]°n&en- beeld. Hij verzocht de jongens der 0 hoogste klasse eenige emelten te VERGEET VOORAL OOK DE gaan zoeken en hem die te brengen. KALI NIET! Men weet: emelt, hamel, zwartworm, In de „Mededeelingen" van 17 Jan. j t i_ 1. j j-. Men heeft veel beweerd, dat vonden. In het dorp, waar dit voor- kunstmest skcht is voor de kwali- viel, werd daarover veel gesproken, tdt van aardbeien. Die zouden n.l. in en zoo verkregen velen de rechte warme zomerdagen zich niet zoo kennis van de levenswijze van de goed houden als de andere. Men emelt. j heeft dit verleden jaar eens grondig Maar nu de bestrijding. (De ver- nagegaan door proeven er mee te nietiging door Parijsch groen met nemen. Maar het bleek een baker zemelen was nog niet bekend). Op Praat.ie te zijn. Zooals er zooveel zijn! de daken van de school en het a/rn-r tm vaccttm 1 ,1 /j j ROODE MIJT IN KASSEN, schoolhuis hadden (de onderwijzer J bevorderde dit) zestien spreeuwen Men is nog altijd aan het zoeken hun nesten. „Let op, jongens, waar- naar een afdoend en niet duur bestnj- mee die spreeuwen straks hun jon- d.ngsmiddel van roode mi|t, die m r -r^ x kassen zooveel kwaad kan aanrichten, gen zullen grootbrengen! Dat was hoe kldn hgt dan Qok we_ spoedig heel duidelijk te zien, want zen mag de spreeuwen lieten, in de nesten Men is nu verleden jaar bezig ge- dringende, van het aangehaalde voed- weest met een drietal zeer bekende sel nog al iets vallen. En wat lieten stoffen van den laatsten tijd, die te- ze vallen? Bijna niets dan emelten, gen insecten worden aangewend n.l. en ook aardrupsen. Dat in -dit dorp, pycethime (afkomstig van insecten waar men veel last had van emel-j P?e er)> rotenona (van een tropische ten. de vroeger ter wille vandeker- g1e^fjWO sen vervolgde spreeuwen, spoedig in; Van 'de eerste t was een achting kwamen, kan men denken, lossing van 0,02 pCt. in een oplos- Want de menschen aldaar leefden sing van 0,2 3 pCt. zeep, reeds werk- niet van de opbrengst hunner kerse- zaam. Van de nicotine moest men boomen, maar van de opbrengst hun- een 0,2 pCt. oplossing hebben in ze- ner koren- en aardappelvelden. Er kere oliezout en hiervan een zeker waren enkelen, die beweerden, datpercentage in zeepwater. door den drek van de jonge spreeu- lct 1S. 10°genblik tech- 1 t J j nisch wel mogelijk de roode mut te wen het regenwater in de goten werd bestriiden? maar 't gaat er nog om bevuild. Maai de schooljongens wis- de eerste twee stoffen in zoo'n vorm ten wel beter; ze zagen immers el- te brengen, dat ze gemakkelijk kun- ken dag, hoe de oude spreeuwen in den bek de uitwerpselen der jongen een eind ver weg brachten. Wie er opgelet heeft, weet, dat alle vogels evenzoo doen, behalve misschien een paar dagen voor het uitvliegen der nen worden .aangewend. HOE KAN MEN KOFFIE- EN CHOCOLADEVLEKKEN VER- WITDEREN. Meestal tracht men koffie- of cho coladevlekken uit stoffen te verwij- oderen, door ze met water en zeep knobworm, zijn de namen van een van de Coop. Handelsvereen. van den u1*- *-e wasschen. Al verdwijnt de larve, die ontstaat uit de eieren van N. C. B. Kring Eindhoven, lazen we, vJek soms niet geheel en al, dikwijls een langbeenige mug, wier weten- dat de bestellingen op kalizouten bin- Achtbaar. De sSaduwzijd? va^dezê schappelijke naam is: Tipula obra- nenstroomden, en zelfs door ver— behandeling" is evenwel, dat de kleu- cea. Reeds in de eerste helft van schillende afdeelingen vrij wat groo- ren lkr stoffen er onder kunnen lij- Juni ziet men enkele dezer langpoo- ter kwantum werd besteld dan liet den. Dit bezwaar wordt evenwel uit tige muggen vliegen; vooral 's avonds vorige jaar. „Gelukkig" zoo voegt den weg geruimd, wanneer men een zitten ze tegen de vensters, waarach- de Redactie er aan toe, „wil het gros eierdooier met warm water ver ter licht is ontstoken. De wijfjes heb- onzer boeren het toch niet wagen mengd en eerst met dit mengsel, ben een spits achtereinde, want ze om door overdreven bezuiniging op met zeep de vlek wascht. bezitten een legboor; het achtereinde kali den geheelen oogst en gras- ertoont de vlek een ongepaste, hals- j v. u a j starrige neigmg tot bluven, dan moet van de mannetjes is stomp. groet hunner boerderij in de waag- men ^et Jn ^snedenjienseel een Er werden door de leerlingen van schaal stellen: Sommige boeren heb- p^j- druppels alkohol op de vlek bedoelden onderwijzer meer dan ge- ben trouwens reeds de ervaring op- wrijVen en die later met schoon wa- noeg exemplaren geleverd. Hun wo- gedaan, dat men voor de zandgron- ter uitwasschen. ning stond gereed: een chocolade- den slechts op een geringe kali-voor- flesch, reeds een paar weken te vo- raad in de bouwvoor mag rekenen", ren met vochtige aarde gevuld, waar- Met die ervaring staan de boeren LaiHlhouwriibriek. VOOR DE HUISVROUW.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 8