OU nummer Bestaat uil 2 Wanen Eiölösrrrarf. Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, ltiiiiienlaiid. FEUILLETON. No. 5307 Woensdag 22 Februari 1933 Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Proeftuin Gorinchem. Donderdagavond 16 Februari had in De Beurs alhier die algemeene jaarver gadering plaats van de Vereeniging Centraal Proeftuinbedrijf te Gorinchem e.o. met een goede opkomst. De notulen van de vorige algemeene vergadering werden ongewijzigd vast gesteld. De Voorzitter deelde o.m. mede, dat het bestuur toegestaan had, dat de tuin voor de praktische opleiding in het bouwbedrijf voor de werklooze arbei ders te Sliedrecht beschikbaar gesteld is en waarvoor die gemeente een sub sidie van f25.toegestaan heeft. De rekening over 1932 werd1, na dat ze door een commissie, bestaande uit de heeren Leffertstra, Wesemael en Walraven was nagezien, vastgesteld met de volgende eindcijfers: gewone dienst, ontvangsten f8303.59 en uitga ven gelijk bedrag. Kapitaaldienst: ont vangsten en uitgaven elk f 1097.26. I De Voorzitter deelde hierbij mede, dat van de tweede hypotheek nog geen gebruik gemaakt is. Het jaarverslag gaf geen aanleiding tot opmerkingen. De begrooting voor 1933 werd vast gesteld met ontvangsten en uitgaven op f6100.—. Met op één na algemeene stemmen werd tot bestuurslid herkozen de heer G. Kootstra. Het voorstel van het bestuur om lid te worden van de afdeeling Gorinchem van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd aangenomen. Genoemde afdeeling zal verzocht wor den lid te worden van de tuinbouwver- eeniging. De voorzitter heeft in krachtige woorden zijn bevreemding te kennen gegeven over het terugloopen van het ledental, zoowel van de tuinbouwver- eeniging hoewel slechts in zeer be perkte mate als, naar hem ter oore was gekomen, van de afd. Gorcum van de Holl. Mij. van Landbouw. Wan neer er ooit een tijd geweest is, aldus betoogde de Voorzitter, waarin land bouwers en tuinders behoefte hebben aan saamhoorigheid en aan een aan eengesloten vereenigingsleven, dan voorzeker is zulks het geval in den tegenwoordigen, moeilijken, economi- schen tijd. Men bedenke wel, dat door het bedanken van leden de besturen van de vereenigingen als de ondervver- pelijke, niet in de gelegenheid gesteld worden datgene te doen, wat in deze zware tijden in het belang van de land bouwers, veehouders en tuinders zoo noodig verricht moet worden. Daar om hoopte spreker, dat de bedankt heb bende leden van de dwaling huns weegs terug zouden keeren, door zich zoo spoedig mogelijk weer als lid te laten i.nschrijven. Liggen de landbouw-, vee teelt en tuinbouwbedrijven tegen den grond, dan is het met het geheele maatschappelijk leven treurig gesteld. Dat wordt dezer dagen dubbel gevoeld. Hierna ging de bijeenkomst over in de gecombineerde vergadering van de tuinbouwvereeniging en de Afdeeling Gorinchem van de Holl. Mij. van Land bouw, waarin als spreker optrad In genieur G. Dekkers te Voorthuizen met het onderwerp: „De biologische dy namische bemesting." Naar het Fransch. «n fit rirn-> 147. XV. Collivet zat achter de traliën. Dientengevolge kon Haudecoeur ver wachten, dat hij niet alleen in eer her steld zou worden, maar ook, dat men zijn proces herzien zou. Door herziening van zijn proces zou zijn veroordeeling eenvoudig herroepen worden. De rehabilitatie, die in de code der crimineele instructie is op genomen en sedert 1888 bestaat, is door de wetten van 1812 en van 1885 gewijzigd geworden. De voorwaarden van rehabilitatie lui den nu als volgt: le. De veroordeelde .moet zijn straf hebben ondergaan of hem moet gratie zijn verleend. 2e. Hij moet gedurende vijf jaren oprecht berouw hebben betoond, gedu rende welk tijdvak op zijn gedrag niets mag worden aangemerkt. 3e. Hij moet gedurende vijf jaren in 't zelfde arrondissement en gedu rende twee jaren in dezelfde gemeente vertoefd hebben. 4e. Hij is verplicht de boete en de schadevergoeding, waartoe hij we- DE NEDERLANDSCH—DUITSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Naar aanleiding van het onbevredi gende verloop van de te Berlijn ge voerde voorloopige besprekingen inzake een nieuw douane-verdrag, welke op Woensdag 15 dezer werden beëindigd, in het Centraal Instituut ter bevordering van het normaal handelsverkeer tus- schen Nederland en Duitschland j.l. Vrijdagavond met de aangesloten orga nisaties in een vergadering bijeenge komen, onder voorzitterschap van dr. F. E. Posthuma, teneinde den toestand te bespreken, welke hierdoor voor de betrokken belangen is ontstaan. De vergadering sprak haar groote teleurstelling uit over het mislukken van deze besprekingen, als gevolg van de door Duitschland voorgenomen maat regelen. Het Centraal Instituut ter be vordering van het normale handels verkeer tusschen Nederland en Duitsch land, ziet zijn streven thans bedreigd, om langs vriendschappelijken weg we derom tot de normale handelsbetrek kingen te komen, welke,, naar in bei de landen algemeen erkend wordt, van het grootste belang zijn voor de in standhouding en de ontwikkeling van de natuurlijke economische verhoudin gen tusschen de beide staten. BOTERPRIJS-DÉBACLE. Het „Hbld." schrijft: Wederom is de Leeuwarder boterno- teering gekelderd. Vorigen Vrijdag daal de zij van 78 op 67 cents, thans van 67 op 58 ets. per Kg. In veertien da gen is dus ruim 25 pCt. of een vierde deel van den prijs afgegaan. En dat nog vóór den tijd der groote aanvoe ren, na het kalven der koeien. Een groothandelsprijs medio Febr. dus in den winter, van 58 cents is bij menschenheugenis nog nooit voorgeko men. gens zijn misdaad veroordeeld is, te voldoen. Vóór de wet van 1885 was de reha bilitatie en het werk van administratie en van de souvereiniteit, waarbij de justitie slechts raad gaf. Heden ten dage is dat geheel anders. Daar de rehabilitatie een recht is en geen gunst, is de edelmoedige tus- schenkomst van de administratie op geheven en handelt de justitie eigen machtig. Zij heeft dus geen advies meer, maar heft de veroordeeiing op. 't Gevolg hiervan op: Dat de rehabilitatie niet terugwer kend is. Zij wischt het verleden niet uit. Zij heeft slechts invloed' op de toe komst. Na verloop van vijf jaren heeft men nog het geheele leven vóór zich, om de rehabilitatie te verkrijgen. Men (ziet dusj, dat de rehabilitatie, zelfs verkregen met de grootste voor deden, niet in staat was, om de on schuld >van Haudecoeur te bevestigen. Herziening van proces was dus voor hem een noodzakelijkheid. De herziening is gewijzigd door de wet van 1867, en het volgende verplich tend, om herziening aan te vragen. le. Voor een ter veroordeeiing we gens moord moeten bewijsstukken ver schaft worden, waarmede duidelijk een ander persoon kan beschuldigd wor den. 20. Voor een veroordeeling wegens een misdaad moet een nieuw vonnis Er zij hierbij nog herinnerd aan het volgende. De Leeuwarder noteering is de groothandelprijs, de exportprijs. Voor het binnenland komt daar nog bij een crisis-accijns, die de laatste weken 90 cents heeft bedragen, doch die van daag of morgen opnieuw (misschien hooger?) zal worden vastgesteld. En bovendien komen er nog de kosten en de winst op van transport, handel e.d. Men kan dus vrijwel zeggen, dat onze boter waardeloos of onverkoop baar begint te worden. Stond de Leeu warder noteering op Vrijdag 20 Mei vorig jaar, dus in den tijd van 'de groote productie, niet nog op 74 cents welk bedrag toen werd beschouwd als een zonder meer verbijsterend unicum? En thans in den winter, 58 centsVóór de crisis bedroeg de gemiddelde jaar prijs (dus zomer en winter door el kaar): f2 a f2.30, n.I.: 1924 f2.28 1925 f2.37 1926 f2.04 1927 f2.08 1928 f2.18 1929f2.09 Een geweldig verschil dus met de 58 centen van thans. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vrijdag is een militair-jager-vliegtuig in een bosch onder Soesterberg neer gestort. De i nzittende vlieger werd ge wond. Het toestel werd grondig ver nield. n BRAND TE GEERTRUIDENBERG. Zaterdagmorgen omstreeks halfzes brak brand uit in het woon- e:n win- kelhluis van S. Mureau, in de Dordt- schestraat te Geertruidenberg. Onmid dellijk werd de gemeente-politie ge waarschuwd, die met twee stralen op de waterleiding het vuur begon te be strijden. Het huis brandde, behoudens den winkel, tot den grond af. De win kelinventaris bekwam veel waterschade. Verzekering dekt de schade. o W A PENS IN BESLAG GENOMEN. De militaire politie en de recherche uit Heerlen hebben bij twee commu nisten, S. en P., beiden wonende te Sittard, 120 revolvers en 800 patro nen in beslag genomen. S. en P. ver klaarden, dat deze wapens bestemd wa ren voor Duitschland. ZEPPELIN ONDER NEDERLAND- SCHE VLAG. Een der directeuren van de Maat schappij „Nederland" heeft na een le zing van den heer Tijen over de Zep pelin-verbinding te Soerabaja medege deeld, dat er plannen bestaan, een lucht schip te bestemmen voor de vlucht naar Zuid-Amerika, dat onder Nederlandsche vlag zal varen, met een Nederlandsche bemanning, die daarvoor opgeleid moet uitgesproken worden voor 't zelfde feit over een ander persoon. 3e. Wanneer na de veroordeeling een der getuigen wegens meineed ver oordeeld is. Hieruit 'ziet men, dat Collivet het recht bad, volgens artikel I, Collivet te 'doen gevangen nemen en een vonnis ove* rden oud-bediende te laten vellen. En dat zou hem gelukken en volko men in eere hersteld zou hij het ge rechtshof verlaten. 't Recht, herziening aan te vragen be zitten: le. De Minister van Justitie. 2e. De veroordeelde. 3e. Na 'zijn dood de echtgenoote, de kinderen, de bloedverwanten, de erfgenamen, 'of zij, wie hij daartoe recht heeft gegeven. Haudecoeur had de arrestatie van Collivet van mijnheer Demarr verno men. Jean Demarr was door den chef •van iden veiligheidsdienst gewaar schuwd; leen uur na de gebeurtenis in ide rue Lord Byron, die wij me dedeelden, verzond de prefectuur een telegram aan den advokaat. Terzelfder tijd nam Loiseau den trein aan 't Station St. Lazare. Nog dienzelfden avond bereikte hij de Sivaudiére. 'tWas reeds Iaat; ieereen was ter ruste gegaan; Loiseau zag echter in de huiskamer nog een licht branden en daaruit maakte hij op, dat er toch nog iemand ,op was. Zachtkens naderde hij het venster. worden. Voor- en nadeelen zouden op deze wijze overwogen kunnen worden. Daarna hoopt men de verbinding HollandIndië te kunnen verwezenlij ken. Tel. o VERHOOGING DUITSCHE IN VOERRECHTEN. De Duitsche „Reichsanzeiger" publi ceert een nieuwe verordening betreffen de de douanemaatregelen, die 1 Maart in werking zal treden. Zij bevat in het bijzonder maatregelen voor land- en tuinbouw, vee- en zuivelbedrijf, vis- scherij en bijenteelt. Het invoerrecht voor roode-, savoye- en witte kool zal tot 8 M. per 100 K.G. worden verhoogd; dat voor roode kool bedraagt thans 3 M. Verder wordt voor tafelkaas het tarief gebracht van 40 op 90 M., voor melk in blik van 60 op 90 M., alles per 100 K.G. De rechten voor producten der zee- en binnenvis- scherij worden opnieuw geregeld; het tarief voor bijenhoning wordt tot 80 M. verhoogd. Op 1 Maart gaan ook de nieuwe rechten 'voor houtwaren in, die voor rond- en zaaghout zullen reeds op 23 Februari a.s. van kracht zijn. Wist U dat er tegenwoordig origineele ver pakkingen met 2 „ASPIRIN-TA- BLETTEN" bestaan Nu behoeft U geen losse tabletten meer te accep teeren. Deze verpakking bestaat uit een oranje-zakje, hetwelk evenals de meer voordeeliger oranje-buisjes met 20 tabletten a 70 cent, voorzien is van het Bayer-kruis. De prijs der oranje-zakjes is 10 ct. De aandacht van houders van au tomobielen, vaartuigen en andere ver voermiddelen wordt er op gevestigd, dat het in den laatsten tijd veelvuldig voorkomt, dat geleende, gehuurde, of in huurkoop gekochte vervoermid delen. dienstig worden gemaakt aan het plegen van frauduleuzen in-, uit of vervoer van goederen. In een zoodanig geval zal het ver voermiddel, overeenkomstig de des betreffende wettelijke bepajingen, on geacht of de fraudeur zelf, dan wel eën ander de eigenaar is, in beslag worden genomen en zal in daartoe leidende gevallen de verbeurdverkla ring daarvan gevorderd worden. Zij, die vervoermiddelen Verhuren, of op welken voet ook aan anderen in gebruik afstaan, dienen zich der halve in hun eigen belang zekerheid te verschaffen, dat het vervoermiddel Doof een reet van de luiken zag hij vader Morellet aan tafel zitten schrij ven, terwijl Haudecoeur een pijprook- te en de nieuwsbladen las. Hij klopte. De beide mannen hieven het hoofd op en op hun geladt kon men de on gerustheid bespeuren. Morellet legde zijn pen en Haude coeur zijn nieuwsbladen weg. Wie is daar? vroeg de eerstge noemde. Loiseau antwoordde niet, als Hau decoeur zijn stem hoorde, zou hij door angst bevangen worden en naar het bosch vluchten. Hoe hem dan terug te vinden? 1 Dat moest hij beletten. Opnieuw klopte hij. Morellet begaf zich naar de deur, maar zeide tot den vluchteling: Ga uit voorzichtigheid bij het tuin- raam ètaan. Bij het minste gevaar doe je het raam open en maak je dat je wegkomt. Heb je geld bij je. Ja tenminste genoeg voor eeni- ge dagen. Morellet opende de deur. Terwijl Loiseau op den drempel stond, bemerkte hij, welke voorzorgs maatregelen genomen waren. Hij zag, dat Haudecoeur hem her kende ie<n haaste zich daarom, hem gerust te stellen. Wees maar niet bang ik heb goed nieuws Blijf hier... Maar de vluchteling was reeds door het raam gesprongen en snelde naar niet voor smokkel-doeleinden zal worden gebezigd. O BEZOEK VAN EEN „HELDERZIENDE". Vrijdagmiddag kreeg pen landbou wer te Haarlemmermeer bezoek van een rondreizenden „helderzien de". Toen laatstgenoemde na „in trance" geweest te zijn en de toe komst te hebben voorspeld tegen een honorarium van f2.50, de woning had verlaten, bleek uit een buffet lade een bedrag .van circa f 50 ver dwenen te zijn. Naar den „helder ziende" wordt een onderzoek inge steld. o— ONVERKOOPBARE KOOL. In de afgeloopen week zijn aan .de veilingen in het Langendijker tuin- 'bouwdistrict niet minder dan 100 spoorwagens kool van 10.000 K.G. aangevoerd, welke onverkoopbaar ble ken en als veevoeder zijn gebruikt, voor zoover ze niet door het Leger des Heils zijn afgenomen. o AUTO-ONGELUK. Op den Zutphenschen straatweg onder Apeldoorn is nabii de stich ting „Het Apeldoornsche Bosch" een luxe auto geslipt en vervolgens te gen een boom gebotst. Van de vier inzittenden, allen af komstig uit Winterswijk, werd de hr. Scholte Ubbink op slag gedood. De andere personen bekwamen allen min of meer ernstig letsel. Zii zijn naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Plaatselijk \ieinvs. HEUSDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. EEN RIJWIELPLAATJE. Zich te vervoegen bij den Brigade- Commandant der Kon. Marechaussee te Heusden. Zondagmorgen j.l. maakte Ds. Joh. Kloots van den kansel bekend, dat Z.Eerw. voor het beroep naar de Herv. gemeente te Dussen had bedankt. Deze tijding werd met blijd schap in de gemeente ontvangen en na den dienst werd de predikant dan ook bij monde van ouderling Zonne veld toegesproken en hartelijk dank gebracht voor dit genomen besluit. De gemeente bevestigde dezen dank door den leeraar toe te zingen Gez. 91:3 waarop Ds. Kloots zeer dankte voor de sympathieke woorden en eer hem bewezen. Vrijdag a.s. hoopt voor 't Nut van 't Algemeen afdeeling Heusden op te treden de heer Temme uit Am sterdam met de film „Wetenschap en Film". het bosch. Loiseau begon te vloeken. Wat hij gevreesd had, was geschied. Zonder een oogenblik na te denken, snelde hij den vluchteling na, wiens voetstappen bij in de verte nog hoorde. Wacht 'even. Haudecoeur! Wacht dan toch ongelukkige! Gij zijt ge red, ik kwam; het u vertellenMijn eerewoord er op! Hoorde Haudecoeur het niet? Zijn vlucht was echter voorspoedig, want 'daar hij het terrein kende, ver meed hij alle hinderpalen. Onbetwijfeld Zotu hij aan Loiseau ontsnapt zijn, als hij bij toeval niet ge struikeld was over eenige struiken^, waarin hij (met zijn voeten verward raakte. Hij viel en wel zoo geweldig, dat hij met zijn achterhoofd op een steen te recht kwam. Bewusteloos £n zonder zich te ver roeren, bleef hij liggen. Loiseau, die geheel buiten adem was* antwoordde hem eenige minuten daarna. Haudecoeur kwam weer bij. Hij gevoelde alleen hevige pijn aan zijn hoofd. Toen hij! Loiseau zag aan komen, wilde hij zich oprichten. Loiseau begon te lachen. Ho, ho, ik heb er genoeg van; houdt je kalm duivels ik heb geen hertenpooten! Ben je dan doof?... Ik roep onophoudelijk, dat ik niet kom om je te arresteeren. Hij zweeg en zuchtte. Des te beter Wordt vervolgd). voor bet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard I "waarschuwing!"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1