Voetbalsport. We krijgen gelegenheid om met eigen oogen veel belangrijke zaken te zien, die we anders wellicht nim mer zullen aanschouwen, b.v. de ziek ten-verwekkende bacteriën, die in werkelijkheid niet grooter zijn, dan Viooo millimeter. Vertoond zal worden ook enorm vergroot de -bacteriën, die zitten in vervuild slootwater en de ontwikke lingsgeschiedenis van merkwaardige, zeer kleine wezentjes. De film laat zien „Ons bloed" stroomende door de aderen, en den strijd, dien de witte bloedlichaampjes voeren om 't bloed van vreemde in dringers te bevrijden. We krijgen 't filmen van vogels, insectenbezoek aan bloemen, enz. enz. Alles buitengewoon interessant. Wie kan, kome! 't Wordt een zeer leerzame avond, want de toelichting wordt zoodanig gegeven, dat ieder met belangstelling de verschillende onderdeelen kan vol gen. Zie advertentie in dit blad. J.l. Zaterdagavond hield de Chr. Knapenvereeniging en Jongensclub „De Jonge Garde" alhier, haar aangekon- de propaganda-avond in de Bewaar school, mede ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging. Deze avond werd geopend door den Weleerw. Heer Ds. Kloots, die de aan wezigen een hartelijk welkom toeriep. Nu werd overgegaan tot verdere afwer king van het programma en kregen we te hooren een klein orkestje, dat was samengesteld uit de leden, en die op zee'r verdienstelijke wijze enkele mu zieknummers ten beste gaven. De leider der Knapenvereeniging, de heer J. van Helden, hield hierna zijn feestrede, en ging op uitvoerige wijze de voorbijgegane vereenigingsjaren na, en wat er in die jaren door en voor de Knapenvereeniging is gedaan. Enkele leden leverden nu een of meerdere voordrachten, waaronder zeer goede voordragers vielen op te merken. Alvorens de pauze intrad liet zich het orkestje nog eens hooren; even eens direct na de pauze. Na dit gedeelte volgde proza door een der leden. Vervolgens werd opgevoerd: „No vemberstorm", schets van de zeekust in 4 bedrijven. Wat hadden hier de jongens een werk van gemaakt. Al les was tot in de puntjes afgewerkt. Dat had1 menigeen niet verwacht, dat de spelers dit stuk op zoo'n prachtige wijze zouden opvoeren. Een ieder was dan ook vol lof over deze opvoering. Hierna volgde een tableau, voorstel lende: „Ons Jongenswerk" hetwelk, me de door de mooie kleurschakeeringen, goed tot zijn recht kwam. Nadat het orkestje nog enkele num mers ten beste had gegeven, sprak de leider der Jongensclub, de heer W. v. d. Steenhoven, een slotwoord, waarna dieze bijeenkomst door Ds. Kloots met dankgebed werd---gesloten. De Knapenvereeri. en Jongensclub1 kunnen met genoegen op dezen goed geslaagden avond terugzien. AALST. Maandagavond 13 dezer werd in de O. L. School een ouderavond gehouden, waarbii ook alle leden van Volksonderwijs waren uitgenoodigd. De opkomst was zeer groot. Na een inleidend woord van den Voorzitter der Ouder-commissie hield het hoofd der school een lezing over de beteekenis van „Het gezin en de opvoeding". In de pauze werd chocolademelk met biscuit gepresenteerdvoor de heeren waren ook sigaren beschik baar gesteld. Tenslotte werden nog een vier tal taarten gratis verloot. Het was een leerzame, prettige avond, tevens ook een goeden avond voor „Volks onderwijs". De afd. boekte 21 nieu we leden. ANDEL. Op Donderdagavond a.s. te 7 uur treedt voor het comité van Win- terlezingen alhier op, Ds. van Ar- kel uit Utrecht, met het onderwerp: „Aan het meer van Galilea". ALMKERK. Tot bestuursleden van de Herv. Zondagschoolvereen. „Samuël" alhier, zijn de heeren A. C. Ver- steijne en C. den Boer gekozen. Naar wii vernemen zal in het gebouw „Concordia" aan den Ippel- schendijk een bazar worden gehou den, waarvan den opbrengst zal die nen tot aankoop van een orgel. Op Zaterdag 25 Februari a.s. hoopt het mannenkoor „Onderling Genoegen" van Nieuwendijk, in het gebouw Concordia alhier een uitvoe ring te geven. Maandag 27 Febr. a.s. n.m. 7 uur hoopt de Chr. Nat. Werkmans bond in de zaal v. d. Wed. Dekker een ledenvergadering te houden. CAPELLE. In de Ned. Herv. Kerk' alhier, hoopt a.s. Donderdagavond op te tre den onze vroegere predikant, Ds. A. v. Willigen uit Rijsen. In de Chr. school a. d. Loon- schendijk werd j.l. Vrijdagavond on der leiding van het hoofd der school, den heer M. J. Juursema een ouder avond gehouden, welke zeer druk be zocht was. Na het zingen van Psalm 2vers 2 en het lezen van Psalm 78 vers 135 werd deze bijeenkomst met gebed ge opend. Voor de pauze hield de heer M. J. Juursema een inleiding over „Het kind en den Bijbel", terwijl mej. D. Voor de Poorte na de pauze een beschouwing hield over het onder werp „Gehoorzaamheid" en de heer van Leeuwen een uiteenzetting gaf over de toestanden in de oude school. De verschillende inleidingen werden door de aanwezigen met de meeste aandacht gevolgd. Tijdens de pauze was er gelegenheid het werk der leer lingen te bezichtigen, waarvan door de ouders een dankbaar gebruik werd gemaakt. Vooral de af deeling hand werken mocht zich in de bijzondere belangstelling verheugen, evenals het zaagwerk door de leerlingen der hoo- gere klasse onder leiding van Mej. A. v. Campen vervaardigd. Met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond had den meegewerkt en een opwekking om lid der Chr. schoolvereeniging te worden werd deze bijeenkomst door het hoofd der school met dank gebed gesloten. DUSSEN. 1 Ten gevolge zijner benoeming bij den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Haarlem, gaat dokter J. S. de Boer onze gemeente op 1 Maart a.s. verlaten. Gedurende de zes jaren dat dokter de Boer alhier gevestigd is ge weest, heeft hij zich doen kennen als een kundig en humaan medicus, zoo dat vele zijner patiënten hem noode zullen zien vertrekken. Zijn opvolger, dokter van Vuren, is reeds gearriveerd. GORINCHEM. Ravenswaay's Sweepstake- loop. Zaterdagmiddag was het een heele drukte op de Kalkbaven, tijdens den aangekondigden grooten hardloop wedstrijd, bijgenaamd Sweepstake- loop, uitgeschreven door de beken de firma N.V. v.h. M. Ravenswaay Zonen alhier. Reeds geruimen tijd vóór den aanvang, welke was bepaald op halfdrie, waren velen op de Kalk- haven aanwezig fn nadat de deel nemers in vijf groepen waren on dergebracht, ving de wedstrijd aan. Van de 50 ingeschrevenen loopers waren er ongeveer 20 niet opgeko men, zoodat de vijf groepen nu vijf en zes man telden; starter was de heer Nieuwstad. Van de eerste groep was eerste A. v. d. Heyden te Gorinchem, 4 min. 35 s.van de tweede groep C. Smith te Haarlem, 4 m. 30 s.; derde groep P. Broere te Lekker- kerk, 4 m. 272/10 s.; vierde groep H. J. Sterkman, Gorcum. 4 m. 242/10 s.; vijfde groep C. Verheul, Gorcum, 4 m. 272/10 sec. Van iedere groep kwam de eerst- aangekomene in de finale, waarvoor na een halfuur rust door de vijfi bovenbedoelde personen en op nieuw onder bijzonder groote belangstelling werd gestart. Werd door de eerste groepen het traject afgelegd van Kalkhaven, Lombardstr.. Dalemstr. Visschersdijk, Blauwe Torenstr. Ha- vendijk, Appeldijk. Kriekenmarkt. Krommenhoek, Kalkhaven, de laatste ronde werd geloopen over: Kalkha ven, Robberstr., Appeldijk. Burg straat, Visclimarkt, Kalkhaven. Aan vankelijk nam Smith de leiding, waarna Broere na even gelijk te zijn geweest inliep en na 1, ;minuut 40 s. als eerste onder luid gejuich aankwam. Broere uit Lekkerkerk is dezelfde, die bij den Singelloop van vorig jaar, ook alhier gehouden eveneens als eerste aankwam op den langen afstand. Hij won nu den prijs van f25, terwijl A. van Karsen te Hoornaar, die als bij de sweeps take Broere als winnaar had aange wezen een bedrag van f 100 won. Tweede was Smith uit Haarlem: deze won als looper f 10 en M. v. d. Giessen, alhier f 50; derde prijs f 7.50 met A. van Sprang f25; vierde prijs C. Verheul f 5 en J. Meijer, alhier f 10: 5e prijs A. v. d. Heijden f3,so als looper en A. Hoek, Gorcum f 5. Voorts wonnen nog 15 loopers f 1 5en i s verbruikers, die gewed had den f2.50 en 30 verbruikers ieder f 1. In totaal bedroeg het bedrag aan uitgereikte prijzen f323.10. Deze Sweepstakeloop kan als goed geslaagd worden beschouwd, terwijl een woord van dank wel op zijn plaats is voor de wijze waarop de politie voor het vrijmaken van het traject zorg droeg. Achter elke groep reed een luxe auto, waarin de even- tueele uitvallers konden terugrijden; de groote aandacht van de omstan ders bleek wel duidelijk uit de wijze waarop de eerst aangekomenen wer den toegejuicht; bij hen, die uit de auto stapten, weerklonk echter een ander geluid. HEDEL. Zaterdagmorgen had op den Rijksweg Hedel's Bosch een ongeval plaats. Terwijl de dochter van den schipper A. v. du B. zich per fiets naar 's Bosch begaf, moest zij uitwijken toor een haar tegemoet komende vracht auto. Door de gladheid van den weg slipte haar fiets, met het gefolg dat zij onder de auto terechtkwam. Ernstig gewond werd zij door den bestuurder der auto naar haar ouderlijk huis ver voerd. Bij onderzoek door den ge neesheer alhier werd geconstateerd, dat een been boven de knie gebroken was en de armen ernstig geblesseerd wa ren. MEEUWEN. Maandagavond hield het comité van actie tegen de voorziening der gemeente Eethen van bronwaterleiding eene openbare bijeenkomst in café Smits. De heer M. van Wijk te Gen- deren leidde de vergadering in. Hij hield een uitvoerig betoog tegen de water leiding, waarin hij bovenal deed uit komen, dat de financieele draagkracht van een groot deel van de inwoners van Eethen dusdanig is, dat zij niets meer kunnen missen voor water. Ook was hij een tegenstander van gedwon gen aansluiting en van garantstelling door de gemeente. De inwoners van Eethen kregen eerst het woord om hun meening kenbaar te maken, van wélke gelegenheid door meerderen werd gebruik gemaakt. Hun ne bezwaren betroffen vooral het fi nancieele maar ook de gedwongen aan sluiting en de garantie van de gemeen te. Eén inwoner keurde eene waterlei ding voor het platteland geheel af. Vervolgens kregen niet-inwoners van Eethen gelegenheid om te spreken. Mr. van Ommeren, Lid der Provinciale Sta ten te Heusden zeide de meening te zijn toegedaan, dat eene waterleiding een levensbehoefte is voogr het Land van Heusden en Altena en er dus groot voorstander van te zijn. Al het door den heer van Wijk aangevoerde trachtte hij te weerleggen. De heer Beukenkamp, Burgemeester te Sleeuwijk, toonde in zijn betoog ook een groot voorstander van eene water leiding te zijn. Vooral het financieele bezwaar werd door hem ontzenuwd. In de gemeente Werkendam, aldus de heer Beukenkamp, ïs men met de wa terleiding ten zeerste ingenomen en het gedeelte van de gemeente de Werken c.a., dat niet bij de waterleiding is aangesloten, is jaloersch op hen die wel aangesloten kunnen zijn. Wat de verplichte aansluitingen betreft kan hij mededeelen, dat nog nimmer tegen een onwillige proces-verbaal behoefde te worden opgemaakt. Zonder bezwaar wordt het waterleidinggeld te Werken dam en te de Werken steeds betaald en kwade posten komen uiterst zelden voor. Na dupliek van den heer van Wijk wordt de vergadering gesloten. NIEUWENDIJK. Het zoontje van den heer G. van der Meijden kwam zoodanig van een stoel te vallen, dat het een ga pende wonde aan het hoofd opliep. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Het dochtertje van de Wed. J. Versteeg bad het ongeluk met het hoepelen een stukje van haar arm te stooten, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ook in onze gemeente komen verschillende gevallen van griep voor. tot heden echter niet van ernstigen aard. De heer Z. Koekoek is geko zen tot Voorzitter van de Chr. ge mengde zangvereeniging „Oefening Kweekt Kunst" alhier. SPRANG. Als laagsten inschrijver is het bouwen van een woonhuis voor reke ning van den heer Jac. Versteeg al hier opgedragen aan den aannemer Wi!- lems alhier. Zaterdagavond kwam de A. R. Kiesvereen. alhier in vergadering bijeen. Door stemming werd door de vereen, de navolgende namen voor de a.s. Kamerverkiezing aan het centraal co mité voorgedragen: 1. Dr. H. Colijn; 2. Dr. Beumer; 3. C. v. d. Heuvel; 4. J. Schouten; 5. L. F. Duymar van Twist; 6. J. C. v. Dijk; 7. A. Zijlstra; 8. H. Visscher; 9. Mr. J. A. de Wilde; 10. C. Smeenk; 11. P. Wielinga; 12. Ds. v. d. Zaal; 13. H. Amelink; 14. Dobbe de Bruin; 15. Ds. Hofstede; 16. Mr. Terp stra. Tot afgevaardigde naar de Deputa- tenvergadering werd benoemd G. J. van Willigenburg. Na een woord van opwekking sloot de voorzitter de vergadering en ein digde haar 2e voorz. met dankzegging. WIJK. Het kinderkoor „Jong Leven" al hier zal deelnemen aan het te Andel op 2en Pinksterdag te houden inuziek- en zangconcours en uitkomen in de 4e afdeeling. Voor de te houden Bazar, ten ba ten van het Groene Kruis alhier, ko men nogal cadeaux binnen. Zoo het zich laat aanzien twijfelt men niet of deze bazar zal in alle opzichten slagen. Door de Groene Kruisveree- niging alhier is gekozen tot wijkver pleegster Mej. van Dam. B. Ct. Einde der vorige week werden door de naaikrans „Dorkas II" alhier, de volgende goederen aan 41 huisge zinnen uitgereikt: Manshemden 11, vr.hemden 11, mans broeken, molton 12, vr.broeken molton 12, boezeroenen 15, molton hemdrok ken 6, molton rokken 6, onderjurk 1, onder jurkje 1, molton borstrokken 3, vrouwenschorten 12, kinderschorten 1, flanel nachtjakken 3, lakens 24, slo pen 37, kinderhemden 5, lange flanel hemden 2, kort fl. hemd 1, slopen 4, zwarte bovenrokken 4, flanel-ponnetjes 2, handdoeken 20, zwarte vrouwenman tel 1, tezamen 194 stuks zelfvervaar digde goederen. Ontvangen geschenken en toegiften: Gebreide zwarte jongenstrui 1, borst rokje 1, gebreide jumper 1, flanel over hemdjes 3, kinderschorten 3, broek jes 2, 3 paar manskousen, 3 paar vrou wenkousen en 12 zakdoeken, tezamen 17 stuks. Total uitgereikt 194 en 17 is 211 stuks. Aan allen die daartoe bijgedragen hebben onzen hartelijken dank. Het Bestuur van (Ingezonden). „Dorkas II". WOUDRICHEM. Tot leden van de Oudercom missie aan de 2e Op. school alhier zijn benoemd de heeren H. van An del; H. de LormA. Vink Azn. J. H. Verhoeven en Ad. van Vugt J.Wzn. In de plaats van den heer C. P. Westerhof is tot magazijnbeheer der der artillerie alhier, benoemd de sergeant-majoor-instructeur H. |M. Korte te Gorinchem. Woensdagavond trad voor een matig bezet kerkgebouw alhier voor het comité van Winterlezingen op Ds. Jac. Lissenberg van Dordrecht met het onderwerp: „Het Réveil der twintigste Eeuw". Spreker zette zijn onderwerp keurig uiteen. WERKENDAM. Door de gemengde zangvereeniging werd voor een groot aantal belangstellenden een uitvoering gegeven in de Nutszaal. Het muzikale gedeelte bestaande uit een 9-tal nummers, werd vlot afgewerkt. Het stuk in drie bedrijven, getiteld „Millionnair tegen wil en dank", werd ook voortreffelijk uitgevoerd. Deze goedgeslaagde avond werd met een gezellig bal besloten. Het lid, dhr. B. W. Ridderhof, werd gehuldigd in verband met zijn 30 jarig lidmaatschap. Zondagmiddag werd een begin van brand ontdekt in 't gebouw voor Chr. Belangen. Doordat er zich op één der bovenlokalen van 't gebouw veel rook verzamelde, werd na het beëindigen der vergaderingen een onderzoek ingesteld, en kwam men tot de ontdekking, dat in 't plaffond tusschen het eerste beneden- en bovenlokaal brand was uitgebroken. Dank zij het doortas tend optreden van enkele leden der Jonge- lingsvereen., kon het vuur spoedig gebluscbt worden. Oorzaak onbekend. De A.R. Prop.club „Dr. Kuijper" alhier, hield een ledenvergadering, waar door den voorzitter werd ingeleid, 't onderwerp over „Gezag en Vrijheid". Ook hier werd weer aangetoond, de Bron van het Gezag als zijnde uit God zelve, omdat van God als Souverein alle Gezag afdaalt, alsmede de beteekenis daarom t.o. van de rechtshandhaving, om ten laatste te wijzen op het belang der Vrijheid hetwelk alleen mogelijk is onder een goede rechtshandhaving van het Gezag. Hierop ontsponde zich een breedvoerige discussie, waaraan een 12-tal leden deel namen. Door omstandigheden werd door het lid Kortenhoeve geen Maandkroniek ge leverd. In de rondvraag deelt de voorzitter mede, dat in verband met de vervroegde 2e Kamerverkiezing, getracht zal worden, om de 14 dagen te vergaderen. Hierna sluiting, waarna Brienen in dankzegging voorging. HEUSDEN. Voor een groot aantal toeschouwers speelde Juliana I Zondag voor de le klasse H.V.B., afdeeling 4, de zeer belangrijke wedstrijd tegen R.W.B. II (Btsoijen) Deze wedstrijd werd door Juliana ver diend gewonnen met 30. Hiermede is R.W.B. van de bovenste plaats verdrongen en door D.V.O. I (Haarsteeg) ingenomen, terwijl Juliana nu op de 2e prijkt. De Weledele Heer C. Majoor, districts- consul Brabaotsche Voetbalbond uit'e-Bosch was mede op bet terrein aanwezig. HERPT. De R. K. Voetbal vereeniging „Brabantia" heeft met ingang van 1 Maart een nieuw terrein gehuurd, gelegen aan den provincialen weg HerptHaarsteeg. WERKENDAM. De Zaterdag gehouden voetbalwedstrijd door D.J.S. van Gorinchem en W.V.V II alhier, eindigde met 24. De wedstrijd tusschen W.V V. I en Wilhelmina I van Aalburg, werd door eerstgenoemde met 70 gewonnen. WELL. Zondag speelde W.V.V. een vriend schappelijke wedstrijd tegen de v.v Kerk- driel op het terrein van laatstgenoemde vereeniging. Deze werd gewonnen door W.V V. met 4-0. Vergadering van den raad der ge meente RIJSWIJK op Vrijdag 17 Februari des nam. 4 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. D. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. Te 4,45 opent de Voorzitter de ver gadering met het formuliergebed, leest daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wor den vastgesteld. Ingekomen stukken Verzoek van het gemeentebestuur van Ambt-Hardenberg om adhaesie te willen "betuigen aan zijn adres, gericht tot de regeering, waarin wordt aangedrongen op herschatting der ongebouwde eigendommen. B. en W. stellen voor het verzoek voor kennis geving aan te nemen, aangezien de gemeente de opbrengst die voor een groot gedeelte in de gemeentekas vloeit niet kan missen. Aldus wordt besloten. Verzoek van het Bestuur van de Afdeeling Woudrichem van 't Groe ne Kruis om een subsidie van 20 ct. per inwoner ter bestrijding der kos ten van de aanstelling eener wijkver pleegster. De Voorzitter zegt dat dit een uit gaaf van f 129,40 zou beteekenen. B. en W. zijn van oordeel dat het wel gewenscht is, dat de gemeente toont dat zij belang stelt in het streven der vereeniging. Toen de vereeniging werd opgericht heeft de Voorzitter gezegd, dat de vereeniging zijn sym pathie had. Men heeft meermalen ge tracht hier een afdeeling op te rich ten. Als er een geschikte wijkver pleegster is, kunnen waarschijnlijk meerdere patiënten die nu in een ziekenhuis opgenomen moeten wor den, thuis verpleegd worden. Spr. heeft echter steeds op het standpunt" gestaan, dat eerst de ingezetenen be- hooren te toonen, dat zij belang in de vereeniging stellen, door toetre ding van 104 ingezetenen als lid der vereeniging, meent spr. dat dit het geval is. In Giessen heeft men het eerste jaar een subsidie van 20 ets. toegezegd, onder voorbehoud, dat de ze allen gegeven zal worden als er ook werkelijk een verpleegster komt. In Giessen staat men er echter'-finanti- eel veel beter voor dan hier. Als de verwezelijking van het plan met de subsidie van Rijswijk zou staan of vallen, dan zou men de gevraagde subsidie moeten verleenen, meent spr., doch hij gelooft niet, dat de zaak zoo staat. In beginsel zou men kunnen besluiten subsidie te verlee nen, het bedrag zou dan evenwel nog nader vastgesteld kunnen worden. In de gemeente Eethen geeft men jaar lijks een subsidie tot dekking van het tekort, in dezen zin zou men ook hier kunnen handelen. De heer v. Herpen vraagt of de subsidie die aan het Roode Kruis wordt verleend, nu kan vervallen. De Voorzitter antwoordt toestem mend, de subsidie van f 20 die aan deze vereeniging wordt verleend, kan nu vervallen. Automatisch gaat hij, die lid is van het Roode Kruis over naar het Groene Kruis. Besloten wordt wel subsidie te verleenen, doch de hoegrootheid la ter vast te stellen. Schrijven van Ged. St. met ont werpverordening van den Vleeschkeu- ringsdienst kring Almkerk. De Voorzitter deelt mede dat reeds herhaaldelijk over die verordening is gesproken, de verordening zooals die door den raad hier was gewijzigd, wilde men in den Bosch niet goed keuren. Thans wordt den raad een ^rordening ter goedkeuring aange boden, waarin den raad van Almkerk meer macht wordt gegeven. Spr. stelt voor deze verordening thans vast te stellen, men kan er niet aan ontko men. Aldus wordt besloten. Verzoek van het bestuur van den Christ. Nat. vereeniging van Land-, Tuinbouwarbeiders en Zuivelbereiders om voor de uitgetrokken leden van dezen bond een steunregeling in het leven te willen roepen. De Voorzitter deelt mede, dat voor - loopig nog kan worden doorgegaan met de werkverschaffing, waaraan B. en W. de voorkeur geven, daarom zouden zij een steunregeling voorloo- pig nog willen afzien. Met algem. st. wordt hiertoe besloten. De Voorzitter deelt mede, dat door Ged. St. opnieuw een nota van aan merkingen is ingezonden op de ge meen tebegrooting 1933. Ged. Staten "*|T llTlr- - --

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2