HVGEZO\DEN (Buiten verantwoording der Red.). Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd eenige plaatsruim te in Uw blad voor onderstaande re gelen naar aanleiding van het aan nemen der wijziging van de Tarwewet in de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal met alléén de stemmen van de afgevaardigden der S.D.A.P. tegen. We mogen in een neutraal blad als „Het Nieuwsblad" niet aan politiek doen en bepalen ons daarom alleen tot het feit dat de tegenstand tegen de wijziging der genoemde wet, waar door aan de. zoo in nood verkeerende boerenstand eene hoogere prijs voor hunne tarwe zal worden uitbetaald, enkel van de S.D.A.P. is gekomen. Hoe groot de nood is onder de landbouwende bevolking in ons va derland moge blijken uit eenige aan halingen uit een brief voor eenige da gen in een onzer landbouwbladen ge publiceerd, welke wij hier laten vol gen. „Als de stedeling lekker nog slaapt, sjouwt de boer in zijn koestal, kippen en varkenshokken. Hij melkt en voe dert, kruit de mest uit, roskamt de paarden en laadt zijn wagens vol met het nagenoeg onverkoopbare graan, of drijft zijn waardeloos spek ter markt. Komt hij thuis, dan eet hij een homp eigengebakken brood met soms nog een schraapje boter en zuinig kaas, van eeri gebarsten of gore kaas, die onverkoopbaar is. Geroomde melk in de koffie, waar in de suiker wordt uitgespaard. Moe der lapt onderhand de werkbroek of blauwe kiel, die riekt van heldere luchten, of ze stopt de dikke grauwe sokken, stuk na stuk. Vader bidt voor 't eten; even later vraagt één der kinderen, waarom ze nooit eens meer een beschuitje krij gen of een sneetje koek, zooals vroe ger wel eens. Ze doen toch al zóó hun best om vader te helpen in het bedrijf of moeder in de huishouding. Moeder probeert het uit te leggen. Ja, ze helpen zooveel ze kunnen, méér dan ze kunnen. Maar moeder heeft geen centen meer. Vader moet nog zooveel beta len, de grondbelasting, de hypotheek rente en veevoer en de smid en do zadelmaker en de assurantie. En gister is de deurwaarder er al geweest met een dwangbevel van f8,50 voor achterstallige belasting... Moeder, houd op, roept vader. Dat alles mogen de kinderen nog niet we ten. Als de kinderen uit de kamer zijn, zegt Vader: Vandaag gaan de biggen weg, 13 regeeringsbiggen voor samen f 26,Dat is net voor de belasting. En dan die f 8,50. Ja, hoeveel eieren zijn er opgegaard? 340, vader en 3 cent betaald de ophaler, dat is f 10,20. Dan moeten daarvan maar eerst de ploegscharen worden betaald, maar ja En de vette varkens gaan deze week nog weg, 300 pond a 13V2 cent, dat wordt f40,50 nou ja, daar gaat keurloon af, en tarra en nog wat, dat wordt f35,voor al het voer en werk en oppassen. En de vette os en de koe, die bren gen samen ook f 300 op. Wat? vraagt Moeder. Maar f300. En de rente die al drie maanden over tijd is, bedraagt immers alleen f 400 En de rente op rente voor het uit stel bij de bank bovendien 1/2 o/0 per maand Hoe moet dat komen Ja, Moeder, de speenvarkens gaan naar de stad, als een toeslag voor de werkloozen geloof ik, opdat ze daar geen oproer maken. Maar wij... Moeder zucht diep. Hoe lang zal het nog duren voor de deurwaarder komt, om hier alles wat er nog is, weg te halen Hier is geen gevaar voor oproer... Wij vragen wie heeft er gelijk de groot-stedelijke organen die ver kondigen dat er voor de landbouw zooveel gedaan wordt of het kamer lid Weitkamp, die betoogt, dat de boer de koelie is van de stedelijke be volking Een ander beeld uit „Plattelands verarming" van Oud-ref. Smid: „Men kan de positie der landbou wers het best vergelijken met die van een ezel, waarmede een familie öp reis is gegaan. Een deel van de reis bagage heeft men op den ezel ge laden, n.l. zooveel als het dier met fatsoen geacht wordt te kunnen dra gen. Het andere deel is over de fa milieleden verdeeld. De een voor, de ander na, komen deze familieleden er echter toe, hun pak op den rug van den ezel te leggen en te voegen bij den last, dien het dier reeds draagt. Voorbijgangers wijzen er wel op, dat het zoo met den ezel niet goed kan gaan. Doch daarvoor heeft men geen oor. Het gemak dat men van den bestaanden toestand heeft, is daarvoor te groot. In plaats van tien ezel te ontlasten, drijft men hem met stokslagen voort. Eindelijk echter bezwijkt het dier. En nu moet ieder familielid niet al leen zijn éigen pak weer opnemen, maar een evenredig deel van den oor- spronkelijken last van den ezel er bij. Deze familie is het Nederlandsche volk. En de ezel is de Nederlandsche landbouw. Deze landbouw is thans in een toestand gekomen dat hij be zwijkt. Daardoor zullen echter niet al leen de landbouwers getroffen wor den, maar zal de landbouwcrisis wor den tot een nationale ramp." Er zijn in ons land circa 200,000 groote, kleinere en kleine boeren, waarvan plm. 100,000 met een bedrijf van 5 H.A. of minder. 58 pCt. zijn eigenaren en 42 pCt. pachters. Vele eigenaren v.n.l. van 20 HA. en min der zijn hypotheekboeren, wier bezit voor enkele jaren voor de helft of nog minder der waarde met hypo theek bezwaard was. Hetzelfde bezit heeft voor hun thans een waarde die gedaald is tot beneden nul. Groote boeren die b.v. 80 tot 100 HA. on bezwaard eigen land hebben zonder meer, en die als kapitalist betiteld worden, genieten uit een dergelijk bezit op heden een inkomen nauwe lijks gelijk aan het salaris van het hoofd eener lagere school ten platte- lande. We meenen te mogen aannemen, dat de kennis van deze toestanden in den landbouw, tot in de steden wel zoo langzamerhand is doorgedrongen en dat er van de S.D.A.P. vele zijn die deze toestanden van zeer nabij kennen. Desniettegenstaande moeten wij constateeren dat alléén de stem men der S.D.A.P.-afgevaardigden in de Eerste Kamer tégen de wijziging der tarwewet zijn uitgebracht. Met beleefden dank voor de plaats ruimte. JAC. v. d. POL. Veen18 'Febr. '33. Vergadering van den raad der ge meente DUSSEN op Donderdag 16 Februari des n.m. s uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer J. J. H. Snijders. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring en wenscht, waar het de eer ste vergadering is die in 1933 wordt gehouden de raadsleden met hunne gezinnen een gelukkig en voorspoe dig jaar toe en hoopt, dat hii Iwe- derom aangenaam met de leden zal kunnen samenwerken in 't belang der gemeente. De notulen worden hierop gele zen en met een paar kleine aanmer kingen door de heeren Herman, Smink en van Daal vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van de verordening in verband met de art. 7 ,en 9 der woningwet. Koninklijk Besluit waarbii goed keuring wordt gehecht aan de vast gestelde verordening in verband met de winkelsluitingswet. Verslag 1932 van de commissie tot wering van schoolverzuim, waar uit blijkt, dat 24 gevallen door de commissie zijn behandeld. Begrooting 1933 van de Warenkeu- ringsdienst te Breda, als bijdrage door de gemeente Dussen is een bedrag uitgetrokken van f 322,14. Verzoek van het Gemeentebestuur van Kerkrade om adhaesie te wil len betuigen aan zijn adres gericht tot de regeering over vermindering van het percentage van het bedrag der Bijz. Scholen. Waar deze kwestie voor deze gemeente van geen be lang is, wordt besloten het schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Bericht van den Commissaris der Koningin in deze provincie, dat de heer J. J. H. Snijders is herbenoemd tot burgemeester der gemeente. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken, dat de steun- verleening voor werkeloozen in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf tot 25 Februari is goedgekeurd. Het be drag der rijksbijdrage zal nader wor den vastgesteld. Verder wordt bericht, dat de kost gangers geen kolentoeslag mag wor den verleend en aan gehuwden al leen als daaraan behoefte bestaat, na voorafgaand onderzoek van B. en W. De heer Smink zegt, dat zoo goed als alle steuntrekkenden zijn uitge trokken en geheel voor rekening van de gemeente komen, slechts een en kele trekt nog uit zijn bondskas. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zullen trachten werk voor deze uitge- trokkenen te vinden. Nota van aanmerking op de ge meente begrooting 1933, eveneens op de gemeenterekening 1931. De aanmerkingen zijn allen van ad ministratieven aard en zullen door B. en W. worden afgehandeld. Het bekende adres van de gemeen te Ambt-Hardenberg over een herzie ning der schatting voor de ongebouw de eigendommen, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Van verschillende ingezetenen no ta's van onkosten voor het bezoeken hunner kinderen van een school. Deze nota's zullen worden afge handeld volgens de bestaande veror dening. Van de Bataafsche Petr. Maat schappii te 's Hage een verzoek om nabii de R. K. kerk een benzine pomp te mogen plaatsen. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan tegen een vergoeding van 25 cent per jaar, aangezien op de pomp een handwijzer zal wor den aangebracht, die des avonds zal worden verlicht. De heer Jongbloet vindt 2; cent veel te weinig, de polder moet voor zijn weegbrug aan de provincie f2; betalen. Spreker zou minstens f in rekening brengen. De Voorzitter vindt f te veel en zou zeker niet hooger gaan dan f 2,50. De heer v. Daal wenscht het voor stel van den heer Jongbloet te steu nen. Dit voorstel wordt hierop met al- gemeene stemmen aangenomen. Aansluiting drinkwaterl. West-Bra bant. De Voorzitter zegt, dat de tegen woordige ongunstige tijdsomstandig heden het mogelijk maken, de streek van een waterleiding te voorzien. Vroeger is hiervoor reeds een be grooting gemaakt, toen zouden de kosten ver over het millioen zijn ge gaan, waardoor van de plannen niets kon komen. De kosten zullen nu slechts 8 ton bedragen, welk be drag door de provincie voor dit doel zal worden geleend tegen 4 pCt. Ge rekend wordt op steun van de regee ring door de noodige werkzaamhe den in werkverschaffing te doen uit voeren. Twee honderd werkeloozen zullen geruimen tijd daardoor werk vin den. Deze omstandigheden maken het mogelijk, dat de Maatschappii West- Brabant als alle gemeenten aanslui ten, een buizennet kan aanleggen, waaraan de gemeenten niets behoe ven te betalen en zal in den loop van 2 of 3 jaren in het geheele Land van Heusden en Altena drink water worden geleverd, onder dezelf de voorwaarden, waarop de Maat schappij dit thans levert in de reeds aangesloten gemeenten. Waar men hier in de gemeente herhaaldelijk last heeft van typhus-epidemieën, eenige jaren geleden heeft men er in den polder een gehad waarbii zich in 4 dagen tijd 4 gevallen voordeden. Alles is er aan gelegen dergelijke epidemieën die herhaaldelijk offers eischten te voorkomen. Spreker heeft daarom steeds geijverd hier een drinkwaterleiding te krijgen. De Maatschappii mag geen winst maken deze komt ten goede aan het bedrijf, die daardoor de tarieven kan verla gen. Waar de bestaande installatie's niet behoeven te worden uitgebreid heeft men nu slechts de kosten van het buizennet, waardoor dit aanne melijk voorstel kan worden gedaan. De heer v. Dijk vraagt of al uitge stippeld is, waar de buizen zullen worden gelegd. De Voorzitter antwoordt, dat de zaak thans nog slechts zoo ver staat, dat de gemeenten zich moeten uit spreken of zii willen aansluiten, het verdere komt later. De heer v. Daal verklaart sterk voor een waterleiding te zijn, als het echter maar niet gaat als met het eleetrisch licht, dat men het niet overal krijgt. Als het er komt, moet de Peereboom en de Straatweg het ook hebben. De Voorzitter merkt op, dat dit geheel een kwestie van den raad is. als deze maar garant wil blijven. Als de exploitatiekosten tot 10 pCt. wor den gegarandeerd dan kan men het overal krijgen. Voor een paar hui zen die in een uithoek staan is het natuurlijk onmogelijk, maar overigens kan het overal worden gebruikt. De buizen zijn thans zéér goedkoop slechts f1,50 per meter. De heer v. Daal zou toch willen weten waar de hoofdbuis heen komt. men kan die wel langs de Buiten- ka leggen, en dan zal het dp gemeen te nogal wat kosten, om het water overal te krijgen. De heer Jongbloet merkt op, dat in de plaatsen waar eën waterleiding is, het water ook in alle uithoeken wordt gebracht. De Voorzitter zegt, dat de gemeen te niet 10 pCt. der aanlegkosten moet bijdragen, maar moet garan deeren 10 pCt. der exploitatiekosten. De ervaring heeft volgens spreker bewezen, dat de arbeiders over al gaarne het geringe bedrag, dat zii voor hun water moeten betalen, opbrengen. De heer Herman vraagt hoe of het gaat met de huisaansluitingen. De Voorzitter antwoordt, dat de Maatschappii de buizen over een af stand van 25 meter der hoofdbuis aan de woningen brengt, de binnen leiding is voor de huiseigenaren. De kosten behoeven echter niet groot te zijn, als men met een kraan wil vol staan kost het niet meer dan een paar gulden. Spreker heeft in een naburige gemeente propaganda ge maakt voor aansluiting, daar zei men. dat het zoo'n slechten tijd is om: |de ingezetenen nu met iets te gaan be lasten, wat ze tot heden steeds voor niets hebben gehad. Met water is dat niet het geval, meent spreker, daarvoor zal men gaarne iets beta len. De heer M. v. d. Pluijm vraagt of niet de toezegging kan worden gedaan, dat de bewoners aan de Peereboom - en Straatweg het water ook zullen krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat de Maatschappii in dit opzicht zeer cou lant is, zii beslist daarover echter niet, dit moet de raad zelf doen. Be heer Koekkoek verklaart in principe niet tegen waterleiding te zijn, echter wel. dat de verplichting om aan te sluiten wordt opgelegd. Men treft hier meest arbeiders aan. die toch al niet weten hoe ze moe ten rondkomen en waarvoor het dus bezwaarlijk is, ze nu in dezen tijd ook te belasten met een nieuwe uit gaaf. Als ze niet kunnen betalen wordt de gemeente de dupe, want deze is garant. De Voorzitter komt niet terug op wat hii zoo straks reeds hierover heeft gezegd. De heer Jongbloet merkt op, dat er geen arbeider is, die voor 2ï cent in de week naar den sloot zal loopen. Daarbij duurt het nog 3 jaar eer allen zijn aangesloten. Het is te ho pen, dat in dien tijd de toestand is verbeterd, als dat niet het geval is. dan is alles verloren. De Voorzitter gelooft niet, dat men in het belang van de arbeiders spreekt als men tegen aansluiting re deneert. Juist door aansluiting ]comt er voor een gedeelte van deze men- schen werk. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop eenparig besloten aan te sluiten bii de aan te leggen 'wa terleiding. De heer v. Daal vraagt wanneer met aanleg zal worden begonnen. De Voorzitter kan dit niet zeggen, eerst moeten alle gemeenten zich heb ben uitgesproken, waarschijnlijk zul len de Prov. Staten er voor in bui tengewone zitting worden biieen ge roepen. Aankoop bouwterrein. De Voorzitter deelt mede, dat het gemeentebestuur een aanbod heeft gekregen om een perceel weiland ge legen aan de Molenkade aan te koo- pen, welk perceel zeer geschikt bouw rijp gemaakt kan worden. Het is ei gendom van den heer v. d. Pol (uit Rotterdam, die het voor f3000 aan de gemeente wil afstaan en als te gemoetkoming voor de werkeloozen f 200 wil afstaan, zoodat het op f 2800 komt, waarbii dan de transportkos ten komen. Het perceel is groot 1 H., 12 Are en 20 c.are, zoodat het op f2500 per bunder komt. Het is zeker een tamelijke prijs, doch voor minder wil men het niet verkoopen. Het is 'n mooi perceel, zeer geschikt voor uitbreiding der gemeente, daar om stellen B. en W. voor op het bod in te gaan, en het perceel aan te koopen om het dan in perceel tjes te verkoopen, zooals men dat ook in den polder heeft gedaan. De heer Jongbloet vindt de prijs veel te hoog als men er f 1000 had afgedaan, was er over te praten. De Voorzitter geeft toe, dat de prijs hoog is, doch de gemeente zal er geen strop aan hebben. De heer v. Daal meent, dat het duren grond wordt om te bouwen, daarbij zal men ook nog een brug moeten maken. De Voorzitter meent, dat men niet vooruit moet loopen, komt er de wa terleiding rlan kan men de Dusse missen en kan die worden gedempt, maar daarover kan men nu niet be slissen. De heer Koekkoek vindt de koop prijs ook hoog, toen hij de agenda kreeg, dacht hii bij zich zelf zit men nu hier om met geld te spelen. Een prijs van f2500 voor slechten grond is veel te hoog. Vooral waar men den grond niet direct noodig heeft, acht spreker het spelen met geld. De Voorzitter noemt de woorden spelen met geld groote woorden men speelt niet met geld, als men tot dezen aankoop besluit, de gemeente zal dit geen geld kosten. Als men den grond verkoopt voor 50 cent per M2. brengt hii een aardigen prijs °P' v. Daal. Zal men voor dien priis koopers krijgen Het is een gevaar lijke tijd en als men den grond jmoet gaan verhuren, moet het goed gaan als hij f 40 opbrengt. De heer Jongbloet zou een bod doen van f 2000. De heer v. Dijk verschilt van mee ning met de vorige sprekers men kan de prijs niet vergelijken met dat van land, op een andere plaats ge legen. Dat 't weinig opbrengt is juist een reden waarom men nu wil ver koopen. Als de toestand zich her stelde wil men het niet verkoopen. Iemand, die daar wil gaan bouwen zal een prijs van 50 cent per |M2. laag vinden. Spreker kan er niet me de accoord gaan de gelegenheid die zich thans voordoet om het te koo pen, te laten voorbii gaan. Spreker vindt de prijs niet te hoog, met jhet oog op de bestemming die men er aan wil geven. Er is best een par ticulier te vinden die het voor dit bedrag zou willen koopen. Het voorstel van B. en W. om tot aankoop over te gaan, wordt hier op in stemming gebracht en aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Jong bloet, v. d. Zouwen. y. Daal Koek koek en Leegganger. Werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede, dat de plannen tot afgraven van den dijk geen voortgang maakt, omdat de re geering geen bescheid geeft. De kos ten zijn door de Heide Maatschap pij geraamd op f 6000. Door de re geering was een subsidie van 40 pCt. toegezegd. Het gemeentebestuur heeft te kennen gegeven, dat deze subsidie te laag is. Bii deze kosten komen geheel voor rekening van de gemeen te, de kosten van toezicht. Door het accepteeren vai\ de 40 pCt. beloopt men de kans, dat men ook arbei ders van elders te werk gesteld krijgt. Een ozichter van de Provincie heeft ook de kosten berekend en vond de berekening van de Heide Maatschap dubieus. Deze kwam tot een bere- kering van f 98 50 toezicht en alles inbegrepen. De Voorzitter gelooft, dat uitvoe ring in eigen beheer voorkeur geniet en vraagt B. en W. te machtigen te handelen naar bevind van zaken. De heer Smink zag gaarne, dat de commissie voor de werkeloozen hierin zal worden gehoord. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Over eenkomstig dit voorstel wordt besloten. Belegging waarborgsom. Besloten wordt de f15 51 waarborg som der Bijz. school te beleggen bii de Bank voor Nederl. gemeenten tegen 4 pCt. Vaststelling instructie gemeente ontvanger. Wordt astgesteld. Als zittingsdagen worden aangegeven des Donderdags van 912 uur, des Zaterdags van 912 en van 24 uur. Vaststelling zekerheidstelling ge meenteontvanger. Wordt vastgesteld op f 2000. Vermindering jaarwedde gemeen teontvanger met 10 pCt. Deze jaarwedde bedraagt thans mi nimum f1125, maximum f1375. B. en W. stellen voor deze thans te -stellen op f 1012,50 minimum. De heer v. Balkom vindt het sa laris nog hoog. De Voorzitter merkt op, dat de regeling door Ged. Staten is vast gesteld, deze zullen vermoedelijk wel genoegen nemen met een verlaging van 10 pCt., als men verder gaat wordt dit zeker niet goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Ontslag sluiswachter. Aan den keer Kamp wordt eervol ontslag verleend als zoodanig. Benoeming gemeenteontvanger. De Voorzitter schorst de openbare vergadering om in geheim co mité het groot aantal sollicitanten te bespreken. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat door B. en W. ter, benoe ming worden aanbevolen J. Ansems en J. iMeijers. Bii de eerste stemming verkreeg" J. Ansens 3, G. Raams 3 en A. v. Moergestel 5 stemmen. Bij de tweede stemming was de uitslag 5 stemmen op J. Ansems, 2 op J. RaamT 4 op IA', v. Moergestel. m Bii de herstemming die hierop plaats had tusschen J. Ansems en A. v. Moergestel verkreeg de eerste 4, de tweede 7 stemmen, zoodat de heer A. v. Moergestel is gekozen. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering sloot. icfiuMHiIaitd. BOEKBEOORDEELING. Het nieuwe reclameboekje van de N. V. Gazelle Rijwielenfabriek te Die ren heeft weer zijn intrede gedaan. De opzet van het verhaal, hierin verteld, is aardig gevonden. Het geeft weer hoe Sultan Abdul Kamel Kemel. Pascha uit zijn vier even-oude zoons een opvolger kiest voor zijn rijk. Het viertal moet op reis gaan en wie het mooiste voorwerp medebrengt, zal tot Sultan worden gepromoveerd. Zij bezoeken dan Nederland en ko men terug met vier Nederlandsche producten voor Vader Sultan, die na tuurlijk de Gazelle fiets het mooist vindt. De illustraties, geheel in frisch rood met zwart gehouden, zijn mooi geteekend en goed verzorgd. Zeer zeker kunnen wij elkeen aan bevelen dit boekje te lezen. Als agent voor Wijk en Aalburg treedt op de heer P. v. d. Velden. o— VERNIEUWING RIJBEWIJZEN. Ter voorkoming van moeilijkheden met de politie wordt aan houders van rijbewijzen, welke in de maand Maart a.s. verloopen, aangeraden min stens acht dagen vóór den vervalda tum een nieuw rijbewijs aan te vra gen ter secretarie hunner woonplaats. De geldigheid van elk rijbewijs ein digt twee jaar na de dagteekening der afgifte. Kijk eens na of Uw eigen rijbewijs niet verloopen is! o AUTO-ONGEVAL BIJ DE BILT. Zaterdagmorgen is dr. Engelhard, di recteur van de Willem Arentshoeve te Den Dolder, op den Utrechtschestraat- weg onder De Bilt, met zijn auto, te gen een boom gereden. Op advies van dr. Lette is dr. Engelhard naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. De auto werd totaal Vernield.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4