Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN BinneiilaiMl. No. 5309 Woensdag 1 Maart 1933. Koofö-Branantsclie Maatschappij m Lanüöouw. T "ÏI— vV - F 1 - - T ^AND VAN ALtENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten. 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. PROEVEN MET INKUILEN VAN GRAS TE RIJSWIJK (N.-Br.). In den loop van het jaar 1932 heeft de Grasland-Commissie van de Noord- Brabantsche Mij. van Landbouw op de boerderij van en in overleg met den heer P. A. Westerlaken Dzn. te Rijswijk bij Woudrichem een proef genomen met'h et inkuilen van gras. Deze proef was op de volgende wijze ingericht. Een perceel gras, 2e snede, van zeer goede kwaliteit, werd voor dit doel beschikbaar gesteld, 't Gewas was blad rijk en er kwamen maar weinig grove zien natuurlijk van de allerbiytensfe laag). Men zou natuurlijk cok hebben kun nen denken, dat het in elkaar persen niet gelijkmatig was gebeurd, maar dan zou de kuilhoop later in het mid den meer hebben moeten zakken dan aan de kanten of omgekeerd. Dit was echter niet het geval. Het gras zakte gelijkmatig. Den 15den September werd de kuil hoop aan de kanten netjes afgewerkt, het los zittend gras werd er uit 'ge plukt, zoodat die zijvlakken een glad en vast uiterlijk kregen. Het in elkaar zakken van het gras was toen nog niet aangevangen. Des middags van denzelfden dag was de temperatuur j in het midden 39 en de kanten |40 gr. C. Toen begon ook het gras flink in elkaar te zakken en steeg eveneens de temperatuur zeer merkbaar, zoodat deze 's avonds aan de kanten 56 en in stengels in voor. Ook stond er een het midden 48 gr. C. was. behoorlijke hoeveelheid klaver tusschen Den 16en Sept. was de hoop gezakt het gras. tot 1.30 M. en er ontwikkelde zich Den 14den September werd dit in j toen veel damp. Omdat het bovenste te kuilen voer afgemaaid, nadat het toe-gras er toen nog eenigszins los op vallig in den nacht van 13 op 14 Sept. 1 lag, is de proefnemer er op dezen dag flink geregend had. Desniettegenstaan- nogeens overheen geloopen om ook dit de werd den 14den Sept., toen het gras wat vaster ,in elkaar te trappen, gras nog geheel nat was, met het in- De temperatuur steeg toen in den loop kuilen begonnen, al was dan het boven-van dezen dag in het midden tot 51 gedeelte van de zwaden iets gedroogd.en aan de kanten tot 62 gr. C. en bleef Omdat de weersgesteldheid op 14 Sept. den geheelen dag .zoowat op deze hoog- heel goed was, werd het gras laterte. op den dag ook1 van onderen natuur lijk iets droger Den 17en Sept., was de hoop ge zakt tot 95 c.M. De temperatuur aan de Voor dit inkuilen nu werd op een kanten was toen 66 en in het midden voldoende hoog gelegen gedeelte van 52 gr. C. en op den middag van dezen het erf een kuil gegraven van 4 Meter dag was ze aan, de kanten en in het breed en 6 Meter lang en 60 a 65 c.M. midden 52 gr. C. De temperatuur van diep. De hoeken werden iets afgerond 69 gr. CL ,is de hoogste, die. in deze en de kanten iets schuin naar binnen kuilhoop is waargenomen. Omdat 18 afgestoken. In het midden op den bo- Sept. een Zondag was en de heer Wes- dem is een rij takkenbosschen gelegd terlaken niet goed meer tot den 19en en er was voor gezorgd, dat het vocht, durfde te wachten met het opwerpen wat zich eventueel op den bodem van van aarde, is hiermee den 17den een de kuil mocht verzamelen door buizen begin gemaakt. Er is toen een laag naar een sloot kon wegvloeien, zonder van 15 c.M. aarde opgebracht, waarna dat er gevaar voor was, dat er water de temperatuur in den tijd van een half uit de sloot naar cfe kuil zou vloeien, uur aan den kant tot 61 gr. C. terug- Nadat dus een deel van het gras reeds liep en ze bleef zoo tot en met 18 in de vroege morgenuren was afge- Sept. Op 19 Sept. werd er weer wat maaid, werd direct met het inkuilen grond opgebracht en liep de tempe- een begin gemaakt en werd hiermede ratuur aan de kant terug tot 52 gr. C. 'den geheelen dag voortgegaan, zoodat Ook de volgende dagen daalde ze nog tegen den avond van 14 Sept. al het geleidelijk. Een verhooging werd niet gras van die oppervlakte van 1 H.A. waargenomen. Voor een normaal ver in de kuilhoop verzameld was. Bij de- loop van het gistingsproces is het ook werkzaamheden werd, zooals dat te niet wenschelijk, dat de temperatuur doen gebruikelijk is, om de beurt aan hooger oploopt dan tot ongeveer 70 de twee uiteinden van de hoop gereden, gr. C., zoodat de proefnemer er on- Dit gebeurde natuurlijk om een gelijk- getwijfeld goed aan gedaan heeft met matig in elkaar persen tijdens het op- de verdere ophoogi'ng van de aardlaag hoopen te verkrijgen. Gedurende het niet langer te wachten. Ook is het opstapelen van het gras werd er ook goed geweest, dat hij den 17en met geregeld eenige zorg aan het in elkaar de bedekking met aarde is begonnen, trappen besteed. Toen al het gras bij- j Den 23sten Sept. is de kuil toen eengezameld 'was, had de hoop een afgewerkt, d.w.z. de rest van de aarde hoogte van 2.15 M. van den bodem is er op gebracht, zoodat deze in to- van "de kuil tot de bovenoppervlakte taal 'een dikte had van 40 c.M. Voorts en bp den avond van den 14en Sept. werden ook de zijkanten met een laag begon zich al wat warmte in het voer aarde bedekt. De proefnemer had n.l. te ontwikkelen en den 15en Sept. be- het vorig jaar de ervaring opgedaan gon er damp uit op te stijgen. Met dat hij op zij wat afval kreeg, toen hij behulp van een hooiroedie werd getracht daar geen aardbedekking had aange- de temperatuur regelmatig te contro- bracht. De kuilhoop had na het afwer- leeren, maar de proefnemer vond meer ken een dikte van ongeveer 70 c.M. Er baat bij het gebruik! van een gewone werden toen een paar kleiine bosjes ge- thermometer, die ook bij een Weck- j trokken uit het binnenste van den toestel dienst doet. Deze kon behoor-hoop. Deze zagen er heel goed uiit. lijk diep in het inwendige van de hoop j Omstreeks half December is met hel gebracht worden om de temperatuur voeren van dit ingekuilde gras een be- op te nemen. Bij het eerste controlee-gin gemaakt en hebben we kunnen ren van de temperatuur op den morgen constateeren, dat de proef goed is ge- van 15 Sept. was deze aan de kanten lukt. Het gras heeft een bleekgroene 40 gr. C. en in het midden 34 gr. C., kleur en een geur, die voor ingekuild voor zoover dit met bedoelde ther-voer normaal i:s. Ze doet eenigszins aan mometer vast te stellen was. Ook bij die van zuurkool denken. Het wordt het later onderzoek bleek de tempera- met graagte door het vee gegeten; tuur, volgens de thermometer van den alleen de eerste dagen was dit nog proefnemer aan de kanten iets hooger niet het geval. Dit is echter een ge- te zijn, dan in het midden. Dit ver- woon verschijnsel, dat men dikwijls schijnsel heeft men ook meermalen waarneemt als voor het eerst ingekuild waargenomen bij de Landbouwkundige voer aan de dieren gegeven wordt, onderzoekingen aan het Rijkslandbouw- Voor het productieve vermogen van proefstation te Hoorn. Het moet zooals de koeien werkt het ingekuilde gras de Directeur meedeelt, ongetwijfeld toe geschreven worden daaraan, dat de lucht van buitenaf moeilijk tot het bin nenste van de kuilhoop doordringt. De bevredigend. De proefnemer gaf oor spronkelijk per dag 150 K.G. voeder bieten aan zijn koeien te zamen en nu geeft hij 75 K.G. voederbieten en van grasboter doet denken. Dit was direct waar te nemen, toen het gras nog maar een paar dagen ge voerd werd. De voederbietensoort, die in het rant soen door ingekuild gras vervangen werd, was de Groenkraag Jaapjesbiet. Veel meer bijzonders valt er overi gens over dit werk niet mee te deelen. Alleen kunnen we nog even opmerken, dat er 32 flink volgeladen 2-wielige karren gras Sn de kuilhoop geborgen waren en dat de hoop met zakken was toegedekt, vóór dat de aarde er op ge worpen werd. De thermometer was gedeeltelijk met blik omkleed en bij het inbrengen in de hoop werd met een stok eerst een gat in de kuilhoop ge stoken. Het schuin afsteken van de kanten van de kuil bevalt de proefnemer niet goed. Hij heeft den indruk gekregen, dat hij dan meer verlies heeft dan met loodrechte wanden. De Grasland-commissie der Noordbrab. Mij. v. Landb., Ir. 'H. E. Huizinga, Voorz. C. G. de Jong, Secretaris. Proeftuin Gorinchem. Ondanks den vrii strengen winter kan thans geconstateerd worden, dat de jonge kas- en platglasgroenten de vorst goed doorstaan hebben. Aan vankelijk leek het. dat sommige bloemkoolplanten het wel zwaar te verantwoorden gehad hadden, maar het is nu gebleken, dat dit toch geen nadeelige gevolgen gehad heeft. Ze staan na bijmesten en gieten over het geheel genomen er uitstekend voor en groeien best, zoowel in de serre's als in het warenhuis. Dit kan ook gezegd worden van de sla in het warenhuis en onder het glas, schoon enkele wegvallers zijn waar te nemen, doch in minder hoeveelheid dan in den winter 1932. De spina zie. zoowel in de serre als in het warenhuis, staat er prachtig voor. Heel lang zal het niet meer duren, dat de eerste dezer groente aange boden zal worden. De jonge peen heeft zich eveneens goed gehouden. In tegendeel met de glasaardbeien van 1932 zijn die van 1933 zonder eenige schade door den winter geko men. Een gedeelte ervan is dezer dagen onder glas gebracht. De stand van de koude grond aardbeien is best. De jonge tomaten-, meloenen en komkommerplanten in de kweek kas beloven zeer goed te worden. gistingsprocessen zijn daarom aan de 40 K.G. ingekuild gbas. De melkop- buitenzijde krachtiger dan in het bin- brengst is na deze verandering in het nenste van de hoop. Vandaar de hoo-fantsoen gestegen en de boter heeft gere temperaturen aan de kant (afge- j een kleur gekregen, die meer aan die DOODELIJK MIJNONGEVAL. In de Oranje Nassau-mijn IV is een doodelijk ongeval gebeurd. Terwijl de mijnwerker B. Jutte- meier bezig was met het roeven van hout, brak het dak boven hem tot aan het kolenfront door, waardoor Juttemeier onder het neervallend ge steente bedolven geraakte. Spoedig toegeschoten hulp bevrijdde hem. J. bleek zeer zwaar gewond te zijn. Op weg naar de verbandkamer der mij nen overleed de getroffene. Jutte meier was 29 jaar oud, weduwnaar, vader van vier jonge kinderen en Duitscher van nationaliteit. o— VEROORDEELD. Voor de rechtbank te Dordrecht is tegen het echtpaar B. uit Oud- Beijerland tegen den man een jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis, waarvan 6 maan den voorwaardelijk en tegen de vrouw 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk wegens het vervaardigen van valsch geld. o— ONTAARDE OUDERS. De echtelieden M. te Susteren heb ben sinds Zaterdag 18 dezer hun wo ning verlaten, met achterlating van 6 kinderen. Het jongste is pas zes weken oud. Ingezetenen hebben zich over de arme kinderen ontfermd. o STAKING OPGEHEVEN. De Rijnvaartstaking, welke op 4 April 1932 begon is thans geëindigd. De onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, welke noodig was, wijl de bestaande per 31 Maart 1932 afliep leidden niet tot een resultaat., daar de werknemers o.a. niet wilden in gaan op het voorstel van de werk gevers tot invoering van een loons verlaging van 15 pCt. De staking is van weinig invloed geweest op de Rijnvaart en practisch hielden de werkgevers er dan ook geen rekening mee. Voor zoover noodig zijn de sta kers vervangen door personeel van verwante buitenlandsche ondernemin gen, dat tegen lagere loonen werk ten dan de door de werkgevers voor gestelde. In goed vertrouwen denkt U „ASPIRIN" gekocht te hebben, terwijl het soms zeer dik wijls „namaak"-tabletten zijn. Weigert elke verpakking, waarop het Bayerkruis niet voorkomt. Wei gert eveneens losse tabletten. Het is in Uw eigen belang. „ASPIRIN" is uitsluitend verkrijg baar in: oranje-zakjes met 2 tablet ten h 10 cent en oranjeband-buisjes met 20 tabletten a 70 cent. ERNSTIGE BRANDWONDEN. De 16-jarige arbeider G. Manus te Doesburg is bij zijn werkzaamhe den in een pot met kokende teer ge vallen, waardoor hij ernstige brand wonden opliep. M. is naar een zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. o— BELANGRIJKE INBRAAK. Bij een horlogemaker in Iiet Plang te Rotterdam is ingebroken. Uit een kast werd een bedrag van eenige dui zenden guldens gestolen. Vermoede lijk hebben de inbrekers, die wisten dat de horlogemaker vrij veel geld in huis moest hebben, zich door het forceeren van een deur toegang tot de woning verschaft. O— VOETBALLER OVERLEDEN. Zondagmiddag kreeg de 20-jarige KI. Moolhuizen, keeper van het Mui der elftal, bij een ruw gespeelde wed strijd een trap, waardoor een der rib ben in een nier is gedrongen. Ter stond heeft men hem geopereerd en den nier weggenomen, doch het heeft hem niet kunnen redden, want hij is aan de gevolgen overleden. De politie heeft de zaak in onder zoek. o IN BRAND GERAAKT. Zondagmorgen liep een 28-jarige gehuwde vrouw in de Rapenb.str. te Amsterdam in nachtgewaad langs de brandende kachel. Haar kleeding vatte vlam, waardoor zij zulke ern stige brandwonden bekwam, dat zij is overleden. KOLENDAMPVERGIFTIGING. In de haven te De Haukes (Wie- ringen) is de arkbewoner D. Kooij slachtoffer geworden van kolendamp vergiftiging. Door de buren werd be merkt, dat op de ark iets niet in orde was. Beide echtelieden werden bij een daarop ingesteld onderzoek bewusteloos op de slaapkamer aange troffen, waarop terstond geneeskun dige hulp werd ingeroepen en kolen dampvergiftiging geconstateerd. Men mocht het genoegen smaken de vrouw na enkele uren wederom tot bewust zijn te brengen. De man is echter zonder tot bewustzijn te zijn geko men, na vijf dagen overleden. o— VERBODEN GESCHRIFTEN. Bij legerorder heeft de minister van Defensie bepaald, dat het anti oorlogsbulletin een maandblad is op genomen onder de verboden geschrif ten. o MONUMENT OP HET GRAF VAN AGENT BAAS. Onder zeer groote belangstelling van politiezijde en publiek heeft Za terdagmiddag op de Alg. Begraaf plaats de overdracht aan de familie plaats gehad van het monument op. het graf van den agent van politie. Baas, die in September 11. slachtof fer is geworden van de relletjes te 's-Gravenhage. L DOODELIJK ONGEVAL. Te 's-Gravenhage geraakte bij het rangeeren op het emplacement der Ned. Spoorwegen bij het Holl. Spoor station aldaar, de 38-jarige rangeer der C. J. v. d. K., onder een goede rentrein. Het rechterbeen werd hem afgereden. K. is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden, o GEZONKEN. Het motorschip „Multatuli" meten de 81 ton is op de Merwede nabij Sliedrecht gezonken. Het schip was geladen met steenen. Enkele zand- schippers wisten den schipper C. de Mik en diens vrouw en kinderen te redden. O— Mr. C. O. SEGERSf. In den ouderdom van 67 jaren is te 's-Gravenhage overleden Mr. C. O. Segers, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden. De overledene was oud-hoogleeraar in het Burgerlijk recht aan de Rijks universiteit te Groningen. o ONTPLOFFING. In de bakkerij van den heer J. J. v. d. Schoor te Rotterdam heeft een ontploffing plaats gehad. De bakker, had een nieuwe oven gekocht die 's middags door een monteur in wer king zou worden gesteld. De hitte in den oven, die berekend zou zijn op 260 graden C. werd opgevoerd tot 240 graden. Bij deze tempera tuur sprong echter plotseling de ijze ren deur met een geweldigen knal uit zijn hengsels. Verschillende rui ten van de bakkerij werden door den hevigen luchtdruk vernield. Gelukkig, werd niemand gewond. o INBRAAK. Bij den burgemeester der gemeen te Monnikendam, den heer J. Ver steeg Jr. is ingebroken. Door verbrë- king van een ruit verschafte men zich toegang. Beneden werd alles doorzocht. Vermist worden f 20 en eenige sieraden. O MET BRANDENDE SIGAAR NAAR' BED. j In brand geraakt en overleden. Op carnavalsavond begaf de heer li, B. wonende in de Havenstraat te Maas tricht zich met een brandende sigaar te bed. In het bed is brand ontstaan. B'4 werd met brandwonden overdekt en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd, waar hij is overleden. o— MOORDAANSLAG OP EEN VROUWl De Rechtbank te Maastricht heeft veroordeeld een 50jarigen mijnwerker, werkzaam in de mijnen te Heerlen^ die een moordaanslag op een 35-jarigei waschvrouw had gepleegd, tot een jaafj gevangenisstraf. Het O.M. had ander half jaar geëischt. o ERNSTIG ONGELUK. De 22-jarige bakker L. G. uit Horst; is met een bestel-auto op den Venlo-: schen weg te Horst door de gladheid van den weg aan het slippen geraakt. De auto botste tegen een boom en werd vrijwel geheel vernield. De bestuurder, kreeg hierbij eene verbloeding, dermate! ernstig, dat hij naar het St. Antoniusf* ziekenhuis te Horst moest worden! overgebracht. o MOTORRIJDER TEGEN EEN WA GEN GEBOTST. Zaterdagavond had nabij den tol te Wolfheze te Oosterbeek een verkeers ongeluk plaats. De heer Schouten, een! garagehouder uit Den Haag, reed met snelle vaart met zijn motor tegen een' met een paard bespannen wagen. Hij kwam onder het paard terecht en werd tamelijk ernstig gewond. Het slachtoffer is verbonden door dr. Vre- denburg en naar het ziekenhuis tef Arnhem vervoerd. Het paard moest worden afgemaakt. 1 oJ voor het land van Hensden en Altena, de langstraat en de Bonunelerwaard —O— - -O- i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1