Plaatst Nieuwsblad van Heusdeii ingezonden Parijsclie Jlodebrieven. Firma L. J. VEERMAN Uwe advertenties in het HET MEEST GELEZEN BLAD IN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. WORDT IN ALLE KRIN GEN DER BEVOLKING GELEZEN. VRAAGT CONTRACTPRIJZEN HEUSDEN. pen en combineert dan ook zijn jgrondige bespuiting yoov ziekte be strijding met een zware bemesting en 'doelmatige snoei. Om welke hoeveel heden mest het daarbiï gaat blijkt wel hieruit. Om de drie jaar krijgen de boo men stalmest aangevuld met kalizout en super en zwavelzure am moniak. De jaren, dat geen stalmest gegeven wordt, bestaat de bemesting uit 500 K.G. kalizout 40 pCt.. 1000 K.G. super- of slakkenmeel en 1000 a 1200 K.G. ammonsalpeter of zwa velzure ammoniak. En bovendien ééns in de drie jaar na den oogst 2000 A 3000 K.G. poederkalk. Zulke bemestingen op vruchtboo- men kunnen ons toch wel wat leeren. iEn de heer Rooy heeft er geen [be rouw vanl o- HOE KAN MEN NAGAAN OF BOTER VERVALSCHT IS Het is wel eens voorgekomen, dat boter met kalk of krijt vervalscht is. Wanneer men wil onderzoeken, of de boter daarmede vermengd is. behoeft men ze slechts te smelten. De kalk- of krijtdeelen zullen dan door hun meerdere zwaarte bezinken. Ook kan men bij de gesmolten bo ter een of ander zuur voegendit zal dan de aanwezigheid van kalk terstond verraden, door het opbrui sen tengevolge van het ontwijkende koolzuurgas. Stijfsel wordt ook soms als vervalschingsmiddel aangewend. Vermengt men nu een weinig van de te onderzoeken boter met jodiumwa- ter. dan vertoont zich een blauwe kleur, wanneer ze met stijfsel ver mengd is. Is dit evenwel niet het igevai, dan wordt de boter oranjegeel. Ben enkele maal heeft men wel eens een hoogst vergiftig bijmengsel in boter ontdekt, om ze in gewicht te doen toenemen, n.l. loodsuiker. Wan neer men wil onderzoeken, of de bo ter hiermede vervalscht is. smelt men ze in heet water. Als er zich lood suiker in bevindt, wordt deze door het water opgenomen, en brengt men daar nu zwavel waterstofgas in. dan ontstaat er zwart zwavellood. De ver- Valsching met rundervet komt ge makkelijk aan het licht, omdat de boter dan eerst bij 6570 gr. C. smelt. Bovendien verraadt de geur van het vet het als vanzelf. Verval- sching met meel laat zich even eens gemakkelijk ontdekken. Daartoe voert men bij de te onderzoeken hoeveelheid boter tien maal zooveel water en kookt dit alles met elkaar. Is er werkelijk meel aanwezig, dan worden er in de vloeistof stijfselach- tige klonten gevormd. ADVIES AAN ALLE VERBOU WERS VAN AARDAPPE LEN INZAKE SCHURFTBESTRIJDING. Bij den invoer van aardappelen in verscliillende landen wordt in toene mende mate op de aanwezigheid van schurft (pok) gelet. Eenige landen stellen zelfs zeer strenge eischen, spe ciaal wat betreft het voorkomen van schurft op pootgoed. Waar alles in het werk gesteld moet worden onze aardappelexport nog zoo goed mogelijk te doen zijn, is het noodzakelijk, dat getracht wordt de schurftaantasting te beperken. Door proefnemingen en onderzoe kingen zal, daar geen rechtstreeksche bestrijding mogelijk is, onze kennis omtrent de voorwaarden waaronder een oogst van schurftige aardappelen verzekerd is, nog in belangrijke mate moeten worden uitgebreid. Dit neemt niet weg, dat toch nu reeds enkele aanwijzingen, gebaseerd op praktische ervaringen kunnen gegeven worden, om tot het doel, het telen van schurft- vrije aardappelen, te geraken. In verband met het boven vermel de wordt daarom aan alle aardap pelverbouwers ernstig aangeraden, voor zoover dit in verband met de eischen, die andere gewassen stellen, mogelijk zal blijken te zijn, rekening te houden met de hiervolgende aan wijzingen, die in overleg met het Rijslandbouwproefstation te Gronin gen zijn opgesteld. 1Het optreden van schurft wordt in hooge mate in de hand gewerkt door sterke kalkbemestingen en te hooge kalk toestanden. Direct na be- kalking van kalkarme gronden treedt !de schurftziekte vaak in zeer geringe mate op, maar daarna kan de bekal- king haar invloed doen gelden. Op gronden, waarvan bekend is, 'dat de oogst schurftige aardappelen oplevert gebruike men daarom „zure" in plaats van „alcalische" bemesting, waarbij zwavelzure ammoniak in de eerste plaats in aanmerking komt en men het fosfaat niet als slak, maar als superfosfaat toedient. 2. In het voorjaar ondergeploegde rogge, of ander graangewas, alsmede gemaaid gras kan, zooals in vele gevallen is waargenomen, de schurft aantasting verminderen. Zoo mogelijk passe men een dergelijke werkwijze toe. Het is noodig, dat het graange was vroeg in het najaar wordt ge zaaid, opdat het in het voorjaar flink ontwikkeld is. Het scheuren van weiland is niet gelijk te stellen met het onderbren gen van gemaaid gras. Meermalen toch treedt juist op gescheurd wei land in sterke mate schurft op. Later zullen wellicht aan de hand van resultaten van onderzoekingenen van uitgebreide praktijkervaringen, uitvoeriger en zich meer aan ver schillende omstandigheden aanpas sende adviezen voor het verkrijgen van een aardappeloogst met zoo ge ring mogelijke schurftaantasting ge geven kunnen worden. De Inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, N. VAN POETEREN. VOORPROEF TES VAN DE LENTEMODE. Mantelcostumes. blouses en hoeden met voilettes. Voor het oogenblik is de felle koude voorbij en verheugen we ons in heerlijk zacht weer. „Nu komt de lente", zeggen de optimisten. La ten we het hopen! Of zou het mis schien verstandiger zijn, naar de pes simisten te luisteren, die ons voorhou den dat we vóór April niet op lente behoeven te rekenen en dat we ver leden jaar zelfs nog in - Juni ge stookt hebben Dat behoedt ons ten minste voor teleurstellingen. Mevrouw Mode behoort in elk ge val tot de optimisten. Of het warm of koud. mooi of leelijk weer is. ize komt in de eerste maanden van het jaar met haar lentemodellen en laat het aan ons over. of we ze al dan niet dragen willen. Dat laatste willen velen onzer heel graag, maar we zijn een beetje voorzichtig geworden. Zul len deze vroege voorjaarsmodellen wel stand houden, vragen we ons af. Zou het niet beter zijn. nog even af te wachten, alvorens we ons iets nieuws aanschaffen Alleen onze ge lukkige zus teren, die in het warme Zuiden verpoozen en dat worden er in deze moeilijke tijden steeds min der hebben reeds een volledige lente-uitzet noodig. Waaruit deze be staat. interesseert ons natuurlijk'. Ze is, als het ware, een voorproefje van hetgeen we hier, enkele maanden la ter. zullen zien. En zoo bemerken we. dat het mantelcostuum in het komende seizoen in hooge eere zal staan. Het is zeer eenvoudig, met een bont jasje tot aan de heupen. De details vormen echter de elegantie. Een chic modern mantelpakje is b.v. van marineblauwe stof. van voren met vergulde khoopen gesloten. Hierbij behoort een roestbruine blouse, even eens met kleine vergulde knoopjes dichtgeknoopt en met breede revers van marineblauw. De blouse, hoewel van andere stof. toch met het ge heel in overeenstemming te brengen. is het streven van de nieuwe voor jaarsmode. Een ander leuk mantelpak is ge maakt van marineblauw met Schots ch. Hierbij behoort niet een blouse maar een geheele japon, eveneens van blau we stóf. maar met een Schotsch bo vengedeelte. In plaats van een man telpak draagt men ook het driedee- lige ensemble, rok. bolero en blou se. Heel veel van deze ensembles worden van bruine jersy gemaakt met een gele blouse van fijne dunne wel. Deze heeft een omgeslagen kraagje waaronder een bruine das is geknoopt. De moderne japonman tel is bijzonder goed van lijn. slankten aansluitend gemaakt met een rij knoopen over de geheele lengte. Op koude dagen draagt men er een bon ten pelerine over of een bolero van bont zonder mouwen. Mouwlooze bo- loro's. ook van stof en fluweel, wor den trouwens veel gedragen aan de ze schoone „azuurblauwe kust". Be halve bruin en donkerblauw, die we reeds vernoemden, zijn grijs en beige hiervoor in den smaak. En bii al deze soorten mantels en mantelcos- tuums draagt men het moderne. .pp het voorhoofd geschoven hoedje. Ook degarneering is naar voren geplaatst, een gesp. een strik of draperie. We zagen zelfs een tulbandje met een lossen vergulden ring die op het voorhoofd hing. Straks gaan we nog mutsjes dragen met een krans van gouden muntjes, zooals de zigeuner vrouwen. De voilette blijft voorloopig haar vogue behouden. Soms is ze heel kort. bedekt juist even de haren, an dere overschaduwen de oogenen kele. even gefronsd. reiken tot aan den kin. Dikwijls is de tulle van deze voiles met moesjes doorweven in dezelfde tint. Nieuwer is een zwar te violette met vrii groote witte moe zen. die in het midden weer een klein zwart stipje vertoonen. Een der gelijke voile wordt gedragen bii een wit-zwart hoedje, terwijl deze zelfde kleurentegenstelling ook verder aan het toilet voorkomt, pan taschje en handschoenen b.v. Die liefde voor sterke contrasten vindt men op het oogenblik ook in de ceintuurs uitgedrukt. Donkere ia- ponnen hebben ceintuurs van felge kleurd leer of van glanzend verguld metaal. En op Jiandschoenengebied bij lichte en gekleurde japonnen in allerlei nuancen ziet men zwarte handschoenen dragen. WILHELMINA. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad" Dit uiterst practische N ederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bij de uit gevers dezer courant tegen sterk ge- reduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 24 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen bedraagt slechts f 1,20 per kwartaal, franco per post f 1,50. NOG STEEDS DE „ZEVEN PROVINCIËN". Er leefde in het grijs verleden Een dapper volk vol heldenmoed; Het streed en worstelde om zijn vrijheid En offerde zijn goed en bloed. 'kLees in de bladen der historie De daden van ons voorgeslacht; En 'k zie, dat in die oude tijden Hun leuze was: „Eendracht maakt macht". Door eendracht was het sterk en machtig, Door eendracht werd het groot en vrij, Door eendracht wist het zich t'ontworstelen Aan Spaansch geweld en dwingelandij. Maar 't Nederlandsch volk in onze dagen, Leeft niet in eendracht als weleer. Door politiek-partij-gekronkel Ligt het verscheurd, verdeeld terneer. In 't heidendom teruggevallen, Aanbidt het afgod „Politiek". Beginsels 't blijken holle frasen. Gewetens zijn van elastiek. „Ieder voor zich, en God voor allen". Dat is 'tdevies van dezen tijd: „Men ziet veel liever buurman sterven, Dan dat men zelf aan kiespijn lijdt". fer.V 1 i i t 1 I A. Februari 1933. Men wil den naam van „christen" dragen, Maar ach, in wandel, woord en daad, Vergeet men het geood der liefde En toont in plaats daarvan de haat. ERNST BERNO. Er wordt, het spreekt vanzelf, nog heel wat nagekaart over de muiterij op „De Zeven Provinciën". In mili taire kringen natuurlijk niet het minst. De schokkende gebeurtenissen, welke bij onze Marine in Nederlandsch-In- dië plaats vonden en die zich ont wikkelden tot het voor ons land en volk dramatisch gebeuren op „De Zeven Provinciën" hebben ook in onzen kring diepe ontroering gewekt. Een ontroering, die zich uitte in ver ontwaardiging en onvoorwaardelijke afkeuring van een daad, vijandig te gen den Staat, tegen het wettig ge zag. Een daad, ondenkbaar en onbe staanbaar voor den goeden en eerlij ken militair, die bovendien geheel vrijwillig dienst heeft genomen in de Weermacht dus als waker en ver dediger voor de eer en veiligheid van het Vaderland, schreef het blad van de bekende vereeniging van on derofficieren „Ons Belang". Vooral ook in Indië schijnt men vol te zijn van het geval. De verontwaardiging is algemeen. Het lid van den Volksraad Ir. Hart heeft zelfs voorgesteld om Ir. Cra mer, Ned. Indisch ambtenaar op non activiteit, die de partij voor de mui ters heeft opgenomen, oneervol uit 's lands dienst te verwijderen. En de commandant van de zeemacht in Ned.-Indië heeft tot nader order aan alle militairen der zeemacht het bij wonen van politieke vergaderingen, waar de maatregelen van de overheid worden besproken, verboden. DE GAGES VAN HET MARINE-PERSONEEL. In „De Telegraaf" vonden wij deze in het algemeen nog al hoog nauwkeurige gegevens betreffende de geachte gages wordt gesproken, na- bezoldiging van de voornaamste cate- men wij hier eens eenige cijfers over. De bezoldiging aan boord in Neder land, waaronder niet begrepen vo«- gorieën van het marine-personeel. Waar er in deze dagen zooveel over ding en huisvesting, bedraagt: vóór de korting: 0,67 Gehuwd lichtmatroos matroos 3e kl0,90 matroos ie kl3,054,50 korporaal 3,75—5,25 sergeant 4,85—6,45 sergeant-majoor 5,657,10 Vaklieden Gehuwd korjxufeal 3,955,4: sergeant 5,10—6,70 sergeant-majoor 3,907,40 nA de korting: 0,63 0,85 2,864,21 3,51—4,91 4,54—6,01 5,286,60 3,70—5,10 4,77—6,24 5,51—6,88 Machinisten: Gehuwd korporaal 4,155,65 3,895,28 sergeant 5,30—6,90 4,96—6,42 sergeant-majoor 6,107,60 5,697,06 stoker ie kl3,35—4,90 3,14—4,59 Voor berekening der weekinkomens moeten de cijfers met zeven ver menigvuldigd worden. Voor de Intandsche schepelingen bedroegen de gages: vóór de korting:. Matroos 3e 'kl0,80 Matroos ie kl1,652,35 Korporaal 1,953,50 Vaklieden-korporaal 2,303,85 Stoker 2e kl1,251,65 Stoker ie kl1,752,60 Korporaal-stoker 2,353,90 nA de korting: 0,70 1,402,00 1,65—2,95 2,05—3,20 1,05—1,40 1,502,20 2,00—3,20 (Buiten verantwoording der Red.). Mijnheer de Redacteur! Gelieve onderstaand ingezonden stuk in Uw blad op te willen ne men. Gezien het ingezonden stukje on derteekend door den Heer J. Vos. lid van het personeel der Stad Rot terdam. is het mii onverklaarbaar, dat U een dergelijk ingezonden stuk je plaatst, zonder U eenigszinds nader op de hoogte te stellen van den jui- sten toestandWat rijn inderdaad de feiten. Ondergeteekende was in de ver gadering van de Kamer van Koop handel te Waalwijk (Zie Heusdensch Nieuwsblad van 15 Febr. j.l. waarin het verslag der K. v. K. in voor komt) dus was zelfs niet eens er bij tegenwoordig en dan zonder ee- nigen grond in het publiek een be schuldiging te plaatsen, die kant noch wal raakt. Maar er is meer. Hoogst roekeloos en on-menschlie- vend is het geweest om met een passagiers boot. welke ongeveer 33 jaar oud is. van boven naar beneden het ijs te breken; dat is inderdaad ge weest: hoogst gevaarlijk en zeer on- menschlievendindien er iets met de Stad Rotterdam had plaats gevonden, dan had niemand deze menschen kunnen helpen of redden. Ook is het een besliste onwaar heid, dat het personeel een draad trachtte vast te maken aan het voor de werf liggende schip, welke draad jammer niet hield Deze draad is in derdaad vast gemaakt maar knapte als een draadje garen af: volkomen begrijpelijk. De Stad Rotterdam was niet te houden aan het voor de werf liggende schip. Als het de bedoeling van den Heer Vos is om rich menschlievend te toonen. dan had hii de Stad Rot terdam terug moeten houden toen de Maas nog vast zat en moeten wachten totdat op de Maas behoor lijk veilig gevaren kon worden en maar niet luk raak een beschuldi ging neer te schrijven, waarvoor alle grond ontbreekt. U dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, A. DE HAAN. Wij moeten den geachten inzen der opmerken, dat de heer Vos. zijn ingezonden stuk met zijn naam on- derteekende. dus de volle verant woordelijkheid op zich nam, zoodat hij zich dus tot hem en niet tot ons heeft te richten, als hii meent Pr op te moeten ingaan. DE REDACTIE. O Mijnheer de Redacteur! Dankbaarheid eenerrijds en het be lang der Openbare school anderzijds, dringen mii nog eenmaal een beroep, te doen op uwe welwillendheid om een klein plaatsje te vragen in Uw veel gelezen blad voor onderstaan de regelen. Bii voorbaat mijn dank. Toen ik voor eenige weken mijm ingezonden stuk in Uw blad plaatste, vermoedde ik niet. dat het gemeente bestuur reeds zoo spoedig met plan nen voor den bouw eener nieuwe openbare school in den Raad zou komen en het meest trof mii in het verslag daarvan in Uw blad van 1 Febr. de. hoewel vage. omschrijving die de Burgemeester van het nieuwe gebouw gaf. n.m.l.eenvoudig en de- geliik- Deze omschrijving. Mijnheer de Redacteur, stemt mij en velen met mij, tot groote dankbaarheid. Het onderwijs toch, aan de O. S. is mede bestemd om de kinderen op te voeden in alle Christelijke en maatschappelijke deugden en dan kan het niet anders waar het kinder-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6