Zietesmari FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws PUROL er opl lijk" gemoed voor indrukken, het zii goede het zii slechte zoo vatbaar is. en eenvoud het kenmerk van het ware dat is van de ware Christelijkheid is. of een eenvoudige, degelijke om geving moet zijn invloed ten goede op het onderwijs doen gelden. De heer v. 't Sant klaagde in de raadszitting dat er een meening be stond. dat het gemeentebestuur het Openbaar Onderwijs niet wel gezind was. Ik durf verklaren, wat er ook met andere scholen in onze gemeente gebeurd mag zijn. of die gebouwd zijn met een uiterlijke praal en pracht, die niet in overeenstemming kan zijn met den eisch van goed en degelijk onderwijs (ik weet het niet) .wanneer het gemeentebestuur bii den bouw der nieuwe Openbare school zich houdt aan de verklaring van den Bur gemeester. dan kan niemand B. en •W.. den heer van 'tSant incluis, ver wijten. dat zii de belangen althans van het Openbaar Onderwijs verwaar- loozen. Daarom Ouders. Onderwijzers en Gil allen die U in onze gemeente opmaakt om de belangen van het openbaar onderwijs te bevorderen, waakt er voor. dat in het nieuwe gebouw het onderwijs blijft, wat het in het oude altijd geweest is. zonder sectarisme maar ook zonder partii- geest. eenvoudig en degelijk. Waakt er voor dat het mogelijk blijft wat tot nog toe op Sleeuwijk altijd mo gelijk is geweest dat de dienst in de openbare school met gebed ge opend en gesloten wordt. Het sectarisme aat in onze streek 'hoogtii viert heeft in den loop de jaren veel afbreuk gedaan aan de openbare school. Wie echter in een plaatselijk blaadje het twistgeschrijf tusschen hoofden van bijzondere scholen heeft nagegaan moet zich wel eens afvragen, mede omdat de voor standers van het bijzonder onderwijs het zoo gaarne sieren met het prae- dicaat „Christelijk", en men dan ook bii het bijzonder Onderwijs doet alsof: Is het met het bijzonder on derwijs wel zóó als men ons wil doen gelooven Wie het schelden der hee- ren heeft gelezen vraagt zich afZou het dan toch waar zijn. dat het da gelij ksch gebruik van Gods Woord, niet gedragen door een levend geloof, er toe leidt dat de eerbied voor dat Woord zoodanig wordt afgestompt, dat men zelfs het oordeel uitgespro ken in Math. 6:22 laatste gedeelte, niet meer vreest. En wanneer men dan leest, dat één der schoolbesturen zijn spijt uitspreekt: niet over den geest die in de ingezonden stukken openbaar wordt maar over het feit dat hii openbaar is geworden (past hier misschien Johs. 3:921) dan krijgt men wel een eenigszins ande ren kijk op dat hoog genoemde bij zonder onderwijs. Er is door de te genstanders van het Openbaar Onder wijs den spot gedreven met de leuze: Maakt front voor de Openbare school. Waar onze Openbare School is wat zii tot nog geweest is en waar de bovenaan gehaalde dingen bii het Christelijk (pardon bijzonder) Onder wijs mogelijk zijn daar kan de leuze Naar het Fransch. n> 144. Dat was de eerste straf voor den ellendeling geweest. Jean Demarr begreep, dat Marinette een eerzame vrouw was geworden; en hij meende, dat hij door de jonge vrouw de hand te reiken en door haar mede te deelen, dat zij nog vrienden bezat, dat hij haar misschien nog ge heel kon oprichten. Hij schreef haar om een onderhoud. Zij antwoordde: „Mijnheer, ik heb mijn plicht ge daan, zelfs een zeer smartelijke plicht en ik geloof, dat ik zelfs meer gedaan heb. Gij behoeft mij niet te bedanken. Mijn vurigste wensch op 'toogenblik is, dat pijnlijke verleden te vergeten, waarover ik nog steeds moet weenen!" Jean ,Demarr gaf het echter niet op. ,En zonder opnieuw geschreven te hebben, begaf hij zkh op zekeren mor gen, twee dagen na de veroordeeling van Colliivet, naar 'de rue Lord Byron. Eenige minuten moest hij wachten. Marinette aarzelde nog. Eindelijk liet de dienstbode hem 't sa lon binnen gaan. Bijna onmiddellijk daarna trad de jonge tvrouw binnen; 'twas gemak kelijk ,aan haar bleek en vermoeid uiter lijk, ,aan de met blauwe kringen om geven pogen te zien, dat Marinette haar nachten met weenen en peinzen over het verleden doorbracht. Jean Demarr groette haar beleefd. Zij antwoordde nauwelijks maar wees hem stilzwijgend een stoel aan. Mevrouw, zeide hij, ik kom niet om u mijn dank dank te brengen, maar toch kan ik Parijs niet verlaten, zonder dat gij van mij te weten komt, dat wij het aan u te danken hebben, dat het geluk en den vrede in mijn huisgezin is teruggekeerd, dat «en brave een vrii en fier worden uitgesproken „Maakt front voor de Openbare School". Een Sleeuwijker. AALST. In de O. L. School is een ou deravond gehouden, waarbij alle le den van Volksonderwijs waren uit- genoodigd. De voorzitter der Ouder commissie opende dezen avond, waar- na het hoofd der school een lezing hield over de beteekenis van „Het ge zin en de opvoeding". Het was een leerzame avond, die door een groot aantal belangstellenden werd bezocht. De afd. Volksonderwijs kon dien avond 21 nieuwe leden inschrijven. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. GORINCHEM. Op de Donderdag j.l. gehou den paardenmarkt werden aange voerd 381 stuks tegen 365 het vorige jaar. Er was op deze markt een vrij levendigen handel die, hoewel zich in hoofdzaak beperkende tot het bin nenland, aan de markt leven en kleur verleende. Er was een vrij groote aanvoer uit Zeeland, terwijl er veel naar den Achterhoek werd verkocht. Enkele Duitsche kooplieden waren aanwezig. De prijzen waren als volgt: Luxe paarden f 250350 2l/2-jarige paarden - 220300 i1/2-jarige paarden - 170250 Werkpaarden -150200 Veulens - 60—120 Slachtpaarden - 60120 Hitten - 80180 In hotel de Gier hield Vrijdag avond de Eierveiling haar eerste jaar vergadering onder haar nieuwe vorm en naam van Coop. Gorinchemsche Eierveiling U. A. te Gorinchem. Met een enkel woord van welkom tot de leden, opende de heer P. A. de Ruiter als voorz. deze vergadering. De opkomst stelde wel wat te leur (wat zich later op den avond her stelde) doch hij vermoedde dat het ongunstige weer hiervan wel de oor zaak was. Een uiteenzetting volgde over de nieuwe cooperatievorm, die voor de leden geen enkele geldige aansprakelijkheid met zich brengt; art. 8 zegt daarvan: De leden der Vereeniging zullen geenerlei aanspra kelijkheid dragen voor de schulden der Vereeniging. Het bepaalde bij art. 17 der Wet op de Coop. Veree- nigingen, wordt alzoo uitdrukkelijk eerzame man, die onschuldig veroor deeld werd, in eere hersteld is. Gij moet dus weten, mevrouw, dat wij u in ons aandenken zullen bewaren, en dat niemand het ooit zal wagen, jdat aandenken te besmetten. Uwe oogen verraden mij dat het nog zoo lang niet geleden is ,dat gij geweend hebt die tranen hebt ge echter niet al leen aan de nagedachtenis van Suzanne vergoten, maar ge hebt ook om u ze!,f geweend. Zij boog het hoofd en zweeg. Maar hij had haar zeker doorzien, want hare oogen werden vochtig en zij moest zich op haar lippen bijten, om niet in snikken uit te barsten. Jean Demarr zelf was zeer ontroerd. Mevrouw, zeide hij, wat kan ik voor u doen? Zacht antwoordde zij Gij zijt goed, mijnheer en ik blijf u dankbaar voor hetgeen gij voor mij hebt willen doen. Hij hield echter aan en zeide: Gij antwoordt m>ij nietwat kan ik voor u doen?,.. Behandel mij, alsof ik een oud vriend van u was en aarzel niet mij uw vertrouwen te schenken, alsof ik uw vader was. Helaas! Gij kunt niets voor mij doen, mijnheer, want ik verlang niets. Niets? Zij schudde met het hoofd. Maar ik blijf u zeer dankbaar! En welk een heerlijk gevoel voor mij ,te weten, dat ik een oprechte ge negenheid heb ingeboezemd!! Wilt gfij mij één vraag toestaan? Zeker! 't Is weliswaar een onbescheiden vraag en ik verzoek u bij voorbaat hem mij te vergeven en er slechts belang stelling in te zoeken, die gij mij inboe zemt. Zij knikte toestemmend. Wat zijn uwe plannen, kindlief?... Wilt ge Hij durfde zijn zin niet voltooien. Ja ik heb u begrepenGij dacht, dat zij, die Parijs vroeger onder den naam van Marinette heeft gekend tot haar feesten ,zou terug keeren. En werkelijk zou haar dit gemakkelijk uitgesloten, zoodat bij de leden geen bezwaar bestond, den ledenlijst te teekenen. Intusschen werd door den Voorz. de gebruikelijke comsumptie aangeboden, wat door allen dank baar werd aanvaard. Daarna las de Secretaris het jaarverslag, hetwelk zonder enkele op- of aanmerking werd goedgekeurd. Met groote meerderheid van stem men werden tot bestuursleden herko zen de heeren J. G. Schouten en C. A. Koekkoek. Nadat de Veilingmees ter verslag had uitgebracht, werden door enkele leden vragen gesteld, die gaarne werden beantwoord. De aanvoer in 1932 bedroeg 1976713 stuks eieren, hoogste prijs f 7,50, laag ste prijs f 1,60, middelprijs f2,99 per 100 stuks. Vorig jaar bedroeg de middelprijs f4,31. De Voorz. merkte nog op dat in vergelijking met een andere Veiling, de middelprijs bevre digend was te noemen. De aanvoer van pluimvee steeg van 572 stuks in 1931 tot 1129 stuks in 1932, waarvan de opbrengst 686,2 5 gld. bedroeg. In totaal werd geveild voor een bedrag van f 59745,65. Naar aanleiding van het Bestuurs voorstel om aan den Veilingmeester een gratificatie van f 100 toe te wij zen, vroeg een der leden het ver schil van inkomen met het vorig jaar. De Voorz. antwoordde dat dit verschil ruim f 400 bedroeg. Bedoeld lid stelde daarop voor de gratificatie tot f150 te verhoogen, hetwelk echter met 20 voor en. 21 stemmen tegen, werd verworpen. Tot slot de gratis verloting, waar na reikhalzend werd uitgezien (een week tevoren waren enkele leden al aanwezig) en waarbij een 12-tal prach tige prijzen een gelukkige en dank bare eigenaar kregen. Na de gebrui kelijke rondvraag sloot de permanen te voorzitter onder dank voor de ge zellige wijze van vergaderen, met den wensch voor 1933 van veel eieren met een niet te lagen prijs, deze ver gadering. LAND VAN ALTENA. Door de Centrale Suiker Mij. te Amsterdam is aan haar agenten een circulaire gezonden, waar wij het vol gende aan ontleenen: Met betrekking tot den bietensteun voor dit jaair zijn wij gemachtigd be kend te maken, dat de Steunregeling voor 1933 in bewerking Is en ten spoe digste zal worden bekend gemaakt. De regeering is levendig overtuigd, dat (de vorige steunregeling onder de huidige ^omstandigheden niet meer vol doende iis. Verder betreuren ,zij het, dat de Re geering ,weer zoo laat komt met het oog ,op het contracteeren. Hoewel er weer zooveel gezaaid mogen worden als vorig jaar, moet de verbouwer toch .kunnen beslissen welke hoeveel- vallen. Zij behoefde slechts een enkel woord te zeggen en den volgenden morgen zou Parijs haar even schitte rend en schoon terug zien en als eer tijds zou men haar geluk benijdden. Helaas! Nooit heb ik mij in die levens wijze gelukkig gevoeld, en ik zou liever sterven, dan het nogmaals op te vatten. Dat vermoedde ik ook kindlief, en daarom durfde ik u niet te vragen: Wat zijn uwe plannen? Zij glimlachte droevig. Daar ik datgene, wat ik op aarde het meeste liefhad, niet meer bezit, heb ik besloten in het klooster te gaan. Hebt gij daar goed over nage dacht? Jamijn volgend leven ga ik daar doorbrengendaar alleen zal ik kunnen vergeten, dat ik moet verge ten daar alleen zal mijn smart ver zacht worden Hij vatte hare hand en drukte die tee- der. 'tZou vruchteloos wezen haar van haar plan af te brengen. Dit begreep Demarr dan ook Hij hield dus niet langer aan, maar verliet haar, ontroerd door 'hetgeen hij gezien en gehoord ,had. XVII. Drie dagen daarna waren alle per sonen, behalve Marinette, te Menton vereenigd bij Margaretha die eindelijk gelukkig was. Maar hoe ziekelijk en zwak zag zij er uit! De geneesheer, die haar te Parijs behandeld had, na dat zij na de voorstelling van „Ham- lef krankzinnig was geworden, had op zekeren dag tegen Demarr en Gerard gezegd: Weest voorzichtig met haar! Zulk een zielesmart kan doodelijk wor den. Groote rust, de eentonigheid van haar leven, maar vooral het bestendige geluk kon haar behouden en redden. Had zij die rust en dat geluk nu niet eindelijk verkregen? Zou zij 'tnu niet behouden? Nu zij zagen dat haar bleeke ge laat weer kleur kreeg, nu zij haardof fe oogen weer zagen schitteren, nu heid land hij hiervoor beschikbaar zal houden. NEDERHEMERT. De heer D. v. Ooijen Jzn., die verleden week werd gekozen tot ou derling bij de Ned. Herv. Kerk al hier, heeft deze benoeming niet aan vaard. OUDENDIJK. Onder leiding van het w.n. hoofd der school de heer J. Woud stra had Zaterdagavond in de tweede openb. school, de eerste ouderavond plaats. Het gebouw dat speciaal voor dit doel was ingericht, was bij de opening spoedig geheel gevuld met ouders en belangstellenden. Onder hen merkten we op de heeren Wet houders en Gem.-Secretaris van Wou- richem, de heer H. P. Vos, hoofd van school I en het bestuur van Volksonderwijs van de afd. Sleeuwijk. Van verschillende heeren, o.a. ook van den Burgemeester, was bericht van verhindering ingekomen. De Voorz. riep bij de opening al len een welkom toe, en hoopte dat de heer Huijser weer spoedig in zijn plaats zou komen. Daarna zongen de kinderen onder leiding van den heer A. W. Havelaar, die op dezen avond het muzikale gedeelte verzorgde, een „Welkomstlied". Als inleiding tot het samenstellen van de Ouder-Commissie volgde een warm pleidooi van den Voorz. voor de Openb. School en zette nader het doel en werking van een Ouder-Com- missie uiteen. Bij de stemming die hierop volgde werden tot lid geko zen de heeren H. v. Andel, Ad. van Vugt JWzn., H. de Lorm, A. Vink Azn. en J. Verhoeven, die allen hun benoeming aanvaardden. Toen volgde een reisbeschrijving naar Indië, waarbij de kinderen de plaatsen van de route vlot wisten te noemen. Om het gesproken woord te verduidelijken, had de heer Woud stra een projectielantaarn opgesteld en toonde hij ons een serie plaatjes. Door zijn groote kennis van dat land, waar hij met zijn gezin 25 jaar heeft doorgebracht, was hij in staat ons veel interessants te vertellen. Voorts toonde hij ons een volledige serie producten uit de verschillende streken van Indië, en wist van de teelt, het oogsten en het bereiden veel te verhalen. In de pauze werd thee geschonken, wat de gezelligheid verhoogde. Voor afwisseling werd door de kinderen de operette „Marieke's speelgoed" op gevoerd. Het daverend applaus dat elk tafereel volgde, was wel een be wijs hoe dit stukje insloeg. De aan kleeding van dit stuk was in han den van Mevr. Woudstra, die voor alles en nog wat, had gezorgd, 't Was daarom geen wonder dat aan het eind^ het echtpaar Woudstra en de heer Havelaar, werden gehuldigd. zij haar weer zagen glimlachen, meen den Gerard en Jean de ellende achter den rug te hebben. Louise was er ook, bij Gerard, bij Margaretha. En dat verhoogde de vreugde der her stellende, nu zij die liefde met den dag als een zich ontwikkelende plant zag toenemen. Men wachtte op de eerste dagen van het mooie seizoen, opdat het Mar garetha niet te zeer zou vermoeien, wanneer zij naar Parijs terugkeerde. En dan zou het huwelijk plaats hebben. Toch twijfelde zij soms nog, de jonge vrouw, wanneer zij al die opgeruimde gezichten aanschouwde.... wanneer zij zag, hoe gelukkig Demarr nu was hoe teeder Gerard en Louise elkander aanzagen. Zij twijfelde, maar moest bekennen: En toch is 't het werkelijke ge luk. XVIII. Colli vet werd naar Nieuw Calledonië vervoerd. Een maand na zijn veroordeeling werd hij met eenige anderen naar St. Martin- de-Ré gebracht. Daar wachte hij, tot dat hij naar Nouméa zou kunnen vertrekken. Even als de andere galeiboeven was hij in het grauwe werkpak gestoken. Met de Chandernagor werd hij ver voerd. Zonder eenig verzet liet hij zich aan boord brengen. 't Scheen dat hij alle wilskracht ver loren had. Toen hij zich echter opgesloten zag in de hutten van het schip, hutten zóó laag, dat men er nauwelijks in kon staan en verlicht door één enkele pit, toen uitte hij een kreet van woede en rende tegen de traliën op. Maar het was te vergeefs en krach teloos viel hij weer neer. Dat was alles. Toen hij te Nouméa op de kade ont scheept werd, stonden de bewakers reeds te wachten, om hem naar de straf plaats te geleiden. De gevangenen werden in twee rijen De kinderen zongen daarna nog enkele liederen, terwijl het A. B. C. op verzoek werd herhaald. De heer de Lorm dankte namens Ouder-Commissie en aanwezige ou ders het personeel der school, mevr. Woudstra en de heer Havelaar voor het gebodene. Namens B. en W. sprak de heer A. B. Holster, woorden van dank aan het personeel der school en getuigde dat het openbaar onderwijs hun na aan het'harte lag. Nadat de heer Woudstra, allen die hadden meege werkt tot het welslagen van dezen avond (waarbij de dames die thee schonken en de jongens die het too- neel bouwden, niet vergeten werden) had bedankt, sloot hij deze gezellige avond. WIJK. De uitslag van de aanbeste ding van een woonhuis aan een be staande schuur alhier op 24 Febr. gehouden voor rekening van A. Knij pers is als volgt: Timmerwerk en Ijzerwerk: C. Vos, Meeuwen f 795., Verfwerk: W. Furster, Wijk f 215, J. M. de Joode, Meeuwen - 205,— P. Verheij, Heusden - 198, Loodgieterswerk M. Bax, Wijk - 90, Fa. v. Laarhoven, Heusden - 82,25 Metselwerk J. Zonneveld, Veen -1500, Massa: J. Zonneveld, Veen -2500, Het werk is gegund in perceelen aan de laagste inschrijvers. WAALWIJK. Bij de gehouden aanbesteding voor den bouw van twee woonhuizen voor rekening van den heer Fr. Hom bergen, werd ingeschreven als volgt: Wed. v. Hullen, alhier f9.515 Wed. v. d. Hammen, alhier f9.449 J. v. d. Meys, alhier f9.262 Zn. Treffers, alhier f9.156' Wynands, alhier f9.145 P. de Graauw, Waspik f8.998 P. Kramer, Genderen f8.985 J. Leytens, Raamsdonk f8.865 J. Nieuwenhuizen, Sprang f 8.1QS Wed. Aarts en zn., alhier f7.915 Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. Het bouwen van een heerenhuis voof rekening van den heer Fr. Pulles-Kooïs is opgedragen aan den heer O. Timmer mans te Sprang voor f12.290. Het bouwen van het dubbel woon huis met schoenfabriek voor rekening van de heeren gebr. Slaats is opgedra gen aan den heer A. v. Suijlekont te Raamsdonksveer voor f 11.369. o- opgesteld'. Marinesoldaten met het geweer in den arm vergezelden hen. Op de strafplaats traden andere bewa kers op hen toe, verdeelden hen in groepjes, gaven hun levensmiddelenen brachten hen naar hunne woningen. Eensklaps ontwaarde een der bewa kers Col li vet. Hij scheen verbaasd. Eenige oogenblikken nam hij hem nauwkeurig op. Toen zeide hij op wreeden ironieken toon Duivels! Zoo het mogelijk was. Gollivet sloeg zijn oogen op en sid derde. De bewaker vroeg: Heet gij niet Gollivet? Ja- Kijk eens aan! Dat treft! Hae gaat het er mede, oudje? Welkom in Caledoniëü Collivet draaide zijn hoofd om en ant woordde niet. Gij herkent mij niet? Wat een slecht geheugen! !k ben uw vriend Jac- quemin. Zeer verheugd u weer te zien, papa Collivet. Wij zullen schik met elkander hebben. De andere gevangenen hoorden het gesprek wel, maar konden het niet be grijpen en mompelden: Kijk, kijk, die Collivet schijnt hier een oude bekendj? te wezen. XIX. Zes maanden daarna kon Collivet, die gedurende al dien tijd voor allen ge voelloos scheen, zijn toorn niet langer bedwingen, waarin hij door de woorden van Jacquemin gebracht was. Hij wierp zich op hem, sloeg zijn magere vingers om zijn hals en klemde dien zóó lang dicht, tot dat de levens geesten waren geweken. Toen men toesnelde, was Jacquemin dood. Acht dagen daarna werd Gollivet op het plein der strafplaats voor het front der soldaten doodgeschoten. EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 7