Voetbalsport. Plaatselijk Nieuws De Voorzitter zegt dat deze stuk ken in onderzoek zijn geweest bij een commissie, bestaande uit de hee- ren Verschure, Stap en Schmiehusen,' verzoeken deze commissie rapport van hare bevindingen te willen uitbren gen. De heer Stap zegt dat de commis sie een en ander met den noodigen ernst heeft onderzocht en geen aan merkingen heeft. Alleen heeft de commissie geconstateerd dat de kwa de posten een groot bedrag vormen. Hij meent dat bij het college wel mag worden aangedrongen hieraan' aandacht te schenken. De Voorzitter kan antwoorden dat de Godshuizen in deze richting reeds werkzaam en dilligent zijn. Als spr. zich niet vergist heeft het college van regenten reeds besloten in dit opzicht met gestrengheid te gaan op treden en zullen de nalatigen door mid del van een advocaat worden achter volgd. Spr. zou even willen demon- streeren, dat alles wat de Gods huizen 'te vorderen hebben, ook bin nen moet komen. De begrooting voor 1933 is alleen sluitend gemaakt kun nen worden door er een subsidie op te ramen groot f 8000, te verleenen door de gemeente. De heeren weten, aldus spr., hoe het met de gemeen- tefinanciën is gesteld, de gemeente is het onmogelijk dit bedrag te four- neeren. Er zal dus getracht moeten worden bij het Rijk hulp te krijgen voor de Godshuizen. Nu zal men misschien zeggen, hoe is het moge lijk, dat de Godshuizen voor het slui tend maken hunner begrooting een zoo groote subsidie noodig hebben, iets wat nog nooit is voorgekomen en wat niemand heeft kunnen voor zien, dat zoo iets ooit noodig zou zijn. De heeren, die evenwel de reke ning over '31 hebben nagezien zullen hebben bemerkt, dat de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 4600. Het is nog nooit gebeurd dat een rekening der 'Godshuizen met een nadeelig saldo sloot. Dat dit nu plaats vindt moge vreemd schijnen, doch de inkomsten der Godshuizen zijn belangrijk achteruitgegaan. De gemiddelde opbrengst der lan derijen der Godshuizen bedroeg in de jaren i923-'3o f 15000 p. jaar. In 1931 heeft het land slechts f 5765 op gebracht. In 1932 was het tengevolge van iets hoogere opbrengst derhooi- gronden f6127. Door dezen achter uitgang der opbrengsten zijn de Godshuizen in penibelen toestand ge raakt, zoodat zij met hun ondersteu ning niet kunnen doorgaan, zooals dit vroeger het geval was. Als bij de gemeente een aanvraag wordt ge daan om een subsidie, dan zal deze aanvraag moeten worden doorgege ven aan het Rijk, die dan vanzelf wel een nauwkeurig onderzoek zal doen instellen naar den toestand der Godshuizen. Spr. heeft gemeend, dat het noodig was deze uiteenzetting te geven, opdat ieder zich rekenschap kan geven, dat de Godshuizen niet meer kunnen doen, wat zij tot heden wel konden. De rekening 1931 en begrooting 1933 der Godshuizen worden hier op vastgesteld. 9. Benoeming van een lid van het College van Regenten der Gods huizen ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het vertrek van den heer M. J. v. Riet. Aanbevolen worden 1. P. J. Verschure. 2. P. Engelen. Bij de gehouden stemming werden 4 stemmen uitgebracht op den heer P. Verschure en 1 blanco. Op de vraag van den Voorzitter of de be noemde zijn benoeming aanneemt ver klaart deze daartoe bereid te zijn. 10. Benoeming van twee plaats vervangende Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Aanbevolen worden: H. J. v. Eg- gelen, Burgemeester en P. J. Bruij- sten, Ambten, ter secretarie, alhier. De heer Stap zegt dat het in an dere gemeenten gewoonte is dat de eerste Wethouder tot Ambtenaar van den Burgerl. Stand wordt benoemd, waarom hier niet. De Voorzitter antwoordt, dat de heer v. Everdingen nog steeds als zoodanig is aangewezen. De heeren H. J. v. Eggelen en P. J. Bruijsten worden hierop met alge- meene stemmen benoemd als plaats vervangend ambtenaar ven den Bur gerl. Stand. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening rege lende de verdeeling van werkzaam heden tusschen de verschillende amb tenaren van den Burgerl. Stand. De Voorzitter licht toe, dat de heer A. v. Delft als eerste Ambtenaar van den Burgerl. Stand belast is met het opmaken van alle akten. De heer Bruijsten, Ambtenaar ter Secretarie wordt aangewezen als zijn plaatsver vanger, terwijl de heeren v. Eggelen en v. Everdingen hen alleen zullen vervangen voor het voltrekken van huwelijken. 12. Verzoek van A. J. Bouman om herziening van de recognitie voor het hem in gebruik gegeven stuk gemeentegrond nabij de voormalige conservenfabriek. De Voorzitter zegt dat Bouman tot heden 1150 M2. grond in gebruik heeft, waarvoor hij f 46 per jaar be taalt. Wegens slapte in zijn bedrijf heeft adressant de geheele ruimte niet meer noodig en kan volstaan met 615 M2. en verzoekt derhalve vermindering van pacht te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor de pacht te bepalen op 615X4 cent f 24,60 met welk voorstel de raad accoord gaat. 13. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het bij besluit van 15 April 1929 toegekende subsi die aan het Centraal Proeftuinbedrijf voor Gorinchem en Omstreken. De Voorzitter deelt mede, dat een paar jaar geleden door het Proef-' tuinbedrijf te Gorinchem een subsi die is genoten van f25 tot weder - opzeggings toe. Niet zoo zeer omdat Heusden zelf veel belang heeft bij 'n dergelijk bedrijf als wel om het goede voorbeeld en bewijs van medeleven voor het Land van Heusden te geven. Nu de gemeentefinanciën echter al meer en meer in den put zijn geraakt, meenen B. en W. dat er alles voor is met dit voorstel te komen, aangezien het noodig is dat de uitgaven tot het aller noodzakelijkste blijven beperkt. Ook dit voorstel wordt aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrootingen 1932 en 1933 en der begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf 1932. De begrootingen worden gewijzigd conform het voorstel van B. en W. Uit de voorgestelde wijzigingen blijkt, dat het Vleeschkeuringsbedrijf een winst heeft gemaakt van f874,50, wel ke winst onder de aangesloten ge meenten zal worden verdeeld. Bij de begrootingswijziging 1933 licht de Voorzitter toe, dat de gemeente door het ontslag vragen van den Burge meester als Gem.-Secretaris een be zuiniging van f 1100 heeft verkregen. 15. Verzoeken om restitutie van rioolbelasting over 1932. Van de heeren Stap, de Haan en M. v. Diem zijn verzoeken ingekomen om restitutie van rioolbelasting. Aan gezien de aanvragers volgens de ver ordening recht op vermindering heb ben wordt die verleend. Het verzoek om restitutie van den heer Boelen was te laat ingekomen en komt daar door niet in aanmerking voor behan deling. Aanvragen om restitutie moe ten zijn ingediend binnen de iste mnd. van het belastingjaar, waarop de aan slag betrekking heeft. 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 15 December 1932 houdende toeken ning van een subsidie van f 50 voor het bijwonen van een politiecursus. De Voorzitter zegt dat na de be handeling der eerste aanvrage in de vorige vergadering een tweede aan vraag is ingekomen. In verband daar mede stellen B. en W. voor, het eerst- genomen besluit te wijzigen en te bepalen, dat de beschikbaar gestelde f 50 verdeeld zullen worden onder de bekende sollicitanten. De heer Stap merkt op dat hii wel heeft verwacht, dat er meer zou- defi komen. De Voorzitter zegt. dat daardoor de een het voor den ander bederft. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel van B. en W. aangeno men. 17. Benoeming van een lid van het stembureau (vacature Maasen). Bii de eerste stemming werden uit gebracht twee stemmen op den heer de Haan. twee op den heer Verschure en een op den heer Stap. Bii de tweede stemming verkreeg de heer de Haan drie. de heeren Ver schure en Stap ieder een stem. zoo dat de heer de Haan is benoemd. 18. Voorstel van B. en W. in zake het tot stand brengen eener centrale drinkwatervoorziening voor het Land van Heusden en Altena. De Voorzitter meent, dat hii over deze kwestie niet veel meer behoeft te zeggen, er is in den laatsten tijd veel over geschreven. In het Nieuw- blad van Heusden zijn in het begin een paar hoofdartikelen verschenen, waarin op duidelijke wijze een en an der werd aangetoond en het nut van een waterleiding werd uiteengezet. Dat de kwestie van een waterleiding nu door alle gemeenteraden in behan deling moet worden genomen, is al leen daar aan toe te schrijven, dat de Maatschappij N.-W. Brabant die plannen voor een streekwaterleiding heeft ontworpen eenige vastheid wenscht te hebben, voor de plan nen verder worden uitgewerkt. Nu wordt alleen gevraagd om in beginsel te besluiten, dat zij die aansluitbaar zijn. ook verplicht worden om aan te sluiten, en dat de gem. daarvoor ga rant blijft. Op 't oogenblik wordt slechts gevraagd een beginselbesluit, de raad verbindt zich daardoor tot niets. Spreker zou kunnen verwijzen, naar wat zijn collega de Burgemeester van Eethen, jn de raadsvergadering van die gemeente op. zoo'n uitnemen de wijze heeft uiteen gezet, waarin hii niet alleen de voordeelen. doch ook de bezwaren heeft aangetoond. Spreker zou daaraan dit nog willen toevoegen, dat als een waterleiding er nu niet komt. nu de prijzen van alle materialen zeer laag zijn, het dan ook beslist uitgesloten zal zijn. dat in de toekomst eenzelfde plan zal slagen. De exploitatiekosten zijn daar voor veel te hoog gebleken. Zonder verplichte aansluiting is het plan ook niet uitvoerbaar, zij die dus aange sloten kunnen worden moeten daar toe ook verplicht kunnen worden. Nu is het niet de bedoeling, dat als vandaag de -leiding wordt geopend, men ook morgen allen reeds moet zijn aangesloten. De eerste twee jaar zal de zaak worden afgezien eerst na het verstrijken van dien termijn zal de verordening in toepassing wor den gebracht. De heer Stap juicht het plan zeer toe, er zijn echter 2 bezwaren, n.l. de verplichte aansluiting en het be zwaar dat in dezen benarden tijd de ingezetenen worden verplicht geld uit te geven voor iets wat ze tot heden voor niets hadden. De Voorzitter zegt dat dit ook het grootste bezwaar is dat in het Land v. Heusden en Altena wordt gevoeld. Spr. weet niet of de heeren het ver loop geheel gevolgd hebben, doch in Almkerk besloot de raad met al gemeene stemmen in beginsel tot aan sluiting, in Dussen eveneens, ook zoo in De Werken en Sleeuwijk. Als men er nu tegenover ziet, de actie, die in de gemeente Eethen wordt ge voerd, dan kan spreker die actie niet begrijpen. Hij stelt zich de vraag, zijn de menschen in Almkerk, Dussen en De Werken nu werkelijk in zoo veel betere omstandigheden, dan die in Eethen. Spr. heeft het vermoeden dat er een bijzondere reden is, waar om de menschen tegen de waterleiding wordt opgezet. Het is o zoo gemak kelijk de menschen tegen iets op te zweepen, maar even gemakkelijk is het in de praktijk gebleken een tegen actie te doen slagen en handteekenin- gen te verkrijgen zelfs van hen die reeds op de tegenovergestelde actie hebben geteekend. De krasse inge zonden stukken tegen de waterlei ding beschouwt spr. als een hetze, die ongemotiveerd is. De heer Schmiehusen heeft verno men dat van hoogerhand ook pressie wordt uitgeoefend om aan te sluiten, n.l. door den Inspecteur der Volks gezondheid in verband met de Wa- renkeuring. De heer Stap meent dat in deze pressie muziek zit. De Voorzitter zegt, dat een adres, als door den heer Schmiehusen be doeld, ook is ingekomen. Het spreekt echter van zelf, dat iemand, die goed drinkwater heeft niet verplicht kan worden aan te sluiten. De heer Stap meent dat er velen zullen zijn, wier drinkwater wordt af gekeurd. De Voorzitter stemt dit toe, maar er zijn ook slechts weinig ingezete nen, die goed drinkwater bezitten. Met algemeene stemmen wordt hier op in beginsel besloten aan te sluiten bij de Mij. N.-W.-Brabant. 19. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een bedrag voor extra-hulp aan werkloozen in den vorm van verstrekkingen in na- tura. De Voorzitter licht toe, dat van het Nat. crisis-comité een circulaire is ingekomen, over extra steun ver leening aan werkeloozen. die bii de steunregeling zijn ingedeeld of bii een werkverschaffing zijn. Dit comité wil voor '33 f 2,50 per werkelooze be schikbaar stellen voor ondersteuning in natura, mits de gemeente eenzelf de bedrag beschikbaar stelt. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. De heer Stap vindt het voorstel heel mooi, maar kan niet goedkeuren, dat zij. die niet in de steunregeling vallen, en het vaak veel benauwder hebben, dan zij die wel steun krii- gen er buiten vallen. De Voorzitter antwoordt, dat dit zoo is. doch hii kan meedeelen. dat het plaatselijk crisis-comité zich per brief tot het Nat. crisis-comité heeft ewend. om een bijdrage voor hen ie niet onder deze regeling vallen. Spreker vertrouwt, dat dit verzoek wel zal worden ingewilligd. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. hierop aangenomen. De Voorzitter zegt, dat zooals de heeren zich zullen herinneren, een 4-tal jeugdige kinderen van N. v. Dun gen. ten laste der gemeente zijn gekomen, omdat deze door den va der onverzorgd waren achter gelaten. Een voogdijvereeniging in Den Bosch heeft zich over deze kinderen ont- femd, en heeft ze uitbesteed. Deze vereeniging is echter zeer sterk in hare inkomsten beperkt, .omdat het rijk de subsidie die zii verleende be langrijk heeft verminderd, n.l. met f 8000. De vereeniging vraagt aan de ge meente nu ter dekking van het te kort een subsidie van f 50 per kind per jaar. B. en W. meenen, dit ver zoek met het oog op de gemeente financiën niet in zijn geheel te kun nen inwilligen, doch den raad te moeten voorstellen, de subsidie te stellen op de helft n.l. f 25.per kind in de hoop dat de vereeniging daarmede accoord zal gaan. Met al gemeene stemmen wordt de subsi die vastgesteld op f 100 per jaar. Bij de rondvraag vestigt de heer Schmiehusen de aandacht van B. en W. op het feit dat de Holl. Buurt spoorwegen, nabij de Wijkschepoort bezig zijn met het opbreken der rails. Het zal noodig zijn, dat wordt toe gezien dat de straat in behoorlijken toestand wordt gebracht. De Voorzitter verklaart hiermede niet bekend te zijn geweest, zal ech ter toezien, doch heeft de overtui ging dat de Holl. Buurtspoorwegen alles wel in behoorlijke orde zullen brengen. Daar geen der heeren iets meer voor de rondvraag heeft, wordt de vergadering gesloten. HEUSDEN. Zondag a.s. gaat Juliana I naar Drunen om een nieuw terrein der R.K. voetbal- vereeniging L.O.N.G.A. te openen. Hieraan nemen 6 vereenigingen deel. Juliana I moet uitkomen tegen Quick I Waalwijk. Deze wedstrijd vangt aan om 2.45 uur. We wenschen Juliana veel succes. Juliana II speelt a.s. Zaterdag een vriendschappelijke wedstrijd te Veen tegen de v.v. Achilles I aldaar. Ook wenschen we dit elftal veel succes toe. ANDEU. Het bestuur van de voetbalvereeniging „Sparta" alhier is samengesteld als volgt Voorzitter, 0. Bouman2de voorzitter, Ant. Naayen Secretaris, H. van Rijswijk en Penningmeester, D. Verdoorn. CAPELLE. Het ie elftal der voetbalvereeniging Excelsior speelt a s. Zondagmiddag voor de 3e klasse N.V.B. te Baardwijk tegen Juliana 1 aldaar. WIJK EN AALBURG. Was de voetbalvereeniging „N.O.A.D." sedert zij haar terrein afstond op 31 Aug. j. 1. voor bouwterrein, als 't ware op non-actief gesteld, thans kunnen wij mede- deelen, dat deze toestand heeft opgehouden. Op Zaterdag 4 Maart zal haar nieuw terrein, gelegen aan den weg in 't centrum der gemeente officieel in gebruik worden genomen, indien het weêr tenminste niet al te slecht is. Dat deze vereeniging een goede plaats inneemt in deze streek be wijst wel het feit, dat zij zich de mede werking mocht verzekeren, van 3 voor aanstaande vereenigingen om dit feit eenigzins feestelijk en aangenaam te doen plaats hebben. De vereenigingen die dezen dag de gasten van „N.O.A.D." zullen zijn, zijn Wilhelmina" alhier; „Sparta* Andel en „De Merwede" uit Gorcum, De eerste wedstryd zal gespeeld worden door de gastheeren en Sparta" Andel en wel om 3.30 uur. Deze wedstrijd wordt gespeeld om een zilveren beker, beschik baar gesteld door haar eere-voorzitter. De tweede wedstrijd is dan voor „Wil helmina" en „De Merwede" om een takje, geschonken door een der bestuursleden van „N.O.A.D." Dit een en ander wijst er wel op, dat het een paar uren van hooggaand sportgenot zal worden, temeer daar deze wedstrijden geleid worden door een erkend leider, nl. de heer Poddewijn uit Heusden. Moge dan het weêr en publiek medewerken, zoo twijfelen wij niet of deze middag zal „N.O.A.D." nog lang heugen. Proficiat sportvrienden 1 WERKENDAM. Zaterdag 4 Maart, n.m. 2.30 u. wordt een vriendschappelijke voetbal wedstryd gespeeld door „V.W.B." van Hardinxveld en „W.V.V. I" alhier; nam. 3.30 uur 4e nederlaag-wedstrijd door „Sparta" van Andel en „W.V.V. II". „S.V.W. II" zal Zaterdagmiddag een uit-wedstrijd spelen tegen „Stormvogels" te Veen des nam. 4 uur op 't terrein a. d. SI. dijk een match door „Ajax" van Hardinxveld en „S.V.W. I". WERKENDAM. Angstige minuten. Bij den heer M. Ippel a.d. Visschersdyk alhier was men bezig met dorschen. De dorschmachine met aandrijvende motor waren geplaatst in de groote opslagplaats, tevens veestal. Op een moment, toen men nog een 40 garven tarwe zou dor schen, stond de motor eensklaps stil. De zoon Cornelis zou vlug benzine bijvullen vermoedelijk is bij 't vullen wat benzine op een gloeiende plaats gevallen, met het noodlottig gevolg, dat de motor direct in brand vloog. De vlammen bereikten de hooge zolder der schuur. Door tegenwoordigheid van geest kon 't verdere uitslaan der brand worden tegengehouden. Vlug werden er enkele dekkleeden over de 68 P.K. sterke motor geworpen, waarvan nog een groot gedeelte is verbrand. Reeds stond men klaar met 't mes in de handen, om, indien noodig, het vee, bestaande uit vele koeien en paarden, van de touwen los te snijden. De arme dieren waren reeds zeer onrustig. Was de brand doorgegaan, dan was 't zeer zeker een catastrofe geworden. In deze schuur is zeer veel hooi opgeslagen, nog veel wintervoorraad aanwezig met materiaal. Dicht bij de schuur staat 't groote huis van den heer Ippel, terwijl de overzijde der straat geheel is bebouwd. De wind woei dien middag zeer sterk en stond juist op het woonhuis en de tegenover gelegen panden. Bij het uitslaan van den brand heeft de zoon nog lichte brandwonden opge- loopen. De motor is geheel onbruikbaar. Verzekering dekt de schade. Bedankt als Secretaris en Pen ningmeester der Chr. Jongel.- en Jongem.- vereen. „Maranatha* resp. de heeren Joh. Kramer Hzn. en H. Wijnja. A s. Zondagmiddag zal bestuursverkiezing plaats hebben. Donderdag 9 Maart a.s. zal onder leiding van Mej. Lammers, Presidente der vereen., het jaarfeest worden gehouden der Chr. Herv. Meisjesvereen. „Mirjam". 7, 8 en 9 Maart a,s. zal in de Nutszaal alhier een Huisvlijttentoonstelling worden gehouden, toegankelijk voor het publiek des nam. en des avonds. Er zijn vele mooie inzendingen, zoowel van uit ons dorp als van elders. Heden Vrijdag openbare vergade ring van den Centr. Transportarbeiders bond, afd. Werkendam, in de Nutszaal. Spreker de heer Jan Ratté, met het onderwerp„De Arbeidersklasse en de Crisis". Rectificatie. In het nummer van j.l. Woensdag staat een verslag van de buitengewone vergadering van de C. J. en M. V. „Andrëas". Hierin staat een paar maal vermeld het woord „Heer", dit moet natuurlijk wezen „Heere". lWOUDRICHEM. Op Zaterdag 4 Maart a.s. hopen de echtelieden N. Walraven en D. P. Walraven-Viveen alhier, hunne 40 jarige echtvereeniging te herdenken. Gedurende de maand Februari j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aangevoerd. WAALWIJK. Het bouwen van een ambtswoning voor den EdelAchtb. Heer Burgemeester, is opgedragen aan den heer W. v. d. Hammen alhier, yoor f 12.895.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10