Tweede Blad So. 5310 Vrijdag 3 Maart s *28 Onze prijzen zijn goedkoop! WILLEM DE BRUIN voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. «oor PUNT-, VLECHT- en HEININGDRAAD. Ijzerhandel Gorinehem. rincnem. HHB Kinderrubriek Bij Pijn aga Telef. Int. 220. Plaatselijk Nieuws. BEHOORENDE BIJ HET Een einde aan het lijden! Het voortdurend succes van Fos ter's Rugpijn Pillen is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn kwellingen". „Had ik uw geneesmiddel maar vroeger ge kend, dan had ik niet zoo lang be hoeven te lijden", zoodanig drukken duizenden dankbare personen zich uit. Pas op: rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen, rheuinatiek, spit, urine- stoornissen, blaasstoornissen, wa terzuchtige zwellingen en andere ver schijnselen van verzwakking der or ganen van den rug zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urinezuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven, en dat gij dringend behoefte hebt aan de opwekkende en versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en be ginnen weer gezond te worden? Bij alle drogisten enz. a f i, f 1,75 €n f 3'Per doos. Beste meisjes en jongens. De antwoorden op de vorige raad sels zijn 1. Nachtegaal. 2. Ooievaar, ree, ekster, paard, bok, hond, eend, apen. 3. Lindbergh. De nieuwe raadsels zijn: 1. In welke schaal worden nooit groenten opgediend? 2. Welke hond is geen huisdier en woont nooit in een hondenhok 3. Welke meter is bijna nooit... een meter lang? OOM KAREL. o— DE WONDERLIJKE GESCHIEDE NIS VAN DOKTER WEETVEEL. Heel, heel lang geleden, was er eens een arme boer. Hij had maar een kleine boerderij, die niet genoeg opleverde voor zijn onderhoud. Daarom hakte hij in het najaar hout in het bosch om dat in de stad, als brandstof te verkoopen. Op ze keren dag ging hij weer met z'n wa gen met twee ossen bespannen en volgeladen met hout naar de stad en verkocht zijn hout aan een dok ter voor twee rijksdaalders. Toen hem het geld betaald zou worden, zat de dokter juist aan tafel en de deur stond op een kiertje. Toen zag de boer, dat er allemaal heerlijke spij zen op tafel stonden en hij dacht bij zich zelf, dat hij ook wel graag zoo'n dokter zou willen zijn om al tijd zoo lekker te kunnen eten en drinken. Hij bleef nog eenige oogen- blikken staan kijken en vroeg toen eindelijk of hij ook geen dokter kon worden. „O ja," antwoordde de dokter, die er natuurlijk maar een grapje van maakte, „Dat is gauw genoeg ge beurd!" „Maar wat moet ik dan doen?" vroeg de boer. „Wel," antwoordde de dokter, „dat is heel eenvoudig. In de eerste plaats koop je een A-B-C-boek. Je weet wel zoo'n prentenboek van A is een aapje, B. is een beer, enz. Dan verkoop je je wagen en je twee ossen en voor dat geld koop je mooie kleeren, en wat er, alzoo bij een dokter behoort. Eindelijk laat je een mooi bord schilderen met de woor den er op: „Ik ben Dokter Weet- veel". En dat spijker je boven je huisdeur." Hartelijk lachend ging de dokter naar binnen, terwijl de boer in den gang bleef staan en zich eens nadenkend achter het oor krab belde. De boer vond het echter zóó mooi, dat hij besloot de raad van den dok ter op te volgen. En tenslotte zat hij dan met mooie kleeren aan, met zijn A-B-C-boek in z'n woning met het geschilderde bord boven zijn deur. Maar er kwamen niet veel klanten bij hem om raad. Het duurde echter niet lang of er werd bij een heel rijk man geld ge stolen. Men kon echter maar niet ontdekken, wie het gedaan had en eindelijk vertelde men den rijken man van den nieuwen dokter Weetveel, die zeker wel raad zou kunnen schaf fen en, omdat hij zooveel wist, ze ker zou moeten kunnen vertellen, waar het geld gebleven was. De rij ke man liet zijn wagen inspannen en reed naar het huis van den boer. Of hij dokter Weetveel was? ja, dat was hij„Welnu", sprak de meneer, „ga dan mee en zie eens, dat je mij het gestolen geld terugbezorgt!" „Ja, alles goed en wel," ant- aangenomen. tot steun aan den sui- kerbietenbouw. Kosten 7 millioen. De S.D.A.P. stemde voor! 2e Op 15 December 1931 stelde de regeering voor om het bedrag tot 14 millioen gulden te verhoogen. De S.D.A.P. stemde voor! 3e Op 11 December 1930 stel de de Regeering voor om aan de aardappelbouwers een crediet te ver- leenen van 41/2 millioen gulden te gen een rente van 2 pCt. De S.D.A.P. stelde voor om het crediet zonder rente te verleenen. De H.G.S.-man in de 2e Kamer wou daar niets van weten. Het regeeringsvoorstel werd aan genomen. De S.D.A.P. stemde voor! woordde de boer, „maar m'n vrouw moet ook mee!" De rijke man stem de erin toe en liet hen beiden in z'n wagen stappen en reed met hen naar huis. Toen ze nu op het kasteel van den rijken man aankwamen, stond de tafel al gedekt en de boer werd uitgenoodigd om mee te eten. „Ja," zei de boer weer, „maar Greta, mijn vrouw, moet ook mee eten!" En hij hij zette zich met haar aan tafel. Toen nu de eerste knecht met een schotel heerlijk vleesch binnenkwam, stootte de boer zijn vrouw aan en zei: „Kijk Greta, daar is de eerste!" Hij bedoelde, dat dit de eerste knecht was, die eten binnenbracht. De knecht meende echter, dat de vreemdeling had willen zeggen, dat is de eerste dief. En daar hij toeval lig een van de dieven was, werd hij verschrikkelijk benauwd en sprak in den gang tot zijn kameraden: „Die Dr. Weetveel weet alles! We zitten er leelijk in! Hij heeft gezegd, dat ik de eerste ben!" De tweede knecht wilde toen heelemaal niet naar bin? nen, maar hij moest. Toen hij nu met zijn schotel binnenkwam, stootte de boer zijn vrouw weer aan: „Kijk Greta, daar heb je de tweede!" Ook dien knecht brak 't angstzweet uit en hij maakte gauw, dat hij wegkwam. De derde knecht verging het niet beter. En de boer zei weer: „Kijk Greta, daar heb je de derde!" De vierde moest een dichtgedekte scho tel binnendragen en de rijke meneer zei nu: „Dr. Weetveel, nu moet U Uw kunst eens vertoonen en raden, wat er in die schotel zit!" De boer keek eens naar de schotel en wist niet, hoe hij zich er uit moest redden en stamelde: „O lieve deugd, ik zal een biet worden, als ik het weet!" Toen de rijke meneer dat hoorde, riep hij uit: „Zie je wel, hij weet het! Nu weet hij ook, waar mijn geld is!" Want inderdaad lagen er op de scno- tel bieten. De knecht werd hoe lan ger hoe benauwder en hij gaf den dokter een knipoogje om hem te beduiden even in den gang te komen. Toen de boer daar kwam, bekenden de 4 knechten hem alles. Ze wilden het geld graag teruggeven en hem ook nog een belooning, als hij hen niet verraden wilde. Ze brachten hem ook naar de plaats, waar het geld verborgen lag. Daarmee was Dr. Weetveel tevreden. Hij ging weer aan tafel en zei: „Edele heer, nu wil ik eens in mijn boek gaan zoeken, waar 'tgeld is." De vijfde knecht wasech ter in een kast gekropen om te hoo- ren, of de dokter nog meer wist. De boer ging zitten en sloeg z'n boek op om de letter H. met een prach tige gekleurde haan erbij, op te zoe ken. Hij kon hem echter niet direct vinden en zei: „Je zit er toch in en je moet eruit!" Toen dacht de man in de kast, dat de vreemdeling hem bedoelde en doodelijk verschrikt kwam hij te voorschijn en riep: „Deze man weet alles!" Toen wees Dokter Weetveel den rijken man, waar zijn geld ver borgen lag en daarna vertrok hij met een rijke belooning naar zijn huis en sedert dien tijd was hij een zeer beroemd man. EINDE. im; (Buiten verantwoording der Red.). Mijnheer de Redacteur! In uw blad van 22 Februari i.l. kwam een ingezonden stuk voor van den heer Jac. van der Pol uit Veen. waarbij wij enkele kantteekeningen willen maken. Is het den Heer v. d. Pol ont gaan, dat er nog meer steunwetten voor land- en tuinbouw door de 2de Kamer zijn aangenomen dan alleen de Tarwewet Of heeft de Heer v. d. Pol dat voor zijn hitserii tegen de S.D.A.P. niet noodig Vertroe belen de komende verkiezingen soms zijn geheugen Dat zou toch jammer zijn voor den heer v. d. Pol. Maar wij willen zijn geheugen wel eens opfrisschen. Daar gaat-ie! ie Op 26 Maart 193^ werd in de Tweede Kamer een wetsontwerp 4e Op 21 October 1931 kwam de regeering met een voorstel, om nogmaals 2.4 millioen gulden als steun aan de aardappelbouwers te verleenen. De S.D.A.P. stemde voor! 5e Op 15 December 1931. was in de 2e Kamer een voorstel aan genomen om bijna 1 millioen gul den steun te verleenen aan den vlas bouw. De S.D.A.P. stemde voor! 6e Op. 16 December 1931 dien de de regeering (veel te laat!! een voorstel in. om de tuinbouwers te hel pen met een renteloos voorschot van 700.0co gulden. De S.D.A.P. fractie diende een mo tie in. om méér steun te verleenen aan de tuinbouwers. Alle Ke r ke lij ken stemden tegen! Het regeeringsvoorstel werd aange nomen. De S.D.A.P. stemde voor! 7e Op 24 Juni 1932 kwam. door den steeds stijgenden nood, dien de S.D.A.P. voorzien had (zie hun voor stel hierboven! de regeering met een aanvullend crediet van 700.000 gul den. De S.D.A.P. stemde voor! 8e De bloembollenkweekers ver keerden in nood. De regeering. de klachten eindelijk hoorende stelde voor om een renteloos voorschot van 50.000 gulden te verleenen. De S.D.A.P. stemde voor! ge De prijs van de kippeneieren zakte schrikbarend. Op 8 Juni 1932 werd een steunwet behandeld, die ten doel had 100 mil lioen eieren uit de markt te nemen. Dat moest 31/2 millioen gulden kos ten. De S.D.A.P. stemde voor! Moet U nog meer. mijnheer Jac. van der Pol Herhaaldelijk stemde de S.D.A.P. voor! Ja. en zii stem de ook drie keer tegen. Waarom zouden wij het verzwijgen Zii stem de tegen bij de Tarwe-wet. de var- kenssteunwet en de zuivelsteunwet. Weet U waarom, mijnheer v. d. Pol? Neen? Dat dacht ik wel! Laat ons mogen probeeren. om het U duidelijk te maken, al hebben we niet veel hoop, dat U dan verder uw praatjes voor U zult houden. De drie bovengenoemde wetten leggen een last van (kijk goed. mijnheer v. d. Pol!! 200 millioen gulden per jaar op den Nederlandsehen verbruiker. Ook op den werklooze. die bii U in Veen. toch maar een paar gulden steun krijgt. Ook op den huisvader met het groote gezin, ook op den landbouwer, waar U zoo'n roerend verhaal over citeert. En waar komt die 200 millioen gulden nu terecht Bii den landbouwer Bii den var kensfokker Neen. die worden on middellijk naar den grondeigenaar of naar den hypotheekgever gebracht. (U schrijft het zelf in uw stuk!! Zitten die in nood! Moet het Neder- landsche Volk voor hen betalen Het geld. dat bestemd is voor den landbouwer, den veehouder of den varkensfokker in de zakken stoppen van de hypotheekbank, dat is 't. waar de S.D.A.P. zich tegen verzet. Vraag maar aan welken landbouwer ook. of hij het na de invoering dezer steun wetten beter heeft gekregen. Zii zul len U uitlachen, mijnheer van der Pol! Ploe moet het nu wel volgens de S.D.A.P. Er moeten steunmaat regelen komen, betaald uit de Staats kas. En de 200 millioen daarvoor noodig. die nu toch ook opgebracht worden, in de prijs van het brood, van de margarine, van de kaas van het varkensvleesch enz., enz., die 200 millioen gulden moeten door directe belastingen naar draagkracht over het geheele volk worden verdeeld. Wat er nog meer gebeuren moet De hypotheekrente moet uitgescha keld worden, door een Staatshypo- theekbank. die in goede tijden zijn normale renten krijgt en in slechte tijden met minder of niets genoegen neemt. In de industrie krijgt de geldgever alleen rente, als het bedrijf het toe laat. In den landbouw vraagt de geldschieter niet of het goed gaat. liii moet zijn rente hebben. Uit! An ders de hypotheek opgezegd en de hypotheekhouder moet maar zien waar hij blijft. Wii zouden nog meer kunnen zeggen over den laffen aan val op onze Partij. Alleen nog de speenvarkens, waar U ook zoo over doorslaat. U gelooft, dat de werk- loozen in de stad ze krijgen. Opdat ze geen oproer maken. Als U iets alleen maar „Gelooft" en niet ze ker weet. moet U toch niet in een Krant gaan schrijven. Mijnheer v. d. Pol. van die speen varkens waren er 200000 over. Die zouden vernietigd worden. Hoort. U. vernietigt, dit voedsel, terwijl er meer dan een millioen menschen in ons land gebrek lijden! Toen heeft het gemeentebestuur van Amsterdam, waar bijna 60.000 werkeloozen zijn besloten om ze te koopen. Dan had den die speenvarkens tenminste nog geld opgebracht, als ze vernietigd werden, brachten ze niets op. Onder- tusschen moet Amsterdam zijn eer ste speenvarkens nog ontvangen. Ziet U wel. mijnheer v. d. Pol. dat U voorzichtig moet zijn met in kranten schrijven. Ook als het tegen de ver kiezingen loopt. Want ook dan en misschien nog meer als anders is het noodig ,zich aan de waarheid te hou den. U. mijnheer de Redacteur dankend voor de meer dan gewone plaats ruimte. J. KUIJPERS. Woudrichem, 27 Feb. '33. in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Bij den aanvang van het boekjaar was in kas f54,36, de inkomsten bedragen f 266.65, de uitgaven f 246.40, batig saldo f73.61. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A v. d. Wiel, M van Veen en J. D. Pellikaan, en gekozen de heer A. Verschoor. j Tot leden der Commissie tot het nazien der rekening over 1933 werden benoemd de heeren C. G. van Hoven en J. D. Kant. Het reglement bleef ongewijzigd, niet temin zal er dit jaar tot 1 Aug. a.s. gelegenheid zijn lid te worden zonder betaling van inleggeld. Het voorstel van den heer Ottevanger om kinderen van leden tot den leeftijd van 16 jaar geheel vrij te laten van contributie, werd aangenomen. Nog werd het Bestuur gemachtigd, voor zoover de geldmiddelen dit toelaten, te zorgen dat de banen verlicht kunnen worden en zoo mogelijk van een vaste tent voorzien. Hierna sluiting. Maandagmiddag viel van den land bouwer V. plotseling een kalfkoe dood tusschen de staken, zonder dat men vooraf ook maar een enkele afwijking had bemerkt. WASPIK. Zaterdagmorgen had in deze ge meente een treffend sterfgeval plaats. De 60-jarige v. H. uit Raamsdonk, die bij Dr. Wijffels alhier geneesmid- Prima kwallteites. CAPELLE. De Coöp. Aankoopvereen. van landbouwers benoodigdheden „Sprang- Capelle en Omstreken" w.a. hield j.l. Vrijdagavond onder leiding van haar Voorzitter, den heer H. Boer, een al- gemeene ledenvergadering in de zaal van den heer J. Treffers aan het Brug getje te Vrijhoeve-Capelle. Na de opening en vaststelling der notulen van de vorige vergadering, gaf de administrateur der vereeniging, de heer C. Wagemakers, een uitgebreid verslag omtrent den toestand en de werkzaamheden over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de totale om zet f680915V2 K.G. bedroeg voor een bedrag van f27308.99. De in een der vorige vergaderingen benoemde com missie, waarin zitting hadden de hee ren A. Wagemakers Azn., M. Voor de Poorte-.v. Pelt en Jac. Treffers Jzn., bracht verslag uit betreffende het na zien der boeken en bescheiden van den administrateur, waaruit bleek, dat de rekening en verantwoording over 1932 in orde waren en dat een winst ge maakt is van f 137.57, welke is afge schreven op gebouwen, machines, ge reedschappen en kantoorinventaris. Met een woord van dank aan den administrateur voet" zijne vele werk zaamheden in het belang der vereen, en voor zijn keurig verzorgde boek houding, werden rekening en verant woording goedgekeurd. Nadat nog gelegenheid was gegeven tot het doen van bestellingen, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. OUDENDIJK. delen kwam halen voor zijne echtge- noote, werd in de wachtkamer door een beroerte getroffen en overleed spoedig. A.s. Maandag 6 Maart, des nam. 4 uur zal in hotel van Iersel een alge- meene vergadering worden gehouden van hoofdingelanden van het water schap „Het Zuiderafwateringskanaal". Aan de orde is: 1. Vaststelling der notulen der vo rige vergadering. 2. Benoeming van een lid van het Dagelijksch Bestuur wegens periodieke aftreding van den heer D. Lankhuij- zen Szn., te Raamsdonk (dorp). 3. Vaststelling der rekening over het dienstjaar 1931'32. 4. Vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1933'34. 5. Rondvraag en sluiting. Maandag 27 Februari werd in de concertzaal van den heer H. van Iersel een uitvoering gegeven door de Red r k:rskamer „Gee tbe c'a ing" lIt Oosterhout, waarbij voor het voet'icht werd gebracht „Roekedekoe" spel in 3 bedrijven door Paul de Mont. Waren de verwachtingen omtrent de ze uitvoering zeer gespannen, „Geest beschaving" heeft weder getoond, dat het vertrouwen, hetwelk in haar werd gesteld, niet werd beschaamd. WERKENDAM. Door de Chr. Jongel. en Jongem. vereeniging „Maranatha" zal op Vrijdag 7 April a.s. een her denkingsavond worden gehouden in de Nutszaal. van den 4oosten ge boortedag van Willem de Zwijger. Als spreker zal dien avond op treden, de WelEerw. Heer Ds. I. Voorsteeg. Ned. Herv. Predikant te 's-Gravenhage. terwijl dan ook op gevoerd zal worden, het leekenspel „Wilhelmus van Nassau". Door de Chr. Jongel. en Jon gem. vereeniging „Maranatha" werd onder leiding van den Eere-Voorzit- ter. Ds. D. J. Lazonder. het 10de jaarfeest gehouden in het „Vereeni- gingslokaal. Na 't zingen van Ps. 1 50 1 en gebed, werd voorgelezen Ps. 138. In zijn kort openingswoord wer den alle aanwezigen hartelijk welkom geheeten en gezegd dat 'tzoo heerlijk is ook in deze donkere tijden een loflied te kunnen zingen; dat ook ge- daan mag worden als we zien dat Jficnwsblad anm a In café v. d. Wiel hield Vrijdag avond 1.1. de ijsclub „Nooit Gedacht" haar 4e jaarvergadering. Bij de opening heette de Voorzitter, de heer A. van Vugt Jzn., de aanwezigen hartelijk welkom. De Secretaris las daarop notulen en jaarverslag, welke onder dank aan den opsteller werden goedgekeurd. Ook het rapport van de commissie tot het nazien der rekening, was gunstig, zoodat de Penningmeester werd gedechar geerd voor zijn gehouden beheer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5