2 DE GROENE SLÏÏIER U KUNT BEZUINIGEN Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. Binnenland. L No. 5311 Woensdag 8 Maart 1933. Zij, die zich op dit Blad wenschen te ahonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS De verkiezingen in Duitschland. 8- :'-S- «i llllfll UND VAN AITEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V RIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. zonder dat U het tijdschrift, waarvan Uw geheele familie pleizier heeft, behoeft te missen Bij de Uitgevers van deze courant kunt U zich (bij vooruitbetaling) ahonneeren op het GEILL. ZONDAGSBLAD in haar genre de GOEDKOOPSTE ILLUSTRATIE VAN NEDERLAND,iedere week afgehaald of door onze agenten thuis bezorgd voor slechts 57Y2 cent, franco per post 85 cent per 3 maanden. Elke aflevering bevat 16 pagina's groot formaattal van interessante foto's, compleet verhaal, een boeiend vervolg verhaal en moppenrubriek. Wie zich met ingang van 1 April a.s. als abonné opgeeft, ontvangt gratis een roman-overdruk De Stem des Bloeds Naam Straat Plaats verzoekt U hem, bij vooruitbetaling, te ahonneeren op bovenst, tijdschrift, alsmede gratis toezending van de roman-overdruk .DE STEM DES BLOEDS". Buitenland. PRESIDENT ROOSEVELT AAN VAARDT ZIJN AMBT. „Ik zweer plechtig, dat ik op eerlijke wijze het ambt van president der Ver- eenigde Staten zal uitoefenen en dat ik naar mijn beste vermogen de grondwet der Vereenigde Staten zal handhaven, beschermen en verdedigen." Door deze woorden, uitgesproken met opgeheven rechterhand voor den „chief justice" is Frankin D. Roosevelt Zaterdag de 32ste president der Vereenigde Staten geworden. De inaugurale plechtigheid was kort, maar indrukwekkend. Eerst werd de nieuwe vice-president John Garner uit Texas, vroeger speaker in het huis van Een Turksche Geschiedenis. 1. .i o— Voor vele jaren leefde er in een wijk van Stamboel, die bijna uitsluitend door handwerkers en kleine kooplieden be woont! wordt, een man uit Albanië. Op zekeren dag was hij daar met een knaap van zes jaren aan de hand aan gekomen en had zich in een armoedige hut, die men hem tegen een geringen huurprijs had overgelaten, gevestigd. 'tWas een man met een somber voorkomen, die weinig sprak, en zoo als men zag, nadat hij zich voor zwa- ren handenarbeid verhuurd had, van bovenmenschelijke lichaamskracht. Zijn gelaatskleur was licht, zijn haar blond, de grijze oogen blikten scherp en koel. De buren vreesden hem, want hij zag er uit, als was hij in staat tot iedere daad van geweld, en zij hoedden er zich voor, hem te plagen of te bespotten, ofschoon hij een vreemdeling was, zon der aanhang in zijn omgeving, en de Turksche taal, zooals die in Constanti- nopel gesproken wordt, niet geheel machtig was. Daar hij in 't koffiehuis gewoonlijk alleen zat, gedachteloos vcor zich starend, met niemand vriend De Natlonaal-Socialisten hebben samen met de Duitsch-Nationalen de meerderheid. Wij geven ter vergelijking eerst de samenstelling en de stemmencijfers, die betrekking hebben op den ouden Rijksdag en daarnaast die voor den nieuwen Rijksdag op grond der stemmen van Zondag RIJKSDAG Ou de Rijksda Nieuwe Rijksd ag- Zetels Stemmen pCt. Zetels Stemmen pCt. Nation aal-Socialisten 196 11.737.015 (33.1) 288 47.254.298 44 Socialisten 121 7.247.959 (20,4) 118 7.032.612 17,9 Communisten 100 5.980.163 (16.9) 81 4.845.003 12,6 Centrum 70 4.230.644 (11.9) 70 4.289.675 10,9 Zwart-Wit-Rood (DNVP) 52 2.959.051 8.3) 52 3.130.715 8 Beiersche Volkspartij 20 1.095.427 3,1) 21 1.206.295 3,7 Duitsche Volkspartij 11 661.794 1,9) 4 433.464 1,1 Chr. Soc. Volksdienst 5 403.674 1>2) Staatspartij 2 386.451 1,0) 5 333.283 0,9 Duitsche Boerenpartij en 3 149.002 0,4) 2 112.737 0,3 Thur. Landbond 2 60.062 0,2) Duitsch Hann. Partij 1 63.970 0,2) Economische Partij 1 Wijnbouw (Kath.) 1 83.563 0,2 Hannoveranen en andere partijen 2 Op kleine partijen werden uitgebracht 83.000 stemmen. De oude Rijksdag telde 584 zetels, de nieuwe 648 zetels. Tegen de verwachting in zijn de kiezers in zeer grooten getale opgekomen. Er werden uitgebracht 39.199.002 stemmen of bijna 4 millioen meer dan bij de laatste Rijksdagverkiezingen op 6 Nov. j.l. Ongeveer 91 pCt. der kiezers heeft gestemd. In den Rijksdag beschikt het regeeringsblok over 341 zetels en tegen 306 voor de oppositie. OOK IN PRUISISCHEN LANDDAG MEERDERHEID. Volgens de voorloopige officieele berekening zal de nieuwe Pruisische Landdag na Zondag als volgt zijn samengesteld N.S.D.A.P. 211 zetels (162); Sociaal-democraten 80 zetels (93); Communisten 63 zetels (57)Centrum 68 zetels (67) Duitsch-nationalen 43 zetels (31); Staatspartij 3 zetels (2); D.V.P. met kleine groep 6 zetels (10). De Landdag zal dus 474 (423) afgevaardigden tellen. In den nieuwen Landdag beschikt de regeering van Hitlerianen en Hugen- bergianen over 254 van de 474 zetels en dus over de absolute meerderheid. afgevaardigden, beëdigd in den senaat. Vervolgens ging het heele gezelschap door het Capitool naar het podium, dat opgericht was boven aan de steenen trappen van den Oostelijken gevel. De aftredende president Hoover en zijn opvolger Roosevelt giDgen tezamen de treden op naar het podium, waar zij wer den verwelkomd door dea „chief justice", Charles Evens Hughes, die gekleed was in zijn zwierige zwarte ambtskleed. Hierna legde Roosevelt den eed af op de grondwet. Na korte geluk wenschen hield de nieuwe president zijn inaugurale rede voor de microfoon. In de Boodschap, waarmede president Roosevelt Zaterdag zijn ambt heeft aan vaard, heeft bij aangekondigd dat hij aan het Congres, dat in speciale zitting zal worden bijeengeroepen, zoo noodig bij zondere volmachten zal vragen, gelijk in oorlogstijd. Voorts zal hij dringende schappelijk omging, ook nooit een be zoek ontving, zoo bedachten de lieden zijner wijk een geschiedenis, die bij zijn uiterlijk en zijn terughouden wezen paste. Daarnaar stamde Emrulla Aga uit een voorname Albaneesche familie, en was hij zijn vaderland ontvlucht, wijl hij daar een moord had begaan. De hoogere afkomst van den vreemde ling'» grondde men op de mooie wa penen die hij droeg en die met zijn armoede en zijn zwaren arbeid in het geheel niet overeen kwamen. Eens op een avond, toen Emrulla van de plaats waar hij arbeidde, naar huis wilde gaan, werd hij door gewa pende mannen aangevallen, die hem, voordat hij zich nog kon verdedigen, op den grond wierpen, en zoo toetakel den, dat hij voor dood op den grond bleef liggen. tNa eenige uren kwam hij weder bij, en met behulp van een barmhartigen Muzelman, die hem op een handkar legde, werd hij naar zijn woning gebracht, waair hem weldra de noodige geneeskundige hulp werd verleend. Emrulla Aga herstelde langzaam; maar zijn vroegere lichaamskracht keer de niet terug en hij was genoodzaakt dan zwaren handenarbeid op te geven. Hij verliet de straat, waarin hij acht jaren gewoond had, en zonder aan iemand gezegd te hebben, waar heen hij ging, trok hij naar een andere af gelegen ook armoedige buurt, waar maatregelen voorstellen inzake staatstoe zicht op de banken, bestrijding der specu latie, steun aan de afz ndurlijke staten, en verschaffing van arbeid aan werkloozen. o DB AARDBEVING IN JAPAN. OiAzeggellJke verwoestingen. Volgens de laatste officieele berichten zijn bij de aardbeving in Japan 1535 menschen om het leven gekomen, terwijl 338 personen zijn gewond en nog 948 menschen worden vermist. Men vreest, dat het aantal dooden tot 3000 zal sty- gen. Ongeveer 5000 huizen zijn ingestort en 2000 buizen staan onder water. 1200 Visschersschepen en andere vaartuigen zyn weggeslagen. Ongeveer 40 minuten na de aardbeving kwam langs de geheele kust uit zee een groote vloedgolf opzetten, die alle plaatsen aan de Noordkust van Hondsjoe teisterde en vele dorpen totaal vernielde. Het meest hadden de havens van Kamaisji, Yamada en Myako te lijden. Tal van verbindingen zijn verbroken, zoo dat vele bijzonderheden nog niet bekend zijn. De aardbeving heeft groote schade aangericht in de districten Fikoesjima, Miyaji, Giba en Iwate. De Japansche regeering heeft terstond van het marine station Ominato kruisers uiigezonden, ten einde hulp te verleenen aan de havens in het aardbevingsgebied. Ook een aantal torpedojagers hebben opdracht gekregen zich gereed te houden om hulp en levens middelen naar het aardbevingsgebied te brengen. Belangrijk voor iedereen! Wij gelooven den lezers een dienst te bewijzen, wanneer wij wijzen op het gevaar, dat elke verkoudheid met zich kan brengen. Elke verkoudheid, zoo onschuldig zij ook lijken moge, mag men niet erger laten worden. Ter bestrijding bestaat niets beters dan „ASPIRIN-TABLETTEN", het wonderbaarlijke product, dat reeds duizenden en duizenden het leven tijdens influenza- en grïepepidemiën gered heeft. Worden „ASPIRIN-TABLETTEN" bijtijds ingenomen, dan ondervangt men verkoudheid en voorkomt daar door verder gevaar. „ASPIRIN-TABLETTEN" kun nen zonder bezwaar genomen wor den, daar zij maag noch hart scha den. Let er echter steeds op, dat U „ASPIRIN" ontvangt, wanneer U dit verlangt. „ASPIRIN-TABLETTEN" zijn herkenbaar aan het Bayer-kruis op elke tablet en zijn uitsluitend ver krijgbaar in oranjeband-buisjes met 20 tabletten 70 cent en in oranje zakjes met 2 tabletten k 10 cent. Het zoeken naar de slachtoffers en het opruimen van de puinhoopeD, waaraan wordt deelgenomen door brandweer, politie en militairen, stuit op ontzaglijke moeilijk heden. Na de aardschokken en de daar door ontstane vloedgolf en enorme bran den, is het verwoeste gebied geteisterd door een hevigen sneeuwstorm, waarna een buitengewoon felle koude is ingetreden. Het lijden van de duizenden dakloozen wordt hierdoor nog vergroot. De reddings maatregelen worden voorts nog belemmerd door het feit, dat over een uitgestrekt gebied nog steeds alle verbindingen zijn verbroken. De geheele geteisterde streek wordt door een groote troepenmacht ge ïsoleerd. Hoe zwaar het gebied van de prefectuur Iwate is getroffen, blijkt uit het feit, dat er tot dusver 4380 dooden en 276 ge wonden zijn geteld, terwijl het aantal ver misten 276 bedraagt. Alleen reeds in de beide dorpen Taro en Toni, die vrijwel geheel van den aardbodem zijn verdwenen, bedraagt het aantal dooden 847. men echter nog minder van hem zag en hoorde dan in zijn oude omgeving. Bij dag bleef hij steeds thuis, en eerst als het donker geworden was, ging hij de straat op, met een vlak, licht houten vat op den rug, dat door hem zelf bereidde, smakelijke bosa bevatte, een drank uit gierst bereid, die veler lei ziekten geneest en ook goed voor de gezondheid is, daar hij de ademha lingswerktuigen lenig houdt en te ge lijker tijd versterkt. Op die avondtochten door de stra ten was Emrulla dikwijls van zijn zoon Sinan vergezeld, die intusschen tot een flink gebouwd jongeling was opge groeid, op wiens slanke gestalte en bevallig gelaat de oogen van vele men schen met welgevallen rustten. De jon ge Sinan had de edele trekken van zijn vader geërfd, maair zij waren niet door somberen ernst ontsierd, veeleer lag er een uitdrukking op van aan trekkelijke vriendelijkheid. Weldra ken de iedereen in de buurt zijn heldere stem, en als hij zijn geroep van ,,Bosa" liet weerklinken, dan kwamen de klan ten van zijn vader aan deur en venster, om zich door hem te laten bedienen. Hij was niet gierig met de maat die men hem vroeg en eischte nooit een hoogen prijs, vooral niet van arme men schen met zieke kinderen; zelfs bij de ontvangst der kleinste munt dank te hij hartelijk en zeide hij: moge de drank u goed bekomen. De vader stond gedurende dien tijd somber en verdrie- i tig te turen en geen enkel woord kwam er over zijn saamgeperste lippen. Zoo verliepen er weer drie jaren. Toen werd de vader ziek, waarschijn lijk nog tengevolge der zware wonden, die hij bij den nachtelijken aanval be komen had. Nu trad Sinan in zijn plaats als toebereider en verkooper der bosa op, want zonder de winst die met den verkoop der drank ver kregen werd, zou het niet mogelijk geweest zijn, de kosten van het huis houden te bestrijden, hoe gering die die ook waren. De verhouding tusschen vader en zoon was steeds innig geweest. Als klein kind was Sinan door zijn vader met moederlijke teederheid en zorg bewaakt en verpleegd; toen de vader ziek werd toonde de zoon zijn dank baar, trouw en liefdevol gemoed. Be halve des avonds, wanneer hij wegens verkoop der bosa op straat moest zijn, week hij niet van de legerstede van zijn vader, en toen diens toestand bedenke lijk werd, zoodat de zoon het ergste moest vreezen, kwam op zijn verzoek een dokter, die zich gewoonlijk slechts om de gezondheid van rijke en voor name lieden bekommerde, aan het bed den armen zieke, om dien, zoo mo gelijk ,weer gezond te maken. Maar Emrulla's uren waren geteld, en de dood verscheen als zijn bevrijder. Toen Aga gevoelde, dat zijn einde De slachtoffers behooren voor het mee- rendeel tot arme visschersgezinnen. De aardschok, de branden en de vloed golf werden beschreven als de vreeselijkste sinds de ramp, die de aardbeving van 1923 in het gebied van Tokio en Yokohama veroorzaakte. CONGRES S.D.A.P. Het verkiezingscongres der S.D.A.P. is Zaterdag in Nijmegen aangevangen met een rede van den partijvoorzitter J. Oude- geest. Ook de heer Kleerekooper voerde het woord en de heer J Ankersmit hield een rede over Karl Marx. Zondag besprak Dr. Wibaut het socialisatierapport en werd verder het verkiezingsprogram behandeld. In het Dagelijksch Bestuur der Partij werden de voorzitter en de secretaris sen de heer Oudegeest en mej. Ribbius Peletier en de heer Woudenberg herbe noemd, voorts de heeren Boekman, Matthijssen en Wibaut In het verdere partijbestuur werden herkozen de heeren Albarda, Banning, Drees, van Eek, mej. Suze Groene weg en de heeren Vliegen en Zwertbroek. In de vacature Ir. Cramer zal een her stemming moeten plaats vinden tusschen Stokvis en Kiés. o OPRUIENDE TAAL. Vrijdag na afloop van een openbare vergadering der Onafhankelijk Socialistische Partij te Sliedrecht, waar de partijvoor zitter de heer P. J. Schmidt had ge sproken over „Ondergang of Revolutie", werd de spreker door een inspecteer van politie gearresteerd en naar het politie bureau geleid, waar hij aan een langdurig verhoor werd onderworpen. De arrestatie is geschied, omdat de beer S. in zijn rede opruiende taal zou hebben gebezigd. Hij zou n.l. hebben gezegd, dat de arbeiders in geval van oorlog de wapens moesten keeren tegen de generaals en de ministers die hun bevel gaven om tegen hun mede-arbeiders te strijden. Na telefonisch overleg met den Officier van Justitie te Rotterdam is de heer Schmidt in vrijheid gesteld. Er zal echter een vervolging wegens opruiing tegen hem worden ingesteld. o OP SMOKKELAARS GESCHOTEN. Een onschuldige getroffen. Op den Rijksstraatweg onder Sittard werd een smokkelauto aangehouden. De bestuurder voldeed niet aan de sommatie om te stoppen, waarop op de auto werd gevuurd. Een kogel trof den heer v. d. Weve, die zich, in zijn aan den Straatweg ge legen woning, stond te scheren. Een der longen van den heer v. d. W. werd ge raakt. Zijn toestand is zeer ernstig. naderde spande hij al zijn krachten in en deelde hij den eerbiedig luiste renden zoon de jammervolle geschie denis van zijn leven mee. Hij was dood een valschen vriend verraderlijk ge krenkt ,en had hem daarvoor verslagen. Toen was hij gevlucht, wijl hij wist, dat hjj volgens den wil van zijn vorst zijn mannelijke wraak door een sma- delijken 'dood, als een lagen misdadi ger, zooi moeten boeten. De verwan ten van den verslagene hadden echter zijn verblijf ontdekt en drie van hen hadden 'hem na afloop der „Bessa" d. w. z. van den met hem gesloten gods vrede, verraderlijk aangevallen en hem voor dood op de plek laten liggen. Aga had geen zijner aanvallers her kend en verbood aan Sinan, zijner zijds bloedwraak uit te oefenen. De laatste "woorden van den stervende aan zijn zoon waren „dat je gelukkiger mag zijn, dan ik was. Wees vroom, moedig, trouw. Daarna zegende hij zijn zoon en in denzelfden nacht stierf hij. Na den dood van zijn vader, waar van Sinan behalve de kostbare wape nen, die hem heilig waren, niets ge- erfd had dan armoedig huisraad bleef den Svees niets anders over 'dan het be scheiden beroep voort te zetten, dat hij van zijn vader geleerd had en waarvan beide gedurende de drie laatste jarem geleefd hadden. (Wordt vervolgd). - -. - - - voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard -HBCiPiawx*" ■inwin m» m iwiii*' v ii'flrinMi ~ir~v ii I»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1