IDEAAL T rekking 15 MAART a.s. 1.113.400 Gulden Htsea - Platen - Schilderstukken VRAAGT 120000 N 7 2 0 00 60000 4 8 0 0 0 3 6000 30000 2 2 5 O O 0. BOUMAN Cm Ü3JI! S KUKSÏHASD2L LIJETIM- ea SPI2GKL7ABBISK. u 64 bladzijden Firma L. J. Veerman Vraagt GRATIS PROEFNUMMERS van dit blad bij onze Agenten. Inschrijving opengesteld „Oranje Kruis Obligatiën" Staats- en Premieloten Q O O H merk „HERO". 12'h CENT Gal en Slijm Oh H E U S D E N. Geheele loten slechts f 3. Openbare vergadering van den raad der gemeente BRAKEL. gehou den op. Zaterdag 2h Februari Ï933» des voor middags om half helf ten gemeentehuize. Voorzitter: EdelAchtb. Heer S. v. Dalen. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring. waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en on gewijzigd worden vastgesteld. Aan de orde de ingekomen stuk ken: Een schrijven van Ged. Staten van Gelderland dd. 4 Januari 1933 hou dende bericht van stuiting van de vaststelling van aanslagen voor de Grond- en de Personeele belasting. Een schrijven van hetzelfde Col- Lege dd. 17 Januari j.l. houdende be richt. dat de heffing van tachtig op centen op de Gemeentefondsbelas ting en van honderd vijf en twintig opcenten op de Personeele belasting bii Koninklijk besluit van 28 Decem ber 1932 no. 59 is goedgekeurd. Een schrijven van hetzelfde Col- Lege dd. 29 November 1932 houden de bericht van ontvangst van de ver ordening op het dragen en vervoe ren van zeisen en dergelijke puntige of scherpe voorwerpen op den open baren weg voor de gemeente Brakel. Een schrijven van hetzelfde Col- Lege van 24 Januari 1933 houden de goedkeuring van het besluit van 29 Juni 1932 strekkende tot vast stelling van een beheerschverordening voor het Vleeschkeuringsbedrijf Kerk wijk. Een schrijven van B. en W. van Ambt-Hardenberg, houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan een door den raad dier gemeente aan de regeering en de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres, de strekking hebbende in verband met de slechte tijdsomstandigheden, het bedrag der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen voor de grondbelasting te verminderen. Op voorstel van den Voorzitter worden al deze stukken voor kennis geving aangenoemn. Een schrijven dd. 22 Februari '33 van het plaatselijk crisis-comité te Brakel, houdende verzoek om evenals vorig jaar een bedrag ter beschikking van het comité te stellen voor extra ondersteuning aan werkloozen. Wethouder L. van Dalen, merkt als Voorzitter van het crisis-comité op. dat wanneer door de gemeente een bedrag beschikbaar gesteld wordt, van het rijk eveneens een zelfde bedrag te verkrijgen is. In ver band met de circulaire van het Na tionaal crisis-comité van 11; Decem ber 1932 zou de bijdrage van de gemeente berekend moeten worden naar het gemiddeld aantal ingeschre ven personen bii de arbeidsbemidde ling over het tweede halfjaar 1932. Aangezien dit gemiddelde 73 be draagt zou de gemeentelijke bijdrage een bedrag van 73 maal f2,50 is f 182,50 vorderen. Met algemeene stemmen wordt be sloten dit bedrag ter beschikking van het comité te stellen. Een procesverbaal van opneming van boeken en kas bii den gemeente ontvanger op 21 December 1932, waaruit blijkt dat de boeken en kas in orde bevonden zijn en dat op dien dag in kas was een bedrag van f1057,31. De Voorzitter deelt mede. dat dit kansaldo thans geheel op is en de ontvanger nog verschillende uitgaven moet doen. doch hij geen cent in kas heeft en dat de inkomsten die binnen kort verkregen worden, vol doende zijn om slecht een zeer klein gedeelte van de te betalen bedragen te voldoen. Namens het College van Burge meester en Wetliouders stelt hii voor een kasgeldleening aan te gaan. tegen zoo laag mogelijke rente, groot f 5000. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter leest voor een schrii- ven van Ged. Staten van Gelderland van 1 Februari 1933. Op bonnen afgegeven door het ge meentebestuur van Brakel aan werk loozen, werd door het raadslid F. A. van Veenendaal brood geleverd, waar voor later de afrekening met het ge meentebestuur plaats had. Ter dezer zake was een adres bii Ged. Staten van Gelderland ingeko men. Gebleken is. dat de door het ge meentebestuur afgegeven bonnen niet met name den bakker vermeldden, bii wien het brood beschikbaar was gesteld, zoodat degenen, aan wie de bonnen waren afgegeven, vrij waren in de keus van den bakker in de gemeente bii wien zij hun bon wilden realiseeren. Het raadslid verklaarde voor Ged. Staten, dat het stelsel om op deze wijze steun aan werkloozen te ver schaffen, zijn debiet als bakker niet op eenigerlei wijze had vermeerderd, wat door de beide aanwezige wet houders van Brakel als aannemelijk werd toegegeven. Ged. Staten hebben beslist, dat er geen termen aanwezig zijn om het raadslid-bakker F. A. van Veenen daal van zijn lidmaatschap van den raad vervallen te verklaren, omdat bedoeld raadslid door de levering door hem van brood aan armlastigen op vertoon van de hun van gemeente wege verstrekte bonnen niet op naam van een bepaalden bakker luidden, het uitgesloten is. dat genoemd raads lid op eenigerlei wijze zijn lidmaat schap heeft gebruikt om hem een levering te doen toevallen, en dat de ratio van de betrokken wetsbepaling dan ook medebrengt, dat de deel name van dat raadslid aan leverin gen ten behoeve van de gemeente m casu niet het verlies van het raads lidmaatschap voor hem behoort mede te brengen. Wethouder L. van Dalen merkt op. dat de heer van Veenendaal naar het schijnt, goed staat aangeschreven bii Ged. Staten daar in dergelijke ge vallen vroeger wel eens een andere beslissing is gegeven. De Voorzitter merkt op. dat voor Ged. Staten alle personen hetzelfde zijn, dat Ged. Staten geheel onpar tijdig beoordeel en. De heer van Veenendaal vraagt den Voorzitter naar dat andere zaakje waar hii Indertijd voor geroepen is om in de vergadering van B. en W. te verschijnen. De Voorzitter zegt, dat de raad met die kwestie niet te maken heeft, doch als de heer van Veenendaal er belang instelt, deze dan bii gele genheid daarover wel eens iets kan nooren. Wordt vervolgens in behandeling genomen en nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de begrooting voor den dienst 1933. De bedragen uitgetrokken op en kele posten waartegen Ged. Staten bezwaar hebben gemaakt, zullen wor den gewijzigd. B. en W. worden gemachtigd de ze wijzingen in de begrooting aan te nemen. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen be noemd tot schatter van de huurwaar de der dranklocaliteiten voor het jr. 1933 den heer A. Lankhuizen. Vervolgens komt ter tafel het ont- werp-kohier hondenbelasting 1933. De Voorzitter leest de daarop voor komende aanslagen voor. Na een dis cussie over indeeling van de verschil lende honden in twee klassen voor de heffing van de belasting, wordt het kohier met algemeene stemmen vastgesteld. Benoemd worden tot leden van hel stembureau voor de stemming de heer en: L. van Dalen. Fred, van Da len en Mr. J. van Dalen en tot plaatsvervangend lid de heer B. van der Veer. Daarna wordt in behandeling ge nomen het ontwerp bouwverordening. Het advies van de Gezondheidscom missie gezeteld te Zalt-Bommel is hierbij overgelegd. Wethouder Fred, van Dalen is. in overeenstemming met het advies van de Gezondheidscommissie, van mee ning. dat de eischen voor het bou wen niet verzwaard mogen worden. De sprekers stelt voor de minimum hoogte van de woonverstrekken terug te brengen tot 2,60 M.. de oppervlak te van die vertrekken tot minimum 14 M2. Waartoe evenals tot enke le kleine technische wijzigingen wordt besloten. Aan de orde is vaststelling van de belooning van de onderwijzeressen wegens het geven van een naaicursus. De Voorzitter stelt voor deze be- ze belooning vast te stellen op f7; en deelt mede. dat het aantal leer lingen 8 heeft bedragen. Weth. L. v. Dalen stelt voor, de beloo ning vast te stellen op 2xf 75. Spr. vindt f75.in verhouding tot de belooning voor het geven van vervolgonderwijs, welke in de vorige vergadering op f150.is vastgesteld, te weinig, aan gezien de naaicursus gedurende onge veer evenveel uren werd gegeven als den vervolgcursus en het aantal leer lingen van eerstgenoemde grooter was. De Voorzitter zegt, dat andere jaren een belooning van f 100.werd toe gekend. De heer van der Veer merkt op, dat het vorig jaar voor het vervolg onderwijs f200.werd toegekend; nu is deze belooning met 25 pCt. vermin derd; spreker acht het niet meer dan billijk, dat ook de belooning voor den naaicursus met 25 pCt. wordt vermin-j derd en ondersteunt het voorstel van den Voorzitter tot toekenning van een belooning van f75.waartoe dan ook besloten wordt.- De Voorzitter deelt mede, dat pogin gen in het werk gesteld zijn om de werkloozen geplaatst te krijgen bij de rijkswerkverschaffing. De kosten daar aan verbonden zullen echter iets meer bedragen dan die van de steunregeling. De heer Duijzer vraagt hoe het komt, dat zooveel landarbeiders niet in de steunregeling opgenomen worden. Het vorig jaar werd er bijna in elke verga dering gewezen op de moeilijke om standigheden waarin zij verkeerden en nu zij in een steunregeling opgenomen kunnen worden, worden er veel afge wezen. De Voorzitter zegt, dat er zooveel personen worden uitgesloten, omdat het feitelijk allen landbouwers zijn, dje slechts voor een klein gedeelte van het jaar in loondienst staan of die te veel eigen land bewerken. Weth. L. van Dalen wijst er nog op, dat de Raad in zijn vorige vergadering geen grens getrokken heeft, welke per sonen geweigerd moeten worden, in verband met de grootte van den grond die zij bezitten. De heer Duijzer wijst op de geringe inkomsten in de gezinnen; het is hem bekend, dat in verschillende gezinnen geen dekens en voldoende kleeding aan wezig is; dat kinderen met zakken worden toegedekt. Spr. acht de verant woordelijkheid zoo groot, dat het mo tief van slechte financieele toestand der gemeente geen opgang meer mag doen. Spr. stelt voor of extra brand stoffen toeslag te verstrekken of kolen uit te deelen. Weth. Fred, van Dalen merkt op, dat de werkloozen bijna evenveel in komsten hebben als de menschen die werken. De heer Duijzer is van meening, dat de inkomsten voor beiden te gering zijn. De Voorzitter oppert de mogelijkheid, om in de gemeente nog een collecte voor het crisis-comité te houden. De heer Duijzer vindt het geen groo te moeite om een collecte te houden, maar vreest, dat het weinig resultaat zal hebben, daar de menschen die nog geven kunnen er zich met een kwartje van af maken en het gaat toch niet op bij de werkloozen zelf aan te kloppen. De Voorzitter vindt, dat de arbeiders het zeer slecht hebben, maar het al lereerst wat niet betaald wordt is de landpacht. De heer Vermeulen zegt, dat de uit- deeling van kolen de eerste keer be doeld was voor niet steun trekkers; naar hij vernomen heeft zijn steun trek kers eveneens bedeeld. De Voorzitter zegt, dat dit ter goeder trouw aan ongeveer tien personen is gebeurd. De heer Duijzer steld voor aan per sonen die stempelen een kleine hoe veelheid kolen uit te deelen en anderen meer kolen te verstrekken. De heer van der Veer zou ze allen gelijk willen behandelen. B. en W. worden gemachtigd aan gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, kolen uit te deelen. Wethouder L. van Dalen zou willen voorstellen de gemeentepolitie af te schaffen en in den dienst door rijkspo litie te voorzien. Spr. ziet daarin groote bezuiniging voofr de gemeente. De Voorzitter zegt, dat dit thans on mogelijk is, daar het Kon. besluit ter uitvoering van het betrokken artikel der Gemeentewet nog niet gereed is. Spr. is van meening, dat de bezuini ging niet zoo groot zou zijn, daar dan een ander persoon benoemd zou moeten worden om te fungeeren ais bode, begraver van vee enz. Wethouder L. van Dalen is van mee ning, dat dit geen werkzaamheden voor de politie zijn. De Voorzitter acht verdere bespre king overbodig, daar dit punt niet op de agenda voorkomt. Weth. Fred, van Dalen zou graag zien, dat dit punt op de agenda voor een volgende vergadering geplaatst werd. De Voorzitter zegt, dat wanneer de gemeente-politie niet tot de rijksveld- wacht wenscht over te gaan, en daartoe kan niemand hem dwingen, de gemeen te genoodzaakt zou zijn jaren lang wachtgeld uit te keeren, wanneer de betrekking van gemeente-veldwachter werd opgeheven. De heer van Veenendaal is van mee ning, dat in deze gemeente best met één veldwachter kan worden volstaan. Spr. wijst er nog op, dat ook in Zuili- chem en Hedel pogingen worden ge daan om de gemeentepolitiedienst door rijkspolitie te laten vervullen. De Voorzitter zegt, dat het toch niet de bedoeling kan zijn om alle politie macht onder bevel van den Majoor der Rijksveldwacht te stellen. De discussie over dit punt wordt door den Voor zitter gesloten. Daarna gaat de raad in geheime zitting over, ter behandeling van eeni- ge verzoeken om ondersteuning en ont heffing van schoolgeld en wordt de vergadering gesloten. - v .V.- ^V: vf H VERWERSTRAAT 21 TELEF. 937 's-BOSCH. gj Steeds voorradig prachtsorteering Vakkundig werk! Billijke prijzen! (het kleine Magazin) het Geïllustreerd Tijdschrift dat elke week verschijnt, groot en door den lagen prijs van per nummer, binnen een ieders bereik ligt. Verkrijgbaar in den Boekhandel van de H E U S D E N. verstopping (trage ontlas ting), gevatte koude, griep, koortsigheid, maag- of hoofd pijn, geen eetlust, slechte spijsvertering enz. gebruikt dan drie keer daags een weinig van de beroemde Wortelboer's Kruiden of één a twéé Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer en gij zijt spoe dig weer hersteld. Reeds duizenden hebben er baat door gevonden en zij zullen ook U helpen. Gij zult tevreden zijn over de heil zame uitwerking. Wortel boer's Kruiden zestig cent per pakje, Wortelboer's Pillen zestig cent per doos, drie doozen f 1.70 bij Apothekers en Drogisten. Grootste prijs in het gelukkigste geval f 120.000.— Uitbetaling in Contanten zonder aftrek. 5°/o rentende en voor geheel Nederland wettig geoorloofde ZONDER NIETEN. -:- ELK LOT EEN PRIJS. Jaarlijks 10 groote winstkansen waarin uitgeloot worden DOPERWTEN SPERCIEBOONEN SNIJBOONEN POSTELEIN ANDIJVIE WORTELTJES APPELMOES Verkrijgbaar bij Telef. No. 9 en duizenden gemiddelde en kleinere prijzen. Maandelijksche storting voor deze Trekkingslijsten franco gratis. BESTELBRIEF. Gelieve duidelijk in te vullen en te adresseeren aan de Hollandsche Crediet- en Obligatiebank N. V. Amsterdam, Postbox 577 Onderget. bestelt hiermede op Nwsbl. v. h. L. v. Heusden „Uitvoerig Prospectus „A", gratis franco" en schrijft in op de wettig geoorloofde geheele Staats- en Premieloten, slechts f 3. maandelyksche aflossing en verzoekt omgaande toe zending van het koopbewijs, rechtgevende vanaf de a.s. trekking op den vollen prijs, die er op valt zonder afirek. EEN ZOO GUNSTIGE GELEGEN HEID, OM SPOEDIG BEN VER MOGEN TE ÜERBIREN MAG VOORAL IN DEZEN TUD NIEMAND VERZUIMEN. —O— A-v.'.Hl c. t VV..*, - ,v< 7 i - t' F. k- .:vs-1 KOFFIE iTHEE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4