Het nut van adverteeren. 't laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5677. Door den Warenkeuringsdienst te Breda zijn in 't vierde kwartaal 1932, te dezer plaatse, 59 monsters genomen, waarop 7 afkeuringen zijn voorgekomen. In de maand Februari j.l. pas seerden de Rijksschutsluis alhier van en naar de Nieuwe Merwede en Bak- kerskil in totaal 467 vaartuigen. In een der zalen van het Zuidholl. Koffiehuis te Breda had de verg. plaats van de vertrouwensmannen, der ver schillende rayons, ingesteld door de Gewestelijke Tarweorganisatie Noord brabant. teneinde het eerste boekjaar dezer organisatie te behandelen en af te sluiten. Tevens waren aanwe zig, de vertegenwoordigers der drie landbouworganisaties, een en ander volgens art. 12 der statuten. De Voorzitter der Gewestelijke Tar weorganisatie de heer Moors, heet te alle aanwezigen welkom, en deelt mede, dat alle rayons de vertrouwens mannen hebben aangewezen, terwijl de gewone leden, zijnde de landbouw organisaties. eveneens hunne verte- enwoordigers hebben aangewezen, preker zegt. dat alle tarwetelers te vreden zijn over de werking van de tarwewet en noemt deze wet de kurk, waar de boerenstand op drijft. Dank brengt de Voorzitter aan de regeering voor het besluit, waarbij het maalpercentage werd verhoogd van 25 pCt. tot maximum 40 pCt., waarschijnlijk kan bij een menging van 35 pCt. a 371/pCt.. de ge heele tarweoogst worden opgenomen door de Vita. Spreker zegt verder, dat van alle tarwe geleverd vóór 15 Febr. 1933 nog zal worden betaald f1,50 per 100 K.G.. terwijl de prijs- schaal met f1,50 is verhoogd, voor de tarwe welke na dien datum is, of wordt geleverd. De Voorzitter deelt mede. dat de navolgende vertrou wensmannen zijn gekozen. Rayon. 1. J. P. Withagen te Ossendrecht. 6. C. Backx te Beteringen. 8. W. G. de Waard, Werkendam. De commissie tot nazien der reke ning, was voor dit eerste boekjaar bij loting vastgesteld, en bestond uit de heeren: L. Poels. Chr. Backx. Jac. Mathijsen en A. J. Bom. Over de benoeming van de com missie voor de rekening yan het a.s. boekjaar, ontstond een levendig de bat, daar het Bestuur, zonder stem ming, het mandaat der zelfde heeren wilde verlengen. De heeren de Waard en Nieuwenhuizen meenden dit in strijd met art. 9 van het reglement. Tenslotte werd besloten bij stemming deze commissie te benoemen, en werden de voorgestelde heeren op reglementaire wijze gekozen, terwijl werd besloten, dat als plaatsvervan gers zullen optreden, de eerste plaats vervangers. van de rayons, welke hun vertrouwensman in de commissie van controle hebben. Daarna komt aan de orde het ver slag der werkzaamheden van de tar- weorganisaties tot 1 September 1932 en hieraan ontleenen wij het volgen de: De inleiding van het verslag spreekt van den storm v. aanvallen, der groote pers tegen de steunmaat regel voor de tarweteelt. ondanks deze fel gevoerde perscampagne, ge lukte het den Minister, de tarwewet in veilige haven te krijgen. De be zwaren tegen het menggebod. inge bracht waren op de eerste plaats, dat de Nederlandsche tarwe onge schikt zou zijn voor broodgraan, en door het mengen van 20 pCt. in- heemsche tarwe onder de buiten- landsche. zou de kwaliteit worden gelijk aan het brood in de oorlogs jaren. De ondervinding heeft echter anders bewezen en zelfs ontstonden geen bezwaren om het mengpercen- tage dat oorspronkelijk was vastge steld op 20 pCt. op 7 September '33 te verhoogen tot 221/? pCt.. terwijl thans een wijziging door de Staten Generaal aangenomen, waardoor het maximum percentage van 25 pCt.. genoemd in art. 2 van de wet 1931 zal kunnen worden verhoogd tot 40 pCt. Ook de bezwaren, dat de uitvoering der wet veel te duur zou zijn, zijn on gegrond gebleken. De uitvoering der Tarwewet berust in handen van de organisaties. Aan het hoofd der Tar weorganisatie staat de Regeerings- commissaris Ir. S. Louwes. De Cen trale Tarweorganisatie. geeft advies aan den regeeringscommissaris en heeft toezicht op de acht gewestelijke organisaties, waarin het land is ver deeld. Het bestuur der Centrale Tar weorganisatie is samengesteld uit de besturen der Gewestelijke organisa ties. Het bestuur der gewestelijke or ganisatie bestaat uit 10 leden, waar van worden benoemd c door de katholieke boerenstand (N.C.B.) drie door de Noordbr. Maatschappij van Landb. en twee door de Chr. Boe ren- en Tuindersbond. De levering door de leden aan de af nemers geschiedt als volgt: De afnemers zijn aangesloten bij de Vereen, van Inheemsche Tarwe-afne- mers de z.g. Vita. De leden dezer vereen, doen hun bestellingen bij het secretariaat der Vita te Rotterdam. De bestellingen der Vita-leden worden doorgegeven aan de Tarwe-Centrale, welke de bestellingen distribueert naar kwantum en kwaliteit over de acht erkende Gewesten. De Ge westelijke organisaties distribueeren de te leveren kwantums tarwe onder de aangesloten tarwetelers. Om te kunnen leveren, moet de te ler-lid aangesloten zijn bij de organi satie, hetgeen op eenvoudige wijze ge schiedt, men vult een tweetal inven tarisatieformulieren in en een verkla ring, dat men bekend is met de bepa lingen der Statuten en zich daaraan onderwerpt. Wanneer de tarwe is geregistreerd, worden de oppervlakte met tarwe be zaaid, door een tiental controleurs ge controleerd. Is de tarwe gedorschen, dan moet een doorsneemonster opge zonden worden naar het keuringsbu reau te Zevenbergen, waar door 2 des kundigen de monsters worden geklas- sificeerd in de bekende klasse la, lb, lc; 2a, 2b, 2c; 3a, 3b, 3c. De klassificeering geschiedt, naar de z.g. Standaardmonsters, die in 't begin van de afleveringsperiode door de ge westen gezamenlijk en den Directeur der Tarwe-Centrale worden vastge steld. Van. iedere klasse behooren ook de hoeveelheden bij het gewestelijk be stuur bekend te zijn, in verband met de aflevering aan de Vitaj. Ook kan de levering der telers ge schieden aan de erkende handelaren, die over het algemeen beter zijn uit gerust wat pakhuizen betreft, dan de telers zelf. Verder spreekt het verslag over de verschillende straffen, die le den zijn opgelegd, omdat zij in strijd handelden met de wettelijke voorschrif ten, hooge geldboeten en uitsluiting voor een of meer jaren van levering waren het gevolg. Uit het financieele verslag blijkt, dat de G. T. N. (Gewes telijke Tarweorganisatie Noordbrabant) van den oogst 1930 heeft afgenomen 1.986.837 K.G. tarwe, terwijl de ge middelde prijs f 12.25 bedroeg per 100 K.G. In 1931 waren aangesloten 2498 le den, die afleverden 8.958.722 K.G. tar we, tegen een gemiddelde prijs varl f 12.20 per 100 K.G. De kosten van uitvoering der Tarwe wet oogst 1930 komen niet ten laste van de telers, doch van de afnemers der tarwe. Aan de Vita werd berekend aan kosten f 1.35 per 100 K.G., hiervan werd betaald f 0.60 aan de erkende han delaren of zelfrechtstreeks aan de Vita leverende leden, aan de tarwe-centrale en Reg. Commissaris f0.20; aan vracht f 0.19; aan administratie, taxatie en con trole f0.13, was totaal fl.42, zoodat de kosten voor de G.T.N. zijn geweest f 0.07 alles per 100 K.G. Deze vergoe dingen bedroegen voor den oogst 1931 respectievelijk f0.60, f 0.174, f 0.183, f 0.37terwijl vooir de z.g. Bxj vergoe vergoedingen werd betaald f Ö.l 84en aan vergoedingen, wintervoorraad en zomeropslag f 0.015, tot f 1.526 per 100 K.G., zoodat de G.T.N. had te dra gen f 0.176 per 100 K.G. Over 1931 hebben de kosten der uit voering van de Tarwewet bedragen: Vergoeding aan erkende handelaren en zelfleverende leden f53.789.65. Vergoeding aan de Tarwe-Centrale en den Reg.-Commlssaris f 15.586.91. Vracht f 16.352.95. Kosten, administratie en controle f 29.472.78. Bij de rondvraag werden verschillen de vragen gesteld, inzake levering, keu ring der monsters, vergadering van de leden-aangesloten, welke door den Voorzitter breedvoerig werden beant woord. De heer de Waard dankte het Be stuur voor al het werk, dat het heeft verricht in het belang der tarwe-orga- nisatie, hij hoopt, dat het op den inge slagen weg zal bijven voortgaan, ten einde eenigen uitkomst te brengen aan den Noordbrabantschen boerenstand. De Voorzitter dankt voor de vrien delijke woorden en de aanwezigen voor hunne belangstelling, waarna de verga dering wordt gesloten. WASPIK. In deze gemeente zijn 2 ge vallen van besmettelijke ziekte „Dyphteritus" geconstateerd. Voor den vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 39 varkens, 12 runderen en 3 kalveren. WOUDRICHEM. Na een ziekteverlof van een jaar heeft de heer F. C. Huyser, hoofd der 2e Openbare School, op 6 Maart j.l. zijn functie aan die school weer hervat. Aan den heer J. Woudstra, w n. hoofd, is in verband daarmede met ingaDg van dien datum, eervol ontslag verleend. Op Donderdag 9 Maart a s. 's av. 6 uur, zal de Land- en Tuinb.vereen. „Land van Altena" in café van de Wed. Bergeijk haar jaarvergadering houden. Na afloop hiervan (pl.m. 8 uur) zal door den Secretaris der Noord-Brab. Maatsch. van Landbouw de film „De Groote Ge dachte" worden gedraaid, waarbij ook zoons van leden toegang hebben. In een vergadering van de Ouder- Commissie der 2e Openb. School, werden gekozen tot Voorzitter en Secretaris resp. de heeren H. van Andel en H. de Lorm. De vergadering stond onder leiding van het w.n. hoofd, de heer J. Woudstra, terwijl de heer F. C. Hüyser aanwezig was. De Ontvanger der Directe Belas tingen alhier, maakt bekend, dat op de aanslagen in de Ink. Bel. waarvan de aanslagbiljetten zijn gedagteekend op een der dagen van December 4932, binnen een dag of acht minstens 2/6 moet zijn betaald. ZUILICHEM. Woensdag 22 Febr. j.l. hield de afd. Zuilichem e. 0. van Volksonderwijs een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer Klaas de Vries uit Amsterdam. De zeer talrijke opkomst, ook uit Aalst en Brakel, getuigde van een buitengewone belangstelling voor dezen avond. Spreker had als onderwerp ge kozen„Een goede school". Bij een goede school hoort ook een goed school gebouw. In Zuilichem bevindt zich het schoolgebouw in zeer treurigen toestand, als overschot van een tijd van 50 A 60 jaren terug. Een slecht schoolgebouw is nadeelig voor de gezondheid der kinderen, vooral voor de minder krachtige gestellen. Het kind moet onderwijs ontvangen in zoo gunstig en aangenaam mogelijke om standigheden. De vereeniging „Volks onderwijs" rekent het zich tot een plicht, daarvoor te zorgen, Volksonderwijs heeft daarom ook zoo veel gedaan voor de school te Zuilichem. In een slecht schoolgebouw kan echter het onderwijs toch nog wel goed zyri. Een goede school bepaalt zich niet alleen tot het gebouw zelve. De goede school is alleen de Openbare School. De lager Onderwijswet is een waarborg, dat de Openb. School beantwoordt aan de eischen, door de overheid aan deze school gesteld, liefde tot zijnen naaste, eerlijkheid, trouw, ouderliefde, enz. enz. de christelijke deug den bij uitnemendheid. Men behoort geen scheiding te maken tusschen kinderen en kinderen, en dan nog alleen op grond van politieke of Godsdienstige meenings- verschille* alleen van de ouders. Kinderen voelen zich niet verheven boven elkander. De tegenwoordige tijd schreeuwt om verbroedering daarom is vooral noodig, alle kinderen op één school, en dat kan niet anders dan de Openbare School zijn, en geen schei lmg. In de pauze zou een tooneelstukje ten beste worden gegeven „De stille kracht", hetwelk echter door den Burgemeester van Zuilichem is verboden. Spreker noemde dit onbegrijpelijk. Volksonderwijs telt 62000 leden. Het bestuur is daardoor goed op de hoogte van de heerscbende toestanden op schoolgebied door het ge- heele land. Er wordt strijd gevoerd om 't kind in plaats van voor het kind. Het gemeentebestuur is het schoolbestuur van de Openbare School, en ook dit school bestuur mag zijn zorg voor de Openbare School niet verwaarloozen. Onbegrijpelijk noemde spreker ook het niet toestaan van zijn voorgenomen radiorede op 13 Febr. j.l. Zijn onderwerp zou zijn „Een school voor allen". Wat kan nu nog van een Algemeen Programma algemeener zijn dan „Een school voor allen". Deze niet uit gesproken rede is reeds gedrukt, teneinde in tienduizende exemplaren te worden verspreid. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand der aanwezigen gebruik gemaakt, waarna ieder zeer voldaan over dezen mooien avond huiswaarts keerde. De alhier beroepen proponent bij de Geref. Kerk alhier, de heer H. C. Voorneveld, hoopt op 14 Mei a.s. zijn intrede te doen. Z.Eerw. zal worden bevestigd door Ds. v. d. Vliet te Utrecht. ZALTBOMMEL. Bij het alhier gehouden kring concours der burgerwachten Bomme- ler- en Tielerwaard, behaalde Zaltbom- mel den lsten, 2en en 4en prijs. Den 2en prijs behaalde Buurmalsen en de 5de werd door de afd. Zuilichem gewonnen. Op de vrije baan waren on geveer 35 prijzen, waarvan de eerste werd gewonnen door G. N. v. Maren, de tweede door I. v. Boort en de derde door J. Bloos, allen alhier. De 1ste prijs vrije baan werd be haald met 120 schoten, 102 rozen. De meeste prijzen vrije baan z>ïjn geschonken door inwoners en leden der burgerwachten. Van de zijde van het publiek was zeer veel belangstelling. Ledenvergadering van de Prot. vereeniging tot bestrijding van Zie kenhuis- en operatiekosten voor de Bommelerwaard, gehouden op Vrij dag 24 Febr. 1933 n.m. 7 uur in hotel Tivoli te Zaltbommel. De Voorzitter, de heer J. Korthals Altes, opent om 7 uur de vergadering en roept allen een hartelijk welkom toe. De opkomst, die niet overweldi gend is, bewijst, dat de leden de ge- drugslijn, gevolgd door het bestuur, goedkeuren. Uit .de verlies- en winstrekening blijkt, dat over het tijdvak 2 Mei '32 tot en met 31 Dec. d.a.v. een reserve is gekweekt van f 1049,50. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1529, waaraan de voorzitter toevoegt, dat per 6 Febr. 1933 juist 325 le den zijn toegelaten, een bewijs dus, dat de vereeniging steeds in groei toeneemt. Volgens opgemaakte rooster traden af de bestuursleden Mr. E. P. Ver kerk en A. de Jongh, die beiden her kozen worden. In de plaats van het bestuurslid Dr. S. Hoekstra, die thans niet herkiesbaar is, werd ge kozen Dr. G. de Ridder. Tot leden der Financiëele commis sie, waarin twee vacaturen ontstaan, één wegens vertrek van den heer Vink en één door het, volgens opgemaakte rooster aftreden van Mr. J. v. Dalen, die niet meer herkiesbaar is, worden benoemd de heeren C. W. de Geus en D. W. van Dam van Brakel. Door eenige leden werden een paar vragen gesteld, welke door den Voor zitter werden beantwoord. De Voorzitter sluit vervolgens de vergadering, waarbij hij de hoop uit spreekt, dat deze vereeniging, die hoewel jong, nu reeds gunstige re sultaten geeft, in bloei moge toene men en tot zegen moge strekken voor de Bommelerwaard. Er waren eens twee winkeliers, Zij heetten Jaap en Steven. Zij dreven zaken in het klein Waarvan zij moesten leven. Toch droomden zij van grooten bloei En -uitgebreide zaken, En beiden dachten midd'len uit Om tot dat doel te raken. Jaap dacht: „Als ik wat winnen wil, Dan moet ik ook wat wagen, Dan moet ik adverteeren gaan Zoo noodig alle dagen! Dan kijkt geen sterv'ling in de krant, Of mijn naam moet hij lezen Dan ziet hij telkens weer opnieuw Bij Jaap daar moet je wezen!" Zoo dacht en deed de wijze man, Maar niet alzoo deed Steven: Hij was een man van ouden tijd - Voorzichtig in zijn streven! Hij gaf geen cent onnoodig uit, Nooit zou hij adverteeren: „Mijn vader heeft het nooit gedaan, Waarom zou ik het probeeren De menschen, die mijn klanten zijn, Die zullen dat wel blijven! Die loopen toch niet naar de lui, Die in de kranten schrijven!" En ging hij 's avonds bij zijn haard De advertenties lezen, Dan sprak hij: „Centen weggegooid! Ik zal zoo gek niet wezen!" En zoo werd Steven minder rijk, Maar Jaap, die adverteerde, Kreeg nieuwe klanten met den dag En zijne zaak floreerde! ,0i Ruilverkaveling en een afzonderlijk Waterschap van de landerijen ge legen tusschen het Oude Maasje en de Bergsche Maas. Op Donderdag 23 Februari vond een druk bezochte vergadering plaats in het hotel van Iersel te Waspik van eigenaren van landerijen, thans vor mende de noordelijke gedeelten van den gecombineerden Groot Waspik- schen Raamsdonkschen Binnen- en Buitendijkschen en Overdiepschen Polder. Klein Waspik, van het Wa terschap ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad, en van het Waterschap ten Westen van den nieu wen dijk met de Aanwassen, begrensd door den Zuider Kanaaldijk van den Maasmond en het Oude Maasje, van af het Keizersveer tot het Sas on der Capelle. Deze gronden, die van uitstekende kwaliteit zijn. liggen betrekkelijk af gelegen. waardoor een voordeelige exploitatie niet in de hand wordt gewerkt. Door watervrijmaking en be tere waterlossing, betere indeeling der perceelen. aanleg van wegen en brug- verbinding kunnen groote en waar devolle verbeteringen worden aange bracht. Met dit doel voor oogen waren de ingelanden door de Centrale Com missie voor Ruilverkaveling te Arn hem uitgenoodigd tot eene bespre king onder leiding van haren ver tegenwoordiger, den heer A. G. Swart. 1. i. Burgemeester Smits van 's Grave- moer. die door de vergadering was verzocht de besprekingen te leiden, heette den heer Swart welkom en deelde mede. dat deze bespreking een gevolg was van besprekingen gehou den tusschen het Bestuur van het Waterschap „de Groot Waspiksche en Raamsdonksche Binnen- en Bui- tendijksche en Overdiepsche Polder" en de Centrale Commissie voor Ruil verkaveling. Hij zegde het Bestuur van genoemd Waterschap dank voor zijne medewerking en gaf daarna het woord aan den heer Swart. Na er op te hebben gewezen, dat deze zeer goede kleigronden tenge volge van onvoldoende verbinding moeilijk te bereiken waren en verder door gebrek aan wegen en ondoel matige indeeling der perceelen in de ze tijden daardoor bijna geen resul taten opleverden, legde hii aan de vergadering een uitgewerkt plan voor. waarbij werd voorzien in de behoefte aan wegen, goede afwatering, het bouwen van een brug over de Gan- tel bii de uitmonding in het Oude Maasje, of het leggen van een duiker in de Gantel. waardoor het ten wes ten van de Gantel gelegen deel van den Overdiepschen Polder beter te bereiken zou zijn. en verder de gele genheid om door ruilverkaveling een betere indeeling der perceelen te ver krijgen. waardoor de bewerking goed- k00per kan worden. AJles werd zeer verduidelijkt door een groote kaart waarop de genoem de verbeteringen in kleuren waren aangegeven. Bij de uitvoering dezer werken als werkverschaffing zou men mogen re kenen op een subsidie van het Rijk van minstens 60 pCt.. wellicht meer. Op grond hiervan was berekend dat de kosten dezer verbeteringen, te be talen door de eigenaren, zouden be dragen hoogstens f 55.per H.A. Bij tot standkoming dezer verbe teringen en nadat de polder watervrii zal zijn gemaakt, bieden deze gron den een gunstige gelegenheid tot het stichten van nieuwe boerderijen. De betaling der kosten door de ei genaren kan geschieden in tien jaar. dat tot 30 jaar wordt verlengd zoo dra het wetsontwerp daarvoor is aan genomen. De kosten per jaar zijn dus zeer gering. Hierna werd van gedachten gewis seld. waarbii bleek dat. bijna zonder uitzondering, iedereen gunstig voor het plan gestemd was. Bii de besprekingen die zich ont wikkelden kwam echter sterk naar voren de overtuiging dat voor een grondige verbetering van deze lan derijen boven alles en vóór alles noo dig is eene vereeniging van alle in gelanden, begrensd door den Zuider Kanaaldijk van den Maasmond en het Oude Maasje, in één afzonderlijk Waterschap. Hierdoor zou een vrije ontwikkeling mogelijk worden, in overeenstemming met de eischen van de natuurlijke grenzen, als boven ge noemd. Als eerste behoefte werd sterk ge voeld de noodzakelijkheid om de ka den van het geheele bedoelde gebied, van het Keizersveer tot het Sas onder Capelle. of afdoende wijze op te hoo- gen. zoodat de geheele polder wa tervrii wordt en de gewassen niet meer bloot staan aan vernietiging door water. Door vereeniging in één Waterschap zou het gemaal, dat nu door vier Waterschappen wordt be handeld. in één hand kunnen komen hetgeen de juiste en tijdige bemaling zeer ten goede zou komen. Men was het hierover zonder uit zondering eens en met algemeene stemmen werd besloten de noodige stappen te doen om te geraken tot de oprichting van een afzonderlijk Waterschap. Een verzoekschrift aan Gedepu teerde Staten in dien zin werd opge maakt en tijdens de vergadering door alle aanwezigen geteekend. De Voorzitter deelde mede, dat door de autoriteiten van de Water staat reeds lang dezelfde plannen worden beoogd en dat deze reeds aan Gedeputeerden zijn voorgelegd. De vertegenwoordiger van den Wa terstaat. de heer Hoffman te Waal wijk, die op de vergadering tegen woordig was, nam op zich de auto riteiten van den Waterstaat van de wenschen van ingelanden in kennis te stellen en zegde toe het noodige te zullen doen om de zaak te be vorderen. De vergadering benoemde een voorloopige Commissie bestaande uit de heeren D. Smits, Voorzitter. Zijlmans. Secretaris. A. Smeur. J. Huijsman. B. Langerwerff. F. M. Volk. met opdracht om de noodige stap pen te doen om ten spoedigste tot de oprichting van het Waterschap te geraken. Aan belanghebbenden die niet op de vergadering waren zal nog worden verzocht hunne mede werking tot de oprichting te verlee- nen. Nadat de vergadering zich ten op zichte van de vorming van een zelf standig Waterschap vereenigd had, spoorde de heer Swart de aanwezi gen er opnieuw toe aan het verbete ringsplan van de Centrale Commissie voor Ruilverkaveling ter hand te ne men. dat nu met hulp van den Staat tot stand kan komen. De verhooging van de kaden zooi hierbij kunnen worden inbegrepen, waardoor de kos ten per hectare natuurlijk hooger zouden worden. De Voorzitter wees ook op de wenschelijkheid om nu van deze ge boden gelegenheid gebruik te maken. Een voorloopige aanvraag om tot de 2. J. Mathijsen te Steenbergen. 3. A. J. Bom te Dinteloord. 4. M. P. Nieuwenhuizen, Fijnaart. 5. A. J. Korteweg. Zevenbergen. 7. G. v. d. Beek te Genderen. 9. L. Poels te Gastel. 10. J. Jansen te Altforst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6