DE GROENE SLUIER van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Oil iiiier Bestaat oil 2 Hladen FEüfLLETÖN. No. 5313 Woensdag 15 Maart 1933 Zij, die zich op dit Blad voenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS Binnenland. Buitenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GOKKERS. Door de politie te Vaals werd een inval gedaan in een herberg, waar vermoed werd, dat om grof geld werd gekaart. Het vermoeden werd beves tigd. Een viertal personen onder wie een Duitscher, werden op heeterdaad betrapt. Kaarten en een flinke som geld werden in beslag genomen. De gokkers en de herbergier werden ver- baliseerd. o— VERMIST KIND GEVONDEN. Men meldt uit Budel: Het 11/2-jarig kind van notaris K. uit het naburige Neerpelt, dat sedert Za terdag 4 dezer werd vermist, is uit den Dommel opgehaald. De kleine, die al spelende in zijn wagentje zat, is, naar men veronderstelt, uit het wagentje gekropen en naar het water geloopen en dus verdronken. —O VERDRONKEN. De 66-jarige landbouwer T. R. te Benschop, die 's avonds nog even naar zijn land ging, is op onverklaarbare wij ze te water geraakt en verdronken. Het 4-jarig dochtertje van den heer G. te Hoogemade te Woubrugge, is na bij de ouderlijke woning in de Does 'ge raakt en verdronken. o ERNSTIG MOTORONGELUK. De gehuwde motorrijder B. uit Leuf reed in de Liesboschlaan te Princen- hage, tegen den vrachtwagen van v. P. uit Breda. B. werd zeer ernstig gewond. Hij is naar het St. Ignatiuszilekenhuis te Breda vervoerd. Men vreest voor zijn leven. 's Nachts is de man in het zieken huis overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. o BRAND TE HALSTEREN. Dezer dagen ontstond brand in de groote boerderij van den landbouwer C. Matheijssen wonende in het Hal- stersch Laag onder Halsteren. De brand is ontstaan op den zolder naast den Een Turksche Geschiedenis. 3. Deze bleef, verstomd van schrik, een oogenblik onbewegelijk zitten; toen sprong hij op, maar nog voordat hij een schrede gedaan had, zat het lange mes van den Albanees hem tot aan het lemmer in de keel, en zonder een kreet geslaakt te hebben, zonk hij rochelend ineen en lag hij stervend in zijn bloed. Naëmeh was opgestaan en was in den uitersten hoek der kamer gevloden. Doodsbleek was haar gelaat, maar zij beefde niet, en hare oogen, die schit-> terden als zwarte bessen, waren zon der vrees op Sinan gericht. Zij begreep haar lot, zij wist dat er voor 'haar geen genade was en zij versmaadde 't vruch teloos te smeeken. Aarzelend, den smal- len rug gebogen naderde zij haren echtgenoot; een flikkering door de lucht en het hoofd der vrouw rolde op de goudgele maismat tot voor Sinans voe ten. *t Hoofdelooze lichaam viel met een doffe slag op den grond. Sinan trad achteruit, om er niet door aange raakt te worden; maar hij voelde een heeten bloedstroom. Toch bleef hij kalm; 'tverschrikkelijkste kon hem in dit oogenblik niet ontroeren. Hij wierp een verwarden blik op 't afgrijselijk schoorsteen. Aan blusschen viel niet te denken. De woning met de groote aan gebouwde schuur en de geheele inven taris werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. o HERZIENING TARIEFWET. Naar de „Msb." verneemt werkt de door Minister De Geer benoemde com missie tot herziening der Tariefwet zóó intensief, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze tech nische revisie reeds in de tweede helft van April gereed zal zijn. o KIND VERBRAND. Dezer dagen kreeg een lV2-jarig meis je van M. uit Standdaarbuiten bij on geluk een kokend bord soep over het lichaampje. De dokter, die spoedigtcr hulp werd geroepen, oordeelde over brenging naar het gasthuis te Ouden bosch noodzakelijk. Daar echter is het meisje afan de gevolgen overleden. o DE STEUN AAN DE SUIKERBIE TEN. Elf gulden per duizend K.G. Na de mededeeling, welke reeds eer der is geschied aangaande den voorge nomen steun aan den bietenoogst 1933 kan nog het volgende worden gemeld: Bij de plannen, welke de regeering op het oogenblik uitwerkt, wordt als basis aangenomen een bedrag voor den bietenteler van fll per 1000 K.G. nor male bieten. o ERNSTIG VERKEERSONGEVAL BIJ BUSSUM. Drie zwaar gewonden. Zondagmiddag om ongeveer kwart over twee is op den Amersfoortsche- straatweg onder de gemeente Huizen, nabij Crailo een auto verongelukt. Deze auto, komende uit de richting Amers foort, was even voor het ongeluk een voor haar rijdenden wagen gepasseerd. De auto was daarbij te veel op de lin kerzijde v. d. weg gekomen en schoot, doordat de bestuurder een aanrijding wilde vermijden met een uit tegenover gestelde richting komende auto over den berm van den weg. De auto reed een kleinen boom omver en sloeg daar na om. Twee wielrijders, de 17-jarige J. Bosch en de 18-jarige D. Prins, beiden uit Amsterdam en kantoorbedienden van beroep, kwamen onder de auto. Zij bekwamen beiden een lichte her senschudding, terwijl laatstgenoemde bovendien een sleutelbeenbreuk opliep. Van de nzittenden van de auto kreeg de ongeveer 50-jarige heer Vos uit Bus sum ieen ernstige schedelfractuur en een hersenschudding. Zijn toestand is zorgelijk. beeld, toen ging hij naar zijn kamer, verwisselde zijn moet bloed bezoedel de kleeding voor zijn beste kleereni, wiesch gelaat en handen, gordde zich met zijn kostbare wapenen en verliet het huis stil en geheimzinnig, zoo als hij het was binnengekomen. Nie mand had hem zien komen; niemand zag hem gaan; geen geluid had de stiltle van den zomernacht verstoord. Sinan naderde met haastige schreden den Bosphorus. Daar vond hij weldra een Griekschen veerman, die bereid was, hem naar Scutari over te zetten. Onderweg beproefde de schipper een gesprek met Sinan aan te knoopen, maar hij zeide: „mijn hart is vol onrust en smart, zoodat ik niet in staat ben te spreken." Daarop antwoordde de schipper: „moge God u voor verder ongeluk bewaren" en boog hij zich zwijgend over zijn buigzame roespanen, die de lichte boot snel en zonder ge- druisch naar Anatolie overbrachten. Aan den donkerblauwen hemel fonkelden in verheven schoonheid de groote ster ren en hun licht weerspiegelde zich! in de donkere wateren van den Bos phorus. Diepe stilte heerschte in het rond en sombere rust vervulde Sinans borst, 't Berouwde hem niet, wat hij gedaan had, zijn hart was donker, want het geluk, dat het velrlicht had, was uitgedoofd; maar om de verslagene treurde hij niet. Had zij voor hem ge staan met dat, wat hij thans wist, zou hij haar ook nu gedood hebben. Nadat Sinan in Anatolie aan land In de auto zaten de gebroeders Vos uit |Bussum en hun zuster. De laatste bleef (ongedeerd; twee broers liepen lichte verwondingen op. De derde, die zooals gemeld, zwaar gewond werd, is naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. Ook de twee gewonde fiet sers zijn daar ter verpleging opgeno men. o TUSSCHEN TRAMWAGENS BEKNELD. Vrijdagmiddag geraakte de 37-ja rige fabrieksarbeider J. H. Bax uit Budel op het terrein der zinkfabriek te Dorplein, waar hij werkzaam was, bij ongeluk tusschen een paar goe derenwagens van de tram der fa briek, met het noodlottig gevolg, dat hij eenige oogenblikken later aan de bekomen verwondingen overleed. Het slachtoffer laat een vrouw met 5 kinderen achter. OPZICHTERS BIT WERKVER SCHAFFING MISHANDELD. Bij de werkverschaffing aan het TwenthRijnkanaal te Wiene, ge meente Ambt Delden, is het tot on geregeldheden gekomen, waarbij twee ploegen uit de gemeente Lonneker zijn betrokken. Deze tewerkgestelden geraakten bii hun arbeid op moei lijk te bewerken grond, waarover zij een klacht indienden. De hoofdbaas was echter van meening, dat de be trokkenen daardoor niet benadeeld werden, hetgeen tot gevolg had, dat de tewerkgestelden 15 personen, een dreigende houding aannamen. Men werd tenslotte handgemeen. Een der arbeiders greep den hoofdbaas bij de keel, terwijl een ander hem met een stok een dusdanige hoofd wonde toebracht, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Ook een onderbaas werd gemolesteerd. De marechaussée uit Hengelo heeft tegen de betrokkenen proces-verbaal opgemaakt. De betrokken arbeiders zijn geschorst. o SMOKKELAAR AANGESCHOTEN. In de onmiddellijke nabijheid der grens is een persoon uit Aken, die deel uitmaakte van een troep smok kelaars en door de Duitsche dou ane-ambtenaren gezocht werd. door een gevaarlijk buikschot gewond. Met behulp der anderen werd hii op Nederlandsch gebied gebracht. De ontboden geneesheer achtte overbren ging naar het ziekenhuis te Aken noodzakelijk. Zijn toestand was ern stig. o— TRAGISCHE DOOD VAN EEN ECHTPAAR. In een perceel aan de Linnaeus- was gegaan, ijlde hij voort en weldra lag het slapende Scutari achter hem. Gedurende den geheelen nacht stapte hij rusteloos voort; toen het dag ge worden was, verliet hij den straatweg en zette zijn weg nog uren lang langs den zoom van een bosch voort, tot dat hij aan een eenzame hut kwam; voor de deur zat een reusachtig man, die van den zwaren arbeid scheen uit te rusten. Toen Sinan nog eenige uren was voortgegaan, en de zon op het hoogst stond, werd hij zwaar vermoeid. Hij zocht een koele plek in het dichte bosch, en daa-r legde hij zich neer en sliep tot den avond. Toen stond hij verkwikt op en de sterren raad plegend, zooals hij 'tvan zijn vader geleerd had, zette hij zijn weg naar het zuiden voort. Op dezelfde wijze ging Sinan steeds verder, vele dagen en nachten, in alle plaatsen gastvrijheid vindend, zonder eenige vrees voor vervolging, maar rus teloos strevend, den afstand tusschen hem en het graf van zijn geluk te vër- grooten. Hij had den strijd met de wil de dieren van het woud te doorstaan en eindelijk werd hij door roovers aan gevallen. Zijn moed en de vreeselijke kracht van zijn vader, die op hem was overgegaan, redden hem uit alle ge varen. Maar zijn uiterlijk was afschrik wekkend geworden. Zijn huid, door zon en stof verbrand en gebersten, kleef de als oud perkament op de holle wan gen, den scherpen neus, 't knokkelig straat te Amsterdam heeft zich Za terdag een ernstig drama afgespeeld. Toen het zoontje van het echtpaar K. F. des morgens de slaapkamer van zijn ouders binnentrad, vond hij zijn vader en moeder bewegingloos in bed liggen. Een dokter, die on middellijk gehaald werd, kon bii den vader slechts den dood constateeren. De moeder, die bewusteloos was. haalde nog adem. Zij werd naar het Ned. Israëlietische ziekenhuis ver voerd, waar zij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. Aan kolendamp- of gasvergiftiging kan niet gedacht worden. Men ver moedt, dat voedselvergiftiging de oorzaak is. De familie had den Vo- rigen dag levensmiddelen uit een blik gebruikt. Ook het zoontje voelde zich des morgens onwel. Öm deze reden was hij naar de slaapkamer van zijn ouders gegaan. Verdere ge volgen heeft het kind echter niet ondervonden. De lijken zijn door de politie in beslag genomen om ge schouwd te worden. Hevige aardbeving in Zuid- Californië. Vrijdagavond heeft in Zuid-Cali- fornië een hevige aardbeving plaats gehad, waarbij honderden dooden en gewonden zijn gevallen. Deze aard beving is de hevigste geweest, die ooit heeft plaats gehad. In totaal zijn 14 schokken waargenomen. De voornaamste berichten volgen hier onder; ze zijn verzonden uit Los An gelos De aardschokken hielden verschei dene minuten aan. Groote en kleine gebouwen begonnen te wankelen. De materieele schade was in de bree- de straten van Los Angelos terstond zichtbaar. Het puin van de ingestorte huizen bedekt de straten en maakt het tramverkeer onmogelijk. De bevolking van Los Angelos werd door een panischen schrik aan gegrepen en rende in groote groe pen de straat op. In verscheidene deelen der stad ging het licht uit en braken de vensters. Talrijke per sonen werden van onder de puin- hoopen van het ingestorte gebouw van de kamer van koophandel te voorschijn gehaald en naar het zie kenhuis gebracht. Door de aardbeving zijn talrijke branden uitgebroken, vooral in 't voorhoofd; lippen en tandvleesch bloed den, de oogen gloeiden in hunne die pe holen als die van een wolf en de lange ledematen, slechts nog huid en beenderen, slobberden in havelooze, be vlekte kleederen. Hij geleek een roover o'f een bezetene, en met schuwen blik monsterden hem de boeren, bij wie hij om voedsel of nachtverblijf vroeg. Hij vond nergens rust, hij ging voort, al tijd voort. Hij doorschreed éiridelooze woestenijen en werd menigmaal ge kweld door vreeselijken honger en dorst. Eens legde hij zich neer om te sterven en hij zou gestorven zijn, als de hemel hem niet een redder gezon den had, een Bedouin, die hem spijs en drank bood en hem bij zich nam op een vlug kameel, dat hen in de na bijheid van een breede rivier bracht. Daar verliet de Syriër hem, nadat hij hem gewaarschuwd had, zich niet weer van de rivier te verwijderen, want eenige uren van hare overs loerde de dood op iedereen, d:'|e niet met de woestijn bekend is. „Waarheen zal die rivier mij gelei den?" vroeg Sinan. „Binnen vier dagreizen kunt gij in Bagdad zij," antwoordde de Syriër, en als gij verder trekt, altijd verder, naar het zuiden, nog vele, vele dagen lang, dan bereikt gij de Schatel-Arab, die langs Basra in zee vloeit. Maar waar om wilt gij niet uitrusten, daar gij reeds doodelijk vermoeid' zijt? Blijf in Bagdad, daar is voor sterke mannen werk." Zuidelijk deel van Los Angelos en in de petroleum-opslagplaatsen. De bevolking rende als waanzin nig door de straten. Het aardbevingsgebied is ongeveer 6000 vierkante mijlen groot. Het aantal personen, dat te Los Angelos bij de aardbeving werd ge wond, wordt op 4000 geschat. Het aantal dooden staat nog niet vast, aangezien het bergingswerk op de eerste p.laats de gewonden geldt. Ook het plaatsje Compton, dat tusschen Los Angelos en Long Beach ligt, heeft sterk geleden. Alle groote gebouwen, zooals ker ken, Banken, warenhuizen enz. zijn vernield, evenals te Long Beach, waar nog vele stalen geraamten staan, waar de wanden tusschenuit zijn gevallen. Long Beach is het ergste getroffen. Doctoren, chirurgen en al het be schikbare verplegingspersoneel zijn van Los Angelos naar Long Beach gezonden. De autoriteiten zijn voor nemens een noodtoestand af te kon digen. Het Carnegie-instituut berekent het epicentrum van de aardbeving op on geveer 60 mijl afstand van Pasadena, zonder echter de richting te kunnen vermelden. Volgens een nog niet bevestigd be richt zijn 2000 geëmployeerden van de Edison maatschappij bedolven on der het puin van de electrische cen trale op Terminal Island te San Pe dro. Het aantal dooden te Long Beach alleen, wordt geschat op 100. het aantal gewonden op iooo. De materieele schade wordt op. meer dan een millioen dollar geschat. Volgens een te San Diega uit Long Beach ontvangen draadloos bericht, schijnt de geheele kust in vlammen te staan. De telefonische verbindingen zijn thans hersteld en de hulpverleening is goed georganiseerd. Zoowel leger, vloot en openbare gezondheidsdien sten, als het Roode Kruis en het Leger des Heils werken hieraan mee. De verbindingen in het geteisterde gebied, dat betrekkelijk klein is, wor den met automobielen en vliegtuigen onderhouden. Naar het laatst gemeld wordt, be draagt het aantal dooden, dat thans is geborgen, honderd een-en-vijftig. De schade te Long Beach wordt ge schat op 25 millioen dollar. Er is weer een nieuwe aardschok gevoeld, terwijl ook daarvóór de bodem nu en dan in beweging was met het ge volg, dat nog ettelijke wankele mu ren ingestort zijn. Tengevolge van het springen van de gasleidingen is de bevolking genoodzaakt haar maal tijden op straat te bereiden. Een zwa re regenval vergroot nog de ellende der inwoners. O— „Neen, ik moet verder trekken." „Waarom „Onrust drijft mij voort. „Dat Allah dan uwen weg effene!" Sinan trok verder en den avond van den vierden dag zag hij de torenhooge muren van de overoude stad der Kali- fen. Maar toen hiij 'dicht bij haar was, was het reeds nacht geworden en de deuren der stad waren gesloten. Hij bleef, besluiteloos aan een boom leu nend, staan, nadenkend, wat hij zou doen; want hij had bemerkt, dat hij een grooten omweg moest maken, om de eindeloos lange ringmuren der stad te vermijden en zijn weg naar het zui den langs de oevers der door den Sy riër aangewezen rivier voort te kun nen zetten. Daar naderde hem een groot man, naar de hooge hoofddracht te oordeelen een derwisch. „Gij moet in de stad gaan," zeide de derwisch, want overal in het rond, vele mijlen ver, heeft de oorlog alles vernield en gij zoudt daar noch voed sel, noch nachtverblijf vinden." „Hoe zal ik in de stad komen? De poorten zijn gesloten." „Ik wil u een weg wijzen. Volg 'mij." Toen zij een poos zwijgend waren voortgegaan, slaakte de vermoeide Si nan een diepen zucht. „Waarom zucht gij?" vroeg de der wisch. „De krachten begeven mij. Ik heb hongefr en dorst." (Wordt vervolgd). ï§y? het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en ia Bommelerwaard —O— Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1