WAT SMAAKT DAT LEKKER ZOO'N KOP VAN NELLE'S PAKJES-KOFFIE VAN 40 CENTS PER HALFPONDSPAK Vervolg Raadsverslag WOUDRICHEM. Vervolgens komt in behandeling het in een vorige vergadering aan gehouden verzoek om in principe te besluiten tot toetreding tot de N.V. Waterleiding-Maatschappij „N. W. Brabant" ten behoeve van het ver krijgen van een drinkwaterleiding in deze gemeente. De Voorzitter deelt mede. dat in gevolge de in de vorige vergadering verstrekte opdracht door B. en W. een onderzoek is ingesteld naar een en ander bii den Voorzitter van jde betrokken Maatschappij, terwijl tevens nog inlichtingen werden ingewonnen bii een raadslid van Geertruidenberg. Hii zegt, dat daarbii in de eerste plaats is gesproken over de garan tie, waarvoor de gemeente moet in staan en welke voor deze gemeen te ruim f 8700.zou bedragen. Het resultaat is echter dat de Maatschap- dü deze voorwaarde absoluut niet kan aten vervallen. Aangaande de kwa- iteit van het water werden zeer (goe de inlichtingen ontvangen. Hii deelt verder mede, dat in de jaren, dat de Waterleidingmaatschappii heeft gewerkt, het aantal kwade posten zeer gering is. Hoewel de tijdsom standigheden niet gunstig zijn en de Erijs van het water niet goedkoop an worden genoemd, zijn B. en W. van meening, dat deze bezwaren toch niet opwegen tegen een goede wa tervoorziening voor de gemeente, in verband waarmede zij dan ook voor stellen in principe te besluiten op de gestelde voorwaarden in te gaan. Tevens wordt nog voorlezing gedaan van een schrijven van den Inspec teur van de Volksgezondheid te Bre da dd. 20 Februari j.l. waarin het nut van aansluiting aan de drink waterleiding wordt uiteengezet in ver band met de uitvoering van Waren wet, Melkbesluit, Broodbesluit enz. Het lid Van Wendel de Joode izegt. dat we wel even onder oogen rao- fen zien, dat in deze omstandighe- en aan de inwoners een dwang ,tot aansluiting aan de waterleiding zal worden opgelegd, terwijl de tarieven nog al hoog kunnen worden ge noemd. Hij zegt vervolgens, dat hii met verontwaardiging ter zijde legt het zooeven voorgelezen schrijven van den Inspecteur van de Volksgezond heid, aangezien deze met een stok achter de deur wil trachten de ge meenten te dwingen tot aansluiting over te gaan. Hii zegt, dat het op den weg ligt van dezen functionaris in het belang van de volksgezond heid te trachten eenigen invloed uit te oefenen om de gemeenten van een waterleiding te voorzien, doch is van meening, dat dit niet moet ge schieden op een manier zooals in het schrijven vermeld, n.l.. dat bij niet-toetreding door de gemeente de aldaar aanwezige personen, die be moeiingen hebben met de Warenwet en dergelijke, daarvan de dupe zou den worden, aangezien de eischen dan strenger zouden worden gesteld. Op die manier wordt de gemeente geheel ontvoogd en hii had gaarne gezien, dat er vanwege Ged. Sta ten aan de gemeenten werd gead viseerd, in verband met de zeer pn- gunstige tijdsomstandigheden, waarin we thans leven, hoe in deze het beste was te handelen. Hij zegt. dat hii als vrij man en als raadslid idan ook niet op een wijze als in idat schrii- ven vermeld wil worden beïnvloed en dat gemeld schrijven op het uit brengen van zijn stem dan ook geen enkelen invloed zal geven. Het lid Holster zegt. dat reeds jaren is getobd om in deze gemeente en in deze geheele streek een goe de watervoorziening te verkrijgen. Wat deze gemeente aangaat kunnen wij zeggen, dat jaarlijks aan pompen enz. groote sommen worden besteed, zonder, dat een afdoend resultaat wordt verkregen. De gemeente heeft getracht door het doen maken van eenige brandputten aan den Ouden dijk deze ook voor de watervoorzie ning aldaar te benutten, hetgeen is gelukt. Aangezien ook hier in de Vesting de watervoorziening voor de bewoners allertreurigst is te noemen, hebben B. en W. voorgesteld ook in de Vesting dit jaar een dergelijken put te doen maken. De kosten daar van komen op f 400.en het lag in de bedoeling het aantal daarvan successievelijk uit te breiden. Ook thans heeft de gemeente derhalve groote kosten te maken voor de voor ziening van drinkwater en daarbii blijft de toestand over het algemeen slecht. Hij is er echter ook Van over tuigd, dat de lasten, vooral in dezen tijd, zwaar op de inwoners zullen drukken, doch daartegenover staat dat thans de gelegenheid wordt ge boden om een goede drinkwatervoor ziening te verkrijgen. Ten aanzien van de kwade posten is hii van mee ning, dat dit wel mee zal vallen en dat deze toch niet meer zullen bedragen dan het bedrag, dat de gemeente thans jaarlijks aan drink watervoorziening ten koste legt. Hoe wel de tijd voor het meerendeel der inwoners zeer slecht is, meent hii toch, dat de gemeente de aangebo den gelegenheid thans niet voorbii moet laten gaan, doch in principe moet besluiten op de gestelde voor waarden in te gaan. Naar aanleiding van het door het Van Wendel de Joode gezegde aan gaande het schrijven van den In specteur van de Volksgezondheid deelt het lid Spiering mede. dat pi le wenken, welke door deskundigen worden verstrekt, toch niet in den wind mogen worden geslagen. Hii zegt, dat het allen bekend is. dat de pompen in deze gemeente steeds een onverkwikkelijke zaak ziin ge weest en hoewel door de gemeente reeds eenige jaren wordt getracht de drinkwatervoorziening te verbeteren door gemaakte brandputten even eens dienstbaar te maken voor pom pen, mag het niet worden ontkend, dat ook deze brandputten in de toe komst een aanzienlijk bedrag aan on derhoud zullen gaan kosten. Daar tegenover staat, dat hii ten volste de bezwaren onderstreept die er op het oogenblik zijn. Aangezien het echter een feit is, dat een goede watervoorziening toch voor de inge zetenen groote voordeelen mede brengt en deze voor de volksgezond heid in het algemeen ten zeerste is te waardeeren, meent hij, dan on danks de vele bezwaren, de kans thans toch niet voorbii mag laten worden gegaan. Hii kan er zich dan ook mede vereenigen, dat in prin cipe tot aansluiting wordt besloten. Het lid Kuijpers merkt op dat hii het ten aanzien van het door het lid van Wendel de Joode mede gedeelde aangaande den toon van het schrijven van den Inspecteur eens is. Hii zegt, dat hii uit de verschillende verslagen uit andere gemeenten heeft opgemerkt dat ook de tegenstanders niet tegen een waterleiding zijn. om dat zii het nut daarvan zouden ont kennen. .maar zich daarbii de vraag stellen of het in de huidige tijds omstandigheden voor de gemeente besturen wel verantwoord is weder om aan de inwoners zware lasten op te leggen. Hii denkt daarbii (on willekeurig terug aan de dagen dat de P.N.E.M. de gemeenten voor elec- triciteitsvoorziening trachtte te win nen en het daarbii />ok in deze ge meente voorstelde of het bedrijf zul ke winsten in de toekomst zou ople veren, dat haast geen belasting meer zou behoeven te worden geheven, ter wijl de uitkomsten wel anders heb ben geleerd. De Voorzitter deelt mede. dat de Inspecteur van de Volksgezondheid mede het initiatief voor de drinkwa tervoorziening in het Land van Heus- den en Altena heeft genomen, zoo dat het z.i. op zijn weg Jigt de ge meentebesturen met de gevolgen van een eventueele niet-aansluiting op de hoogte te brengen, hetgeen hii dan ook in zijn schrijven heeft gedaan. Het lid Schaap zegt. dat we (het er wel allen over eens zijn van het nut eener goede drinkwatervoor ziening, zoowel voor deze gemeente als voor de geheele streek. Het is echter noodzakelijk, dat daarbii de belangen van alle inwoners in het oog worden gehouden. Indien tot aan sluiting wordt besloten, moeten de raadsleden wat optimistisch tegen over deze zaak gaan staan, doch vol gens hem zijn de boeren thans en te recht niet optimistisch Imeelr gestemd. Aangezien de aanleg van de binnenleiding voor rekening van de huiseigenaren komt, zal dit voor sommigen een heel bedrag vergen, hetgeen vooral in deze gemeente niet gemakkelijk zal zijn op de huurders m den vorm van huishuur te verha len. Hij zegt verder dat de Waren- keuringsdienst thans reeds nooit te vreden is en noemt het door |den Inspecteur van de Volksgezondheid uitgesproken dreigement wel zeer sterk. Dit zal dan ook geen enkele invloed te weeg brengen op het uit brengen van zijn stem. Hii cijfert echter in het geheel niet weg het groote nut dat een drinkwatervoor ziening ook voor het vee heeft het welk eenigen tijd geleden eveneens nog op een in de gemeente An- del gehouden lezing duidelijk met cijfers werd aangetoond. Hii zegt ver der er niet voor te zijn. dat bii een eventueele drinkwatervoorziening in deze gemeente het waterverbruik zou moeten worden betaald door de ei genaars der huizen en zou gaarne zien, dat de Raad zich thans reeds dienaangaande uitsprak. Hoewel in de voorwaarden wordt aangegeven, dat de personen, die in het bezit zijn van goed drinkwater, niet be hoeven aan te sluiten, is (hii van meening, dat de keuring wel zoo streng zal zijn dat zoo goed als nie mand op grond van deze bepaling vrijstelling van aansluiting zal kun nen krijgen. Tevens stelt hii de vraag waar dat deze keuring zal moeten plaats hebben en of de betrokkenen vrii zijn waar zii de keuring 'wenschen te doen plaats hebben. Het lid Holster is van meening. I dat het een zaak van latere orde i is aan wien de verplichting zal wor den opgelegd voor het betalen van het waterverbruik, n.l. door eigenaar of huurder. Hij kan echter thans reeds mededeelen, dat hii er ook niet voor zou zijn dit ten laste van den eigenaar der woningen te bren- Sen- Het lid Kuijpers merkt dienaan gaande nog op, dat het waterverbruik voor de woningen, welke tijdelijk on bewoond zijn, niet ten laste van iden 'eigenaar kómt, maar dat dit ten las te komt van het door de gemeente te garandeeren bedrag voor water verbruik. Het lid van der Wiel zegt, Idat hij het er mee eens is, dat er ver- schillende bezwaren zijn voor aan- sluiting aan de drinkwaterleiding. doch dat er dient te worden ge- vraagd wat het zwaarste weegt. Het financieel belang of de hygiëne voor de inwoners. Hij is van meening, dat de gemeente wel degelijk reke ning heeft te houden met de ver schillende eischen van hygiëne en dat een goede drinkwatervoorziening in de eerste plaats noodzakelijk is voor een goede gezondheid. Hii meent dan ook dat reeds enkel op dien grond het noodzakelijk is. dat ook in deze gemeente verbetering wordt aangebracht op het gebied der drinkwatervoorziening en nu daar de kans toe wordt geboden, kan hii zich dan ook met het voorstel van B. en W. vereenigen om in principe te besluiten op. de gestelde voorwaarden in te gaan. Vervolgens wordt met algemeene stemmen in principe besloten voor het verkrijgen van een drinkwater voorziening in deze gemeente toe te treden tot de N.V. Waterleiding- Maatschappij „Noord West-Brabant" op de door deze voorgelegde voor waarden en onder bepaling dat deze voorwaarden, door welke omstandig heden ook, niet mogen worden ver zwaard. Vervolgens deelt de Voorzitter me de, dat B. en W. voorstellen in ver band met de reorganisatie van den reinigingsdienst voortaan het opha len van vuilnis en van faecaliën aan te besteden en den gemeentereiniger daarbij behulpzaam te doen zijn. De bedoeling is ,dat 2 dagen per week het vuil zal worden opgehaald: en 1 maal per week de faecaliën. Voorlezing wordt gedaan van de door B. en W. opgemaakte ontwerp-voorwaarden. Na eenige besprekingen wordt m.a.s. overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, met dezie wijziging, dat het ophalen van het vuil zal geschieden op 3 dagen per week. Tevens wordt met algemeene stem men besloten aan B. en W. over te laten de plaats waar de faecaliën zul len worden opgeborgen. Door wethou der Holster wordt medegedeeld, dat indien er nergens een andere geschik te plaats is te vinden, hij bereid is een stuk weiland aan de Middelvaartsche Steeg daarvoor beschikbaar te stellen, onder voorwaarde, dat hij geen enkele kosten voor zijn rekening krijgt. Hij is dan wel bereid er zorg voor te doen dragen, dat de putten op tijd worden geledigd. Indien e.r echter een andere plaats beschikbaar is, gaat hij daar nog liever mede accoord. In verband met het niet-aannemen der benoeming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim door den heer J. W. de Rover, wordt als zoodanig met algemeene stemmen be noemd, de heer Chr. van Rijswijk, die verklaart deze benoeming aan te ne men. Gewijzigd wordt vervolgens de ge- meentebegrooting voor den dienst 1932 volgens het door B. en W. overgelegd ontwerp-besluit. Bij de rondvraag zegt het lid Kuij pers, dat hij vernomen heeft, dat bui ten de Koepoort meerdere woningen zullen worden gebouwd. In verband daarmede vraagt hij of het niet wen- schelijk zou zijn in verband met een doelmatige en regelmatige bebouwing eenige regels en voorwaarden worden gesteld voor de aldaar te bou wen woningen, teneinde te voorkomen dat alles door elkaar wordt gebouwd. De Voorzitter deelt mede, dat de bouwvergunning voor de woningen reeds is verleend en dat deze voldoen aan de door het lid Kuypers gewensch- te eischen. Na inzage der teekening gaan de raadsleden hiermede accoord. Verder deelt het lid Kuijpers mede, dat er bij de te werk gestelden op de werkverschaffing groote ontevredenheid bestaat over het feit, dat een groot gedeelte der arbeiders is ontslagen en eenige groepen nog in het werk zijn gehouden. Daarbij komt tevens, dat de georganiseerden ten achter zijn ge steld, aangezien sommige ongeorgani seerden in het werk zijn gebleven. Het lid van der Wiel zegt, er het college van B. en W. geen verwijt van te willen maken dat hij beter zou heb ben gedaan, doch z.i. was het beter ge weest, indien alle te werk gestelden in de gelegenheid gesteld hadden ge worden het werk mede af te werken. Hij zegt verder, dat het wel eens wordt gezegd, als zou hij alleen altijd voor de georganiseerden opkomen, dat noemt hij onwaar, aangezien hij weet, dat er in deze gemeente verschillende personen zijn, die niet tot een organi satie kunnen toetreden b.v. visschers. Hij is er echter wel sterk voor, de ge organiseerden te stellen boven dege nen, die wel gelegenheid hebben zich t ook bij een werkloozenkas aan te slui ten en die zeggen tegen de georgani seerden: „brengen jullie je contribu tie maar naar de werkloozenkas het geheele jaar, wij doen dit niet en krij gen toch wel werk op de werkverschaf fing of worden toch ondersteu id." Tegen dergelijke menschen zou hij strenge maatregelen willen nemen. De Voorzitter deelt mede, dat er nog voor 3 ploegen gedurende een 14 dagen werk is en dat B. en W. in overleg met het bestuur van het water schap de personen daarvoor hebben aangewezen, die geacht werden dit werk het beste te verstaan, waarbij te vens is gelet op de gezinsomstandig heden. Hij zegt, dat het echter zeer moeilijk is alles precies met een schaar tje te knippen. Ook wethouder Viveen zegt, dat ge tracht is alles zoo goed mogelijk te doen, maar dat degenen, die werk heb ben gehouden, natuurlijk niets zeggen, terwijl zij, die niet meer in aanmer king konden komen iets in het midden hebben te brengen. Indien andere per sonen te werk waren gesteld, zou dat precies hetzelfde zijn geweest en indien een en ander niet goed mocht zijn ge schied, dan geeft hij de heeren in over weging den weg aan te wijzen op welke manier iedereen bevredigd kan wor den, aangezien hij daar geen kans voor ziet. Wethouder Holster zegt nog, dat niet alles met de aanwezige 80 per sonen kon worden afgewerkt en dat B. en W. met het polderbestuur ge tracht hebben alles zoo goed mogelijk te doen. Daarbij komt, dat ook nog eenige visschers zijn te werk gesteld en andere personen, die geen vakmenschen zijn, zoodat het noodig was in hoofd zaak de z.g. putbazen aan het werk te houden. Het is mogelijk, dat er fou ten zijn gemaakt, doch vraagt even als wethouder Viveen of de heeren het beter zouden hebben kunnen doen. De Voorzitter zegt ook nog, dat toen allen naar de werkverschaffing kon den er sommige georganiseerden zijn geweest, die verkozen eerst uit hun bond te trekken en dezelfde hebben thans verschillende bezwaren, dat zij niet meer te werk zijn gesteld. Het lid Kuijpers brengt nog in herin nering het in een vroegere vergadering genomen besluit om degenen, die bij een werkloozenkas kunnen aansluiten en dit niet doen, van allen steun en werkverschaffing uit te sluiten. Hij is er voor, dat dit eenigszins sterker wordt toegepast. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat hij zich van alle critiek wil onthou den, aangezien hij er van overtuigd is, hoe moeilijk het werk voor B. en W. in deze opzichten is. Indien er echter ongeorganiseerden zijn die zich er op beroemen, dat zij als zoodanig toch ondersteuning krijgen, zou hij gaarne daarvan de namen vernemen en dan zou bij den Raad ook in overweging willen geven 'tegenover dergelijke men schen strenge maatregelen te nemen. De Raad gaat daarmede in zijn ge heel accoord. Nadat de vergadering eenigen tijd geschorst is geweest, wordt deze door den Voorzitter heropend en wordt met GROEN ERK

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2