Plaatselijk Nieuws. drukken als er eens een typhusepide- mie kwam en zij hadden dan niet alles gedaan om een dergelijke epi demie te voorkomen. Men behoort leiding te geven, het gebeurt vaak dat de menigte abuis heeft en zich door verkeerde motieven laat leiden. De heer Hoesen merkt op, dat als hij voor zich alleen had te beslissen, hij het nam. De heer v. Wijgerden merkt op, dat de Voorzitter heeft gezegd, dat het water in Andel slecht is, maar dat uit de pompen, hoe zit het daar mee? De Voorzitter zegt, dat er slechts weinig pompen zijn, die goed wa ter geven, het meeste is ijzerhoudend en goed drinkwater is een eerste levensbehoefte. De heer v. Wijgerden zegt, dat de Voorzitter heeft gesproken over den waterstand in den polder, als de wa terleiding tot stand komt, komt daar in dan verbetering? De Voorzitter antwoordt, dat dan geen druk meer uitgeoefend wordt op het polderbestuur ten behoeve der menschen, om het op een hoog peil te houden. Spr. heeft 50 jaren de polderzaken van nabij aanschouwden heeft ervaren dat de waterstanden steeds te hoog werden gehouden, ten behoeve der drinkwatervoorzieningen tengevolge van verkeerd inzicht. Spr. meent, dat men de verdere bespre kingen voor heden wel kan staken. B. en W. worden hierop gemach tigd tot het houden der jaarlijksche verkoopingen en verpachtingen. Vastgesteld wordt een kohier voor de hondenbelasting tot een bedrag van f 129 vermeldende 45 trek- of waak- en 42 plezierhonden. De heer Hoesen zit de hondenbe lasting dwars in de maag. Hij zou de menschen, die een hond voor hun bedrijf houden, zoo min mogelijk, doch voor de luxe honden meer la ten betalen, ook gelooft hij dat er meer honden zijn, als staan aangege ven. De Voorzitter merkt op, dat als de heer Hoesen de belasting wil wijzi gen, hij dan met een voorstel daar toe moet komen. De gemeentebegrooting 1932 en die van het G.E.B. worden gewijzigd conform het voorstel van B. en W. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 17 Dec. j.l., waaruit bleek, dat alles in be hoorlijke orde is bevonden en in kas was bij den gem.-ontvanger f 6070,94 en bij het G.E.B. f855,34. Verslag verbetering Volkshuisves ting over 1932, wordt ter inzage ge legd. Benoeming leden stembureau. Aangezien de Burgemeester te Rijs wijk zitting moet nemen, wordt hier als voorzitter aangewezen de oudste wethouder de heer Verwijs. Bij de stemming voor het eerste lid verkreeg de heer Schouten 4 stem men, de heeren v. Wijgerden en v. Houwelingen ieder één stem, zoodat de heer "Schouten is gekozen. Bij de stemming voor het 2de lid verkreeg de heer v. Houwelingen 5 en de heer Millenaar 1 stem, zoodat de heer v. Houwelingen is gekozen. Als plaatsvervanger eerste lid werd bij de 3de stemming gekozen de heer A. Naaijen, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op den heer v. Wijger den. Tot 2e plaatsvervangend lid werd bij eerste stemming gekozen de heer v. Wijgerden met 5 stemmen, 2 wa ren uitgebracht op den heer Mille naar. Bij de rondvraag zegt de heer Hoesen, dat reeds voor nieuwjaar door iemand herhaalde malen is aan gedrongen om bij de werkverschaf fing geplaatst te worden, doch hij kwam daarvoor niet in aanmerking. Spr. is een geval bekend van een ge zin, waarvan drie zoons den gehee- len winter hebben gewerkt en de va der in de werkverschaffing was. Voorzitter. Namen noemen. Hoesen. G. Naaijen, die niet tewerk gesteld kon worden. Ik ben er niet tegen, dat die andere man heeft ge werkt, maar wel dat er uitzondering wordt gemaakt. De Voorzitter zegt, dat het geval Naaijen hem bekend is. B. en W. hebben al het mogelijke gedaan, de zen te werk gesteld te krijgen, doch de Inspecteur in Oss wilde er geen gevolg aan geven. Het is best moge lijk dat er weieens iemand doorslipt die volgens recht niet meer mocht werken. Doch in het begin geeft men op, dat er niemand in het gezin werk heeft en is dit zoo, doch als later iemand werk krijgt, verzwijgt men dat. Als de raadsleden dergelijke ge vallen bekend zijn, dan behooren zij dit aan B. en W. kenbaar te maken, deze kunnen dan hun maatregelen nemen. Maar men moet hier klaren wijn schenken. Spr. stelt daarop prijs. De heer Hoesen zegt, dat het geval dat hij bedoelt Groeneveld in den Duil betreft, van dat gezin hebben drie jongens den geheelen winter in het hout gewerkt, terwijl de vader bij de werkverschaffing was. De Voorzitter zegt, dat hier opge geven is, dat allen werkeloos waren, er zal evenwel met de mededeeling van den heer Hoesen rekening wor den gehouden. De heer Schouten zegt, dat het eenige wat de heer Hoesen bereikt, is, dat deze man nu wordt uitgeslo ten, maar de ander is daarmede niet geholpen en daarbij weet de heer Hoesen het wel zeker. De heer Hoesen zegt dat het hem verschillende malen is medegedeeld. De heer Millenaar vraagt, hoe er gehandeld moet worden, als een par ticulier voor korten tijd een werk kracht noodig heeft, moet hij dat dan op de secretarie melden De Voorzitter zegt dat hij klachten krijgt dat de particuliere werkgevers geen werkman kunnen krijgen. Men weet echter, dat de persoon die men wenscht te nemen, moet komen, deze kan dan als het werk is verricht weer naar de werkverschaffing. De heer Hoesen heeft nog niets vernomen van de opdracht die de raad B. en W. heeft verstrekt ten op zichte van de dokterskwestie, hoe zit het daarmede. De Voorzitter zal hierover in ge heim comité eenige inlichtingen ver strekken. Daar geen der leden iets meer voor de openbare vergadering heeft, wordt deze door den Voorzitter gesloten. AALBURG. Terwiil de landbouwer VV. al hier aan het ploegen was. geraakte hij al ploegende de richting kwijt, waardoor paard en ploeg in den sloot terecht kwam. Gelukkig wist toegesnelde hulp te voorkomen, dat alles zonder ongelukken afliep. Dinsdag, 21 Maart, hoopt de heer Van Leeuwen, des avonds om half zeven in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. ALMKERK. Op de j.l. gehouden voorjaars- stierenkeuring alhier, werden 33 stuks aangevoerd, waarvan er 16 werden goedgekeurd n.l. van de heeren: J. Verschoor; W. Noorloos (2 stuks H. Pruisen; J. KolffJ. C. Scherff (2 stuks); de kinderen A. Tolenaars (2 stuks); O. Walraven; A. C. Ver meulen; P. A. Vermeulen J. Vcrhoe- hoeven (te de Werken. Sleeuwijk) G. S. Verhoeven; J. Achterberg (Dus- senl en H. de Lorm (Giessen). Zaterdag 25 .Maart hoopt de Chr. Nat. Werkmansbond alhier, in het gebouw „Concordia", haar jaar feest te vieren. Op 2; Maart a.s. zal de var- kersverzekering „Aller Belang" in de zaal van de Wed. Dekker, een leden vergadering houden. J.l. Woensdagavond trad al hier in de zaal van de Wed. Dekker, voor de Chr. Hist. Kiesver. op. de WelEdelGestr. Heer Bakker Lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: „Ontwrichting en Opbouw." Nadat door den Voorzitter deze vergadering op gebruikelijke wijze was geopend werd den Heer Bakker gelegenheid gegeven zijn rede uit te spreken, welke door de aanwezigen met aan dacht werd gevolgd. Aan het ein de van deze rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door enkele personen ge bruik werd gemaakt. Ook deze vragen werden door dezen zeer be gaafden spreker op correcte wijze be antwoordt. Nadat door Ds. v. Ding stee deze vergadering met dankzeg ging was gesloten ging een ieder hoogst voldaan huiswaarts. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooihandel blijft het steeds kalm gestemd. Men besteedt voor het goede handelshooi f 10, tot f 12.tarwe-, haver- en rogge- stroo f 5.tot f5.50,. alles per qoo K.G. CAPELLE. In de zaal van den heer L. F. v. Dongen zal a.s. Maandagavond een openbare vergadering worden ge houden van de Nationale Boeren-. Tuinders- en Middenstandspartij, waarop het Tweede Kamerlid de heer A. Braat, als spreker zal optre den. Op Donderdag 23 Maart a.s. zal in de Geref. Kerk aan het Brug getje, als spreker optreden. Mr. G. v. Baren. Burgemeester van Delft, met het onderwerp „Bange Tijden." DUSSEN. Op 22 Maart a.s. n.m. 6.30 uur, hoopt den Heer A. Post van Scheveningen in de Geref. Kerk al hier, voor de Geref. Jongèlingsver- eeniging een declamatie te houd -n. NEDERHEMERT. Het alhier bestaande Groene Kruis hield j.l. Zaterdag haar jaarlijksche al- gemeene ledenvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat er veei gebruik was gemaakt van de ver- plegingsartikelen en dat ^de financiën in besten staat verkeerden. Wegens pe riodieke aftreding werden de dames Remmerde, Murman en JBakker bij ac clamatie herbenoemd. In meervoudige adressen is door eenige ingezetenen bii Ged. Staten geprotesteerd tegen het raads besluit. om het vervoer gedurende de wintermaanden der kinderen van de Noordzijde, die de Openbare La gere school aan de Zuidzijde bezoe ken, stop te zetten. Zooals bekend, had de gemeenteraad aanvankelijk de voorwaarde van dit vervoer geac cepteerd, omdat Ged. Staten slechts onder die voorwaarde, het besluit tot opheffing van de Openbare Lagere school aan de Noordzijde wilden goedkeuren. Na een verloop van plm. drie maanden hebben adressan ten thans bericht ontvangen, dat Ged. Staten het wel in strijd met de goe den trouw achten, dat de raad /tot opheffing besloot dat hun College echter geen wettelijke bevoegdheid bezit, in deze tusschenkomst te ver leen en. OOSTERHOUT. De heer L. J. had het onge luk doordat hij even het stuur van zijn fiets kwijt raakte tegen een boom te rijden. Hij klaagde over veel pijn in zijn schouder. Bii nader onderzoek door Dr. Brokx bleek, dat zijn sleu telbeen gebroken was. De onderlinge varkensverzeke ring „Helpt Elkander" hield een druk bezochte vergadering. Besloten werd de premie per varken te ver lagen en te brengen op 10 cent. Ook het bodeloon is verminderd en te ruggebracht van f2,00 tot f1,50 per maand. SPRANG. In de vacature Mej. Jo Dal- maijer is tot medeleidster der kleine meisjesvereen. op G. G. alhier be noemd, Mej. G. Varossieau. J.l. Maandagavond werd on der architectuur van den heer A. C. Vijan aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer J. S. Kuijsten alhier. Ingeschreven werd door: Wijnands te Waalwijk f 3920,00 Gebrs. Van Willigenburg, te Sprang f 3799,00 W. v. d. Hamme, te Waalwijk f 3790,00 K. Willems, te Sprang f 3745,00 Spuijbroek, te Sprang f3735,00 Het werk is aan den laagsten in schrijver opgedragen. Den post verfwerk werd aangeno men door J. Klaassen, voor f 195, J.l. Dinsdagavond werd in combinatie met de Geref. Meisjesver. „O. T." en „O. R." door de Geref. Jongelingsver. „Timotheus" op eenigs- zinds feestelijke wijze haar 34ste jaar vergadering gehouden. Deze verga dering welke stond onder leiding van haar eere-voorzitter Ds. J. C. Ha gen, werd op gebruikelijke wijze ge opend. Spreker koos als thema „Den tijd uitkoopen." De uitgebrachte ver slagen getuigde van een opgewekt vereenigingsleven. Ook de finantiee- le toestand van beide vereenigingen stemde tot dankbaarheid. Een 4-tal onderwerpen werden behandeld, ver schillende voordrachten opgevoerd en een inprovisatie-wedstrijd gehouden. In de pauze werd door de leden der meisjesvereen. thee met koek jes aangeboden. Door de heeren afgevaardigde van verschillende vereenigingen werd het woord gevoerd. Aan het slot sprak Ds. H. nog een opwekkend woord en eindigde hierna met dankzegging. VLIJMEN. Dieven of een dief hebben hun slag geslagen bii den landbouwer P. Schouten in de Heistraat alhier. Door het slot te verbreken van het waschhok. heeft men weten mach tig te worden een partij waschgoed. De politie heeft de zaak in on derzoek; het was te wenschen dat hier een eind aan kwam. WAALWIJK. Op de alhier gehouden provin ciale voorjaarskeuring van springstie- rem, zijn de dieren van de volgende eigenaars goedgekeurd: N. Mimpen, Drunen; A. v. Delft, Drunen; wed. Pijnenburg, Drunen; Adr. v. Delft, Drunen; J. J. Pruyssers, Sprang-Capelle; A. Michaël, Sprang-Ca- pelle; A. in 'tGroen, Kaatsheuvel; J. Zwart, Sprang-Capelle; A. Ley ten, al hier. WIJK. Maandag a.s. zal in het café Van der Maaden alhier, de 'heer Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, Lid der Tweede Kamer, eene politieke rede uitspreken. (Zie advertentie.) Zooals uit een in dit blad op genomen advertentie blijkt zal de landbouwspecialiteit der Antirevolu tionaire Tweede Kamerclub de HoogEdelGestrenge Heer Chr. van den Heuvel a.s. Maandagavond in de ze gemeente optreden. In verband met den crisis die onzen landbouw zoo buitengewoon zwaar treft zullen ongetwijfeld velen met belangstelling deze rede tegemoet zien. WASPIK. Een bestuurder van een vrachtauto reed door de afsluitboo- men van den spoorweg. De afsluit- boomen werden ernstig beschadigd. Door de politie werd proces-ver baal opgemaakt. WOUDRICHEM. Vrijdag 10 dezer hield de school met den Bijbel alhier, zijn ouderavond welke als naar gewoon te zeer druk bezocht was. Het programma was met het oog op de herdenking van onzen grooten Oranjevorst. Prins Willem van Oran je uitgebreid. Na opening met gebed en zang hield het Hoofd der school de Heer W. G. v. d. Heetcamp, wien de lei ding was opgedragen een korte in leiding. waarna een vertelling plaats had over den Vader des Vaderlands. Zeer interessant was het hoe de kin deren aan de hand van een reeks jaartallen welke voor dat doel op het bord waren geschreven weergaven wat in die verschillende perioden over den Zwijger te vertellen was. Het was niet alleen voor de kinderen, doch ook voor de grooteren een aan genaam uurtje waarin veler geheu gen werd opgefrischt. Van de gele genheid om het werk der kinderen m oogenschouw te nemen werd door allen gebruik gemaakt. Na de pau ze hield de onderwijzeres. Mei. J. J. Both een referaat over „Het Kin dergebed." Met spannenden aandacht werd dit gevolgd. De juffrouw deed duidelijk uitkomen hoe onschuldig het kindergebed is en hoe de kinde ren al hun nooden en behoeften in welke vorm ook in hun gebed neer leggen. Het was een goed uitge werkt opstel en de juffrouw had een zeer dankbaar gehoor. Met het oog op den nieuwen cur sus, die 1 April a.s. weer aanvangt, volgde nog een opwekking aan de aanwezigen om toch in hun omge ving propaganda te maken voor de Chr. School, d.w.z. de school der ouders, een school, waar de kinde ren reeds vroeg worden onderwezen in de Goddelijke Waarheden en den weg wordt geleerd om te komen tot Hem, die de bron is van alle gezag niet alleen, maar die ook gezegd heeft: „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Mochten alle Christelijke ouders hun plicht en doopbelofte verstaan, besef fende dat de Vreeze des Heeren het het beginsel der Wijsheid is. Het was 'n recht gezelligen avond. Met het zingen van 2 coupletten van ons geliefd „Wilhelmus" werd den avond besloten. De Voorzitter eindigde met dank zegging. WERKENDAM. Woensdagavond zal in de Nuts- zaal door de Turnvereeniging O.K.K. een openbare uitvoering worden ge geven, alwaar men de krachttoeren van de deelnemers en deelneemsters wederom zal kunnen bewonderen. Woensdagmiddag zijn 2 kin deren van de ophaalbrug in de bin nenhaven gevallen. De heer v. Veeke die 't ongeluk bemerkte, sprong ze direct na, waaraan het te danken is, dat de kleinen aan den verdrinkings dood zijn ontsnapt. Aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid, is het na volgende telegram verzonden: „De bond van rietproducenten Dordrecht en omstreken, gevestigd te Werkendam, onderaf deeling Alge- meene Vereen, van Griend-, Hout-, Teen- en Rietbedrijven, gevestigd te Utrecht, verzoekt Uwe Excellentie het daarheen te willen leiden, dat het gewas 1932, oogst i932-'33 als nog gesteund wordt, wijl de rietbe drijven zoodanig zijn verarmd, dat cultures ten onder gaan. Bedoeld gewas is nog maar ten deele geoogst en met verdere bewer king (sorteering) wordt slechts aan gevangen, indien steun wordt ver leend. Zondag j .1. werd onze vroe gere dorpsgenoot Ds. H. Bogers, Ned. Herv. Pred. van Reitsum, bevestigd door Ds. IJ. Stelma van Tzum met een predicatie over Zach. 4:6b. Ds. Bogers verbond zich aan zijn nieuwe gemeente Achlum, sprekende over 2 Cor. 4:5. Hij werd toegesproken door zijn bevestiger, namens kerkeraad en gemeente. Op een der zandzuigers van de fa. de Groot, welke liggen op de ri vier „de Merwede" voor onze ge meente, ontstond brand in de ma chinekamer. De brand werd met em mers water gebluscht. Het brandweer personeel is nog per motorvlet ter as sistentie uit geweest. Woensdag 29 Maart a.s. hoopt de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria", directeur de heer A. W. v. d. Nat van Sleeuwijk, een uitvoering te geven in de Nutszaal. Woensdag 22 Maart a.s. hoopt de Geref. Meisjesvereen. „Priscilla" onder leiding van den heer Jac. G. v. Oord, haar jaarvergadering, tevens 272-jarig bestaan, te houden in het Gebouw voor Chr. Belangen. Naar aanleiding van de op 13 dezer gehouden vergadering in het Geb. v. Chr. Belangen, waar als spr. optrad de heer A. Bos van Rotter dam, hoofdbestuurslid der Chr. Mid- denstandsvereen., werd alhier een vereen, opgericht met aanvankelijk 20 leden. Het bestuur is samengesteld uit de volgende heeren: P. Holster, Voorz., J. Cornet, Secr., D. A. Brie- nen, penn. en C. W. Deenik, C. de Keijzer Jzn., D. Pruissen te Werken dam en van Sleeuwijk de heeren: J. A. Geene, Pellikaan en M. H. G. Ringlever. Een brand, waarvan het gevolg een half dorp in de asch had kunnen leggen. Donderdagmiddag is een groote landbouwschuur, tevens veestal, van den heer M. Ippel a. d. Visschersdijk, met de aanwezige voorraad hooi in vlammen op gegaan. Ook ontstond tengevolge van het overwaaien der vonken brand in de spits der gemeentetoren, gebouwd aan de Ned. Herv. Kerk. Yan 2 hoekstijlen der spits is ongeveer 2/3 verbrand. Te ongeveer l1/^ uur werd, waarschijn lijk het eerst door een metselaarsknecht, bemerkt dat op kleinen afstand een zwarte rookwolk opsteeg, 't was te groot voor een gewone kachel of iets dergelijks. Direct ging men op onderzoek uit en be merkte spoedig dat het genoemde gebouw, eigendom van den heer Ippel, 't welk geheel van planken is opgetrokken, op steenen ondervoet en met pannen gedekt, van binnen reeds in vlammen stond. Met de aanwezige hulp heeft men toen ge tracht het vee te redden, hetwelk na veel moeite en eigen gevaar, is mogen gelukken. 1 Koe heeft nog een deerlijk geschroeide huid opgeloopen. Ongeveer een 20 stuks koeien, een aantal paarden en varkens werden hierdoor van een vuurdood gered, 't Weinige materiaal dat in deze schuur was opgeslagen, heeft men, behalve het aanwezige hooi, grootendeels kunnen be houden. Ook de achterstaande loods, is alleen uitgebrand. De brandweer werd gewaarschuwd, maar in een minimum van tijd was 't reeds één groote vuurzee en begrijpelijk trok dit honderden toeschouwers, ook van buiten onze gemeente. De brandweer heeft zich toen alleen moeten beperken tot 't nathouden van de kapitale boerdery, op plm. 40 M. afstand gelegen van genoemde schuur, reeds had een daklijst van een aangebouwd portaal vlam gevat. Te ruim 2 uur stortte 't overblijvende onder ge weldig geraas ineen. Hierdoor is een kapitaal van ongeveer f 4000. waar voor zooveel zweet is gelaten, in een klein uur tijds vernietigd. Voordat echter 't gebouw in elkaar stortte, waren reeds enkele kleine brandjes ot.tstaan in nabij gelegen perceelen, door de wegwaaiende vonken welke echter spoedig konden gebluscht worden, ging het geroep, dat de kerktoren van de Ned. Herv. Kerk ook in brand stond, de afstand van den vuurhaard bedraagt ver moedelijk wel 500 meter. Door den half stormachtigen wind, die woei in de richting van de kom der Gemeente, dus juist naar den toren, zag men aanvankelijk niets door den dichten rook Bij nader onder zoek bleek het gerucht waarheid te bevatten. Vermoedelijk doordat er enkele leien van de torenspits waren, zijn er vonken terecht gekomen op de bouten hoeksteilen en planken aan de Zuidzijde der toren spits. Nauwelijks was dit bemerkt of een der brandweerlieden die op onderzoek was uitgegaan, rameide met eenige hulp de toegangsdeuren, en begaf zich met eigen levensgevaar, met eenige achterkomende personen die eveneens in gevaarlijke po sitie verkeerden, naar boven. Men zag in, dat indien de brand in den kerktoren door zou gaan, bij dezen slechten wind en het feit, dat hij midden in de kom onzer Gemeente staat, een ramp zou worden voor ons dorp, en men zeker aan mocht nemen, dat 't halve dorp hierdoor ten gronde kon gaan. Bij den vuurhaard gekomen, werden van binnenuit de planken en leien weggeschopt en geslagen, en met behulp van een 10 of 45-tal emmers water de brand gelukkig gebluscht. Hulde aan het doortastende optreden. Men was nog gekomen met een 2 tal brandbluschapparaten, welke echter niet in orde bleken. Ook was nog ter assis tentie gekomen de motorbrandspuit van de gemeente Sleeuwijk, die echter geen dienst heeft behoeven te doen. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken voor gekomen, noch eenig stuks vee verbrand. Verzekering dekt [de schade, zoowel bij schui r als toren. De heer Ippel was juist in conferentie met een expert eener brandverzekering en een deskundige over het voor enkele weken bij hem plaats gehad hebbende motorbrandje, dat ook in dezelfde schuur was ontstaan, toen men hem kwam waar schuwen, dat er bij hem brand was uitgebroken. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 12