Voetbalsport. Schoonmaak Als curiositeit kan worden ge meld, dat bij den heer N. Vermeulen een Clivia in bloei staat met vier prachtig ontwikkelde bloemtrossen. Zaterdag 1 April a s. hoopt de Chr. Jongelingsvereeniging „Eben Haëzer" alhier haar 26ste jaarfeest te vieren in het gebouw der Chr. Bewaarschool. Het programma bevat verschillende be langrijke onderwerpen, terwijl na de pauze zal worden opgevoerd het tooneelstuk „Een Oudejaarsavond". Er staat dus voor de donateurs en verdere belangstellenden weer een genoeglijke avond te wachten. Vrijdag j.l vierde de R.K. Werk- liedenvereen. „St. Joseph" haar patroons feest in het patronaat. Mede aanwezig waren de HoogEerw Heer Deken Wouters, de EdelAchtb Heer v. Eggelen, Burge meester en de WelEerw. Heer Kapelaan Maas, adviseur der vereeniging, terwijl de sprekers van dezen avond waren de WelEerw. Heer Kapelaan P. Breugelmans O. pr. uit Vlijmen en den WelEd Heer Hoogers, Kringambtenaar uit 's-Bosch. Nadat beide sprekers hunne onder werpen resp. „Propaganda en Leeken apostolaat" en „Organisatie" hadden uit eengezet, had er een gratis verloting plaats van religieuze en huishoudelijke artikelen onder de H H. leden, wat een gezellig verloop had. Hierna werden nog eenige strijdliederen gezongen en sloot de voorzitter deze bij eenkomst met den Chr. groet en keerden allen voldaan huiswaarts. Het zoontje van H. Arendse ver maakte zich op het Burchtplein met hoepelen, kwam daarbij zoo ongelukkig te vallen, dat het een diepe wonde aan het hoofd opliep, waarvoor de hulp van Dr. van Gulik moest worden ingeroepen. Voor het Nationaal- en Bondsfesti- val dat alhier gehouden wordt Zaterdag 12 en Zondag 13 Augustus, is toestemming verkregen voor het houden van een Kermesse d'Eté op het prachtig terrein Burchtplein alhier. De inschrijving voor dezen kermis zal in de maand April wor den gehouden. De EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen heeft het voorzitterschap aanvaard van het te vormen comité, terwijl binnenkort ook een uitvoerend comité zal worden samengesteld. De uitnoodigingsformulieren zijn reeds aan vele vereenigingen verzonden, zij die er nog geen ontvingen kunnen ze aan vragen aan het secretariaat Botermarkt 91 Heusden. Naar wij vernemen zal van de laag gestelde entréeprijzen een klein bedrag beschikbaar worden gesteld voor het plaatselijk crisis-comité. De heer P. Verschure alhier, is aangezocht om het vice-voorzitterschap van de Fanfare der Heilige Familie op zich te willen nemen, aan welk aanzoek hy heeft voldaan. Onze stadgenoot A. A. H. v. Helden heeft dezer dagen met gunstig gevolg examen afgelegd voor de militaire politie. Van de 5 candidaten slaagden er slechts twee. Zondag speelde onze Mr. Dammer, de heer Adr. de Graag te A'dam om het kampioenschap voor Nederland tegen de heeren W. Rustenburg (A'dam) en P. J. v. Dartelen (Zandvoort). De eerste partij won hij, de tweede eindigde met remise. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. ALMKERK. A.s. Woensdagavond 29 dezer, n m. 6.30 uur, hoopt Ds. Hakman in de Geref. Kerk alhier, biduur te houden voor 't gewas. In verband met het te houden biduur in de Geref. Kerk, zal de gecom bineerde muziek- en zanguitvoering niet op 29 maar op Donderdag 30 dezer ge houden worden. J.l. Zaterdagavond hield, onder groote belangstelling, in het gebouw „Concordia", de Chr. Nat. Werkmans bond haar aangekondigd jaarfeest. Nadat door den Voorzitter deze vergadering óp gebruikelijke wijze was geopend, werd met afwerking van het programma een aanvang gemaakt. Zoowel samenspraken als voordrachten, brachten verschillende keeren de lachspieren in beweging, uit alles bleek dat er een flinke studie was voorafgegaan. Id de pauze volgde telkens tractatie's, onder het zingen van eenige liederen, welke door den heer K. Colijn werden begeleid met het nieuwe orgel, dat door de Bazar voor bovengenoemd gebouw bijeen was gebracht. Nadat door den voorzitter nog een slotwoord was gesproken, sloot hij dezen gezellige avond na 't zingen van Gezang 180 1 met dankgebed. BRAKEU. Dinsdagavond 21 Maart j.l. had alhier in het Werkliedengebouw de Willem de Zwijger herdenking plaats. Als sprekers traden op de heeren A. J. Vermaas en M. Weststrate, respectievelijk onder wijzer en Hoofd der Openbare Lagere School. Het gebouw was geheel gevuld en ver schillende personen konden geen plaats meer vinden. De jongere personen, die niet in de mogelijkheid waren om een plaatsje in de zaal te verkrijgen, maakten van de ge legenheid gebruik om een vechtpartijtje uit te lokken. CAPELLE. De afd. SprangCapelle e o van „Volksonderwijs" belegt a.s. Donderdag 30 dezer, des avonds half acht, in de zaal van den heer L. F. v. DoDgen, onder leiding van den heer E. Colet een propaganda-avond. Aan het op 17 April as. te Am- merzoden te houden solistenconcours zullen een 4-tal solisten van het muziekgezel schap „Sirena" te Vrijhoeve-Capelle deel nemen. De gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" heeft besloten dit jaar aan geen concours deel te nemen, doch dezen zomer een pleizierreis te maken. DUSSEN. Heden Woensdagavond 7 00 uur hoopt den beroepen predikant, Ds. v. d. Berg van Sint Johanisga, in de Herv. Kerk alhier, biduur te houden voor het gewas. GENDEREN. Door de Coöp. Veeverzekering „Samenwerking" alhier zal op Don derdag 30 Maart in café Kramer een vergadering worden gehouden. Na af loop der vergadering zal een inspec teur van de Federatieve slachtverzeke- ring spreken over: „Verzekering van slachtvee en varkens". HERPT. Toen deze week de landbouwer I. B. uit Hedikhuizen met zijn paard en het paard van zijn broer A. B. uit Herpt aan het ploegen was, sloeg plotseling het paard van I. B. dat van zijn broer zoo hevig tegen zijn borst, dat het hierdoor opgeruimd moest worden. Zeker een groote schadepost voor A. B. Men schrijft aan de Bossche Courant: 31 Maart legt de heer S. Miedema, directeur der coöperatieve zuivelfabriek te Herpt, zijn functie neer, na deze ongeveer 22 jaar met eere te hebben vervuld. Wie de nauwgezetheid, plichtsbe trachting en ijver van den heer Mie dema kent, zoowel voor de doorhem beheerde fabriek als voor de coöpe ratieve zuivelbereiding in het alge meen, zal moeten toegeven, dat het heengaan van dezen persoon een ver lies is, niet alleen voor de fabriek te Herpt, doch ook voor de coöpera tieve zuivelbereiding in het algemeen. De tegenwoordige moeilijke tijden voor den landbouw stellen zware ei- schen aan de leiders hunner instel lingen, ook aan de directeuren der coöperatieve zuivelfabrieken. Een der besten te zien heengaan is een verlies, hetwelk den landbouw na deel toebrengt en daarom betreurd moet worden. Het moge den heer Miedema een troost zijn te weten, dat allen, die hem kennen en zijn werk waardee- ren, hem noode uit de beweging zien vertrekken en hem in zijn nieuwe, particuliere functie alle goeds toe- wenschen. MEEUWEN. Donderdagavond 7 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier, op te treden Ds. Dingstee van Almkerk. De muziekvereeniging „Kunst en Vriendschap" gaf Zaterdagavond j.l. voor haar donateurs een uitvoering. De zaal was goed bezet. Zoowel de muzieknum mers als ook de verschillende voordrachten door de leden zelf, vielen goed in den smaak. Een en ander gaf een prettigen avond. NEDERHEMERT. Na veel tegenstrubbeling over de standplaats is het aan het bestuur van den alhier bestaanden Boerenbond ein delijk gelukt, een gebouw te plaatsen, dienende als opslagplaats voor kunst mest, graan, entc. Genoemd gebouw is reeds geheel voltooid en zal voor zeker om zijn geriefelijkheid in een groote behoefte voorzien. Op de Stierenkeuring die j.l. Don derdag alhier werd gehouden, werden van de 7 voorgebrachte 4 stuks goed gekeurd en wel van de eigenaren: An- tonie Haasakker, Teuns Schilders, bei den alhier, van den Polder Delwijnen en van Gijsbert Maas, Aalst gem. Poe- deroijen. Die gemerkt werden hadden alle roodbonte kleur. In de gecombineerde bestuurs vergadering der Groene Kruis Afdee- lingen KerkwijkBruchem, WellAm- merzoden en Nederhemert van 25 Maart j.l. is eenparig besloten, in de vacature van een wijkverpleegster zoo spoedig mogelijk te voorzien. NIEUWENDIJK. De korfbalclub „Quick" alhier, speelde Zaterdag j.l. een wedstrijd te gen G.K.V. van Gorcum. Quick ver loor dezen wedstrijd met 75. Het verbouwen van een woning voor rekening van den heer Sander te Hank, is opgedragen aan C. Pruisen en H. de Bok alhier. Zaterdag 1 April hoopt de afd. van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond alhier een propagandavergadering te houden in het Instituutlokaal. Als spre ker hoopt op te treden, de weled. heer Mobach van Utrecht Het perceel timmerwerk voor hef bouwen van een farieksgebouw voor rekening van de N.V. C. de Later en Co. te Spijk is opgedragen aan de firma Gebr. de Later alhier. RAAMSDONKSVEER. De extra collecte v. d. Samen werkende Zendingsvereenigingen bracht alhier ongeveer 50 gld. op. Een mooi bedrag in deze moeilijke tijden. Het 30ste jaarfeest van den Chr. Nat. Werkmansbond is prachtig ge slaagd. Geopend door dhr. Sneep, voor zitter, hield daarna de Eere-Voorzitter, D. Guittart, de feestrede. Samenspraken en voordrachten wisselden vervolgens elkaar af. Een collecte voor de Dr. de Vis serstichting bracht alhier 14 gulden op. Mej. Kleyn viel van een trap en kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat zij twee ribben brak. Heden, Woensdag 29 Maart, des avonds 6,30 uur hoopt de heer Rustigge in het evangelisatiegebouw „Eben-Haëzer" een biduur voor 't gewas te houden. De collecte Zondag voor de Herv. Kerk gehouden, bracht f240,op. Wel een mooi bedrag. Zaterdag hoopt de heer Sneep te gedenken dat hij 25 jaar als Onderwijzer aan de Veersche Chr. School verbonden is. SLEEUWIJK. De Edelachtb. Heer Burgemeester W. Beukenkamp is benoemd in het comité tot behartiging der waterschapsbelangen in deze streek. De ring „Altena Noord" hield een ringvergadering in de Geref. Kerk alhier. Verschillende onderwerpen werden behan deld, welke eenige bespreking uitlokte. Het geheel mag goed geslaagd heeten, doch was matig bezocht. Zaterdagmorgen had in deze ge meente een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De landbouwer M. C. G. was in den Werkenschen polder aan het graanzaaien. Voor de zaaimachine waren twee paarden gespannen. Doordat de paarden schichtig werden, kwam de arbeider C. v. d. D die de machine van voren bestuurde en tevens beide paarden moest mennen, onge- lukkerwijze te vallen vlak voor de zaad- pijpen van de machine. De paarden sloegen op hol en de arbeider die voor de pijpen bleef haDgen, werd een eind medegesleurd over het land. Doordat de machine over een voor reed, schoot de man onder de pijpen door. Met ernstige ontvellingen aan gelaat en handen werd hij naar zijn woning gebracht. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Bresier te Werkendam, verleende heelkundige hulp. De hollende paarden werden opgevangen. De machine werd geheel vernield. Naar we vernemen is de toestand van v. d. D. bevredigend. Het mag een wonder heeten dat dit ongeval nog zoo goed is afgeloopen. Vrijdagavond j.l. brandde een groote partij riet alsmede eenige schelven rijs, staande op de z.g n. gorskade nabij het Sleeuwijksche Veer tot den grond toe af. Volgens ooggetuigen waren achter de rietschelven eenige kinderen aan het spelen, waarvan er één een pijp rookte. Er woei wat vuur uit deze pijp en kwam terecht in de uitstekende rietpluimen die spoedig vlam vatten. Aangewakkerd door den sterken Noord-Oosten wind stond in een minimum van tijd de geheele partij riet in lichtelaaie. Ook eenige rijsschelven, die vlak hiernaast stonden, grepen vlam en brandden geheel af. Aan blusschen viel niet meer te denken. Tot ver in den omtrek was de brand goed zichtbaar. Vele nieuwsgierigen ook uit naburige gemeenten ijlden naar de plaats des onheils om het schouwspel van dichtbij gade te slaan. Naar we vernemen is de eigenaar, de heer De Jong te Sliedrecht, tegen brandschade verzekerd. VEEN. In aansluiting met ons raadsverslag van Vrijdag j 1. deelen wij nog mede dat aan den heer J. Timmermans op diens verzoek ook ontslag verleend is als armen verzorger. Bij den rijksveldwachter A. W. v. d. Hout alhier is als gevonden gedepo neerd een bankbiljet van f 40, In het gezin van H Duijster werd een dezer dagen het 20ste kind geboren. WERKENDAM. Terwijl de heer C. Ippel met paard en beladen wagen over een land weg reed, kwam hij met de rechter voet klem in een spoor, waardoor de volle wagen ove(r zijn voet reed, die hierdoor zoo ernstig werd benadeeld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de gemeente alhier werd aanbesteed het graven van plm. 400 M. lange gleuf en het daarin leggen van I een hoofdleidingsbuis der waterleiding 1 in het Laantje. Inschrijvingen per Me-^ ter: J. Capel f0.50, C. H. Paans f0.35, T. de Vries f0.35, C. de Vries f0.34y2, B. de Jong 34, A. Bouman 32, W. de Vries 31, A. de Hoog 30, D. v. Oord 30 en J. Sterkenburg 30, H. Heijstek 28, D. v. Vuuren 27y2, O- v. d. Heuvel, C. Visser 23y2, D. Baggerman 23, Joh. Groeneveld 23, Jan Konings 20 en Joh. Baggerman 19y2. Door het Chr. leesgezelschap „Werkendam en De Werken", werd een jaarlijksche ledenvergadering ge houden. Deze avond stond onder lei ding van den heer B. W. v. d. Straa- tén. Na gebruikelijke opening volgde lezing en goedkeuring der notulen, ter wijl ook de rekeningen 1931'32 en 1932'33 door de heeren v. d. Kant en Kieboom werden nagezien en goed gekeurd; uit het jaarverslag vernemen we, dat de vereen, thans 23 leden telt. De aftredende bestuursleden, de hee ren F. H. v. d. Kant, D. J. Nijman, B. W. v. d. Straaten en E. J. v. d. Werff, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature van Herp werd gekozen, de heer J. Visser Jzn. De begrooting 1933 '34 werd vastgesteld. Besproken wer den de tijdschriften enz. Na sluiting werd boekenverkoop ge houden, welke f30 opbracht. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 17 tot en met 25 Maart j.l. werden aan de visch- markt alhier geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor brasem 41 tot 4 2 ct. spiering 8 tot 42 ct.voorn 4 tot 5 ct., alles per pond en prik 4 tot 2 ct. p. stuk. De prijs van de comsumptiemelk is in deze gemeente met 2 cent per liter verlaagd. De heer J. Woudstra, tot 5 Maart j.l. tijdelijk Hoofd der 2e Openb. School alhier, is thans benoemd tot tijdelijk Hoofd eener Openb. School te Zweeloo. Onder leiding van het Hoofd der school, de heer H. P. Vos, werd Vrijdag avond j.l. in het gymnastieklokaal een ouderavond gegeven door de 4 e Openb. school, welke zeer druk bezocht was en die in alle opzichten als zeer goed ge slaagd mag worden genoemd. Onder de aandacht van belang hebbenden wordt gebracht dat de ge sloten tijd voor barbeel, blankvoorn, brasem, karper, kolblei, meun, ruischvoorn, serpe- ling, sneep, snoekbaars, winde en zeelt dit jaar zal ingaan op 22 April inplaats van op 4 April as. en dat tot en met 24 April in de rivieren ook gevischt zal mogen worden met de vischtuigen, bedoeld in art. 7, lid 4 van het riviervisscherij- reglement en in de Zuid-Hollandsche stroomen ook met de vischtuigen, bedoeld in art. 7, lid 4, letter d van het Zuid- Hollandsche stroomenvisscherijreglement, met uitzondering van den kuil. Zie bijlage 5, rente 19291930 45/a°/o thans a. 40/0 Aflossing eveneens 55 jaar. Annuïteit f 5,044643 rond 4,42. - 0,625 f4,419643 INGEZONDEN (Buiten verantwoording der Red.). Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande als ingezon den stuk in Uw blad op te willen nemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. WATERLEIDING IN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Met zeer veel belangstelling heeft ondergeteekende het raadsverslag van de gemeente Wijk en Aalburg en verschillende ingezonden stukken in Uw blad gevolgd. In deze raads vergadering en in de ingezonden stuk ken komt één bezwaar zeer scherp naar voren en wel n.l. de tarieven van de Waterleiding Mij. West-Bra bant. Mijns inziens zijn deze critieken en bezwaren niet ongegrond. Ondergeteekende wil trachten een en ander nader toe te lichten en ge bruikt hiervoor het rapport van In genieur Krul, leider van Drinkwater voorziening, welk rapport is opge maakt in het hoog conjunctuurjaar 1929—1930. In dit rapport komt de Heer Krul tot een begrooting van de drinkwa terleiding in het Land van Heusden en Altena van f 1,195,000. Deze stichtingskosten kunnen wij thans veilig stellen op 60 o/0. De pro vincie zou het geld voor deze on derneming disponibel stellen voor 4 o/0; dan komt ondergeteekende tot onderstaande berekening Benoodigd kapitaal in 1929—1930 f1,195,000,— Thans veilig te schat ten op 60 0/0 of - 717,000, Rente van vroeger ka pitaal 4,5/8 thans a 4 0/0 of - 28,680,- Personeel en admini stratiekosten, bladz. 8 van het rapport - 20,000,-— Thans hiervan 8o<y0 of - 16,000, Onderhoud jaarlijks - 6,200, Thans hiervan 800/0 of - 4,960,- Jaarlijksche lasten Rente en aflossing f117,000,a 0,0442 f31,691,40 Personeel -16,000,— Onderhoud - 4,960, Totaal f52,651,40 Geschatte opbrengst na 6 jaar aan de hand van het tarief het bedrag f 72,296, Werkelijke kosten -52,651,40 reeds na 6 jaar zou de Mij. W.-B. een winst maken van f 19,644,60 Conclusie: het tarief van de Mij. W.-B. is 30 0/0 te hoog; een eigen bedrijf rendabel te prefereeren. Indien het tarief -{^ 70 0/0 bedraagt van de tabel op blz. 10 van het rap port is dit bedrag: 700/0 van f76,050,— of f 53,235>— zoodat de gemiddelde aansluiting slechts behoeft te zijn 70 o/0 van het geraamde bedrag van f 20,14 of f 14,10. Waar nu de Mij. West-Brabant komt met een gemiddeld tarief voor de gemeente Wijk op f 19, Heusden op - 26, Veen op - 16,20 kan dit tarief teruggebracht worden op f 14,10 indien een eigen bedrijf wordt gesticht. Ondergeteekende heeft het genoe gen gehad een onderhoud te hebben met den President-Commissaris van de Mij. West-Brabant, Burgemeester van Raamsdonk; deze deelde onder geteekende mede, dat de Mij. tot onderstaande cijfers kwam per M3. water 50 60 70 cent afhankelijk van de hoeveelheid en van het perceel wat aangesloten is. Maar, mijnheer de Redacteur, wan neer de Mij. West-Brabant met haar tarief op een dergelijk hoog stand punt blijft staan, is ondergeteekende van meening dat wij nooit moeten aansluiten bij de Mij. West-Brabant en dat wij niet anders behoeven te doen, dan het stichten van een eigen waterleiding; daarvoor is thans de tijd bij uitstek geschikt. De materi alen zijn spotgoedkoop; veel werk kan in werkverschaffing worden uit gevoerd; en indien het cijfer van den Heer Krul juist is geweest, waar ondergeteekende niet aan twijfelt, dan kunnen de stichtingskosten naar zij ne overtuiging, thans nog beduidend onder de f717,000,liggen, zoodat het tarief waarschijnlijk nog wel la ger zal kunnen zijn. CONCLUSIE: Het Land van Heusden en Altena moet zoo spoedig mogelijk een eigen Waterleiding stichten; niet aanslui ten bij de Maatschappij West-Bra bant; ook niet al verlaagt deze Maat schappij hare tarieven met 20 o/0. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Scheepswerf Heusden, A. DE HAAN. HEUSDEN. Zaterdagmiddag speelde de v.v. L.O.N.G.A. alhier een nederlaagwedstryd tegen de v.v. S.V W. uit Merkend*». Deze wedstrijd eindigde in een 42 overwinning voor L O.N.G.A. Zondag, jl speelde Juliana II e* III comb een tournooiwedstrijd te Hedik huizen tegen V.O.V. I en won dezen met 4—0. Daarna speelde Juliana II en lij comb, eene openingswedstrijd te Herpt tegen hare zustervereeniging P.S.V. I en ver loor met 50. CAPELLE. Alle elftallen onzer voetbalvereem. Excelsior verloren jl. Zondag de gespeelde competitiewedstrijden Het 4 e elftal met 44 te Oisterwijk van N.E.V.E.L.O., het 2e op eigen terrein van B V.V. 5 uit 's Bosch mef 32 en het 3e met 40 te Kaatsheuvel vau Kaatsheuyelsche Boys III. De Zaterdagmiddagcompetitie der plaatselijke voetbalvereenigingen in de ge meente Sprang Capelle is beëindigd. De kampioenstitel in de verschillende afdee- lingen werd behaald door S D.O., Sprang, N.E.O. II, Sprang en Sparta III, Vrij hoeve-Capelle. NIEUWENDIJK. - Zaterdag speelde de voetbalclub S.D.O. alhier een wedstrijd tegen A.D.O. yy

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2