Tweede Blad So. 5317 Woensdag 29 Maart Radioprogramma voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Pluimveeteelt. NEDERLANDSCHE PLUIMVEE FEDERATIE. Algemeene Vergadering. De Nederlandsche Federatie van Vereenigingen van Bedrijfspluimvee- houders vergaderde op Zaterdag 18 Maart te Utrecht. Behalve de afge vaardigden der aangesloten organi saties uit alle deelen van het land, was een groot aantal genoodigden en belangstellenden aanwezig. Ook de heer Ir. D. S. Huizinga, Inspecteur van het Landbouwonder wijs. Hoofd van den Binnenland- sehen Landbouwvoorlichtingsdienst woonde de vergadering bij. Vooruitzichten van de pluimvee houderij. Uit den aard der zaak stond deze vergadering in het teeken van de zeer onzekere omstandigheden, waar in de pluimveehouders thans verkee- ren. Door de onverwachte verhooging van het Duitsche invoerrecht tot 21/? cent per ei is de uitvoer naar dat land zoo goed als onmogelijk ge worden, terwijl in 1932 ongeveer 85 pCt. van onzen eierexport daarheen ging. Uitzicht op andere afzetgebie den is er vrijwel niet. Men gaf dan ook uiting aan de vrees, dat het met de pluimveehouderij als onder deel van den landbouw, vooral van het kleine gemengde bedrijf, mis gaat loopen. Plaatsing van alle eieren in het binnenland wordt bij den tegenwoor- digen omvang van den kippenstapel niet mogelijk geacht. Per hoofd en per jaar zouden dan 150 stuks eie ren meer gegeten moeten worden dan thans. Dit is niet bereikbaar, zelfs niet met de meest intensieve propa ganda. De voorstellen die hier en daar opduiken om te komen tot een grootsch opgezette reclame voor een grooter eierverbruik zouden enorme bedragen kosten. Men betwijfelde ten sterkste of zulke uitgaven op het 00- genblik gerechtvaardigheid zouden zijn. De lage prijs der eieren in het vorige jaar heeft deze reeds tot een volksvioedsel gemaakt. De afname in het binnenland is geen kwestie meer van bekendheid met het artikel, doch van prijs. Echter moet in aanmerking worden genomen dat ook vleesch- en zuivelproducten thans zeer goed koop zijn. Gestempelde eieren in het binnen land. Alle versche eieren welke worden uitgevoerd moeten voorzien zijn van het stempel „Holland". Het blijkt dat er in ons land zelf tegen de aldus gestempelde eieren eenigen tegenzin bestaat. Deze is geheel ongemoti veerd. Voor juist begrip diene dat ook koelhuis- en kalkeieren van een stempel moeten zijn voorzien, doch dit is een geheel ander merk, waar uit de aard van het ei blijkt. Mo menteel zijn er geen koelhuis- en kalkeieren aan de markt, deze ko men pas weer in het najaar. De wenschelijkheid werd uitgespro ken om de aandacht van het publiek op een en ander te vestigen en in het najaar meer algemeen bekend te ma ken, hoe de stempels voor verduur zaamde eieren zijn. De komende onderhandelingen met Duitschland. Bij alle ontmoediging liet de ver gadering toch nog niet alle hoop varen. De definitieve officiëele onder handelingen over een nieuw douane verdrag moeten nog beginnen. Men besloot er nogmaals sterk op aan te dringen dat deze nu spoedig plaats hebben, opdat tenminste aan de ver lammende onzekerheid weldra een einde zou komen. Verder sprak men de hoop uit dat de Nederlandsche Regeering haar afgevaardigden zal machtigen zoo noodig zeer krachtig op te treden. Mocht Duitschland on willig blijken, dan zou de N.P.F. te genmaatregelen willen nemen en om de handen tegenover Duitschland ge heel vrii te krijgen er dan met klem op willen aandringen dat het bestaan de Handelsverdrag met Duitschland. waarin de meestbegunstigingsclausule voorkomt, wordt opgezegd. Mocht het niet gelukken Duitschland tot het in zicht te brengen, dat wij onze waren moeten kunnen afzetten, dan zou het parool moeten worden: „Geen waren meer betrekken uit Duitschland." Van Duitsche zijde wordt er steeds opgewezen dat onze eierinvoer in 1932 aanmerkelijk grooter geweest is dan in 1931 en de daaraan vooraf gaande jaren en dat Ehiitschland toch bezwaarlijk alle eieren kan afnemen die voorheen naar Engeland werden geëxporteerd. Dit is een argument waarmee rekening kan worden ge houden, doch er moet aan worden vastgehouden, dat onze normale in voer tegen een billijk tarief wordt toegelaten. Ongewenschte schrijverij. De vergadering uitte haar misnoe gen over het optreden van bepaalde personen, die zich uitgeven voor des kundigen en in de pers allerlei din gen verkondigen, welke de belangen der pluimveehouders somtijds ernstig nadeel berokkenen. Deze personen zijn naar de meening van de verga dering niet in staat om de draag wijdte hunner beweringen te overzien. De vergadering acht het onbegrij pelijk, dat in dezen tijd nog niet algemeen wordt ingezien, dat de pluimveehouders als één man behoor- ren te staan achter hun groote pr- ganisatie, de N.P.F. met haar meer dan 100.000 bedrijfspluimveehouders. Steunmaatregelen. De Regeering heeft aangekondigd dat maatregelen voor steun aan de pluimveehouderij in voorbereiding zijn. zoo mocht blijken dat hulp on ontbeerlijk is. Men stelde dit ten teer ste op prijs. Studiefonds ziektebestrijding. Prof. Dr. L. de Blieck hield teen inleiding over de verlammingsziekte der hoenders. Door de aangesloten vereenigingen is een fonds gevormd teneinde deze ziekte, waarvan nog zeer weinig met zekerheid bekend is, te doen onderzoeken. Dit zal geschie den onder leiding van Prof. de Blieck aan het Instituut voor Parasitaire- en Infectieziekten van de Veeartsenijkun- dige Faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht. Het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen en de Rijksvoorlichtingsdienst voor Pluim veeteelt zullen gevraagd worden hier bij medewerking te verleen en. Graanrechten. Voor de pluimveehouderij, die jaar lijks 5 a 600 duizend tonnen voeder- granen gebruikt, liggen groote be langen op het terrein der graanrech ten, waarover den laatsten tijd bii verschillende gelegenheden gesproken is. Er werd een Commissie ingesteld die tot taak heeft nauwkeurig na !te gaan. welke de konsekwenties van graanrechten voor de pluimveehou derij zouden zijn. De heeren K. Eriks. Leeuwarden; j. G. Tukker. Beekber gen; G. Koning, Almen W. Jans sen, Horst en A. de Haan, Noord- Baamster. zullen worden aangezocht om in deze commissie zitting te he men. Toespraak Inspecteur van het L and b ou won d erxVijs Op het einde van de vergadering betuigde de heer Huizinga zijn dank aan den Voorzitter, den heer P. (J. van Haaren uit Tilburg, voor het welkomstwoord bii den aanvang. Hii deelde mede het zeer op prijs te hebben gesteld aanwezig te kunnen zijn. De pluimveeteelt in ons land £s een prachtig voorbeeld van wat on ze landbouw heeft kunnen bereiken door de individueele bekwaamheid onzer boeren in samenwerking met hunne organisaties, den Rijksvoorlich tingsdienst en wetenschappelijke in stituten. Wanneer nu onverwachts een slagboom wordt opgericht, die den uitvoer onmogelijk maakt, verwekt dit groote teleurstelling. De woorden van den heer van Lanschot in de Eer ste Kamer waarbii deze ongeveer zei- de. dat de ontstemming, die onder ons volk bestaat over de uitvoermoei- lijkheden, tengevolge van de laat ste maatregelen van Duitschland, is overgegaan in verontwaardiging en verbittering, geven naar sprekers meening een juist beeld van wat leeft onder onze bevolking. DONDERDAG 30 MAART. HILVERSUM 1875 M. (A.V.R.O.) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Solistenconcert. Piano en zang. 11.00 Cursus knippen van kinderklee- ding. 11.30 Vervolg solistenconcert. 12.00 Lunchconcert. 2.00 Halfuur voor de vrouw. 2.30 Verzorging zender. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Naaicursu door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Piano-recital door Willem Zon derland. 5.00 Verhalen voor grootere kinderen. 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla. M.m.v. zang enf viool. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Toegewezen als verkiezingskwar tier aan de R.K. Staatspartij. 7.15 Toegewezen als verkiezingskwar tier aan „Recht en Vrijheid". 7.30 Engelsche les voor gevorderden. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.15 Aansluiting met het Concertgeb. te Amsterdam. Het Concertge- bouw-orkest. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. (N.C.R.V.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst door Ds. N. Brandsma. 10.45 Gramofoonmuziek. (K.R.O.) 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het KRO-Orkest. (N.C.R.V.) 2.00 Cursus fraaie handwerken, door Mej. G. Ablij. i 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Verzorging zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. T. G. van Reeuwijk. 5.00 Viool-recital door Piet Hartvelt. 5.45 Cursus. H. J. Steinvoort. 6.15 Spreker: G. van Zeggelaar. 6.45, Cursus knippen en stof versieren. 7.00 Spreker: Corn. A. Crayé. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Zangavond uit de Groote- of St. Jacobskerk te Den Haag. Chr. Residentie Mannenkoor. Ge- meng Koor „The Deum Lauda- mus". Enz. 10.00 Ouderuurtje. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Gramofoonmuziek. O VRIJDAG 31 MAART. HILVERSUM 1875 M. (V.A.R.A.) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 De Notenkrakers. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 De Notenkrakers. 11.10 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 11.40 Hetty Beck draagt voor. (A.V.RrO.) 12.00 Het Omroeporkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Het Omroeporkest. 3.00 Gramofoonmuziek. (V.A.R.A.) 4.00 VARA-KIein-orkest. 4.50 Na schooltijd. Vertelling. 5.30 Orgelspel door Joh. Jong. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 VARA-Orkest. 7.00 Spreker: Prof. Mr. H. Frijda. 7.20 Revue „Massa" in 1 proloog en 2 bedrijven door Lou Dekker. (V.P.R.O.) 8.00 Cursus. Spr: Ds. G. v. Duyl. 8.30 Concert. Violoncel en piano. 9.00 Cursus. Spr.: Prof. Dr. L. J. van Hoik. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Lezing door Anthonie Donker. 10.45 Gramofoonmuziek. (V.A.R.A.) 11.00 Orgelspel door Cor Steyn. 11.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (N.C.R.V.) 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst door Ds. J. Gil- lebaard. 11.00 Liederen-recital door Jos. Plem- per, bariton. 12.00 Politieberichten. 12.15 Middagconcert door het trio van der Horst, m.m.v. Piet v. d. Hurk, fluit. 2.00 Verzorging zender. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3.00 Huishoudelijke raadgevingen, door Mej. T. Hagenbeek. 3.30 Het „Hendriks Trio." 5.00 Halfuurtje voor jeugdige Post zegelverzamelaars. 5.30 Halfuurtje voor jeugdige Ama teur-Fotografen. 6.00 Landbouwhalfuurtje. H. Pilon. 6.30 Spreker: A. J. Herwig. 7.00 Literair halfuurtje. 7.30 Politieberichten. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 NCRV-Klein-Orkest en NCRV- Da meskoor. 9.00 Spreker: Dr. Ph. J. Idenburg. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Non Stop-Solisten Revue. 11.15 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 1 APRIL. HILVERSUM 296 M. (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. De Notenkrakers. (V.P.R.O.) Morgenwijding. (V.A.R.A.) Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. VARA-Klein-Orkest. Verzorging zender. Gramofoonmuziek. Spreker: H. Kunst. B.-Trio. Viool, cello en piano. De Flierefluiters. Coöperatie-kwartiertje. K. de Boer. Optreden van Paul Collin en Henk Stuurop. Orgelspel door Joh. Jong. Optreden van Paul Collin en Henk Stuurop. Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. De Flierefluiters. V.R.O. Demonstratie van het vertaai- apparaat „Germano-Olando T ranslaeterophone". Bal in Savoy-Hotel. Operette in drie bedrijven en een voorspel. De drie leugenachtige verhalen. Vervolg „Bal in Savoy-Hotel." Vaz Dias. VARA-Orkest. Varia. VARA-Orkest. 8.00 9.00 10.00 10.15 12.00 2.00 2.15 2.50 3.10 4.00 4.30 4.50 5.05 5.15 5.40 6.00 6.30 8.00 8.10 9.10 9.25 10.40 10.50 11.15 11.20 HUIZEN 1875 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het KRO-Orkest. 1.45 Verzorging zender. 2.00 Halfuur voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 H.I.R.O. 5.00 Het Haarl. Salon-Orkest. 7.10 Spr: Prof. Dr. Alphons Steger. 7.30 Politieberichten. 7.45 Sportpraatje R.K.F. 8.00 De KRO-Boys. 8.45 Vaz Dias. 8.50 „Bonneman's Schoonzoon". Hoorspel in één bedrijf. 9.30 De KRO-Boys. 9.45 Microfoonvertelsel. W. Snitker. 10.00 De KRO-Boys. 11.00 Gramofoonmuziek. LaiHlhoiiwnibriek. STIKSTOFBEMESTING GRAANGEWASSEN. De geschiedenis herhaalt zich. Dit is ook het geval in de geschiedenis der graanteelt. Hebben wij tijden ge had, dat deze de voornaamste plaats in den landbouw innam, zoo is er ook weer een tijd gekomen dat zij, voor een groot deel, door andere cultuurgewassen verdrongen werd. De graanteelt komt weer op, de belangstelling ervoor wordt grooter en grooter. Vooral de tarweteelt wordt, dank zij de steunwet, sterk uitgebreid. Zelfs op zand- en veen gronden wordt deze thans met min of meer goed resultaat, uitgeoefend. Het is dan ook een van de weinige teelten welke bii een goede opbrengst loonend is. Daarom ziet men in vele streken de tarweteelt opkomen of zich sterk uitbreiden. Al wordt de roggeteelt tot dusverre niet van regeeringswege gesteund, toch blijft deze, vooral in de zand en veenstreken, een belangrijke plaats innemen. In de eerste plaats omdat in het gemengde zand bedrijf veel rogge wordt vervoerd en ook om dat men daar minder keus in de vruchtwisseling heeft. De bemesting der graangewassen komt dus onder een eenigszins ander licht te staan als die der andere gewassen, waarvan de finantieele uit komst minder zeker is. Dit wil zeg gen, dat een oordeelkundige bemes ting onzer graangewassen, vooral tar we, zeer voordeelig zal zijn. Dit zal nog meer het geval zijn waar weinig oude kracht in den grond is achtergebleven. In vele ge vallen is men met de meststoffen, speciaal met de stikstofmest, spaar zaam geweest, de geldelijke opbrengst 230. Ze gelaste de negers hun gevan gene los te laten en ze gehoorzaamden direct. Nieuwsgierig bekeek het meisje Rob en ook Rob vroeg zich af, wie die vreemde blanke jongedame was, die hier midden in het oerwoud woonde en zoo'n groote macht had over deze bende wilde mannen. 231. Weer beval het meisje iets, en Robs banden werden losgemaakt en zijn geweer teruggegeven. Rob staarde het meis je aan en werd hoe langer hoe meer ver baasd. „Wie is u?" vroeg hij eindelijk. „Hoe komt u hier op deze eenzame plaats. Hebben deze negers u misschien gevan gen genomen en hierheen gebracht?" 232. „Dat is een vraag, die ik niet mag beantwoorden", sprak het meisje, lachend. Ze sprak Engelsch, hoewel langzaam, als of ze moeite had om de juiste woorden te vinden. „Kom maar mee", vervolgde ze, grootvader wacht al op U". Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5