HLS U KENT ZEGGEN I Voor de a.s. KERKBOEKJES BELIJDENIS-TEKSTEN F— J. L. VEERMAN - Heusden. I Meubelmagazijnen ,,'T WOONHUIS", OMDAT WANT OMDAT BOVENDIEN Protectionisme buiten den waard gerekend. HOUDEN WIJ VOORRADIG: een prachtige collectie BENEVENS een mooie sorteering Parijsche Jüoclebrieven. „Mijn meubelen zijn van ,,'T WOONHUIS", dan zal een ieder begrijpen, dat gij hebt gehandeld als een verstandig mensch. ,,'T WOONHUIS" steeds zorgt voor prima afwer king en coulante bediening. „'T WOONHUIS" heeft steeds de grootste sortee ring en de meest smaakvolle modellen. ,'T WOONHUIS" heeft daarbjj DB LAAGSTB PRIJZEN. ,,'T WOONHUIS" heeft bij een zeer grooten omzet toch slechts geringe exploitatiekosten. ,,'T WOONHUIS" er geen dure afdeelingschefs of verder onnoodig personeel op na houdt. ,,'T WOONHUIS" is de eenige speciaal MEUBEL ZAAK, die wat sorteering, modellen en kwaliteit betreft, met de grootste zaken op dit gebied in den lande kan wedijveren. ALLEEN met dit verschil, dat wij onze prijzen VEEL LAGER kunnen stellen dan bedoelde zaken. verkoopt S'T WOONHUIS" strikt contant, waar door wij elk risico uitschakelen, hetgeen den kooper ten goede komt. Bezichtigt steeds onze PassagcEtalages en ruime Magazijnen G, VENNIX Vughterstraat 4648 Telefoon 922 '■•HBRTOGBNBOSCH. met en zonder Gezangen, in Boutbrand en Fluweel. der gewassen was immers erg onze ker. Bij een volgend rendabel ge was zou deze schrielheid zich dus zeer wreken. De graangewassen dus oordeelkun dig bemesten is een eerste vereischte. Vooral op de stikstof komt het nu aan, want wat zien wii gebeuren, indien de stikstofbemesting niet in orde is Het graan groeit slecht, levert weinig graan en stroo op en laat vuil land achter. Dus lage op brengst aan graan, daarentegen hoo- ge onkosten voor het schoonhouden der akkers. Ja, de schade daarvan is soms hooger dan de kosten be steed aan een matige stikstofbemes- ting. Gaan wii eens na wat de kost prijs is van b.v. ioo K.G. graan, tarwe, rogge, haver of gerst, dan zullen wii zien, dat deze bii een slecht bemest gewas hoog, bii een oordeelkundige bemesting laag is. Door een ruime bemesting wordt de kostpriis der granen dus lager, de winst grooter. Om een voorbeeld te noemen zou men, wanneer men door het gebruik van i K.G. kalksalpeter een meer opbrengst had van slechts een half K.G. tarwe met de kosten reeds yit- komen. Bii een bemesting van b.v. 300 K.G. kalksalpeter per H.A., is een meeropbrengst van 1 50 K.G. tar we doch zeer laag. De graangewassen dus nu met wat stikstof bemest. Wii noemden hier reeds de kalksalpeter. De ervaring heeft geleerd, dat men met een stik- stofmeststof, die direct oplost en di rect werkt, de beste resultaten bii alle graangewassen verkrijgt. Als overbemesting van wintergranen, doch ook bii de bemesting van zo mergranen, zomertarwe en haver, zal daarom de kalksalpeter het beste vol- werkt tevens gunstig op de struc- doen. De kalk uit deze meststof werkt tevens gunstig op. de structuur van den grond. Strooi de kalksalpeter vroeg in het voorjaar op wintergranen. Bii zo mergranen bii het zaaien of later als overbemesting in één of twee malen. EENVOUDIGE TURKEN [MET FRISSCHE KLEUREN. Onze kleine jongens en meisjes verheugen zich alweer op de lente. Dan krijgen ze Paaschvacantie en daarna is de zomer niet ver meer, die tal van heerlijkheden brengt waarvan het hoogtepunt alweer de vacantie is De jeugd kent gelukkig nog geen zorgen en een nieuw jaargetijde brengt niet anders dan nieuwe ge noegens. In het voorjaar kun je weer heerlijk buiten spelen. Handschoenen en mutsjes worden overbodig en lang zamerhand maken de dikke zware winterkleeren plaats voor de pretti ge,. lichte voorjaars- en zomerkleed jes. Op dit gebied vinden we een stre ven naar vereenvoudiging. Simpeler van lijn, met minder tooi en op schik. zoo verschijnen ons de nieuwe voorjaars jurk en en -mantels. Zelfs de pasgeboren baby doet aan de alge- meene vereenvoudiging mee.. Z'n eerste uitgaanstoilet, de doopjurk, is heel sober en weinig versierd. De jurken voor de heele kleintjes bestaan meestal uit een schouder stukje met ballonmouwtjes en een gefronst rokje. Om het een meer feestelijk karakter te geven is dit laatste soms met enkele plooitjes of een strikje versierd. Frissche lichte stofjes, effen of gebloemd, neemt men voor de babies, voile, katoen, linnen... Komt het kind op den schoolleeftijd, zoo kiest men heel veel crêpe, voile, toile de laine. De kleu ren rood. blauw, groen en beige ge nieten dan de voorkeur, terwijl ook geruite, genopte en Schotsche stof fen voor schooljurken in aanmerking komen. Aan den hals zijn ze heel veel met kraagjes van linnen, kant of linnen afgemaakt. Onder een rond liggend kraagje knoopt men een vlug ge vlinderstrik. Soms is het boven deel van de jurk van andere Stof dan het rokje. Maar gewoonlijk is dan de kraag weer van dezelfde stof of iwordt de rok door bretels, die over Ide blouse gaan. opgehouden. Dikwijls dragen de kinderen bii hun wollen jurk een mantel in de zelfde kleur, maar van iets zwaar dere. ruigere stof. Over het alge meen vallen de voorjaarsmanteltjes recht en worden aan het middel door een leeren ceintuur bijeengebonden. Heel dikwijls is ook geen ceintuur aanwezig. Maar gewoonlijk sluit het manteltje met groote knoopen. tot hoog aan den hals. Voor kinderen van dezen leeftijd, jongens zoowel als meisjes, ziet men nog altijd het Baskische baret je in allerlei kleuren. Nieuwer is echter het guitige mutsje uit de Schotsche Hooglanden met z'n Schotschen rand en z'n strikje van achteren. Zoodra onze meisjes vijftien, zes tien jaar zijn, beschouwen ze zich. terecht, niet meer als kleine kinderen. Ze dragen nu bijna hetzelfde man- telcostuum als mama. alleen is de rok veel korter. Een aardig ensemble voor dezen leeftijd bestaat b.v. uit leen mantel van beige diagonaalstof, met een rooden kraag en roode manchet ten, en een beige jurk. waarvan het bovenstuk van roode stof is. Voor de jeugd houdt men veel van deze kleuren-combinaties die vroolijk en levendig staan, terwijl even op de zen leeftijd gelukkig nog niet voor opzichtigheid bevreesd hoeft te zijn. Zeer in de mode is b.v. een roode wollen jurk met blauwe noppen, waarbii een blauw manteltje past met roode revers. Voor meisjes is als lentedracht de bolero zeer in den smaak. Ze staat vlug en jong, ter wijl het feit, dat ze gemakkelijker dan een manteltje, zelf te maken is, natuurlijk ook een woordje mee spreekt. De moderne bolero reikt tot aan de taille, wordt schuin op zii gesloten en heeft geen kraag. In de puntige uit snijding van boven bespeurt men de vroolijke tint van de blouse, terwijl ook dikwijls de kraag van deze over de bolero gedragen wordt. De eenvoud der kinderkleeren wordt ook niet opgegeven wanneer het partij- of uitgaansjurken betreft. Natuurlijk worden dan ook wel de fijnere stoffen genomen, zooals ge orgette. zijde en satijn. Maar even goed ziet men mousseline, voile, soe pele wol en zelfs katoen. Of het weefsel echter kostbaar is of goed koop, 't maaksel is eenvoudiggeen mooie kanten, franjes, borduursel en bloemen. Alles wat naar opschik zweemt wordt zooveel mogelijk ver meden. Wel zullen we van den zo mer weer heel veel kinderjurken zien van met nopjes geborduurd linnen of van het zoogenaamd Engelsch borduursel, maar deze stofjes staan eenvoudig en jong, juist zooals het bii een kind behoort. WILHELMINA. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad" Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bij de uit gevers dezer courant tegen sterk ge- reduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 24 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenblgden, bedraagt slechts f 1,20 per kwartaal, franco per post f 1,50. In deze crisis ziet men ongeveer alle pogingen, om het gedaalde prijs peil langs kunstmatigen weg op te zetten, mislukken. Dit vindt vermoe delijk zijn oorzaak in het feit, dat men zich niet genoeg rekenschap geeft van defeitelijke oorzaken van die daling. In het algemeen neemt de vraag naar een artikel af indien de prijs daarvan te hoog is. in ver gelijking met het koopvermogen der consumenten. In welk een mate nu dit koopvermogen afgenomen is. laat zich moeilijk bepalen. Doch de er varing leert, dat de massa veel meer verarmd is, hetzij door de gewel dige werkloosheid, hetzij doorda ling van inkomsten of kapitaalsver- lies, dan men veelal aanneemt. Toen wii dezer dagen met een zeer invloedrijk en deskundig man de prijsbepaling voor onze landbouw producten bespraken, deed hii uitko men, dat de boteraccijns een te zwa re belasting is gebleken voor het koopvermogen van het Nederland- sche volk en verwacht zou dan ook mogen worden, dat wii binnenkort belangrijk lagere boterprijzen zouden zien. Het spreekt vanzelf, aldus onze zegsman, dat men bii de prijszetting van een artikel als boter, niet een zijdig op de belangen van een be paalde groep der bevolking kan let ten, doch dat men daarbij tevens de vraag moet stellen, of de welvaart van de overige bevolking een der gelijke prijspolitiek wel toelaat. De praktijk nu heeft geleerd, dat dit geenszins het geval is. Het boter- verbruik in Nederland is afgenomen, omdat de prijs relatief te hoog was. Men zal dus, indien men den land bouw wil helpen, andere wegen moe ten b e wandelen Gelijk bekend is de ellende van onzen boerenstand vrijwel geheel toe te schrijven aan het buitenlandsche, met name het Duitsche stelsel van afsluiting, waardoor het onmogelijk is, het surplus van onze landbouw productie, met name boter, kaas en eieren buiten Nederland af te zetten. Zal hierin spoedig verbetering kun nen komen Onze zegsman was op dit punt niet optimistisch. Op den duur echter zal blijken, meende hij, dat het Duitsche protectionisme bui ten den waard gerekend heeft. Wan neer men het Duitsche programma van steunverleening aan den land bouw bestudeert, zoekt men tever geefs naar dergelijke fundamenten, waarop dit op den duur kan rusten. Weliswaar gaan de Duitsche macht hebbers uit van de opvatting, dat, in dien het den boer goed gaat, ook de industrie daarvan profiteert, doch men vergeet daarbij, dat de industri- eele bevolking tenslotte de producten van den landbouw moet kunnen koo- pen, opdat de willekeurig van bo ven af vastgestelde prijs ook inder daad gehandhaafd kan blijven. Dit nu blijkt in Duitschland niet het ge val te zijn, omdat de industrie, idie het voor het grootste gedeelte van den export moet hebben, thans met lamheid geslagen is, zoodat het koop vermogen van de Duitsche massa met den dag afneemt. Daardoor komt het geheele stelsel van landbouwonder- steuning in Duitschland in de lucht te hangen. In de dezer dagen ge houden algemeene vergadering van aandeelhouders van Siemens en Halske, het grootste en sterkste elec- triciteitsconcern van Duitschland. heeft Dr. von Siemens daarop te recht gewezen. Hii merkte op, dat de export voor het geheele Duitsche be drijfsleven van de grootste beteeke- nis was, waarbii hii de vraag in het midden liet, of de grootste nood wordt geleden in het landbouwende gedeelte van Duitschland dan wel in de industrieele lagen der bevolking. In ieder geval, aldus Von Siemens, is de export een onmisbare factor en hii waarschuwde tegen de opvat ting, dat de wereld in hooge mate van Duitsche producten afhankelijk zou zijn. Wat de electro-techniek aangaat, zeide hii zal de wereld het ook zonder Duitsche producten kun nen stellen. Hii had berekend, dat verleden jaar alleen door den ex port van deze ééne onderneming ten minste zestig duizend menschen een bestaan hadden gevonden. Zullen de verblinde Duitsche pro- tectionisten deze waarschuwende woorden ter harte nemen Het lijkt er vooralsnog niet op. „Het wil mii voorkomen", merkte onze zegsman, zooals reeds boven aangehaald, op, „dat de toestand nog zwarter moet worden, alvorens het inzicht baan breekt, dat de landen er langs den weg van protectionisme niet komen. Doch reeds nu voelen de Duitsche landbouwers in hun dolzinnig drii- ven naar bescherming het aan den lijve, dat de grens van hun politiek ligt in het koopvermogen der niet- landbouwende bevolking. Wat heeft de landbouw aan kunstmatig hooge prijzen, wanneer men met zijn pro ducten blijft zitten Wanneer boter, eieren en vleesch kunstmatig duur gemaakt worden, zal de consument onder de tegenwoordige omstandig heden zijn toevlucht nemen tot goedkooper surrogaten of hii zal tot minder gebruik genoodzaakt wor den." Bovendien, en dat zien Industriee- len als Von Siemens heel goed in, heeft een prijsverhooging voor der gelijke eerste levensbehoeften een kunstmatige stijging van het kosten- peil tot gevolg, zonder uitzicht op herstel van inkomsten. Ja maar, zoo redeneeren de pro- tectionisten, de industrie zal vanzelf een grooteren binnenlandschen afzet krijgen, wanneer de landbouw in staat gesteld wordt, de producten der nijverheid in grootere mate dan tot nu toe te koopen. Dat is even wel een zeer eenvoudige, om niet te zeggen kinderlijke, voorstelling van zaken: te mooi om waar te zijn! Ge looft iemand, aldus de Frankfurter Zeitung, dat de zoo wijd vertakte Duitsche industrie haar geheele pro ductie aan den landbouw in het bin nenland zou kunnen afzetten Dat men bijvoorbeeld in staat zou zijn,, twee millioen paar schoenen,welke in normale omstandigheden worden uitgevoerd, plotseling aan den Duit- schen boerenstand zou kunnen ver- koopen Het is te gek om van te praten. Maar hoe zal men dan de werklooze arbeiders uit de schoenen industrie moeten voeden Zal de landbouw dit gratis op zich nemen Welk een verschrikkeliike miskenning van de voordeelen van den buiten- landschen handel! Steun aan den landbouw, aldus het blad, wiens stem voorloopig echter wel die eens roe penden in den woestijn zal blijken te ziin, is slechts dan gerecht vaardigd, indien men tegelijkertijd ook een open oog houdt voor de industrie, de andere zuil, waarop de welvaart van een modernen Staat rust. Zooals de toestand thans is,, is men bezig alle peilers, zonder uitzonde ring, neer te halen, met als eindre sultaat een geweldige verarming van de wereld, welke juist haar welvaart der laatste tientallen jaren van vóór den oorlog te danken had aan de internationale verdeeling van arbeid. Ons land heeft daarvan steeds in hooge mate geprofiteerd,, doch wordt nu in niet mindere mate de dupe van den internationalen waanzin der protectie! HEUSDEN. De jubileumwedstrijd, welke de damclub V. D. gehouden heeft, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, is thans beëindigd. In iedere groep be haalden de 3 eerst aankomenden de uitgeloofde prijzen. De standen zijn: le Groep: ges. gew. rem. verl pnt. A. de Graag 4 3 1 6 Pellekaan 4 3 1 6 C. de Joode 4 2 2 4 Adr. Deurloo 4 1 3 2 Ger. Jonker 4 1 3 2 2e Groep: ges. gew. rem. verl pnt. C. Bax 5 5 10 J. Swagemakers 5 4 1 8 G. Jonker 5 2 1 2 5 A. Vos 5 2 3 4 J. Deurloo 5 2 3 2 A. Fitters 5 1 4 1 SLEEUWIJK. Ter secretarie dezer gemeente is voor een ieder ter inzage nedergelegd en, tegen betaling der kosten, verkrijg baar gesteld, een lijst, vermeldende de kiezers welke bevoegd zijn voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal bij volmacht te stemmen. Van de bevoegdheid hiervo- ren bedoeld, werd doc|* 22 kiezers gebruik gemaakt. WOUDRICHEM. De kiezers uit deze gemeente, die voor de stemming ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 26 April a.s. in een andere gemeente aan de stemming wil len deelnemen, worden er opmerkzaam op gemaakt, dat aanvragen daartoe ten gemeentehuize moet worden ingediend voor 12 April a.s. De heer H. van Andel heeft zijne benoeming tot bestuurslid der land en tuinbouwvereen. „Land van Altena" aangenomen. Levering per eigen vrachtauto franco thuis. BFI IJDFNIS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6