Een gesloten auto te water geraakt. Plaatselijk Nieuws. brand, die bleek te woeden op on geveer viifhonderdmeter Oostwaarts van eerstgemelden brand. Bii het blusschingswerk werd een der brandweerlieden door een der padvinders per ongeluk met een kap- bijl in het been gekapt. Ofschoon de verwonding niet zeer ernstig was. moest de man zich toch onder be handeling van den G.G. en G.D. stellen. o 5 Personen verdronken. Woensdagmiddag is in het Voornsche Kanaal, vlak bij de ijzeren brug, onder de gemeente Oudenhoorn, een gesloten auto te water geraakt. Een grootmoeder, mevr. T. KuipersBontenbal te Rockanje, drie harer kleinkinderen, Doortje en Alida Bekker, Johanna Duynstee en een vrien dinnetje, Maria Hengst, die bij haar in Rockanje de Paaschvacantie hadden door gebracht en nu door haar naar Rotter dam werden teruggebracht, kwamen hier bij om het leven. Onder hartverscheurend gegil der in zittenden reed de wagen achteruit van den hoogen kanaalkant in het water, gleed nog eenige seconden door en verdween toen vrijwel geheel onder water. Nadat de auto door een vrachtwagen uit het water was getrokken, en men de inzit tenden kon bevrijden, bleken zij allen te zyn verdronken. De chauffeur en zijn 44-jarig broertje zagen kans uit de cabine te komen en hun toevlucht te nemen op het dak der auto, waarvan zij per roeiboot door den sluiswachter konden worden gered. Openbare vergadering; van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Dinsdag 18 April 1933, des nam. 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. 'Beu kenkamp. Secretaris: Weled. Heer J. A. Tim mermans. Aanwtezig alle leden, behalve de heer D. van Zuidam. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formulierge bed. De notulen van de vergadering d.d. 19 Dec. 1932, worden ongewijzigd goed gekeurd, de notulen der vergadering d.d. 30 Jan. 1933, ondergaan een wij ziging, omdat een gedeelte der leden de meening is toegedaan, dat het be sluit, inzake s'ubsidieering van den nieuw* aan te leggen weg achter Wer kendam, en welk 'besluit int een ge heime vergadering is genomen, niet in de openbare vergadering is aangeno men. Een ander gedeelte der leden meent, dat dit besluit wél in de open bare vergadering is genomen en aan gezien de notulen hieromtrent niet ge heel duidelijk zijn, wordt besloten ,een zoodanige toevoeging te stellen, dat er geen verschil van meening kan zijn. Medegedeeld wordt, dat per 10 Maan 1.1. een kasopname heeft plaats gehad en de kas met de bijbehoorende be scheiden in goede orde werd bevon den. Ingekomen stukken: Schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, inzake steunrege ling, waarin wordt meegedeelt, dat de Minister goedkeurt, die in deze gemeen te woonachtige werkloozen van het metaal- en baggerbedrijf voorloopig van 2 tot en met 15 April in d'e steunrege ling te betrekken. De Minister vindt geen vrijheid, deze regeling geldig te verklaren vanaf 1 Jan. 1932. De even tueel aan deze groep uitgekeerde steun bedragen mogen niet worden gede clareerd' bij het Rijk. Goedgekeurd vvord't, om aan gehuwden en .aan on gehuwde kostwinners een huurioeslag te geven, overeenkomend met hetgeen de huur meer bedraagt dan f 3 per week, tot een maximum van fl. per week, deze clausule zal aan ,de steunregeling worden toegevoegd. De verordening inzake eischen en bezoldiging benoembaarheid gemeente veldwachter is van den Commissaris der Koningin teruggekomen, met ad vies, cenige wijziging aan te brengen o.a. vergoeding van het rijwiel, dat was gesteld op f40, wordt .geadviseerd te brengen op f 23.waartegen ,geen bezwaren zijn. Verder wordt gevraagd of er een verordening is .op het ge bied van die nachtwacht, wat betreft, de eischen en benoembaarheid van den nachtwaker; de C. d K. ziet in den nachtwaker een veldwachter belast met de nachtdienst. B. en W. willen echter de titulataire van nachtwaker, met de daaraan verbonden bezoldiging, hand haven, en den Commissaris mededee- len, dat een verordening als bedoeld, zal worden vastgesteld, welke dan in een der volgende raadsvergaderingen zal worden vastgesteld. De heer Visser wil ook geen veran dering in de bestaande toestand, doch bij het aanstellen van een andere func tionaris, zou 'hij de nachtwaker als een tweede politieagent willen be schouwen. De Voorzitter zegt, dat een nacht waker iemand moet zijn, die met de plaatselijke toestanden op de hoogte is, terwijl het verschil in de belooning ook een belangrijke rol speelt. Goedkeuring van Ged. Staten wij ziging begrooting. Verzoek van den heer Roest aan de Nieuwe Weg, regeling te treffen in zake het bouwen van een woning aan de Nieuwe Weg. Besloten wordt het stukje grond al daar, behoorende aan de gemeente, aan Roest in erfpacht te geven tegen f 1. per M., terwijl in verband met de vast gestelde rooilijn B. en W. worden ge machtigd, die maatregelen te nemen, welke bevorderlijk zijn, een goede toe stand te krijgen. De kostprijs van de Openb. Lag. school over 1931 wordt vastgesteld op f 13.33 per leerling, gemiddeld be zoeken 45 leerlingen de school, terwijl de kosten hebben bedragen f603.95. De voorschotten op de gemeente lijke vergoeding overeenkomstig are. 101 der Lager Onderwijswet 1929 aan de bestuuren der bijzondere scholen voor 1933 worden vastgesteld voor de Hervormde school op f3340 en voor de Rehobotschool op f1800. De gemeentelijke vergoedingen be doeld in art. 101 der Lager Onder wijswet 1920 ovejr 1931 worden vast gesteld voor de Rehobothschool op f 5000, hetgeen door het schoolbestuur wordt gevraagd, terwijl het recht heeft op 393 leerlingen a f 13.33 is f5238.69. Door de Herv. school wordt ge vraagd f 3750, terwijl men recht heeft op 375 leerlingen a f 13.33 is f4998.75. Het recht blijft bestaan, om bij de driejaarlijksche afrekening, de gevraag de uitkeeringen te verhoogen. Het lieffings-percentage op de ge meentefondsbelasting voor het belas- tingsjaar 1933 IQ34 wordt vastge steld op 80. Als armmeester bii het Burgerlijk Armbestuur werd .met algemeene stemmen benoemd, de heer P. A. Paans. daar de in de vorige verga dering benoemde heer C. J. v. Loon, zijn benoeming niet heeft aangeno men. Het ontwerp uitbreidingsplan met ontwerp bebouwingsvoorschriften worden na eenige discussie aangeno men. Pii de rondvraag vraagt de beer de Boon, of er al een oplossing is gevonden voor de berging van bet vuilnis, de lieer Visser zegt. dat het wenschelijk is, dat onmiddellijk wordt overgegaan, de opslag van vuilnis direct met zand te bedekken, daar de lucht ondragelijk is. De Voorzitter zegt, dat geinfor- meerd is naar een verbrandingsintal- latie, docli dit is geweldig duur. met de opmerking van den beer Visser zal ernstig rekening worden gehou den. De heer Hakkers brengt ter sprake de vuile sloot bii de lighallen van het Groene Kruis, de heer Bogers wil deze sloot dempen en rioleeren. Breedvoerig wordt besproken om de vuilnisbelt te maken aan de ri vier aan de z.g. fabrieksdijk, bet be doelde terrein is eigendom van Rijks waterstaat. Tenslotte worden B. en W. ge machtigd, besprekingen te voeren, om in deze richting een oplossing te zoe ken. De heer de Waard zegt, weder terug te komen op de verdeeling der functies der wethouders. Ook zegt bii aangaande de brandweer, dat bii de laatste brand is gebleken, dat de samenwerking der brandweerlieden onderling te wenschen overlaat, daar een tweetal brandweerlieden elkaar in de haren zijn gevlogen. Hii zag gaarne, dat er opgezette tijden werd geoefend. Spreker zegt verder, dat het zeer wenschelijk is de wijzer platen van den toren te schilderen, de cijfers zijn zoo onduidelijk, dat men een verrekijker noodig heeft, om zich te overtuigen hoe laat bet is, de heeren Hakkers en Groeneveld, zeggen dat bet ongewenscht is, dat de motor van de brandspuit steeds wordt geprobeerd zonder gebruik te maken van koelwater. De Voorzitter deelt naar aanleiding hiervan eenige bijzonderheden mede. Op de vragen van den beer de Waard antwoordt de Voorzitter, dat de verdeeling der functies, nog steeds niet is opgelost. Wat de brandweer betreft zegt spreker, dat bij de laat ste brand door een defect aan de brandspuit geen water kon worden gegeven. Het schilderen der wijzerplaten zal niet goedkoop zijn, doch B. en W. zullen naar den prijs informeeren. en daarna maatregelen nemen. De heer Visser vraagt, waarom '33. en W. de circulaire welke van Ged. Staten is ontvangen inzake steun aan de kleine tuinders niet ter kennis hebben gebracht. De Voorzitter zegt, dat het betreft een besluit aan Provinciale Staten, dat in het Provinciaal blad is ge publiceerd, er schijnt in de praktijk niet veel van terecht te ziin geko- men. i Breedvoerig wordt het eenrich tingsverkeer besproken, in verband met ontheffingen,, de beer Groeneveld wil ontheffing voor alle inwoners, de heer Bogers, is hier sterk tegen, men moet voor de veiligheid, die men hiermede beoogt, een offer willen brengen De heer de Waard vraagt een soe pele houding te willen aannemen, bij het vragen van ontheffingen door bewoners van Werkendam. Daarna gaat men over in geheime vergadering ter bespreking van even- tueele aansluiting van Werkendam bii de West-Brabantsche Waterleiding Maatschappij, en ter bespreking van de havenplannen. Bii opening der openbare vergade ring deelt de Voorzitter mede, dat de gemeente Werkendam een bedrag van f 10.000 zal beschikbaar stellen, voor het maken van een vluchthaven in Rijks werkverschaffing. Daarna wordt de vergadering, die tot half twee 's nachts duurde, ge sloten. HEUSDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen Maréchausseekarzerne alhier. Woensdagavond had het aan gekondigd concert der Chr. Gem. Zangvereen. „Crescendo" in de Ned. Herv. Kerk plaats. Hoewel nog en kele plaatsen in het groote kerkge bouw onbezet bleven was toch de op komst niet slecht te noemen. Begonnen werd met het Koraal- voorspel „I11 Dulei Jubilo" op het orgel uitgevoerd door den Directeur den WelEd. Heer E. Ermatinger. Evenals bij de na de pauze ge speelde Variaties over het Koraal „O Gott, du frommer Gott" voelde men dat hier den „Meester" aan het woord was. Na het openingswoord van den WelEerw. Heer Ds. Joh. Kloots, kre gen we enkele nummers der Zangver. te hooren. Wij kunnen niet anders zeggen, als dat zij na de enkkele num mers die we op het Kerstfeest van haar hoorde, weer een heel stuk vooruit is gegaan; en dat zij er nu reeds, bij haar éénjarig bestaan zijn mag in de rij harer zusterverenigin gen. Wel is er natuurlijk hier en daar nog wat te verbeteren om het geheel nog meer tot zijn recht te doen komen, maar dat neemt toch niet weg dat we zulk goed werk nog niet van deze jonge vereeniging ver wacht hadden. De vertolking der gedichten is, zooals we dat van dhr. Jo Deurloo gewend zijn, goed te noemen, jammer maar dat deze in een zoo groote ruimte niet goed tot zijn recht kwam en o. i. ook niet goed tot zijn recht kan komen. Alles bij elkaar genomen kan de Zangvereen. met genoegen terugzien op dit, haar eerste concert. Wij hopen haar spoedig nog eens terug te zien. Met verwijzing naar de adver tentie in dit nummer, vestigen wij de aandacht op de openbare verga dering aan den vooravond van den verkiezingsdag te houden in Hotel „Concordia" alhier. Spreker de heer Kobben van 's Bosch. Vanwege 'het Centraal Comi té der A.-R. Kiesvereen. werd een vergadering belegd op Donderdag avond j.l. in „het Wapen v. Amster dam" alhier. De Voorzitter dhr. Schouten uit Andel opende de vergadering met het zingen van Ps. 99: 1 en gebed en sprak naar aanleiding van Fil. 4: 1 tot 13 een inleidend woord. Spreker wees op de zorgvolle tijden en het woord: „Wees in geen ding bezorgd. Maar ook: Laat uw begeerten in al les, door bidden en smeeken, met dankzegging bekend worden bij God." Twee dingen hebben wij te doen: bidden en werken te samen. Daarna trad als spr. op Dr. Bee kenkamp te Den Haag met het on derwerp: Een zaak van vertrouwen. De vergadering werd gesloten met dankgebed. Daarna werd besloten tot oprichting van een A.-R. Kies vereen. alhier en eenige voorloopige werkzaamheden opgedragen aan de leden. ANDEL. Terwijl Donderdagmiddag, in de Wilhelminasluis alhier, de schip per Locfuskerder van schip „Anna" uit Ubbergen, behulpzaam was met het uithalen van schepen, had hii het ongeluk tusschen een staaldraad bekneld te raken, waarbii hem een been even boven den enkel werd af- gekneld. Dr. Oosterom alhier, ver leende de eerste hulp, waarna (de patiënt naar het ziekenhuis te Go- rinchem werd vervoerd. ALMKERK. A.s. Zaterdagavond hoopt de Korfbalver. A.K.C. alhier, een wed strijd te spelen tegen A.D.O. van Arkel. Op 23 April a.s. hoopt T. den Dekker alhier, molenaar v. d. Oud.- Ippelschenpolder den dag te herden ken, dat hij voor 25 jaar geleden deze functie aanvaardde. Op 23 April a.s. zal alhier den 4oosten geboortedag van Prins Willem I, op feestelijke wijze wor den herdacht en wel 's morgens 8,30 optocht der schoolkinderen voorafge gaan door 't muziekkorps „Nooit Ge dacht. N.m. 1,30 ringrijden voor pa ren; 2 uur hardloopen met hinder nissen; 3 uur ringrijden te paard; 3,30 stoelendans te paard; 4 uur rui tergevecht, mastklimmen en stoelen dans voor dames, te voet; 4.30 ring rijden per fiets. Alles opgeluisterd door 't fanfarecorps alhier. 78 uur concert door bovengenoemd muziek korps; 810 uur, Groote Hist. Open- lucht-Bioscope, welke wordt vertoond door de beroemde Rotterdamsche Bi oscoop-Onderneming „Excelsior". Daar het entrée hiervoor zeer laag gesteld is, twijfelen wij niet of velen zullen hiervan profiteeren. BENEDEN LANGSTRAAT. Naar vette varkens bestaat ge regelde vraag, aan den prijs van 30 cent per K.G. levend gewicht. De jonge biggen gelden van f 10 tot t 12 per stuk. DRONGELEN. A.s. Zaterdagavond spreekt, namens den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond, in café Nieuwkoop, de heer Kobben van den Bosch. DRUNEN. Prijsnotoering van 20 April 193.3- Eisdener Klumpkes 16- —21 ct. Reine d'Or 12- 14 ct. Ceulemans 7- - 8 ct. Wijn zuur 10- 12 ct. Witlof 7- -13 ct. Witlof II - 7 ct. Knolraap V,- - V? ct. Wortelen I iA/9ct. Breekpeen 8- 9 ct. Spinazie 4- 7 ct. Spinazie II 4 ct. Slavellen 4- 6 ct. Juin 4- 6 ct. Sjalotten 2- 9 ct. Postelijn II 16 ct. Asperges 60 63 ct. Asperges II 20 —43 ct. Asperges blauw 30 —40 ct. Alles per K.G. Bloemkool 16 23 ct. Bloemkool II 10 -1 3 ct. Bloemkool 111 3- 10 ct. Sla -31/» Ct. Sla II Vo- -i v? ct. Selderij - 31 ct. Citroenen 1 -Ilft ct. Alles per stuk. Rabarber 2- 3 ct Keel en Radijs 11/9- -3V9 Ct. Preii 0 10 ct. Selderij Peen 7 ct. Tulpen 2l/9— Alles per bos. Bloemen per potje 7 12 ct. GIESSEN. Dinsdag 23 April, hoopt Ds. Eenders, des 's namiddags 7 uur in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsrede te houden, over Willem de Zwijger. 's GRAVENMOER. Het plaatselijk comité voor de herdenking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje, heeft be sloten tot het houden van een plech tige herdenkingssamenkomst op 24 April a.s. in de Ned. Herv. Kerk alhier. Het openingswoord zal wor den gesproken door Ds. J. C. v. d. Roest. Ned. Herv. predikant. Ds. J. Snoeij. Geref. predikant zal een Oran jerede houden, terwijl door een Chr. Geref. predikant het slotwoord zal worden gesproken. Ook zullen de plaatselijke zangvereenigingen haar medewerking verleenen. OUDENDIJK. Donderdagmiddag te ruim half twee werden de bewoners opgeschrikt door een uitslaande brand in een tweetal huizen, waarvan het eene ver huurd is en het andere bewoond wordt door den eigenaar, de land bouwer M. B. van Andel. De huizen, die gedeeltelijk met riet bedekt waren, stonden in een oogen- blik over de geheele breedte in vlam men, zoodat, toen de brandspuit in werking kon worden gesteld, alleen de belendende perceelen behouden konden blijven. De inboedels gingen mede verloren, terwijl een 3-tal kal veren en een hond eveneens in de vlammen omkwamen. Voor zoover wij te weten konden komen, dekt verze kering de schade. De motorbrandspuit uit Woudri- chem arriveerde zeer laat en liet duurde geruimen tijd eer de motor aansloeg, zoodat de resultaten al zeer bedroevend waren. De leiding berust te in handen van wethouder Holster, terwijl door Rijks- en Gem.politie de weg werd vrijgehouden. SPRANG. A.s. Dinsdag hoopt den beroe pen predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, Ds. J. Bakker van Bleiswijk een bezoek ter kennismaking aan de ze gemeente te brengen, 's Avonds hoopt Ds. B. voor de gemeente op te treden. Door de landbouwers is de melkprijs op 8 ct. per liter terug gebracht, afgehaald op de boerderij. Op uitnoodiging van de Chr. Oranjever. „Het Drievoudig Snoer", trad j.l. Donderdagavond in het Ned. Herv. Kerkgebouw ter herdenking van den 4oosten geboortedag van Prins Willem van Oranje op. Z.Exc. Oud-Min. H. Bijleveld van Amster dam met het onderwerp: „Konin klijk geklank." Na gebruikelijke ope ning door den voorz. de heer K. Alblas, werd dit onderwerp nader toegelicht. Van af zijn jeugd tot aan zijn dood werden verschillende epi soden uit het leven van dezen Vader des Vaderlands naar voren gebracht en toegelicht. Het was een schoone oranjeavond. Dinsdagavond trad in de zaal van den Chr. Volksbond alhier op de heer W. Strijbis uit den Haag, met het onderwerp: „Waarom Anti- Revolutionair". De heer G. J. van Willigenburg sprak hierna een op wekkend woord. De vergadering door den voorzit ter met gebed en het lezen van Rom. 13 geopend werd door den heer Strij bis met dankzegging gesloten. Woensdagavond ontstond in de achterkamer bij de Wed. V. al hier begin van brand. In een oog wenk stond het kamertje in lichte laaie. Door uitbreking van het raam en het met man en macht ingooien van zand kon het vuur gebluscht wor den. De slangenwagen was spoedig ter plaatse doch behoefde geen dienst meer te doen. Burgemeester Meijer en Weth. v. Willigenburg waren spoe dig ter plaatse aanwezig. Onder zeer drukke belangstel ling werd j.l. Woensdagavond de, door de Ned. Herv. Meisjeskrans ge organiseerde bazar ten bate van de verwarmingsinstallatie in het N. H. kerkgebouw alhier door den consu lent Ds. Louwe-Kooijmans uit Baard wijk geopend. Na de opening heerschte er een zeer gezellige drukte en was men met de verschillende geplaatste at tracties druk bezig. Door de Firma De Erven de Wed. J. van Nelle uit Rotterdam werd thee geschonken. Van den landbouwer K. uit Besoijen sloeg, door schrik bevangen, het paard op hol. In den Meerdijk vloog het over den sloot, de kar achter zich aan meesleepend, waar door het echter tot staan kwam. Zoo wel kar als tuig bekwam averij. Per soonlijk kwam cle voerman met den schrik vrij. J.l. Maandag maakten de le den der Ger. Jongel.vereen, per au tobus van de PI. B. Mij. een uit stapje naar Treebeek en Valkenburg, 's Morgens en 's middags werd de vergadering van den Brabant-Lim-- burgschenbond bijgewoond. Hierna werd een bezoek gebracht aan Val kenburg en werd de grot bezocht. Hoogst voldaan keerde men terug. WERKENDAM. A.s. Zateridag zal de jaarlijksche verkoop van de bekende Emma-bloem- pjes alhier plaats hebben. Wij kunnen deze collecte van harte aanbevelen, daar zij geheel ten bate komt van de pl. afd. van het Groene Kruis. Door den Chr. Houtbewerkers- bond, afd. Werkendam, werd in het gebouw, v. Chr. Belangen een leden vergadering gehouden, ook toeganke lijk voor geestverwanten. Na opening met gebed volgde een korte toespraak. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer A. v. d. Heijden van Rotterdam, die zijn onderwerp breed voerig uiteenzette. Woensdagavond j.l.. trad op als spreker voor de A. R. Kiesvereen. alhier, de heer C. B. v. d. Wal. van den Bosch, met het onderwerp: „De A. R. Partij met haar stoffelijke "en geestelijke problemen van onzen tijd." De vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 89: 8. voor lezen van een Schrifgedeelte en Ge bed. Hierna behandelde de spreker bovengenoemd onderwerp, voor een stampvolle zaal, hierbij liet hii uitko men, dat niet Colijn, maar God re geert, terugwijzende op het woord van God. Van het debat werd geen gebruik gemaakt. Enkele vragen werden ge steld door den heer D. Koman. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 73:14, ging spreker voor in dankgebed. .0 O .9 i 3 O -9 1 V9 Ct. V9- 2 Ct. "3l/9 ct. -O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2