Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, FEUILLETON, HROS WITHA No. 5325 Woensdag 26 April 1933. 1 nner le» uil 2 maden Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE BRAND, Een circus „Buffalo Bill" genaamd Stond onlangs fel in brand, Twee brandweercorpsen waren toen Heel spoedig bij de hand „Ik zal wel blusschen," zei de een, „Ik ben zoon brand gewend", „Pardon", verweerde nummer twee, „lk was het eerst present". „Nee ik 1 laat mij nu maar begaan, Mijn spuit spuit wondergoed." „En die van mij bezit een straal, Die vast niet onderdoet 1" Het werd een ruzie, een krakeel, Een spuitgasten kabaal, En woedend namen zij elkaar, Toen eindelijk onder straal. Als dan de woede is gebluscht En één heeft de overhand, Dan ligt het circus „Buffalo Bill" Tot aan den grond verbrand 1 Het nieuwste. Het nieuwste spreekwoord zal voortaan Zóó in den volksmond bestaan: „Twee honden vechten om een been, De Roode Haan gaat er mee heen HARRY POLL. (Nadruk verboden). Vergadering van den raad der ge meente ANDEL. op Vrijdag 21 April des n.m. 2 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: WeLEd. Heer B. v. An- del. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, met het formuliergebed. Zegt daarna, dat hij alvorens met de af werking van de agenda wordt be gonnen. hii den heer Naaijen (ge luk wenscht met zijn beterschap, zoo dat hij deze vergadering weer kan bijwonen. Spreker hoopt, dat de heer Naaijen weder spoedig geheel her steld zal mogen zijn. De heer Naaijen dankt den Voor zitter voor zijn woorden. De Secretaris leest hierop de (no tulen der vorige vergadering die worden goedgekeurd. Ingekomen Stukken: Proces-verbaal van kasopneming op 18 Maart bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en in kas was een bedrag van f6103,71. Eveneens bii den administrateur v. het G.E.B., waaruit blijkt, dat in kas was een bedrag van f2061,98. Voorstel van B. en W. tot heffing van 60 opcenten op de fondsbelas- ting. Verhaal uit de 10de eeuw na Chr. Naar 't Hoogduitsch. 7. „Help dan God, dat zij hem niet wekken, als zij mij gewekt hebben". En haastig ijlde zij voort. Maar toen zweefde toch een geluk zalige glimlach over haar gelaat. Waar om verder te denken en te klagen over de toekomst. Nog lachte de dag, nog bloeide de wang. En de toekomst was nog zoo ver. Zou men 't heden niet genieten, om dat men misschien morgen lijden moet? Dat zou toch dwaas zijn. Neen, neen! Als men zich steeds verheugde over dat, wat men heeft, men had geen tijd tot klagen. Steeds opgewekter werd haar blik. Steeds haastiger stapte zij voort. Zij verlangde naar Gertrudis zijn beschermelinge en de hare. Er bestond toch eenige gemeenschap met hem. En luider klopte haar hart, toen zij terugdacht aan haar laatst sa menzijn met hem daar. „Maar wat is dat? Stemmen? Twist?". Zij bleef staan. En als 't tot het uiterste komt, doet wat gij wilt, ik doe wat ik moet Een oogenblik diepe stilte. „Welnu", zoo bulderde een vreeselij- De Voorzitter licht toe, dat bij de vaststelling der begrooting reeds met deze opcenten rekening is gehouden, het is evenwel noodig daarvoor thans een definitief besluit te nemen. Met algemeene stemmen wordt dit besluit genomen. Verordening regelende de eischen van bezoldiging en benoembaarheid van veldwachters. Bii een schrijven van 28 Maart, wordt door Ged. Staten bericht, dat de Minister bezwaar maakt tegen een paar bepalingen. ZExc. acht de leef tijdsgrens voor de benoembaarheid liggende tusschen 25 tot 50 jaar te hoog, zii achten 45 jaar reeds hoog genoeg. Verder wordt een rijwiel-toelage van f 50 te hoog en een bedrag van f 30 voldoende geacht. Dan verlangen Ged. Staten de bepaling over een eventueel ontslag geschrapt te zien, omdat het geven van ontslag tot de competentie van den Commissaris der Koningin be hoort. B. en W. stellen voor pan de ge opperde bezwaren tegemoet te komen en de verordening opnieuw gewijzigd aan Ged. Staten ter goedkeuring te zenden. Aldus wordt besloten. Aanvulling Algem. Politieverorde ning. De Voorzitter deelt mede, dat (door den Commissaris der Koningin een wenk is gegeven, om indien in de politieverordening een dergelijke be paling nog niet is opgenomen, !een bepaling op te nemen, waarbii bet verboden wordt om met reclamewa gens, doeken, enz. zich te bevinden op, aan. of lung's den v Tg of op terreinen, die vanaf den >penbaren weg zichtbaar zijn, indie 1 deze (re clames aanleiding geven ot het ver storen der openbare orde, of aan stoot geven aan de goede zeden. Verder een bepaling, waarbij ver boden wordt het verspreiden of aan plakken van gedrukte stukken. De heer Hoesen vraagt of bet de bedoeling van deze bepaling is. idat het verboden is reclame te maken, die den Burgemeester voorkomt, on der deze bepaling te vallen en de Burgemeester of politie procesverbaal kan opmaken bij overtreding. Is bet echter wel noodig in de politieveror dening daarvoor een bepaling op fe nemen. Verstoren der openbare or de en aanstoot geven aan ide goede zeden is toch reeds strafbaar gesteld bii een rijkswet. De Secretaris leest het schrijven van den C. d. K. voor, waaruit blijkt, dat de bepaling voornamelijk gericht is, tegen de reclame en actie der communisten De Voorzitter licht toe, dat tot he den de Burgemeester had te beoor- deelen of een overtreding in dit op zicht in strijd was met de openbare ke stem, „ontvang dan wat ge wenscht". En toen volgde er een zware slag. Helena schreeuwde luid en ijlde voort. Eckard stond aan den ingang der kleine deur van de armoedige houten hut. Op den grond lag Koenraad en naast hem een zware boomstam. Den naast bij liggenden stam had de reusachtige kerel opgenomen, maar buigzaam als een kat was Eckard den slag ontweken. En daar de slag in de lucht ging, wierp zijn kracht den man op den grond. Onmiddellijk had de priester zijn plaats weer ingenomen, 't onverwachte geval, de kreet van Helena, dat ales had de omstanders als verlamd. Koen- raad was de eerste, die weder tot zich zelf kwam, maar bleek van woede en pijn viel hij weer steunend neer. „Wreekt mij, 't is met mij gedaan". En toen stroomde een zwarte bloed- golf uit zijn mond. „Ja, wreekt hem!" En zij wilden zich op Eckard werpen. „Houdt op!" riep toen Helena uit, en vast omklemde zij den bleeken man. „Ziet gij niet, dat Gods hand met hem is!" en sidderend wees zij op Koenraad, „heb eerbied voor den dood!" Verrast en verward week Eckard ach teruit en zijn aanvallers weken evenzeer. Maar toen raap e Koenraad nog een maal zijn krachten bij elkaar. Afgrijselijk klonk zijn gillende lach door de stilte van 't bosch: orde .of de goede zeden. Door deze bepalingen, wordt de beoordeeling overgelaten aan den rechter. De heer Hoesen meent, dat de bepalingen te ver gaan en te veel macht aan den Burgemeester wordt gegeven. De Voorzitter merkt op, dat Ide Burgemeester niet anders heeft te doen. dan te zorgen, dat Ide bepalin gen der politieverordening niet wor den overtreden. Doet hii dat piet goed, dan zijn er rechters, waarop men zich kan beroepen. Het ligt al leen in de bedoeling om tengevolge de actie der communisten, de over heid iets meer macht te verleenen. om deze actie tegen te gaan. Zeker is 'het waar, dat als iemands goeden naam en eer wordt aangetast, een strafbaar feit wordt gepleegd, dit feit is echter niet zoo gemakkelijk te ach ter halen, onder de tegenwoordige wets bepalingen. De tijd waarin men op het oogenblik leeft maakt het ma ken van de voorgestelde bepalingen noodig. De hr. Hoesen verklaart het er vol komen mede eens te ziin. dat de actie der communisten wordt tegen gegaan en daaraan paal en perk wordt gesteld, hij acht de voorge stelde bepalingen daarvoor evenwel niet noodig de bevoegdheid daartoe is reeds bii een rijkswet geregeld. De heer Schouten merkt op. dat de bepaling niet tegen een partii is gericht, doch tegen iedereen, die zich schuldig maakt aan overtreding daar van onverschillig tot welke partii hii ook behoort. Wel is het waar. dat de communisten aanleiding hebben gegeven tot het in het leven roepen der bepalingen. Met op een na algemeene stem men wordt besloten bedoelde bepa lingen in de politieverordening op te nemen. De heer Hoesen stemde tegen. Af- en overschrijving begrooting 1932. Deze overschrijving is noodig om dat de post voor werkverschaffing niet toereikend is geweest en met f 900 is overschreden. Dit bedrag kan worden gevonden uit den post onderhoud bezittingen en uitkeering uit het electriciteitsbedrijf. |Met algeméene stemmen wordt tot de voorgestelde af- en overschrijving besloten. De agenda is hiermede afgewerkt en daar geen der heeren van de rond vraag wenscht gebruik te maken, sluit de Voorzitter de vergadering. (fiets den straatweg wilde oversteben, door een auto gegrepen en op slag gedood. De man was op weg naar Den Dolder, alwaar zijn zoon in het Krankzinnigen» gesticht verpleegd wordt. o HEIDEBRAND. Zondagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de beide, gelegen langs de tramlijn GoirleHil varen beek onder laatstgenoemde gemeente. De Til- burgsche brandweer was spoedig ter plaatse Ook de brandweer uit Hilvarenbeek en Goirle verleenden assistentie. Ongeveer 10 H.A. heide en vliegden werden door het vuur verteerd. Het platgebrande per ceel is eigendom van de gemeente Tilburg. O— INBRAAK. In den pianohandel van de firma Pelten- bnrg aan de Breestraat te Leiden, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag inge broken. Een bedrag van f 200 benevens een aantal voor de inbrekers waardelooze licenties worden vermist. DOOR AUTO GEGREPEN. Zondagmorgen is op den Rijksstraatweg tusschen Lexmond en Meerkerk d« los- werkman A de Keizer, toen hij met zijn „Gelooft gij dat? En wilt ge be ven voor die deerne. Niet alleen sterven moet zij neen gefolterd worden branden zoo alshij". Helena kromp ineen, maar slechts een oogenblik. Steeds vaster omhelsde i zij den man. Toen gloeide er nieuwe kracht door Eckard's aderen. Hij rukte zich van 't meisje los, en voor dat de half be dwelmenden 't konden beletten, drong hij haar in de hut. In de volgende mi nuut streed hij een zwaren worstelstrijd. Wat hij aan kracht miste, vergoedde hij door behendigheid en vlugheid; maar de overmacht was te groot. Reeds was hij bijna verloren, toen vloog over zijn schouder een wolk en een tweede en een derde. „De duivel!" schreeuwde de een. „De heks!" brulden de anderen, „wij zijn blind geworden", en zij tuimelden achteruit. „Wat moet dat?" klonk 't op stren gen toon. De stem, waarvoor Helena anders sidderde, klonk haar thans betooverend als muziek in de ooren. „Redt hem!" riep zij smeekend uit, „bescherm hem!" Toen zonk zij bewusteloos neer aan de voeten van den markgraaf. Ja, Eckard was gered en ten tweede male Gertrudis door hem. Want toen de knapen eindelijk tot zich zelf kwamen en hun woede in vloeken en aanklachten wilden lucht geven, toen lachte Gera verachtelijk: IN BRAND GERAAKT. Het 17-jarig meisje Bijnes te Nuenen (N.-Br.) geraakte bij het aanmaken van de kachel in brand. Toegeschoten boren wikkelden het meisje, dat het erf opliep, in een wollen deken. Toen had het meisje reeds zulke ernstige brandwonden bekomeD, dat opneming in het Ziekenhuis nood zakelijk was. De moeder, die haar dochter achterna was gesneld, k wam te vallen en brak een been Ook zij moest naar het Ziekenhuis worden overgebracht. —O AUTO TE WATER. Zondagnacht is een auto, afkomstig uit Sappemeer, waarin zich drie personen bevonden, aan den Bedumerweg onder Noorderhoogerbrug met zeer snelle vaart door een scherpe bocht gereden, waar door de chauffeur de macht over zijn stuur verloor en de auto via een woon schuit het Boterdiep in reed. De auto raakte het achterschip, waarvan de zij wand totaal werd ingedrukt en tuimelde vervolgens in het water. In genoemd gedeelte van het schip BOEBDERIJEN AFGEBRAND. sliepen vijf kinderen van vier tot zestien Zaterdagavond brak brand uit te Wie- jaar, twee meisjes en drie jongens van rum in de kapitale boerderij bewoond het gezin van S. van der Werf. De door den heer D Bosnia. Het vee kon kinderen werden door den hevigen slag met moeite worden gered. Verzekeringwakker. Op hetzelfde oogenblik werden dekt de schade allen van hun slaapsteden geslingerd. Zaterdagnacht is te Aam onder Eist de j pun vader en moeder sliepen in het voor boerenhofstede bewoond door den heergedeelte van het schip. Behalve het Holleman tot den grond afgebrand. Het jongste meisje, dat licht werd gewond, vee kon worden geied. Alles is verzekerd.bekwam niemand letsel. Het woonschip «HrararattiuKiI "W61"1* nagenoeg vernield, terwijl de auto I zeer ernstige schade opliep. De drie in zittenden, die er goed waren afgekomen, konden de auto door het versplinterde portier verlaten. HET AUTO-ONGELUK TE NIEUWEN- HOORN. j Zaterdag is 't stoffelijk overschot van mevr. Kuipers en de vier meisjes die met haar zijn omgekomen bij het auto-ongeluk onder Nieuwenhoorn, waarbij een auto in het Yoornsche Kanaal reed, op de Alge meene Begraafplaats Crooswijk te Rotter dam ter aarde besteld. Men reed af van de rouwkapel van de N.V. Onderlinge Rouwvereeniging aan Enkele toestellen' en 200 ^en Zwaanhals. De droeve stoet bestond De uit drie lijkwagens en acht volgkoetsen. Verscheidene menschen voegden zich bij I den stoet. Langs den weg dien men nam stonden vele belangstellenden en op de Zaterdagnacht is het caié-restsurantbe«raafPlaats bad '7 P»litie ,0°r «n af" „Nieuwe Doelen", staande aan de Leeuwen- i zett.ng moeten zorgdragen, burg te Sneek, geheel uitgebrand. Eigenaar I k,ste" ula m eM> £™ensch.pje. van' dit café is de heer H. Huurling. De "jk «raf 8elate«' *aaraa k^e.genooten oorzaak van den brand is waarschijnlijk van mej®Jes kortsluiting. De waterschade aan de na- *°°'d™- Er,S burige perceelen is zeer groot. Verzeke-j "P,ü D' ring dekt de schade. Kf» GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Zaterdagnacht is de onbezoldigd Rijks veldwachter te Uden met behulp van marechaussee en rijksambtenaren er in geslaagd een geheime distilleerderij te ontdekken. De distillateur werd op heeter- daad betrapt. liter jenever zijn in beslag genomen distillateur is gearresteerd. BRAND TE SNEEK. bloemen in de groeve aan het graf niet ge- o- „Betoovering? Zand was 'f. Vrou wenslimheid, die over je ruwheid tri omfeerde. De nabijzijnde bron maakt je weer ziende". j i Steeds bijtender werd zijn spot. „Gij moogt het den paus berichten, opdat hij hem heilig verklare!" De tegenwoordigheid van den mark graaf was voldoende, de woede te bannen. Maar hij had begeleiding, en zoo zou elke tegenstand bovendien te ver geefs geweest zijn. Zwijgend slopen zij weg op een ge biedenden wenk van Gero, zelfs, den levenloozen Koenraad achterlatend, ver heugd, dat hun zelfs de vrijheid werd geschonken. Onbeweeglijk stond de graaf, som ber de armen over elkaar geslagen zag hij Helena aan. De saamgeperste mond trilde, toen Gertrudis en Eckard zich met de bewustelooze bemoeiden. Hij kon 't gelaat van den priester niet zien, nu hij zich diep over 't meisje boog; maar de slaap van den man was donkerrood 'en zijn ademhaling ging haastig. Gero meende, dat de hand beefde, die op 't blanke voorhoofd naar leven voelde en dat zij onwillekeurig langs de goudblonde lokken streek. Toen trok Helena de wenkbrauwen op. Als of de wereld haar vreemd was geworden, als een nieuwsgierig kind^, zoo keek zij rond. Toen trof haar Ec- kard's blik. Een gelukzalige glimlach speelde om den bleeken mond: j „Wij zijn gestorven", fluisterde Ziij,, „en nu mag ik de uwe zijn, eindelijk! de uwe". Zacht kletterde 't zwaard aan Gero's zijde. j j Ontzet richtte zij zich op: „Alle heiligen, staat ons bij, wij le ven nog". En gloeiend rood kleurde haar ge laat, toen zij van den een naar den an der keek en zich bewust werd wat; er gebeurd was. Zwijgend wenkte Gero zijn knapen!, dat zij Koenraad ter hulp zouden komen. „Hij moet verpleegd worden, maan streng bewaakt. Gij vergezelt den gees* telijke en gij blijft Gertrudis bij nacht beschermen. Gij jonkvrouw von Ros* sow begeeft u met mij naar huis". Eckard kromp ineen en zag Helena! vragend aan; toen boog hij echter zwij gend het hoofd. Een minuut lang was alles in haai} in opstand. Maar toen dacht zij aan! de woorden, die zij zoo even tot den1 priester had gesproken. En 't strengste! bevel was voor haar bijna een weldaad. Zij keerde zich om en zonder een' blik ging zij heen. Eckard ging een schrede vooruit, als wilde hij haatf volgen. (Wordt vervolgd). lelerwaan nanoMMBM I Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 iabl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1