Rijksmiddelen. HROSW1TH A Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. No5327 Woensdag 3 Mei 1933. 011 nummer Hestaai uil 2 Waden Buitenland Binnenhuid. lAND VAN ALTEMA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 9. PRESIDENT VAN PERU VERMOORD. Doodgeschoten na afloop van een parade. Over kies- of hoofdpijn klagen Onzin 'n Mijnhardt's Poeder vragen NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaaid Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Hoewel we er niet aan denken •m onze lezers in een pessimistische kui te gaan brengen met betrekking tot den nood der tijden, omdat we «lan al te afgezaagd zouden worden <daar letterlijk iedereen tegenwoordig klaagt en iedere klager maar steeds door hetzelfde te vertellen heeft en ook wij daaraan meedoende in her halingen zouden vervallen, willen we toch in grove trekken onder de oo gen onzer lezers brengen de uitkom sten in de maand Maart j.l. met de rijksmiddelen verkregen. Die uitkom sten zijn waarlijk niet rooskleurig en »i stemmen ons ongetwijfeld tot ern stig nadenken ten aanzien van den toestand onzer staatsfinanciën. En toch vallen de resultaten over ide «aaand Maart nog niet tegen gelet op de niet hoog gespannen verwach tingen. Een meevaller is het nog. dat «e opbrengst van ruim 32ya milli- oen in Maart niet meer dan ruim 2 millioen lager is geweest dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Dit neemt echter niet weg, dat de voordeelige verschillen tegenover Maart 1932 met een lantaarntje zijn te zoeken. Waren de nieuwe opcenten er niet op invoerrechten, bier en sui ker. die te zamen bijkans 3 mil lioen hebben opgebracht en zonder welke het nadeel ig verschil tegenover het vorig jaar derhalve niet ruim 2 millioen. maar ongeveer s millioen zou hebben bedragen, dan was er van werkelijk voordeelige verseinden zoo goed als geen sprake. Goed be schouwd betreffen zii alleen de grondbelasting, die ruim f37,000 vooruitging en de loodsgelden, die ruim f 31,000 meer in het laadje brachten. De vorige vermeerderingen berusten feitelijk alleen op bijzonde re omstandigheden en loutere toe vallen. Een voordeelig verschil van ruim f 31,000 geven de domeinen, maar dit is een twijfelachtig lichtpunt als men weet dat Februari voor dit mid del een achteruitgang had vertoond van ongeveer f473,000, zoodat er nu voor het eerste kwartaal nog een aanzienlijk nadeelig verschil, verge leken met 1932, bestaat. En de toe valligheid van het accrès van ruim f20,000 bii de staatsloterij blijkt dui delijk uit het feit. dat Februari even veel ten achter was gebleven. Wat voor de rest Enkel dalingen. De voornaamste er van betreft wel de inkomstenbelasting ten bedrage van f1,131,400, welke na de invoer rechten en de suiker nog altijd de belangrijkste bron voor de schatkist is. Voor' het eerste kwartaal is het Verhaal uit de 10de' eeuw na Chr. Naar 't Hoogduitsch. „Gero, vergeef mij; ik weet niemand buiten u. En gij maakt mij daarmee niet gelukkig. Hij heeft mij niet lief." „Hij heeft u niet lief niet lief?" en weer naderde hij dicht het met tra nen bevochtigd gelaat, „meent gij waar lijk, dat gij zoudt kunnen beminnen, zondeir niet bemind te worden?" Traan op traan stroomde langs de wangen van het meisje; toen kwam er medelijden in de trekken van den man, en toen hij nu den arm om haar sloeg, om haar te steunen, toen duldde zij het gelaten. „Arm kind!" zeide hij kalm. „Ja, ge hebt gelijk. Er bestaat geen geluk voor u. Nu, ween niet. Ik wil doen wat ik kan, ofschoon gij mijn macht overschat. Bijgeloof en vooroordeel zijn sterker dan alles, maar" en nu ademde hij weer met moeite, en gloei end werd weer zijn blik „kus hem nooit." Gloeiend rood keerde Helena zich om. „Hoort gij," herhaalde hij, ,,dat zij mijn dank." Helena zag hem aan; zij kon niet spreken, maair zij boog het hoofd. nadeeligen verschil nu al tot f4,399,200 opgeloopen, al bedraagt dan de vermeerdering tegenover 3/12 der met een derde verlaagde raming nog ruim f 3 millioen. Blijkens de „splitsing" werd in de eerste drie maanden van 1933 op rekening van het dienstjaar 1932/33 niet meer dan f 16,6 millioen ontvangen, tegen ruim f21 millioen verleden jaar op rekening van 1931/32. Wel zeer duidelijk komt allengs in de baten van het loopende dienstjaar de zoo zeer gevreesde verdere reactie naar voren van de crisis, die in 1931 (op welk jaar de desbetreffende aansla gen steunen") sterk had huisgehou den. En het staat te vreezen, dat wii met betrekking tot het nieuwe belas tingjaar nog voor verdere verrassin gen zullen komen te staan. Bii de vermogensbelasting, die in Maart ruim f 166,000 verder achteruitliep en voor drie maanden een achter stand vertoont van f619,000 doet uiteraard de immer dalende waar de van allerlei vermogensobjecten, met name van onroerende goederen, voor de toekomst weinig goeds ver wachten. Bii de dividend- en tantièmebelas ting over Maart eene daling van ruim f 263,000 en over het kwar taal eene van f683,000. Bii de dividend- en tantièmebelas ting over Maart een daling van f263,800 en over het kwartaal een van f683,000. Deze achteruitgangen lijken te bedenkelijker nu zii zich reeds zoo vroeg in het jaar bii rela tief geringe opbrengsten (resp. f 309,000 en f1,131,600") openbaren. De belangrijke baten uit dit middel plegen toch eerst in de zomermaan den binnen te komen, zoodat daarna pas met eenigen grond kan worden nagegaan, in hoeverre de reeds van f 15 millioen tot fl0i/2 millioen omlaag- gebrachte raming voor het jaar mo gelijk nog te optimistisch is. De in voerrechten, die in Februari tegen over de door nagevorderde benzine belasting abnormaal hooge opbrengst van een jaar geleden, zulk een slecht figuur hadden gemaakt, zijn nu niet meer dan f818,800 bii verleden jaar Maart ten achter gebleven, wat op zich zelf al erg genoeg Is! Maai) ten opzichte van Februari valt er een vooruitgang van nagenoeg 7ya ton te boeken. Het nadeelig verschil van f 3,434,000 voor het eerste kwartaal moet, uit hoofde van de evengenoem- de abnormaliteit in Februari 1932, niet te ernstig worden opgevat. Behalve het bier vertoon en alle ac cijnzen een achteruitgang. Den groot sten vertoont de tabak, die in Maart f634,300 minder en in't iste kwartaal f 1,670,000 minder heeft opgebracht dan verleden jaar, waarbij lagere prijzen en vermoedelijk ook wel klei nere afzet een rol spelen. Ook in „Nooit!" fluisterde zij na een korte poos, en huiverend sloot zij de oogen. Aan de legerstede van den stervende stond Eckard. Hij had hem kalmeerende middelen gegeven en zij hadden voor korten tijd de pijn doen verminderen. Maar hij zag thans, dat hier niet meer te helpen was; de man was bjij den zwaren val te erg gekneusd. Uren lang bleef hij bewusteloos. Tusschen dood en leven zweefde hij den geheelen nacht en ook den volgen den dag. De omstanders drongen er bij Eckard op aan, hem met de heilige sacramen ten te voorzien. „Bewaar zijn ziel voor den eeuwigen dood." En allen maakten het kruis. Maar Eckard stond onbewegelijk; ver wonderd schudde hij het hoofd. „Aan een bewustelooze? Dat ware spot met het heilige drijven." „Priester!" Ontzetting greep allen aan. „Als gij weigert, moet hij in de hel branden." „Zoo leert de kerk het!" riepen zij bevend en allen vielen op de knieën. Toen richtte ook Koenraad zich op. De oogen gloeiden koortsig. Zijne stem klonk hol. „Ja, zoo leert het de kerk pries ter absolutie." den wijnaccijns begint de malaise zich op bedenkelijke wijze af te teekenen. De accijns op het gedistilleerd is sedert 1 Januari j.l. vergeleken met het vorig jaar met f933,700 terug- geloopen, terwijl er tegenover de toch reeds aanzienlijk verminderde raming eene daling is van tegen het millioen. De suiker heeft in Maart bijna 3 ton minder opgebracht, maar desniettegenstaande kon er voor het eerste kwartaal een accres van ruim 11/2 millioen worden geboekt en ten op zichte van 3/12 der raming van f 1,693,600. De overige accijnzen openen met hun voortgezette dalingen geen nieu we gezichtspunten. In de eerste drie maanden van het loopende jaar is de opbrengst uit de gewone bronnen nagenoeg 9y2 millioen bij verleden jaar ten achter geraakt, in weerwil van de verster king, die de middelen in den vorm van opcenten op invoerrechten, bier en suiker hebben ondergaan. Zon der deze drie zou de achterstand nog ruim 6 millioen grooter zijn ge weest en meer dan 15ya millioen heb ben bedragen. Ook de andere middelen op den staat maken een poover figuur. De inkomsten uit het leeningfonds zijn in Maart f 138,900 kleiner geweest en sedert 1 Januari f 296,000 blin der, waarbij het zegelrecht van bui- tenlandsche effecten, dat de eerste twee maanden mooie cijfers te zien had gegeven, over Maart zelfs een negatieve opbrengst van f23,766 heeft vertoond, gevolg van een re stitutie over een vorig jaar van f 80,000. De tabaksaccijns op siga retten blijft echter met een accres van f60,000 een goed figuur maken, al kon hij de tien maal zoo groote daling van het hoofdmiddel uiteraard niet verhelpen. De inkomsten ten ba te van het gemeentefonds blijven te leurstellen. In 1932 werd daaruit f77,940,000 ontvangen. Maar de aan vankelijke verwachting was ruim f 80 millioen per jaar. En de resultaten over de eerste drie maanden f 2,972,800 minder dan verleden jaar, waarvan f683,000 op rekening van Maart komtzien er ook dit jaar niet erg hoopgevend uit. Aleen het wegenfonds toont een lichte stijging (f204,000, waarvan f94,300 in Maart). Een en ander geeft ons geen bij zonder hoopvolle verwachtingen met betrekking tot 's lands financiën in de toekomst. Integendeel gelooven wij dat de toestand ervan steeds en in versneld tempo ernstiger zal wor den en dat een financieel debacle geenszins als uitgesloten moet wor den geacht, indien de tegenwoordige toestand zich niet binnen zeer afzien- baren tijd ten goede wijzigt. o— Toen verdween de verachtelijke glim lach, waarmede Eckard den knielende had aangezien. Zachtmoedig legde hij de koele, blanke hand op het heete voorhoofd van den zieke en ernstig, maar zacht klork de welluidende stem: „Vergeving. Dat is het juiste woord. Niet door de daad van een oogenblik wordt de mensch verzoend een ver slagen hart en een angstige geest, dat zijn de offers ,die den Heer behagen. Ik kan u niet absolutie geven voor wat gij misdeedt, maar troosten kan ik u en u verkondigen, dat God u ver geeft, als gij waarachtig berouw hebt." Ontzet week hij achteruit, want over de lippen van den zieke weerklonk een schor gelach: „Absolutie", herhaalde hij, „geen troost; de sacrementen, geen berouw!" „Te ontvangen zonder berouw!" riep Eckard ontzet uit. „Ongelukkige, mis schien nog weinige oogenblikken en gij staat voor uwen Rechter. Gevoelt gij werkelijk niets als laffe hellevrees geen smart over uzelf?" Weer lachte Koenraad. 'tWas akelig te zien ,hoe hij de woorden slechts afgebroken uitte terwijl steeds bloed uit zijn mond stroomde. „Smart? ha, ha! 'tWas zoo lustig, het leven. Groet Gerda van mij. Zij moet zich aan de vreugd blijven wij den en daarboven zullen wij het voortzetten maar thans abso lutie." „Bedenk u wel!" riep Eckard nog maals ontzet uit. „Gij zijt stervende." President Sanchez Cerro is Zaterdag middag te Lima vermoord. De president had een parade van 20.000 recruten bijgewoond en werd bij het ver laten van het terrein neergeschoten. Hij werd direct in een open auto naar het Italiaansch ziekenhuis overgebracht, waar van de deuren voor iedereen werden ge sloten gehouden. Tegen 2 uur 's middags is de president in het ziekenhuis overleden. SINGAPORE MET PEST BESMET VERKLAARD. De Dienst van Volksgezondheid meldt, aldus seint Aneta, dat Singapore met pest besmet is verklaard. —O DOLLE SCHUTTER. Bij het Mecklenburgsche stadje "Waren kwam het tot een strijd tusschen tegen standers in het proces. Eén van hen kreeg een klap in het gezicht, waarop deze zijn revolver trok en in het blinde in het rond schoot. Hij doodde met het eerste schot zijn besten vriend, terwijl twee andere personen levensgevaarlijk werden gewond. HET VERMISTE FRANSCHE VLIEGTUIG TERUGGEVONDEN. Naar uit Cosenza in Calabrië wordt gemeld, is bij Cifarelli op een bergplateau, dat geheel met sneeuw is bedekt, het wrak gevonden van het Fransche verkeers vliegtuig, dat dienst heeft gedaan op de lijn MarseilleKorfoe. Van de zich aan boord bevindende acht personen, zijn vijf om het leven gekomen. Drie inzittenden waren nog in het leven, toen men het wrak vond. o ONTPLOFFING IN KRUITFABRIEK. In de staatskruitfabriek te Barcelona bij Lissabon, is Zaterdagmiddag een ge weldige ontploffing ontstaan. Een der gebouwen van de fabriek werd geheel verwoest. Tot dusver zijn reeds acht dooden ge borgen. Bovendien werd een groot aantal arbeiders meer of minder ernstig gewond, zoodat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De kracht van de ontploffing was zoo hevig, dat zij tot ver in den omtrek werd gehoord. De oorzaak van de ramp kon tot nog toe niet worden vastgesteld. In de puinhoopen van het ingestorte deel der fabriek wordt nog altijd ijverig naar slachtoffers gezocht. „En biecht, heb berouw," riepen ook de anderen. „Absolutie!" kreunde Koenraad nog eens, „en daarboven zetten wij het voort." „Wees zijn ziel genadig!" smeekte Eckard, „hij is waanzinnig." „Redt hem dan!" riepen allen, „geef hem het sacrament". Maar vol verachting riep de priester uit: „Een krankzinnige nooit!" Toen vielen zij op hem aan men wilde hem naar den stervende sleepen. „Ik ben niet gek," krijschte Koen raad; „hij heeft mij vergiftigd ver giftigd met zijne kruiden nu wil hij ook mijne ziel dooden." „Hebt gij berouw?" riep Eckard nog maals bezwerend uit. „Hebt gij berouw?" kraste te zieke, en vreeselijk klonk zijn lach. „Ik, neen! daarboven verder." En hij viel neer en zijne oogen bra ken. E>e omstanders uitten een luid ge schreeuw. Zwijgend bleef slechts Eckard, en ook hij sloot de oogen. Toen hij ein delijk wegging, toen vreemd hield niemand hem tegen, maar in het geheim balde men de vuist. Hij had het zwaarste misdaan, wat een mensch misdrijven kan, want hij had geschud aan den grond, waarop de zwakke al leen in staat is te bouwen. VEE VERBRAND. Zaterdagnacht is de groote boer derij van den heer A. Oldenkarwpi te 3milde afgebrand. Vijf koeien en twee paarden kwamen in de vlairt- raen om. .Verzekering dekt de schar de. o ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een ongeluk bii Eindhoven. Zondagmorgen omstreeks 4 uur is de 18-jarige v. W. uit Eindhoven, diei per fiets een onbewaakt en overweg! tusschen Acht en Eindhoven over stak, door een trein gegrepen en op slag gedood. o DE UITSEAG VAN DE VERKIEZINGEN. I In een gehouden zitting van het Centraal 3tembureau ;s de uitslag! vastgesteld van de op 26 April ge houden Tweede Kamer-verkiezingen. De toewijzing van het aantal zetels aan lijsten of Jijstengroepen geschied de geheel overeenkomstig het reeds gepubliceerde. o JONGEN DOOR EEN AUTO GEDOOD. De 13-jarige scholier J. v. d. 'Zt, uit de Emmastraat te Loosduinen ia op den Haagweg aldaar door een auto aangereden. Met een ernstige' schedelbreuk is de jongen naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd, waar hij aan de gevolgen van het! ongeval is overleden. o SPINAZIE VERNIETIGD. Vrijdag is te Beverwijk wederoml een groote hoeveelheid spinazie, wel ke den minimumprijs niet kon op brengen, uit de markt genomen en vernietigd. In totaal werden 3848 kisten spi nazie naar de vuilnisbelt gebracht', tot dusver de grootste hoeveelheid: op één dag. In totaal is te Bever wijk thans ruim 100.000 K.G. spina zie vernietigd. DE 1 MEI-DAG TE ZAANDAM Het raadsbesluit geschorst. Bij het gemeentebestuur van Zaan dam is Zaterdagavond van de regee ring het bericht ingekomen, dat het raadsbesluit van Vrijdag, waarbij of ficieel de 1 Mei-dag tot feestdag ia verklaard door de Kroon is geschorst. —O ZIJN ZOON OVERREDEN. De garagehouder W. Kuipers td Oosterzee voelde vlak bij de garage, toen hij uitreed voor den dienst Hee renveenLemmer, een stoot van dep wagen. 5toppend om een onderzpek in te stellen vond hii zijn eigen tien jarig zoontje overreden op den weg liggen. Eenige uren later overleed,de knaap. „De sacramenten geweigerd," klaag de Helena. „O, zeg dat het niet waafl is." En sidderend vatte zij de hand dei) jonge vrouw. Maar met groote, ang stige oogen knikte de gevraagde: „Toch, jonkvrouw, hij deed met denl stervende wat hij met den levendel gedaan had. Nu zij God hem genadig! Hij is verloren!" „Verloren!" jammerde Helena, „'tis niet mogelijk, 't Kan niet mogelijk zijn, Eckard, Eckard!" En snikkend kromp zij ineen; rade loos en verwonderd stond de jonge vrouw aan hare zijde. 'tGaat mij ook aan het hart, want hij heeft mijn jongen gered maar zoo zoo jonkvrouw, wat deert u?" „Den jongen! ja, niet waar," riep Helena uit, „hij heeft u goed gedaan, zoo als allen", en een schemering van hoop verhelderde haar gelaat „zij kunnen hem niet in het verderf stor ten. Maar de sacramenten. Hilda, ijl naar den markgraaf. Hij moet helpen, hem beschermen. Ik smeek het hem, ga, ga. Want als hij verloren is, dan moet ik tot hem gaan, hem zeggen^ dat hij naar Gero vliedt, hem redden of met hem sterven." En half bedwelmd ijlde zij voort. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1