r-w?. n l; V UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Pil mm mm «ii 2 wamn FEUILLETON. HROSWITH I Binnenland. No. 5329 Woensdag 10 Mei 1933 Mifnhacctt? poeder UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Crisispachtwet 1932 en pachters van griend- en rietlanden, tuingrond en boomgaarden. 3Z31 Het is ons gebleken, dat art. 2 dei- Wet van 7 April 1933, tot wijziging van de Crisispachtwet 1932, welke wet op 1 Mei j.l. in werking is getreden, door ongeveer niemand wordt begre pen. En dit 'kunnen we ons volkomen indenken, daar de inhoud van het ar tikel voor een leek absoluut onbegrijpe lijk is. Om nu moeilijkheden en teleur stellingen voor belanghebbenden zoo- j veel mogelijk te voorkomen willen we j hier eene uitlegging van genoemd arti-J kei laten volgen. De tekst van het artikel luidt aldus:! „Ten aanzien van. de pachtovereen-i komsten, waarop de Crisispachtwet 1932 eerst toepasselijk wordt door de pn- j derhavige wet, geldt die toepasselijk heid voor de pachttermijnen, vervallen na 12 Februari 1932, doch uiterlijk (op 1 November 1932, slechts indien een verzoekschrift om geheele of gedeel telijke ontheffing van betaling bij den kantonrechter tijdig werd ingediend als ware de wet van den aanvang af op de pachtovereenkomst toepassel k. De ze toepasselijkheid geldt ook al mocht de verzoeker niet ontvankelijk zijn ver klaard of de termijn reeds zijn betaald. Voor termijnen, reeds vervallen vóór den dag van het in werking treden der onderhavige wet, moet het ver zoekschrift om geheele of gedeeltelijke ontheffing van betaling uiterlijk 14 da gen na dien dag zijn ingediend. Indien de kamer voor crisis-pacht zaken beslist, dat een reeds betaalde termijn behoort te worden verminderd, bepaalt zij tevens den dag, vóór welken het te veel betaalde moet worden te ruggegeven." Onder „pachtovereenkomsten, waar op de Crisispachtwet 1932 eerst toe passelijk wordt doqr de onderhavige wet," verstaan we in hoofdzaak pacht overeenkomsten betreffende griend- en rietlanden, tuingronden en boomgaar den, mits gesloten vóór 1 Januari 1932. Hoe moeten we nu den inhoud van het artikel verstaan? Er staat dit in te lezen. Verzoeken om geheele of gedeelte lijke ontheffing van de betaling van een pachttermijn van griendland, rietland, tuingrond of boomgaard, welke ter mijn is vervallen na 12 Februari 1932 kunnen alsnog worden ingediend tot en met 15 Mei a.s. ten Kantonge rechte. Van pachttermijnen van griend land, enz. enz. echter, welke ver vallen zijn tusschen 12 Februari 1932 en 2 November d.a.v. kan alleen ont heffing van betaling worden gevraagd, indien een verzoekschrift reeds werd ingediend als ware de wet v. d. aanvang af op de pachtovereenkomsten betreffen de griendland enz. van toepassing d.w.z. een verzoekschrift reeds ingediend bin nen den bij de wet gestelden termijn na den dag, waarop betaald had moe ten worden, indien griendland, tuin grond enz. ondejr d(e wet hadden ge vallen. Ook al mocht de verzoeker in zijn verzoek niet-ontvankelijk zijn verklaard op grond van niet-toppasse- lijkheid der w,et of de termijn reeds zijn betaald dan kan hij toch opnieuw een verzoekschrift indienen. Is de pachttermijn vervallen na 1 Novemb. 1932 dan is het gieen vereisch- te ,dat reeds een verzoekschrift om' ontheffing eerder werd ingediend. Het vorenstaande komt dus in grove trekken hierop neer: Voor tusschen 12 Februari 1932 en 2 November d.a.v. vervallen pachttermij nen van griendland, tuingrond enz. kan men thans alsnog een verzoekschrift om ontheffing van pacht indienen, i n- dien vroeger reeds een der- ge 1 ij k' verzoekschrift is in gediend; voor na 1 Nov. 1932 en vóór 1 Mei 1933 vervallen pachttermijnen v. griendland, tuingrond, enz. enz. kan men thans nog een verzoekschrift om ontheffing van pacht indienen ook zo n de r dat vroegier reeds een dergelijk verzoekschrift is ingiediend. De pachters gelieven er derhalve op te letten, dat steeds een nieu w e aanvfaag tot pachtver) aging door den pachter van griend- en rietlanden, tuin gronden e.n boomgaarden noodig is en dat dus vroeger reeds ingediende ver zoeken, die niet ontvankelijk zijnver- Verhaal uit de 10de eeuw na Chr. Naar 't Hoogduitsch. 11. Toen trok hij haar naar de rots. Een kleine holte onttrok hen aan de blikken. i De storm gierde. De zee woedde. Zij hoorden niets meer. Slechts de bliksemstralen verlichtten hun geluk. „Wie redt hier?" riep Fra Anselmus uit, „die vangst mag aan de kerk niet ontgaan." Maar er was niemand die het waag de. Steeds hooger zweepten de golven. Steeds sneller flitsten de bliksem stralen. „Absolutie, absolutie voor al uwe zon den!" schreeuwde de monnik, „hoort gïij niet?" „Maair de duivel is los, en de zee eischt zijn offer," was het antwoord. „Lafaards!" schreeuwde Anselmus, „dan doe ik het alleen." En hij rukte de boot los van het strand. Slechts weinige seconden en hij was voor de blikken verdwenen. Slechts als de bliksem flitste, dan zag men hem op een golf heen en weer dansen. De priester en het meisfje waren gered. „Ik moest", fluisterde Eckard. toen hij de levenlooz,e Helena aanzag, „voer u en toch, ik geloof het ware be ter geewest voor u te sterven." Een bliksemstraal een krak een schaar van ruiters naderde. „Den priester ter hulpe!" „Wat is dat?" „Een verlorene, een vervloekte!" schreeuwde de menigte. Wild gloeide Gero's blik. „Eedbreekster!" riep hij uit en trok haar omhoog op zijn paard. Helena gaf een gil. Een wilde kreet uitte Eckard. „Redt!" Maar slechts een woeste, wreede lach drong door den nacht. „Terug! Aan de kerk haar recht. Den priester aan hare dienaren. En weg draafden de ruiters. Helena lag op de knieën. De goudblonde haren bedekten haar i gelaat; maar aan 't schokken van haar lichaam zag men, dat zij snikte. Somber, de armen over de bost ge kruist, staarde Gero haar aan. „Welnu, jonkvrouw von Rossow, ik wacht op uw besluit." Zij ontwaakte uit haar smart. Wel stortte zij tranen, maar gloei end vonkelde haar blauw oog. „Spot gij nog?" „Ik ben immers in uwe macht." klaard, niet opnieuw geldend wer den. Pachters dus van griend- en rietlan den, tuingronden en boomgaarden, die de pachtovereenkomst vóór 1 Januari 1932 hebben gesloten en een of meer pachttermijnen, die vervielen tusschen 12 Februari 1932 en 1 Mei 1933 hadden moeten betalen of betaald hebben, en die een verzoek om geheele of ge deeltelijke ontheffing van pacht bij het Kantongerecht willen indienen, moeten zulks dus doen vóór of op 15 Meii a.s. Alle verzoeken inzake pachttermijnen welke vóór 1 Mei 1933 zijn vervallen en die na 15 Mei a.s. inkomen moeten onherroepelijk niet-ont vankelijk worden verklaard. Formulieren voor verzoeken om ont heffing van pacht, met daarbij behoc- rend envelop zijn te verkrijgen in den boekhandel van de firma Veerman te Heusden. 4RyOWUinaaBlCMnBWHMVIWiMWnHaHMnMBnM>BMMMM* DE KABINETSCRISIS Dr. H. Colijn heeft in verband met de hem verleende opdracht tot vorming van een parlementair kabinet zich gewend tot de navolgende Tweede Kamei fracties de Roomsch-Katholieke, de Anti-Revolutionaire de Chr. Historische, de Liberale en de Vrijz. Democraten. O— TWEE ARBEIDERS ONDER AARD- MASSA BEDOLVEN. De twee ai beidei s J v. d. Loo en A. de Cocq van Delwijnen, die op desteen- fabriek Ter Windt te Kerkdriel grond mengden aan den voet, van een berg klei werden plots onder een neerstortende aard- massa bedolven. De mede-arbeiders had den spoedig den laatstgenoemde bevrijd, doch v d. Loo, die dieper onder de massa lag kon niet zoo spoedig bevrijd worden. Na het reddingswerk, dat ongeveer 15 minuten duurde, kon men geen levens geesten meer bespeuren. Geestelijke en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse. Na eenigen tijd keerden de le vensgeesten terug. Per brancard is hij toen naar het ziekenhuis vervoerd. Even wel is zijn toestand zeer zorgelijk, O OP DE HORENS GENOMEN. In een weiland te Haarlemmermeer is de landbouwer H. L. door een stier op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. De man werd met zware in wendige kneuzingen opgenomen en per brancaid naar zijn woning vervoerd. COMMUNISTISCH VERZOEK. De Communistische partij Holland heeft Vernietig mij nu ik kan het niet werenMaar ik kan u verachten." En zij kromp ineen. Gero's lippen trilden eenigszins: „De meineedige mij?" „Wreedaard!" Toen hief zij smeekend de handen op. ,,'tOogenblik van sterven naderde.7' „Reeds toen gij tot hem gingt?" Wild gloeide zijn blik. Zij kromp ineen en verborg het ge laat in de handen. Maar slechts een ocgenblik. j Toen zag zij op, haar oog straalde van geluk, van triomf en maakte het zoo schoon. „Neen, graaf Gero arme, arme man, toen hadden hem slechts demen- schen verlaten. O, gij kent haar niet, de alles over winnende kracht van eeuwige liefde die sterker is ook dan eed en plicht." „Meent gij 't Zwarte oog gloeide onheilspellend. Reeds had hij haar tot zich gerukt, reeds maar hij zag haar schokken van leed en doodsangst. Hij liet haar los, en toen hij zich om keerde, lachte hij zacht: „Ge hebt gelijk. Ik ben veel te oud voor zoo'n dwaas heid. En ook gij zult slechts te spoedig erkennen, dat het geluk slechts een droom is en de liefde een waan, die een armen dwaas te gronde richt, die niet vroeg genoeg de kunst van het leven, en de eenige, die waard is beoefend te worden, leert afstand aan de Tweede Kamer twee adressen verzonden, waarin de Kamer verzocht wordt uit te spreken, dat het benoemde lid der Tweede Kamer A. Sneevliet in vrijheid behoort te worden gesteld en waarin de Tweede Kamer verzocht wordt de regeering op te dragen, de noodige stappen te doen voor de invrijheidstelling van het benoemde lid der Tweede Kamer Sardjono en tevens alle noodige stappen te ondernemen, omdat Sardjono in staat worde gesteld, alle door par. 2 van de Tweede Afdeeling, in het bijzonder door de artikelen 429, 131 en 132 van de Kieswet, voorgeschreven tijdig te vervallen. formaliteiten is bestand tegen een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist DE GULDEN IN DE BRANDING. Zaterdag is te Amsterdam de hausse in aandeelen verder voortgezet, waarbij vooral aandeelen Philips aanmerkelijk hooogere koersen boekten. Gouden tientjes werden Zaterdag ver handeld voor f 4 0.50 (vorige noteering f 10.25—f 10.30). De Amsterdamsche Bank heeft, naar het „Amst. Effectenblad" bericht, besloten door maatregelen tegen de buitenlandsche baisse-speculatie in guldens den druk op onze valuta te verminderen, hetgeen kan geschieden door in overleg met de parti culiere banken aan de buitenlandsche contramine geen guldens te leenen, waar door deze genoodzaakt zou kunnen worden de dekkingen te verhaasten. In verband met de boosaardige ge- 'ruchten, welke op de Amsterdamsche Effectenbeurs verspreid werden, dat de Nederlandsche Bank geen goud meer zou willen afgeveD, heeft de „N. R. Ct." een kort onderhoud gehad met den president van de Nederlandsche Bank. De president, die in het geheel niet den indruk maakte van door deze geruchten onaangenaam te zijn verrast eri ze ten stelligste tegensprak, verklaarde kort en bondig: „Wij zijn geen muntvervalschers!" o OPRUIMING RUNDVEE. Naar de Tijd verneemt zal als een van de eerste gevolgen van de thans door de Eerste Kamer aangenomen Machtigings wet eerdaags worden ingesteld een bureau, dat geheel en uitsluitend belast zal wor den met het treffen en uitvoeren van maatregelen ter beperking van onzen vee stapel. doen!" Toen wendde Helena zich tot hem, lang en ernstig. Voor de eerste maal lag er een diepzinnige vraag in haar blik. „Arme man!" fluisterde zij toen weer, „dat dacht ik niet. De wereld behoort u zotoi schijnt het." „De wereld!" hij lachte. „En toch veracht ik haar. Mij verwondert het niet, dat gij mij verafschuwt." „O Gero!" „Neen, neen, loochen het niet. Blijf bij de waarheid. Ik heb reeds menige vrouw begeerd; om uwe waarheid heb ik u lief." Toen zweefde een ongewoon licht over Helena's trekken en toch fol terden die woorden haair hart. 't Was haar, alsof er betoovering uit ging van dat donker gelaat; en toch er troonde in haar hart een ander beeld, lang lang. „Wees trouw," zoo riep het verma nend, .„want ik heb niets als u." En zij drukte de handen vast op de borst en fluisterde zacht: „afstand doen!" Maar hij hoorde dat eene woord, en toen hij de marteling op haar gelaat bespeurde), toen lachte hij bitter en wreed: „Waarom droomt gij? Waarom weent gij? Afstand doen is moeilijk voorkin deren. Weldra gelooft ook gij niets meer geen liefde een geen geluk dan lacht gij met het leed, dat dwaasheid BRAND IN EEN KORENMOLEN. Te Den Hulst is de electrische koren molen der Gebrs Muller afgebrand. O.m. ging 200,000 K.G. graan en 100,000 K.G. kunstmeststoffen verloren. De schade wordt geraamd op 50 a 60,000 gulden en wordt door verzekering gedekt. Zaterdag is de bliksem in den molen geslagen, waardoor vermoedelijk de brand is uitgebroken. O— ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Twee ongelukken. Een doode. Vrijdagavond om half tien ontdekte men te Amersfoort bij het binnenkomen van den sneltrein uit Utrecbt op de buffers van de locomotief het hevig verminkte lijk van een ongeveer 20 jarigen jongeman, benevens een stuk van een rijwiel. Het lijk is door de politie in beslag genomen De machinist verklaarde zich geen denk beeld te kunnen vormen van de plaats, waar het ongeluk zou kunnen zijn gebeurd. Bij nader onderzoek is nabij Groenekan in de nabijheid van een zich aldaar be vindenden onbewaakten overweg het andere gedeelte van het rijwiel gevonden. Het slachtoffer bleek te zijn de 20-jarige A. Pelgrade, zoon van een chef-commies der Nederl. Spoorwegen te Utrecht. Op den onbewaakten overweg van de spoorlijn AmstelveenAmsterdam, is, door onoplettendheid van den bestuurder, een met paard bespannen schillenwagen aan gereden. Het paard werd gedood. O— WIL BARMAT ONZEN GULDEN IN GEVAAR BRENGEN? De minister blijft bij zijn besluit. Volgens de „Telegraaf" geschiedt de uitwijzing van den heer Julius Barmat, die eenigen tijd geleden is gemeld, voor namelijk op grond van speculaties tegen den gulden. Daarbij kwam dat de antece denten van genoemden heer het niet wenschelijk maakten, dat hij zich nog langer in ons land ophield. Zooals bekend, is Julius Barmat tegen het ministerieel besluit, waardoor hij uit ons land werd gewezen, in beroep gegaan. De minister van Justitie, mr, Donner, ontving hem dezer dagen in audiëntie. Voor zoover bekend, kwam de minister niet op zijn beslissing terug. —O MISDAAD IN HET SPEL? Te Maastricht is nabij de Encifabriek uit het Kanaal opgevischt het lijk van den ar beider L. uit Meyel, werkzaam aan de Encifabriek. De politie heeft het lijk in beslag ge nomen, daar het niet onmogelijk is, dat hier misdaad in het spel is, Er ontbraken kleedingstukken, terwijl is. Vaarwel, voor heden. Ik laat it tijd om te beslissen; met uw leven is het gedaan, als gij in de handen van, het volk valt. Slechts een echtgenoot of een klooster kan u beschermen. Goeden nacht, Helena!" En verdwenen was hij, snel als een' gedachte. Nog weerklonk in Heiena's ooreit zijn wreed lachen. En hij leunde met het gloeiende hoofd tegen de koude steenen deurpost, en! zijn voet draalde op den drempel. „O Heer, als gij werkelijk woont boven de wolken, zend mij dan nog) het geluk laat is het maar ifc zou toch willen gelooven zooals andere." En Helena? Zij weende niet meer. Zij staarde j naar buiten, in den donkeren nacht, en hare trekken waren koud als ijs^ „Hij is in de handen zijner vijan- j den en ik ik sterf niet ert deze man dwingt mij met de kracht van zijn wezen, aan hem te denken en dagelijks voel ik het meer, dat ik hem daarom haat. Geen liefde en geen ge luk". Zij huiverde. „Eckard, Eckard! tot u!" En toch neen neen! Haar hart is opeens koud geworden'. Dan was het een waan, en als het een waan was dat dan bestaat er geen waarheid. E>e geheele wereld is een groote leugen, en ik ik ben de ergste leugen." (Wordt vervolgd). GVWSBL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1