Vergadering van den raad der ge meente HEUSDEN op Vrijdag 5 Mei, des n.m. 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Secretaris: WelEd. Heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden. Een vacature wegens overlijden van den heer Maassen. De Voorzitter opent te 8.1 3 uur de vergadering en gaat alvorens met de afwerking der agenda te beginnen, over tot beëediging van het nieuw gekozen raadslid, de heer J. H. J. Meijer. Deze legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht hierop den heer Meijer geluk met zijn intrede in den raad. In een plaatsje als Heus- den. komen vaak, vooral misschien in de naaste toekomst, belangrijke zaken te behandelen. Spreker hoopt dat het den heer Meijer gegeven mo gen zijn, veel in het belang van de gemeente te doen. De heer Meijer dankt den Voor zitter voor de door deze tot hem gerichte woorden en zegt te zullen trachten, de belangen der gemeente naar zijn beste vermogen te dienen. De Secretaris leest hierop de no tulen der vorige vergadering, die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Brief van Ged. Staten waarbij het Kon. Besluit wordt toegezonden, inhoudende de goedkeuring van het raadsbesluit tot heffing van opcenten op de fondsbelasting. Goedkeuring door Ged. Staten van de raadsbesluiten tot wijziging der gemeentebegrooting 1932 en 1933 en die van den vleeschkeuringsdienst 1932. Procesverbaal van kasopname bii den administrateur voor den vleesch keuringsdienst op 8 Maart j.l. waar uit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen verklaard raadslid, den heer PI. Meenhorst. De Voorzitter wijst als leden van de commissie van onderzoek aan de heeren de Haan, Verschure en Stap en schorst gedurende dit onderzoek de vergadering. Na heropening verklaart de heer de Haan, dat alle stukken in orde zijn bevonden en de commissie dus tot toelating adviseert. Aldus wordt besloten. Brief van Ged. Staten, houdende eenige aanmerkingen op de ter goed keuring ingezonden verordeningen op de heffing en invordering van hon denbelasting en op de verordening regelende de invordering van het marktgeld, met voorstel van B. en W. Be Voorzitter deelt mede, dat de opmerkingen slehts van administratie ven aard zijn. zakelijke veranderingen zijn er niet. Spreker vraagt machti ging voor B. en W. ,om het schrijven te beantwoorden en de verordening opnieuw vast te stellen. Wordt met algemeene stemmen verleend. Voorstel van B. en W. tot her nieuwde vaststehing der verordening, regelende de eischen van benoem baarheid en de bezoldiging van de veldwachters. De Voorzitter zegt, dat van den commissaris der Koningin een schrij ven is ingekomen over de reeds vroeger door den raad vastgestelde verordening waarin wordt medege deeld, dat door den Minister o.a. be zwaar wordt gemaakt inzake de leef tijdsgrens. Verder acht Z.Exc. een jaarwedde van f 1200 voor een plaats als Heusden te laag en wenscht, die gesteld te zien op f 1400. De Voorzitter zegt, dat de opmer kingen van den minister meest van administratieven aard zijn. B. en W. stellen voor aan. die bezwaren tegemoet te komen. Alleen over de regeling van de salarieering bestaat in het coUege van B. en W. geen eenstemmingheid. Men is het er wel overeens, dat f 1200 als jaarwed de voldoende moet worden geacht doch nu de minister zegt, dat hij geen andere regeling aan H. M. de Koningin wenscht ter goedkeuring voor te leggen, flan die, waarin als wedde een salaris van f 1400 wordt genoemd, zou de meerderheid in het coUege, hieraan, ^desnoods onder pro test. gevolg willen geven. Een Ed is het daarmede echter niet eens. en zou het bedrag van f 1200 willen handhaven en andermaal opsturen. Als men dat evenwel doet. bereikt men niets, dan aEeen, dat de verorde ning niet zal worden goedgekeurd en de gemeente toch genoodzaakt wordt de jaarwedde van f 1400 uit te betalen. Spreker merkt op. dat de verordening niet geldt voor de amb tenaren in functie, doch voor in de toekomst te benoemen ambtenaren. Spreker acht het aEes bii elkaar ge- wenscht zich bij het verlangen van den minister neer te leggen en zou mijnheer de Haan willen vragen of hii zich thans bii de meerderheid kan aansluiten. De heer de Haan antwoordt ont kennend en zegt. dat hij overtuigd is, dat bii een eventueele vacature, voor een salaris van f 1200 niet één maar wel 100 veldwachters zijn te krijgen. Men moet niet vergeten, dat bii de f 1200 nog komen, f 100 voor vrije kleeding, f 100 voor pensioen en f 100 voor vrije huishuur, aEes biieen een jaarwedde dus van f 1300 daarvoor krijgt men in dén tegenwoordigen tijd gemakkelijk een goed veldwach ter. Soortgelijke menschen kunnen in het vrije bedrijf onmogelijk aan een dergelijk loon komen. Men kan dit hier toch veel beter beoordeelen. dan in den Haag of den Bosch. Geeft men alles maar toe, dan 1 behoeft men hier ook niet te zitten en kan men wel thuis blijven. De Voorzitter verklaart het zakelijk met den heer de Haan eens te zijn, doch als men van te voren weet. dat de verordening niet wordt goed gekeurd dan kan men wel met rede nen voor den dag komen, dat hier een salaris van f 1200 voldoende imag worden geacht, maar daar gaat het niet over, het gaat er over, dat de regeering weigert de verordering op dit bedrag goed te keuren. Men kan wel met het hoofd tegen een muur loopen, maar bereikt daar niets mede. De heer Smiehausen merkt op. dat men niet aEeen met den Bosch en den Haag heeft te maken, maar ook met de organisatie's die zoo iets niet zouden goedkeuren en zich zouden verzetten. De heer de Haan meent, dat men daar evenmin voor mag wijken, men zit hier ter behartiging van het ge meentebelang en dan heeft men te zien of een soortgelijk arbeider in de gemeente aan een dergelijk jaarwedde komt en die zijn er niet. Als de ge meente een oproep op een salaris van f 1200 zou doen krijgt zii wel 100 sollicitanten. Spreker ziet daar om niet in waarom men dan moet wijken. De heer Smiehausen gelooft niet. dat voor f 1200 een goed veldwachter is te krijgen, waartegen de heer de Haan volhoudt van wel honderd. De Voorzitter merkt op dat het daar niet over gaat. het gaat er over dat de regeering de verordening niet wil goedkeuren. We kunnen er lang over praten, doch spr. zal 't voorstel van de meerderheid van B. en W. in omvraag brengen, tenzij een der andere heeren er nog iets over wenscht te zeggen. De heer Verschure verklaart het met den heer de Haan eens te zijn dat er voor f 1200 best een veldwach ter te krijgen zal zijn, doch waar de regeering weigert een dergelijk sa laris goed te keuren, is hii het met den Voorzitter eens, clat men verstan dig doet zich er bii neer te leggen, omdat men toch niets kan bereiken. De heer de Haan blijft er bijj. dat men niet mag wijken, men moet komen tot een geordende maatschap- pij- De heer Meijer acht het onbegon nen werk. daartegen te ageeren, maar vraagt spreker^ mijnheer de Haan vindt U f 1400, nu werkelijk te hoog. De loonen worden hier in Heusden reeds genoeg gedrukt. Zou U weer naar den tijd van vroeger terug wil len, dat een veldwachter er alle mo gelijke baantjes, als lantaarnopsteker enz, enz. moet bij waarnemen, om rond te kunnen komen. De heer de Haan meent, dat men aEeen rekening heeft te houden, -met de loonen in het vrije bedrijf. Het voorstel om aan de bezwaren van den minister tegemoet te komen wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 2 stem men, tegen stemden de heeren dc Haan en Stap. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Algem. Politieverordening. De Voorzitter licht toe, dat de voorgestelde wijziging, hoofdzakelijk betrekking heeft op het verspreiden van communistische en opruiende lec- luur. Met algemeene stemmen worden de voorgestelde wijzigingen vastgesteld. Verzoek van den Hoofdingenieur- Directeur, Hoofd van den Dienst Ka bels en Versterkers, te 's-Gravenhage, om in huur te mogen hebben een ter rein aan de aanlegplaats voor het op slaan van haspels en kabels, met voorstel van B. en W. De Voorzitter licht toe, dat van Rotterdam uit over Heusden zoo naar den Bosch een kabel gelegd zal wor den. Voor het opslaan van materialen voor dezen kabel heeft men een op slagterrein noodig in deze gemeente. B. en W. hebben gemeend daarvoor een gedeelte van de aanlegplaats te kunnen bestemmen. Het terrein is 3 a 4 maanden noodig, het coEege stelt voor, daarvoor een bedrag van f 50 te rekenen. De raad gaat hiermede accoord. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van een bijdrage voor Hulde blijk aan den A.N.W.B. ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan dier vereeniging. B. en W. steEen voor f5.be schikbaar te steEen. als blijk van waardeering voor het belangrijke en nuttige werk. dat door den bond ook in het belang van deze gemeentel is en wordt verricht. De heer Stap erkent gaarne de groote verdienste van den bond al houdt men aEeen slechts rekening met de richtingsborden. Met algemeene stemmen wordt be sloten het voorgestelde bedrag be schikbaar te stellen. Brief van den heer Commissaris der Koningin, houdende aanbeveling tot toekenning van een subsidie aan het Centraal Proeftuinbedrijf te Go- rinchem. De Voorzitter deelt mede, dat van den Commissaris der Koningin een schrijven is ingekomen, over het in houden van de subsidie aan het proef tuinbedrijf te Gorinchem en een zelf de schrijven van de directie van ge noemden proeftuin. Naar aanleiding van deze adressen steEen B. en W. voor, als nog een subsidie van f 10,te verleenen. De heer Stap vindt het dwaas op een eenmaal genomen raadsbesluit te rug te komen, daarbij heeft Heusden volstrekt geen belang bij het proef tuinbedrijf. Spreker vindt het kinder achtig op een eerder genomen besluit terug te komen. De Voorzitter merkt op, dat dit weieens meer gebeurt. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten een subsidie van f 10 te verleenen. Verzoek van de N.V. Waterleiding maatschappij N.W. Brabant om con cessie voor den aanleg eener water leiding. De Voorzitter zegt, dat de heeren van de concessievoorwaarden hebben kennis genomen. Als nog is ingekomen een pread vies van den Directeur van het Rijks bureau voor drinkwatervoorziening. Deze heeft medegedeeld, dat de con cessievoorwaarden in het belang der gemeente kunnen worden aanvaard. Hij heeft een paar kleine aanmerkin gen gemaakt o.a. in de voorwaarden te doen opnemen, dat het drinkwater moet voldoen aan de eischen die aan goed drinkwater mogen worden ge steld. De heer Stap heeft bezwaar tegen de verplichte aansluiting. Spreker juicht het plan <>P zich zelf toe. als nog een termijn van aansluiten was gesteld van 6 of 7 iaren dan was het iets anders, maar nu de menschen direct tot aansluiten te dwingen acht spreker in den tegenwoordigen tijd wel wat te ver gedreven. De Voorzitter merkt op. dat ide verplichting niet driect ingaat, de in gezetenen krijgen 2 jaar tijd om aan te sluiten. De heer Stap is in Sprang-Capelle geweest en heeft daar van sommige menschen vernomen, hoe men met de waterleiding zit. men kan 't doodeen voudig niet betalen. Spreker vreest, dat dit ook hier het geval zal blij ken te zijn. Spreker adviseert, dat B. en W. hun licht in Sprang-Capelle eens gaan opsteken. De Voorzitter heeft gelezen, dat de gemeenteraad van Woudrichem heeft besloten om aan te sluiten ook met de gemeenten de Werken en Sleeuwijk en Dussen is dit zoo. Men zou verwacht hebben, dat men .in Dussen tegenkanting zou hebben on dervonden. Dit is echter niet waar. zeer waarschijnlijk komt dat, omdat de gemeente Dussen eenige jaren ge leden een typhusepidemie heeft mede gemaakt. waardoor de groote behoef te aan goed drinkwater wordt ge voeld. Als niet de verplichting om aan te sluiten wordt gemaakt dan kan een waterleiding op het platte land niet bestaan alleen op groote plaatsen is dit mogelijk. Nu mag het waar zijn, dat deze verplichting jn de huidige tijdsomstandigheden iets strenger aankomt, daar staat evenwel tegenover, als men nu niet besluit in 'n reeks v. jaren geen kans meer be staat, dat men een waterleiding zal krijgen, dit is absoluut uitgesloten. De heer Stap zegt, dat de Vooor/itter Dussen noemt, weet men daar ook wat men moet betalen? Men moet plaatsen nemen, waar reeds een waterleiding is. De Voorzitter antwoordt, dat die ta rieven békend zijn, men weet dps in Dussen heel goed, hóéveel men moet betalen. De heer Stap acht de verplichting tot aansluiting niet aanneembaar, waar om kunnen de menschen niet worden vrijgelaten, evenals bij de electriciteit. Nu worden ze gedwonegn te gaan betalen voor iets wat ze tot heden steeds voor niets hadden en waarbij de menschen ook 80 jaar worden. De Voorzitter merkt op, dat men slootwater voor niets heeft, maar dit is niet te vergelijken met goed leiding water, evenmin is een waterleiding te vergelijken met electrisch licht. De heer Verhoeven zegt, dat de klein ste huizen in de gemeente slechts 20 ct. per week voor hun waterleiding be hoeven te betalen. Nu moet men voor drinkwater een reis naar het stadhuis maken, spr. meent, dat men om die reis te besparen, gaarne 20 ct. per week over heeft. De heer Smiehusen merkt op, dat men voor één ton water vaak 20 of 30 cent moet betalen en dan heeft men water uit de rivier. De heer de Haan zegt, als men nu niet tot aansluiting overgaat, er gerui- men tijd niets meer van kan komen. De heer Stap meent, dat de heer de Haap zich niet .gelijk blijft, in een in gezonden stuk betoogde hij onlangs anders. De heer de Haan wil even in het oepnbaar verklaren, dat hij er nog pre cies over denkt als in zijn ingezonden stuk. Als de gemeenten in kort tijds bestek b.v. in 3 a 4 weken eenparig konden besluiten over te gaan tot op richting van een waterleidingbedrijf, dan achtte spreker dit de beste weg, men bleef dan ook baas in eigen huis. Dit is echter onmogelijk en daarom is spr. er voor, thans te profiteeren van een aanbieding, die niet zoo spoedig opnieuw gedaan zal worden. De heer Verschure gelooft, dat het wel even zoo zal gaan als met het elec trisch licht, zonder verplichting zal ie der ingezetene in betrekkelijk korten tijd aan de waterleiding zijn aange sloten. De 'heer Meijer meent, dat dan de verplichting ook niets heeft te betee- kenen. De heer Stap vraagt of de gemeente ook 'aleens geprobeerd heeft op een andere manier een waterleiding te krij gen. Spr. vermoedt van neen. De 'Voorzitter zegt, dat de heer Stap dit wel vermoeden kan, dat hij zich dan echter vergist. De "heer Meijer vraagt of het niet wenschelijk is in de concessie voor waarden op te nemen, dat de straten weer in hun ouden toestand gebracht moeten worden, dit komt er niet in voor. De Voorzitter antwoordt, dat de stra ten kveder behoorlijk dicht gemaakt moeten 'worden, hij wil dit evenwel nog \vel uitdrukkelijk in de voofwaar- den vermelden. Met op een na algem'eene stemmen worden hierop de concessie voorwaar den vastgesteld, alleen de' heer Stap stemde tegen. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrootingen 1932 en '33. Conform het voorstel van B. en W. worden de begrootingen gewijzigd, in verband met den post werkeloosheid en te veel ontvangen opcenten fonds belasting, dit laatste tot een bedrag van 'f720. Het kohier voo;r de rioolbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van f1012.—. Plan van Ged. Staten van Noord brabant inzake uitbreiding dézer ge meente. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. St. een schrijven is ontvangen, waarrin 'wordt voorgesteld, om de dor pen Herpt, Bern, Luttelherpt, Hedik- huizen 'en Oudheusden met Heusden te vereenigen 'tot één gemeente, in welk schrijven 'tevens het oordeel van den raad 'over dit voorstel wordt gevraagd. B. en W. stellen voor te berichten, dat niet het voorstel accoord wordt ge gaan, doch er tevens op aan te drin gen, dat ook de dorpen Doeveren en Heesbeen bij Heusden werden gevoegd, omdat deze geographisch bij de ver eeniging behooren, dan is de grens de Bergsche Maas en beide laatste dorpen zijn veel meer op Heusden aangewe zen, dan opi de gemeente Eethen. De heer Verhoeven merkt op, dat volgens de teekening ook de Herptsche Hoeven bij Heusden zullen komen, spr. meent, dat deze meer bij Haarsteeg be hooren. 1 De Voorzitter stemt dit toe, doch Ged. St. stellen het aldus voor. Met algemeene stemmen wordt be sloten accoord te gaan met de voorge stelde vereeniging. o Van de gelegenheid der rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit. iMüiteiKlitnd. AANRANDING BIJ TILBURG. Op den Bosscheweg te Berkel-Enschot bij Tilburg werd een wielrijdster door een jonge nuan van de fiets getrokken Op het hulpgeroep van het meisje ging de aanrander op de vlucht. Een chauffeur, die zich ter plaatse bevond, reed den onverlaat na en slaagde erin hem in te halen, waarna hij aan de politie werd overgeleverd De man bleek een Til burger te zijn. Hij is in arrest gesteld. O— ELECTRI 1TEITSV00RZIENING IN NOORD-BRABANT EN LIMBURG. Samenwerking op komst Naar de „B. Crt," verneemt is er een Commissie in het leven, geroepen, die op korten termijn een rapport zal uitbrengen omtrent de vraag of een samenwerking van het Prabantsche en Limburgsche Electriciteitsbedrijf tot economische en technische voordeelen kan leiden, en zoo ja, onder weiken vorm een dergelijke samenwerking zat dienen te geschieden. Voor het Brabantsche Electriciteitsbedrijf hebben in deze Commissie zitting Mr. Dr. A B. G, M. van Rijckevorsel, Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Dr. J. A. A M. van Loon en Dupl. Ing. D. L. Jonker en voor het Limburgsche Electriciteitsbedrijf Mr. E. O. J. vt Baron van Hovell tot Wes terflier, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Prof. Dr. Ing. C. Feldman en Prof Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, terwijl tevens de heer J. J. M. H. Nijst tot lid dezer Commissie is be noemd. O HEIDEBRAND TE MOERGESTEL. Langs den Heijzenschedijk te Moergestel (N.-Br.) woedde een felle heidebrand, die ongeveer vier uren duurde, vóór hij ge- bluscht was. Ruim twintigihectaren heide en riet gingen verloreD. Ook eenige bosschen werden mede een prooi der vlammeD. o ONTTREKKEN VAN GOEDEREN AAN EEN FAILLISSEMENT. Als verdacht van het onttrekken van goederen aan eeH faillissement zijn te Gemert gearresteerd zekere N. en zijn zoon. Beiden werden gehoord door den Officier van Justitie te 's Hertogenbosch. De zoon werd op vrije voeten gesteld, doch de vader is in arrest gehouden. De gemeente-politie van Gemert heeft de aan het faillissement onttrokken goederen in beslag genomen. ONDER VALLENDEN BOOM. Bij het rooien van boomen te Haren bij Megen aan de Maas, kreeg de arbeider P. K. een vallenden boom op het licheam. Hij verkeert in levensgevaar. O LEGERVLIEGTIUG VERONGELUKT. Bestuurder licht gewond. Bij de oefeningen boveu het vliegkamp te Soesterberg is Zaterdag het militaire vliegtuig C 6 verongelukt. De machine kwam neer in het bosch van het buiten van Sternberg, vlak bij het vliegkamp. De eenige inzittende, de vlieger Dorre- stein, is licht gewond. o PRAKTIJK EXAMENS. De praktijk-examens in boekhouden en Handelscorrespondentie, afgenomen van wege de Vereeniging „Het Nederlandsch Handels-Instituut", zullen plaats vinden op 40, 41 en 42 Juli as. Aanmeldings formulieren zijn verkrijgbaar bij den boekhandel en aan het secretariaat der Vereeniging te Haarlem. De aanmelding: sluit 20 Juni a.s. O— Üieuws. WELL. De heer M. de Rooij onderwijzer aan de Bijzondere School te 's Grevelduin- Capelle, heeft de benoeming tot hoofd der Bijzondere School alhier aangenomen. J.l. Donderdag, 4 Mei, werd in de Ned Herv. Kerk een herdenkingsavond gehouden ter gelegenheid van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje. Voorganger Ds. Meijers uit Utrecht. Naar aanleiding van Ps. 89 19 sprak zijn Eerwaarde een gedachtenis rede uit. over den Vader des Vaderlands, en wat deze gedaan heeft. Tot slot sprak de heer M. Janssen nog een geschiedkundigwoord en werd de avond gesloten met dankgebed, en het zingen van het Wilhelmus. De kerk was geheel gevuld. Tot Wijkverpleegster van de af- deeling WellAmmerzoden, is benoemd zuster Beetstra, die haar benoeming heeft aangenomen. WERKENDAM. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan één der Chr. Scholen te Zeist, Mej. M, Jonker alhier. Doordat de auto van de Firma Kleijn uit Dordrecht met 't draaien op de z.g. Laantjesstoep te ver doorreed, kantelde de wagen van den hoogen Vis- schersdijk in de daarnaast gelegen sloot. De reiziger wist zich zelf te bevrijden, hoewel eenigszins geblesseerd en erg ver schrokken. De auto werd zwaar gehavend. De wagen was verzekerd, de inhoud niet. Vrijdag 12 Mei a.s, des nam. 7.30 uur, zal de Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Werkendam, leider de heer G. van Oord J.Jz., haar jaarvergadering houden in 't Gebouw van Chr. Belangen, tevens zal dien avond de prijsuitreiking plaats hebben van de j.l. gehouden groote schietwed strijd. Bij onderhandsche aanbesteding voor rekening van den heer F. H. v d. Kant, gegund het bouwen van een land- bouwschuur-pakhuis, aan Gebr. Verdoom timmerwerk, en A. v. 't Hooft metselwerk. J. Visser alhier, verwondde zich zoodanig aan zijn rechterknie, dat ge neeskundige hulp van Dr. Mijn'iefï moest worden verleend. De knie was openge reten aan een ijzeren pin van de vrachtauto. Voor de vleeschkeuring werden gedurende de maand April aangegeven ter keuring 6 koeien, 4 kalveren en 18 varkens. ZALTBOMMEL. Veifing 8 Mei. Bakaardbeien I 49 6f> ct. per pond, Bakaardbeien II 16 ct. per pond. Aanvoer bakaardbeien 4000 pond. HEUSDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. EEN BROCHE. Terug te bekomen aan de Marechaussee-kazerne alhier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4