Ingezonden. Binnenland. in wijk A afwezig was. Bij een vraag aan gemelden hoofdbrandmeester heeft deze medegedeeld, dat zoodra zijn zoons van den brand hebben gehoord, zij met de motorspuit naar den Oudendijk zijn vertrokken. Volgens den hoofdbrand meester lag de fout echter in het feit, dat bij het opbellen vanaf het poststa tion Oudendijk aan het Postkantoor alhier geen gehoor werd gekregen. De Voorzitter verklaart echter, dat nader is gebleken, dat niet aan het post kantoor, doch aan het huis van den hoofdbrandmeester geen gehoor werd gekregen. I Het lid Kuijpers zegt naar aanleiding daarvan^, dat het hem buitengewoon heeft gegriefd, dat de hoofdbrandmees ter heeft getracht op deze manier een lak te leggen op het personeel van het postkantoor. Hij was op het betrokken uur zelf niet op het kantoor, doch de betrokken ambtenaar heeft hem mede gedeeld, dat op aanvraag van het tele foonstation Oudendijk om nummer 23 (hoofdbrandmeester) dat nummer geen gehoor gaf, ondanks herhaald opbellen. Spr. zegt, den Directeur van het post kantoor te Qorinchem deze zaak te hebben medegedeeld en dat deze hëm vergunning heeft gegeven, daarover in het openbaar te spreken en ophelde ring te verschaffen. Voor alle securiteit heeft spreker later de stationshoud ster aan den Oudendijk opgebeld en haar dienaangaande inlichtingen ge vraagd,, waarop deze hem heeft mede gedeeld, dat zij van het postkantoor wel antwoord heeft gehad, doch dat zij van nummer 20 geen antwoord heeft ontvangen, hetgeen ook niet mogelijk was, aangezien er niemand thuis was. Spreken* noemt het een grove leugen, om op deze manier de schuld te wer pen op het personeel Van het post kantoor en te zeggen, 'dat vandaar geen gehoor werd ontvangen. Hij zou willen voorstellen, indien de heeren 'nog meer dere inlichtingen dienaangaande wen- scchen te ontvangen, zich in verbin ding 'te stellen met' den directeur van het postkantoor te Gorinchem. Het lid Spiering zegt, dit zeer ge- wenscht te achten. Wethouder Holster memoreert nog even de gebeurtenissen van den brand en hoe hij als waarnemend burgemees ter oogenblikkelijk opdracht heeft ge geven den brandmeester in wijk A op te bellen voor de motorspuit, welke ten slotte na lang wachten verscheen. Het lid van der Wiel vraagt nog of wel voldoende met het personeel van de motorspuit wordt geoefend, aange zien deze bij den brand nog niet direct wilde aanslaan. Het 'lid van Wendel de Joode zegt, dat 'het bij zulke gelegenheden aankomt op 'de activiteit van de menschen, die aan de brandspuit hooren en dat het toch niet mag voorkomen, dat sommige daarvan naa^r den brand gaan kijken, zonder naar de brandspuit om te zien. De 'Voorzitter zegt naar aanleiding van 'de besprekingen, dat hij .reeds een paar 'spuitgasten, die naar den brand waren getogen zonder zich om de spuit te bekommeren, heeft onder han den genomen. Al de manschappen zul len er nogmaals op gewezen worden, dat zij bij1 het uitbreken van brand zich direct naar het brandspuithuis moeten begeven en indien in het ver volg hieraan niet zal worden voldaan, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Ook de manschappen van de brandweer hadden hier dus schuld. Het lid Kuijpers merkt nog op, dat hieraan streng de hand moet worden gehouden en meent, dat als hij als ambtenaar zijn zaken op een dergelijke manier afdeed, dan wel spoedig aan den dijk te zullen staan. Daarna wordt de openbare vergade ring gesloten en gaat de raad over in geheime zitting. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur. Bond van Grondeigenaars. :Mag ik beleefd eenige plaats ruimte voor het navolgende verzoe ken Dezer dagen ontvingen wij van het bestuur van bovengenoemden bond eenecirculaire met vriendelijk ver zoek zijn bunderbezit landerijen inte- vullen en terug te zenden. Het is bedroevend geweest, dat de Regeering in moest grijpen. Zeer ze ker, er waren verpachters waarmede niet viel te redeneeren. Daartegeno ver stonden pachters die ook hard vochtig waren. Vermoedelijk hebben de verkiezin gen aan de crisispachtwet veel kwaad igedaan. In deze droevige tijden is eene kluif van f 5000.voor den [Tweede Kamerzetel niet te versma den met alle tegenwoordige commis sies, die eveneens geld en in 't laad je brengen. Aan de andere zijde de pachtcommissies, waaronder leden zóó getapt in hun woonplaatsen dat ze nog nooit een Raadszetel konden bemachtigen en zich als commissie lid nu aanbevelen voor eene volgende Raadsverkiezing. In deze diep treu rige tijdèn zoowel voor pachters als verpachters behoort men daar waar het noodig is, elkander de broeder hand te reiken, trachtend elkander financieel op de been te houden. Dit is waarachtige Christelijke naasten liefde. Te bejammeren is het evenwel, dat hoorende de uitspraken dezer commissies, waar wel eens water in de zee gedragen is de schandalen niet van de lucht waren. Laat men toch bedenken, dat deze crisispacht wet de eerste stap op een hellend vlak is geweest. Dezer dagen ontving ik persoonlijk bezoek van een bloed verwant, nj. een Capelsche vluch teling die kwam zien of zijn grond bezit nog aanwezig was hier en in de klei. Ik heb hem vierkant ten antwoord gegeven, dat dit blijft lig gen en niet gaat loopen, doch dat men danig op zal moeten passen dat men er niet mee gaat kuieren. „Un homme averti en vant deux" zeggen ze in 't Zuiden. Onbegrijpelijk is het mij, dat men dit in kringen, waar men dit absoluut niet zou verwachten, niet snapt. Be grijpt men in onze omgeving dan niet, dat wat er in 't Buitenland ge beurt, hierheen kan waaien! Weet „het groot en klein [bezit van ongebouwd en gebouwd" dan heelemaal niet wat er tijdens jden oorlog zich in Ierland afspeelde en op dit oogenblik wederom Werden in Rusland de door iden Russischen Staat gegarandeerde par ticuliere spoorwegmaatschappijen niet als veilige belegging beschouwd. Al le deze maatschappen hadden op iéén na ontzettend groote surplussen 90 alle betaalde bedrijfskosten ..die de Staat mocht incasseeren volgens over eenkomst Sporen liggen er nog len rijden weer. Heeft men het grond bezit van particulier en kerk iniet geconfisceerd Men heeft in Oosten rijkHongarije door eene leening aan een „Waterschap" waarvan de gronden nog aanwezig zijn (Themes- Beqathal) wel bekend zoo goed als een schrap gehaald. Weet men iwat dezer dagen in Duitschland inzake grondbezit gebeurde Leest men de dagbladen wel behoorlijk Ten slotte wensch ik nog even bji „honk" te blijven. Weet men nog, dat bij de Vereeniging van Sprang- Capelle. Capelle zijne kapitaal en in komsten uit landerijen en Grootboek verkoop Capelsche veer, aan de twee andere Gemeenten kon afstaan etc. etc. Laat men toch verder zijn oor eens goed te luisteren liggen naar eenen bekenden Nederlandschen om roep inzake bezit!! Hier in Neder land getolereerd, in 't buitenland evenwel niet! Ik achtte het mijnen moreelen plicht op één en andere nog eens nadrukkelijk te wijzen. Eigenaars van goed. groot of klein, dommelt niet in, doch houdt U paraat. ;Het gaat bij velen om den zeker gewaanden levensavond U te ontnemen. Laat ie der bezitter een zode aanslepen len de dijk wordt hierdoor zwaarder (ge maakt. Ik hoop nogmaals een steen tje te hebben bijgedragen om het Bestuur van bovengenoemden bond moreel te steunen en hoop belang hebbenden ieder in eigen omgeving zullen navolgen. De Heeren verdienen dit in 's-Grevelduin algemeen belang. Met dank voor verleende plaatsruim te. Hoogachtend, A. M. VERHEIJDEN jAZN. Mei, 1933, KERMISPRET. Zaterdagnacht omstreeks half twee is te Groningen door twee mannen, die ker mis hadden gehouden, gevochten. Zij maakten gebruik van messen, hetgeen tot gevolg had, dat een hunner naar een zie kenhuis moest worden vervoerd. De vech tersbazen verkeerden onder invloed van sterken drank. De man, die verdacht wordt den messteek te hebben toege bracht, werd gearresteerd. Om drie uur kreeg de 28 jarige violist M. op de Groote Markt van een onbekende een hevigen slag in het gezicht. Ook hij moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zaterdag werd de 32 jarige melkrijder W. Lansink uit Lonneker op den onbe waakten overweg tusschen Hengelo en Enschedé door een trein gegrepen en op slag gedood. Het paard bleef ongedeerd. De wagen werd vernield. o LIJK GEVONDEN. Zaterdag is aan den rand van de ge meente Zwolle in een sloot het lijk ge vonden van den 40 jarigen melkventer A S. uit Diezezijn rijwiel lag dicht bij de plaats van het ongeluk. G. was gehuwd, doch had geen kin deren. VERKEERSONGEVAL. Zondagavond is op den Rijksweg tus schen Ede en De Klomp bij een auto ongeval een voetganger gedood. Twee inzittenden werden vrij ernstig gewond. O— BRAND. Zondagavond brak brand uit in het café Fox Holsterbosch te Foxhol, gemeente Hoogezand. In korten tijd stond het ge- heele gebouw in lichterlaaie. De brand weer, die na 20 minuten arriveerde, kon niets meer redden, zoodat het perceel ge heel is uitgebrand. De oorzaak van den brand is het te fel stoken van een kachel. O— HEFFING OP INVOER VAN VARKENS- VLEESCH c. a. Ten behoeve van stabilisatiefonds der Ned. Varkenscentrale. Voor het tijdvak 15 Mei1 Juli. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft voor het tijdvak 15 Mei 1 Juli 1933 vastgesteld de volgende be dragen ten behoeve van het Stabilisatie fonds, door de Ned. Varkens Centrale te heften bij den invoer van de daarbij ge noemde artikelen Versch varkensvleesch al dan niet in deelen 20 ct. per K.G. Beenham (hoe ook bewerkt of verduur zaamd) niet in blik 50 ct. per K.G. Ham zonder been, waaronder ook be grepen hamspek (hoe ook bewerkt of ver- duuizaamd) niet in blik 50 ct. per K.G. Ham in blik 50 ct. per K.G Schouders (hoe ook bewerkt of ver duurzaamd) niet in blik 50 ct. per K.G. Schouders zonder been (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) niet in blik 55 ct. per K.G. Schouders in blik 50 ct. per K.G. Carbonade met been (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) niet in blik 50 ct. per K.G. Carbonade zonder been, waaronder be grepen procureurspek en zgn. blaas en zalmham (hoe ook bewerkt of verduur zaamd) niet in blik 55 ct. per K.G. Carbonade in blik 50 ct. per K.G. Worst geheel of ten deele uit varkens vleesch bestaande, niet in blik, 20 ct. per K.G. Worst in blik geheel of ten deele uit varkensvleesch bestaande, 20 ct. per K.G. Conserven in blik geheel of ten deele uit varkensvleesch bestaande, 20 ct. per K.G. Alle andere varkensvleesch, waaronder ook begrepen geheel of ten deele uit var kensvleesch bestaande vleeschsalade, rol laden en pasteien (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) al dan niet in blik 20 ct. per K.G. O— DE WERKLOOSHEID. In de week van 2429 April bedroeg de werkloosheid onder de 608 000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen 26 pCt., dat is 1 pCt. minder dan in de week 3 8 April en 14 pCt. minder dan inde week 23 28 Januari, toen de werkloos heid een hoogtepunt had bereikt en 40 pCt. bedroeg. Het percentage is 2 pCt. hooger dan in de overeenkomstige week van het jaar 1932 Bij de organen der openb. arbeidsbe middeling is het aantal ingeschreven werk zoekenden van 829 April verminderd met 17.418, het aantal werkloozen met 16.112. Het totale aantal ingeschreven werkloozen ad 311.291 maakt ruim 3.8 pCt. der bevolking uit. De werkloosheid is, ook relatief, in de grootere gemeenten beduidend aanzien lijker dan in de kleinere gemeenten. O— BRUG NEERGESTORT. De ophaalbrug te Hiszum, gemeente Franekeradeel, stortte bij het neerlaten met een geweldigen slag naar beneden, doordat een der kettingen brak. De vrouw die de brug bediende, werd getroffen en ernstig aan het hoofd verwond. De ont boden geneesheer constateerde hersen schudding. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag om kwart over twee is tijdens een kort onweer op den nieuwen Rijksweg bij „de Witte Bergen" op de grens van Laren en Eemnes een wielrijder door den bliksem getroffen en gedood. De man, de 42 jarige J. de Waal uit Duis burg was van een familiebezoek terug op weg naar Duitschland hij reed met een neef, die ongedeerd bleef. De bliksem sloeg nog over een afstand van 20 M. de koppen der betonnen banden van het fiets pad kapot. Het lijk is naar Eemnes ver voerd. o DE CABINETSCRISIS. Hier volgt een stukje uit De Stan daard, htet blad van den h'eer Colijn, die onder hiet opschrift „Niet haasten'' het volgende schreef: Een ief^wat nerveuze stemming heeft zich de laatste dagen van velen meester gemaakt. Met angstige spanning vraagt men zich af, hoe het toch komt, dat de kabinetsformateur nog maar altijd niet geslaagd is 'in de vorming van een kabinet 2 Mei verleende H.M. de Ko ningin dr. Colijn de opdracht en nu schrijven wij 13 Mei. De formateur heeft dus welgeteld 10 dagen -de op dracht in beraad. Het is misschien wel leerzaam voor de al te haastigen onder ons, even in herinnering te brengen hoeveel tijd er noodig was om de recente crises tot oplossing te brengen. In 1922 duurde de crisis van midden Juli tot midden September, dus twee volle maanden. De Vlootwetcrisis was van veel lan- geren duur; zij strekte zich uit over het tijdvak van eind October tot 10 Januari. Dus over ongeveer 2y2 maand. De eerste crisis in 1925 trad 29 Juni in, en eindigde 4 Augustus, toen het kabinet-Colijn optrad. De tweede crisis in dat jaar duurde 4 maanden. De begindatum was immers 11 November 1925 en de einddatum 8 Maart 1926. En 'ten slotte: voor de oplossing van de crisis in 1929 was ongeveer een maand noodig. Deze crisis, die be gin Juli intrad, eindigde 10 Augustus. Gemeten naar de maat der vorige, is 'deze crisis met haar 10 dagen dus nog jong. O— VARKENSCENTRALE NEEMT 15.000 VARKENS AF. Prijzen 1 cent per K G. geslacht gewicht verhoogd. Heffing voor binn. gebruik verlaagd. Met ingang van 15 Mei heeft de Nederlandsche Varkenscentrale de prij zen, welke door haar voor de varkens worden betaald, met 1 cent per K.G. geslacht gewicht verhoogd. Dit is de derde prijsverhooging, welke door de Nederlandsche Varkenscentrale binnen een korten tijd) wordt ingevoerd. Met ingang van het in werking treden van het nieuwe uitbetalings-systeem naar kwaliteit op 3 April, werden de prij zen met ongeveer 2 cent per K.G. ge slacht. gewicht verhoogd. Op 1 Mei volgde een verdere verhooging met, 1 cent per K.G. geslacht gewicht. Tege lijkertijd werden de prijzen der varkens, welke per' levend gewicht worden uit betaald, met 2 cent per K.G. levend ge wicht verhoogd. In verband met het feit, dat deze verhooging 2 cent bedra gen heeff, terwijl de verhooging voor de varkens, welke per geslacht gewicht worden uitbetaald, slechts 1 cent per K.G. bedroeg, heeft, de prijsverhooging, welke op 15 Mei ingaat;, alleen betrek king op laatstbedoelde groep van var kens. Door deze opeenvolgende prijsver- hoogingen heeft de Nederlandsche Var- kenscentrale weder een belangrijken stap gedaan in de richting van het loonend maken van de varkenshoude rij. De gemiddelde prijzen, welke thans betaald wenden, komen neer op onge veer 16 cent per pond levend gewicht. Ui't het oog mag echter niet verloren worden, dat; de varkens van goede kwaliteit heel wat meer opbrengen. Met deze verhooging der varkens- prijzen gaat gepaard een verlaging van de heffing, welke betaajd moet wor den voor de varkens, welke voor bin- nenlandsch gebruik geslacht worden. Deze heffing is met ingang van 15 Mei teruggebracht van 10 tot 9 cent per K.G. geslacht gewicht. Vertrouwd mag worden, dat dit het gebruik van varkensvleesch hier te lande ten goede zal komen. Het ligt voorts in het voornemen van de Nederlandsche Varkenscentrale om in den loop van de eerstkomende we ken pl.m. 15.000 varkens extra af te nemen en deze varkens voorloopig .in te vriezen. Dit zullen varkens zijn van 'n gewicht boven 95 K.G. levend. Deze varkens zullen dus evenseens tegen de nieuwe verhoogde prijzen worden afge nomen. De bedoeling van dezen maatregel is om het teveel van varkens boven het z.g. zoutersgewicht, dat op dit oogen blik aanwezig is, uit de markt te ne men. Hierdoor zal het mogelijk wor den de varkens, welke als bacon naar Engeland gezonden worden, tegen een lager gewicht af te nemen, hetgeen weder tot gevolg heeft, dat een groo- ter aantal varkens naar Engeland kan worden geëxporteerd. o BRAND TE BREDA. Tegen half 9 Zondagavond werd te Breda, in de zeer drukke Korte Brugstraat, brand ontdekt in de si- garendetailzaak en grossierderij van den heer J. Pijnenburg. De kinderen lagen reeds te bed, terwijl de ou ders afwezig waren. Ijlings toege schoten buren brachten de kleinen in veiligheid. Door energiek ingrijpen van de brandweer, was men in merkwaar dig korten tijd de fel uitslaande vlammen meester. Met man en 'macht droeg men den kostbaren voorraad sigaren naar buiten. Deze werd voorloopig bij bu ren opgeslagen. De vrouw van den beer Pijnenburg, die zich over het gebeurde zeer opwond, moest door politie en omstanders worden gekal meerd en weggeleid. De oorzaak van den brand is niet bekend. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Ook de vischhandel van den heer Teclenburg kreeg eenige waterscha de. o GEEN STILSTAND BIJ DE K.L.M. In verband met de aangekondigde ontslagneming tegen 1 Juli a.s. van 27 piloten der K.L.M. en de nadere mededeeling, dat 8 piloten hun dienst verband met de maatschappij niet hebben opgezegd, heeft de „Tel." bij den directeur der K.L.M. den heer A. Plesman, geinformeerd of de K.L.M., wanneer er geen ver andering in de situatie komt, het vliegbedrijf op 1 Juli a.s. zal stil zetten. De heer Plesman verklaarde woor delijk het volgende: „Wij hebben den plicht het be drijf der K.L.M., menschelijkerwijs gesproken, te laten doorgaan; dit zal ook gebeuren!" De K.L.M. denkt er dus niet aan de vliegdiensten na 1 Juli te staken. Zij zal, mogelijk op bescheiden schaal of op andere wijze, het bedrijf voort gang doen vinden. O— DOODELIJK ONGELUK. Een vreeselijk ongeluk heeft Za terdagmiddag in de Weesperstraat te Amsterdam het leven van een vrouw geëischt. Een tractor kwam van het J. D. Meyerplein en zou de Wees perstraat in rijden. Op de Nieuwe Heerengracht kwam van den kant van den Amstel een wielrijdster, die in de richting van het Hortusplant soen reed. Op den hoek van de Nieuwe Heerengracht en de Weesper straat ontmoetten fiets en tractor el kaar. De wielrijdster hield in, wei felde en zette toen plotseling door. Teneinde op het laatste oogenblik een aanrijding te voorkomen, haalde de bestuurder van den tractor eerst naar rechts en daarna naar links uit. Hij kwam daarbij op het trottoir in de Weesperstraat en reed een op dat trottoir loopende vrouw van achteren aan. Deze vrouw werd zoo danig gewond, dat zij enkele minu ten later den geest gaf. o PAARDENKEURINGEN. De Provinciale RegeÜngscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord- Brabant lieeft besloten voor het jaar 1933 te houden: re. Keuringen van merriën van twee en drie jaar en van vier tot acht jaar tot het toekennen van pre- miën en bijdragen tot een gezamen lijk bedrag van f 3400. Uitgeloofd worden in iedere keuringsplaats voor het trekpaard voor de merriën, oud 2 jaar, 5 bijdragen groot f 30, f 20, f 10, f 10 en f 10; voor de merriën oud 3 jaar, 5 bijdragen groot f30, f20, f 10, f 10 en f 10. voor merriën oud van 4 tot 8 jaar, 7 bijdragen groot f40, f30, f25, f 20, f 20, f15 en f 10; voor het landbouw-tuigpaard voor de merriën, oud 2 jaar, 4 bijdragen groot f30, f20, f 10 en f 10; voor de merriën, oud 3 jaar, 4 bijdragen, groot f30, f20, f 10 en f 10; voor de merriën oud van 4 tot 8 jaar, 6 bijdragen, groot f 40, f 30, f 25, f 20, f15 en f 10. 2e. Keuringen van stamvaders met afstammelingen van eiken leeftijd. Totaal f3150 n.l. twintig bijdragen groot f 50, zoomede bijdragen, ieder groot f 10 voor de beste afstamme lingen, voorzien van dek- en stam- boekbewijzen. De keuringen van merriën en stam vaders met afstammelingen zullen o.m. worden gehouden: te Meeuwen op Donderdag 13 Juli v.m. half elf voor tuigpaard. o CHR. NAT. ZENDINGSFEEST. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons het volgende: Het Zendingsfeest', dat Woensdag 5 Juli op Raaphorst onder Wasse naar gehouden wordt, belooft iets bizonders te worden. De openingsrede wordt uitgespro ken door Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine van 's-Gravenhage; de slot rede door Prof. Dr. F. W. A. Korff van Leiden. Door de spoorwegen en de H.T.M. zullen tegen verminderd tarief kaart jes van verschillende plaatsen naar Raaphorst worden uitgegeven. o WEDER TERUG NAAR DE OU DE RUILHANDEL. Maandagmorgen werd op de markt te Gorinchem, een zuiglam geruild tegen 6 finten. Q i.Onwillikeurig kwam terstond bij mij de vraag naar voren hoeveel ge- teekende biljetten het Bestuur wel terug zal ontvangen. Wellicht zeer weinig. Het gewone verloop van za ken is, dat na het eerste enthousias me het nieuwtje er spoedig af is. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2