Dit inner Bestaat uit 2 Maden B €H. VAESEM n Fotografisch Atelier U feuilleton. Und van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN HROSWITHA No. 5333 Woensdag 24 Mei 1933. IfUjttliacdl's paedetsi itetdcfo&tcMe pifatv. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist 'W ®poedeischende vergadering van den raad der gemeente Almkerk op Vrijdag 19 Mei 1933, des nam* 3 uur. Aanwezig alle leden,. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. Blok. Secretaris: Weled. Heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt hierna den se cretaris de notulen der vorige verga deringen voor te lezen, welke onver anderd werden goedgekeurde Ingekomen stukken: Nadat een 2-tal stukken van H.H. Ged, Staten dezer provincie voor ken nisgeving zijn aangenomen, komt een schrijven ter tafel van den A.N.W.B. waarin den raad wordt verzocht, in ver band met het 50-jarig bestaan van de zen bond,, een bijdrage van f5 te mo gen ontvangen voor het aanbieden van een huldeblijk. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Een schrijven van den heer C. J. v. d. Wiel, secretaris dezer gemeente, waarin hij den raad bericht, dat hij na terugkeer van zijn ziekteverlof, nog niet in staat is, zijn werkzaamheden op zich te nemen. De Voorzitter licht 'dit adres nader toe en zegt, 'dat de secretaris hier, in plaats van 'Verlof, een andere oplos sing voor had, b.v. om dagelïjkis 1 utir ©f een half uur' ter secretarie te komen. Zoodoende behoeft er geen nieuw ziek teverlof te worden aangevraagd. Spr. zegt, dat B. en W. hiermede ook ac- coord gaan. Dit wordt door den raad goedgekeurd. Thans komt ter tafel een voorstel tot aansluiting bij de drinkwaterleiding „N ootd-West-Brabant". De Voorzittejr zegt, dat de reden waarom dezen middag een spoedei- «chende vergadering is belegd is ge legen in dit punt. Spr. heeft den Presi dent-Commissaris der Water' eiding- maatschappij bij hem gehad, die hem mededeelde door den Commissaris der Koningin te zijn opgebeld, met verzoek de beslissing van al of niet aansluiting nog deze week te mogen vernemen, zulks met het oog op de voorbereiding der stukken betrekking hebbende op de te verstrekken leening, welk voorstel in de zomerzitting der Staten zal worden behandeld. Spr. begint met het advies voor te Verhaal uit de 10de eeuw na Chr. Naar 't Hoogduitsch. De deujr de!r kloosterkerk werd ge opend. Daar stond Helena reeds in het witte nonnengewaad, maar nog getooid met haar gouden lokkenpracht. En toen de stralen der scheidende zon den blonden schedel kuste, toen was het of de gloriekrans het blanke voorhoofd omhulde. Hij moest zich aan den ijskouden wand vasthouden, zok> schoon had hij haar nog nooit gezien. Gero wankelde. „Al hadt gij geweld gebruikt!" klon ken de woorden van Irmentraut in zijn hart. „Helena!" riep hij uit, „moet het zijn? Gij zult vrij zijn, zooals gij steeds waart. Ik wil geen ander recht dan u te beschermen." Zij kromp ineen, en een donkere blos kleurde het blanke voorhoofd. lezen, dat B. en W. hebben ingewon nen bij het Centraal Adviesbureau voor Publiek Recht en Administratie, waar uit blijkt, dat geen gevaarlijke clau sules in de voorwaarden voorkomen en dat de rechten en verplichtingen, van partijen genoegzaam zijn omschre ven. Dan deelt spr. mede, bij de ge meentebesturen van Klundert en Gilze- Rijen te hebben geïnformeerd, hoe het daar met het garantie be drag is ge steld, dit zijn n.l. gemeenten, die nau welijks een paar jaar b j de Mij. zijn aangesloten. Klundert deelde mede, dat in li/2 jaar tijd het garantiebedrag was gehaald en Gilze Rijen, dat nog nim- mer 1 ct. behoefde te worden bijbetaald. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, van den Pres. Commissaris een uit treksel te hebben gehad van het ver slag van de waterleiding Schouwen en Duiveland, waaruit bleek, dat 99.8 pCt. van de aansluitbare perceelen dadelijk voor aansluiting zijn opgegeven. Ook had spr. een staatje ontvangen over het verloop der typhusgevallen in het gebied der gezondheidscomm. Waal wijk, waaruit blijkt, dat het aantal ty- phusgèvallen van 19161925 70 heeft j bedragen en van. 1925 tot heden 64, van deze 64 gevallen kwamen er plm. 58 voor in Dussen. Als men nu weet, dat de tot dat gebied behoorende ge meenten met uitzondering van Dussen na 1924 bij de waterleiding waren aan- geslote.n, dan ziet men welk een gun stig resultaat de waterleiding op den gezondheidstoestand heeft gehad. Voor de gemeente Raamsdonk waren deze getallen van 19161925 39 gevallen van 1925 tot heden 3 gevallen, commentaar overbodig. Spr. is echter van meening, dat een waterleiding niet alleen gunstig zou werken ter voorkoming van typhusge vallen, maar voor den geheelen ge zondheidstoestand der gemeente. Spr. wil in dit verband nog op één ziekte wijzen, die in Almkerk steeds grooter afmetingen gaat aannemen en wel de tuberculose. De menschen in het Alm- gebied begraven vaak het sputum in hun tuin en wanneer dan de Alm bui ten haar oevers treedt, wat hier he'aas vaak gebeurd, dan spoelt zij dit sputum mede en andere menschen worden het slachtoffer dooir van dit heerlijke wa ter te drinken. Wanneer wij nu dit alles bij elkaar nemen, dan geloof ik, zegt spr., dat ons dit gunstig zou stemmen ten op zichte van de aansluiting, doch er is nog meer, dat de zustergemeenten nog niet wisten toen ze besloten. De Pres. Commissaris heeft spr. een schrijven j „Droomt gij? Weet gij dan niet, dan nabij zijn en toch niet mogen be houden duizendmaal moeilijker is dan geheel missen? Dat is het toch niet. Mijne dankbaarheid ik ik had uwe wenschen nu vervuld." j Bijna zonk zij ineen en weer moest i de sterke man zich aan de pilaar vast houden. „De gelofte," zeide zij,. „Ik kan niet!" „Wreede! en dat zegt gij mij?" Maar smeekend hief zij de handen °P- „De gelofte! Erbarm u. Gij kunt mij de trouw niet rooven slechts den vrede." „Ik weet het," zuchtte hij, „gij hebt mij niet lief nog niet. Gelijk een donkere schaduw had het verleden zich op de kinderziel gelegd en nooit hadt gij vrede gevonden. Maar anderen zijn sterker dan hunne zoogenaamde schuld, omdat de breuk noodzakelijk is, gij, gij zoudt wegkwijnen, als een bloem zonder licht, als gij u slechts de scha duw van een verwijt zoudt maken." Zij zag hem aan warm innig. „Dank. Gero, gij zijt zoo groot, zoo edel, als ik dacht." Zij vatte Irmentrauts handen en leid- getoond van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarin deze mede deelde bereid te zijn in overleg met zijn ambtgenoot van financiën de ren te van de door de Maatschappij ge leende gelden te brengen op 4 pCt., hierdoor krijgt de Mij. f30000 vnij voor tariefsverlaging, zij had daarvoor reeds beschikbaar f20000.bij elkaar dus nu f50000.Hierdoor kan men het bezwaar ondervangen, dat iemand in een groot huis wonende met een ge ring linkomen te zwaar zou zijn belast. Waar ;aan de gemeentebesturen advies zal worden gevraagd over de wijze van verlagiing, kan daarop 'gewezen worden. Dan heeft de M;j. j.I. Maandag voor het Gerechtshof te den Bosch haar vordering toegewezen gekregen, die het had ingesteld tegen de ge meente Breda. In een deel van de ge meente Princenhage, wat door Breda i:s geannexeerd lagen de buizen der Mij. Breda is daar toen water gaan leveren, terwijl inmiddels op dat ge bied 1200 huizen werden bijgebouwd. De Maatschappij Noord-West-Brabant stelde een civiele actie in tot terug gave van dat gebied en schadevergoe ding wa't haar eerst door de Rechtbank te Breda is toegewezen en nu door het Gerechtshof. Hierdoor komt de 'Mij. weder sterker en kan in de toekomst weder wat aan de tarieven doen. Trou wens de laagste tarieven van f9. f 12.of f 15.per 'jaar zijn zeer gun stig en vindt je niet gauw. Daar komt bij, dat ons 'zeer goed water wordt ge leverd en de toegemeten hoeveelheid niet karig is te noemen. Ook mag niet uit het oog worden verloren, dat prak tisch de geheele gemeente van water zal worden voorzien, wat nooit eerder is aangeboden, slechts een enkel huis of een groepje huizen, dat eenzaam is gelegen blijft e|r 'buiten. Voor de brandblussching zullen, waar 'noodig, om de 100 M. kranen worden gemaakt, waaruit gratis kan worden gebluscht, in andere gemeenten of bij streek- waterieidingen, kost zulk een kraan meestal f5.pen jaar, wat voor deize gemeentei dan nuim f900.per jaar zou vorderen, eejn bedrag waarvan we nu vrfti zijn 'en dat bijna een tiende van de garantie 'zou vórderen, die we zooals bekend o|p 'de begrooting moe ten brengen. Bij dit alles moeten we in het oog houden, dat we momenteel op een zeer laag stabiliteitsvlak staan, de groothandelsprijzen zijn belangrijk ge zakt beneden 1913. Gevolg hiervan is dat de koopkracht van de gulden is gestegen, gaan we betere tijden tegemoet, dan kan de Maatschappij die nu op een gezonde basis met haar uitbreiding begint, hier van pro- fiteeren en indirect natuurlijk de aan geslotenen, aangezien de Maatschap pij, zooals bekend geen winst mag maken, en al haar profijten aan haar afnemers ten goede komen. Dan zal de uitvoering der werken ongetwij- de haar tot hem,. „En nu mijn laatste wil,. Bescherm haar. 'tls de eenige die mij trouw bleef, behalve gij." O, meesteres!" En alsof zij haar wilde zegenen leg de zij de handen op het hoofd van Irmentraut. „Gij waart zeer verstandig. En toch, als ik dwaas was, ik heb er geen be rouw van. Had ik de eerste bloem gezien, ik zou ook de tweede voorbij zijn gegaan. Maar om in 't doodsuur laat mij alleen, 't Scheiden wordt mij an ders te zwaar." En zacht duwde zij de weerstrevende naar buiten. Nog eenmaal waren Gero en Hele na alleen nu de laatste maal. Dralend, diep bewogen, stond He lena.. De graaf keerde haar den rug toe; maar hoe geknakt zag de anders zoo krachtige gestalte er uit. Toen kon zij zich niet meer houden. „En nu Gero neem als dank mijn bekentenis; had ik nog een hart gehad, nu, nu, zou het u toebehooren. Neen, neen! niet die wilde blik!" zij ging achteruit feld werkverruiming met zich bren gen, de industrie, die momenteel door gebrek aan orders is lamgeslagen, is niet in staat werkgelegenheid te scheppen, de overheid is thans ge roepen zijn medewerking te verlee- nen voor de totstandkoming van nut tige openbare werken. Tenslotte zegt de Voorzitter, dat de meerderheid van B. en W. voorstelt de voorwaarden te accepteeren en een schrijven te hebben ontvangen van den Burgemeester van Heusden, dat de voorwaarden overeenkomstig het advies van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening zouden moeten worden aangevuld met de bepaling dat het drinkwater moet voldoen aan de eischen aan goed drinkwater te stellen. B. en W. zouden echter aan de aansluiting nog deze voor waarden willen verbinden, dat wan neer met eenige gemeente gunstiger voorwaarden tot levering van water zouden worden afgesloten als met Almkerk, deze voorwaarden ook voor ^Almkerk zouden gelden, of indien in eenige gemeente water werd ge leverd zonder, dat een overeenkomst tot waterlevering met die gemeente was gemaakt Almkerk ook van zijn voorwaarden ontslagen zou zijn. De heer Verschoor is er van over tuig dat er door aansluiting een rro menschen geholpen zijn, voor zoover goed drinkwater betreft, maar de verplichte aansluiting is voor Spr. een groot bezwaar. Hij vraagt, of men de menschen, die meer dan 25 M. van de hoofdbuis wonen tot aan sluiting kan verplichten. De Voorzitter zegt het gaat hier nog niet over verplichten, 't ware te hopen, dat dit niet noodig zal zijn en wat betreft de aansluitingen ver der dan 25 M. van de hoofdbuis ver wijderd, deze zijn niet tot aanslui ting te verplichten. De heer Burghout vraagt of de eigenaars de huisaansluitingen moe ten betalen, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer de Jong meent, dat dit niet hoeft. De Voorzitter zegt de kranen en leidingen behooren toch bij het huis, die neemt men als men gaat ver huizen niet op zijn rug mee. De heer v. d. Meiden vraagt of men ook een meter kan krijgen, waar op de Voorzitter bevestigend ant woordt. De heer de Jong meent dat men eerst verplicht is te betalen, wat men overeenkomstig de aanslag kadastra le huurwaarde schuldig is. De Voorzitter is het hiermee niet eens en leest de voorwaarden van aan sluiting voor, waaruit blijkt, dat men wel degelijk een meter kan krijgen, de gemeente is echter garant voor den aanslag zegt spreker. De heer Koekkoek brengt naar „Wilt gij de non van het altaar ruk ken? Ik heb u niet lief, want ik geloof immers niet meer aan liefde, niet meer aan geluk zoo als gij. Gij hebt dat toch gezegd vaarwel!" „Geen geluk maar toch liefde, i mijn liefde," riep hij met weer ontwa kende hartstocht uit. En er lag een wereld van leed op zijn gelaat bevend zag Helena hem aan. Toen begonnen de klokken op nieuw te luiden en van verre weer klonk het gezang der zusters. „Mijn graflied!" fluisterde Helena huiren. Bezoedel ik mijn vrouwenkleed? neen!" En de laatste beweging der leven de zij ijlde een vluchtende ge lijk naar Gero en kuste hemh Nog eenmaal wilde de halfbedwelmde haar aan zijn hart drukken, maar zij stonds reeds aan de deur der klooster kerk. „Vaarwel. Vergeef mij. Nu heb ik goed gewaakt niet waar? Maar hier hier scheiden onze wegen^. Een laatste blik en de deur viel dicht. En steeds nader kwamen de nonnen, een lijkzang was haar lied. En Gero vergat, dat men hem niet mocht zien. Onbewegelijk staarde hij voren, indien tot aansluiting wordt besloten, zooveel mogelijk werkvolk uit deze gemeente er bij geplaatst te krijgen. De Voorzitter en de heer Walra ven, zeggen dat dit in den beginne reeds is toegezegd. De heer de Jong zou t' beter vin den als alles duurder was, dan zoa 't beter zijn voor de Maatschappij. Spr. moet ook bekennen, dat 't wa ter slecht is en zou wanneer het fi nancieel niet zoo bezwaarlijk voor de menschen was liever vandaag dan morgen goed water hebben, maar wij weten dat ze 't niet kunnen betalen. De Voorzitter moet met den heer de Jong van meening verschillen, en zegt nogmaals dat het beginnen op» een laag stabilisatievlak een stevige basis geeft. Over het niet kunnen betalen is ook nog al een en ander, te zeggen. Het is al een paar maal voorgekomen den laatsten tijd, dat tusschen de f 200 en f 300 op één; avond werd uitgegeven. Spr. neemt aan dat er werkelijk een kleine groep is die niet kan betalen, maar daar naast is een veel grootere groep, die zegt ook niet te kunnen beta len, zich verschuilend achter de eerste, doch die het in werkelijkheid wel kan. Dan is er nog een derde groep, dat zijn degenen die er lief- j hebberij in hebben de voet dwars j te zetten, met ben geen meelij. I De heer v. Leeuwen zegt, wij kun nen niet anders doen dan er vóór stemmen, wanneer men het water ziet op verschillende plaatsen is het allerbedroevendsd, hij had een paar monstertjes mede willen brengen, één uit open water en één uit de regen put, beiden slecht. Spr. is ze echter, vergeten. De heer Nieuwenhuizen zegt, ver schillende menschen te hebben ge sproken, die er voor waren, maar betalen kunnen ze niet. De heer v. d. Stelt zegt, dat het hem is opgevallen dat zoolang hij raadslid is er steeds over het water 0 0 01 Breestraat 67 HEUSDEN.0 Dagelijks gelegenheid zich 0 te laten fotografeeren. nog steeds naar de deur, waarachter zijn zonneschijn verdween. Maar de vrome zusters zagen hem niet; zij hadden den blik immers neer geslagen. Slechts de abdis had hem bijna moe ten zien; maaé zij trok den sluier meer over het gezicht en wendde zich van: hem. Hij kwam eerst weer tot zichzelf toen het lied verstomde. En toen hij de vermoeide leden op richtte, lag aan zijn voeten op de koude steenen een witte roos. j En de vogeltjes verscholen zich ach ter den klimop van den ouden muur en gluurden door het kerkvenster; daar ontstal men de lieveling de gouden lokken, en legde men de bevallige In een zwarte doodkist,. Wee! Wee! Ja, die menschen! 't Licht en de len te en de liefde, de schoonheid, die God hun gaf, is in hun oogen zonde. Maar wees getroost! 't Gouden haar kunnen zij haar entne- men en de gouden vrijheid, maar nooit haar gouden lied. En menigmaal, me nigmaal luisterden zij naar de zangen der non „Hroswitha"> EINDE, NIEUW voor het Land van Hensdei en Altena, de Langstraat en de Bosnmelerwaard 15. tot s'-avonds 9 uur. ZATERDAGS tot 's-avonds 11 uur HEMELVAARTSDAG en beide PINKSTERDAGEN tot 's avonds 9 uur geopend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1