syHERTOQ FRAiS", 6 cents Sigaar (Openbare vergadering van den raad der gemeente OUD HEUSE) EN op Vrijdag, iq Mei 1Q33, avonds ten zeven uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Mr. v. d. Heijden. Secretaris: WelEld. Heer F. v. Lienïpt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, met den Christeiijken groet. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden goed gekeurd. Aan de orde is: Ingekomen stukken. Besluiten van Ged. Staten, waarbii goedkeuring wordt verleend aan de raadsbesluiten tot wijziging der ge meen tebegrootingen voor 1932'33. Verzoekschrift van J. A. J. M. van- Heijst, waarbij om gezondheids redenen eervol ontslag gevraagd fwordt als gemeente-ontvanger, amb tenaar van den burgerlijken stand en agent der arbeidsbemiddeling. De Voorzitter licht toe, dat van Iden pensioenraad alsnog bericht is ingekomen, dat de heer v. Heijst rwjegens ziekte niet meer geschikt is tot het vol brengen van voorgenoem de functie. B. en W. stellen daarom voor het gevraagde ontslag eervol te verlee- tnen. waarmede de raad met alge meen e stemmen accoord gaat. Voorstel van Bi. «1 W. om den ipensioensgrondslag van den heer P. v. Loon oudgemeenteontvanger te be palen op het bedrag, als waarop het vroeger reeds door Oed. Staten is ge- istel'd, n-1. f900 en als ambtenaar van den Burgerlijken Stand op f30. Aldus wordt besloten. Procesverbaal van benoemdverkla- ring van de leden der commissie, in gevolge art. 1 $8 der gemeentewet, l(z.g. dubbelen raad 'lot leden zijn benoemd ver klaard de heeren: C. H. Brok, Jos tVerhoeven, P. v. Loon, J. G. Gij zeis, !A. Muskens, Engelen, D. v. Greven- broick. Voorstel van B. en W. om het cre diet bii de Bank voor Nederland- sdhe. Gemeenten te verhoogen met f 1 so'o. De Voorzitter licht dit voorstel toe |en zegt, dat het crediet vroeger altijd f 6000, heeft bedragen, het vorig jaar lil. 1 Jan. 1932, echter terug is ge bracht op f 5000. Tengevolge der lüjdsomstandigheden zijn de inkom sten evenwel minder en de uitgaven (hooger geworden, zoodat de gemeen- ifce vastraakt, ook met het oog op jde hoogere uitgaven ten behoeve van thet Burgerlijk Armbestuur, waarom 3, (en W. voorstellen, het crediet met if f 500 te verhoogen. De Bank heeft jdaartegen geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt Overeenkomstig dit voorstel besloten. Voorstel van Ged. Staten, inhou dende de opheffing van de gemeen- ]te Oudheusden en toevoeging van het dorp Oudheusden bij de gemeente Heusden en het dorp Efshout bij 1de gemeente Drunen met Prae-ad- wijes: van B. en W. De Secretaris leest bet betreffen- jde schrijven van Ged. Staten voor. De Voorzitter zegt, dat B. en W. gemeend hebben, de leden een prae- advies te moeten thuis zenden, waar in tot slotsom wordt gekomen, met het voorstel van Ged. S.taten accoord ite gaan. Prae-advies betreffende het voorstel van Heeren Gedeputeer- de Staten tot opheffing van de I gemeente. k i OUDHEUSDEN, 17 Mei '33. Naar aanleiding van het voorstel (van Heeren Gedeputeerde Staten d.d. 129 Maart j.l. G. Nr. 420 Ve Afd. o.m. inhoudende de opheffing van de ge- riiesente OUDHEUSDEN en toevoe ging van het dorp Oudheusden bij kie gemeente Heusden en het dorp {Elstiout bij de gemeente Drunen, (overeenkomst het bij dat voorstel ge voegde op kaart gebrachte plan, heb ben wij de eer Uwe vergadering te berichten als volgt: Finantieete gevolgen: Het is niet doenlijk een juist over zicht te geven van de gevolgen, die 1de opheffing van deze gemeente en indeeling harer bevolking bij de twee naburige gemeenten voor onze inwo ners zullen hebben. Vast staat, dat (wanneer de geemeente blijft voort bestaan de belastingen, die thans tot Iden top zijn opgevoerd, binnen af- 'zietibaren tijd met verlaagd kunnen (worden. De uitgaven over het dienst jaar 1932 overtreffen aanmerkelijk de inkomsten van dat jaar zoodat een gedeelte dier uitgaven reeds zijn over gebracht op den dienst 1933, wat tot gevolg zal hebben, dat ook 1933 een belangrijk te kort zal opleveren. Het dan ook met vrij groote zeker heid te voorzien, dat onze gemeente zeer spoedig tot de noodlijdende ge meenten zal gaan behooren. Alle uit gaven aan wegenverbetering, onder houd gebouwen enz. moeten achter wege blijven wegens gebrek aan mid- jdelen. Bij armenzorg en werkloos heidsbestrijding moet de uiterste so berheid betradit worden en dat al les bii een maximum belasting. De indeeling van het dorp Els- hout bii Drunen zal voor die ge meente geen nadetiige flnancieele ge Deze Sigaar is voorzien van licht Sumatra Zandblad dek en munt uit door haar heerlijke smaak en krijtwitte brand. volgen hebben. De gemeente Drunen is iinancieel krachtig genoeg om in alle opzichten behoorlijk de belangen harer inwoners te behartigen, terwijl de belastingen als normaal be schouwd kunnen worden. De gemeente Heusden zal, wanneer het plan tot uitvoering komt, (een mooie gemeente worden met naast de oude stad een uitgebreid grond gebied met een welvarende landbou wende bevolking. Al kunnen de finan- cieele gevolgen van de uitbreiding der gemeente Heusden minder goed becijferd worden, dan de uitbreiding der gemeente Drunen, veilig mag worden aangenomen, dat door de toe voeging van de geheele gemeente Herpt c.a. met deelen der gemeente Hedikhuizen en Oudheusden een fi nancieel sterke gemeente zal ontstaan. Komt het plan tot uitvoering, dan komen wij echter niet met ledige handen. De gemeente heeft een be zit aan rendabel onroerend goed van rond f ioo.ooo.De schuldenlast bedroeg per i Januari 1933 f31.340, welk bedrag moet worden verminderd met f 9000 die op naam staan van de P.N.E.M. en waarvan deze maat schappij jaarlijks de rente en aflos sing worden terugbetaald. Alzoo blijft er een schuld van f 22340. Hierbij moet nog worden gevoegd de geka pitaliseerde schuld van de bijzondere school te Elshout tot een bedrag van f31000, De totaal schuld mag (dus worden geraamd op ruim f 150.000. De bezittingen overtreffen dus de schulden met ongeveer f 50.000. Nieuwe grenzen: De gemeente Oudheusden c.a. met een totaal-oppervlakte van 1046 H.A. bestaat uit de dorpen Oudheusden en Elshout, welke dorpen respectie velijk 165 en 927 inwoners tellen. Het voorstel van Heeren Gedeputeer de Staten nu houdt in een toevoeging aan de gemeente Drunen van het dorp Elshout met 927 inwoners, om vattende een grondgebied van onge veer 440 H.A. De verhouding tus- schen het percentage van het aantal inwoners en dat van het aantal H.A. die aan de gemeente Drunen worden toegevoegd, is dus wel zeer oneven redig, n.l. de gemeente Drunen wordt vergroot met 8 5 pCt. van de be volking en met slechts 421/? pCt. van het grondgebied der gemeente Oudheusden. Er zijn meerdere motieven, die zich tegen een dergelijke verdeeling verzetten. Eenige der voornaamste zullen wij opsommen ie. De gemeente Drunen, een gemeente die thans reeds jaarlijks met ongeveer 2 pCt. in bevolking toeneemt en in verband met de zich sterk uitbreidende schoenindustrie voor de toekomst op zelfs grootere bevolkingsaanwas kan rekenen, heeft thans een grondgebied van 0,81 H.A. per hoofd. Wijziging der gemeente grenzen volgens het Voorstel van iHee- ren Gedeputeerde Staten heeft ten gevolge dat de nieuwe gemeente [Dru nen een grondgebied zal hebben (van hoogstens 0,74 H.A. per hoofd. Dit beteekent een teruggang van 0,07 H.A. per hoofd, welke teruggang voor een sterk groeiende bevolking aanmerkelijk genoemd mag worden, wanneer zooals in Drunen het ge val is naast de sterk toenemende industrie nog 55 pCt. der bevolking zich toelegt op landbouw, tuinbouw en veeteelt. In de nieuwe gemeente zal het percentage der landbouwende bevolking bedragen ongeveer 63 pCt. 2e. De gemeente Drunen krijgt de zorg voor 85 pDt. der bevolking en heeft derhalve vanzelfsprekend recht op een zooveel mogelijk evenredig deel van het grondgebied met al de voordeelen, die uit dat grondgebied voortvloeien.' te. Het don? Elshout leeft voor 95jpCt. van den landbouw, terwijl de bevolking de te bewerken gronden bijna uitsluitend vindt in haar eigen gemeente. Het is daarom alleszins wenschelijk, dat althans het meeren- deel der gronden, waarop de inwo ners van Elshout hun dagelijkschen kost verdienen, ook na opheffing der gemeente Oudheusden c.a. binnen het grondgebied van hun woonplaats gelegen zijn; enz. enz. In het in 1924 door Ged. Sta-1 ten gedaan voorstel, eveneens inhou dende een uitbreiding der gemeente Drunen met het dorp Elshout, werd het aan de gemeente Drunen toe te voegen grondgebied volgens andere meer aannemelijke grenzen aangege ven. Hoewel ook toen de verhouding van het grondgebied niet ge heel evenredig was, met het meer dere aantal inwoners, omvatte die uitbreiding toch in ieder geval nog de z.g. „Hooibroeken" en „De Oo sters." Thans loopt de voorgestelde grens over de Hooibroeksche Steeg en naar het Oosten over de grens tusschen „De Oosters" en de „Oud- heusdensche Weiden." Wij zijn van meening, dat het een alleszins redelijke eisch is, dat een grooter grondgebied aan Drunen wordt toegevoegd, zooveel mogelijk evenredig aan het aantal toe te voegen inwoners. Minstens zal een gebied moeten worden toegewezen, gelijk aan dat, hetwelk in het voorstel van '24 voor Drunen werd bestemd. Voor de gemeente Heusden kan dit geen werkelijk bezwaar opleveren. Het komt ons voor, dat aan het plan ontbreekt de toevoeging van de dorpen Hees been en Doeveren bii de gemeente Heusden. Door hun lig ging zijn die dorpen aangewezen ;op Heusden. Door deze leemte behoort echter naar onze meening het plan als geheel niet te worden afgekeurd. Voor wat betreft de bevolking van het dorp Elshout in vergelijking tot die van de gemeente Drunen, kun nen wij kort zijn. Ten aanzien van dit punt levert de voorgestelde grenswijziging naar onze meening zeer zeker geen enkel bezwaar pp. De bevolking van beide dorpen past zeer goed bij elkaar en heeft vele ge meenschappelijke belangen, vooral wat betreft de landbouwende bevol king; zoo zijn zij o.a. vereenigd in één afdeeling van den Boerenbond, Boerenleenbank, Boterfabriek, Boer- innenbond enz. Door toevoeging aan de gemeen te Heusden van de landbouwende be volking wonende rond die gemeente, zal de landbouwende bevolking der nieuwe gemeente ongeveer gelijk zijn aan de bevolking met een meer stedelijk karakter van de gemeente Heusden. De inwoners van Oudheus den zijn met die van Herpt en van het dorp Hedikhuizen eveneens ver eenigd in één Boerenbond, Boeren leenbank, Boterfabriek enz. Hun be langen zijn gelijk. Daarenboven hebben de inwoners van Oudheusden zich steeds op Heusden georiënteerd. Zii gaan daar ter kerke, ter school, zoeken daar hun ontspanning, doen daar hun in- kocpen enz. Indeeling bij Heusden levert dan ook wat dit punt betreft geen bezwaar op. i Wil meenen na de voorafgaande beschouwingen Uwe vergadering te mogen adviseeren, dan het College van Gedeputeerde Staten te berich ten, dat Uwerzijds geen bezwaar be staat tegen het ingediende plan. Daarbij zal echter moeten worden ge- 1 wezen, dat verhouding tusschen het toe te voegen grondgebied aan |de gemeenten Heusden en Drunen en het aantal inwoners, dat bii die ge meenten gevoegd wordt onevenredig is en dat ten aanzien daarvan wijzi ging der voorgestelde grenzen ver langd wordt. Tevens zal bii Gede puteerde Staten aangedrongen moe ten worden zoo spoedig mogelijk de dorpen Heesbeen en Doeveren bii de gemeente Heusden te voegen. De Voorzitter vraagt of een der heeren naar aanleiding van het voor gestelde het woord verlangt. De heer V. Lieshout acht de schei dingslijn zooals Ged. Staten die aan geven voor de gemeente Oudheus den het mooist. De Voorzitter kan dit van den heer v. Lieshout, als bewoner van het dorp Oudheusden begrijpen. Het gedeelte Oudheusden gaat dan met het groot ste gedeelte en den besten grond van de gemeente naar Heusden sleepen. De heer v. Lieshout merkt op, dat in Oudheusden de minder kapitaal krachtige en in Elshout, de kapitaal krachtige ingezetenen wonen. In dit opzicht'wordt Drnnen dus bevoorrecht. De heer v. Lieshout wijst er oj>, dat volgens de voorgestelde grens scheiding van B. en W. een huis, dat toch feitelijk in de afdeeling Oudheusden staat dan onder Drunen valt. De Voorzitter meent, dat men be zwaarlijk voor een woning, een min der gewenschte scheidingslijn kan gaan trekken. Bovendien krijgt Heus den uitsluitend de goede grond volgens 't voorstel v. Qed. St., terwijl Drunen de wegen van den Elshout krijgt te onderhouden. In Oudheusden zijn be trekkelijk, behalve den Provincialen weg geen gemeente wegen. De heer v. Lieshout merkt op, dat op den hoofdweg in Oudheusden toch zijwegen uitkomen, dit zijn we gen, die in bijzonder treurigen toe stand verkeeren, waarvoor Heusden, maar terstond belangrijke kosten kan gaan maken. I De Voorzitter zegt, dat een ge meente zonder geld niets aan de we gen heeft kunnen doen. Heusden wordt door de vereeniging kapitaal krachtig en verbetering van die zij wegen,' kan niet zooveel kosten len geen bezwaar opleveren. 1 De heer de Baaij kan er rich ook niet mee vereenigen, dat het grootste gedeelte en de beste grond naar Heusden gaat. Hoe staat het vraagt spreker met de belastingen in Drunen spreker meent dat die hier lager is dan in Drunen. De Voorzitter antwoordt, dat de belastingen in beide gemeenten onge veer gelijk zijn, voor wat de personee- le belasting betreft. De opcenten op de gemeentefondsbelasting bedragen hier 100, in Drunen slecht 50. Dru nen is voor 45 pCt. industrieplaats, niettegenstaande de minder gunstige tijdsomstandigheden heeft deze het afgeloopen jaar nog behoorlijk ge werkt, zoodat spreker de hoop koe stert, dat de rekening 1932 met een batig saldo zal sluiten, en dus de kans bestaat, dat de opcenten nog verlaagd kunnen worden, als de tijds omstandigheden niet slechter worden zal dit in de toekomst zeer zeker het geval zijn. Zooals spreker het ziet, gelooft hij dat beide gemeenten er door de vereeniging op zullen, voor uitgaan. Het zal een krachtige ge meenschap worden voor 40 pCt. be staande uit industriën en 60 pCt. uit boerenbevolking. I11 elk geval wordt de bezuiniging verkregen van één bestuursapparaat, al zal die voor de nieuwe gemeente iets duurder zijn, als nu voor de gemeente Dru nen alleen. Spreker gelooft, dat de vereeniging noch voor Elshout, noch Oudheusden een slechte zaak is. De heer Brok zegt, dat prae-advies geen uitzicht geeft op verlaging van belastingen. De Voorzitter antwoordt, dat dit zonder meerdere gegevens moeilijk is te zeggen, men zou dan een proef- begrootmg moeten maken en daar voor heeft men geen gegevens ge noeg, en dan moeten Ged. Staten eerst met een definitief plan komen, waarin alle gegevens voorkomen. Nu gaat het slechts over de vraag of de raad zich met een eventueele op heffing van de gemeente Oudheusden kan vereenigen. De heer Brok meent, dat als de crisis verdwijnt, de gemeente wel zelfstandig zou kunnen blijven en de belasting wel zou kunnen dragen. De Voorzitter acht dit mogelijk, maar er moet dan ook geen enkele tegenslag komen. Als men nog kan aantoonen, dat de finantiën de laat ste 20 jaren schitterend waren ge weest, doch dat is niet, de begroo tingen geven zelfs in den goeden tijd', een bedroevend beeld. Nooit heeft men iets bijzonders kunnen doen. Men heeft het ervaren met het elec- trisch bedrijf, zoodra men iets bij zonders wil doen, blijkt, dat het niet kan. De heer Brok zou als de belas tingen hetzelfde blijven, liever zelf standig blijven. De Voorzitter kan dit begrijpen, maar hij gelooft, dat vereeniging de ingezetenen voordeel zal brengen. Wethouder Kleijn kan zich ook niet vereenigen, met de grensschei ding zooals die door Ged. Staten is getrokken en wat zal er gebeuren met de landerijen der gemeente en den arme? De Voorzitter kan dit op 'toogen- blik niet zeggen ,maar men mag ge rust aannemen, dat Ged. (Staten een rechtvaardige en billijke verdeeling zullen voorstellen. Als spreker liet goed weet, gebeurt de verdeeling van het grondgebied, in verhouding van het grondgebied, dat iedere gemeen te krijgt. Men zal daarbij vanzelf ook rekening houden met de verdeeling der schulden. Het voorstel van B. en W. wordt hierop in omvraag gebracht. Tegen opheffing der gemeente stemmen de heeren v. Lieshout, de Baaij en Brok, voor opheffing, behoudens dan het door B. en W. aangevoerde bezwaar, de beide wethouders en de heeren Mook en v. Vugt, zoodat het is aan genomen. Bij de rondvraag informeert de hr. Mook naar de mogelijkheid om weer met werkverschaffing te beginnen, de werkeloozen krijgen nu ondersteuning door middel van het armbestuur, wat niet de gewenschte methode is. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. besloten hebben de werkverschaf fing stop te zetten, omdat deze voor de gemeente duurder uitkomt dan ondersteuning door middel van het armbestuur. Te meer omdat er dan meer aansporing is om werk te zoe ken. B. en W. zijn overtuigd, dat er bii zijn die als zii het zochten wel werk konden krijgen. Bij werk verschaffing zijn er die met kinder toeslag boven de loonen in het vrije bedrijf uitkomen. Het is zooals het altijd gaat de goeden moeten met de kwaden lijden. Er zijn slechts 6 werkeloozen, die in aanmerking ko men voor werkverschaffing naar het oordeel van B. en W. gaat het niet aan voor deze 6 menschen, één voor werker aan te stellen. Komt iemand wat te kort dan wordt hij gehol pen, maar ze komen niets te kort, krijgen zelfs te veel. Voor niets doen krijgen ze f7.50 a f 10.per week De heer Mook weet niet wat een huisgezin met f 10.per week moet beginnen. De Voorzitter merkt op, dat ze er altijd nog wel iets l\ii verdienen, ook de boeren hebben het niet rooskleu rig. De heer v. Lieshout stelt voor de wegen in Oudheusdea wat op te knappen met een ^50 M8 grint was een behoorlijke verbetering te ver krijgen. De Voorzitter zegt, dat hii ang stig wordt als over de wegen ge sproken wordt er is geen geld, zoo dat de gemeente niets kan laten doen. Hij belooft, dar B. en W. eens ee* kijkje zullen komen nemen. De heer Mook wijst er op, dat hii 2 jaar .geleden al gewezen heeft op verbetering van een gedeelte wegi* den Elshout. Ook de heer v. Vugt wijst op een slecht gedeelte. De Voorzitter zegt toe te zullen nagaan in hoeverre aan de verlan gens der heeren is te voldoen. De heer v. Vugt wijst op de nood zakelijkheid van ophalen der slooten. De heer Mook wijst op de noodige verbetering van het fietspad op de* dijk. De Voorzitter belooft, dat B. e* W. ook dit zullen nagaan. De vergadering wordt hierop ge sloten. VERGADERING van de Commissie bedoeld in art. 158 der gemeente wet (dubbele raad) ten gemeente huize te Elshout op Zaterdag 20 Mei, des avonds 7 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Mr. v. d. Heijden. Secretaris: WelEd. Heer F. va* Liempt. Tegenwoordig de heeren C. H. Brok, Jos. Verhoeven, P. van Loon, J. G. Gijzel, A. Muskens, H. v. En gelen en D. Grevenbroek. De Voorzitter opent de vergadering met den Christeiijken groet en be last de heeren Gijzeis, Muskens en Verhoeven met het onderzoeken der geloofsbrieven De heer Verhoeven brengt rap port uit en zegt dat alles in behoor lijke orde is bevonden. De heeren leggen hierop de vereischte eeden af, waarop de Voorzitter hen dank brengt voor hun bereidwilligheid om zitting te nemen in de commissie. Spr. zegt, dat de heeren het prae- advies van B. en W. thuis hebben ontvangen en vraagt of een van hen naar aanleiding, van dit prae-adves misschien iets in het midden heeft te brengen of iets heeft te vragen. Hij wil echter even opmerken, dat men hem gerust vragen kan stellen over de finantiëele gevolgen en voor zoo ver mogelijk, zal hij daarop ant woord geven, doch hij kan slechte vermoedelijke cijfers geven, daar de gegevens voor een juiste beantwoor ding nog ontbreken. De gemeente Oudheusden verkeert in een toestand dat zij niet zelfstandig meer kan blij ven bestaan, dit is grootendeels wel een gevolg van den slechten econo- mischen toestand, maar in norma et .de* viel het de gemeente al moeilijk het finantiëel evenwicht te bewaren en was het haar niet mogelijk iets van beteekenis aan Wegen en dergelijke te doen, veel kon zij niet presteeren. Spr. is overtuigd, dat men zonder vrees mag besluiten tot opheffing der gemeente, deze zal er door sa menvoeging van Elshout bij Drunen en Oudheusden bij Heusden zeker op vooruitgaan. Drunen staat er niet slecht voor en al mogen op 't oogen- blik de vooruitzichten van Heusden niet schitterend zijn, door de voor gestelde vereeniging, zal ook deze gemeente een iinantiëele krachtige gemeenschap vormen, met Herpt, He dikhuizen en Oudheusden. Wel zou den B. en W. bij de Ged. St. de wenschelijkheid willen betoogen om ook Doeveren en Heesbeen bij Heus den te voegen en de grensscheiding te nemen als voorgesteld in het plan 1924, omdat dan een billijker verdee ling van het grondgebied wordt ver kregen. De heer Verhoeven acht de grens scheiding beter langs de Laagstraat genomen, over den Prov. weg en de Oosters en zoo naar het Oude Maasje, zooals ook de raad van Drn nen heeft voorgesteld. De Voorzitter meent, dat hier Ged. St. wel bezwaren tegen zullen ma ken, omdat dan de eene zijde waar thans woningen staan, tot de ge meente Heusden zou behooren, ter wijl als later aan de andere zijde ook woningen zouden verrijzen, deze in de gemeente Drunen zouden staan, wat tot allerlei moeilijkheden aanlei ding geeft. Spr. acht de verdeeling volgens het plan 1924 het billijkst en meest aannemelijk. Volgens het voorstel van den heer Verhoeven zou het grondgebied van Oudheusden al erg klein worden. De heer v. Engelen acht de grens scheiding als voorgesteld in het plan 1924 eveneens het redelijkst. De Voorzitter merkt op, dat de opbrengst voor de ongebouwde eigen dommen niet veel beteekent en de bebouwden het meest opbrengt, Let grootst aantal vroningen staat in Els hout, dus Drunen profiteert daarvan het meest. Voor Heusden heeft dit Bevolking: Conclusie:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6