LET OP! Drogisterij FIRMA L. COOPS Dit nummer bestaat uit 3 bladen Vreest geen Examen 5. p. laakkayze# (o's Baak Jt.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Vlugkokende Rijst ;x; und van altena No. 5336 Vrijdag 2 Juni 1933. Gasthuisstraat 507 GORINCHEM. Ziekenverplegingsartikelen Verbandstoffen. Tweede Pinksterdag tot 1 uur geopend. HET CADEAU-STELSEL. StssJissiJ Gala] iisnissiip H.H. AmateursC h Rolfilm-Camera 6 x 9, I CH. VAESEN, Heusden. g A. Verschuur-Baert Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DrogerijenChemicaliën Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264. PER PONDSPAK 12 CENT M PER PONDSPAK 15 CENT KWALITEIT PRIMA. A. BA AI JENS Botermarkt 88 HE U8DEJV. Het cadeaustelsel zou zeker nooit aanleiding zijn geworden tot zooveel critiek, indien het niet was meege sleept in den wervelwind onzer da gen. Een bescheiden systeem van vriendelijke toegiften zou mogelijk heilzaam gewerkt hebben en het zou zeker den kleineren winkelier een steun zijn geweest in zijn strijd om het bestaan tegenover grootere zaken. Zulk een cadeaustelsel zou zijn ef fect niet hebben gemist in den zin dat het zou hebben bevorderd een zekere vastheid, waardoor de klant aan den winkelier is gebonden. Maar het stelsel zonder grens dat thans den kleinhandel beheerscht kan niet anders dan de positie van den klein handel verzwakken. De strijd om het cadeaustelsel is heden ten dage wel brandend. En dat is te begrijpen. Een mensch is nu eenmaal egoïst en krijgt daarom gaarne cadeautjes en het weigeren van een geschenk wordt beschouwd als eene grove onbeleefdheid of be- leediging. En niemand zou er zeker ooit aan gedacht hebben zich te ver weren tegen de goede gaven, waar mede men wordt overstelpt, indien niet langzamerhand bij vele ontvan gers van zulke geschenken de vrees was ontstaan, dat zij die cadeautjes zelf veel duurder betaalden dan de kostprijs er van voor den schenker bedroeg. De verkooper kan van wege de groote concurrentie niet anders dan twee wegen bewandelen. We willen als voorbeeld nemen het vak „kolo niale waren", omdat dat in hoofd zaak bestaat in levensbehoeften, die als 'tware dagelijks moeten worden ingeslagen. De grossier stelt den win kelier in de gelegenheid om aan zijn klanten, die voor een zeker bedrag aan waren hebben gekocht, een ca deau uit te reiken. Daarvoor heeft de grossier noodig een opslagruimte en personeel om het stelsel te rege len en te administreeren. Die ruim te en dat personeel kosten uit den aard der zaak geld en nu zal er wel geen grossier gevonden kunnen wor den, die dat geld uit altruïstische overwegingen uit eigen zak betaalt zonder daarvoor minstens geheel en al te worden schadeloos gesteld, En waar komt die schadeloosstelling nu vandaan Zij wordt verkregen öf door de levering van waren van mindere qualiteit öf doordat de te verkoopen waren iets duurder worden gesteld in het blijde vooruitzicht voor den kooper dat hij na aankoop voor eèn bepaald bedrag de gelukkige eige naar wordt van een of ander zooge naamd geschenk. Dat is de gewone gang van zaken en hoe men een en ander ook bekijkt, het kan niet an ders of de klant betaalt in welken vorm dan ook, zijn cadeau ten volle niet alleen, maar heel dikwijls nog met een zoet winstje voor den gros sier of winkelier. De oude Romeinen zeiden reeds „mundus vult decipi, decipiatur ergo", d. w. z. „de we reld wil bedrogen worden, derhalve zal zij bedrogen worden", en dat geldt heden ten dage al heel sterk met betrekking tot het cadeaustelsel. Men moet evenwel niet denken dat het verkregen cadeau immer en altijd een blij gezicht oplevert. Zeker, velen zijn verheugd over het feit dat het verkregene niets kost, maar wanneer men merkt bij den neus te zijn geno men, verandert de vreugde niet zel den in verontwaardiging en boosheid. Maar er waren er meer die boos werden en dan bedoelen we daarme de de winkeliers, grossiers en fabri kanten die geen cadeaux geven. De redenen waarom zij dat niet deden laten wij rusten, maar we wijzen er slechts op, dat naast de groote schare van geschenken-uitdeelende fabrikan ten, grossiers en winkeliers een even want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijg baar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. groote schare van concurrenten stond, die zich afzijdig hielden. De vraag naar cadeaux stelde deze menschen voor een netelige keuze n.l. óf het roer omgooien en meedoen aan de nieuwe race öf star vasthouden aan het oude beginsel op gevaar af klan ten te verliezen. Nog meer tegenstanders van het stelsel werden gevonden en dan den ken we niet aan het koopende publiek en aan de fabrikanten, grossiers en winkeliers, die van het stelsel niets wilden weten, maar dan hebben we het oog op die fabrikanten en han- delarpn, wier terrein werd bestreken door de edele gevers. Wanneer b.v. een grossier in koloniale waren eet serviezen rondstrooit dan bestaat er gevaar, dat de geheele bona fide handel daardoor ernstig te lijden krijgt want geen sterveling koopt datgeen, wat hij juist gratis heeft ontvangen. Ziedaar de voornaamste oorzaken van den strijd tegen het cadeaustelsel. Van tijd tot tijd drongen de stemmen der tegenstanders door t. h. groote pu bliek en ook de Reg. ging zich met de aangelegenheid bemoeien. Er werd eene Staatscommissie ingesteld, die een verslag publiceerde hetwelk een vernietigende critiek van het cadeau stelsel inhield. Ook werd een commissie in het leven geroepen door den Koninklij ken Nederlandschen Middenstands bond, die eene o. i. goede oplossing aan de hand doet. Zij wil het invoe ren van een vergunningstelsel, waar bij het cadeaugeven in den handel slechts toegestaan wordt bij een door de Kamers van Koophandel en Fa brieken te verleenen vergunning, waaraan bepaalde voorwaarden kun nen worden verbonden, zulks ter vermijding van de thans bestaande gebreken, terwijl de erkende organi saties in het betrokken vak advies zullen uitbrengen over de wensche- lijkheid van het verleenen der ver gunning en de voorwaarden daaraan verbonden. De vereeniging van Nederlandsche Huisvrouwen liet zich ook niet on betuigd. Bij elke gelegenheid toch verklaart zij onomwonden dat zij te gen het in zwang zijnde cadeaustel sel in den handel is, terwijl zij in haar maandblad geen advertenties op neemt van zaken, van welke bekend is dat zij het cadeaustelsel toepassen. Profiteert nu van de buiten- y gewone lage aanbieding L -p van een c Si PRIJS SLECHTS f 3.—. _=3 Afdrukken van 6X9 foto's c hoogglans 7 Cent. r jU/J Verder alle bekende merken voorradig. Gratis onderricht. Beide Pinksterdagen tot L ~p 's avonds 9 uur geopend. c FOTOGRAFISCH ATELIER. Men ziet, aan Commissies geen gebrek. Ten slotte: het wetsontwerp. De kleinhandel heeft reeds een wet te slikken gekregen, die al zoo zwaar op de middenstandsmaag drukt n.l. de Winkelsluitingswet, zoodat we ons heel goed kunnen voorstellen dat den winkelier de schrik om het hart slaat als hij het woord „wetsont werp" leest. Het onderwerp geeft bij eene wettelijke regeling heel wat voetangels en klemmen. Slechts een paar voorbeelden van de vraagstuk ken, voor welke de winkelier zich geplaatst ziet indien hij een wet als bedoeld zal willen naleven. Als u ergens een vloerzeil koopt, is het gratis leggen daarvan dan een overtreding van het cadeaustelsel? Als u een pakje laat thuisbezorgen, dat u best zelf had kunnen dragen, is dat een overtreding? Zijn kassabons met kassakortingen overtredingen Is het gratis veranderen bij aan koop van confectiekleeding een over treding? Is het ophangen van gordijnen, het aanzetten van ringen, het naaien van tapijten, het omzoomen van loo- pers, het borduren van tafel- en lin nengoed, beddegoed enz. een over treding De Duitsche wetgever heeft op al deze vragen een bevestigend ant woord gegeven. Hij heeft misschien wel anders gewild, maar hij heeft niet kunnen vermijden, dat dergelij ke diensten, die sinds jaar en dag gratis werden verleend, onder het cadeaux-verbod vallen. Maar hoe ook, vast staat dat eene eventueele wet groote moeilijkheden zal opleveren en een bron zal zijn voor ontduikingen op groote schaal. Wat is nu beter: eene wettelijke regeling of een zich zelf helpen op doelmatige wijze door fabrikanten, tblbf. No. is !R.a.a.m.sca.orLl5:s veer. Agentschap van it Amsterdamsche Bank Jf.V Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, -cuhiu^ Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA grossiers en winkeliers In Duitschland zijn vele tot oor- deelen bevoegden de meening toege daan dat de daar bestaande wettelijke regeling van het cadeaustelsel prik kelt tot ontduiking en verzet en dat men alleen door eigen kracht gehol pen kan worden. Aldaar hebben de de bond van winkeliers in koloniale waren, de kruideniersbond en de bond van winkeliers in glas, aarde werk en huishoudelijke artikelen el kander beloofd, dat zij hun cadeau stelsel in welken vorm ook, zullen stop zetten. Men zal dusdanige maat regelen treffen dat het geven van cadeaux in winkels, welke bij een der drie bonden zijn aangesloten, (en dat zijn ze vrijwel allemaal) onmoge lijk zal worden. En voorts zullen zij zich tot het publiek wenden en geza menlijk den koopers voorrekenen, hoeveel schade deze zichzelf berok kenen door het aanmoedigen van het cadeaustelsel. De door genoemde bonden getrof fen maatregelen vinden wij volko men op haar plaats. Wetten zijn goed, maar zelf-tucht is toch nog beter. Waar het cadeaustelsel in onze om geving welig tiert, vooral wat be treft den handel in koloniale waren, hopen wij dat het vorenstaande er toe moge bijdragen dat de strijd tegen het stelsel er door moge wor den verscherpt, zulks in het groote belang van de consumeerende koo pers. vA Kleine flacon f 0.90 Groote flacon f 1.60 DROGISTERIJ Botermarkt 72 Heusden. Jubileum van den Voorzitter en een lid van het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „de Polder van Genderen". GENDEREN, 1 Juni. In café Kramer had gisterenmiddag de jaarvergadering plaats van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „de Polder van Genderen". Deze vergadering waarin rekening en begrooting werden goedgekeurd, stond in het teeken van feestelijkheid. De heeren E. v. d. Beek en Joh. van Wijk her dachten dat zij 25 jaren, resp. als voor zitter en lid van het Dag. Restuur zitting hadden. Van de zijde der Ingelanden werden woorden van hulde en dankbaarheid tot de jubilarissen gesproken, voor hetgeen zij in het belang van den grondeigendom der Ingelanden hebben gedaan. Onder leiding van dezen eminenten voorzitter is veel verbeterd en toch hebben de lasten een laagte record der laatste jaren ingenomen en verschenen f 3.50 per H.A. op de begrooting. Nadat de agenda was afgewikkeld, bleef men nog eenigen tijd in feestelijke stemming bijeen. HEUSDEN. Zaterdagmiddag om 2 uur heeft in „de Beurs" te Breda een buitengewone algemeene vergade ring plaats gevonden van aandeel houders der N.V. Waterleiding Maat schappij „Noord-West-Brabant" ge vestigd te Oudenbosch. Aangenomen werden o.m. de vol gende voorstellen: Voorstel tot machtiging van den Raad van Commissarissen om met de gemeenten Dussen, Heusden, Woudrichem, De Werken en Sleeu- wijk, Almkerk, en eventueel nog an dere gemeenten in het Land van Heusden en Altena, overeenkomsten te sluiten tot het leveren van water binnen de gebieden dier gemeenten. Voorstel tot machtiging van den Raad van Commissarissen om met de N.V. Provinciale Electriciteits Maatschappij te 's Hertogenbosch een overeenkomst aan te gaan voor de levering van water aan hare fabriek te Geertruiden berg. Voorstel tot het aangaan eener geldleening van f i .ooo.ooo. 2e Pinksterdag zal de fanfare der H. Familie, directeur de heer W. v. Heivoort, deelnemen aan het fes tival te Vlijmen uitgeschreven door de harmonie „Concordia" bii haar 90-jarig bestaan. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd 4 9406.12, terugbetaald f26987.57. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11118. AALBURG. De fanfare „Onderling Genoegen" alhier, zal 2de Pinksterdag deel nemen aan het concours dat in Oostzaan wordt gehouden. De vereeniging zal uitkomen in de 2de afdeeling. ALMKERK. Naar wij vernemen, hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja" alhier deel te nemen aan het muziek- en zang concours te Monster. J.l. Maandagmiddag werd de gemeentebode, tevens correspondent der Arbeidsbemiddeling alhier, terwijl hij zich ten huize van den heer P. Groenenberg aan de Waardhuizenschesteeg bevond, aangevallen door een zekere Joh. Lankhaar aldaar, onder Waardhuizen wonende, -welke den heer Pouli vrij ernstig mishandelde, met 't gevolg dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Naar men ons mededeelde, is de oor zaak van deze mishandeling hierin gelegen, dat Lankhaar van meening was nog voor steunuitkeering in aanmerking te komen, doch door middel van Pouli was geweigerd. Door den gemeente-veldwachter Kraai- veld en den Rijksveldwachter De Ridder is proces-verbaal opgemaakt De correspondent is nog niet in staat zijn werkzaamheden te verrichten. Naar wij vernemen bestaan alhier plannen om op 27 Juli a.s. een pleizier- reisje te organiseeren naar Apeldoorn, Hoofd-Landdag N.C.R.V.. CAPELLE. De echtelieden A. Verduijn en H. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1