ALS u mm ZEGGEN OMDAT Meubelmagazijnen ,,'T WOONHUI S", KUHSTEANDIL i LIJSTEE- en SPIX8XL7ABBIXK. Itsen - Platen - Schilderstukken OMDAT JSuiteiiland. Voetbalsport. Marktberichten WANT BOVENDIfcM Openbare vergadering van de Com missie uit de nigezetenen der ge meente HEDIKHUIZEN, bedoeld in art. 158 der gemeentewet. Tegenwoordig de leden A. H. Pul les, P. de Kort, C. v. Hemert, L. v. d. Heijden, Th. v. Bokhoven en M. Jung- gebürth; afwezig Fr. v. d. Brandt. Na onderzoek der geloofsbrieven wor den door de leden der commissi de vereischte eeden afgelegd. Hierna houdt de voorzitter ter toe lichting van zijn eigen standpunt inza ke eventueele opheffing van Hedikhui zen de navolgende inleiding: Over het plan der grenswijziging, in den vorm van opheffing onzer ge meente, zou men tot in den treure kunnen spreken. Deze zaak leent zich tot beschouwingen op velerlei gebied, die allen min of meer waard zijn on der de loupe genomen te worden. Het zal daartnj echter veelal moeilijk zijn personen van zaken te scheiden, het geen hier evenwel toch een eerste ver eischte is. Niemand, allerminst ónze gemeente, aal Heeren Qed. St. het recht be twisten, om een voorstel als het on derhavige te ontwerpen en te trach ten daaraan uitvoering te geven. Maar wanneer van de zijde van Ged. Staten dan ook een dergelijk plan wordt opgeworpen, dan zou men daarvan te recht een grondige motiveering mo gen eischen, een motiveering die in alles steekhoudend blijkt te zijn en van zoodanige beteekenis, dat de nadeelige gevolgen der grenswijziging in geenen deele opwegen tegen het te bereikn voordeel. Onzen raad heeft indertijd toevoe ging der Wijken E van Vlijmen, A van Nieuwkuik en D van Herpt, be pleit op heel wat deugdelijker motie ven dan waarjmee Ged. Staten hun voorstel staven. Uitvoernig van ons plan zou een reeds lang bestaande eenheid in op vattingen, en in de behartiging van velerlei belangen rechterlijk hebben be krachtigd door samenvoeging der rijks ingezetenen van genoemde wijken in één gemeentelijk verband. Hier dus een natuurlijk-gegroeide eenheid, geen gezochte. Ja, gezocht lijkt mij de voorgestelde motiveering in hooge mate. Niemand, bekend met de ontwikkeling dezer om geving zal toch aannemelijk kunnen noemen de bewering, dat Heusden voor toekomstigen groei de beschik king behoeft over een ruim achter land. Zulks zou waar kunnen zijn wan neer die groei inderdaad aanwezig was, «k)ch juist deze, dus de zaak waar het over gaat, ontbreekt. Van Vlijmen kan niet geheel het zelfde gezegd worden. Daar bestaat althans eenigfe toename der bevolking. Echter beschikt Vlijmen ruimschoots, binnen eigen grenzen, over bouwter reinen en toevoeging van Nieuwkuik aan die gemeente zal dit completeeren. De feiten toonen ook aan, dat nieuw bouw niet in de richting Haarsteeg, maar overal elders plaats vindt. Van een aaneengroei van Vlijmen en Haar steeg kan geen sprake zijn tot in on bepaalde toekomst. Hoe verkeerd het verder is rnenschen van geheel di verse opvattingen zonder meer langs wettelijken weg „een" te geraken, zon der dat ook maar de geringste kans bestaat, dat die éénheid ook in dar den tot uitdrukking zal komen, belioeft wel geen nader betoog. De Vlijmensche en Hedikhuizensche inwoners van Haarsteeg hebben zich wèl steeds één gevoeld en zouden ook ièn gemeentelijk verband, speciaal in een samen te stellen gemeenteraad, be hoorlijk en vruchtbaar samenwerken. Denken wij ons echter een nieuwen Raad van Groot-Vlijmen. Daar zullen Nieuwkuik en Haarsteeg steeds de mindere blijven. En bij de vanouds bestaande rivaliteit tusschen Vlijm en-Centrum en de bewoners dezer omgeving zouden wnj nimmer in staat zijn iets in het belang onzer ingezete nen tot stand te brengen of af te we ren hetgeen ons zou benadeelen. Verder, welk goed heeft onze ge meente van deze opheffing te wach ten? i Krachtens overeenkomst onderhoudt de Provincie onzen grooten verkeers weg; voor de diverse gemeentewegen verschaft puin van het fort ons thans overvloedig herstel-materiaal. Hoe jam mer zon het zijn ind.en dit fort in han den kwam van Heusden en dit het beschikkingsrecht kreeg over die waar devolle materialen. Onze eigen werk- loozen zouden wellicht naar het Vlij- mensch Ven moeten verhuizen. Geen onoverkomelijke moeil kheden bedreigen thans 'het bestaan onzer ge meente. En thans, nu wij diverse zaken in goede orde hebben, wegen, ver ich- ting, enz. zouden wij moeten verdwij nen, om ingeslikt te worden door Vlij men en Heusden, die nauwelijks aan eigen moeilijkheden het hoofd kun nen bieden. Ware het Ged. Staten te doen om gemeenschappelijke beharti ging van diverse belangen te bevor deren dan zou samenwerking, inge volge de gemeenteewt (vrije of ge dwongen) en de woningwet hierin kun nen voorzien, zonder dat dit opheffing fLng eener gemeente motiveert. Het plan van Ged. Staten beoogt niet versterking van kracht bij onze inwoners^ maar bij die van Vlijmen en Heusden. Wij zullen dus dienen als de spijs, waaruit die bedie gemeenten herstel moeten putten van hun ge knakt weerstandsvermogen en toene mende ziekelijkheid. Werkelijk ais resultaat der opheffing kunnen wij uitsluitend verwachten, nieuwe lasten, berooving van daadwer kelijke medezeggingschap, verlies van onze zelfstandigheid in den meest vol strekten vorm, met alle nadeelige ge volgen van dien. Jaren lang zullen we ons genoodzaakt zien het wachtgeld van diverse ontslagen ambtenaren mede te bekostigen, de gehandhaafde functio narissen zullen hun salaris zien stijgen, terwijl noodzakelijke uitbreiding van personeel in Vlijmen en Heusden den Raad tot het voteeren van nieuwe uit gaafposten zal dwingen. Ik wil niet langer zijn. Ieder uwer acht ik bekwaam genoeg om zich een duidelijk beeld te vormen van de ontzettende gevolgen der an nexatie. Boven alles toch moeten wij, als krachtige gemeenschap, prijs stellen op onze zelfstandigheid. Eenmaal verloren kunnen vj'j nimmer meer hopen, dat zij ons zal worden teruggegeven. Ziet dus niet merkloos toe, tot het te Iaat is, doch wil met woord en daad ijveren voor het behoud van dit, ons hoogste goed. Vervolgens doet de secretaris voor lezing van een ingekomen praead- vies van en W. luidende: Met wel eenige verbazing namen wij kennis van het voorstel van Heeren Ged. Staten, neergelegd in dezerzijdsch schrijven van 29 Maart 1933, G. nr. 420, tot opheffing en verdeeling van onze gemeente. Te meer ontstemde dit voorstel ons, omdat het gedaan werd even nadat een voorstel tot grens wijziging van onzen Raad ter behan deling in Raden en Commissiën, be doeld in art. 158 der G. W., was aan hangig gemaakt. Waar Heeren Ged. Staten in hun voormeld schrijven zeggen, dat zij van oordeel zijn, dat inwilliging van Hedik- huizen's verzoek niet ,zou brengen de zeer noodige en daarom door hun reeds vóór eenige jaren in stduie ge nomen wijziging der gemeentelijke ge- biedsindeeling in de omgeving van Heusden, daar begrijpen wij niet, waar om zij deze h. i. zoo urgente zaak niet tegelijk aan de orde hebben ge steld in April 1932, toen zij voorstelf den om Nieuwkuïjk bij Vlijmen te voe gen, terwijl door ons toen toch twee maal de aandacht is gevestigd op ide zoo noodzakelijke grenswijziging op- zichtens onze gemeente. Daarmede had den Ged. Staten ons veel moeite en kosten doen besparen, pmdat onzer-, zijds dan nooit een voorstel aan de Kroon ware gedaan en het maken der zoo kostbare kadastrale teekeningen dan vanzelf achterwege was gebleven, Intusschen krijgen we meer en meer den indruk, dat alleen om het kunnen blijven voortbestaan van het kwijnen de stadje Heusden, onze plannen moes ten worden omver gehaald en andere gemeenten en stukken v. gem. moeten bij elkaar gevoegd, om Heusden voor on dergang te redden. Wij beleven wel rare tijden, maar dat de overheid niet meer terugdeinst om een gemeentelij ke zelfstandigheid aan te tasten gaat o.i. toch wel te ver. Opofferende liefde is een der mooiste deugden, maar Wan neer zulks gepaard moet gaan met ver lies van eigen lijfsbehoud, dan wordt het gevraagde offer o.i. te zwaar en mag een waardig doch krachtig pro test niet ontbreken. Het vormen van een krachtige gemeente tusschen Vlij men en Heusden behoefde geen af breuk te doen aan een grootere Lang- straatsche gemeente door Nieuwkuik bij Vlijmen te voegen, zooals het eerste plan van Ged. Staten luidde, terwijl Heusden's expansie-zucht wel te loo- nen ware door het kleine Herpt dat sinds jaren met Heusden toch on der het bestuur staat van één burge meester te annexeeren. Dat opheffing van gemeenten ge schiedt die in noodtoestand geraken, is begrijpelijk. Echter zonder overdrij ving toch mag gezegd worden, dat de gemeente Hedikhuizen met haar ruim 100 H.A. vruchtbaar grondbezit, dat den schuldenlast laag geschat toch nög altijd twee maal overschr dt, financieel krachtig genoeg is, om zelfs in deze benarde tijdsomstandigheden alles te doen wat voor haar ingeze tenen op stoffelijk en maatschappelijk gebied noodig is. Wij z jn er dan ook van overtuigd, dat wanneer de tijden nog rampspoediger worden, waarvoor God ons behoede, de gemeente He dikhuizen toch een van de laatste zal zijn, die een beroep zal doen op extra- rijkssteun. De belastingen, welke momenteel in deze gemeente geheven worden mo gen dan ook, in vergelijking met an dere en omliggende gemeenten, mid delmatig en niet extra zwaar genoemd worden en met groote vreeze zien wij bij een eventueele annexatie die belas tingdruk eerder stijgen dan dalen. Een exceptioneel geval toch is, dat deze gemeente tot heden nog geen opcen ten behoefde te heffen op de personeelë belasting. Bij de behandeling van het voorstel van onzen raad om grenswijziging is in sommige vergadernigen het minder parlementaire woord van „roovers" ge bruikt. Maar terwijl wij slechts om wille eener betere geographische in deeling om een klein deeltje van an dere gemeenten vroegen meenen wij met meer recht dit minder parlemen taire woord van „roof" te mogen be zigen. Want met en door het voorstel van Ged. Staten worden wij beroofd van onze geheele zelfstandigheid en ons historisch bestaan. Het ligt toch voor de hand, dat onze bevolking prijs stelt en prijs blijft stellen op haar on afhankelijk voortbestaan en dat haar belangen niet beter en uitsluitend be hartigd kunnen worden dan door per sonen, die hier hun hart verpand heb ben. Een doorn in haar oog zou het zijn, wannetfr z» j! hare vruchtbare en kostbare gronden van elkaar gescheurd en verdeeld zag worden. Daarom en om nog veel meer redenen geven wij u met klem cn in het waarachtig be lang van het reeds zeer oude Hedik huizen in overweging: lo. Handhaafd uw1 zelfstandigheid, 2o. verdedig uw' woon- en geboorte grond met woord en daad, en ,3o. stemt eenparig tegen het voorstel van heeren Ged. Staten, dat in het alge meen, hoe goed ook bedoeld, thans uw' historische rechten, bezittingen en zelf standigheid tracht te ontnemen. Het lid M. Junggebürth, heeft met belangstelling kennis genomen van het voorgelezene en zegt: Het spreekt wel vanzelf dat ik mij volkomen aansluit bij hetgeen B. en W. ons zoo juist bij monde van den secretaris hebben voorgehouden en Waaraan de burgemeester al even pittig nog het zijne heeft toegevoegd. Ged. Staten schijnen er zoo 3 troe telkindjes op na te houden, die ech ter door moeder natuur niet zoo erg rijk bedeeld zijn en daarom wat zijn gaan lijden aan bloedarmoede of iets dergeljjks. Hun toekomst is nu niet bepaald aantrekkelijk en dan is het maar de zaak oan de 3 kleintjes aan te kleeden met dé mooie kleertjes van hun rijkere broertjes. Jawel, maar dan komt er ruzie, dat gaat er zóó maar niet! Ik wil dit maar zeggen, heeren, het plan van heeren Ged. Staten is heel mooi vooxr de bedoelde gemeenten, maar het is niet zoo lollig voor ons, als we 'alles moeten afgeven en door onze mooie kleeren misschien lompen in de plaats krijgen in den vorm van zwaardere belastingen en ik weet al niet Wat. 1 De heeren mogen zich het zoo juist voorgelezene nog wel eens goed in d'r óoren knoopen en de gevolgen van een eventueele opheffing van He dikhuizen rijp overwegen. Eigenlijk moest bij ieder onzer de conclusie al vaststaan, strijden voor lijfsbehoud, voor zelfstandigheid en eer en dat met wet tige Wapenen! Onze burgerwachters be grijpen me wel! Ziet heeren, die druiven lijken me toch een beetje te zuur om me zoo maar zonder vorm van proces door an deren te laten inslikken. En ik geloof... dat zoo iets toéh wel de bedoeling is. In de krant van gisteren was de magistraat van Vlijmen al netjes doen de met de huid van den beer te ver- deelen voordat ie geschoten is. Want geschoten moet ie eerst toch nog Wor den. Nu probeeren ze 'm zoo zachtjes in den hoek te drijven, maa^r dan zal ie eerst toch nog brommen, zijn klauwen en tanden laten zien en, pas maar op, misschien wel bijt. Heeren, ik ga te ver. Het is hier plaats voor ernst. Er staat alles op het spel, ons bestaan wordt bedreigd. In het getouw dus om ons te verwe ren; we zijn sterk genoeg om op eigen beenen te staan en zelf ons klein landje „Hedikhuizen" te besturen. Schamen we ons om landverraders te worden, zeker nu daarmede onze belangen niet gediend maar wel ten zeerste geschaad worden, zooals toch overduidelijk is aangetoond. C. van Hemert betuigt zijn instem ming met de humoristische woorden Yan den vorigen spreker. Hij memoreert het vroegere plan van onzen raad en vraagt of onze gemeen te ook zonden* die gebiedsuitbreiding zich zelf kan in stand houden. De Bur gemeester van Vlijmen beweert van niet. De Voorzitter licht toe, dat onze gemeente nog jaren lang het hoofd zal kunnen bieden aan de zware ei schen der tijden, aangenomen althans dat de Crisispachtwet en de Werkver schaffing ons niet op te zware lasten drijven. Momenteel dekt onze werkver schaffing door haar productiviteit zelf haar kosten nagenoeg geheel. Het lid L. v. d. Heijden vraagt of het vorig plan geheel van de baan is> Graag zag hij daarvan de verwezen lijking want nu profiteert Vlijmen van ons en wij betalen; wij betalen en beuren niets. De voorzitter zou tot in hoogste in- tie stantie ons goed recht willen verde digen en de commissie stemt daarmede in. Hierna wordt met eenparige stem men bet voorstel van Gei Staten ver worpen. Ben spoorwegramp bij Nantes. Tengevolge van een font van den machinist, die met te groote snelheid reed. Zondagochtend heeft tengevolge van een fout van den machinist, op 7 K.M. afstand van Nantes een spoorwegramp plaats gehad, waarbij tientallen slacht offers zijn gevallen. De ramp geschiedde met een extratrein van Parys naar Le Croisic, waarmede ODgeveer vijfhonderd passagiers, die gedurende de Pinksterdagen op reis gingen, werden vervoerd. De trein was Zaterdagavond te 21 50 uur uit Parijs vertrokken en moest des mor gens te 5.50 uur te Nantes aankomen. In verband met herstellingswei kzaam- heden aan de lijn aioesten de treinen op het traject nabij Nantes met een be perkte snelheid van ongeveer 25 K.M. per uur rijden, waarvoor de noodige seinen waren opgesteld. De machinist, de 46- jarige Kurzon uit Tours, heeft deze seinen niet opgemerkt en liet den trein met een snelheid van ruim 60 K.M rijdeD. De ramp geschiedde bij het station van Sainte Luce op 7 K.M. afstand van Nantes. o AUTOBUS ÓVER DEN' KOP GESLAGEN. Veertig gewonden. Te Dairvcoates nabij Hull is een auto bus, doordat de chauffeur de controle over zijn stuur veiloor, tegen een boom gereden en toen over den kop geslagen. De autobus met bovenverdieping werd grootendeels vernield. Veertig passagiers werden gewond, doch allen op vier na, konden na verbonden te zyn, huiswaarts keeren De vier ernstig gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. O FAMILIEDRAMA. D» vrouw van postbode Loe filer te Regsnsburg heeft zich en haar vier kin deren van anderhalf tot 5 jaren door middel van gas om het leven gebracht. EETHEN. Zaternag speelde de pas opgerichte voete balvereeniging S.D.O. een vriendschappen lijke wedstrijd tegen D V.O. uit Meeuwen, Uitslag 20 voor S.D O. A s. Zaterdag hoopt S.D.O. een vriend schappelijke wedstrijd te spelen tegen de Trekvogels uit Raamsdonksveer. op het terrein van S.D.O. nabij de Openb. School. Liefdesdrama te Rotterdam. Zondagavond heeft zich in de Colonis- straat een liefdesdrama afgespeeld. Een jongeman heeft daar 6 schoten uit zijn pistool gelost op zijn verloofde, die reeda eenigen tyd geleden de verloving heeft willen verbreken, en haar zuster. Beide zusters werden ernstig in den buik ge wond. Zy zijn naar het ziekenhuis aan den CoolsiDgel vervoerd. Haar toestand is ernstig. De dader, de 22-jarige H. v. M. uit Barneveld is na zijn vreeselijke daad op de vlucht gegaan, maar is op aanwijzing van een burger onder de Pieter de Hocb- brug door een agent gearresteerd. De beide slachtoffers zyn de 32 jarige Duitsche Mitze Capiske en haar 36 jarige zuster, die sinds Zaterdag by haar op bezoek was. ROTTERDAM, 6 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd 257 paarden, 2 veulens, 857 ma gere*'en 4006 vette runderen, 378 vette kalveren, 238 graskslv., 799 nuchtere kalveren, 393 schapen of lammeren, 608 overloopers of varkens, 35 biggen, 5 bokken of geiten. Per 7, K.G. 3e kw. 2e kw. 4 e kw. Koeien 45—17 227s—26 277,—-S® Ossen 46-47 21—227,24—26 Stieren 15—47 48—20 "22—24 Graskalv. Vette kalveren 15-20 25 30 35—377, Varkens 4-41/,15, 167$ Per stuk Melkkoeien f 450 A f 240 Kalfkoeien f145 A f250 Stieren f 45 A f 200 Pinken f 30 A f 60 Graskalveren f 20 a f 60 Vaarzen f 55 a f 90 Werkpaarden f 100 A f 200 Slachtpaarden f100 A f490 Veulens f 60 A f 90 Hitten f 50 A f 100 Biggen f 6 A f 11 Nuchtere fokkalv. f 5 A f 40 id. slachtkalv. f 3 A f 5. Biggen per week f 0.70 A f 4.20 Lammeren f 6 A f 12 „Mijn meubelen zijn van ,,'T WOONHUIS", dan zal een ieder begrijpen, dat gij hebt gehandeld als eeö verstandig mensch. „T WOONHUIS" steeds zorgt voor prima afwer king en coulante bediening. „'T WOONHUIS" heeft steeds de grootste sortee ring en de meest smaakvolle modellen. ,'T WOONHUIS" heelt daarbij DB LAAGSTE PRIJZEN. ,,'T WOONHUIS" heeft bij een zeer grooten *mte$ toch slechts geringe exploitatiekosten. ,,'T wooBnrois" er geen dure afdeelingschefs of verder onnoodig personeel op na houdt. ,,'T WOONHUIS" is de eenige speciaal MEUBEL ZAAK, die wat sorteering, modellen en kwaliteit betreft, met de grootste zaken op dit gebied in den lande kan wedy veren. ALLEEN met dit verschil, dat wij onze prijzen VEEL LAGER kunnen stellen dan bedoelde zaken. verkoopt ,'T WOONHUIS" strikt A contant, waar door wy elk risico uitschakelen, hetgeen den kooper ten goede komt. Bezichtigt steeds onze Passage^ Etalages en ruime Magazijnen G. VENNIX Vughterstraat 46—48 Telefoon 922 HBRT0GBNB08CH. Levering: per eigen vraoktauto franco thuis. VERWERSTRAAT 21 TELEF 937 's-BOSeH. Steeds voorradig, prachtsorteerlng Vakkundig werk! Billijke prijzen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4