ZATERDAGMORGEN 9 uur begint onze OPRUIMING, wat wil zeggen, er ook werhelijli wordt opgeruimd. Jan Geertzen, s- Crisisprijzen. Bij het bezichtigen onzer étalages kunt U zich van de prijzen en modellen overtuigen. F*. L. J. VEERMAN Plaatselijk Nieuws. Voet h a Is po r t. Ifiirgelijken Stand Hotel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. Vervolg Raadsverslag gemeente HER PT van 3e blad. begin van mijn betoog aanhaalde en wanneer er voor gezorgd kan wor den, dat alle deelen der gemeente in elkaar kunnen groeien zal er geen sprake zijn van buitengemeenten, neen, een bestuur, kennende het ge heel in al zijn onderdeelen, zal van al d ie onderdeelen één krachtige ge meenschap kunnen maken. Ik wil hierbij nog even opmerken aangaande het prae-advies van B. en W. dat dit moet luiden als volgt: „dat de landbouwende bevolking uit Pleusden, Oudheusden en Hedik- huizen, thans reeds georganiseerd in denzelfden boerenbond, dezelfde boe renleenbank en dezelfde boterfabriek van Herpt, let wel Herpt, het cen trum der landbouwende bevolking." Daar het prae-advies zich nog al positief uitlaat over: „dat zij later deel zou moeten uit maken van een ander plan, 't welk voor haar veel gunstiger zou zijn", zou ik gaarne willen vernemen, welk plan hiermede bedoeld kan worden. In de hoop en in het vertrouwen een bestuur te krijgen dat dan van al die onderdeelen een krachtige ge meenschap zal maken, de gemeen schap volgens de plannen, zooals zij door H.H. Ged. St. zijn inge diend met bijvoeging der dorpen Doeveren en Heesbeen, durf ik vol gaarne mijn stem te geven om tot verwezenlijking dier plannen te ko men. Hierna verkreeg de heer Buijs het woord, die zeide: Mijnheer de Voorzitter! Wanneer ooit den raad onzer ge meente voor een zeer gewichtige be- j slissing stond dan is dit voorzeker wel nu. Plet gaat er hierom of onze j gemeente Herpt voor immer zal ver dwijnen ofwel, dat de raadsleden zich zullen verzetten tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten. In het be geleidend schrijven, dat ik dezer da gen met het convocatiebiljet mocht ontvangen staat de vraag of opheffing onzer gemeente al of niet gerecht vaardigd is en dat de zelfstandigheid een er gemeente is een goed van groote waarde die niet dan in uiter ste noodzaak mag worden prijsgege ven. Daarom Mijnheer de Voorzitter moeten wii zeer voorzichtig handelen en de zaak van alle kanten bekijken. Wat betreft de finantieele toestand in onze gemeente moet ik direct toe geven dat deze alles behalve roos kleurig is. Zeer zware geldelijke of fers worden er van de inwoners ge vraagd en het vooruitzicht is nog verre van gunstig, maar, hoe is dit in de andere gemeenten waarmede j wii straks een geheel zullen vormen Is er daar eene bij die een gunstige plaats inneemt Zal onze nieuwe ge meente „Groot Heusden" waarvan het stadje Heusden 't centrum zal vormen op geene groote lasten komen. Ik meen gerust te mogen veronderstellen, dat de gemeente Heusden thans mede aan de spits staat met die gemeenten die het hardst te verantwoorden heb ben. En dan vraag ik me af wat kunnen wii van Heusden verwachten ook in de toekomst als alles, naar wij toch hoopen beter zal worden, en dan kom ik jammerlijk tot het ant woord niets. Heusden is een stad je zooals wii toch allen weten waar in geen vooruitgang te bespeuren is ook niet in gunstige omstandigheden. Handel of industrie is er niet en den middenstand wordt nog zeer be nadeeld door de nabije groote plaat sen die zelfs hunne waren nog per auto naar hier brengen. Wat betreft de begrooting der gemeente en de opcenten op de personeele die tot 200 zijn verhoogd, als ik me niet ver gis is dit ook zoo te Heusden en wat betreft de armenzorg, helaas hier moet ik toegeven dat het armbe stuur misschien reeds spoedig bij de gemeente zal moeten aankloppen maar hier ligt niet zoozeer de schuld aan de lagere opbrengst der lande rijen bij de laatste verpachtingen maar vindt naar mijne meening weer zijn oorzaak dat wii hier in deze streek eene pachtcommissie hebben die zeer royaal is in het geven van pacht vermindering en zich niet schijnt af te vragen of de verpachter er me de uit kan of er mede kan rond komen. Wat geaardheid der bevol king betreft hiervan wil ik niet veel zeggen alleen dit dat Heusden is en blijft een stad en geen plattelands gemeente en dat er thans in Heusden nog gemeentebepalingen gelden die voor den boerenstand niet van goeden invloed zijn, en wat betreft dat de landbouwende bevolking van Heus den is georganiseerd met Herpt, He- dikhuizen en Oudheusden in denzelf de Boerenbond, Boerenleenbank en Boterfabriek dit geeft ook geen ge wicht in de schaal want dit aantal is zeer weinig, ik geloof 8 of 9 leden tezamen. Tenslotte M. de V. Geloof ik toch wel het bij de nieuwe Re geering die thans hare taak heeft aanvaard, wel een zeer ernstig punt van aanpakken zal zijn om ook de salarissen te gaan verminderen. Ik ben tenminste benieuwd hoe of anders de voorgestelde bezuiniging zal ten uitvoer worden gebracht. Ook is het zeker, dat, wanneer de tijden gunstiger worden, onze inwoners di rect daarvan mede zullen profiteeren en zoodoende zal er spoediger wel vaart hier komen wat mede brengt dat dan ook de lasten beter zullen kunnen gedragen worden. Ook zie ik in de toekomst dat verschillende functie's in de gemeente meer als eere-baantjes zullen moeten worden beschouwd en niet zooals thans een voorname bron van inkomsten zul len vormen, (hiermede bedoel ik de functie van Burgemeester en Ge meente-ontvanger. Dit alles overwegende, dunkt mij dat onze gemeente 'met zuinigheid en beleid bestuurd, moet trachten dezen slechten tijd door te komen en alles in het werk stellen om voor ons en ook ons nageslacht hare zelf standigheid te behouden, want ge ven wij ons weg dan doen wij dit voor altijd en andere menschen dien het wel en wee van Herpt niets aan gaat, zullen over ons dorp regeeren naar hun zin en hun inzien, wat misschien in het geheel niet aan past bij onze dorpsbelangen. M. d. V., zoo zie ik voor mij den huidigen toestand in en voel ik mij verplicht in 't algemeen belang te gen het voorstel te zijn, want ook hier geldt steeds weer de waarheid van het spreekwoord: „Eigen haard is goud waard." Ik dank U. De heer v. d. Broek verklaart vol komen accoord te gaan met hetgeen de heer Buijs heeft gezegd. Hij ge looft niet, dat als de salarissen der ambtenaren flink worden verlaagd, de gemeente Herpt er zóó voorstaat, dat zij hare zelfstandigheid moet prijs geven. Spr. i s daarom tegen het plan van Ged. St. Ook de heer Verhoeven spreekt in denzelfden geest. Spr. voelt er niets voor de gemeente op te heffen en bij Heusden te voegen, waardoor Herpt door stadsmenschen geregeerd aal worden. Hij hoopt met den heer Buijs, dat de nieuwe regeering flink aan de salarissen zal trekken, waar door het misschien mogelijk zal blij ken, dat Herpt zijn zelfstandigheid kan bewaren. Ook spr. is daarom tegen het plan van Ged. St. De Voorzitter wil nog even een toelichting geven naar aanleiding der vraag van den heer v. Herpt over de passage in het prae-advies van B. en W. waarin wordt gezegd, dat, indien onze gemeente niet bij deze gebiedsindeeling zou worden betrok ken de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat zij later deel zou uitmaken van een ander plan 'twelk voor haar veel ongunstiger zou zijn. B. en W. heeft hierbij voor oogen gestaan, dat wanneer de voorgestelde vereeniging niet zou totstandkomen en Herpt zelfstandig zou blijven, de kans be staat dat Herpt later alleen bij Heus den zou worden gevoegd. Naar aanleiding van hetgeen in een andere raadsvergadering is ge zegd, waarbij werd beweerd, dat het arme Heusden om deze vereeniging zöu hebben gevraagd, deze bewering absoluut onjuist is. Heusden heeft niets gevraagd, het plan is geheel van Ged. St. uitge gaan en wat arm Heusden betreft, spr. gelooft, dat er weinig gemeen- I ten zijn die rijk zijn. Spr. zal thans het voorstel van Ged. St. in omvraag brengen, met deze toevoeging dat uitdrukkelijk de wenschelijkheid wordt betoogd om ook Doeveren en Heesbeen in het plan op te nemen. Tegen het plan stemmen de hee- ren Buijs, Verhoeven en v. d. Broek. Voor het plan de Wethouders v. Bokhoven en Verhoeven, benevens de leden Couwenberg en v. Herpt. Daar geen der heeren iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voor zitter de vergadering. HEUSDEN. Naar wij vernemen wordt de boterfabriek „De Bommelerwaard" opgeheven en het bedrijf gecombi neerd voortgezet, met het bedrijf van de V.Z. alhier. Reeds worden pogin gen aangewend om terrein te ver krijgen, ten einde het bedrijf te kun nen uitbreiden. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de schoenenfabriek van den heer J. Schrauwersde Vries geheel uitgebrand. De machines en de voorraad schoenen en fournituren gingen verloren. NEDERIIEMERT. NIEUWKUIJK. SPRANG. VEEN. WERKENDAM. WASPIK. Voor den vleeschkeurfngsdienst werden fn de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 14 runderen, 33 varkens en 4 kalveren. Op den 2en Pinksterdag werd door de leden der Chr. gemengde zang- vereeniging "Oefening kweekt Kunst'" een uitstapje gemaakt naar Hoek van Holland. Zondag T.L gatf de Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" een goed geslaagd concert in den tuin van den heer H. van Iersel. HEUSDEN. Zaterdag a.s. gaat „Juliana I" naar Besoijen en zal aldaar de serie wedstrijden spelen welke verleden week wegens omstandigheden waren uitgesteld. Zii moeten n.l. uitkomen tegen „B.S.V. I." Zondag a.s. gaat „Juliana I" naar Kaatsheuvel en zal aldaar deel nemen aan de Bondsseriewedstrijden uitgeschreven door de v.v. „Kaats- heuvelsche Boys" aldaar. „Juliana" zal n.l. moeten uitkomen tegen „Korvel I" (Tilburg). We wenschen haar inmiddels veel succes. CAPELLE. Het 2de elftal der voetbalver- eeniging „Excelsior" speelde 2den Pinksterdag te Geldermalsen voor de bekerwedsrijden van den Brabant- sche Voetbalbond tegen „Geldermal sen 1" en verloor met 31. WIJK EN AALBURG. WERKENDAM. Zaterdagmiddag 4.30 uur wed strijd door „S.V.W. II" en „Zwalu wen" van Sleeuwijk, nam. 15.30 uur „W.V.V. I" tegen „S.V.W. i". NEDERIIEMERT. ANDEL. van ouds bekend ST. JANSSTRAAT 10—12 f 3#T TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarief - HEUSDEN. - GEBR. VINKE Hoogestaenwsg 25 DEN BOSCH. SEIZOEN-OPRUIMING KAATSHEUVEL. Assurantie dekt de schade. Het om zijn praehtig natuurschoon bekend eiland is met de Pinksterdagen wederom druk bezocht. Voornamelijk den tweeden feestdag was er enorme behngstekng, toen de speeltuin werd opgevroolykt door een keurig stiijk- I ensemble uit het nabuiige Ammerzoden. Kr heerschte een prettige stemming met een mooi kalm verloop, daar door geen der vele bezoekers eenige wanklank is gehooid. Op zijn verzoek is met 20 Juni eervol ontslagen de heer C. F. v. d. Broek als Burgemeester dezer gemeente. De landbouwer M. 0. vond één zijner beste melkkoeien dood in het weiland liggen. Daar dit binnen 14 dagen het tweede geval is, is het voor den betrokken veehouder een heele schadepost te meer daar beide dieren niet verzekerd waren. Door de tuin bouw vereen. .Excelsior" alhier, werd gieterenavond besloten om weer veiling te houden van vroege aard appels en fruit Door het bestuur zal alle mogelijke moeite gedaan worden om deze veiling te doen bloeien. De eerste veiling zal gehouden worden op Vjijdag 16 Juni. Zie advertentie. Met het aanzetten van een zeis sneed H. de Graafï op zoo danige manier in zijn vinger, dat dr. Mijnlieff geneeskundige hulp moest ver leen en. Tijdens het voetballen op de Nieuwe Weg, werd het 7-jarig zoontje van H, v. d. Wiel door een fietser aangereden. Het ventje bekwam een gapende wonde aan bet linkeroog, zoodat dr. Bresier ge neeskundige hulp moest verleenen. Door den heer Adr. de Jong werd voor rekening van den heer Corn. Zwets alhier aanbesteed het bouwen van een bakkerij met woonhuis aan den Rijks straatweg. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk. Gebr. Duizer f 2475. P. Baggerman f 2124. G. Visser f 1945. C. Groene veld f 1940. W. Duizer f 1893. Timmerwerk. Gebr. van Wyk f 1980. Fa. Egas Hol f 1975.— de Joode f 1790. Ottevanger f 1694. Borg, massa timmer- en metselwerk f 3447. Lcotgieterswerk, Peters f 220. de Rooij f 209. Kool f 200.— Vetfwerk. J. Visser f 535. v. d. Nat f 386 IJ. de Vries f 384.— Geenen f 279. Borg, massa (4 deelen) f 3932.— In den cederlaag-wedstryd by de v,L 0 N.G A. won deze met 40 van Sparta nit Andel. P.S.V. die een vriendschappelijke wedstryd speelde te Hedikhuizen tegen Hollandia, verloor met 41. De v.v. N.O.A.D., die met twee elf tallen deelnam aan de serie-wedstrijden te Nederhemert, wist aldaar beslag t© leggen op de le en 6e prijs. "Wel een mooie prestatie. De verloting ten bate van N.O.A.D. zal plaats hebben op Woensdag 14 Juni a.s., des avonds om 9 uur (Z.T.) in't Gymna stieklokaal te Aalburg. De Zaterdag j I. gehouden voetbalwed strijd door Tourelftal van Gorinchem en W.V.V. alhier, eindigde met 24 De uitwedstrijd op de serie's tegen Rpgenhoog te Brakel, eindigde met 42 voor Werkendam. Serie's Pinkster-Maandag S V.W. tegen Jonge Spartaan van Gorkum 6—0; W.V.V. It -W.V.V. I 2—3. laatst© met een kwartier verlenging Finale D.J S. van Gorkum en W.V.V II 1—2 en S.V W. alhier tegen W V.V. 0-10. Over de maand Mei. Geboren: Mechelina Pietronella, d. van G. Kuypers en E RoseboomJan, z, van M. Groeneveld en G. van Wijk. Getrouwd: G. van Keulen, 34 j., en E Smits, 27 j, E. Slob, 34 j en D. Bouman, 25 j. Overleden: P. v. d. Meijden, 82 j wed. van J. Loef!J. A. Vos, 4 mnd. J. Bracht, 11 mnd. Over de maand Mei. Geboren: Heiltje, d. v. K. Hobo en B. Groenenberg Zeger, z. v. J. Hetjes en E. HoolwerfNicolaas Cornelis, z. v. J. G. van Noorloos en J. Elsbout; Janna Cornelia, d. v. G. de Fijter en J. C. Hagenbeek. Getrouwd: P W. Treffers, 26 j. met M. C. van Duist 29 j G. Schouten, 27 j. met M. de Fijter, 23 j. Voor BINtT en CARTON- NAGEWERKEN berekenen wy Een bijzonder geschikte gele genheid om thans uw boeken, tijdschriften en vakbladen te laten binden. Electrische Bindery

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4