Tweede Blad So. 5338 Vrijdag 9 k Tegen zonnebrand Purol BANKEN -/TAFELS - STOELEN. IJZERHANDEL - GORINCHEM. voor hst Land van Heusdsn en Altena de Langstraat en de Sommelerwaard TOEKOMSTMUZIEK. Kinderrubriek en met geslaagd FEUILLETON. EEHOORENDE BIJ HET Waarom verder sukkelen? Voelt gii u terneergeslagen, ver moeid en afgemat hebt gii last van pijn in de lendenen, ledematen of spieren Lijdt gii aan urinestoér- nisseïi, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn of rheumatische pij hen Zoo ja, hebt gij er dan over nage dacht wat de oorzaak van uw noode- loos lijden is Als uw bloed niet op dé juiste wijze gefiltreerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urine zuur en andere schadelijke onzuiver heden in het gestel achter. Zii zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de bovenstaande. Iedere dag uit stel maakt de zaak erger en dient gi] onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pil len. Reeds jaren bleek de afdoende werking van dit speciale middel te gen spit, rugpijn, ischias, rheuma tische pijnen waterzucht, urinestoor- nissen en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden en passen mannen en vrouwen van eiken leeftijd, fi. f 1.75 en f3.per doos bii alle dro- gisten enz. 7 Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels waren 1. De koffieboon. 2. Het woordje „fout". 3. Zooals de ouden zongen, pie pen de jongen. De nieuwe raadsels zijn: X O O O O O O X lO O O O O O X lO O O O O O X O O O O O O X O O O O O O X lO O O O O O Vul bovenstaande figuur in. Op den eersten regel een smakelijke vruchtop den tweeden een oude jongensnaamop den derden een iding waar je nu juist mee bezig bent op den vierden een oude munt; op den vijfden een adellijke dame; op den zesden het eerste hok van een jonge kip; op den zevenden een be woner van woeste streken. De be letters van eiken regel, van boven naar beneden gelezen, vormen samen het woord van den eersten regei. •2. Wie kan van het volgende woord een di er maken AAABIVN. OOM KAREL. o— „DE WONDER LI TKE AVONTU REN VAN HEINTJE PUTTERS AAN HET HOF VAN KONING BOKO." VIII. Als je goed opgelet had. had je j kunnen zien, dat de kok natuurlijk niet in de groote rechtzaal aanwezig, was, want die stond in de keuken bij den oven, waarin hij allerlei ge rechten voor den koning moest bak ken. En hoewel het om te stikken zoo heet was in de keuken vanwege den felbrandenden oven, stond de kok te klappertanden, zoo bevreesd was hij. De hofmaarschalk stond natuurlijk n de groote zaaL doch hii yer-> school zich telkens zoo veel moge lijk achter den broeden rug van een der generaals en ontweek voortdu rend de strenge blikken van den ko ning en van de rechters. Op een gouden schaal, die midden op de groote. groene tafel stond, waaraan de rechters zaten, lag een klein, nietig grijk voorwerp; het stuk je gomelastiek, dat in de spekpanne- koek des konings was aangetroffen, en waarop de koning zoo hard had gekauwd, dat zijn tanden er nog in stonden. Toen iedereen aanwezig was. gaf de oudste van de rechters een wenk. sloten werden en er twee soldaten, waarop de deuren van de zaal ge- die er vreeselijk moedig uitzagen, voor op post gingen staan. De oudste rechter schraapte zijn keel. kuchte drie maal heel deftig, keek de zaal rond, waar een doodsche stilte herschte, nam daarna een zwa- ren houten hamer in de hand gr timmerde daarmede op tafel teprijl hit luid riep: „Stilte!" (Hoewel'nie mand een vin verroerde). Vervolgens nam deze rechter een groot vel papier voor zich, waaraan groote roode lak zegels aan zijden linten hingen en sprak, terwijl men in de zaal een speld had kunnen hooren vallen: „Majesteit, Heeren van het gerecht! Er is een afschuwelijke misdaad ge beurd. Onze beminde vorst. Koning Boko. ;s het slachtoffer geworden van een lagen aanslag. Wat is er ge beurd Een jongetje..." en hier bij werden aller blikken op Heintje Putters gericht, die nog pen tintje bleeker werd „Heintje Putters ge naamd, die nog slechts kort geleden benoemd was tot koninklijk raads man voor de koffietafel, heeft zich verstout den koning te willen ver giftigen. Wat deed hij In plaats van zuiver vet spek van de duurste en beste varkens afkomstig in de spekpannekoek van den koning te biakken, heeft hii op snoode wijze een stuk spek verwisseld voor een stuk gomelastiek. Ja mijne heeren het is de waarheid die ik spreek, het was een stuk gomelastiek." Een golf van verontwaardiging ging door de zaal. Vuisten werden op geheven, en bedreigingen werden aan het adres van den boozen Heintje Putters geuit. Het dreigde een heel oproer te worden, zoodat de rech ter wel vijf minuten lang met zijn hamer moest timmeren, terwijl de ge neraal met zijn sabel rinkelde, voor dat de menigte weer tot bedaren was gekomen. „Ik spreek 1" brulde de rechter en keek woedend in het/jrond. waarna Examejr gedaan Novelle naar 't Hoogduitsch. >-o-o-o-o-< 3. plebs de voordeelen zijner geboorte te vernietigen. Daarom bleef hij ook vrij gezel. De dwepende geest ontwikkelde zich op lateren leeftijd tot een Macienas der kunst. Zijne verzameling van schet sen en etsen stond, zelfs over de gren zen van Duitschland, bij kenners hoog aangeschreven. Aan de muziek wijdle hij zich echtetr bovenal. Hij was zelf Hij was nu woedend geworden. Zon- een uitmuntend cellist, en de uitnoo- der verder na te denken, liep hij de diging tot een der wekelijksche ka- kamer uit, trok haastig zijn overjas mermuziekavonden in zijn huis gold te aan, drukte den vilten hoed op het meer als zeer gewaardeerd voorrecht, dun behaarde hoofd, en ijlde de straat omdat hij, in elk opzicht, een fijnproe- op, om Dr. Gerold Haberland op te ver was, en zijn gastesn niet alleen zoeken, die in de stedelijke concert- met weinig bekend door hem metmoei- vereeniging voorzitter was en metwien te vergaarde schatten der strijkkwartet- hij sinds jaren vriendschappelijk om- iitteratuur onderhield, maar hen ook ging. aan wijn en spijzen de kostbaarste Gerold Huberland had als jong- delicatessen voorzette. In zijn voorko mensch, nadat hij op de meest beroem- men deed hij denken aan Alexander de hoogescholen van Duitschland zijn von Humboldt, zooals die zich op rij- liefhebberij had gevolgd, alle vakken peren leeftijd voordeed, ook daarin, dat te bestudeereo, die met kunst en kunst- hij het hoofd iets naar rechts hield geschiedenis kx verband stonden, ein- alsmede in de krachtige wijze van uit- delijk met een laatste heldhaftige in- drukking, die hem tot gewoonte ge spanning den filosofischen doctorsgraad worden was. verworven, om in zijn later leven of- j Zoo'n man moest noodzakelijk in het ficieel tot de geleerden, als de geprivi- muzikale leven eener provinciestad een Iegieerden der beschaving, gerekend te leidende rol spelen. En dat had dokter worden. Meer nut gaf dat diploma Gerarc/ Huberland ook reeds sinds ja- hem niet. Hij was de erfgenaam van ren gedaan, en als Rettich in zijn on een groot vermogen en had, daar hij tevredenheid tot hem vluchtte, dan vroegtijdig met de draagkracht van die volgde hij daarmee slechts een gerecht omstandigheid bekend was geworden, vaardigde ingeving. De bediende nooit de bedoeling gehad, met geld- in donkerblauwe livrei met zilveren verdienen en al die plagen van hetknoopen die met afgemeten stap hii vervolgde: „En welk een ondank baarheid. Terwijl de koning hem met weldaden overlaadde en hem de hoogste eer deelachtig deed worden smeedde deze deugniet van een Hein tje Putters dit leelijke complot. Be denk wat het zeggen wil: een ko ning gomelastiek in plaats van spek te geven. Ik kan geen woorden ge noeg vinden om deze daad te veroor- deelen. Thans is het aan de heeren van het gerecht om te zeggen, wat er met dezen jongen misdadiger moet gebeuren. Doch eerst nog een vraag aan den jeugdigen boosdoener zelf: Heintje Putters, gij wordt ervan be schuldigd. Zijne Majesteit Koning Boko, en slinksche wijze gomelastiek te hebben doen op eten althans gij hebt het oogmerk gehad dat te wil len doen en het is slechts aan de scherpzinnigheid van Zijne Majesteit te danken, dat gij Uw snoode plan niet hebt kunnen volvoeren. Beklaag de, bekent gii U daaraan te hebben schuldig .gemaakt Toen stond Heintje Putters op en hoewel hij heel bleek zag. sprak hii op luiden toon: „Neen, ik ben on schuldig 1" nZij"*crême houdt Uw huid jsugdig en soepel, Uw teint frisch en fraai. In prijzen van 2075 et. (Masttselijk Nieuws. A LM KERK. Naar wij vernemen zal alhier ter gemeentesecretarie een ambtnaar worden aangesteld. Zijn wi j goed in gelicht, dan hebben zich hiervoor reeds een 7-tal sollicitanten aangemeld. De korfbalvereen. A.K.C. alhier behaalde op de seriewedstrijden wel ke 2e Pinksterdag te Arkel gehouden werden, .een 2de prijs zijnde een zilve ren lauwertak. CAPELLE. Onder een stralende Pinksterzon werd j.l. Maandag, 2e Pinksterdag, het door de Capelsche Hengelaarsvereen. „De Maasmond" georganiseerde hen- gelconcours in den Nieuwen Maas mond gehouden, dat, dank zij de uit stekende regeling en goede voorberei ding door het Uitvoerend Comi.é, waar van eere-voorzitter was de heer F. Broers, commies ter gemeentesecretarie te Tilburg en waarin zitting hadden de heeren L„ Dijkstra, voorzitter; JL v. d. Hoek, secretaris; J. Kraak, pen- ningm.; H. H. Oerlemans, A. Both, D. Schuller, H. Cooi en A. J. v. d. Waals uitstekend geslaagd is en groote belangstelling trok. Nadat na een welkomstwoord van den voorzitter van het Uitvoerend Co mité, het concours door den eere-voor zitter bij het clublokaal der vereen, aan de Vaart geopend was, stelden de vereenigingen zich op, waarna met het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" aan het hoofd, in optocht naar het vischwater werd getrokken, waar om half twee het concours een aanvang nam. v De uitslag luidt als volgt: Korpswedstrijd: le pr., ,,De Ruisch- voorn", Tilburg; 2e pr., „Petrus en Paulus", Tilburg; 3e pr., „Visschers- lust", Waalwijk; 4e pr., „Ons Genoe gen", Tilburg; 5e pr., „Het Bliekje", Oosterhout; 6e pr., ,,Vughtsche Henge- laarsvereeniging", Vught; 7e pr., Kon. Erkende Nieuwe Hengelaarsvereeni- ging", "s Hertogenbosch; 8e pr„ „De Sportvisschers", Oisterw^k; 9e pr., „De Rietvoorn" Moergestel; Aöe pr., ,.De Zalm", Gorinchem; 11e pr., „De Snoek" Leerdam en 12e pr., ,,Let op je dobber",, Waspik. De extra prijs voor de verstkomende vereeniging werd behaald door „De Snoek", Leerdam en de vaandelprljs door „Visscherslust", Waalwijk, terwijl het koningskruis en de prijs voor het grootste aantal behaald werd door P. Spijkers, Tilburg. Personeele wedstrijd: A. Broekhuizen, Tilburg, le pr.; P. v. Pelt, Tilburg, 2e pr.; P. Spijkers, Tilburg, 3e pr.; A. v. Spaendonk, Til burg, 4e pr.; L v. Esch, Waalwijk. 5e pr.; F. Smulders, Tilburg, 6e pr.; A. Vermeulen, Tilburg, 7e pr.; C. de Heus, Oosterhout, 8e pr.; P. Vlamings, Tik burg, 9e pr.; J. Lammens, Waalwijk. 10e pr.; H. Pijnenburg, Tilburg, 11e pr.; A. v. d. Reidt, Tilburg, 12e pr.; P. v. Gestel, Tilbung, 13e pr.; J. Maas.' Waalwijk, 14e pr.; A. Hoege, Leerdam, 15e pr.; H. Hesselbert, Waalwijk, 16e pr.; Scholsenbach, Den Bosch, 17e pr.; J. Janssen, Vught, 18e pri; H. v. d. Giesen, Goiinchem, 19e pr.; P. Meeu- wis, Oisterwijk, 20e pr.; v. Hoog, Til burg, 21e pr.; P. v. Velthoven, Waal wijk, 22e pr.; C. Brokke, Tilburg, 23e pr.; Chr. Schoepers, Waspik, 24 pr.; N„ Verduyn, Gorinchem, 25e pr.; D. Waayer, Tilburg, 25e pr.; J. Kars, Leer dam, 27e pr.; L. Henssen, Waalwijk, 28 pr.; H. Verhoeven, Gorinchem, 29e pr.; G. Rennes; Gorinchem, 30e pr.; W. Krbon, Tilburg, 31e pr.; J. Janssen, Oosterhout, 32e pr.; A. Kroon, Tilburg. 33e prijst Des avonds werden in het café van den heer J. Quirijns de prachtige prij zen door den voorzitter van het Uit voerend "Comité uitgereikt. Gm 8 uur gaf het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" aldaar onder leiding van zijn directeur, den heer A. Christ, een goed geslaagd concert, dat door honderden belangstellenden werd bijge woond. De hengelsportvereen. „De Maas mond" kan met genoegen op haar Ve Nationaal concours terugzien en we twijfelen niet of het prachtig slagen van haar eerste concours zal voor haar een aansporing zijn op den ingeslagen weg voort te gaan en voor de nog niet aangesloten beoefenaars der hengel sport in onze gemeente, om zich als. lid dezer vereeniging te doen inschrij ven. In verband met het 12«£-jarig; bestaan der vereeniging maakte be muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" j.l. Zaterdagmiddag een muzikale wan deling door een gedeelte der Kom eo over de Nieuwe Vaart, hetgeen mede door het mooie weer heel wat belang stelling trok. Dr. Ph. J. Kohier te Breda heeft zijn benoeming tot directeur der Oaöpw Boerenleenbank alhier aangenomen. Het houwen vaa een slagerij aaa den "Winterdijk voor den heer L. v. Dongen, is bij onderhandsche aanbeste ding opgedragen aan den heer J, Mo- legraaf alhier. De Postduivenvereniging „De Luchtvaart" hield j.1. Zondag een wai- vlucht, waarvan de uitslag als volgt luidt: M. de Jong 1, 7; J. v. Doornik 2, 3, 8; A. Klootwijk 4, 10,120; W. Mande- makers 5, 9; H. Dekkers 6, 25, 39; G. Treffers 11, 22, 31; A. Versteeg 12. 23; P. Verhagen 13; H. Rozenbrand 14» 28, 29; W. Versteeg 15, 16; G. Stam 17, 24, 27; P. de Roon 18; C. Verha gen 19, 21; L. de Haanl 23 en J. Ver steeg 32. Naar we vernemen doet zich. te dezer plaatse thans weer een geval van de ziekte van „WerIP' voor. NIEUWENDIJK. In de afgeloopen week werd van Mej. M. Ouwerkerk haar fiets ont vreemd. Van de daders geen spoor.-s Met het voetballen werd de heer A. de Bok zoodanig verwond, dat ge neeskundige hulp noodig bleek. Dr de Vries verleende de eerste hulp. J.l. Dinsdag werd een begin ges maakt met de werkverschaffing, stoet Groote voorraad in Diverse modellen en moderne kleuren, ©fissss Schérp concurreerende prijzen TEL. INT. 220. binnenkwam, berichtte den wachtenden Rettich, dat mijnheer te spreken was, en dat. hij hem in den bibliotheek kon vinden. Rettich stormde de trap op. Nau welijks was hij binnengetreden, toen hij uitbarstte: „Hebt u den afschuwe lijken aanval op mij reeds gelezen, die in het avondblad staat? Ik ben bui ten mijzelf van woede." Huberland, zich langzaam verhef fend, begroette den laten bezoeker met een zachten handdruk. „Neem plaats, mijn waarde," zeide hij met olympi sche kalmte, terwijl hij den opgewon den Rettich meteen voor zijn eenigs- zins ongemanierd binnentreden een ver wijt toediende. Toen wachtte hij staan de, totdat de muziekdirecteur had plaats genomen, en opende langzaam zijn si garenkoker. „Bedien u, mijnheer Ret tich; ik zou u de kleine soort aanraden, 't is vuelto abajo, nog wat versch, maar heerlijk. Hief is een lucifer." Rettich herinnerde zich, dat in dit huis alles op een gedempten toon ge stemd was, en iedere uitbarsting als een beleediging van den goeden toon hield. „Verontschuldig mijn haastig bin nentreden," zeide hij bedaard. ,,Maar de afschuwelijke persoonlijke aanval op i mij esicht een terechtwijzing. In wel ken vorm die echter op de meest ge- schikte wijze moet gegeven worden daartoe heb ik uwen raad noodig/' Huberland glimlachte dankend. Hij legde de handen op den rug en zeide j op eenigszins voornamen toon: „Ja, ja, mijn waarde, er zijn altijd heethoofden geweest, ongeduldige menschen, voor welke 'trad van den tijd nog niet snel genoeg gaat. Zij zouden wel wijn willen aftappen, terwijl de most nog in het vat gist en bruischt. Storm en drang. Men moet met dat wiide volk niet al te streng zijn." Verbaasd luisterde Rettich; zoo'n mil de toepassing van het gevoel had hij bij den vriend niet verwacht In plaats van warme persoonlijke deelneming het koude stortbad eener filosofische be schouwing. „Als het de algemeene zijde der zaak gold, dan zou fk de laatste zijn, om er voor te ijveren," zeide hij levendig, 'tls alleen de directe aanval op mij, die mij zoo ontstemt. Men mag zeg gen, dat mijn smaak verouderd is mijnentwege mag men zeggen, dat ik te bekrompen ben, om de voortreffe lijkheid der moderne school te kunnen erkennen, ook dat wil ik mij laten welgevallen. Maar dat ik een kunst handwerker, een africhter van muzikale automaten, een onderofficier der kunst beoefening genoemd wordt dat, mijnheer, tast mijne eer aan/' Huberland maakte met de handen een kalmeerende beweging. „Als blinde ijver een scherpe pen voert, mijn waarde, dan springen altijd een paar uitdrukkingen over de grenzen van het geoorloofde. Begrijpt ge mij goed? Ik denk er in het geheel niet aan de ongemanierdheid van den tikelschrijvef te rechtvaardigen; maair wanneer wordt er in onzen tijd krantenpolemiek maat gehouden?" Het werd den muziekdirecteur than» duidelijk, dat Huberland hem de gpe- wenschte hulp niet zou verleenen. Hei was in overeenstemming met zijn diplo matieke geaardheid, een positie boveö de partijen in te nemen. „Welaan," zeide Rettich, „ik wil dkoa de mij toegevoegde beleediging late» rusten. Maar dan blijft altijd nog dtëi vraag voor mij: bestaat er binnen sau zen kring werkelijk een partij, die .te gen mij ageert?" „Een partij juist niet, mijn waardes. Maar geen mensch, die In het opfen- bare leven een leidende red speelt, mag verwachten, dat allen met genoegen naar zijn pijpen dansen. Plaats eenea- gel aan het hoofd eener vereeniging en het zal niet lang duren, dan worde» hem door een aantal leden de vleugels betwist „Zeer juist Ik zola dus alleen neg moeten weten, boe groot de schare der ontevredenen is." „Daarover kan ik u, helaas niets meedeelen. Tegenovef mij is de op positie nog niet in officieelen voras opgetreden." j „Laten de heeren dan kleur beken* nen!" riep Rettich uit „Ik bedank ale directeur der concerten, om mij aan een pieuwe verkiezing te onderwerpend (Wordt vervolgd). Nieuwsblad i. x x x x x x x Kerniis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom i>iet tijdie; Mijnhardt's Zenuw tabletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm tsia helder van geest. Ze zijn ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. (Wordt vervolgd). WJtLEM DE BRUIN,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5