VRA4C2T THANS Qroot Nationaal Concours te Andel op den 2en Pinksterdag j.l. Ingezonden. graven in den Sleeuwijkschen polder. Voorloopig zijn daar een twintigtal wericloozen aan het werk. Doordat men den Werkenschen- dijk aan het asphalteeren is, onder vindt het verkeer veel moeilijkheden. Toen dan ook verleden week de vracht auto van de af. Gebr. Walraven te Nieuwendijk, den wals moest passeeren, zakte deze van den dijk. Met behulp van den wals, kon men de auto weer qf> oen weg trekken. De materiale schade is gering. Het verbouwen van een woon huis voor rekening van den heer Adr. v. d. Stelt Tzn. is opgedragen aan de firma Grebrs. de Later, aannemers al- Nier. V— Met het aanleggen der Radto- Qërrtrale is deze Week een begin ge waakt. De eieren Werden alhier verhan- ilcld in prijzen van 2y2 tot 3 cent per stuk. Alhier werd in de Geref. Kerk een gift gecollecteerd van f 100, voor de'armen der gemeente, j Zatèrdag l.l. had er alhier op den RijksWeg een aanrijding plaats tüsschen een motorrijder en een vracht auto. De motorrijder komende van de richting Keizersveer, botste met vol le vaart tegen den auto van den heer van Almkerk op, welke uit de rich ting Aimkerk kwam. Het ongelukiiep Wonder boven wonder goed af. De be stuurder van den motor bracht het er met wat ontvellingen en enkele ma teriale schade af, terwijl de auto even eens slechts eenige materiale schade ophep. Pinkstermaandag speelde Quick een 3-tal wedstrijden op de serie van de k.v. A.D.O. uit Arkel, tegen Regen- hoog en Merwede uit Dordt en A.K.C. van Almkerk. De te wedstrijd werd gewonnen met 20. Deze overwinning was volko men verdiend. De 2e wedstrijd werd Hiel 40 gewonnen. Ook deze overwin- sriog was wel verdiend, al zijn de cij fers wat geflatteerd. 13e derde wedstrijd tegen A.K.O. ging oisji de le of 2e prijs. De strijd was zeer spannend. Juist voor het einde behaal de Quick de overwinning en heeft zoo doende van A.K.G. haar aloude con currente gewonnen. Hiermede heeft Quick dus de le prijs gewonnen, een Fraaie beker. I3RAKEL. Op het concours hippique te Dor drecht Pinkstermaandag gehouden, 4verd aan den heer C. A. Vervoorn; cahier, in de afdeeling- tweespannen van iir Nederland gedekte stamboekmerriën, landbouwtuigpaard, met Marie en i$araiie de le prijs toegekend!. De vereeniging „Oefening baart Kunst" behaalde met Pinksteren een eersten prijs in de eere-afdeeling op het concours te Rhenen. Aan den di recteur werd tevens de directeursprijs toegekend. OUDENDIJK. iDe muziekvereen. „Kunst na Strijd", directeur de heer C. G. van Dijk, behaalde met Pinkstermaandag op het Concours te Oudenbosch, eea- 2de prijs in de Eete-afdeeliag. POEDEROIJEN. i De heer J. G. H. Hasseimaa is «oor Ged. Staten benoemd tot pol dermeester van den dorpspolder Poede- roijeti en Zuilichemi beneden den Mei- «ügk. RAAMSDONKSVEER. De Harmonie „De Eendracht" verwierf op het concours te Boxtel een eerste prijs in de 2de af deeling. Mej. A. G. v. Gerwen behaalde qp 'het examen te Breda de acte als onderwijzeres. t-r- Zaterdag 10 dezer zal de afd. Kaamsdonk van den Ctir. Nat. Werlcm. Órjqd een vergadering houden, waar Öjk. "zullen spreken Ds. Guittart, W. Faro eja J. Dalmaijer. Dhr. Raven, onderwijzer aan de Vegrsche Chr. Mulo, werd benoemd Öit Examinator bij de Mulo-examens te 1 iirecht. SPRANG. JJ. 'Donderdag herdachten de echtelieden J. Vos en A. van Dongen, hunne 40-jarige echtvereeniging. Den geiteden 'dag heerschte bij genoemde familie in de Dijkstraat een gezellige drukte. Onder leiding van haar voorz., d^heer H. v. d. Ham, kwam j.l. Vrij dagavond de A.R.J.A. Mr. Th. Heems kerk in vergadering bijeen. Na gebruikelijke opening werd door het 'lid v. d. Hoek als onderwerp ter I*>£spreking 'ingeleid Prins Willem van Qranje. Op. dit onderwerp volgde een levendige bespreking. Zaterdagavond werd de 72-jari ge» J. N. door een onbekend gebleven •fietser welke in gekke vaart over den reed, tegen den grond gesmakt, •Waarbij hij eenige kneuzingen opliep. De l*i nk ster collecte voor de bur- tenlandsche zending heeft bij de Ger. Kerk alhier circa f 105.opgebracht. Vorig jaar bedroeg deze coJecte f75. SLEEUWIJK. Zaterdag j.l. gaf de fanfare „Wil- helmina" met medewerking van het dameskoor „Looft den Heere" en het kinderkoor ,,'t Nachtegaaltje*' op het terrein van den heer T. C. van der Waal aan den Rijksstraatweg alhier voor een talrijk publiek haar aangekon digd concert. Zooals bekend, is de muziekvereen. een geruimen tijd ontbonden geweest, omdat zij geen directeur hai en hier voor geen geschikt persoon kon vin den. De heer v. d. Nat, die zich hier voor bereid verklaarde, heeft de zaak krachtig ter hand genomen en wist de vereeniging in den kortstmogelij- ken tijd. 'weer tot hoog peil op te voe ren, wat dezen avond ook bleek. Het geen zij ons ten beste gaf getuigde van een ernstige studie en zeer bekwa me leiding. Ook hetgeen beide zang- vereentgingen voor variatie in het pro gramma bijdroegen viel bij de aanwe zigen zeer goed in den smaak. Waar dit het eerste concert is dat „Wilhdtnina" ons dit zomerseizoen gaf, hopen wij, dat zij ons spoedig weer met een dergelijken avond zal verras sen. Over de afgeloopen maand wer den voor den Vleeschkeuringsdienstter gemeentesecretarie aangegeven: 31 var kens, 9 koeien en 50 K.O. vleesch. De brandweer hield in het ge meentehuis alhier haar jaarvergadering. Op deze vergadering, welke een eenigs- zins feestelijk karakter droeg, was ook tegenwoordig de Burgemeester dezer gemeente. De leiding van deze verga dering berustte bij den heer L. v. 't Sant, Opperbrandmeester. Door hem werd een referaat geleverd, terwijl de secre- taris-penningm., de heer A. T. van Hemert, in een kort doch zakelijk jaar verslag de toestand der brandweer me moreerde. Op tweeden Pinksterdag bracht het Leger des Heils uit Gorinchem een bezoek aan deze gemeente. Tien overstaan van Burgem. en Weth. had aanbesteding plaats van den bouw eener openbare lagere school met twee lokalen. De laagste inschrij vers hiervoor waren: Gebrs. Tankens te Andel (metsel- en timmerwerk) voor f6300.'A. W. v. d. Nat te Sleeuwijk (schilderwerk) voor f347.J. S. Kool te Woudrichem (loodgieterswerk) voor f330.aan wien het werk werd ge gund. LICHT EN GEURIG. Alom verkrijgbaar- WERKENDAM. Het zoontje van den heer J. D. aan de Uitbreiding werd spelenderwijs door een fietsrijder aangereden en be kwam een zoodanige wonde boven de oogen, dat geneeskundige hulp van Dr. Mijnlieff moest worden ingeroe- pen. Met het zwemmen Maandagmid dag zijn van enkele jongens aan de Kade, verschillende stukken onderklee- ren verbrand, alsmede wat witte stok ken welke in de nabijheid lagen. Oor zaak onbekend. Bakker C. W. D. alhier werd, toen hij achter de wagen liep, onver hoeds aangevallen door een hond van A. B. en in het rechterbeen gebeten. Dr. Bresier moest hiervoor geneeskundige hulp verleenen. De hond werd direct afgemaakt. Benoemd voor een maand alls waarnemend Ontvanger ten Kantore der Registratie en Domeinen alhier, de heer G. van Dijk, surnumerair der Reg. en Dom. te Middelburg. In de afgeloopen maand werden ter gemeentesecretarie ter vieeschkëu- ring aangegeven, 54 varkens en 23 run deren. WOUDRICHEM. B«j de gehouden aanbesteding voor het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken in het Land van Altena, den Biesbosch en den Bommelerwaard, was laagste inschrij ver Ph. Struik alhier voor f 4863. Dinsdagavond had op den hoek LandpoortstraatKerkstraat alhier een botsing plaats tusschen de bakkersauto van T. J. van Heukelom te Rijswijk en een vrachtauto. Eerstgemelde auto werd nog al gehavend. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gedurende de maand Mei j.l. werden aan de vischmarkt alhier aan gevoerd 6 zalmen ad f 1.10 tot fl.50 per pond; 2 schotjes ad f2.55 tot f3.20 per stuk; 65838 finten ad 6 tot 25 ct en 18271 zegenfinten ad i/28V2 cent per stuk. Door het bestuur der Land- en Tuinbouw vereen. „Land van Altena", werd de heer L. Verbiesch alhier, be noemd tot Veilingknecht en controleur van emballage. In een Bestuursvergadering van het Groene Kruis voor Woudrichem en Omstreken, werd zuster van Dongen van Raamsdonksveer benoemd tot wijk verpleegster. De heeren B. van Straten en J. W. de Rover, gekozen tot Ouderling der Ned. Herv. Kerk, zullen deze func tie aanvaarden. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Op den 2en Pinksterdag j 1. werd te Andel in verband met het 40 jarig bestaan van de muziekvereen. „Andel's Fanfarecorps" feest gevierd. Reeds vroegtijdig wapperde de vaderlandsche driekleur van vele huizen en heerschte er een geweldige drukte op de straten van personen van binnen en buiten de gemeente, die zich opmaakten om het georganiseerde Groot Nationaal Concours by te wonen. Nadat de jury, bestaande uit de heeren E. Erdelman, directeur der muziekschool te Dordrecht, J. G. van Herwaarden en J. van Tricht, beiden componist en wo nende te Rotterdam, waren gearriveerd, werd in tegenwoordigheid van den Edel Achtb. Heer Burgemeester dezer gem. en verdere leden van het Eere en Uit voerend Comité, benevens een vrij talrijk publiek, door den Voorzitter van het Eere-Comité, den heer J. F. Calame, de openingsrede gesproken. Bij riep de aanwezigen op dezen schitterenden Juni dag een hartelijk wel kom toe en zeide dat er te Andel feest zou worden gevierd, terwijl ook de gansche natuur daaraan mede deed. Hij sprak woorden van dank aan den Edel Achtb. Heer Burgemeester voor de toestemming voor het houden van dit Concours op dezen dag en hoopte dat het een dag van waar kunstgenot zou worden. Bij zonder sprak hij den heer Erdelmans toe, dien hij als oud stadgenoot als een kundig jurylid kende, van wiens muzikale talenten hij bij meerdere concerten e.d had ge noten. Hij noemde het een zeer goede gedachte van A. F. om zijn 40 jarig bestaan op zoodanige wijze te vieren en sprak van een unicum in het vereenigings leven alhier, dat een vereeniging den 40 jarigen leeftijd weet te bereiken. Ook deze vereen, heeft echter haar ups en down gekend, doch door taaie volharding heeft ze zich steeds staande gehouden. Spr. sprak vertrouwen uit in het oordeel der hoogstaande juryleden en hoopte, dat straks allen met genoegen op dezen kamp zouden kunnen terugzien en dat op dezen dag de kunst hoogtij zou mogen vieren. Deze rede werd met een hartelijk applaus beantwoord, terwijl vervolgens staande het Wilhelmus werd gezongen. De eerewijn werd daarna rondgediend en op voorstel van den Voorzitter van het Uitvoerend Comité, den heer Mart. van Rijswijk, werd op het welslagen van dit concours en den groei en bloei van „Andel's Fanfarecorps" een dronk uitge bracht. De jury nam daarna hun plaatsen in teneinde met den concertwedstryd een aanvang te maken. De uitslag is als volgt(300 punten is 4 e prys) Afd. Kinderkoren Het Sijsje te Veen, 306 punten 4e prijs. Jong Leven te Wijk bij Heusden, 300 punten 4e prijs. Zangvogeltjes te Babyloniënbroek, 294 punten 2de prys. 4de afdeeling Mannenkoren De Lofstem te Andel, 295 punten 2e prys. 3e afdeeling Gem. Koren Soli Deo Gloria te Werkendam, 300 punten 4 e prys. 3e afdeeling Mondharmonica Steeds Vooruit II te Rotterdam, 300 punten 4 e prys. 2e afdeeling Harmonie C. Jamin te Rotterdam, 273 p. 2e prijs. 2de afdeeling Gem. Koren Volharding te Schelluinen. 269 punten 2de prys 4 e afdeeling Gem. Koren Excelsior te Sprang, 263 punten 2de prijs. 4 e afdeeling Mandoline Apollo te Rotterdam, 322 punten 4 e prys. Uitmuntendheid Fanfare Prinses Juliana te Gameren, 358 punten le prijs. Uitmuntendheid Accordeon Vieux Camerades te Rotterdam, 306 punten 4e prijs. Uitmuntendheid Mondharmonica Door Wilskracht Volbracht te Rotterdam, 269 punten 2e prys. Eere afdeeling Fanfare Euterpe te 's Gravenmoer, 306 puncen 4e prijs Door'Eensgezinheid te Heukelum, 310 punten le prijs. Eere-Afdeeling Accordeon Kemna's Vrienden te Rotterdam, 323 punten 4 e prijs. Eere Afdeeling Mondharmonica Steeds Vooruit I te Rotterdam, 279 punten, 2e prys. Hoogste Eere Afdeeling Fanfare: Oefenipg en Uitspanning te Wijk (N.-Br.), 317 punten, le prijs. De Eere Prijs voor het hoog3t aantal punten in de afdeeling Kinderkoren (hier van was een aparte eereprijs beschikbaar gesteld) werd toegekend aan Het Sijsje te Veen. Dir. de heer van der Nat te Sleeuwijk Eere prijs voor het hoogst aantal punten in de afd. zang aan de Gem. zangvereen. Soli Deo Gloria te Werkendam. Dir. de heer van der Nat te Sleeuwijk. Eere prijs in de afd. muziek aan de muziekvereen. Prinses Juliana te GamereD. Dir. de heer H. Parren. Aan den marschwedstrijd werd door één vereeniging deelgenomen en wel door C. Jamin te Rotterdam. In hun schit terende uniformen was het aardig deze goed marcheerende muzikanten te zien. Voor hun werk werd dan ook een eerste prijs toegekend door de jury. Wegens het gevorderde uur en de aan vang van het avond concert door de accordeon vereen. Kemna's Vrienden te Rotterdam werd besloten den eere wed strijd niet te doen doorgaan, doch de prijzen beschikbaar te stellen aan de vereen, die het hoogst aantal punten hadden behaald en welke zich voor deel name aan den eere-wedstrijd hadden aangemeld Het aantal deelnemende ver eenigingen bleek in verband met het vertrek van meerdere eerste prys winnaars gering n 1. 4. De uitslag was alzoo 4e prijs Prinses Juliana te Gameren. 2e prijs Het Sijsje te Veen. 3e prys (bij loting) Jong Leven te Wijk. Te ongeveer 9 uur werd door de Accordeon vereeniging Kemnas Vrienden een aanvang gemaakt met het avond concert. Een 42 tal nummers werden op waarlijk schitterende wijze gespeeld. De hooge verwachtingen, welke men van dit concert had, zijn in alle opzichten in vervulling gegaan. Honderden hadden zich om en bij de muziektent vereenigd om van de muzikale talenten van deze Rotterdammers te genieten. Gedurende het geheele concert heerschte er een goede orde en met aandacht werden de muzieknummers beluisterd. Dit concert was dan ook een waardig slot van het zoo bij uitstek wel geslaagd concours. Na afloop van het concert bracht de heer J. F. Calame woorden van harte- lijken dank aan allen die tot het wel slagen van dit concours hadden medege werkt en meer in het bijzonder aan den heer Ant. Zijlmans te Rotterdam, aan wiens medewerking het is te danken, dat verschillende Rotterdamsche Vereenigingea inschreven, terwijl hij vervolgens gewaagde van het vele en dikwijls moeilijke werk van het Uitvoerend Comité. Spr. zeide, dat hij bij de opening de hoop had uit gesproken, dat deze dag op hoog peil zou staan en een dag van waar kunstgenot zou zijn. Tot zijn genoegen mocht hij constateeren, dat dit in alle opzichten in vervulling is gegaan. Van de 49 deelnemende vereenigingen behaalden er 42 een eersten prijs en 7 een tweeden prijs. Een 3de prijs behoefde niet te worden toegekend. Kunstminnaars hebben dezen dag met volle teugen kunnen genieten. Namens het publiek bracht hij de jubileer nde vereeniging woorden van hulde en dank voor dit concours en besloot met het uitbrengen van een driewerf hoera op Andel's Fanfarecorps. Na afloop van het concert verliet het publiek langzamerhand het terrein. Alleen in de consumptietent leschten nog ver schillende bezoekers hun dorst. Te on geveer 44.30 werd gesloten. Resumeerende kan worden gezegd, dat dit concours buitengewoon is geslaagd. Het aantal bezoekers bedroeg ruim 4000 en de huurders van consumptie-, fruittent enz. hebben goede zaken gemaakt. Hetgeen door de verschillende vereen ten gehoore werd gebracht, kon den toets der critiek in de meeste gevallen glansrijk doorstaan en ook de jury was over het gepresteerde vol lof. Het concours, georganiseerd door Andel's Fanfarecorps", is, zooals de Voorzitter het bij de opening reeds zeide, voor Andel een ware feestdag geworden Op schitterende wijze is door dit con cours het 40 jarig bestaan herdacht van Andel's Fanfarecorps" en tevens de muziek- en zangkunst op waardige wyze gediend. Mijnheer de Redacteur. Als abonné van Uw veelgelezen blad, verzoek ik U beleefd dit ingezonden stuk te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. In Uw blad van 24 Mei las ik in de kolom plaatselijke berichten onder Gende ren, dat er aldaar een Muziekvereeniging is opgericht onder den naam „Excelsior". Dit op zich zelf zegt niet zooveel, maar wel viel het mij op, dat men weer den naam Excelsior" gebruikt. Zooals iedereen weet, beteekent „Excel sior" „Steeds hooger" en als men dan nagaat dat er vroeger in Drongelen precies zoo'n naamdragende vereeniging bestond en eenzelfde in Eethen, welke alle twee te niet zijn gegaan, dan begrijpt men nu ten eenenmaie niet, dat zij dien naam, hoe schoon hij ook moge klinken, durven handhaven, daar toch voldoende gebleken is, wat „Excelsior" in werkelijkheid be teekent (ik spreek hier van twee vereeni gingen, doch er wordt bedoeld de oude Drongelsche, thans in Genderen opgerichte muziek vereenigiug. „Excelsior" werd in Drongelen opge richt, alwaar ook steeds de repetitie's werden gehouden en volgens Reglement ook gezeteld was. Financieel bleef zy bestaan door het geven van uitvoeringen en concerten en door de contributie-by- drage der leden. Om eindelijk eens goed in kasgeld te komen, werd besloteD een bazar te houden en dit gebeurde dan ook in Drongelen en de uitslag was uitstekend te noemen. Vanaf dien tijd werd de verhouding tusschen de leden onderling gespannen, want er waren te veel liefhebbers voor het kassaldo. Alles werd door de Gend. leden met goed overleg uitgewerkt en daar hun ledental sterker was werd er bijv. bij stemmen voor een nieuw lid uit Dron gelen tegengestemd, daarentegen kon een inwoner uit Genderen lid worden wanneer hij wou. Een nieuw benoemd directeur werd door den gewezen ompraat niet te komen en laatst bedoelde, die eerst bedankt had als direc teur en zich als lid had opgegeven, werd opnieuw benoemd, terwijl hij tevens lid bleef, ('n werk van zelfvertrouwen.) De verhouding onderling werd daar niet beter op en dit werd nog erger, toen er eenige G. leden naar den burgervader (beschermheer) toestapten en hem vroegen de school in Drongelen voor de repetitie te sluiten en daarvoor het gymnastiek lokaal in Eethen aan te wijzen, op welk verzoek werd ingegaan. Eenmaal in Eethen gezeteld, werd de toestand onhoudbaar; een nieuw instru ment koopen zonder kennisgeving aan- en toestemming van de leden uit Dr. een ter reparatie weggezonden instrument 44 dagen achter houd an een reisje gaan maken zonder de tegenpartij daar van in kennis te stellen etc. Tot op zeker oogenblik den Drongelschea leden den lust ontbrak nog te gaan repe- teeren en dus thuis bleven, waarna al gauw een paar veldwachters de instru menten in beslag kwamen nemenop welke gronden dit gebeurde is onbekend, het zal wel volgens recht zijn ik heb wel eens een veldwachter hooren beweren, dat elk lid evenveel zeggenschap en eigen dom had, en dat ze er niets aan konden doen wanneer een lid zijn instrument be hield, als de vereen, niet Konkl. goedge keurd was, maar die menschen schijnen ook al te zijn, als het weer, erg veranderlijk. Thans wordt deze eerlijk meegenomen vereen, in Genderen voortgezet. En dat zoo'n vereeniging nog steeds de volle medewerking van een inwoner uit Drongelen geniet. Met dit stuk hoop ik de inwoners der gemeente voldoende op de hoogte te heb ben gesteld met de lijdensgeschiedenis van „Excelsior" Drongelen en ik voor my weet dat er velen zyn, die met afkeer zullen luisteren naar muziek, gemaakt op instru menten die in Drongelen thuishooren, maar er kunnen ook menschen zijn, die zoo'n vereeniging sympathie gaan toedragen, als er mettertijd voor het woord Muziek vereen. Chr. zal komen te staan, hoewel deze wel zullen inzien, als ze hun hersens gebruiken, dat eerlijk wegnemen en Chr. niet erg harmoniëeren. Tot slot nog een waarschuwingdat men zich niet inlate met menschen van een karakter als hiervoor omschreven, wantde vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken en Gestolen goed gedyt niet. U mijnheer de Redacteur dankend voor de meer dan gewone plaatsruimte. D. IJ. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. eenige plaatsruimte ▼ear onderstaande regelen, waarvoor bf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6