Pil mur Beslaat oil 2 Bladen Und vah alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. 1933. No. 5341 Woensdag 21 Juni Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege3 meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich op dit Blad tcenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS Openbare vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CAPEL- LE op Donderdag i q Juni des middags ten 3 uur. Voorzitter: Wethouder v. d. Wil- ligenburg. Afwezig de heeren Middelkoop. Timmermans en Adr. Verheijden. De Voorzitter deelt mede. dat de burgemeester wegens ongesteldheid de vergadering niet kan bijwonen. Verzoek van B. J. Kamp om hem vergunning te verleenen, zijn café ge durende de zomermaanden tot ides avonds 11 uur geopend te mogen houden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zijn. dat hier ,-ar. een algemeen belang geen sprake is en daarom op het verzoek afwijzend moet worden beschikt. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van den heer J. v. d. Schans, huurder van het perceel land gelegen langs de haven, houdende het verzoek hem schadevergoeding te willen verleenen. De Voorzitter zegt, dat door de verhooging van de kade, schade aan het hooiland is toegebracht. In een vorige vergadering waren B. en W. van meening, dat een schadevergoe ding van f 15 voldoende was. Aan gezien nadien nog meer schade aan het hooiland is toegebracht stellen B. en W. voor aan v. d. Schans eene vergoeding van f23,te verleenen. De heer de Boer vraagt of de an dere kwestie al is opgelost. De Voorzitter zegt, dat deze kwes tie nog Jiangende is. Aan den op zichter is nu opdracht gegeven om zoo min mogelijk schade aan het land meer toe te laten brengen. De vergoeding is voor de schade tot nu toe aangebracht. Waar het werk on geveer gereed is gekomen zal er geen schade van beteekenis meer worden aangebracht. De heer de Boer vindt dat het niet meer nooclig is. dat nog over het land wordt geloopen. Spreker zou er de politie op laten letten, dat er niet meer pver wordt geloopen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Goedkeuring wijziging begrooting Burgerlijk Armbestuur te Capelle. Conform het voorstel wordt beslo ten. Vaststelling kohier straatbelasting Ï933- De Voorzitter deelt mede,, dat het kohier sluit op een bedrag van f 1600. De heer Kraak meent, dat inder tijd door B. en W. toegezegd is. dat een pndere regeling in dezen aanslag zou worden gebracht, dat ook de eigenaars van landerijen zouden worden aangeslaan. De Voorzitter zegt, dat door den heer Dalmaijer een dergelijk voor stel is gedaan. B. en W. hebben toegezegd, dat zoodra een wijziging van deze ver ordening zou worden aangebracht, de eigenaars van onbebouwde perceelen ook zouden worden aangeslaan. Ge zien de toestand het land brengt bijna niets op zijn B. en W. nog met geen voorstel daartoe gekomen. Zoodra betere tijden aanbreken zullen B. en W. met voorstellen dienaan gaande komen. De heer Michaels wijst er op. dat perceelen zijn aangeslaan die niet eens een uitweg op den weg hebben. Onlangs is daar iemand overleden en slechts met kunst en vliegwerk is het lijk begraven kunnen worden. Reeds eerder hebben B. en W. toe gezegd, dat ze deze onhoudbaren toestand onder het oog zouden zien. Het is een toestand die werkelijk niet langer door den beugel kan. En dan, ?egt spreker moeten die menschen nog straatbelasting betalen. De Voorzitter zegt, dat de ver-i ordening niet verbiedt, dat eigenaars van dergelijke perceelen worden aan geslaan. B. en W. hopen, dat daar spoe dig een wegverbetering zal kunnen worden aangebracht. De heer Michaels dringt op be spoediging aan deze zaak aan. De verordening wordt daarna vast- steld als daar B. en W. is aangebo den. Schrijven van Ged. Staten inzake opheffing ^openbare Lagere scholen. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten eischen, dat een regeling wordt getroffen met het gemeentebe stuur van Loon op Zand. opdat de kinderen, die thans in de Nieuw- straat en Vrijhoeve-Capelle de school bezoeken, daar het openbaar onder wijs kunnen volgen. De Voorzitter merkt nog op. dat in een vorige vergadering een schrij ven van Ged. Staten, om de openbare scholen in de Nieuwstraat en Vrij hoeve-Capelle op te heffen, voor ken nisgeving is aangenomen, doch dat thans een schrijven is ontvangen', waarin wordt bevolen tot opheffing daarvan over te gaan waarom B. en W. voorstellen met het gemeentebe stuur van Loon op zand een rege ling zien te treffen. In verband met het schrijven van Ged. Staten is een adres binnenge komen van de vereeniging Volkson derwijs en een van ouders der school gaande kinderen waarin wordt aan gedrongen op het blijven voortbe staan der beide openbare scholen. De heer Michaels zegt. dat de Voorzitter doet alsof de raad in prin cipe reeds besloten heeft aan heli verlangen van Ged. Staten te voldoen bij de stukken heeft hii heden ge zien. dat zelfs door het gemeentebe stuur van Loon o:r Zand voorwaar den zijn gesteld. In de genoemde stukken heeft hii gezien, dat de school aan den Loonschendijk moet worden veranderd op kosten van Sprang-Capelle en dat in de onder houdskosten daarvan zal moeten worden bijgedragen in verhouding tot het aantal schoolgaande kinderen. Spreker kan niet anders constatee- ren dan dat het voorstel van B. en W. een zeer eigenaardig voorstel is. Be ter had hij het gevonden indien B. en W. royaal gezegd hadden wii zijn voor opheffing van de beide openbare scholen. Spreker vraagt voorlezing van het desbetreffend schrijven van Ged. .Sta ten. De Voorzitter heeft tegen voorle zing daarvan geen bezwaar. De heer Michaels, aldus de Voor zitter doet het voorkomen alsof B. en W. reeds handelend optreden. Dat is echter zoo direct niet het geval. Teneinde een duidelijk beeld te ge ven wijst de Voorzitter er op, dat in dertijd door den heer Middelkoop is voorgesteld de school in do Heistraat op te heffen en in Vrjjhoeve-Capelle een nieuwe te bouwen. Door den Raad is dit voorstel aangenomen, ter wijl ook Ged. Staten het hebben goedgekeurd, doch het besluit werd later door de Kroon vernietigd, daar op zijn Ged. Staten met een voorstel gekomen om beide openbare scholen op te heffen. Op voorstel van B. en W. heeft de raad dit schrijven van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Thans zijn Ged. Staten echter met een bevel gekomen waardoor B. en W. geheel anders voor de zaken ko men te staan. Immers strikt genomen zijn de beide scholen opgeheven, waaruit onmiddellijk voortvloeit, dat maatregelen moeten worden genomen om, wil men de kinderen gelegen heid geven, dat ze openbaar onderwijs kunnen volgen, dit ook mogelijk is. Een andere kwestie is of de daad tegen het besluit van Ged. Staten bil de Kroon in beroep wil gaan. Dit neemt echter nog niet weg dat B. en W. in deze anders kunnen handelen. Door den secretaris wordt hierna het schrijven van Ged. Staten voorge lezen. Ged. Staten doen daarin uitkomen dat opheffing der scholen een alge meen belang is terwijl het onderwijs er geen schade door zal ondervinden. Ged. Staten verstigen er vooral de aandacht op. dat een grenswijziging tusschen de gemeenten Loon op Zand en Sprang-Capelle in voorbereiding is, wat met zich zal brengen, dat het Protestantsche gehucht Loonschen dijk bij Sprang-Capelle zal worden gevoegd, zoodat deze gemeente dan toch weer in het bezit van een open bare schaal komt. De heer Kraak merkt op,, dat in het schrijven van Ged. Staten een onjuistheid voorkomt. De school in de Nieuwstraat telt geen 49, maar 31 leerlingen. Verder zegt spreker, dat B. en W. in nog geen drie maanden tijds wel erg van gedachten zijn veranderd. Immers in de vergadering Van 31 Maart kwamen B. en W. met een voorstel om het schrijven van Ged. Staten tot opheffing der beide open bare scholen, gewoon voor kennisge ving aan te nemen. Willen B. én W. consekwent blijven, dan moeten ze nu met een voorstel komen om tegen het bevel van Ged. Staten bij het een bevel van Ged. Staten is waartegen de raad toch niets kan in brengen. Hij wil zich niet belache lijk maken en zal daarom buiten stemming blijven. De Voorzitter kan het met deze opvatting niet eens zijn. De raad staat in zijn volle recht om bij de Kroon in hooger beroep te gaan. De heer Michaels kan niet inzien, dat B. en W. handelen op bevel van Ged. Staten. Z.i. doen ze het ge heel vrijwillig. Dé onderwijswet geeft hen de gelegenheid in beroep te gaan, dus van een gedwongen zijn kan hier geen sprake zijn. Dit wil spreker even duidelijk naar voren 'brengen. Juridisch, zegt de Voorzitter, zijn de scholen opgeheven, waaruit volgt de de Kroon in beroep te gaan. Eerlijk j verplichting, dat B. en W. pogingen in het werk stellen, dat de kinderen ge- gezegd, aldus spreker, had hij niet anders verwacht. legenheid krijgen, om openbaar onder- Spreker vraagt of B. en W, het j ,„f- gevaar niet zien aankomen, dat er j j3 een Bijzondere neutrale school zal Michael kan zich met dit verrijzen, wat voor de gemeente standpunt niet vereenigen. Opheffing, groote kosten met zich zal brengen, vooral van de openbare school in Vrij- In het bevel van Ged. Staten kan hij hoeve-Capelle is een slag in het aan- geen enkele bezuiniging zien. althans gezicht geven aan de ouders van de geen van eenige beteekenis. daar schoolgaande kinderen niet al- Hij stelt voor dit alles aan den Mi-jeen, maar aan de geheele gemeente, nister van onderwijs duidelijk te ma- j Ze zijn €r ni t van doordrongen. dat j ken en bij de Kroon m beroep te - voorstel tot het treften van I gaan. een overeenpomst onmiddellijk de De Voorzitter kan wat betreft het eerst door den heer Kraak naar vo- consekwentie verbonden is, dat de scholen hier zullen verdwijnen. Spre- ren gebracht is met onderschrijven. ker wijst er op; dat de school te 1). en W. zijn niet van gedachten Vrijhoeve-Capelle voor Sprang de ge- veranderd absoluut niet maar B. en lcnheid is'waar het openbaar on- W. zijn door het bevel van Ged. d(?rwis kan worden gevolgd. Zou Staten niet meer vrij. Er is een groote men nu de scholen gaan opheffen wijziging gekomen. Immers eet s dan wordt aan een complex van on verden B. en W. verzocht voorstellen geveer 3000 inwoners de gelegenheid te doen om de scholen op te bef-gntnomen om in eigen gemeente fen en nu worden ze daartoe ge- Dj>enbaar onderwijs te kunnen vol- d won gen dooi een college, dat bo- gen Spreker is ook voor bezuiniging ven hen staat en dan hebben ze dit £och nimmer mag deze te ver gaan Spreker verklaart, als voorstander van openblaar onderwijs, zich tegen iedere opheffing van openhaar onder wijs, vooral als de school bewijs van levensvatbaarheid geeft. Wat is nu in deze gemeente ge daan. Sinds 1921 is men begonnen met hamer en breekijzer om het open baar onderwijs af te breken. Ondanks dit alles heeft het openbaar onderwijs -nog altijd recht van bestaan gehad, t bevel dei Geel. Staten tot ophef- jmmerSj [n j931 heeft de Kroon nog fmg van 2 openbare scholen n.l. die uitspraak gedaan ten gunste van het jn Nieuwstraat en die in het ge- j^houd der school in de Nieuwstraat. hucht Vrijhoeve-Capelle. Ik zeg met jrn nu ajdus spreker, komen Ged. opzet gehucht Vrijhoeve-Capelle om- - dat Ged. St. de vrijheid in hun beve lend schrijven namen 't centrum der uit te voeren. Dat is een groot ver- schil wat men niet uit het oog mag verliezen. De raad kan gerust in hooger be roep gaan, deze vergadering is daar voor expres wat vroeger uitgeschre ven. De heer Van Rooii zegt. daarna het volgende Velen met mij zullen met verwon dering kennis hebben genomen van Staten met vuist, moker en voorhamer om dit onderwijslokaal te ruineeren. r, Op denzelfden onderlingen afstand gem. Sprang-Capelle als zoodanig st^n 3 bijzondere scholen. Waarom te betitelen en voel ran verplicht hier j moetei^ nu de twee openbare -ho rn deze openbare raadsvergadering te len verdwijn€n en geen bijzondere protesteeren tegen deze zoover om laag gehaalde benaming van voorm. Vrij hoeve-Capelle. Mede in verband van dergelijke benamingen van een plaats der school in 't centrum van een hunner j gemeenten doet mij het vermoeden opkomen, dat Ged. Staten niet vol doende op de hoogte is van de lig ging der gemeente en zeer zeker niet van de juiste afstanden der opienbare lagere scholen in kwestie. De mogelijkheid is daarom niet uitgesloten, dat Ged. Staten te een zijdig zijn ingelicht. Wij allen zijn er van overtuigd, dat er aan alle kanten zooveel moge lijk moet worden bezuinigd, maar is het bevel der Ged. Staten zoo'n groo te bezuiniging, dat de ouders van schoolgaande kinderen hierdoor zoo ver gedupeerd mogen worden, dat er in eigen gemeente geen gelegen- heid meer open is, hun kinderen naar de openbare school te sturen De oudercommissie, vertegenwoor- i digende alle ouders en verzorgers van schoolgaande kinderen van de school in het Centrum der gemeente zijn reeds d.d. 14 October 1929, dus bijna 4 jaar geleden, met een adres aan den raad gekomen voor verbe tering van dé school, doch van ee nige verbetering is nooit iets geko men, noch toen er de gemeente finan- j cieel goed voorstonden, noch toen het om financieele aard nog goed mo gelijk ware geweest. Om echter te doen blijken, dat ook wij er van door drongen zijn, dat er ter wille der be zuiniging groote offers gebracht moe ten worden stel ik den raad voor: Het besluit van Gedeputeerde Sta ten te vernietigen voor zoover betreft de bevolen opheffing der openbare Lagere school te Vrijhoeve-Capelle. De heer de Boer is van gevóélen, dat het weinig doel zal hebben om over deze zaak te stemmen aangezien Wanneer aangedrongen wordt op be zuiniging, dan kan zulks nog wel op andere wijze geschieden. Kunnen de beide oj>enbare scholen niet worden behouden, dan is de raad verplicht alles in het werk te stellen om er toch zeker een te behouden. Men weet het, zegt spreker van af 1921, heeft hij gestreden om de school in de Nieuwstraat te behou den, doch nu er bezuinigd moet wor den wil hij liever deze school zien prijs gegeven dan die in Vrijhoeve- Capelle. Spreker dringt aan in die geest bil de Kroon in beroep te gaan. De Voorzitter wil wat betreft de gevoerde schoolstrijd, niet verder in gaan, wijl dit oude wonden maai4 weer zou openmaken. Hij geeft toe, zulks heeft hii al eerder gezegd, dat de raad de be voegdheid heeft om in beroep te gaan zulks acht hij zelfs gewenscht. Dat neemt echter niet weg, dat men op den bodem der werkelijkheid moet blijven staan en moet besluiten met het gemeentebestuur van Loon op Zand in overleg te treden. Door zulks te doen verplicht men zich nog tot niets. Dat vooral mag z.i. niet uit het oog worden verloren. Volgens z.i.. zijn de scholen wettelijk opgeheven en rust de verplichting derhalve op B. en W. maatregelen te treffen, dat de kinderen gelegenheid krijgen aan den Loonschendijk openbaar onderwijs te kunnen volgen. De heer Michaels merkt op dat in het schrijven, geheel onderaan, dat niet is voorgelezen, staat dat de slui ting der scholen eerst 30 dagen in gaat nadat de overeenkomst met het gemeentebestuur van Loon op Zand is getroffen. Thans te gaan overleg gen is zeer gevaarlijk, wijl men dan voor feiten kan worden gesteld die nimmer meer zijn te herstellen. Met den heer de Boer is hii het eens. dat er thans niet gestemd be hoeft te worden. Overleg .plegen kan altijd nog worden gedaan tijdens het beroep ganhangig is. De heer Kerst zegt dat men de* zaak niet geheel zuiver inziet. Op het oogenblik zijn B. en W. ver plicht het bevel van een hooger col lege te gehoorzamen. Zeker is dok, dat de raad het recht heeft om in hooger beroep te gaan. Waar w-e nu een Minister van Onderwijs heb-1 ben die een uitgesproken voorstan der is van ojxmbaar onderwijs, magj men den uitslag van het beroep geJ rust afwachten en zal de uitspraak! wel zijn naar recht en billijkheid. De heer Michaëls merkt op, dat hij bij de gratie Gods Minister is» Of men een Minister heeft die voor openbaar onderwijs voelt of niet, de uitspraak zal altijd wel eerlijk zijn. De heer Kerst zegt den Minister genoemd te hebben omdat de heer i Michaëls over Ged. St. heeft gespro ken op een wijze, dat deze het open baar onderwijs niet sympathiek ge zind zijn. De Voorzitter sluit de discussies wijl aan alle kanten de zaak vol doende is bekeken, j Het. eerst brengt hij het voorstel I van B. en W. in stemming om met het gemeentebestuur van Loon-op— Zand in onderhandeling te treden. Dit wordt aangenomen met 4 -2 stemmen. Voor stemden de heeren j Vos, Kerst, Dalmeijer en v. d. Wil- ligenburg. Tegen de heeren de Rooi] en Kraak. De heeren de Boer en Michaëls bleven buiten stemming. Het voorstel van den heer Kraak om in beroep te gaan tegen de op heffing van beide scholen kan niet in omvraag worden gebracht, aan gezien het niet wordt ondersteund. Het voorstel van den heer de Rooi} wordt aangenomen met 43 stem men. Voor stemden de heeren de Rooij, Kraak, de Boer en Michaëls. Tegen de heeren Kerst, Vos en Dal maijer. De heer v. d. Willigenburg bleef buiten stemming. Mededeelingen. De Voorzitter wijst er op dat het B. en W. nog niet gelukt is een nieuw object voor werkverschaffing te vinden wat in hoofdzaak moet wor den toegeschreven dat aan de betrok kenen geen medewerking kan wor- i den verkregen. Daarom, maardaar- 1 om ook alleen hebben B. en W. voorloopig met. het werk aan de ha ven laten voortgaan B. en W. vragen de rneening van den raad hoe deze er ovei denkt om heidegrond voor ontginning aan te koopen. De heer Kraak meent dat er nog werk is te verrichten aan de wegen. B.v. aan de Zandschel. Daar is een weg die door enkele eigenaars wordt verboden. Op plaatsen zijn er zelfs slooten gegraven, opdat de menschen van dien weg geen gebruik kunnen maken. Maar hij heeft hooren zeggen, dat die weg in eigendom aan de ge meente behoort. Is zulks het geval, dan dienen B. en W. weldra maat regelen te treffen, dat de weg weer in goeden staat wordt gebracht. De heer de Boer zegt, dat die menschen den weg als hun eigen dom beschouwen. De Voorzitter zal deze kwestie in studie nemen. De heer Kraak vraagt wat B. en W. denken te doen tegen de ratten-» plaag. De Voorz. zal daaromtrent straks! nadere mededeelingen doen. De heer Kraak zou de binnenha ven willen dempen. Voorts wijst hij er op dat het goedi zou zijn, dat in Caj>elle een gemeen telijke begraafplaats wordt aange legd. De begraafplaats achter de kerk die van het Kerkbestuur is, is te klein geworden, zoo zelfs dat er lij ken begraven worden op plaatsen, waar zulks, strikt genomen, niet mag. De Voorzitter zegt dat de heer Kraak hier een zeer moeilijke kwesr EIIWSBL voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1