Piaatselijk ftietws. Voetbalsport. Bekendmaking Rechtzaken. Marktberichten Buitenland, tie aanraakt. De begraafplaats wordt nu geexploiteerd door het Kerkbe stuur te Capelle en zou nu de ge meente ook een begraafplaats aan leggen, dan zou het den schijn gaan wekken, alsof men concurrentie wil gaan veroorzaken. Er is in deze ge meente al meer gebeurd, waaruit bleek dat er op dat gebied voetan gels en klemmen liggen. Meent de Raad dat er verandering moet ko men, dan wil hij deze aangelegen heid met het Kerkbestuur wel eens gaan bespreken en daarna bij den raad met voorstellen komen. De heer Kraak zegt dat het Kerk bestuur, die zaak niet gemakkelijk uit handen zal geven wijl het voor haar een winstgevend zaakje is. Een begraafplaats aanleggen is, naarspr. meening, een mooi object voor werk verschaffing want zeker is het dat men het geld daaraan uitgegeven, la ter terugkrijgt. In Sprang exploiteert de gemeente ook het kerkhof en niet het Kerk bestuur. De Voorzitter geeft dit toe, doch wil in deze toch de noodige voor zichtigheid in acht zien genomen. Reeds eerder in 1924 heeft men een kwestie gehad over de toren. Zoo als de raad weet is de toren het eigendom van de gemeente. De ge meente moet deze althans onderhou den, de klokkenluider betalen, enz. en toch komen de baten ten goede van het Kerkbestuur. De heer Michaels merkt op dat de ze kwestie anders is. Bij begrafenisJ sen wordt de toren in bruikleen af gestaan aan het Kerkbestuur en dan betaald de gemeente den klokkenlui der niet. De noodige grond voor1 het aanleggen van een kerkhof is er wel en daarom zou hij B. en W. in overweging durven geven met het Kerkbestuur eens overleg te ple gen. De Voorzitter verklaart zich daar toe bereid. De heer Kraak geeft in overweging om de aken die in de haven lig- er uit weg te doen. lederen dag ergert hij er zich aan dat die aken daar doelloos, blijven liggen, want er worden er maar een paar gebruikt,'. Spr. zegt met het voorstel van het aanleggen van een begraafplaat^ te zijn gekomen, omdat naar een object voor werkverschaffing moet worden gezocht. De Voorz. deelt mede, dat reeds drie werkverschaffingsplannen naar den Haag zijn opgezonden en goed keuring hebben verkregen, doch tot uitvoering daarvan niet kon worden overgegaan, aangezien de noodige medewerking niet is verkregen. En waar de menschen toch aan het werk moeten worden gehouden, hebben B. en W. tegen hun zin in, ze laten baggeren. De heer Michaëls voelt voor hei- deontginning niet veel, want de gul dens groeien daar op dien grond toch niet. De Voorzitter moet toegeven dat er geen guldens groeien, doch wel mast en die groeit er zelfs zeer prach tig. De leden moeten er maar eens gaan kijken. De heer Kraak meent dat de ge meente over 15 jaar daar het geld wel van zal terugkrijgen. De heer de Boer acht het in het belang van de gemeente dat het. bag-' gerwerk in de haven direct wcrdt stopgezet, want het is geen bagge ren maar graven dat wordt gedaan. Straks, komen de kaden geheel in de haven terecht. Van het geld dat het' toezicht enz. kost, kan men de de werkloozen steun verkenen. De Voorzitter zal goede nota ne men betreffende de baggerkwestie. Hij moet echter opmerken, dat de gemeente geen steunregeling heeft en de werkloozen, indien er geen werk is, niets ontvangen. De heer de Boer zou dan alles in het werk stellen opdat er een, steun regeling komt. Voor heide-ontgin- ninjg voelt hij ook niet veel. De heer Kraak zegt dat het op zicht bij het baggerwerk niet goed is. De menschen moeten, wanneer goed werk wordt verricht, een bec hoorlijk loon kunnen verdienen. Zulks is nu n,iet het geval en daarom wordt het werk verricht op eene wijze die niet deugdelijk is. De heer de Rooij merkt op al eerder er op te hebben gewezen, dat een opzichter van de Heide-Mij. nog geen opzichter is van havenwerken. De Voorzitter zal een en ander met den opzichter bespreken. De leden weten echter dat niet alles op rekening van de leiding kan wor den geschoven. Het is toch voorge komen, dat niet-vaklieden behoorlijk werk verrichtten, terwijl vaklieden dit niet deden. Vervolgens deelt de Voorzitter me de, dat B. en W. hebben onderzocht hoe de besmetting van de Weilziekte is te voorkomen. Ontsmetting van de voornaamste waterlooepn kost f750. Spreker vreest, dat dit wegge gooid geld zal zijn. wijl slechts ge deeltelijk daarvoor kan worden ont smet. De heer Michaels is het met den Voorzitter eens. Kan men niet tot algeheele ontsmetting komen, dan is het beter om geen geld weg te goo ien. Een goede bestrijding zou zijn indien alle gemeentenaren daartoe zouden willen medewerken door se rum te laten komen. Besloten wordt niet tot gedeeltelij ke ontsmetting over te gaan. De heer Michaels wijst er op. dat de wegen op enkele punten moe ten worden nagezien, met de binnen- polder zou daaromtrent overleg ge pleegd kunnen worden. De Voorzitter zegt toe. .deze aan gelegenheid direct in het college van B. en VV. te zullen bespreken. De heer Michaels wijst er op dat de overgangsweg bil de nieuwe vaart zoo slecht is, dat er levensgevaar door kan ontstaan. De heer de Boer vraagt waarom gras is weggegeven bii Labbegat. De Voorzitter weet niet, dat gras is weggegeven. B. en W. hebben wel het plan ge had om het gras daar door werk loozen te laten maaien en het dan aan de firma Oerlemans te verkoo- pen. De heer de Boer geloof niet. dat de firma Oerlemans. dat gras zal willen koopen. Hij geeft in overwe ging om het te verpachten. De heer Michaels wijst er op dat het water van de Waterleiding Maat schappij West Brabant nog altijd veel te duur is. Nu het Land van Heus- den en Altena ook water krijgt, ge looft spreker niet, dat voorloopig op verlaging mag worden gehoopt. Want rendeeren kan het z.i. niet omdat de af standen daar veel te groot zijn. Voor de Langstraat acht hij dit besluit dan ook een strop. De secretaris zegt de vergadering niet te hebben bijgewoond. Wel kan hii echter mededeelen. dat de ex ploitatie van het Land van Heusden geheel op zich zelf staat. De heer Kraak zegt, dat ach en wee in de gemeente wordt geroepen over de aanslagen van de personeele belasting. Spreker heeft reeds een vorig jaar aangedrongen om de ge meente in een hoogere klasse te bren gen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. reeds besloten hebben om bii den raad met een voorstel te komen om de gemeente in een hoogere klasse te brengen. Daarna gaat de raad over in ge heim comité. CORRESPONDENTIE. Overvloed van copie noopt ons eenige verslagen en ingezonden stukken tot een I kool 24; Savoiekool i—21/^; Witte 1 gangsters. Op het station, waar juisj komk. 3Yj 5y2 idem 1123 Greene I groote drukte heerschte, ontstond een komkom, i 4; Meloenen 1532; An- paniek. IIEUSDEN. Zondag speelde Juliana I voor een vrij groot aantal toeschouwers een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Dordrecht- sche en Gorinchemsche Scheidsrechters- vereeniging G.S.V. Dit was een zeer span- nenden wedstrijd, daar er verschillende 2e klasse K N.V.B.spelers en ie en 2e klasse K.W.V.B.scheidsrechters in uitkwa men. Juliana, die evenals de gasten, een zeer goeden wedstrijd speelde, leed een eervolle nederlaag met slechts 42. De leiding van dezen wedstrijd was in handen van den heer Stasse. scheidsrech ter bij de 4e klasse R.N.V.B., voor wiens leiding hem alle eer toekomt. VEEN. Zaterdag speelde Achilles I alhier op de seriewedstrijden te Zuilichem tegen Z.S.V. I aldaar. Uitslag 80 ten voor- deele van Achilles. WERKENDAM. Op de gehouden ledenvergadering der v.v. W.V.V. werd het geheele bestuur herkozen, behoudens de secretaris, waar voor in de plaats kwam, de heer B. Rid derhof alhier. NIEUWENDIJK. Alhier is een tweede voetbalclub meer voor ouderen, opgericht onder den naam „BlauwWit". Het bestuur is als volgt samengesteld H. Groeneveld Antz., Voorzitter. Mach. Verhoeven, Vice W. de Graaf, le Secretaris. W. Hoeke, 2e M. Kant, le Penningmeester. Jac. v. d. Heuvel. 2e Het ledental is momenteel 25. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend, dat de gewone jaar lijksche collecte voor het Fonds ter Aanmoediging en Ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden voor deze gemeente zal worden gehouden op Donderdag 22 Juni, welke collecte in de belangstelling der ingezetenen wordt aanbevolen. Heusden, 16 Juni 1933. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. In HEUSDEN. den cursus voor Maatknippen (systeem Snel apparaten) behaalde Mej. M. v. d. Wiel alhier het diploma. Zij genoot haar lessen van de Ned. Modevakschool- vereen. „E N.S.A I.D." te Utrecht. Zaterdag jl. had in hotel „Central" alhier de jaarlijksche hooigrasverkooping plaats van verschillende landerijen onder Heusden, Herpt en Bern, van diverse eigenaren. De prijs van het hooi was naar schatting per 1000 pond iets duur der dan vorig jaar. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, op Donderdag 22 Juni 1933, des avonds 8 uur. Aan de orde 1. Beëediging van het nieuw gekozen raadslid den heer H. Meenhorst. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. 4. Verzoek van den Directeur der R.K. Militaire Vereeniging te Venlo om subsidie. 5. Brief van C. J. Vermolen te Orthen om de staanplaats voor een lucht- schommel op de kermis in de jaren 1934 tot en met 1936 aan hem onderhands te verhuren, met voorstel van B. en W. 6. Voorstel van B. en W. om met de gemeente 's Hertogenbosch een over eenkomst aan te gaan voor het ver- leenen van hulp bij catastrophale branden in deze gemeente. 7. Brief van Ged. Staten houdende eene aanmerking op de verordening rege lende de invordering van marktgeld, met voorstel B. en W. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1932 bos. Rabarber 2-3 Peen 242/2. GORINCHEM. Aan de Chr. Kweekschool alhier slaagden o.m. de dames J. A. Beuken kamp, Sleeuwijk, B. Hakman, Almkerk C. C. C. Jonker, Werkendam, en de hee- ren P. J. van Helden, Nieuwendijk, B. Koekcek, Almkerk, Erinstraag, Brakel en G. C. Schalk, Zudichem. SLEEUWIJK. Bij de werkverschaffing in den Polder van Sleeuwijk zijn een 20-tal werk loozen uit deze gemeente geplaatst. Het aantal werkloozen is echter belangrijk hooger, doch meer konden er niet wor den aangenomen. NEDERHEMERT. Met 1 Juli a.s. zal onze trouwe en nauwgezette plichtsvervullende brug wachter, de heer Y. Visser, zijn functie als brugwachter aan de draaibrug gaan vaarwel zeggen. Het was 1 Maart 35 jaren geleden, dat hij in dienst trad en steeds iedereen op dezoo vlug moge- lijkste wijze terwille is geweest. Naar wij vernemen zal hij zijn rustdagen gaan slijten te Breukelen (Utrecht), in welks nabijheid zijn oudste zoon ook verblijf houdt. We hopen dat het hem en zijn gezin zal moge welgaan. WAALWIJK. Jhr. Mr. Verheyen, die hier 45 jaar lang het ambt van kantonrechter heeft waargenomen, zal op 1 Juli a.s. door het bereiken van den leeftijdsgrens zijn ambt neerleggen. Zeer velen zien hem noode vertrekken. WOUDRICIIEM. Uitspraken Politierechter 's Bosch. N. de G., Almkerk, art. 304, f 20 subs. 20 d. h.H. D. K., Genderen, art. 300, geschorst tot 19 Juni s.s. T. v. d. S., Werkendam, art. 300, 2 mnd. gev.straf J. J. v. d. B., Herpt, art. 310, f2 subs. 2 d. h.J. H. C Herpt, art. 310, f2 subs. 2 d. h.J. H. C., Herpt, art. 310, 1 mnd. gev.straf voorw. A. F. v. d. B.f Heusden, art. 310, geschorst tot 19 Juni a.s.J. A. de B., Wijk en Aalburg, art. 300, geschorst tot 19 Juni as. J. v. d. B., Nieuwkuijk, jachtwet, appél kgt. Waalwijk, vonnis bevestigd. A. A. V., Ammerzoden, motor- en rij- wielwet, appèl kgt. Den Posch, vonnis vera, f 5 subs. 3 d. h. 9. 10. Gedurende het tijdvak 12 tot en met 15 Juni jl. werden aan de visch- Voorstel van B. en W, tot bepaliDg 1 markt alhier aangevoerd 1 schotzalmpje van de door den gemeente-ontvanger 1 van f 2.05 per stuk 2380 finten a 7 tot te stellen zekerheid. j 12 ct. per stuk. Besteed werd voor bot Benoeming van een gemeenteont vanger, tevens administrateur van het Vleeschkeuringsbedrijf. Aanbevolen worden als le candidaat A. van Delft, gemeente- secretaris als 2e candidaat P. J. Bruijsten, ambtenaar ter secretarie. ANDEL. Zaterdagavond as. te 7 uur zal de muziekvereen. „Andels Fanfarecorps" alhier, muziek maken op de tent in de Achterstraat. ALMKERK. 24 Juni a.s. zal alhier langs de huizen de 117e jaarlijksche collecte van den Gewapenden Dienst plaats vinden. Jl. Zaterdag speelde de korfbalver. A. K. C. alhier haar 2e comp.-wedstrijd tegen D. 0. S. te Geertruidenberg. Na de rust werd deze wedstrijd wegens het ongunstige weer afgelast. BRAKEL. Zaterdagavond jl. gaf de muziek- vereen. „O. B. K." met medewerking van de zangvereen. „Con Amore" een concert op de muziektent alhier. Zoowel muziek als zangstukken werden keurig ten gehoore gebrachtde belang stellenden, die dit concert bijwoonden waren zeer tevreden over het gebodene dezer vereenigingen. De CAPELLE. heer G. v. d. Schans heeft bedankt als ouderling der Herv. kerk alhier. -De postduivenvereen. „De Lucht vaart" hield jl. Zondag een wedvlucht met den volgenden uitslag E. Haverhals, 1, 4, 5 W. Mandema- kers, 2, 7, 13J. v. Doornik 3G. Stam, 6 A. Versteeg, 8, 9 J. Versteeg, 10, 15 H. Dekkers, 11; A. Klootwijk, 12; G. Treffers, 14, 18 en A. de Jong, 16, 17. Aangekomen duiven: E. Haverhals, A. Versteeg en W. Mandemakers. Extraprijs, een konijn, W. Mandema kers. DRUNEN. Veiling van 19 Juni. Per K.G. Asperges 1834 idem II 1016 Aardbeien 1822; id. II 816; Ma dames 1622 Erwten 812 Krom- bekken 1518; Groentjes 10—11 Peu len 711; Juin 4 5; Spinazie 25; Postelein 3—6 Snijboonen 3444 Wa genaars 3040 gpercieboonen 3545 Rabarber l-*-272 5 Tomaten 2834 id. II 2224; id. Ill 1920; Broekpeen 89 Aardappelen 451/3 Tuinboonen 5-8. Per stuk. Bloemkool 5—9; id. II U/s4 Spits- 11 tot 21 ct. per pond. Zaterdag jl. vierden de echtelieden Joh. Viveen-A. Hartman alhier onder veel blijken van belangstelling hunne 40-jarige echtvereeniging. in de Zaterdagavond jl. gehouden ledenvergadering van de Coöp. Boeren leenbank alhier, werd herbenoemd als bestuurslid de heer J. Spiering en als lid van den Raad van Toezicht de heer A. Vink Lzn., beiden alhier. Bij beschikking van den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling is deze gemeente voor de uitkeeringen enz. door werkloozenkassen aan landarbeiders inge deeld in klasse B. WERKENDAM. In plaats van den heer A. van Hartingsvelt werd Zondag jl. gekozen als ouderling der Geref. Kerk, de heer D. Koman. Onze dorpsgenoot de heer A. Mijn- lieff,slaagde te Utrecht voor het candi- daatsexamen geneeskunde, Benoemd tot brugwachter van de gemeentebrug aan de Slikstraat alhier de heer A. v. Koog. GORINCHEM, 19 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 54 rundereD, 7 nuchtere kalveren, 0 varkens, 606 biggen, 155 overloopers, 19 schapen en lammeren. Men besteedde voorZware kalf koeien f 150210. Melkkoeien f 120170. Kalf vaarzen f 100140. Guiste vaarzen f 80130. Stieren f 00000. Pinken f 5070. Nuchtere fokkalveren f 713. Nuchtere kalveren voor export f 46. Drachtige varkens f 4065. Overloopers f 1120. Natte zeugen f 2035. Biggen f712. Schapen f0 0. Lammeren f 35. Schapen met lammeren f 00 ROTTERDAM, 20 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd 204 paarden, 3 veulens, 760 ma gere en 670 vette runderen, 306 vette kalveren, 62 graskalv., 805 nuchtere kalveren, 125 schapen of lammeren, 10 overloopers of varkens, 9 biggen, 5 bokken of geiten. Per 3e kw. V» K.G. Koeien 16—17 17—19 OPSTAND IN ANGOLA. Ambtenaren vermoord. Dorpen platgebrand en leeggeplunderd. De oorlogszuchtige stam van ed Moes- koeben in het achterland van de provincie Mossamedes in Angola is in opstand ge komen tegen de Porlugeesche autoriteiten. De Moeskoeben trachtten de Europee- sche kolonisten te overweldigen. De stam telt 8000 krijgslieden, gewa pend met moderne geweren. Ambtenaren die in de inboorlingendorpen wilden binnendringen, werden vermoord. De Moeskoeben hebben geheele dorpen in brand gestoken, leeggeplunderd, andere inboorlingen doodgeschoten en kudded vee weggedreven. De Europeesche kolonisten verlangen, dat onmiddelijk troepen tegen de opstandelingen worden afgezonden. AMERIKAANSCH BANDITISME. Te Kansas City is een schietpartij ge leverd tusschen gangsters en de politie, waarbij vier politie-agenten en een gevan gene werden gedood, terwijl twee agenten werden gewond. De agenten hadden opdracht een ont snapten gevangene naar het tuchthuis terug te brengen. Toen zij uit den trein stapten zagen zij zich tegenover een zwaar gewapende bende bandieten geplaatst, die trachtten den gevangene te bevrijden. Toen deze poging mislukte, grepen zij naar de wapenen en verwondden twee agenten, waarna de politie het vuur be antwoordde. Nadat meer dan 100 schoten waren gelost, waarbij vier agenten en de Ossen Stieren Graskalv. Vette kalveren 15-20 Per Melkkoeien Kalfkoeien Stieren Pinken Graskalveren Vaarzen Werkpaarden Slachtpaarden Veulens Hitten Biggen Nuchtere fokkalv. id. slachtkalv. Biggen per week Lammeren 2e kw. le kw. 23—26 277a—29 21—227j 24—26 25-277, stuk f 110 f120 f 40 f 30 f 20 f 55 f 100 f100 22—24 30—35 f f f f f 50 k 50 6 6 3 f230 f250 f275 f 60 f 60 f 90 f200 f190 f 80 f 100 f 0.60 f 0 11 10 6. 1.10 ROTTERDAM, 19 Juni. Aanvoer 984 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 28—30 24—27 3e kw. 20—24 HET JUBILEUM VAN DEN A.N.W.B. Naar aanleiding van het feit, dat op 1 Juli a.s. de A.N. W.B.-Toeristenbond voor Nederland, zijn 50-jarig bestaan zal herdenken, is de laatste maanden in de pers veel over dezen Bond geschreven. Daarbij was vrijwel steeds de conclusie, dat velen, die wel van 't Bondswerk pro- fiteeren, dit toch niet steunen door hun lidmaatschap. Op 't gebied van wegeD, wegwijzers, natuurschoon, rijwiel- en ruiterpaden, wandelwegen, verkeersveilig heid, bruggenbouw, opheffing van tollen, internationaal verkeer, bevordering van eiken vorm van toerisme doet de A.N. W.B. werk ten bate en ten voordeele van iederen toerist, of hij wandelt of fietst, paard, auto of motor rijdt, vliegt of te water, per ski of per trein het toerisme beoefent. Ook de niet-leden profiteeren daarvan, hoewel zij zelf wel zullen inzien, dat dit niet juist is. Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die het als een moreele plicht gevoe'en, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Bond het gepleegde verzuim goed te maken en als lid toe te treden. Vandaar dat de consul van den A.N.W.B. ter plaatse, de heer A. J. v. d. Kolk, Heusden, er de aandacht op vestigt, dat aanmelding als lid bij hem kan geschieden en hij gaarne bereid is, candidaten voor te dragen voor 't lid maatschap. O— VERNIEUWING RIJBEWIJZEN. Ter voorkoming van moeilijkheden met de politie wordt aan houders van rijbe- gevangene werden gedood, ontkwamen de wijzen, welke in de maand Juli a. s. volgend nummer te doen overstaan. DE REDACTIE. dij vie Sy4 4; Sla —1%- Per o 16—18 20-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2