Land- en Tuinbouwwereld l§illtS£!lht!M!, Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente WERKEN DAM, op Donderdag 15 Juni 1933, voormiddags 10 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: Weled. Heer J. A. Tim mermans. Aanwezig alle leden, behalve de beer den Dunnen. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed. De notulen der vorige vergadering worden aangehouden. De Voorzitter deelt mede, dat deze vergadering in hoofdzaak is uitgeschre ven, teneinde nogmaals besprekingen te houden, inzake overdracht van het waterleidingbedrijf aan de N.V. Noord- West-Brabantsche Waterleiding Maatij. zulks in verband met besprekingen ge voerd met den Commissaris der Konin gin in dit gewest. Om 11 uur komen de President-Commissaris en de Di recteur van de N.-W.-Br. Waterleiding Mij. i n deze vergadering, teneinde na dere besprekingen te voeren. De Voor zitter stelt voor over te gaan tot het houden eener besloten vergadering. Om 11 uur gaat men weder over tot een openbare vergadering en zijn de heeren Moons en van Thiel, res pectievelijk President-Commissaris en Directeur, mede ter vergadering aan wezig. De Voorzitter zegt, dat per 14 Juni den leden van den Raad het prea-advies van B. en W., inzake overdracht is toe gezonden, en stelt voor dit te behande len, het luidt als volgt: Ter uitvoering van Uw Besluit in Uw laatst 'gehouden vergadering geno men om teir zake de voorwaarden, waarop onze Waterleiding zou kunnen overgaan aan N.W. Brabant Waterlei ding Mij., de bemiddelende tusschen- komst van den Heer Commissaris dei- Koningin in onze Provincie te ver zoeken, hebben >vlj ons tot Zijne Hoog- EdelGestrenge gewend, welk schrijven voor U ter kennisneming bij de stuk ken ligt. Gevolg hiervan is geweest, dat ons een uitnoodiging gewerd om den 12en Juni j.l. met Zijne HoogEdelGestrenge over deze zaak te confereeren. Ook de Directie en President Commissaris der N.V. Noordwestbrabant was uitgenoo- digd. Na zoowel afzonderlijk als gezamen lijk te hebben beraadslaagd, waarbij ook de tegenwoordigheid van het Ge meentebestuur van De Werken door den Heer Commissaris der Koningin was verzocht, is het den heer Commis saris der Koningin gelukt de partijen tot een naar onze meening bevredigend compromis te brengen. Na deze confe rentie hebben wij nog met N.W.Bra bant nader gesproken! om enkele „plooien glad te strijken". Een woord van gr.ooten dank aan onzen Commis saris der Koningin is hier bijzonder op 2ijn plaats, want aan hem is het te dan ken dat een bevredigend compromis mogelijk werd, waar hij ook ons Be stuur heeft gewezen op de z e e r g r o o- te verantwoord elijkheid als kleine Gemeente een rivierwater- leiding te blijven exploiteeren, waar nu de gelegenheid wordt geboden bij een groot lichaam, en nog wel een Bron waterleiding Mij., van al die „kopzorg" bevrijd te raken. Een en ander saam-trekkend komen wij tot de volgende voorstellen aan U: Uw vergadering besluite: le. Tot de overdracht van alle roe rende en onroerende goederen behoo- rende tot het Waterleidingbedrijf van onze gemeente aan de N.V. Noord westbrabant waterleidingm'ij. te Ouden bosch, met overname van erfpacht en retributies aan derden; met dien ver stande, dat tde N.V. Noordwestbrabant zich verbindt dat de tegenwoordige ma chinist één jaar na dat de exploitatie van het bedrijf is geëindigd de tegen woordige ambtswoning mag blijven be wonen tegen een billijke huurvergoe- ding. 2e. Aan de N.V. Noordwestbrabant voornoemd 'wordt toegestaan ter vast stelling van de deugdelijkheid van het buizennet dit op verschillende plaatsen te onderzoeken. Dit onderzoek geschiedt door en voor rekening van Noordwest brabant voornoemd, waarbij de gemeen te Werkendam de hulp van een paar werklieden voor het blootleggen der buizen voor haar rekening neemt. 3e. De voldoende capaciteit der buisleidingen voor vervoer van 20 pCt. meer 'drinkwater dan op het tijdstip der overname van het net te garandee ren. Deze garantie beoogt, dat de ge meente in een niet voldoende toevoer van water door een nauwe buis van haar net geen aanleiding kan vinden om de N.V. Noordwestbrabant voorn, den eisch tot verwijding van zulk een deel van het net te stellen. De capaciteit-marge van 20 pCt. wordt berekend naar de gezamenlijke huurwaarden en niet naar het aantal van aan dat deel van het net aangesloten woningen; met dien ver stande ,dat bij de berekening der 20 pCt. meerdere capaciteit in rekening wordt gebracht de factor van eventuee- le mfndere athmospherische druk in het buizennet na de overgang van het Bedrijf aan N.W. Brabant voornoemd in vergel ij king met den athmospherischen druk vóór den overgang volgens aanwijzing van den manometer der Bedrijfsinstal- latie. Een eventueel vergelijkende wijze hoogere athmospherischen drük in het buizennet na de overgang komt niet in aanmerking. 4e. De gemeente Werkendam garan deert aan de N.V. Noord-Westbrabant voornoemd een geldelijk bedrag, bere kend naar de geldelijke opbrengst van den waterverkoop aan de ingezetenen voor de op 1 Januari 1933 aanwezige perceelen volgens het tarief van ge noemde N.W.Brabant, zooals dat thans geldt of later zal worden gewijzigd. De g e h e e I e opbrengst der per ceelen in Werkendam, ook die welke na 1 Januari 1933 zijn gebouwd, dient tot dekkinjgj dezer garantie. 5e. De N.V. Noordwestbrabant neemt 'alle loopende leeningen pro resto van Werkendam over, zoo me de de uitstaande kasgeldleening ad f 3000.makende op 1 Januari 1935 een totaal bedrag van f 75636.35, met dien 'verstande, dat tusschen de op brengst watergeld van N.W. Brabant volgens haar geldende tarieven en de opbrengst watergeld volgens de huidige tarieven van Werkendam, de laatste vastgesteld op f12600. steeds een minimum marge van f1260.— blijft. Bij daling van deze marge beneden f 1260.betaalt de gemeente aan N.W. Brabant over elk betrekkelijk jaar het verschil bij tot geen grooter bedrag dan f 1260.per jaar. Toelichting: Het cijfer is genomen naar de an nuïteit van een 4V4 leening groot f25636,35. 'Immers de leeningschuld was f 75636,35. 'N.W. Brabant wilde in con tanten storten f50.000.zoodat res teert f25636.35. Bij een 43-jarige an nuïteit naar een 41/4 °/o rentevoet is deze 256,3635 X 0,049168 f 1260. Hoe 'meer Werkendam zich uitbreidt na 1933 des te grooter wordt de mar ge boven f12600.Gesteld dat de opbrengst onverhoopt eenig jaar daalde tot f13000.dan zou de gemeente moeten betalen f1260 f400 is f860. Wera de opbrengst eens f 10.000, dan betaalt de gemeente f 1260 en niet 12600—10000 'is f2600.—. 6e. De Mij. Noordwestbrabant geeft aan den machinist v. d. Wiel en den Directeur 'der Waterleiding, den heer Bottenberg, 'een hun passende betrek king, zoodat geen wachtgelden voor rekening 'der gemeente komen. Ook de bode Vos krijgt een plaats bij N.W. Brabant. 7e. De Waterleidinggelden worden wekelijks geïnd. Alleen op verlangen van den betaler wordt betaling per maand Of per; 3 maanden toegestaan. 8e. Bij "verlaging der tarieven door N.W. Brabant voornoemd zal het voor Werkendam beschikbaar komend be drag desgewenscht ter beschikking ko men -aan den Raad om die klassen te verlagen welke naar zijn oordeel daar voor het meest in aanmerking 'komen. Punt 3 geeft aanleiding tot breed voerige bespreking, de Voorzitter zegt dat de 20 pCt. capaciteit niet door den Raad kan worden aanvaard, daar in de toekomst moeilijkheden hier door kunnen ontstaan, want neemt de uitbreiding der gemeente toe, dan zou de gemeente nog aansprakelijk blijven voor het buizennet. De heer Moons zegt dat de zaak verkeerd wordt bekeken, de bedoe ling is, dat het net wordt overge nomen, zooals het bestaat, doch wij vragen de gemeente alleen dit, dat, b.v. niet onmiddellijk na overdracht, de gemeente ons zou kunnen ver plichten het buizennet te verwijden, daarbij komt, dat de plaatselijke wa tertoren intact blijft en steeds ge heel gevuld wordt gehouden, waar door hoogere constante druk blijft, hetgeen het normale verloop ten goe de komt. De heer Bogers zegt, dat het dan voor de N. W.-Br. Mij. geen bezwaar is, dit punt te laten vervallen. De heer Moons zegt, we moeten beiden weten waar we aan toe zijn, en daarom is deze regeling ge- wenscht, spr. zegt verder, wij voor zien de gemeente van voldoende wa ter, is er uitbreiding gewenscht, dan zal hiertoe worden overgegaan. De Voorzitter zegt, de Werken gaat van het bedrijf af, waardoor een grootere capaciteit van 25 pCt. wordt verkregen, de Directeur zegt, dat er twee uitloopers zijn, waar onvoldoende water wordt geleverd, bij eventuee.e brand. Vooral deVis- schersdijk heeft een te nauwe buis leiding, daarbij komt nog, dat de uitbreiding in het Laantje op deze nauwe buisleiding is aangesloten. De heer Bogers zegt, dat de N. W.- Mij. niet voldoet aan de voorwaarden van voldoende waterlevering, wan neer men tot uitbreiding van het net wil overgaan, waarop de heer Moons zegt, dat zij steeds voldoende water garandeeren aan die gemeen ten, waar de Mij. zelf het buizen net aanlegt, doch in Werkendam ne men zij een buizennet over, dat niet door hen is aangelegd, en waarvan zij weten, dat er geen voldoende capaciteit is. De heer Bogers zegt, dat bij even- tueele uitbreiding overleg kan wor den gepleegd, nu in ieder geval voldoende water in de gemeente Werkendam moet worden geleverd. De heer v. Oord wijst nogmaals op de bijkomende capaciteit van de gemeente De Werken. Na zeer langdurige discussie wordt ten slotte besloten, dat wanneer bin nen 10 jaren vernieuwing van een gedeelte der buisleiding noodig mocht zijn, dan geschiedt dit op aanvrage der gemeente, terwijl de kosten door ieder voor de helft zul len worden gedragen. Voor de Vis- schersdijk is het bedrag door de ge meente te betalen op hoogstens 1000 gulden bepaald. Punt 6 geeft eveneens aanleiding tot breedvoerige besprekingen, de machinist v. d. Wiel wordt door de N. W.-Br. Mij. overgenomen, even eens zal de Directeur op het kan toor een plaats krijgen met een sa laris gelijk aan het bedrag, hetgeen het Directeurschap hier oplevert, vooral de eventueele wachtgeldrege ling wordt nader besproken, doch deze kwestie is zeer dubieus, zoodat hierop nader nog zal moeten wor den teruggekomen. De tarieven, welke bij de N. W.-Br. Mij. hooger zullen worden voor de ingezetenen komen aan de orde. De ingezetenen zullen gezamenlijk f 3500 meer watergeld op moeten brengen dan thans het geval is. De heer Moons zegt, dat dit jaar wellicht de tarieven met 10 pCt. zul len worden verlaagd omdat de Mi nister het percentage der geldlee- ning wil verlagen. De 'heer Bogers zegt, dat een even tueele 'tariefverlaging noodig is tegen over 'de ingezetenen, die thans meer moeten gaan betalen. De heer Moons zegt, dat vermoede lijk binnen 5 jaar een tweede tarief- verïaging zal plaats hebben en zal de eerste verlaging reeds plaats hebben gehad, voordat Werkendam is aange sloten bij zijn Miij. De 'heer Groeneveld wil meer zeker heid 'hebben omtrént deze tariefsverla ging- 1 De 'heer Moons kan dit echter niet doen, 'doch, zegt spr., de exploitatie is van dien aard, dat verlaging gemoti veerd is ,de N.V. mag geen winst ma ken dus de vrijkomende gelden worden aangewend voor tariefsverlaging, hij durft Vvel 99 pCt. zekerheid te geven, dat de besproken verlagingen er bin nen 4 a 5 jaren zullen komen. De heer Hakkers memoreert nog even de minder aangename ervarin gen, die de gemeenten in het Land van Altena hebben ondervonden met de transacties met de P.N.E.M., dat ook een semi-overheidsbedrijf is. Tevens wil hij, dat de verhooging van f3500 voor watergelden op een of andere wijze achterwege blijft. De heer Moons zegt, thans niets meer te kunnen doen en hiermede is het „af", zooals spr. zegt, terwijl hij nomaals naar voren brengt, dat hij niet de verantwoordelijkheid op zich mag 'nemen van een net, dat hij niet kent, alleen, gaat spr. voort, wij ga randeeren beter en meer water, dan thans het geval is. Tenslotte nadat nog eenige clubjes, onder elkaar de aangelegenheid hebben besproken, wordt besloten het waterleidingbedrijf over te dragen aan de N.W. Brabant- sche Waterleidingmij., op de genoem de voorwaarden, met de aangebrachte wijzigingen. De heer Groeneveld voelt zich ech ter 'nog niet geheel voldaan. Daarna wordt de regeling, inzake benoeming 'en bezoldiging der gemeen teveldwachters 'gewijzigd, overeenkom stig aanwijzingen van de Kroon. B. en W!L stellen verder voor het sa laris van den te benoemen brugwach ter voor de brug op het Slik te bepa len op f 100. De heer de Boon meent, dat de brug wachter 'van de brug op het Plein, ge makkelijk beide bruggen kan bedienen, en 'spr. zou dan het salaris van dien brugwachter, dat thans f300 bedraagt willen Verhoogen tot f350. Besloten wordt ïn dien geest deze aangelegen heid op te lossen. Niets 'meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. o— KALIBEMESTING IN DEN ZOMER. In dezen tijd van het jaar, als de gewassen 'al flink in ontwikkeling ko men, gebeurt het soms, dat een land bouwer zegt, ik wilde graag, dat ik dit of dat perceel wat minder sterk be mest had. In den regel zal dit dan een te sterke bemesting op granen zijn. Nog deze week zag ik b.v. een stuk tarwe, waarvan men door te ster ke ontwikkeling de halmtoppen had moeten afslaan. Waarom, zoo dacht ik, bespaart men in zulke gevallen niet wat op de stikstof en gebruikt wat meer kali en fosforzuur. Want het is nog best mogelijk, dat zoo'n stuk graan, hoeveel het ook thans belooft, door een eenzijdige bemesting, een veel kleine re oogst geeft dan men had verwacht. Meerdere malen zal echter het om gekeerde het geval zijn en de land bouwer niet zeggen, ik wou dat ik wat minder sterk bemest had, maar wel, ik wilde gaarne, dat onder mijn gewassen wat meer mest zat. Nu vindt hij dit als het stikstofge brek betreft niet zoo erg. Ja, de stik stofmeststoffen houdt hij dikwijls zoo lang anogelijk in den zak. In den sal- petervorm -gegeven reageeren de ge wassen 'immers zoo snel hierop, dat men, Iwaar noodig, bij kan helpen. Bij de kali- en fosforzuurbeinesling meent men echter is een verzuim niét meer goed te maken. Voor wat de kali betreft weten wij bij ondervinding, dat, vooral voor ge wassen met een lang groeitijdperk, het nog zeefr wel mogelijk is, deze als overbemesting in den zomer te geven, als om de een of andere reden dezie is achterwege gebleven of te veel op bezuinigd is. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan suiker- en voeder bieten, late aardappelen, uien, enz. Het komt de laatste jaren meer en meer voor, dat door roofbouw en eenzijdige bemesting zich in de gewassen eigen aardige gèbreken gaan vertoonen, ge breken wélke niet alleen den groei be lemmeren »en de oogsten ongunstig be ïnvloeden, maar welke ook funest wer ken op de houdbaarheid der produc ten. Voor wat het laatste betreft wil len wij alleen wijzen op het beruchte „blauw" worden der aardappelen, ver oorzaakt door een tekort aan kali. Als groeibelemmcringsverschijnsel kunnen wij nog vele andere voorbeelden noe men, het meest typische vinden wij wel dit wat zich bjij kaligebrek in de uien vertoont. Dit euvel, wat vroeger voor een uienziekte gehouden werd, wordt 'a leen door gebrek aan opneem bare "kali veroorzaakt. Nu is het nog de tijd om in te grij pen als men verschijnselen waarneemt welke op kaligebrek wijzen en ook als men niet verzekerd is dat de gewas sen over een zoo groote hoeveelheid kali kunnen beschikken voor hun gan- sche groeitijdperk, dat men een redelij ke oogst kan verwachten. Voeder- en suikerbieten kan men neg 40 pCt. kalizout geven. Uien zijn ook niet gevoelig voor wat chloor, hoewel het misschien beter is deze patentkali te geven. Aardappelen moeten natuur lijk patentkali hebben. Eindelijk wijzen wij nog op de nood zakelijkheid van een kalibemesting in den zomer op een nagewas. Ook bij het zaaien van klaver, wikken, lupinen, enz. voor groene bemesting moet men om een flinke snede te kunnen onder- ploegen, waardoor dus zooveel mogelijk stikstof wórdt vastgelegd, de kali niet vergeten. DOODSLAG TE OLDEBROEK. Minnenijd waarschijnlijk oorzaak. Zondagavond omstreeks halftwaalf zou de 25-jarige landbouwerszoon L. van de Put, wonende te Oldebroek, nadat hij zijn meisje dat in betrekking is bij den land bouwer W. S. naar huis had gebracht, zich naar de ouderlijke woning begeven. Op het moment, dat hij buiten kwam, werd hem door iemand die hem had staan opwachten met een of ander hard voor werp een slag op het hoofd toegebracht. De getroffene zeeg ineen. Nadat het meisje haar patroon geroepen had, ontbood deze onmiddellijk een dokter, die een schedelbreuk constateerde. Van de P. werd hierop naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij eenigen tijd later, zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, overleed. De dader is nog niet bekend. De oorzaak is vermoedelijk minnenijd. o WAPENSMOKKELAARS TE GOUDA AANGEHOUDEN. De Goudsche politie heeft met een arrestatie van een wapensmokkelaar een goeden slag geslagen. Twee rechercheurs hielden onder de Boompjes den 23 jarigen te Gouda wonenden J. R, aan, die in een tasch op zijn rijwiel 30 revolvers en 600 scherpe patronen bleek te vervoeren. Wapens en munitie waren uit Rotterdam afkomstig. R. werd in bewaring gesteld en proces-verbaal is tegen hem opgemaakt, —o EEN NIEUWE HAVEN TE IJMU1DEN. Werk voor tal van werkloozen. Binnenkort zal te IJmuiden worden overgegaan tot het [graven van een nieuwe haven ten behoeve van het hoogoven- bedrijf aldaar. De lengte van deze nieuwe haven zal circa 1.5 kilometer worden en is bestemd voor eventueele latere uit breiding van dit bedrijf. Door dit werk zullen vele werkloozen aan den arbeid kunnen gaan. —O JONGEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag om drie uur is het acht-jarig zoontje van den heer Maas in de Zuid-Willemsvaart te's-Hertogenbosch geraakt en verdronken. Het lijkje is spoedig opgehaald. o ZEILBOOTJE OMGESLAGEN. Een der inzittende verdronken. Zaterdagnamiddag tegen zes uur waren de 25-jarige Andr. v. Rijn, wonende Een- drachtsstraat en de 30-jarige J. v. Dorp wonende Callenburgstraat te Vlaardingen op de Maas aan het zeilen. Toen het bootje ter hoogte van de Chemische fabriek onder de gemeente Pernis was, sloeg het door een geweldigen rukwind om en vielen beiden te water. Van Rijn werd gered door v. Rees, uit VlaardiDgen, die zich met een roeiboot in de onmiddelijke na bijheid van het ongeval bevond, doch v. Dorp verdween in de diepte. De onge lukkige was niet gehuwd. O— MAATREGELEN TER ZUIVERING VAN DE MARINE. Bij het korps mariniers te Rotterdam zijn deze week negen mariniers en een korporaal timmerman ontslagen. Naar de commandant van de afdeeling mariniers kol. J. Oele, aan het Hbl. meedeelde, houden deze ontslagen ver band met gegevens omtrent deze man schappen, waaruit bleek, dat zij er min der juiste opvattingen op na zouden houden. Hierover is rapport uitgebracht aan den minister van Defensie, die daarop de mannen heeft ontslagen. Ter zuivering onder de marine zijn in totaal een kleine honderd menschen bij de marine ontslagen in den laatsten tijd. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Vier gewonden. Zondagmorgen omstreeks elf uur is op den Nieuwerlandsche weg te Middelburg een auto, bestuurd door den heer L uit den Haag en waarin verder twee dames en een heer gezeten waren, tegen een boom gereden. Een der dames, Mevr. L. bekwam een schedelbreuk, terwijl de andere dame Mej v. S. een bekkeufractuur bekwam. Den heer L werd een duim afgekneld en verder bekwam hij nog andere wonden De andere heer werd slechts licht ge wond, De gewonden zijn naar het Zie kenhuis te Middelburg vervoerd. De auto werd aan de eene zijde vrijwel geheel vernield. O— OVERVAL TE TEGELEN. Een verdachte aangehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een aanslag gepleegd op de weduwe BurgersVerhaag te Tegelen. De dader,, die het waarschijnlijk gemunt had op de brandkast, die in de slaapkamer stond, sloeg de te bed liggende dame met een hard voorwerp op het hoofd. Toen het slachtoffer om hulp riep, nam hij terstond de vlucht. Twee uur later was de vermoedelijke dader, de 24-jarige A. v. E. te Tegelen, reeds door de politie gearresteerd. Hij bleef ontkennen, maar de politie meent over voldoende bewijzen te beschikken.. De dame heeft enkele ernstige, maar niet levensgevaarlijke wonden opgeloopen. GREEP UIT DE KAS. Maandagmiddag 5 Juni verliet de postambtenaar 4e klasse Van O. op het postkantoor te Semarang even zijn werk onder mededeeling, „even te willen gaan eten". Hij keerde niet terug. Het bleek, dat bij zich den inhoud van een geldkistje, dat hij als oudst aanwezend ambtenaar onder zich had en waarin f 3175 was, toegeëigend heeft. f 500 had hij per postwissel willen wegzendendit bedrag kon echter nog worden achterhaald, zoodat er nog ruim f 2600 zoek is. Uit nadere bijzonderheden blijkt nog,, dat de jongeman goed stond aangeschre ven bij zijn superieuren. Deze schrijven het gebeurde toe aan de omstandigheden, dat de betrokkene verplicht was de schulden aan te zuiveren van zijn vader, die kortelings was over leden. Van zijn eigen inkomen, kon hij dat onmogelijk klaar spelen. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4